B2RNEKLAKD Het proces Zola. Zondag heeft, naar d« Temps ver- De Koninginnen op reia. neemt de heer Emile Zola, door een Men meldt uit Florence, dat dedeurwaarder aan het parket van den veray bestaat nog wel degelijk en 't deljkheidsgevoel, het besef dat vrjj verschil tnsschen den vroegereu slaaf niet leren voor ons zelf maar voor en den tegenwoordigen loonslaaf be- anderen. Dit is de aantrekkelykste j staat hierin: Dat de laatste't recht zijde der beweging, en al kan hy j heeft van honger te sterven. toegeven, dat het moeilijk is in ellen-1 £11procnrenr der Republiek te Versailles dus wel reden tot feestvieren. Of I muziekliefhebbend te zijn, ën Toch der digen toestand van verdrukking waarin kerk WJJJr de predikant M000. bezorgen de dagvaarding ais er evenwel door het gebeele yolk met j werd gisterenavond nergei Fischer preekte over den tekst Joh. getuige van den gewezen kapitein XIY vs: 21-22. Daarna ontvingen I Yan llet Fransche leger Alfred Drej- toeschouwers. Koning Albert viert bovenOranje boven, leve Willenden"! een dubbel feest, zijn 70n verjaardagis hier eenvoudig een onmogelijkheid, en gelyktydigzyn v|'f-en-twintig jarigHet duitsche volk heeft den naam jubileum als koning van Saksen. Erj en met recht van zangerig en t Privaat bezit is de kanker maatschappij en 't privaat bezit gaat de arbeiders leven de liefde te beoefe- uit van de stelling van vraag en aan- nen, toch moet op een dag als deze bod. Hoe meer werkkracht, hoe min- men elkaar toeroepen, dat elke orga- der loon. Kerk en kapitaal vereeni- nisatie eischt offers van liefde"en me- gen zich den arbeider te beletten vrjj degevoel en dat die offers in de ar te willen en vry te denken. Spreker wekt alle arbeiders op om te gaan begrijpen dat zij zelf moeten leeren denken en niet voor zich laten denken. Nemen wij een voorbeeld aan Engeland, en werpen wij door solidair te zijn een toestand omver, die den menschen een menschwaardig bestaan ontzegt. Teu slotte geeft de heer J or daan den raad niet te gaan werkstaken als men zich niet sterk gevoelt, maar werk naar werk te leven, d. w. z. quantitatief en qualitatief minder werk te leveren, naarmate men ook minder betaald wordt. Hierna had de heer Schram zich welwillend beschikbaar gesteld de spreekbeurt van de Levitfia over te nemen. Spreker merkte op hoe in dezen tijd van vollen, heerlyken rijkdom der natuur de arbeider gedwongen is har der te werken dan anders, hoe schoon maak en verhuizen maken dat er schier handen te kort zijn. En op dezen tyd van zware inspanning, van veel te veel werk, volgt een tijd van slapte, van werkloosheid. Dus 16 a 17 uur per dag arbeiden of in 't geheel niet. Op een dag als deze wil spreker echter liever dan verder dezen treu- rigeo toestand te schetsen in tegen stelling met het sombere beeld van zijn voorganger, wijzen op 't heuge lijk feit, dat men de idee van een achturendag uitspreekt en daarvoor propageert. Dit is een groot teeken van vooruitgang. Twintig jaar gele den zou men het krankzinnigheid hebben genoemd te ageeren voor het denkbeeld. De verkorte arbeidstijd is wensehe- lijk, omdat de mensch bij brood alleen niet leven zal, dat hij ook zal genie ten van de heerlijke natuur, gelegen heid zal hebben zich te wijden aan zijn gezin. De mensch moet niet alleen opgaan in de zorgen voor de stof, in de louter materieele belangen. Er is iets hoogers in den mensch, en dat hoogere moet gelegenheid vinden tot ontwikkeling te komen. Gelukkig noemde spreker