mmm I maw iz&i NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Os oarisg tossGhsn Spanje en Amerika. FEUILLETON. 65e Jaargang Condei'dag 52 Mei SI98. Ho 4560 I Is! 1ÜI II ^J3O3>Ti^EuVXÏ0X<r,X'S2?E,-XCrS: Voor Haarlem por 3 maandou1.26 Voor de dorpen i» den omtrek waar ®eu Agent gevestigd is (kom der gemeente). per 3 maanden„1.36 Franco door bet gekeele Rijkpor 3 maandoui.65 Afzonderlijke nummersO.-Jfj Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maandenv.30 „de omstreken en franco per poet 0.3T!; jÉLDV^HvTH33STT3ZHIIsr: i '.—5 regels 56 ©te.: iedere regel meer 16 Sroote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlek rabat. Reclames -20 Oen* per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks. behalve op Zon- en Feestdagen. BureauxEieine Houtstraat i4. Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEERSBOOM. Hoofdenenden voor het BuitenlandtSavripagjv* generate de P&biidté Etrxmg*rre 6. L. DAUBS Go. JOHN F. JONES. Suae.. Parijs Sltris Faubourg Hmtmartre. Met uitzondering van liet Ariondisscment Haarlem is bet uitsluitend recht tot. plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan liet Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels f 0,75, elke regel meer ƒ0.15; Reclames per regel f 0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek yiin BlotmendaalSantpoort en Schoten. P. v. d. RAADT. Sandpoort; Heemstede, 3. LEUVEN,by do tol; SpaamdamC. HARTEN DORPZandvoort, G. ZWEMMER Veisen, "W. 3. RUIJTER; Beverwijk, J. HOORNS'; Hillcgom, ARIE HOFMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Nog steeds geen berichten over den vermoedelijk plaats gehad hebbenden zeeslag. Het vermoeden, dat er in het geheel geen treffen heeft plaats ge had, wordt aanzienlijk versterkt door het bericht uit Washington, dat. het departement van mariue Dinsdag be richt beeft ontvangen, dat hetspaan- sche atiantische eskader is aangeko men te Cadix, dus de Ameri kaansche vloot niet kan hebben ont moet. Het Noorsche stoomschip „Brats- berg" en de Spaansché schoenervis- scher „Fernandito" zijn Dinsdag te Key West door de „Mangrove" op gebracht. De „Bratsbsrg" vertrok een paar dagen geleden van daar. maar uit haai- verdachte bewegingen maakte men op dat zy door de blokkade heen in Havana wilde komen. Zij werd daarom onderschept en opgebracht. De Amerikaansche ongepantserde oorlogsschepen „Vicksburg en „Mor rill" ontsnapten Zaterdag ternauwer nood, toen zij zich binnen het bereik van do kanonnen van Santa Clara hadden gewaagd. Zij kregen zoo'n gevoelige les, dat schepen van deze klasse zich waarschijnlijk niet meer aan het vuur van het nieuwervvetsche geschut zullen blootstellen. Kruisers, die langs de kust geva ren hebben, melden, dat de Spanjaar den groote bedrijvigheid tooueu in het vernieuwen van de versterkingen langs de heele kust, van Bahia Honda tot Cardenas. Zij richten aardwerken op en verbinden alle sterkten tele grafisch met elkaar. De Standard ontvangt uit Was hington het bericht, dat naar generaal Miles, de opperbevelhebber van de troepen der V. S. verzekerde, 660 0 man troepen naar Cuba zullen ge zonden worden, waaronder 50.000 vrijwilligers. De eerste divisie zal Zondag vertrekken het geheele trans port zal in tien dagen zijn afgeloo- pen. Gen. Miles en zyn staf zouden waar schijnlijk Dinsdagavond naar Tam pa 'vertrekken om deel te nemen aan acn eersten Cubaanschcn veldtocht. Alle troepen te Cliickamanga hebben order gekregen Dinsdagavond uit te rakken, de geheele infanterie en het 3o on het 6e regiment cavalerie naar Tampa, het le en 10e cavalerie naar New Orleans, bet 2e naar Mobile. Het