Op proef. Daar woonde eens te Dewitz, in de nabijheid van Praag, een rijke, maar grillige boer, die eene mooie, huwbare dochter had. De studenten uit Pmag (omstreeks dien tyd waren er wel 35,000) gingen dikwijls den kant van Dewitz uit en er was er meer dan een, die dol graag achter den ploeg zou geloopen hebben om de schoonzoon van den boer te worden. Maar dat ging zoo gemakkelijk niet. En waarom niet? De eerste voorwaarde, die de slimme boer met iedereu nieuwen knecht maakte, was deze„Ik neem je voor één jaar in mijn dienst, dat wil zeggen, totdat de koekoek de terugkomst >-an de lente aankondigt, en als je van nu af tot dien tijd my een enkelen keer zegt, dat je ontevreden zijt, dan snijd ik je het puntje van den neus af." „Overigens", voegde bij er dan lachen de by,' „geef ik je hetzelfde recht ten opzichte van mij". En hij deed dan ook, zooals hy gezegd had. Praag liep over van studenten, wien men het puutje van den neus weer had aangelijmd, ofschoo:* het litteeken nog altyd te zien was en men do ongelukkige kerels duchtig uitlachte. En meu kan best begrijpen, dat de hartstochtelijke liefde der luidjes, die zoo verminkt en door ieder uitgelachen, vau Dewitz terugkeerden, vrij wat bekoeld was. Ken zekere Coranda, zwaar van lichaamsbouw, maar koelbloedig, slim en geslepen. geen slecht middel, voorwaarom fórtuin te maken wilde zyn geluk toch ook eens be proeven. De boer ontving hem met zijne ge wone welwillendheid en toen de zaak beklonken was, zond hij hem naar het land om te werken. Toen het tijd was om te ontbijten, riep men de andere knechts, maar met opzet vergat men onzen vriend, en zoo ging het Ook bij het middageten. Coranda stoorde er zich in 't geheel niet aan, ging naar huis terug, en terwijl de boerin de kippen voerde, haalde hg in de keu ken een flinkeu Iwu van den haak, nam eeu groot bord uit de kast en ging weer naar liet veld om te eten en een dutje te doen. Toen bij 's avonds terugkwam, vroeg de boer bem: „Ben je tevreden?" -Opperbest", antwoordde Coranda, „ik neb beter gegeten dan gij." Daar kwam eensklaps de boerin binnenstuiven en riep„O jou leelyke dief!' en vertelde al klagend en jam merend. wat er gebeurd was. Onze vriend begon hartelijk te lachen en de boer verbleekte. Ben je tevreden vroeg Coranda. Och, een ham is maar een ham, hernam zijn meester; ik geef nietom zulke bagatellen. Maar van dien tijd af paste men wel op om onzen student met geen leege maag weg te zenden. Daar kwam de Zondag. De boer en zijn vrouw stapten in den wagen om naar de kerk te gaan en zeiden tot onzen knechtJy moet maar voor 't eten zorgen je moet dat stuk vleesch in den pot koken en er uien, peeën, chalotten en peterselie by doen. Nu was er op de boerderij een klein schoothondje, dat ze Peterselie noem den. Coranda maakte het dood. vilde het en kookte het heel netjes in den pot, die op het vuur stond. Toen de boerin terugkwam, riep zij haar lievelingheiaaszy voad niets dan liet bloedende vel, dat aan het venster hiug. Wat. beb je nu weer uitgevoerd? riep zij Coranda toe. Wat gy ine bevolen hebt, Juf frouw! Ik heb uien, peeën, chalotten en peterselie in den pot gedaan Leelyke domkopriep de boer uit, heb je bet hart gehad om het onschuldige «lier. waarvan we allen zoo dol veel hieldeu, dood te maken O. ben je niet tevreden vroeg Coranda, terwijl hij zyn mes uit den zak haalde. Haarlemmer Halletjes Een Zaterdagavondpraatje. ('CC XIV. De irasquaesüe wordt weer behan deld met een ijver en toe wy ding, alsof ze zoo pas aan de orde gekomen en er voor deze nog nooit iets over ge zegd was. We weten allemaal wel beter. Do zaak is uu al jaren en ja ren aan den gang. 