het, dat een kloeke kern van denkende arbei ders overblijft, die den eisch van acht-uur arbeidsdag hooghoudt. On derwijzers, personeel aan bureaux van ministeries en gemtentesecretariën werken reeds 6 of minder, in elk ge val geen acht uur daags, en die een ambacht uitoefenen en dus met hoofd en hand werken, moeten daar even eens naar streven. De angst dat drankmisbruik zal toenemen bij verkorting van werktijd kan volgens den heer Schram volko men ongegrond worden genoemd. Niet alleen do Sociaal-Democratie, ook de Volksbond heeft in zijne rapporten duidelijk aangetoond, dat hoe meer inspanning van de arbeiders wordt geëischt, hoe meer ook het drank misbruik toeneemt. In Glasgow zelfs hebben de kroeghouders getracht de achtuur-bepaling uit de wet te doen verdwijnen. En dan, vraagt spreker, geven zij. die thans acht of minder dan acht uur arbeiden, zich over aan drank misbruik beidersbeweging niet zijn te missen. Nog te veel doen de arbeiders als de kerkmenschen. die den godsdienst pre diken en belijden maar niet in toe passing brengen. De arbeiders noemen zich broeders, maar de ware broeder schapsgeest ontbreekt. En wat is, wat vermag een arbeidersbeweging zonder dien geest Laten wjj dan, zoo zei spreker on geveer, het elkaar op dezen dag toe roepen, dat het aankweeken van dien geest het hoogste is waarnaar wjj moeten streven, dan zullen haat en nijd en twist verdwijnen, en door eendracht zullen wy sterk zyu. De leuze zij één voor allen en allen voor één. Gisteren Maandagavond 10 ure is een metselaar die in beschonken toe stand verkeerde aan de Bakenesser- gracht te water geraakt. Hy werd echter spoedig gered door eeuige militairen die zich naar de kazerne begaven, zoodat h jj met de schrik en een nat pak is vrijgekomen. Roei- en Zeilvereeniging. Maandagavond hield de Roei- en Zeilvereenigiog het Spaarne hare ge wone jaariyksche algemeene vergade ring. In de plaats van den heer B. J. Couvee, die langen tyd op reis moet en daarom wenschte af te treden, werd tot president benoemd de heer J. F. Nuijens. Tot secretaris en penningmeester werden opnieuw gekozen de heeren Ch. Th. ae Vogel en D. J. van der Wilk de vergadering benoemde als commissarissen voor het materieel de heeren Mörzer Bruyns en Klinkhamer. Verder werden nog besprekingen gebonden over uitbreiding van het ledental, verbetering van materieel en bezuiniging op de uitgaven. Op den beschrijvingsbrief voor de 121e algemeene vergadering der Ned. Maatschappij ter bevordering van Nijverheid komt voor als punt 21 Benoeming van directeuren in plaats van de aftredende. Voor de vervulling der vacature- G. L, van Lennep alhier, die volgens rooster moet aftreden, is door direc teuren voorgesteld het volgende drie tal, allen te Haarlem, (aftreding 1902) de heeren H. Figee, A. van Rossum en J. A. G. van der Steur. Voor de vervulling der vacature van Limburg Stirum (overleden) aftreding in 1899 het volgende drie tal de heeren W. J. Brender a Brau- dis, J. Merens en F. Haitsraa Muiier. Weldadigheid naar Vermogen Af deeling Werkverschaffing. Van 1 Nov. tot 3 Mei hebben zich de volgende personen aangemeld 26 voor werkvrouw. 7 voor naai ster. 13 voor los werkman. 1 voor schoenmaker. 1 voor stoelenmatter. 1 voor schrijfwerk. 3 voor grondwer ker. 1 voor sigarenmaker. 16 voor loopwerk. 1 voor mangelwerk. 2 voor schilder. 2 voor portier. 2 voor pak huisknecht. 