tróepenschip Gussie is Dins dagmiddag reeds met twee compag nieën Amerikaansche troepen naar Cuba vertrokken. Twee Amerikaansche oorlogssche pen zijn gezien, die Key-West nader den; zij stoomden langzaam en sehy-' nen ernstig beschadigd te zijn. Een telegram uit Poriorico meldt, dat er nog voor eenige maanden levens- j middelen zijn. Officieel wordt bet volgende bericht uit Havana medegedeeld: Een Amerikaansche kruiser cnconi torpedoboot. hebbeu getracht het ka-1 naai van Cardenas te forceeren. Z\j werden echter door de Bpaansehe ka- nonneerbooten, na een gevecht van een half uur, teruggedreven. Dewey ziet in dat de opstandelin gen in Manila gevaarlijk worden; zy ontsnappen zoowel aan zijn controle ais aan die der Spanjaarden. De Engelsche bevolking van Ma nila overhandigde Dewey een memorie, waarin hun kritieke tóestand wordt uiteengezet; de bevolking lijdt bon-, ger. De Engelsche schepen Immortalitc. en Linnet, de Fransche kruiser Braix en een Japansch oorlogsschip zijn te Manila. Ook de Gefion moet te Ma nila zyn. Ten gevolge der verklaring van on zijdigheid der Cbineesche regeering heeft de Tsuug-li-Yamen aan de Ver- eenigde Staten gevraagd uit Shanghai het stoomschip Mouocaey terug te roepen, dat mot levensmiddelen en ammunitie geladen is. De stoomboot Gussie, door de Ame- rikaaoscho regeering gehuurd en be vracht, vertrok Dinsdagmorgen naar Cuba met wapens, ammunitie en levensmiddelen voor de opstandelin gen aan boord. Een honderdtal sol daten zal de lading beschermeD, by de ontscheping waken en zoo noodig zoover in het binnenland doordringen als noodig is om de lading in handen der opstandelingen over te leveren. Het transportschip Whitney zal wel dra volgen. De World ontvangt uit Key-West het bericht, dat de torpedoboot Wins- !öw van do V. S. Zondag in gevecht is geraakt met drie Spaansché kanon- neerbooten, ter hoogte van Cardenas: een der kanonneerbootou werd buiten gevecht gesteld. De Winslow is niet beschadigd. De Roomsch-K&tliolieke aartsbis schoppen in de Vereenigde Staten hebben een brief opgesteld, die Zon dag in alle Roomsch-Katholieke ker ken afgelezen zal worden. In dien brief wordt voorgeschreven, gebeden te houden voor het welslagen van de Amerikaansche wapenen en voor de zielerust van wie in den slag vallen. De brief prijst do kalmte en zelf be- heersching van president McKinley. De kwestie van de levensmiddelen wekt te Madrid groote zorg. Men berekent, dat de voorraad graan bin nen de maand opgeteerd zal zyn. Er worden maatregelen genomen om bui tenslands graan te koopen. aanraking, met het noodlottig gevolg, j dat zijn hoofd zwaar gekneusd werd. In bewusteloozen toestand werd hij I door de familie Brinkmaan welwil lend opgenomen. De in allerijl ont boden geneesheeren, dr. C. A. J. 'Krol, dr. W. Yprna en ör. Keyzer j zagen den toestand zeer zorgelijk in, zoodat ook eeu geestelijke werd ge haald. Omstreeks zeven uur werd fcy door eenige militairen per brancard naar het St. Eiisabethsgastbuis ge dragen, waar hij hedenmorgen, na een zeer onrnstigen nacht, by kennis! kwam. De toosfcand blijft nog steeds zorgelijk. Öe ongelukkige is een zeer oppas send werkman, 27 jaar oud. gehuwd en vader van vyf kindereu. De luitenant der artillerie van Na- liuys, die wegens desertie in tyd van vrede en niet verschijnen na de ge dane indagingen door den krijgsraad alhier is vervallen verklaard van zyn militaire charge en gebannen buiten het grondbied van den staat., is nu in Algiers by het vreemdenlegioen in dienst. Weidadigiieid naar V ermogen. De voorstelling die Zaterdag jl. in de concertzaal der „Vereoniging" werd jgegeveu door de „Haarl. Yélocipè.Ie- Club", de wielrijdersvereeniging „Ami- citia" en den heer J. G. Martin met eenige zyner leerlingen, heeft het ge volg gehad, dat de bestoren dierver- eenigingen een bedrag van f300 ter beschikking van „Weldadigheid naar vermogen" konden stellen. Hot bestuur van laatstgenormde vereeniging heeft eene schriftelijke dankbetuiging gericht tot do besturen van beide véiocipède-vereenigingen zoowel als tot den heer J. G. Martin, die door 16 zijner leerlingen het eerste nummer van het programma„liguur- r ij den" deed uitvoeren en zich geheel belangloos voor het instudeeren daar van, zoowel als voor het smaakvol decoreeren der 16 velocipedes bijzon der veel moeite had gegeven. De kas van „Weldadigheid naar Vermogen" is door den steun in de laatste wekeü van verschillende zijden ondervonden, zoodanig versterkt, dat by inachtneming van eene gepaste zuinigheid, gedurende hot verdere ge deelte van het dienstjaar, zich geene moeilijkheden van beteekenis meer zullen voordoen. STADSNIEUWS Eerste en derde pagina. Haarlem, 11 Mei. Ook de heer A. J. C. Daamen heeft thans zijne benoeming als Commissa ris dor Nederl. Crcdietbank aangeno men. zoodat hiermede het Bestuur weder voltallig is. Dinsdagmiddag ongeveer B/2 uttrj kwam do werkman by de gemeente- reiniging, genaamd E. van der Put- ten, "die naast zyn met vuilnis bela- j de'n kar op de Parklaan liep, doordat hy struikelde, met een der wielen in' 8!N{SE»LAIfiO De firma Gcveke Co. te Amster dam heeft de haar aangeboden con cessie voor de electrische verlichting van Naardeu aangenomen. Met de voorbereidende werkzaam heden voor den aanleg is men reeds begonnen. De stoomschoeucr Dolfijn heeft op i de Noordzee ruim honderd in de na- bijheid onzer visschers vloot visschende Engelschen verjaagd. Eene receptie. Met eenige praal, waaraan Indische- grooten gewoon zyn, werd Dinsdag- J middag omstreeks half drie het ge- j zantschap van don Soesoehoenan van Soerakarta by de aanstaande inbul- digingsfeesten door den minister van' koloniën aan zyn departement te 's Gravenhage omvangen. Voorafgegaan door boden van het ministerie, werd de missie geleid naar de kleine commissie-kamer in het ge bouw, alwaar de minister, de heer Cremer, het hoofd der missie en zyn gevolg begroette, in tegenwoordigheid van den secretaris-generaal, en raad adviseur, jhr. Six, den oud-resident Ingeninyff en vyf referendarissen van het departement. De Indische prins deelde aan den minister zyne zending naar* Nederland mede en overhandigde aan Zyne Excellentie het portret van dea öoesoehoenan en van den Ratoe. De prins sprak Maleisch, dat door den neer Ingeninyff in deNederland- sehe taal werd vertolkt. De prins zelf verstaat onze moedertaal en werd dan ook in den verderen loop der audiëntie door den minister m het Holiandsch aangesproken, waarop hy echter in liet Maleisch antwoordde. Na do aanbieding van het geschenk werd de minister aan de heeren van het gevolg voorgesteld. Prins Ario Mataram nam plaats op een stoel. Dr. Van de Roemer zat naast hem en de vier andere heeren van het gevolg stonden rondom dezen. Daarna heeft de minister van ko loniën de heeren van zyn departement aan den vorst voorgesteld en onder hield hy zich nog eenigen tyd met Z. M. over hot verblijf van het ge zantschap hier le lande, over de be zienswaardigheden van ons land. Hy gaf hem de verzekering, dat de gas ten op alle mogelijke medewerking van de regeering konden rekenen by het bezichtigen van de merkwaardig heden van stad en ryk. By deze gelegenheid gaf de minis ter den vorst tevens kern.is, dat de Öultan van Öiak en twee pangerans van Koetei