G&MEmVB mzuvvs opgedragen, van hofc gevoelen dezer Kamer mededeeling te doen. Kwam nader in behandeling het aan de Ministers van Financiën en van Waterstaat, Haudcl en Nijver heid gericht adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken teVlissin- geu, om te willen bevorderen, dat ook voor quitantiën en telegramzegols van do postzegels kan worden gebruik gemaakt. Werd besloten om tor tegemoetko ming aan het bezwaar, in het adres bedoeld, de Regeering te verzoeken om. met het oog op den beperkten tijd gedurende welken de registratie- eu zegelkantoren in de steden ge opend zyn. te willen bepalen, dat de piakzegels ook in steden waar regi stratiekantoren gevestigd zijn, aan de postkantoren verkrijgbaar zullen zyn. Eindelijk kwam ter tafel een adres van het Centraal-Bureau van den Oranjebom! van Orde, te Utrecht, waarbij was gevoegd het concept ran een plan tot oprichting eeuer Nati onale Arbeidsbeurs, iu den vorm van een aanplakbiljet, dat naar do be doeling wekelijks zal worden uitgo- geven. De vergadering, welker advies hier omtrent was gevraagd, besloot, als de behoefte aan eene zoodanige in richting niet inziende, het adres voor kennisgeving aan te nemen. Parlementair© Praatjes. De Tweede Kamer heeft Vrijdag besloten om de discussie over het dieustplicht-ontwerpen overeen twee tal interpellaties, van de heeren Don- ner (31 Augustus-wyding) en Troel stra (betreffende het. verbieden eenor vergadering door den burgemeester j van Hoogezand) Donderdag a.s. in openbare behandeling te nemen. Tot zoolang schijnt zjj nog noodig te heb ben voor het leerplicht-onderzoek in de secties. G. Jr. Hofbericht. Dezer dagen ontvingen alle dames en heeren der Koninklijke hofhouding in gewonen en buitengowonen dienst, namens Hare Majesteiten eene voor- loopige aanschrijving omtrent hunne tegenwoordigheid te Amsterdam bij de inhuldigingsfeesten. üe adjudanten in buitengewonen dienst ontvingen tevens eene kennis geving, dat zy zullen worden uitge- noodigd te paard deel te Demen aan den intocht van H. M. de Koningin te Amsterdam en te 's Gravenhage. Tydens de inhuldigingsfeesten zal te Amsterdam op 5 September des avonds plaats hebben eene receptie voor dames, uitsluitend uit Amster dam 7 8ep|: zal in den laten namid dag een cour van gelukwenschen worden gehouden voor autoriteiten en particulieren uit Amsterdam en uit de provinciën met uitzondering van die uit de provincie Zuid-Holland en te 's Gravenhage zal den 14 üept. des avonds een" cour van gelukwen- scliingen worden gehouden voor da mes en particulieren, te 's- Gravenhage woonachtig en voor autoriteiten uit 's-Gravépbage en uit Zuid-Holland. Op de receptie en de cour. zoowel te Amsterdam als te 's-Gravenhage, kunnen dames en particulieren, die niet re voren aan Hare Majesteit de Koningin zyn voorgesteld, niet wor den ontvangen. De Koninginnen op reis. HU. MM. vertrokken hedenochtend naar Milaan, blijven eeu paar uur te Ravenna en komen te Milaan heden avond aan. Het vertrek naar Schün- fels is bepaald op Maandagochtend. Dit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Aan uir. A. A: baron van der Feliz. substituut-officier van justitie by de arr.