'k Kreeg onlangs heel toevallig een krant van 't jaar 1889 in handen, waarin de ^asquaestie werd besproken, 't Papier was geel geworden en zwart en groen zooals dat gaat niet het tegenwoordige papier, waar alles in zit, behalve lompen maar ie inkt, die blijkbaar van beter qaaiiteit was geweest, liet Dog toe om de argumenten te lezen, die er voor en tegen gemeente-exploitatie werden aangevoerd. Welnu ik geef u de verzekering, dat hetzelfde artikel evengoed voor 1898 had kunnen die nen. Er kwam in van de hooge gas- rekeni.igen van de duurheid van ge meente-exploitatie, van 't voorbij zyn van den goeden tyd voor de gasfa- bricage en van hot gevaar voor elec- triscb Ticbt. Het eeuige verschil was, dat de Imperial toen nog niet zulke gunstige voorwaarden presenteerde als tegenwoordig. Oppervlakkig zou men zoo zeggen, dat de fabriek dus, in weerwil van het zoogenaamd ge vaar voor electrisch licht, in 1897 nog meer gesteld was op 't behouden van de gaslevering, dan in 1889. Kan dit misschien aan voorstan ders van gemeente-exploitatie als ar gument dienen Nieuwe gezichtspunten, zooals ik Dat zeg ik niet, hernam de boer op luchtige-n toon. Een doode bond is maar een doode hond, en hij zuchtte. Eeu paar dagen later gingen de boer en zijn vrouw naar de markt. Daar zjj hun verschrikkelyken knecht wantrouwden, zeiden zy tot hem„jy moet thuis blyven, je raoogt uiets op je eigen houtje doen en je doet pre cies, wat de auderen uitvoeren." - Opperbest, zei Coranda. Nu stond er op het voorplein een oud huisje, waarvan het dak dreigde in te storten. Er kwamen metselaars om het te herstellen en volgens ge woonte begonnou zy met het dak af te breken. En wat deed nu onze vriend Coranda Hy nam een ladder en klom op hot dak van het huis, dat nog fonkelnieuw was. Dakpan- latten, spijkers, krammen, alles trok hy er af en gooide den boel linksen rechts neer. Toen de boer terugkwam, vond hy zyn huis zonder dak. Gekke kerel, riep hy uit, wat voor een poets heb je me uu weer gespeeld Ik heb aan uw bevel gehoor zaamd, hernam Coranda, ge hebt me gezegd, dat ik moest doen, wat de anderen zouden doen. Beu je niet tevreden en meteen haalde hy zyn mes weer te voorschijn. Zeer tevreden, zeer tevreden! zei de boer, waarom zou ik ontevre den zyn Eeu paar iatten meer of minder zullen my niet ruïneeren Maar hy zuchtte toch. 's Avonds zeidon de boer en zijn vrouw tot elkaar, dat het meer dan tyd was om zich van dien duivel iu menschengedaante te ontslaan. Daar zy verstandige menschen waren, deden zy nooit iets zonder vooraf kuu doch ter ie raadplegen, wyl in Bohemen de kinderen gewoonlijk meer verstand hebben dau de ouders. Vader, zeide Helena, ik zal my morgen vroeg io den pereboom verber gen en den koekoek nadoen dan moet gy aan Coranda zeggen, dat het jaar om is, omdat de koekoek zingtdan betaak gij hem en zendt liern heen. Zoo gezegd, zoo gedaan. Den vol genden morgen hoordo men op het land het kiagend geroep van den len te .ogel: Koekoek, koekoek! t Scheen alsof er niemand meer verbaasd was dau ons boertje. Nu, mijn jongen, zei hy tot Co randa, daar is het nieuwe jaargetij alde koekoek zingt daarginds in den grooteu pereboomkom met me mee, dan zal ik je betalen en dan zullen we als goede vrienden van el kaar scheiden. Een koekoek zeide Coranda, ik heb dien prachtigen vogel nog nooit gezien En meteen liep hy naar den boom en schudde dien met al zyn kracht. Men hoorde een kreet van angst en daar viel het jonge meisje, gelukkig meer verschrikt dan bezeerd, uit den boom. Ellendelingsclireouwde de boer. Ben je niet tevreden vroeg Coranda, terwyl hy zijn mes trok. EllendelingJe vermoordt myn dochter en dan wil je nog, dat ik tevreden ben Ik ben gek van woede; maak dat je weg komt, ais je niet wilt, dat ik je vermoord. Ik zal gaan, als ik u uw neus heb afgesneden, zei Coranda. Uc heb myn woord gehouden, houdt gij nu hei uwe. Hei wat! riep nu de boer, ter- wiji hij zyn hand voor het gezicht hield; ge zult er toch niet tegen heb ben, dat ik myn neus afkoop? 