1 voor huisknecht. Hare Majesteiten een bezoek van de prinses van Hohonzollern en maakten een rijtoer naar Ficsole. Maandag, werd de kerk del Carmine bezocht. Het was zeer mooi weer. De Koninginnen hebben dien dag nog de graven van de Medici, de kerk van San Lorenzo en den Palazzo Riccardi bezocht, en vervolgens een rjjtoer gemaakt naar Casciano. In bet blad Fieramosca wordt hun een arti kel gewjjd. De Am8terdamsche Lantaarn heeft den stryd tegen de publieke opinie en gemeente-verordening moeten op geven. Maandag werden de laatste nummers van het blad op het Am- stelveld voor 3 cent per stuk verkocht. De paus heeft den hoofdredacteur van Het Centrum, den heer Th. A. Koelman, benoemd tot ridder in de orde van den H. Gregorius den Groote. Advendisten. Zondagvoormiddag waren aan het strand te Scheveningen een 60tal personen, mannen en vrouwen van eiken leeftijd, bijeendie zich ad- vendisten noemden. Naby het tweede zeehoofd voorbij den vuurtoren, werd door hen een openlucht-godsdienst oefening gehouden, waarbij «enige liederen werden gezongen en een der mannen een toespraak hield. Daarna had een doop (onderdompeling) in zee plaats, waaraan 22 personen ('mannen en vrouwen) zich onderwier pen. De man, die dezen doop toe diende, begaf zich tot over de knieën in het water en de doopelingen wer den door hem onder het uitspreken van eenige woorden één voor één achterover ondergedompeld. Onder dezen bevond zich eene 82jarige vrouw. De mannen hadden als doop- costuum een kleed van zwarte stof, dat het geheele lichaam bedekte, de vrouwen een wit of ook wel een zwart kleed, dat tot de voeten reikte. Allen waren blootsvoets. Twee linnen ten ten waren aan het strand opgeslagen voor het verkleeden der doopelingen. Terwijl de doopplechtigheid aan de mannen door den doopmeester alléén werd bediend, werd deze bij de onder dompeling van de vrouwen door nog een persoon bijgestaan. Het voorval gaf aanleiding tot twist tusschen aanhangers dezer on derdompeling en toeschouwers aan het strand. Vechtende ooievaars. Men meldt uit Hoogkarspel Zaterdag was ons anders zoo rustig dorp het tooneel van een hevigeri strijdEen paar ooievaars hadden verleden jaar een nest gebouwd op bet dak eener boerenwoning alhier. Sedert eene week of vier zag men dit nest weer in gebruik genomen, misschien wel door twee andere ooie vaars althans het nest werd hun betwist. Of was wellicht echtbreuk de oorzaak van den verwoeden stryd waaraan eene menigte ooievaars deel namen Yan heinde en ver kwam er een twintigtal aangevlogen om het nest. te bestoken en de indringers te ver- fusdeze dagvaarding is onmiddellijk door den procureur der Republiek opgezonden aaD den minister van kolonieën. Een soldaat van de genie te Gre noble werd ondersteld een porte- monnaie te hebben gestolen. Hy ont kende en bleef ontkennen. Toen dreigde zjju luitenant hemmet de doodstraf! 's Nachts wist de luite nant met een troep soldaten de kazerne uit te komen, zoogenaamd voor nachtelijk vestingwerk, en de ongelukkige soldaat werd drie mijlen ver weg gebracht en aan den schand paal gebonden. Vervolgens is er op hem geschotenmet losse pa tronen. De luitenant beeft zestig dagen vestingstraf gekregen. Galant. Als een staaltje van galanterie op zee deelen Fransche bladen het vol gende voorval meeEene vermaarde Fransche zangeres keerde onlangs boord van een Duitsch schip uit Amerika terug. Op zekeren middag, toen zij het programma voor het diner concert las, vond zy daarop een „Tri- omf;marsch uit den oorlog van 1870." „Ik ben zeker", zei ze tot eene an dere Fransche dame,"die