-rechtbank te Zutfen, verlof ver leend tot het aannemen der versier selen van officier in de orde vau Takovo, hem door deu koning van Servië geschonken. Tc rokenen van 1 Mei 1898. aan den commies der posterijen van de 2de kl. W. F. v. Oldenborgh, wegens lichaamsgebreken, op zyn verzoek, eervol ontsiag verleend uit 'slands: dienst; mot ingang vau di:nzelfdeu datum, de commies der posterijen van de 2de klasse J. J. L. Bedloo de Bro- novo, uit 's lands dienst ontslagen. Tweede Kamer. Thans heeft de Kamer besloten voor het onderzoek van het wetsont werp op den leerplicht in de afdeelin- gen nog twee dagen der aaustaaude week le bestemmen en vervolgens Donderdag oen 12en dezer aan te wijzen voor het. behandelen der inter pellatie van den heer Donner betref fende de inzichten der regeer!Dg over het richten eener opwekking tot de natie, om op den dag, dat de Konin gin meerderjarig zal worden, Gods bescherming over H. M. af te sraeekeu. Na de gedaebteuwisseling over dit tot velerlei beschouwingen zich lee- nende onderwerp, volgt'de interpel latie vau den heer Troelstra, over de belemmeringen, die aan eene verga dering van sociaal-democraten door den burgemeester vau Hoogezand in den weg moeten zijn gelegd. Kort van stof, dit weet men, zyn de sociaal democraten biuneu noch buiten de Kamor. Eerst daarna komt liet wetsont werp op den persoonlijken dienst plicht aan de beurt, waarvoor in de naastvolgende week, door bet inval» leu van don Hemelvaartsdag, weder Óen dag minder beschikbaar is. lu den Haag heeft een persoon by de politie aangifte gedaan, dat hem in een berucht huis ia de Kranestraat, een bedrag van f 400 aan bankpapier is ontfutseld. De politic stelde een onderzoek in, maar vond by aankomst aan bedoelde woning niemand thuis. Vrijdagochtend brandde de kryfc- moieu af van Exalto, to Zaandam. De molen staat onder do gemeente Westzaan en is genaamd De Rogge bloem. Uit Volendam meldden wy dat twee visschers hun dood in de golven von den. De beide omgekomenen zijnde ongehuwde schipper C. Koning Cz., 2) jaar oud, en zyn 43jarige knecht S. Veerman, de iaatste gehuwd en vader van zes kinderen. Zy waren dos nachts op de Zui derzee zeilende, tusschen het „Oost van Marken" en „de Knaar". Hun botter was diep galaden, want er waren 1000 a 110Ó manden haring aan boord, voor Elburg bestemd. Door stormvlagen overvallen, is het vaartuig omgeslagen en de opvaren den zijn beiden verdronken. De burgemeester van Edam heeft f 10 uitgeloofd aan hen, die de lykeu der omgekomenen aanbrengen. Hdbld. Zonderling. In den nacht van Donderdag op Vrydag omstreeks half drie werd door een aan de Waalkade surveilleereuden pohtie-agent hulpgeroep gehoord, dat by onderzoek bleek te komen van ze keren G. D., woonachtig te Rotterdam, die tot aan den bals in het water stond en onmogelijk zonder hulp tegen den üoogen kademuur kon opkomen. Nadat hy met verdere hulp op het droge was gebracht, vertelde hy dat hy reeds 2% uur zoo iu het water had doorgebracht en dat hy te water was gesprongen om twee mannen te redden, die iu de rivier de Waal zou den zijn gevallen, doch dadelijk in do diepte waren verdwenen. Aan deze verklaring is evenwel niet veel waas de te hechten, schrijft de berichtgever. Dezer dagen werd door het bestuur der gemeente Groningen een verzoek ontvangen van een 60 jarige, die, voor 35 jaren iugelyfd bjj de schutterij aldaar, wel indertijd de wapens inge- leverdj maar nooit, naar hij meende, een bewijs van ontslag ontvangen had. De man zou thans gaarne in bet be zit van zoodanig bewijs willeu wor den gesteld, wyl men onmogelijk kan neten, waartoe de Spaanscb-Ameri- kaansche oorlog zoo al kan leiden. (P. O. CL) Op het gehucht den Zandberg onder Grauw brak Donderdagmiddag by den rietdekker Smit brand uit, waar door in korten tijd de woning in asch gelegd was. De man was niet thuis. Dc dochter hoorde eeu verdacht knetteren op zolder, doch toe;} zij ging kyken, stond