't Is mij wel, antwoordde Co randa. Wilt ge tien schapen? Ik dank je! Twee ossen? Ik dank je! Tien koeien? Ik dank je, ik heb meer trek om je neus af te snijden. Ea tegelijk sleep hij zijn mes op den drempel van het huis. Vader, zei nu Helena, 't is al les myn schuld en ik zal bet weer goed inakeo. Coranda, wilt gij myn hand in plaats van vaders neus? bier te lande op hef uiterlijk d«r per- soneu veel minder kan afgaan dan door de bank aan gindsche zijde hei geval is. De gentleman vlak voor u met zyn soldaten-knevels en gesoig neerd grijs haar. die u doet deuken aau een Franschen minister vau oor log, blijkt by informatie een reiziger iu blauwe brillen of het e>en of ander kwakzalvers-artikel: gindsche een voudige persoon is misschien een der grootste spoorwegmanucn der Unie. Gelijkvloers of in het sousterraiu is de bar, waarop dezelfde weinig uit iokkeode wyze, staande eu miu of meer in haast, bier en whiskey ge dronken wordt en in den zomer vooral die oueindige verscheidenheid vau koele Amerikaansehe drankeude kunst om deze te bereiden, mot 2 druppeltjes van dit elixer, een scheutje van dat extract enz. enz., hoeft hier een hoogen trap bereikt. De Ameri kaansehe Cocktails zyn ook ginds, naar ik meen, niet onbekend. Voorts is er een barbier, diea men .1 gulden 50 cent betaalt voor de Amerikaansehe Motels.1 combinatie van haarsnijden eu scberen, eu een of ni9er schoenpoetsers, die j 25 cent in Hollandsche munt rekenen. Uit de Ver. Staten wordt aan de Overigens leert men gelukkig al vry N. B. Ct. geschreven: ispoedig in dit land het herleiden tot Op den reiziger iu de Nieuwe We- Holiandsch geld vergeten dat iemand reld plegen de Amerikaansehe hole's op den duur bepaald uit zyu humeur Ja, zei Coranda, dat was niet kwaad. Maar op één voorwaarde, zei 't '.meisje, het restje van het verdrag neem ik voor miioe rekening. Wie van ons beiden, als we getrouwd zqd, het eerst ontevreden is, dien zal de ander den neus afsnijden. Topzei Coranda. Het spyt ruy dat je niet van de tong gesproken hebt, maar na den neus kannen we nog altyd tot de toug overgaan. Nooit was er prachtiger bruiloft te Dewitz gevierd en nooit had men er van een gelukkiger huwelijk ge hoord. Coranda en de mooie Helena werden volmaakte echtgeuooten. Nooit hoorde men een van beiden zich over den ander beklagen, zy „beminden elkaar met het mes in de hand" en dank zy hun vernuftig gedrag bicven ze gedurende tal van jaren in den echt vereonigd, elkaar liefhebben en t8gelyk hun neus behouden. gen van het laad waren. Hjj gevoelde I zich in de Amerikaansehe hotels byut j als eon verschoppeling die teruau- j wernood geduld wordtbij de minste a.-nmerking was hem door den hotel- ambtenaar aangebodeu elders eeu heen komen to zoeken. Dit moge schrome lijk overdreven zijn, zeker is. dat het verschil iu vormen in den beginne bizouder opvalt. JSoer vernuftige stelseis van elec- trische schellen verbinden de „office" met de afzonderlijke kamersnaast de schel hangt een bordje, waarop men de seinen kan lezen. Alles is er op berekend, om zonder tijdverlies of tusschenpersonen direct met den arab- leuaar in de „office" te correspondee- ren. De verschillende inrichtingen met het oog op brandgevaar zyn een af zonderlijke beschrijving waard. een bizonderen indruk