naast haar zat, „dat die onkieschheid tegenover niet opzettelijk ismaar dat om :t even. Ik hen te vaderlandslie vend om niet terstond bij die triomf- symphonie een demonstratie op rnjjo manier te honden. Gij zult het zien". De kapiteio, die deze woorden had gehoord en bemerkte hoe opgew onden de dame was, gaf stil een bevei aan den hofmeester. Op het oogenblik dat het Dnitsehe triomflied zou klinken, stond de zangeres op om heen te gaan maai- zy blijft bleek, ontroerd on verwonderd staan, terwyl passa giers en officieren haar vol sympathie toelachen. Het orkest speelde de „Mar seillaise." Onlusten in Yemen. In Yemen hebben onlusten plaats gehad. De stam van de Afirs is op gestaan. 109 Turksche soldaten wor den gedood en 200 gewond. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. voor waschvrouw. 1 voor stopster. 1 voordryven, of wel de(n) trouwelooze te strjjkster. 1 voor costuumnaaister. 1 straffen. Den volgenden ochtend vond voor kookster. 1 voor breister. 1 voor men een paar stukgevallen eieren op Daarom én uit bet oogpunt van kopersiager. 1 voor blikslager. 1 voorhet erf. Denkelijk hebben nu de menscnelykheid én uit het oogpunt j smid. 1 voor bankwerker. 1 voor rechtmatige eigenaars hun nest weer van bestrijding van den grootsteuI kleedermaker. 3 voor oppasser. 'in bezit genomen en schijnt daarna' volkskaoker, het drankmisbruik, moe- By de aanmelding moet eea getuig-j de vrede hersteld. Een dergelyke ten alle arbeiders den eisch van ver-schrift van goed gedrag overgelegd j rechtspleging onder ooievaars korten werk tyd handhaven, met bandworden. izeer zelden voor. eu tand. Yan 1 Nov. tot 3 Mei zyn de vol-1 'gende personen geplaatst: Als derde spreker trad op de heer22 voor werkvrouw. 1 voor naaister. v. d. Veer, die nog op den dag zelve wasl voor huishoudster. 1 voor strijkster. uitgenoodigd en met allen 'nadruk er2 voor loopwerk. 1 voor los werk- op wees, dat men op den 1 Meidagman. J zegt broeders te zyn en zich te ver- Particulieren en werkgevers, die broederen, maar intussclien toch de,yan kooit! Eerste Nederlanctscïie Fabriek van KUNSTBLOEMEN. Anegang' No. 8. Heden is geëtaleerd een fraaie collectie Lampenhangers, J ardinières, Etagèreversieringen, enz., gevuld met onvervvelkbare ge prepareerde Natuurbloemen Blaadjes, Varens en Mossen. Duurzaam. Fijn. KUNSTBLOEMEN en BOl - QUETJES. voor Dames Hoedgarneering zijn in groote keuze tegen zeer billijke, prijzen voorradig. Geprepareerde Maiuurpaümen. Makart Bouquetten. Anegang No. 8. Brieven uit Saksen Particuliere Correspondentie.) iulk een enthousiasme wordt feest gevierd als dit in September ten uwent zal geschieden ter gelegenheid van de kroning van Koningin Wilhelmina, valt nog te betwijfelen. Yan groote populariteit hier in Leipzig heb ik ten minste eenige maanden geleden by het jaariyksche koninklijke bezoek weinig kunnen bespeuren. De koning, die een vriendeiyk uiterlijk heeft, kwam by de inspectie der troepen tydens de parade op de Augustus- piatz aerhaaldelyk in de onmiddellijke nabijheid van de toeschouwers, welke in grooten getale het militaire schouw spel bijwoonden,doch van enthousiasme was niets te bespeuren. D« eenige kreten die men hoorde, waren het hoera, hoeral van de troe pen wanneer de koning voorbij kwam. Misschien ligt die mindere hartelijke sympathie van hot volk, van de groote massa, daarin, dat bij feestelijkheden als d8ze de vorstelijke personen in Duitschland zich in het algemeen niet zoo aan hun volk geven