bij de aanstaande beuge- lijke gebeurtenis der inhuldiging van H. M. de Koningin hier te lande verwacht worden. Een belooning. Ten gemeentel!uize te Katwijk werd Maandag aan de bemanning van de visschers boom De Vriendschapdaar tehuis behoorende, een som van f213 namens den keizer van Duitschland uitgereikt voor het redden der be manning van het JDuitsche schoener schip Jowma. In een open boot werd 12 öept. 1897 de kapitein met de be manning in de Noordzee dryvende gevonden, liefderijk opgenomen en daarna le IJ muiden aan wal gebracht. Waanzin De 19-jarige M. de L. te Spjjke- nissc, maakte Maandagavond met den Rijksveldwachter Van 't Hoff een wandeling naar het hoofd. Daar c- komen, haalde by een pistooi voor den dag en loste een schot op don rijks veldwachter. Gelukkig kreeg deze slechts eene onbeduideudo wond in den rug. De L. sprong daarop van het hoofd in de rivier en verdronk. Den gehee- len Dacht werd naar het lijk gevischt, maar het lyk werd niet gevonden. Daar L. wel eens aan zwaarmoe digheid ieed, en hy met deri rijks veldwachter nooit iets heeft gehad, vermoedt men, dat hy in een aanval van waanzin gehandeld heeft. Si o 3 o n b ffi BATAVIA, 9 April. Atjeh. In een particulier schrijven uit Atjeh, aan de Locomotief ter inzage gegeven, ontleent het blad dat aldaar een gerucht liep dat een voornaam hoofd te Segli naar Toekoe Oemar was overgeioopen. Verder meende de schrijver dat, wanneer dit gerucht ongelukkigerwijs waarheid mocht blij ken, met den tocht near Pedir zeker wel eeu weinig haast zou worden ge maakt en dat wij door die expeditie buitengewoon veel kunnen winnen. Machtiging is verleend, om by wyze van tijdelyken maatregel boven het nader ten behoeve van den militairen transportdienst in Atjeh reeds tijde lijk toegestaan aantal van 100 pikoi- paarden alsnog in dienst te stellen 70 draag- en trekpaarden, benovens d« benoodigde kar ren, taigen enz. Entrée de campagne. Het Bat. Nwbld. schrijft Met de Pedir-expeditie is de vraag weer aan do orde, hoe men de uitbe taling van de z.g. entrês de campagne aan de officieren zal regelen. Toen de krijgsmacht voor Lombok werd aangewezen, was dit een gemakkelijke quaestie; het eiland daar was voor ons leger een geheel nieuw terrein en alle officieren kregen, zooals de voorschriften dit aangeven een ge heele maand traktement by wijze van gratificatie. Met Atjeh is liet een gansch andere zaak, want welk verschil is er tus- scben een officier van het reserve- bataljon. die met zyn korps uitrukt en een collega, die op de gewone wy'ze, alleen reizende, naar het tooneel des oorlogs wordt gezonden en te Kota Ptadja aankomende hoort, dat hy is ingedeeld by god der bataljons, die de Pedir-expeditie zullen mede maken Geen verschil bestaat er tus- schen die twee, met die uitzondering alleen, dat de een slechts korten tijd op Atjeh vertoeft en wel outrée de campagne krijgt en de laatste meer dan een jaar gehouden wordt en van het geldelijk Duitenkansje verstoken blijft. [n de eerste jaren na 1873 kreeg elk officier, die naar Atjeh werd overgeplaatst een maand traktement cadeau, doch eindelijk heeft men deze royaliteit moeten opgeven en de hoeren zonder eenige geldelijke tegemoetko ming moeten te velde zenden. Iu 1S90, toen liet 6e bataljon van Magelang naar Edi werd gedirigeerd, om onder de orders van generaal Van Teyn on in vereenigiDg met Atjeh- korpsen. den vijand in dat landschap te tuchtigen, werd er een middenweg ingeslagen en ontvingen de heeren, althans als wy ons niet bedriegen, een of twee maanden huishuur indem niteit ten geschenke, terwijl de offi cieren. die van Groot-Atjeh