deze reeds in lichte iaaie. Een sommetje geld, afkomstig van een erfenis, groot f1300, is mede verloren geraakt. Huis en inboedel waren verzekerd. ©ptos-i Wetóeirijjöesz. Wielrijden. By de wedstrijden, die 15 en 19 Mei op de Amsterdamsebe wielerbaan worden gehouden, merkt De Fids op Het is hekend, dat de baanbesturen iu den regel gangmaking betalen, wat ook zeer veel kost. Voor dezen wed strijd beeft het Amst. baanbéstuur met dien regel gebroken, maar daar voor iu de plaats een zeer beogen prys gesteld. Slechts drie rijders wor den uitgenoodigd de öe aankomende toucheert toch altijd nog f 500, om zijn kosten te dekken. Bouhours heeft zich voor zeker geëngageerd en komt met zijn uitstekende gangmaking, waarvan we iu herinnering brengen de beroemde quadfuplettes Loreaux en Beooit, die zeker medekomen. Reeds den lOen Mei komt Bouhours en zal wellicht trachten Zaterdag vóór de races, den I4en Mei, zijn uur-record te verbeteren. Dal Loyten en Vrou- wes mede ryden, is nog niet zeker wellicht komen hiervoor nog in de plaats Lesua en de Duitschers Kö- cher of Siein. Ook het internationaal scratchnum- rner wordt zeer interessant. Als vast zyn nu reeds ingeschreven I)ary (Pa rijs). Oliveira (Rio de Janeiro), Syd ney Jenkins (onze bekende Eugelsch- man), Jaqueuod, Wiemann on tal van Fransphe, Belgische en Duitsche rij ders. De invloed, van wielrijden op liet hart. Verscheidene welbekende Fransche wielrijders werden onlangs ongeschikt bevonden voor den militairen dienst wegens gebreken van het hart. Hierin ligt uiets bevreemdends, men zou veel eer geneigd zyn, zich te verwonderen dat hun aantal niet nog grooter is. De meeste voorkomende nadeelige gevolgen van buitensporig wielryden zijn hartkloppingen en tydelyke uit zetting van liet hartmaar zelfs deze gebreken zyn dikwyls moeilijk te ge nezen. Aan een dame, die aan influenza geleden had, werd door haren ge neesheer verandering van lucht aan bevolen; zy besteedde de daarvoor beschikbar twee weken met dage lijks een tocht per rijwiel te doen van 50 mijl. Als eeu gevolg daarvan heeft zy sedert dien tijd nu negen maan den geleden steeds een pols gehad, die by de minste inspanning tot 120 stijgt, ofschoon zy niet weder gere den beeft. Daar vermoeienis der ledematen by het wielryden gering is, stelt men zich licht bloot, te veel van liet bart te vergende rijder mist de waar schuwing waarop hy gewoon is te letten en gaat voort aan zyn hart een te zware taak op te leggen. De hart- uitzotting, die aanvankelijk slechts tydelyk was, wordt zoodoende besten digd. En al ondervindt de eigenaar van zulk een hart daarvan weinig overlast, de geneeskundige heeft daar omtrent volstrekt niet zulk een ge ruststellende zienswijze. Aan zwakke personen en menscheri van leeflyd kan niet genoeg gezegd worden, dat van geen lichaamsoefening gemak kelijker misbruik kan gemaakt wor den, ofschoon iii juiste mate toege past weinig lichaamsoefeningen ge zonder en prettiger zijn. (Mbd. t. d. Verv.) Cordang zal op 15 Hei a. s. op de baan van bet Pare Barbieux, te Rou- baix, in een 100 kilometers wedstrijd tegen den Parijsehen rijder Champion, die o. a. Bouhours sloeg, uitkomen. Cordang zal door de bekende Dunlop gangmakers, en Champion door elcc- trische tandems gepaeed worden. lf*G£ZGMD£ «f~ Voor den inhoud dezer rubriek stelt dp redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de co-pij niet aan den inzender terug gegeven. Mijnheer de Redacteur Vergun my s.v.p. eenige regels ter beschikking in UEd. veelgelezen blad. Uitgave uwer courant Vrijdag