Ter wille van hun prestige by hun kingen gevoerd over „Kiuderbondeir. bevolking en de goede verhouding tot de priesters, met wie zij de we reldlijke macht deelen, zyn zij wel genoodzaakt den schijn aan te nemen zicli te vereenigen en tegen deu Kafir party te stellen, maar hun eigen be lang drjjft hen zich te onthouden van alles wat de vijandige federatie of de hoofden der nevenliggende staatjes tot invloed en macht kan brengen. Eeriyke samenwerking is voor beo eeu moeielyk te vatten politiek begrip, vaderlandsliefde, zooals wy ons die voorstellen, kan er bezwaarlijk be staan tusschen een zoo uiterst los verbonden samenstel van staatjes als die in de vlakte van Pedir gelegen zyu en tusschen de twee federaties, dio sedert jaren en jaren op gespan nen of op oorlogs'voet met elkaar verkeeren. Eigenbaat bleek by bijna aile poli tieke handelingen der Atjehsche hoofden de hoofd-, zoo nietdeeenige factor te zijn. De pretendent-sultan schynt op handige wijze gebruik gemaakt te' Het Ned. Jongelingsverbond hiel hebben van de loopende oorlogsgë-Donderdag zyu 45ste algemeene ver- ruchten om zijn verzwakt prestige te gadering in Tivoli te Utrecht. De verheffen, maar daardoor strooide hy zaal was keurig met groen, wapens als van zelf het zaad, waaruit nieuwe! en vaandels versierd, tweedracht moet opschieten, omdat De heer F. G. Beekman sprak een Mej* Koster, van Rotterdam, zal d:t ouderwerp inleiden, terwijl de heer B. I. Keuvelaar de discussier, zal leiden. Voor de bezoekers van den Veid- dag zullen verschillende geriefelijk heden in orde worden gebracht. Een flink voorziene cantine is aanwezig, de muziekkorpsen „Euphonia" eu „De Broederbond" alsmede de zangvereni gingen „Sluit Schiedam" en „Excel sior" zullen zich doen hooren. Van drie spreekgestoelten zal het woord worden gevoerd. Van Zaandam, Aalsmeer en elders zullen booten naar het terrein ver trekken. Uit het water aan het Kan aai te 's fravenhage is Donderdagnacht op gehaald het lijk van een venter, die sedert eenige dagen daar ter stede vermist werd. Ned. Jongelingsverbond. netjes op, mei een programma vaubeue eu Lam Teba. Öy haar zou zich j de feestelijkheden. En ondanks ai J hebben aangesloten Toeankoe Moba- den regen heel in IJhorst, waarvan mad van Koeala Bate. de heeren nimmer hebben gehoord. Iu den nacht van 5 op 6 April zit den volgenden dag aan het hek'werd van Gleiëng, in ver binding met van een boerenhofstee, heel parman- een troep van Selimoen, een poging tig het ballonnetje, nog altyd dragendgedaan, om deze bende nabij Lam de hoofden, die hy remplaceerde, zijn uitspraak niet erkennen zullen, en ook degenen, die hy bevestigde of wier eel hy aanvaardde, niet met onverschilligheid kunuen aanzien, dat zyn invloed overwegend wordt, daar dan hun eigen invloed noodwendig uioet dalen. In het Pedirsche schijnen de gees telijke leiders met hun oelama's, huu fanatieke volgelingen er. hun drom men studenten der godsdienstscholen een groote macht te bezitten, die in tyden van rust door de wettelijke en wereldrijke hoofden slechts met moeite kan worden in toom gehouden, maar in perioden van onrust, en vooral tydens een heiligen oorlog tegenover de oogeioovigen zich van alle gezag tracht meester te maken en daartoe zoo geleidelijk komt. en daarin betrek kelijk zoo gemakkelijk slaagt, dewijl de staatkundige en maatschappelijke verhoudingen in zoo nauw verhand staan met en als het ware opge bouwd zyu uit godsdienstige voor schriften en bepalingen. De pretendent-sultan, die tot nu toe al heel weinig medewerking onder vond hy zijn pogen tot machtsuit breiding en zijn optreden als opperste scheidsrechter bij de geschillen; de geestdrijvers, die de wereldlijke be stuurders steeds dwarsboomen in hun handelingen, welk trouwens meestal enkel strekken tot vermeerdering van