te maken, zy uragen oen hoogst eigenaardigen stem pel, verschillen echter Onderling zeer weinig, in aanmerking genomen de enorme uitgestrektheid van dit taud, dat nagenoeg alle klimaten der aarde omvat. Daar dit vooral ook voor de onkosten in de hotels opgaat, is daar in een niet gering voordeel gelegen j voor den reiziger: het is namelijk bier, en hier alleen, dat men vooraf precies kan berekenen, welke kosten eece bepaalde reis met zich zal bren gen. Getrouw aan het beginsel, dat de Amerikanen op zoo velerlei gebied plegen toe te passen, namelijk een zaak dadelyk in het groot op te zet ten en de winsteu op het groote ge tal te behalen, zyn de hotels in de steden weinig in getal, doch alle op een grooten, meestal ook op groot- schen voet iugerichi. De groote ho tels in New-York zijn voor 1200 en meer gasten berekend; het cijfer, dat de honderden aangeeft, is tevens het nummer van de verdieping, waarop meu zyn onderkomen vindt; op die wyze kan men met het kamernum- mer tevens de verdieping ontbonden. Voorts zyn de gangen stelselraaiig aangelegd, zoodat men zonder veel moeite zijn vertrek vinden kau. Dat men het huiselijke van veleEuropee- sche hotels iu zuk een bijenkorf tever- eefs zal zoeken, spreekt van zelf. De hotels hebben gelijkvloers een ruime gaanderij met marmeren of al thans steenen vloer, waarin de „office" het kantoor het kamertje van den „casher" met wien afgerekend wordt; wat verder bagage-loketten, een couranten- en sigarenwinkeltje, en wat dies meer zy. Deze breede galerij doet namelijk tegelijkertijd dienst als rooksalon voor do manne lijke gasten (voor vrouwen is een af zonderlijke ingang), die in groepjes staan te redeneeren of plaats geno men hebben op de banken langs den wand. De wand zelf siert, dikwerf een enorme geschilderde kaart van de Vereenigde Staten, terwyl de be langrijkste staten nog op groote schaal een piaats vinden. In het algemeen ziet het er voor den Europeaan niet bizonder gezellig uit; daaraan heeft vooral de eigenaardige gewoonte dei- Amerikanen schuld om staaude met den hoed op, eenigszins alsof men op de beurs is, te converseeren. Overi gens is in deze hotelgalei yen in de groote steden veel waar te nemen. Naast de Vankea-typeu, met scherpe intelligente trekkeu en hoogen cylin der, treft gy er den farmer, of den rancho-bezitter uit Texas en Colorada naast booge regeeringsbeambten vindt' gy er den cowboy uit het Verre Westen, met breedgeraudeu vilten hoed en verbrande geiaatstrekkeu. Hier ook kunt gy u van de juistheid overtuigen van de bewering, da; uien zeide, zyn er niet. Behalve de opmer king van de Vereeuiging van indus- irieelen en Kooplieden, dat hy een bijzonder lagen pry's voor de straat verlichting deze betaald wordt door de gasverbruikers eu niet door bet gedeelte vau de burgerij, dat petroleum brandt. Volkomen juist. Maar voor de rest is het alles koekoek eerjzaug gebleven. De voorstanders van con- eessieverleuging hebben dat ook zóo goed ingezien, dat zy een adres aan den Raad bobben gericht zonder ar gumenten. Feitelijk is daar ook niets tegen. We kennen de argumenten voor en de argumenten tegen. Niemand verwacht wat nieuws van de tegen partij en voelt zichzelven ook uitge praat. Maar toch gaan we weer vergade ren. Maandag in de Haarlemscbe Han delsvereniging on Dinsdag iu de Volkskiesvereeuiging. Maandag leidt een voorstander van coneessieverlen- ging de zaak in en Dinsdag doet het een voorstander van gemeente-exploi tatie. Naai' menschelyke berekening zal dus de vergadering van Maandag avond een motie aannemen, waarin de i grootste helft van de aanwezigen de venschelykheid betoogt van