en zich on gedwongen onder hun onderdanen bewegen als in Nederland. Alles blyft veel meer officieel. De Koning en de Koningin zyn in Dresden 's avonds uitgereden, om de versierde straten in oogenschouw te nemen. De verlichting is schitterend geweest. De stad aan de beide oevers van de Elbe leent zich daar bijzonder toe. Ik las de route welke de stoet 's avonds heeft genomen, louter door de groote hoofd straten. Yan een bezoek" aan de arme wykeu, waar de „kleiue man" woont, was geen sprake. De eigenlijke feest viering bepaalde zich tot deoffieioele wereld. Het groote publiek bleef uil- sluitend toeschouwer. Ik geloof, dat „onze" feestviering in September, waaraan als 'tware door allen, tot in de armste achterbuurten zal worden deelgenomen, in veel hooger mate een uiting zal zyn van hartelijke liefde voor het Koniugsbuis,. dan hier het geval was. Er ligt passie in (ie wyze, waarop in Holland by patriotisehe hoogtijden door den „kleinen man" met de weinige dubbeltjes en eenten, welke voor het doel gemist kunnen worden, gewoekerd wordt om stra ten en steegjes te versieren. Zy weten, dat zy zich niet te vergeefs zullen uitgesloofd hebben, want de Koningin zal ook hunne wyken bezoeken. Ik denk met genoegen aan de ty pische transparanten mot dikwijls zulke naïve opschriften vol heerlijke taalfouten, die met dat al getuigen van liefde voor „onze Wiliemien". Eu dan de kinderen in die drukke achterbuurten, met, lange oraujesjer- pen, sommigen geheel iu oranje ge dost 1 Door zijne militaire opvoeding is de Duitscher veel meer aan orde en gehoorzaamheid gewend dan de Hol lander. De hoofdstraten en pleinen van Leipzig waren gisterenavond tjjdens de illuminatie opgepropt metmeuscheu; alles ging echter zoo ordelijk en kalm in zijn werk alsof de troepen voorby marcheerden. Tienduizenden by tien duizenden waren op de been, voor het grootste gedeelte de arbeidende klasse, met vrouw en kroost., want het was Zaterdagavond. Kalm geDoeglyk, maar zonder de minste uiting vau luidruchtig enthou siasme schuifelde en schoof de com pacte ineuigte in de nauwe hoofd straten Grimraaische- en Peterstrasse tusschen de vau onder tot bóven ver lichte hooge, zwaar massieve huizen. Op drukke kruispunten waren dub- i bele politie posten geplaatst om de j passage te regelen. Yan spontane [uitroepen of het zingen vau vader- laudsche liederen, die de Duitscher j toch in zoo ruime mate bezit, was igeeu sprake. Waarschyniyk was het zingen evenals by de „Centenar feier' 'in - nergens door de militaire kapellen, op markt of plein gespeeld, zooals dit ten uwent ge bruikelijk is. Een concert ran met rol orkest voorgedragen volksliederen, afgewisseld door vroolyke walsen of meesleepende marscben, had, dunkt me, niet mogen ontbreken. l)e verlichting van de stad was byzonder fraai. Ik stond er verbaasd over, met boe weinig kosten men een illuminatie kan aanbrengen, welke geheel aan het doel beantwoordt. Af gezien rau eenige monumentale ge bouwen en eenige voorname „Ge- schaftshauser" bestond by de meeste huizen de illuminatie uit ryen vet potjes, welke op de krooulysien aan de verschillende verdiepingen waren geplaatst, of uit kaars ver lich ting van alle ramen. Vooral in breede straten en op talryke pleinen en de „Prome nade" maakten de van onder tot boven verlichte geweldige „huurka zernes" met hunne dikwyis fraaie massiefhardsteenen gevels een bijzon der mooi effect. In de moeste win kels en magazijnen prijkte de buste van Koning Albert