j.i. waarin stond Binnenland Parlemen taire Praatjes, lezende voortgezette behandeling van de Ned. Marino, om daar verder over uit te weiden ben ik een leek, maar iets staat vast, dat de Heer Troelstra eenigeerwten had mede gebracht, gelyk ze aan enkele oor logsschepen worden verstrekt, is een voudige onzin. Ik, die een reis heb gemaakt van omstreeks 6 jaar, vind het eten uitstekend. Wy kregen nog behalve goed voedsel, Augurken. Citroen Li monades, maar bij gelegenheid van weer en wind dat cfe kok niet kon koken, is de voldoening van brood ou spek, zooveel als u belieft. Bedenk Mynheer de Redacteur u bent op zee. Wat de oorlam betreft daar de Heer Troelstra zoo op tegen is, is ook on zin, zie hier 's morgeus om half zes ure oorlam en HV2 ure weder een (zynde een half maatje) doch, onver- vaïscht. Nu vraag ik, is dat voor een zeeman, die weer en wind trotseert te veel. Bedenk u ligt met een schip voor bijlegger (zware storm)kan u dan koffie koken, als alles is vastge sjord, tot de luiken toe, behalve een klein luikje, dienende tol ingang tus schen deks om eetwaren le halen. Ik heb o maanden gekruist, in dien ge- vaarvollen «olokscheu Archipel met Z. M. stoomschip „Madura" komm. kapt. ter zee Halverbout, overleden eenige maanden geleden teIJmuideu. Het was in het jaarT8G2 zwaar storm weder, niemand kou slapen, op zyn best staan, hadden wy geen raderkast gehad, dan waren wy vergaan, aan gezien de sloepeif uit de davits pikteü. Komt dan janmaat geen oorlam toe Neen bij die gelegenheid kregen wy er nog 2 extra. Bedenk ik lag R ol in de baai van Rio de Janeiro Z. Amerika, a/b Z.M stoomschip de Berkel, komm. van der Velde Érdbrink. By het in zee steken kwam aan boord de Holl. Consul, waarop hy de officieren de band drukte eu het overige scheeps volk toevoegde de woorden dag arme zwerversen zulks is de volle waar heid; die op een zoogenaamde klomp zit, waaronder een onmetelijke diepte, mag op zyn tijd wel eeu oorlammetje hebben, want koopen Mijnheer Troel stra kan u niets. En daarom zal de Miuister van Marine aan janmaat, een grooten dienst bewijzen, om de oorlam te behouden, bedenk hoe dikwyls bij festiviteiten wordt er gedronken op die, of die meestal wijnen. Ik vind een onver- valsclite oorlam beter. Met dankzegging voor deze opge nomen regels WILLEM «AARLOOS. Geachte Heer Redacteur'. In uw blad van -1 dezer lees ik, dat Maandagmiddag de leden vau den Gemeenteraad, in eeu huishoudelijke bijeenkomst ten stadhuize met de O. H. D. v. d. Horst en W. J. Brender a Brandts gasbesprekingen hebben gehouden. Zeer zeker een interessante bezigheid. Van hetgeen aldaar verhandeld schijnt te zyn, interesseert my het meeste de vraag: „hoe de heer v. d. Horst kon aan nemen een zoo groote toeneming van „gasverbruik als by iu zijn verslag „gedaan heeft?" Het voornaamste van het antwoord op die vraag is u zeker niet teroore gekomen, want wat U er van mede deelt is eenvoudig wat men noemt, een doekje voor het bloeden, en op deze wyze zal jde Hr. v. d. Horst zich vau zulk eene belangrijke vraag niet hebben afgemaakt, vooral niet omdat bet antwoord wel wat met cijfers is aan te toonen. Aangezien nu door my ook gere kend is op minstens een toename van 100% zoo wil ik U wel eens in ken nis stellen hoe zoo iets te verdedi gen is. Bepalen we ons daartoe by gas gloeilicht en petroleumlicht en iaat ons aannemen lste dat men evenveel liebt heeft iu 1 liter petroleum als in 1 cub. meter gas; 2de dat 1 cub. meter gas kost 20 ct. en 1 L. petroleum 6 cent; 3de dat 1 cub. meter gas kost 15 ct. en 1 L. petroleum 