conces- sieverleuging en Dinsdag de grootste helft vau de aanwezigen eeo motie, waarin juist het omgekeerde wordt verlangd. Zou ik vraag het met gepaste bescheideuheid om die re den dit tweetal vergaderingen wel iets uitwerken? Uitwerken op den Gemeenteraad bedoel ik. Wel, de vertoogeu vau de deskundigen op 'tgebied van degas- techniek hebben evenmin iets uitge- werkt. Ik heb Raadsleden gesproken, die 'bekend staan als eigen-esploitatie- mannen. die zeiden dai de heer Bren- der a Braudis hen volstrekt niet van bun gevoelen had teruggebracht en ik heb voorstanders van concessie- verieuging ontmoet, die plechtig ver klaarden. dat de argumenten van den heer van der Horst geen steek hieldeD. Als ik Maandag of Dinsdag een motie wou stellen, dan zon het deze wezen „De vergadering, van oordeel „dat de gasquaestie ronduit gezogd „stom vervelend gaat worden, over- „wegende, dat nieuwe argumenten „zelfs met het lantarentje van Dioge- „nes niet zyn te vinden en dat ieder „Raadslid zyu meening al heeft ge- „vorind, waarvan hy toch niet meer „kan worden teruggebracht „uoodigt den Raad beleefd, maar „dringend uit, er nu eindelijk een „eind aan te maken, nog in deze „maand de zaak te behandelen, daar over geen nuttelooze discussion te „houden, maar de zaak dadelyk ia „stemmiug te brengen." Zóo zou ik wenschen dat men deed. Want hoe bet een ander gaat weet ik niet, maar my haugi.de gasquaestie de keei uit, een el lang. Raat ons over wat anders praten. zou brengen. Ten slotto zyn er telefoonkainerséen voor de stad en omgeving, en een voor de „intercom munale" telefoon, waarmee men. by wyze van spreken, alle belangrijke steden van dit vasteland kan bereiken. Men logeert naar Europeaansche of Amerikaansehe wyze. Het eerste wil zeggen, dat men een kamer beeft, zonder eeuigen maaltijd te gebruiken men komt dan in de veeial onhebbe lijk dure restaurants terecht. Het tweede systeem beduidt, dat meu voor 35 dollar kamer en 3 maaltijden heeft. Deze 3 maaltijden verschillen onderling zeer weinig in uitgebreidheid menu zy zyn in het algemeen uitstekend; bediend wordt bijna uit sluitend door zwart personeel. Men wil hier nu eenmaal door ne- ge: kellners bedieud worden, van wier groote bekwaamheden in die functie men zich dikwijls kan vergewissen. Hoe zuidelijker meu komt, des te meer kellnersmet een zekere verrassing ziet men bv. te Baltimore of Was hington 12—16 gerokte heeren een 6—8tal gasten bedienen. .Soms ziet gy om u heen 2 of 3 dier hoeren, zwart als uw schoen, met al de aan dacht van hun negerverstand uwe geringste bewegingen bestudeeren vóór dat gij er ti rekenschap vau gegeven hebt, dat ge een zoutvaatje behoeft, heeft een vau buiten zwarte, doch van binnen rozige hand, u het gewenschte al aangereikt. Het schiet u dan te binnen, clat zjj, nauwelijks een geslacht terug, nog slaven waren. De meesten, met de hun ras eigen indolentie, voelen zich tot het kell- nersarabt op zich zelf aangetrokken, daar betrekkelijk weinig werken ge paard gaat met het dragen van den rok, eu het hotel hun die heerlijk witte boordjes en manchetten levert, waarop zy zoo prat zyn. De intelli- genten stijgen tot Oberkellner en zelfs liooger. Blanke kellners kunnen dan hunne minderen zijn. daar ook dezen, hoewel zy sneller opklimmen, volgens de gewoonte van het land onderaan moeten beginnen. Zoo zag ik te New- York een blanken kellner den zwar ten Oberkellner een formeelen uit brander gevee. Zeer treft den vreemdeling de vrije en onafhankelijke toon, welke den bedienden zoowel in hotels als elders eigen is. Het fooienstelsei, in Europa zoo in zwang, is hier lang niet zoo alge meen en op vele plaatsen zelfs