tnsschen groen en bloemen, meestal met een kleine groene krans op het hoofd, wat op my eea komieken indruk maakte. Onwillekeu rig moest ik aan een vogelnestje den ken. Van de openbare gebouwen was de illuminatie van liet grootsche, ge deeltelijk uieuw opgetrokken univer- siteits-gebouw zeker wel het best ge slaagd. Aan de gr^ns van de oude stad, aan de Promenade, stond tot voor kort geleden een oud groot kasteel, de Pleissenburg, dat als kazerne ge bruikt werd. Van dit hechte gebouw is niets overgebleven als een hooge wachttorenhet overige gedeelte is het Yorige jaar met den grond geiyk gemaakt, waardoor een uitgestrekt terrein, in het centrum van de stad, vrij kwam. Op den bovensten omloop van dezen toren word gisteren een vuurwerk ontstokeu, voor rekening van de stad. De plaats voor een vuur werk was zeer gelukkig gekozen. Daar bet terrein aan de breede pro menade en den Rossmarkt gelegen is, en de toren van de Pleissenburg van alle zijden zichtbaar was, was er plaats genoeg voor de duizenden toe schouwers. Waarschyniyk was er op den toren geea plaats om groote stuk ken, draaiende zonnen, apotheosen enz optestellen,wantin hoofdzaak be stond het vuurwerk uit vuurpijlen, veelkleurige ballen, die uiteen spatten wat dies meer zy. Het geheel maakte een vry povere vertooning, maar het publiek was tevreden eu dat is de hoofdzaak. De stad, die zeer ryk is, had echter wel een weinig dieper in den zak mogen grijpen. l&tmIsme*:**#® Ga8besprekingen. Maandagmiddag vergaderdon de leden van den gemeenteraad, daartoe door den burgemeester opgeroepen, in huishoudelijke bijeenkomst ten stad- huize. Op een paar leden na was de Raad voltallig. Uitgenoodigd tot deze vergadering waren de heeren D. van der Horst, deskundige vari de speciale gascom- missie uit den Raad, en W. J. Bren der a Braodis, directeur van de Imperial alhier. De vergadering was belegd met het doel, om de Raads leden in de gelegenheid te stellen, aan de beide vakmannen vragen te doen, om aldus hunue meeinng te vormen, voor zoover aar. nog niet ge beurd mocht zyn. Hoe groot de belangstelling was kan wei hieruit blijken, dat de ver gadering vo!le drie uur duurde. Ver slaggevers waren er niet toegelaten. De besprekingen liepen voor een deel over twee der hoofdpunten, Ki£UWS Gladstone. LEEPZIG, Zondag 24 April '9; Het Jubileum van koning Albert. o Gladstone verlaat sedert eenige) Leipzig beeft sinds een paar dagen j feest van den koning, was bjjzaak. i v&n den kostendeu prijs van het gas bovenstaande aanbiedinge;. .-e-dagen niet meer zyn slaapkamer. Hy een feestelijk aanzien. Waar men heen j Dat men. evenals iu Holland, in lange «eu zoo laag cijfer heeft aangenomen. over twee Berlyn, verleden jaar, verboden.namelyk over de vrang, hoe de heer j Ik geioof overigens, dat niemand aan i Van der Horst kon aannemer» een zingen gedacht, heeft. Men ging uit i zoo groote toeueraing van hetgasver- om de verlichte stad in oogenschouwbruik als hy doet en in de tweede jte nemen; de aanleiding hiertoe, hetIplaats, waarom hy by de berekening ordt draagt zijn pijnen, die overigens slechts ziet, overal vlaggen eu wimpels. In derijen, arm in arm, vroolyk, opgewon- i Naar ons tor oore is gekonie:.. dit hunne aanvragen enkele keeren en dan maar kort en hoofdstraten golft een gröote menigte 'den, zonder brooddronken te zyn, door' woordde daarop de heer Yan schriftelijk tot het Bestuur te richten,'hevig zyn, met groote gelatenheid, en 1 voetgangers, waartnsscb.' n zich