persoonlijken rijkdom; de wettige noofden des lands, voortdurend be laagd door hun huurlieden, met moeite juin gezag over de hun onder geschikte hoofden handhavend en steeds op den uitkijk om zich van een andermans eigendom meester te ma- kou de - laten wy ze maar noemen geordende priesters, voor eeu groot doel met wereldlijk gezag bekleed, die beducht zijn voor onzen invloed als ongeloovigen de aanvoerders van strydbenden als Toekoe Oemar, die slechts tieren kunnen op terreinen waar onrust heerscht en oorlog woedt en eindelyk de domme bevolking, voor een deel samengesteld uit afstamme linge u van slaven uit de binnenlanden en uit Nias geroofd, als een kudde karbouwen been en weder gedreven, nu eens door hnn hoofd, dan weder door een odtema en altijd het. kind van de rekening; die aileu kun nen geen vast aaneengesloten phalanx vormen om ons pogeu tot het invoe ren van orde en recht te weerstaan. Dc hoegrootheid van het verzet, dat wij ondervinden zullen, zal dus afhangen van de party, die blykeu zal den meesten invloed te bezitten, 't zij die der geestdrijvers en party- gangers, steuu vindende in die van den .Sultan, die voordeel put uit den strijd, 't zy die der wettige hoofden en der bevolking, wier voordeel ligt is rust en vrede. Drankbestrijding. Op den den 30sten Mei te Velser- beek te houden Geheel-onthouders Velddag zullen door de onderstaande sprekers de volgende onderwerpen worden behandeld Dr. H. J. .James, van Vlaardingen: Een der grootste hinderpalen voor de werking van Gods geest. Mej. A. G. P. Sebreuder, van HeilooDe vrouw en de alcohol. K. M. Wëgkamp, van Enkhuizen: Het koninkrijk Gods en de geheel onthouding. W. I.. Schram, van HaarlemLeve de vrijheid H. Langedouk, van Haarlem ^Alco hol en ontucht. Mej. 0. Clausing, van Amsterdam: Wat maakt, ons waarlijk vrij J. Timmerman, van Westcapelle Onthouding. Mey. Strahl, vau AmsterdamDe snoeptafel, de kroeg, het bordeel. G. Velthuizen Jr., van Amsterdam: Eeu gevierde spotter. J. Jonker, van Naardeu: Pinkster feest eu Pin ksiervracht. Ensign B. Vlas, van Amsterdam: De macht der liefde. ËH. Stap, van Utrecht: Een onde klacht in onzen tijd herhaald. J. Weber, van Amsterdam: Onze jongens, onze Oost. A. Maste, van AmsterdamVerlost of gebonden. A. J. Sch reuder, van Amsterdam:? P. H. Velthuyzen, van Haarlem Amerika en de dranksiryd. De openingsrede zal worden gehou den door deu lieer Veldhuyzen Sc., terwijl de heer R. R. Posthuma. van Hoorn, de slotrede zal uitspreken. welkomstwoord. Na opening met ge bed door den eere-voorzitter, den heer W. van Oosterwijk Bruiju, en het lezen van Hand. L, kwam de bonds voorzitter, de heer A. J. Hoogenbirk, aan het woord, die iu zjjn rede wees op den vooruitgang van het Verbond. Vertegenwoordigd bleken 144 af- deelingen. Daar Leeuwarden zich terugtrok, wprd als plaats voor de volgende algemeene vergadering Haarlem aan gewezen. Uit het verslag vau den secretaris, den heer A. Bierens de Haan, blijkt, dat hei Verhoud thans telt 290 af- deelingeu met ruim 8000 leden, 26 nieuwe afdeelingeu en 3 bondsringec werden by net Verbond gevoegd. Opgericht werd eeu lett. commissie, die" pas een proeve van handleiding voor de beoefening der letterkunde aangaf eu een algemeen bondsbureei. In de middagvergadering, die door ds. A. W. Bronsveld met gebed werd geopend, was daarna hot eerst, het woord aan den heer W. van Ooster- wyk Bruijn. die een referaat hield over de vraagBehoort een christen in do komedie? Spreker beantwoordde die vraag beslist ontkennend. Het woord was vervolgens aan den heer P. J. B. vau der Vliet, die een Nat. bureau van plaatsing besprak, eu mededeelde, dat reeds de voor- loopige commissie te Amsterdam ten deze permanent was verklaard. De heer J. Ph. Marmelstein leidde de besproking in over de inhuldigings feesten, en