geheel oabekend. Deze omstandigheid kan ten deele den toon die bier tusschen gakten en bedienden fceerscht, ver klaren. Een Franschman kwam eens zoo sterk onder den indruk daarvan, dat hij de opmerking maakte, dai de President vau de Republiek wel veel te zeggen had, doch de Amerikaan sehe kellners toch eigenlijk dekoniu- Over muziek, bijvoorbeeld. Heel veei bijzonders valt daar op 't oogen- blik met over te zeggen, t Seizoen is afgeloopeu. Maandag komt mevrouw j Etta Madier de Montjaa met den heer Phlippeau nog een afscheidsconcert j geven, voordat zy naar Parys vertrekt. Een bewijs, dat het seizoen om is, of om raakt men weet dat nooit zoo precies, aangezien het seizoen van 'jaar tot jaar langer schijnt te worden. Aan 't weer is het ook niet te zien, want het is koud en gunr genoeg om liet in eeu warme concertzaal lekker te vinden.' Maar al wordt het zoogenaamde muziekseizoea ook een beetje kunst matig gerekt door artisten, die er alles van willen hebben wat er van te krij gen is, (geen teeken van goede zaken in 't voorbjjgaa i gezegd) de tyd er voor is toch eigeDljjk voorby. Als 't groen aan de hoornen is, moet de mensch de indrukken, die hij voor het oüderhoud van zyu gemoed noodig heeft, maar liever in een zonsonder gang, dan bij het kunstlicht in groote lokalen zoeken. En onder de musici die rust en herstel van krachten van den zomer verwachten, is ook ouze haarlemsche zanger Gerard Zalsmau, die weldra uit Da vos terugkomt, om een tlinke naknnr te maken op Zand- voort. Hy verwacht van zee, strand en duinen niet in de eerste plaats voor zyn gemoed nuttige indrukken, maar vooral voor zyn stotfelyken mensch. Het is hem toegewenscht, dat zon en golven, licht eu lucht in overvloed hem zullen stalen tegen de vermoeie nissen, die hem in den dan volgenden winter weer te wachten zullen staau in de concertzaal. 't Belangrijkste nieuws uit de haar lemsche muzikale wereld is de han gende toestand van de muziekschool vao Toonkunst. Hoe 't daarmee gaan zal nu het voorstel van den heer Robert om baar voor zyne rekening verder te exploiteeren, ver worpen is, weet geloof ik eigen Ijjk nog niemand. De heer Schlegel die directeur was, beeft het niet afge wacht, maar zelf een muziekschool opgericht en men zegt, dat op de ver gadering van Toonkunst spjjkers met STADSNEEUWS Ned. Slagersbond. Zooals gemeld is zal de jaarlyksche algemeeno vergadering vau denNederl. yiagersbond Woensdag 25 Mei iu het Brougebouw alhier worden gehouden. Aanvang des morgens elf uur. De ageuda borat o.a. de volgende punten Notulen der vorige jaarvergadering. Jaarverslag van den Secretaris. Rekening en verantwoording van den Penningmeester. Overlegging van de rekening en verantwoording van het beheer'van het vakblad. Vaststellen der begrooting voor het jaar J 898—1999. In verband met de vaststelling der begrooting te behandelen Voorstel van het bestuur om aan C. A. van Viege, Vleeschtiouwersge- zel te Rotterdam, wegens volbrachten 35-jarigen diensttijd, namens den Bond, een medaille uit te reiken. Voorstel van het bestuur f 100 uit ie trekken voor het geven van me dailles aau onderscheidene landbouw- tentoonstellingen. Voorstél der Utrechtsehe Speksla- gersvereeniging om in 1899, bij eene eventueele Paaschtentoonstelling van slacht- of fokvee, speciaal voor var kens. medailles bosclukbaartestellen. Keuze vau twee bestuursledeu in ;e plaats van de heeren J. A. Sebön- tnaler on H. J. van Zadelhof, perio diek aftredenden. Voorstel der Utrechtsehe Bpeksla- gersvereeniging Om het bondsorgaan by aanbeste dingen eu andere spoedeischende be richten, zoo volledig mogelijk, op tyd en dag, te doen