kwamen, niets bijzonders kregen. Zyn wij wel ingelicht, dan zal het ditmaal ook zoo gaan het zal met de heeren, dis met hnu troep van Java naar Pedir worden gezonden, op een accoordje gegooid worden, d. w. z. zonder de bepalingen van een maand traktement toe te passen, zai hun een kleic douceurtje worden io de handen ge stopt. Zou het niet beier zyn, om öf voor schriften op te volgen, dan wel dit zoodanig te wijzigen, dat het gouver nement niet bij elke gelegenheid ir de verplichting komt om ze om t< zeilen Zaak-Wilken. Men meldt aan de „J.- B." Da officier van justitie by den Raac van Justitie te öoerabaja, eischt< tegeu den beklaagde Wilken, beschul digd van moord op den kapitein de infanterie von Schmidt anf Altenstadt éen jaar gevangenisstraf. De verdedigor van beklaagde col cludeerde tot vryspraak. Lombok. Van Mataram schrijft meu aan he „Bat. Nbld." Sedert onze vestiging heeft Mata ram. dat voorheen de zetel was var Anak Agoeng K'toet Karang-aseuj den kroonprins zoon van den te Ba tavia overleden radja van Lombok een geheel auder aanzien gekregen Al dé hooge muren, waarvan de erve) omringd waren en die aan hetgehee het aanzien van een inlandsche sterkt gaven, zyn nu verdwenen, en di maakt, dat de plaats een ruim ei luchtig voorkomen heeft gekregen De controleur van West-Lombol heeft er zyu zetel. Ook de controleu voor de landelijke inkomsten en agra rische aangelegenheden, houdt daa verblyf. Men telt er voorts een aspi rant-coutroleur, een Balineesch dis trictshoofd. een klerk, een uoctoi djawa en andere J avaansche beambter zooals een tolk, een man tri voor d wegen, eeo djoeroetoelis en mantri' voor het kadaster. De controleur voo het bestuur wordt in de uitoefenin; van politie bijgestaan door een ui Javanen, Madoereezen en Amboiuec zen gevormd corps gewapende poli tiedienaren, sterk 50 man, en anngc voerd door een sergeant-majoor ui het leger gedetacheerd. De plaai heeft het aanzien van een kotta hei kregen, maar onregelmatig gebouwc Byna alle huizen zyn met alang O© srïaMep d'Atsriac» 38) „Waar is de maarschalk? Waar is Biron?" vroegen wel tien stemmen tegelijk. „Ja, deGic," zeide de koning, „Waar blijft Biron?" „Sire, de maarschalk is verhinderd. Hy heeft mij verzocht zyn excuses over te brengen en te zeggen, dat hy te ziek is oui van avond te komen," en terwijl de Gic sprak zag ik zyne met juweelen versierde vingers beven en zyn gelaat verbleeken. „Dat is slecht nieuws op zoo'n vroolyken avond," zeide de koning; en Öully, een doosje uit zyn vestjeszak krij gend en het om en om draaiend hernam: „Biron moet wol ernstig ziek zijn, dat bij weg blijft, Sire. Wat zou uw Majesteit er van denken, als wy onzen tocht maar terstond ondernamen?" „Best, wy zullen dadelijk vertrekken." „Maar Sire, de maarschalk is te ziek om iemand te ontvangen, zelfs uw Majesteit," bracht do Gie in liet midden, terwijl zijn lippen verbleekten. Ik meende de Vitry „verrader" te hooren mompelen, maar toen ik hem aanzag stond zyn gezicht volkomen onverschillig. Eenige seconden heerschte er eon adeni- loozo stilte, terwijl het bloed den koning naar het hoofd steeg. „Als ge de waarheid spreekt, graaf, dan woet ik veel to good, dat. de maarschalk ais hy stervende is wat God verhoede toch altijd twee personen zou willen ontvangen en éen van deze twee is zijn koning. Sully wy zullen gaan," maar zyu toon klonk gestreng, terwijl zyn blik zich eerst op de Gie en toen op een grooten ridder vestigde, op wiens borst het insigne van St. Esprit prykte, „eerst moet ik Vitry verzoeken zyn plicht te doen." Wat my betrof, ik was stom van verbazing en ook de anderen keken elkaar