het. deelnemen van het Verbond aan een huldebetoon van het Verbond, te Amsterdam te hou den. Het meedoen aan de feesten iu iedere afzonderlijke plaats beveelt spreker aan. Herkozen werden als bestuursleden de heeren A. Biereus de Haan, A. Harmseo Jr.. J. van 't Lindenhout, W. Leotard, herkozen en gekozen de heer C. G. Hoogwerf. Een groot deel der aanwezigen maakte eeu boottocht naai- Maarsen mede. terwyi een ander deel de vergadering der Broederschap van het Blauwe Lint bijwoonde, waarin prof. J. van Djjk over de geheel onthouding sprak. In de avond-ver gadering voerden het woord de heeren ds. C. R. van Lelyveld, uit Goes, e ds. J. Lamineris van Bueren, uit BuDnik. De Utrechtsche organist de, heer Johan Wagenaar gaf eenige muzieknummers op hot Dom-orgel ten beste. Twee avonturiers. De Rotterdamsche politie heeft aan- gehouden twee Duitsche jongelieden. 16 en 20 jaar oud. van welke de jongste, een notarisklerk, ziel» te Keu len aan diefstal van 6000 mark moet schuldig gemaakt hebben. De kuaap was door zyn patroon met dit. geld gezonden naar een bank om het. te deponeeren, doch op weg daarheen ontmoette hy deu 20-jarigen vriend j en nadat deze gehoord had welk een groote som de ander by zich bad, werd de afspraak gemaakt dat zyte zaaien naar Amerika zouden vluch ten. Te voet wandelden zy naar Aken en van daar ging de reis naar Amster dam. Dair vielen zy in handen van een flesscben trekker, die eenige dagen op kosten van de jongens leerde, kleeding en, naar hy zeide, passage- biljetten naar Amerika voor hen kocht en zich daarvoor ruimschoots liet be talen. De fiesschentrekker bracht, de jongens van Amsterdam naar Rot terdam en verdween toen plotseling, waarna bleek dat hy het geld voor de passagebiljetteu opgestreken had. By de arrestatie van het tweetal was de jongste nog in het bezit van vijf bankbiljetten van 1000 mark elk. die hij in de voering van zyn hoed ge naaid had. Van de andere 1000 mark hadden zy, buiten het aan den fies schentrekker betaalde geld, ongeveer f 500 verteerd in een week tijds. Eeu verdwaalde. Men meldt uit IJhorst aan het; Ned Dagbl. „Je weet nooit hoe een dubbeltje rollen kan", zegt het spreekwoord, maar men mag ook wel zeggen„je weet nooit hoever eeu ballonnetje dwalen kan." Stel u voor. Daar ginder in het wijdvermaarde Albion is een feest en wei van niet minder dan van Hr. Ms. kranige soldatenunder the patronage of general H. R. H. the Duke of Connaught. En in hun [zucht om de wereld te doen deelen Iu het middaguur worden bespre- iu boa vermaak, laten zy er ballon zyn koninklijken last, tot groote ergernis van de koeien, die zich ver gapen tegen dat rooie ding en reeds hare horens wetten om er een eind aan te maken. De boer redt het ge lukkig bijtijds om zelf even verwon- Kabeue te verrassen, hetgeen echter niet gelukte; alleen werden een paar verdachte Atjehers in hechtenis ge nomen. De hoofden van Reuug-Roung en Pantja berichtten het bestuur dat zy derd te zyu. Een flauwe aardigheid door Panglima Polim naar de VII van de stadsluu uut Meppelt. denkt Moekims Pedir zyn opgeroepen. Ook bij, maar een jachtopziener vertelt hem, dat het Engelsch is, en de boer meende al dat ,,'t Fraanscli" was. De dominee komt er ook al eens spoedig op af ora 't wonder te aan schouwen eu ontwart het kluwen. Een „Programma of the Royal Engineer Athletic Sports on Saturday May 14 th. on the Ground North of the Canal." Heel wat, dansmuziek en een „God save the Queen" aan bet eind. verklaren de oorzaak van bet wonder. Telt men onder hetallesetend men- schelyk geslacht vegetariërs, onder bet zachtmoedigste der zachtmoedige herkauwers, het schaap, blijken indi viduen te zyu, die smaak hebben in dierlyk voedsel. De kustvisschers toch onder Sex- bïerum worden by hunne komst uit zee, dagelijks opgewacht door eenige