uitkomen. Voorste! van het bestuur in zake de gepleegde fraude by de stempeling te Delft. Bespreking der Deventer Slagers- veroeniging van de nieuwe gemeente lijke keurverordening te Rotterdam en van de mogelijkheid om van het daarin voorkomende verbod van iu- voer, anders dau by minstens halve dieren, vernietiging te verkrijgen. Voorstel der Geldersche Speksla gers vereeuiging om aan het Ryks- laudbouwproofstation te verzoeken een proef te willen nemen met het maïs- voeren aan varkens, zoodanig, dar blyke of het nadeelig werkt p de kwaliteit, wanneer de varkens het iu hun jeugd of wanneer zij het in de laatste maanden der vet wording krij gen. Voorstel der Goudsche Blagersver- eeniging, om by de regeeriug' aan te dringen het vleesch en vet plaatselijk aan te besteden en in verband hier mede de militaire slachterijen op te hetfeu. Bespreking der Dordtsche Slagers- vereenigiug van de vraaghoe ie handelen tot het verkrijgen van vrye keuring of van een billijk en gelijk matig kerloon. Voorstel der Rotterdamscheyiagers- vereeniging om aan te driogeu op de algemeene rijksbeur. Voorstel der Deventer Slagersver- eeuigiug om bij de Regeeriug aan te dringen op afschaffing van den accijns koppen zyn geslagen, zóo hard dat sommige koppen (van de spijkers meen ik natuurlijk) er zeer van deden. Ik beu niet onbescheiden, als ik ia herinnering breng, dat de heer Robert al twee goede krachten had gepolst, de heeren Philip Loots en Henk van Breemen. 't Ts al vroeger in de kran ten bericht en daarover wou ik toch nog wel even een merkwaardigheid vertollen. Maandagavond stond dat bericht al iu sommige kranten. Dins dag sprak de lieer Robert den heer Loots en Donderdag den heer Van Breemen. Voor menschen die niét veel op hebben met den ijver van de pers, is het oen schrikwekkende gedachte, dat hare vertegenwoordigers derhalve du de kunst schijnen te verstaan om vooruit te zien wat er gebeuren zal. Verbeeld u, zoo'n man in den oor log tusschen Spanje en Amerika. Het zou heai weinig moeite bosten om op de Beurs schatrijk te worden. En dau zou hy stellig een groote uitzondering wezen. Niet onkel onder zijn collega's (want er zyn maar wei nig journalisten, die meteen kapita listen zyn) maar ook in de groote, algemeene maatschappij. Hoe meer meu achter de schermen ziet, des te minder ryke menschen vindt men er en uu versta ik ouder rijkvry te zyn van alle mogelijke geldzorgen. Wees er maar zeker vau, dat iu de laatste weken het hart van menigen zoogebeeten kapitalist, die door de gansche wereld benijd wordt, angstig klopt bij de gedachte aan amerikaan sehe sporen of spaansche staatspa pieren. Geld alleen maakt waarlijk niet Igelukkig. En by die vry afge- zaagde overweging denk ik ook aan 1 de Maatschappij tot Exploitati op het geslacht of zoo het bL dat dit ondoenlijk is gelijkstel, te geven van alleu aecyns voor op bollaudschon bodem te siach rundvee. Voorstel van het bestuur en van Ainsterdaaische 8pekslagersvere< ging, om door deu Bond te doen vj stollen eene bepaalde reglementeer waarnaar voortaan door da juryla van deu bond by tentoonstel^ zal worden beoordeeld en bekroa Voorstel van de Amsterdams* Vleeschhouwersvoreeuigiug tot r» iing van gezellen- en meesterpro stuk volgens de Duitsche wetgevi; Voorstel van het bestuur bij Regeering aan te dringen om over gaan tot tuberculine-inentiug tw tuberculose bij varkens. Voorstel van bet bestaar om yar af t8 zien van het in da vorige gemecne Vergadering door Roti dam gedaan voorstel, betreffende wijzigde samenstelling van het boj bestuur. Voorstel der Deventer Slagers] eeniging tot hot verkrijgen van a,nc op het van uit hot buitenland in. voerde