6 cent; 4de dat 1 cub. meter gas kost 6 ct. en 1 L. petroleum 6 cent. Wie zal er gas gebruiken, wanneer- de cub. meter gas 20 ct. kost? Na tuurlijk alleen zy, die uit welken hoofde dan ook niet best anders kun nen of willen; een groot deel van het pnbliek brandt dan petroleum. Met hoeveel procenten zal nu liet gasverbruik stijgen wanneer de prijs per cub. meter met 5 ct. vermindert Aangezien men nu bij een prijs van 15 ct. per cub. meter nog altijd veel duurder uit is dan bjj hot gebruik van Petroleum, zal de toename uiterst gering moeten genomen worden, laat ons aannemen 5%. Stol beide prijzen gelyk, dat is 6 ct. per cub. meter gas en 6 ct. per liter Petr., dan is er op het. laatst geen mensch meer die Petr. wil branden. Het is het verschil in prys alleen vau de twee concurreerende artikelen, waardoor bepaald wordt welk artikel de meeste koopers vindt en is de prys gelijk dan wint 't het artikel, hetwelk liet meeste gemak oplevert, en dat is dan in dit geval het gas. Traag me nu op dit" oogenblik eens niet waarom in plaateen, waar eeu gasprys van 6 ct. per eub. meier bestaat, nog Petr. gebruikt wordt? Het zou mij te ver voeren als ik daarover nu een antwoord inlaste. Met opzet werd hier de prys van het gas eerst zoo hoog gesteld om duidelijk te doen uitkomen dat, als eert zeer hooge gasprys wordt ver laagd en niet gebracht wordt tot den concurreerenden prys vau het con- curreerend artikel, hier de Petroleum, de toename van bet gasverbruik niet belangrijk zal zijn, en dat deze eerst met. tientallen van procenten sty gen zal, wanneer de prijzen concurreerend züo. Eu na iets over getallen. Het zou my niet verwonderen als er geen plaatsen zyn met zeer lage gaspryzen, of liever gezegd mot con- curreereodo Pe! roieumpi ijzen, waarin de gasfabriek niet kan aautoonen dat cr 100 eub. meter per persoon en per jaar gebruikt werden. «tel Haarlem op 60,000 inwoners en we krjjgen een debiet van 6 mil- lioen eub, meter per jaar. Een andere berekening. Ik geloof niet ver vau de waarheid te zijn, wanneer ik aanneem dat er te Haarlem wekelijks door elkander wor den ingevoerd 250 vaten Petroleum. Dit is per jaar 13000 vaten. Elk vat heeft 250 Liter, zoodat het aantal Liter bedraagt pl.m. twee en een half millioen. Elke Liler in Licbtkracht gelijk stellende met 1 cub. meter gas slaat geljjk met twee en een half millioen cub. meier gas. Deze twee en een half millioen Li ter Petr. moet vervangen worden door gas. Na zal men het wel optimistisch gedacht vinden, dat zonder slag of stoot maar verondersteld wordt, dat hier de Petroleum zoo maar zal wor den afgeschaft wanneer Let gas op 6 ct. de cub. M. wordt gebracht, docii dit is mijn bedoeling niet, daar moet iets voor gedaan worden, men moet 't publiek iéeren met zyn gasmeter om te gaan, men moet het leeren zyn gas niet te vermorsen, en de gasfabriek moet met hart en ziel medewerken. In 1 cub. Meter gas is aan lichtkracbt aanwezig evenveel als in 1 Liter Pe troleum en dat moet het, publiek er leeren uit te balen. Van een openbare voordracht van den meest geweuschten kant, hier van de gasfabriek hoorde ik nimmer en daarom heeft zjj mjjus inziens niet, voldoende gehoor gegeven aan het parool uit Londen: de Haarlemmers beialen goedzorg da1 hunne .verlichting zoo best mo gelijk zij. Dat parool heeft voor mjj geen zin wanneer het tevens niet beteekent. zoo min kostbaar -mogelijk en aan dat gedeelte van het parool, al is het dan niet geschreven is geloof ik niet voldaan. Op de Imperial rust op liet oogen blik de verdenking dat zjj middelen