Me'de straten trok onder het zingen van Horst, iu hoofdzaak, dat hij do .rt.n.,1^.1 Ap V. r\ 1 A av V. aaaa. \T af... ta „aÏaIt A.. I aIaa».m'.a1 a aIat.U».. aaaK... A w ,1 r. tl- - J 1' a- .1 I twee .stroomingen in de arbeidersbe-bruik wenscheu te maken weging, revolutionairen en parlemeo-beleefd verzocht hunne taristen den volgenden dag toonen el- sehrifteh, kaars vijanden te zijn. bus Doelen, Stadhuis of Stationsplein, blijft helder van geest. Naar muziek eu electri3che trams slechts door aanhou- De materieele belangen zyn niet de Inlichtingen kunnen dagelyks van het voorlezen vau godsdienstige en dend luid belien een weg bunnen ba-7JO hoogste in de vakbeweging, wel de 9—1 en van 3-5 uur verkregen godgeleerde geschriften te luisteren nen. Voor de étalages van de groote van het bekende: „Weg met de nemen vau de gemeente, dan vaneen evolutie van bet edelste en beste worden by den Administrateur,bureau is zyn liefste ontspanning magazijnen, waarvan sommige heel sosijaien" leve Wilk-mien, weg met particulieren concessionaris (hetgeen dat in den mensch is, het verantwoor- Doelen, Kamer No2. mooi versierd zijn, verdringen zich de de socialen, leve Wiliemien, Oranje «aar zjjne mededeeling reeds biykt Ik ben er vast van overtuigd, dat mevrouw zich hier aut- der toe door den volksmond „gedichte" en neming verwacht, omdat de menschen „gecomponeerde" liederen in bet genre er veel eerder toe komen k'as te bevindt en als je je zelf voor de pjjnbaDk wilt vrijwaren, cn dan zou je meer moeten uitstaan dan zooeven dan zorg je, dat haar geen leed geschiedt. Begrijpt je mij Zy kon mot spreken, maar haar oogen zagen my wraakzuchtig aan toen zy bevestigend met, het hoofd kaiQok zal je er goed aan doen mijnheer de Gomeron myn weigering over te brengen. Dat zal hem vee! moeite besparen begrypt je my Nu knikte zy schielijk van ja. „Nu," ging ik voort, „zullen wy de laatste deur openen." Ik ontnam haar den bos sleutels en na er eenige geprobeerd te hebbeD, had ik den goeden te pakken. Daarna duwde ik Babette voor my uit en nu bevonden wy ons op de met tegels geplaveide binnenplaats eu zag ik tot mijn groote verbazing, dat het nacht en de maan aan het afnemen was. Verder schonk ik hieraan geen atteutie meer, alleen een zacht Goddankontsnapte aan mijn lippen voor het flauwe maanlicht, dat myn ont snapping besrunstigde. Ik hield wy in de schaduw van den ranur, totdat ik de poort bereikte en zag toen be- hoed/.aam om my heen en naar boven, maar nergens was oeuig spoor van mevrouw te bespeuren. Wel hon derd maal was ik van plan terng te keeren en het huis weer te doorzoeken en alleen de overtuiging, dat haar eenige kans op redding van myn vrijheid afhing hféld mij hiervan terug. Toen ik <le poort bereikte, zag ik dat er zich een deurtje bevond, groot genoeg om een menschenlicliaam door te laten, hetwelk met stevige, iyk te verkoopen. Maar geen enkel geluid klonk mij in ijzeren 'naken gesloten was. Babette op een armlengte de ooren, alles bleef stil als het graf. Ik koek den weg afstands van mij houdend, maakte ik het poortje open. langs, maar de maan scheen niet helder genoeg ooi alles Haar steeds vasthoudend, bevrijdde ik haar handen van i te kannen onderscheiden ea het eenige wat ik zag was het touw en mij vooroverbuigend en haar vast in de een aantal groote gebouwen met ratuen en torentjes, die oogeu ziende zeide ik „Denk aan mijn woorden Adieu, mevrouw de Mau- genot Bij deze woorden, die haar misdaad op het slagveld