vet. Na afloop eeu rytoor en avonds 6 uur een diner gebonden Café Brinkmanu. Museum vau Kunstnijverhei Aanstaanden Zondag zullen opt Museum van Kunstnijverheid Wntot gesteld worden afbeeldingenvan Grü sche beeldhouwwerken en Griek* vaas- en vaatwerken. Gedurende de maand April w; het Museum bezocht door 716 person. Uit de boekerij werden 96 boek- plaatwerken ter lezing verzonden. Des Zondags is de toegang vry. Kamer van Koophandel e Fabrieken te Haarlem. VERGADERING van «Ie KAMI VAN KOOPHANDEL EN F BRIE KEN te Haarlem, op 1898, des avonds te halfachl a op het Raadhuis. Tegenwoordigde heeren Mr Enschedé, J. H. Kersten. J. Bab; J. J. Kerbert, E. J. Westerveld. T. Rottenburg, J. J. F. Beyoes, de Ciercq en H. van Breomcii Voorlezing werd gedaan vau sedert de vorige vergadering uit; gane stukken, waaronder een, oi dagteekening van 16 April, aan Voorzitter van den Gemeenten gezonden schrijven iu zake de ven dening op het haven- en kaai geld, VVerd mededeeiicg gedaan van sedert de vorigo vergadering ingü men stukken, waaronder eeu atdri van eeu schrijven var. de Kamerv Koophandel en Fabrieken te 's-Ht togenbosch, waarin zij mededeel» doet vau de bezwaren welke er haar gerezen ziju tegen het door commissie tot do reorganisatie i Kamers vau Koophandel en Fabriek vastgestelde schema voor die orgai satie. hetwelk in de eerstdaags Amsterdam t« houden vergader! van afgevaardigden, waarin ook de Kamer door twee leden zal word vertegenwoordigd, zal worden beha deld. Nadat dit adres met de daartoe trekkelijke stukken by de leden h gecirculeerd, kwam in verband dai mede het schema van reorgauisa ter sprake. Met het streven om a de bestaande Kamers eeu ruil werkkring te verschaffen, kon ie zich zeer wel vereenigeu daarente? vreesde meu. dat de voorgeste Districtkamors, aan wie de bebai ging van de algemeene belangen handel en nijverheid, eu die van districten zou wurdeu op gedrag aan de verwachting niet zullen kt nen beantwoorden. Het denkbeeld de Kamer vau 's-Hertogenbosch, iu de plaats van Districtkamers ft algemeene Kamer op ie richten, vo echter in de Vergadering geen stè Aan de afgevaardigden ter vergat ring van 7 Mei te Amsterdam we van Staalwaterbronnen, aan wie wt kelijk voel geld is besteed en toch jarenlang met allerlei zorg heeft te kampen gehad. Tot dus* heeft de uitkomst aan de verwacht! geu allerminst beant woord. Men liooj op de komst van talrijke badgas» ze ziju weggebleven, in weerwil v zeer dure reclame. Een oogenb: scheen liet, alsof er eene betere tt komst zou gloren, toen namelyk plan werd ontworpen voor de oprit ting van een Pension aan den K!i nen Houtweg waar de badgasten zo den kunnen worden geherbergd. Zt iets was noodig, want de drie goe hotels in Haarlem, Funckler, de Let werik en de Lion d'Or, liggen vo zieken en zwakken te ver van 1 Frederikspark af. Maar ook het pension kwam oi totstaud. Ter kwader ure wilde a or eon soort van geneeskundige! richting vau maken, liet benoodig kapitaal werd toen te groot en heele zaak liep in 't niet. Naar I scbynt wil de tegenwoordige Dir« hei aan den tyd overlaten om bi badgasten te krygen. Althans de gs sche nadruk wordt gelegd op <1 verkoop van Lei water en de exph talie van het Brougebouw eu dai nevens wil men van het kapiü veertig ten honderd ais verlies schrijven. Tegenover dit laatste, door i drang der omstandigheden gebed voorstel vraagt men zich af, hoe de man te moede zal wezen, die a wyl by aau den eeuen kant van stad een bestaand gebouw aanziet deed vergrooten, aan de auderezy byna gelyktydig eeD concurreeren inrichting in het leven riep! FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 6