weet om langzaam maar zeker by het zelfde getal pitten cn donzeifden braudtyd het. gasverbruik te doen toenemenanders heeft het behandelde in den gezegden Gemeenteraad geen zin, daar waar gesproken wordt, van bijmenging of andere kunstgrepen. Als er sprake is van bijmenging denk ik aan lucht, want deze kost niets en bjj eea kunstgreep denk ik aan lager soortelijk gewicht. Zoo komt mjj teu minste het ver handelde voor. Lag liet na niet op den weg van de Imperial, wetende of vermoedende dat zoo iets gedacht wordt, om de grootste zaak te be spreken die er ia Haarlem te vinden was eu zoo zy vermoeden kan dat de zaai niet groot genoeg was om het, publiek te bevatten een terrein te kiezen en van daar met luide stem der volkere te verkondigen, dat zy van haren kant niets deed om de gasrekeningen te doen stijgen, dat zy dit nimmer zou doen en dat zij het. volk had opgeroepen om aan te too nen op welke wyze die stijging ont staan was? Geachte Heer Redacteur, voor heden genoeg over dit onderwerpwanneer met vette letter tnjju tegenwoordig woonhuis wilt doen drukken dan zult U zeer verplichten üEdw. Dienaar J. A. BAKKER, Schotersingel 13. 6 Mei '98. Dg toestand, op Cuba. Over den toestand op Cuba iezsa wy het volgende Cuba is thans oen woestenij. Langs den weg dien do opstandelingen kozen toen zij van het eene einde ran het eiland naar hel andere trokken tot binnen 8 K. M. van Havana, zyn alle plantages plat gebrand. Geen plan tage in Piuar del Rio is bewaard zelfs do heggen werden verwoest. Ook do kerken zijn vernield omdat dc op standelingen meenden, dat de Span jaarden er zich in zouden verschan st)! In bijna al de andere provinciën is het eveazoo gesteld, want waar de opstandelingen kleine plaatseu van 500 tot 1000 inwoners vonden, namen zjj alles uit buizen en winkels en staken deze in brand, terwijl de be woners vluchtten naar Havana en andere versterkte steden. Zoo stond het reeds anderhalf jaar gcledeu. Binds dien lyd hebben de Spanjaarden dit gruwelijk voorbeeld gevolgd en zyn ook aan het branden gegaan. Elk der partijen wilde de andere uithongeren. Weyler's tweede veldtocht in Pinar del Rio weid ge kenmerkt door een der gruwelijkste slachtingen die gedureode dezen oorlog werden gehouden. Hy had een bende vrijwilligers in dienst gekomen, het uitschot der bevolking, en dezen ver nielden en verbrandden ook het eigen dom vau de ougewapenden, dor paci- ficos, die vervolgens vervoerd werden naar de „districten van bescherming" weldra houger-districten. De Öpaansche overheid spaarde niets om het lijden der ongelukkigen te verergeren. Te Guanabacoa, tegen over Havana, beval de burgemeester aan de soldaten, de afdaken onder welke deze lieden toevlucht hadden gezocht, af te breken. Vrouwen en kinderen liet men in den regen aan de pokken sterven. Langs den Wes telijken spoorweg in Pinar dol Rio lagen de lijken mijlen ver. Een cor respondent van het New-Torlc Jour nal telde er 300 tusschen Havana en do stad Pinar. Do wreedheden waren ten minste even erg als in Polen, Bulgarije of Armenië, zoo niet erger. De opstand heeft den handel van de Ver. Staten met Cuba vernietigd. Duurt hy voort dan zal Cuba welhaast niets meer te verkoopen hebben noch iets om mede te betalen. Vijftig mil lioen dollars Amerik&ansch kapitaal, die in bet eiland zyn belegd, loopen ernstig gevaar, waarbij dan nog moe ten gevoegd worden 40.000,000 dl. aan hypotheken >11 de handel ter waarde van ongeveer BO.OOO'OOO dl. De inmenging der Ver. Staten komt eer te laat dan te vroeg! Iu den iaatsteu tyd heeft de