schapen, die niet tevreden zyn, voor men ze eeu rauw hariukje beeft laten verorberen, waarna ze welgemoed naar hunne weide terugkeeren. Tot nu toe is deze dieren die on gewone versnapering nog steeds wel bekomen. De locomotief en tender van de Staatstrein 123 van Hengeloo. is Vrij dagmorgen te 11.37 aan naby het station Enschede, vermoedelijk door verkeerden wisselstand, gederailleerd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De treinenloop ondervindt geen vertraging, en de materiëele schade is gering. Koloniën BATAVIA, 12 April. Atjeh. Aan het verslag der voornaamste gebeurtenissen iu "het gouvernement. xAtjeh en onderboorigheden, loopende van 26 Maart tot en met 8 April, wordt door de „Java Ct." het volgende ontleend Groot-Atjeh. In de Sagi der XXV moekims bleef het geheel rus tig. Het bejaarde sagihoofd T. Abas Sri Setia Üelama kwam te Kotaradja aan, begeleid door den Kedjoeroean van Ltiong, om zyn opwachting by den civielen en militairen gouverneur te maken. In Lhong houden zich nog kleine benden op onder Pang Abas, T. Aroen ea T. Amat Lam Loempoer. De beide eersten zoudeu van T. Oemar in op dracht hebben T. Nanta Rajoec naar Pedir over te brengen, waartoe deze echter niet genegen is. In deu omtrek van Kroeng Raja vertoonde zich den 26sten Maart eene bende van omstreeks 80 man onder Tengkoe Lampoe-oe, die het kampe ment beschoot, zonder ons verliezen toe te brengen. Eene uitgerukte pa trouille slaagde eriu den vijand in zuidelijke richting te verdry ven. Om de omgeving van Kroeng Raja geheel vau vijanden te zuiveren rukten twee compagnieën van Tjot Mantjang op, die in vereeuiging met de bezetting den vijand noopten naar Kota Ba Thene af te trekken. Toen den 26sten Maart omtrent zyn verblijf aldaar zekerheid was bekomen, rukte eene colonne van Iudrapoeri daarheen uit, verjoeg deu vyand en vervolgde hem tot Hoetan Aboe. Eene nederzetting van een twintigtal hutten werd ver brand en daarin eene boeveelheid Beaumontpatronen buitgemaakt. Wy bekwamen een licht gewonde. Pang Arab, broeder van den Imam van Hobo, die zich eenigen tyd gele den had onderworpen, heeft zich thans weder bij de tegenpartij aange sloten, waarschyulyk tengevolge van belangrijke speelschulden, die ïiy on machtig is te betalen. In Kajoe Koenjit (V moekims Mon- tasik) werd een spion vau het bestuur opgelicht en naar het gebergte ge bracht. Atjehers brachten het bericht dat T. Arah, Imam van Kroeng Raja en ons welgezind, door de vijandige partij zou zijn vermoord, vermoedelijk we gens het verstrekken van inlichtingen omtrent het. verblijf der benden. In de heuvels aan dea bovenloop der Djerir en Keiniroe moeten zich enkele kleine benden ophouden onder Tengkoe di Boesoe. Een enkele maal beschoten zij de dekking van de wer kers aan de trambaan naar Selimoen. T. Ali Baid zou van dc Westkust teruggekeerd zijn en zich thans ook by Tengkoe di Boesoe ophouden. In den nacht van 29 op 30 Maart trachtte weder een bende de pasar te Selimoen binuen te dringen, maar werd tydig ontdekt eu verdreven. Een der medeplichtigen werd daar op te Datar Gaseue gevangen geno men ca een tweede te Batée Metjitja gearresteerd. Een der spionneu van den wd. ci- Donderdag werden de eerste wed viel gezaghebber te Selimoen, die te j rennen eu harddraverijen gehouden Datar Gaseue verblijf hield, werd door de Algemeene Harddraverij Ver mel zijn vrouw en twee kinderen ver- j ecaiging op de baan Grays-Bergen moord. j uabij Bussutn. De hoogergenoemde beude van; Niettegenstaande deu feilen noord- Tengkoe Lampoe-oe, na uit den ora- oostenwind en de dreigende luchten trek van Kroeng Raja en Kota Ba was er veel publiek. Theue te zyn verdreven, bleef zwer- I. Landbouwprijs6 mededingers. vende tusschen Lam Tamot, Lam Ka- Eerste: Herman, iu 3.15% min. liepen er geruchten, dat