te binnen brachten, deinsde zij achteruit, haar oogen schenen in hun kassen weg te zinken en toen ik haar losliet zakte zy bewusteloos ineen. HOOFDSTUK XVI. Een krijgsraad Terwijl ik door het poortje sloop wierp ik verschrikt een blik om my heen en rende toen, aan een plotselinge impulsie gehoor ge.end den weg op, Babette's doek iu myr» hand geklemd. Vijftig pas was ik zoo ODgeveer gevorderd, toen ik plotseling voor een blinden muur stond, die vau boven met spijkers beslagen en wel twintig voet hoog was. De achterzijde van het Gulden Vlies kwam in een straat uit, die a&u één kant doodliep eu ik was dus den verkeerden kant uitgeloopcn. Zelfs geeu aap zou over den glibberigen, met mos begroeiden muur hebben kunnen klimmen en tegen een beer leunend bleef ik een oogenblik staan, afwachtend wat er verder gebeuren zou en vastbesloten mijn leven zoo duur moge- dicht by eikaar stonden en wier gevels een heel eind vooruit sprongen. De torentjes geleken veel op reusachtige wespennesten welke er zoovele tegen de rotsen aan de oevers der Dordogne hingen. Hier en daar zag ik achter een der torenvensters een lichtje flikkeren en had ik tyd gehad dan zou ik deze straat vergeleken hebben by een lange nauwe bergkloof, die aau beide zy den door overhangende rotsen werd begrensd. Maar boe het ook zy, er was nu geen tyd om my aan droomerijen over te geven eu ik zag de straat af, vreezende eenige beweging of licht te bespeuren. Maar de stilte werd door niets verstoord. Ik kwam dus uir, myn schuilhoek te voorschijn en met gilde behoorde, zoodat ik liet wijzer vond geen iulich- tingen te vragen, maar haastte my zoo ongemerkt moge lijk uit dit doolhof te verwijderen. Een paai keer pas seerde ik een venterswageu, die door een paar toortsen verlicht werd eu toeu de flikkerende gloed my een oogen blik bescheeu, nam men mij zeer nieuwsgierig op maar myn plunje was zoo bemodderd en gescheurd in de worsteling met de Gomeron's handlangers, dat, men my hoogstens voor een roofvogel van een hoogere klasse hield, wiens veeren erg geschonden waren iu een scherm- inutseling met de dienaren van het gerecht. Dat ik inder daad dit idéé bij hen opwekte bleek uit liet feit, dat een zeer onheilspellend uitziende kerel my toeriep „Maak je uit de voeten, kapitein, maak dat jo weg komt, myn brave valk Ik had zjjn goeden raad heuscb niet noodig. want ik holde letterlijk voort en hoorde gelach achter my, dat onder de toeschouwers opging, toen de raau my den dolk in myn hand geklemd keerde ik laogs het Gul- deze aardigheid toeschreeuwdeen ik wenschte mij .1 AA V' in;* larilA al. aa ai! aa t, f4 a ,-1 - TA rï AT. mi. nv A - 11' 11. - 1 1 1 den Vlies terug, op eerbiedigen afstand van den muur blijvend om zoodoende een onverboedschen aanval mis te loopenten laatste bereikte ik een dwarsstraat, die ik my haastte in te slaan goed zorgdragende naar bij zondere kenteeken rond te zien, opdat ik my' den weg zou kunnen herinnerenals ik myn plannen van wraak ten uitvoer wilde brengen. Deze dwarsstraat kwam op haar beurt in een labyrinth vau kromme en nauwe stegen uit, wier bewoners heen eu weer slenterden of zich den tyd kortten met elkaar te twisten. Ik begou te veronderstellen, dat ik in een der slechtst befaamdo buurten van Parys was aangeland, waar het zeer ge vaarlijk was voor iemand, die niet tot het spitsboeven- zelf geluk, dat iedereen het als een grap scheen te be schouwen. Wordt vervolgd.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2