stryd het karakter gekregen van eeri ver delgingsoorlog. De Cubanen spaarden aanvankelijk het leven hunner gevangenen. Maar geen van beiden doet dit meer. In December 1896 bestormde Gomez de stad Cuba y Davila en nam 145 man gevangen, die allen werden duodge- schoten. Want eenige dagen te voren hadden de opstandelingen verklaard, dar. daar de Spanjaarden geweigerd hadden, den oorlog op menschulijke wijze te voeren, de strijdleus nu werd „oog om oog en tand om tand". En zoo is de oorlog wild en afschuwelijk geworden als in den tyu van Alva. Er gaat geen dag voorbij zonder dat onschuldige en weerlooze lieden ver moord eu verminkt worden. Een aan zienlijk burger van Jaruco werd open lijk gefusilleerd om de eenige reden, dat luj heette in te steramen met den opstand. Een zieke knaap, die gevangen was genomen, werd als 't ware geslacht, omdat hij een neef was van een der leiders van het opstaudelingeuleger. De Spanjaarden vermeesterden een paar ziekenhuizen en vermoordden de zieken en gewonden in bed, nadat zij de beide dokters met -ie manchete hadden gedood. Een ander hospitaal werd door Cubanen dapper verdedigd, maar toen hun schietvoorraad was uit geput. werdeu ze allen gedood. Dr. Soler, de geneesheer, wuifde een witte vlag met het roode kruis, maar werd neergeschoten en met de manchete afgemaakt. Niemand werd in liet leven gelateu. zelfs de verpleegsters werden niet gespaard. Daarop staken dc Spanjaarden het hospitaal in brand. Dergelijke gevallen herbaalden zich telkens. Bij de inneming van een an der hospitaal werdeu alle zieken met de bajonet afgemaakt. Een jong .Spaanseb officier, die zicb tegen deze moorden verzette, werd door een lui tenant doodgeschoten. Vrouwen en meisjes werden in de gevangenis geworpen. Wat de opou- bare meening in de Ver. Ötaten wel licht het meest verontwaardigd heeft was do stelselmatige vervolging van beschaafde Cubaanscbe vrouwen, die aan nameiooze kwellingen werdeu onderworpen eu weken aaneen opge sloten met las recojidas, de laagste scoit van verloren vrouwen. Als re den werd opgegeven, dat zij in de verte verwant waren aan opstande lingen maar dikwyls werd niet eens die reden genoemd. „Het verhaal der Cubaanscbe mar telaars heeft het hart van het. Ame- rikaansche volk getroffen," verklaart de schrijver. De leeftijd van een Olifant. De olifant heef sinds onheuglijke tyden bekend gestaan als een van de dieren die het langste leeft en men beeft tien gemiddelden leeftijd vau eeu olifaut op circa 150 jaar gesteld. De RevueSeientifique trekt <ie juist heid van dit cijfer echter iu twijfel en zegt dat een olifant op zyu 35e of 40e jaar volwassen is eu daarna totdat hy 70 of 80 jaar is in het volle b8zit van zyn krachten blijft en geschikt is om zwaar wérk te doen. Daarna neemt do olifant echter in krachten af en het is slechts by hooge uitzondering dat hg zulk mn hoogen leeftjjd als 150 jaar bereikt. De heer Nulla!die jaren lang aait het hoofd van den militairen oitfau- tendienst iu Britsch-Iodië beeft go- staan, verklaart hoe het kom; lat men tot zulk een hoogen gemiddelden leeftyd voor olifanten is gekomen. In eiken stal hebben verschillende olifan ten denzelfden naam. Zoo zullen b.v. eeDige olifanten Pobun d. i. wind beeteu. De eene heet Pobua I, de auflere Pobun 11, Pobun IU enz. «rerri Po- ban I, dan wordt Pobun II direct tot Pobun l gepromoveerd. Indien dit alles steeds opgeteekeud ware gewor den, had men kunnen nagaan hoe lang elke olifant iu werkelijkheid ge leefd heeft, doch dit is cooi; ge schied en omdat eenige eeuwen Log altyd