verwonderd aan. Daarop verbrak de Vitry's stem de stilte, zeggende: „Lord Epernon en mynheer de graaf mag ik u om uw zwaard verzoeken." De hertog gespte zyn zwaard los, terwijl een sar castisch lachje oiu zyn lippen speelde en overhandigde het aan den kapitein van de wacht, maar do Gie's vin gers beefden zoo, dat de Vitry hem behulpzaam moest zyn om den gesp los te maken. Op denzelfden scherpen toon ging de koning voort: „De Bassompierre en de Lnynes, ik iaat de gevan genen in uw hoede achter. Intusscheu zal ik onze plan nen een weinig veranderen. Ik ga niet zelf naar het huis van den maarschalk, maar verzoek u, Sully en allen die hier aanwezig zijn, behalve de Vitry, die mij vergezelt, uit mijn naam naar Birou's toestand te gaan vernemen. Is de maarschalk niet in staat my te out- vangen, dan komt gij bij my do oppermaarschalk weet, waar ik my bevind." „Gy zult voorzichtig zyn, niet waar Sire?" zeide Sully. „Ja, - gaat nu, heeren." Ik wilde de anderen volgeu, maar do Belin hield my terug, toen hy de deur uitging. „Gij moot hier blijven," duisterde hy, en terwijl ik naar de wegstervende voet stappen luisterde, hoorde ik den koning monpelen: „Omocht het niet waar zyn mocht" het niet waar zyn." Plotseling herstelde hy zich. „Kom, do Vitry geef my myn jas en maskerkom mijnheer," wendde hij zich met eeu doordringenden blik tot my. Hy deed het masker voor, zette den kraag van zyn jas hoog op en nu herkende ik den zwijgenden vreem deling, die ons zoo plotseling verlaten had. Ik kon myn verbazing niet onderdrukken en meende toen een zon derlingen gians in de Vitry's oogen te bemerkenhet gelaat van den koning scheen evenwel uit marmer ge houwen te zyn. „Wy zullen de geheime trap afgaan, Sired'Aubus- son wacht ons daar met de paarden." By deze woorden lichtte hij een gordyu op en duwde op oen knopje. De deur opende zich en de koning stapte naar buiten, gevolgd door den kapitein van de wacht en my. Toen wij het steegje achter More's huis bereikten, be merkten wy drie mannen te paard, d e ieder een paard aan don toom leidden. De Vitry was don koning by hot opstijgen behulp zaam, steeg toen zelf in den zadel en beduidde my zijn voorbeeld te volgen. „Mijnheer," zeide de koning tot my, zijn vurig paar inhoudend, „gy brengt ons rechtstreeks naar uw logie naast het Gulden Vlies." „Sire," antwoordde ik, „het is noodzakelijk dat w de paarden bij de St. Martin achterlaten, want ander zouden wy in de buurt van het Gulden Vlies achter docht opwekken." „Ik begrijp u, mynheer; wees zoo goed ons den we te wijzen." Ik reed voorop, terwijl myn hart vervuld was me gevoelens, die ik niet beschrijven kan; in elk gev£ waren zy van een vroolyken aard. Noch d'Aubusso noch de Vitry lieten blijken dat zij my konden en b< halve een paar woorden, die ik sprak om hun te b< duiden, wanneer wij rechts of links moesten omslaai reden wy zwijgend door de mist voort, die nu bogo op to trekken, en waardoor de maan zichtbaar wer als het zwakke schijnsel eener nachtlamp achter kante gordjjnon. By do St. Martin stegen wij af. DeluitenaDt wisseld eenige woorden met de Vitry, waarop de koning, d Vitry en ik onzen weg te voet vervolgden, de mai schappen en d'Aubusson by de paarden achterlaten» Het zou te veel tyd nemen, aangenomen dat ik het koi de verschillende gewaarwordingen te beschrijven, d in mij omgingen, toen wy de straten en stegen, well naar het Galden Vlies leidden, doorliepen. Eindelijk b' reikton wy de doodloopende straat en ik fluisterde c Vitry toe, dat wy aan ons doel waren gekomen. Hem keerde zich tot de Vitry;

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1