eon Pobun 1 iu den stal aan wezig was, kwam men tot. de slotsom dat olifanten zulke kolossale leeftij den bereiken. Nu wordt in de stallen alles, do oiitanten betreffende, behoorlijk opge teekeud, doch het zal nog wel euui- gen tyd duren voor men een behonr- lijke.olifantenleeftyds-statistiek' heeft. Een van de onopgeloste raadselen van de natuur is Let, dat «ooit geraamten vau olifauSeu worden gevonden eu dat is ook een der redenen, waarom men er toe gekomen is te denken dat olifanten ongeveer nooit sterven. Eu kelen zeggen dat olifanten altyd een schuilhoek, die niemand kan vin den, uitzoeken om in te sterven. Daar tot nu toe ook niemand zulk een schuilhoek heeft kunnen vinden, zyn daar slechts negatieve bewijzen voor. liet blyt't steeds een merkwaardig feit, dat nooit geraamten van olifanten gevonden worden, want het zyn din gen, die niet gemakkelijk vau zelf verdwijnen. Men kent geraamten van olifanten, die op een jacht gedood waren en die jaren lang op dezelfde plaats bleven, niettegenstaande jaar lijks branden of overstroomingeu de laats waar het skelet lag, teisterden. 3 er hier een ondoorgrondbaar ge heim in het spel of ligt het eenvou dig daaraan dat jagers en inlanders niet genoeg uit bun oogeu hebbou gekeken De oudste Engelscliman. Te «carva, in het Iersche graaf schap Doroü, woont een man, Robert Taylor geheeten, die, volgens do Irish Times, in 1764 geboren en nu dus 134 jaar oud is. Dit in tegenspraak van een ander bericht, dat hy slechts 114 jaar oud zou wezen. De koningin heeft onlangs aan dezen haren oud sten onderdaan haar portret gezonden. De Engeische bladen herinneren het geval van een zekere vrouw Margaret Pattes, in 1596 te lasgow geboren en in 1739, in haar 141e jaar in liet werkhuis te Londeu gestorven. Kr bestaat, nog een portret van haar, geschilderd op baar 14Ie jaar. Dit vrouwtje hield haar geheugen tot op het laatst van haar leven. Volgens een blad te Leipzig zullen czaar Nikolaas eu zjjn gemalin in deu nazomer zich weder voor langen tyd uaar Darmstadt begeven waar de keizerin van Rus'iaud geboren is en zal keizer Wilhelm hun daar ecu bezoek brengen. VARIA. Woede. Zangeres: Hier is een verklaring van deu dokter, dat ik vanavond niet kan zingen. Directeur: Zoo? Ik wil je wel een certificaat geven, dat je nooit hebt kunnen zingen! ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 10 Mei 1898, des na middags vau 1—2 uur, door den heer VV. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Concerteatz in Es L. Thiele. 2. Bénédiction nuptiale Saint-Saëns. 3. Sonate No. 2 Mendelssohn a. Grave. Adagio. b. Allegro maestoso. c. Fuga. 4. Marche religieuse Gigout. 5. Aria uit de Messias. Ha ndel. Het stoomschip Koningin Regentes van Batavia naar Amsterdam, pass. 6 Mei, ten 7 uur, Dungeness. Hel stoomschip Prins van Oranje van Batavia naar Amst., pass. 6 Mei Point de Galie. Het stoomschip Voorwaarts, van Batavia naar Amsterdam, pass. 0 Mei Pantollaria. Het stoomschip Prins J< reder ik Hendrikarr. 2 Mei van Amst. te Paramaribo. Het stoomschip Prins Willem Ml, vertr. 5 Mei van Paramaribo naar Amsterdam. Het stoomschip Prins Willem 1 F, vertr. 5 Mei vau Newyork naar West- Isdië. Her stoomschip Obdamvan de Holland Amerika Lyn, vau Rotter dam naar Newyork, vertr. 6 Mei, des voorin. 2 uur 45 min., vau Boulogne on pass. voorin. 11 uur 35 uiiu., Wight. Het stoomschip Melbourne, van Yokohama, met de Indische mail, vertr. 3 Mei van Port {Said naar Marseille en kan 8 dezer aldaar wor- don verwacht.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 7