T. Daoed öelimoen zich daarheen zou willen begeven. Noordkust. In deu nacht van 25 op 26 Maart kwam een beude onder aan voering van T. Gedoog en T. Gam, volgelingen van den Pretendent-sultan te Palon om Po Tjoet Aisah en Po Tjoet Bongsoe naar Arée te begelei den twee dagen later verliet Po Tjoet Barin met baar kleinzoon T. Radja Pakeh Mohamad Ali heimelijk Kota Poeloe Pisang, om zich even eens naar Arée te begeven, waar deze door den Pretendent-Suli&u voor de tweede maal tot hoeloebalaug van Pe dir zou zijn verheven, terwijl Radja Koeala tot waarnemend hoeloebalang werd aangesteld. Nadat op den lsten April T. Oemar, Panglima Polim, Djohan Lampesei, ea T. Tjoet Toengkoeb deu eed van trouw aan den Pretendent-Sultan hadden afgelegd en daaraan de be lofte hadden toegevoegd om deu oor log te zullen voeren, werden de voor naamste hoofden van de federaties der VI eu XII hoeloebalangs tot dienzelfden eed toegelaten. Eerst leg den T. Bintara Kemangan, T. Hoesin di Ramboeng, de zonen van T. Di- daeli, T. Irris, zoon van T. Bintara Pinang Maharadja, T. Öama Indra, T. Kedjoeroean Kemala, T. Lampoe- Oe met T. Bin Pekan van Merdoe dien af, en vervolgens verschenen T. Bintara Tjoemboek. die door den Pretendent teruggeroepen was, T. Hadji Brahim, tot waarnemend hoe- loeboelaag van Endjoeng aangesteld door de partij van verzet, T. Osman Kota Baroc benoemd door den Pre tendent tot Radja van Ajer Leboe ler vervanging \an I. Mail, T. Bin Prang Maugki, T. Tjoet Gam, zoon vau den Radja van Gloempang, Pa- joeug, T. Radja Hoeala en andere hoofden der federatie XIII, T. Bin- tara Pinang Brahim eu T. Hoesin di Gedong hebben tot nog toe geweigerd voor den Pretendent te verschijnen. Na de eedsaflegging is deze over gegaan tot de verzoening der beide federaties, hetgeen door sommigen ineer beschouwd wordt, als een ver zoening in naam dan iu werkelijk heid, aangezien de tusschen beide partijen hangende geschillen iugeenen deele met beider overeenstemming zyn uitgemaakt. Van een daadwerkelijk optreden der vjjandig gezinden is nog geen sprake en de loop der zaken geeft eerder deu indruk, dat de versohilleade met ous in betrekking staande hoeloeba langs, bevreesd voor represailles van de partij van verzet, deu schijn aannemen met die party mede te gaan, doordat zij geneigd zouden zijn haar krachtdadige hulp te verleenen. T. Mantroi Hasjim, hoofd van de moekim Mehtareum, maakte den 2?n Maart, vergezeld door twee mindere hoofden zyn opwachting by bet be stuur. om blyk te geven van zijn goede gezindheid tegeuover het gou vernement. De controleur van Telok Öernawé maakte een reis door de benedenstre- ken van Öawaug en Nisarn. waar hy door beide strijdende partijen behoor lijk en gastvrij ontvangen werd. Vijan delijkheden werden in den laatsten tyd niet meer gepleegd, doch over en weer is men bezig zich te versterken. Oostkust. Naar aanleiding van by het bestuur te Edi ingekomen klach ten over T. Moeda Lam Kota. maakte de controleur eeu reis naar Laugsar, eeu nauer onderzoeknaar de gegrond heid dier klachten zal nog moeten worden ingesteld. Westkust. In Daja werden geen vijandelijkheden meer ondervonden. Eenige malen rukte patrouilles uit naar Maroeë, om den omtrek daar van, alsook de daar aanwezige grotten te onderzoekengeen vyand werd aangetroffen. De echtgenoote van T. Oemar Tjoet Muligoi is door Panglima Karira naar de VU moekims Pedir overgebracht. Te Meiaboeh viel niets meidons- waardigs voor. evenmin als te Soe- soeh eu Tampoet-toean, welke piaat- sen onlangs door Hr. Ms. Makassar werden bezocht. Poeloe Web. Met hot leggen van de ankers voor het dok in de Öabang- baai werd voortgegaan. Weersgesteldheid. In den aanvang groete bitta en droogte, gedurende de laatste dagen regen met kenterende winden. Gezondheidstoestand. Koortsgeval- len kwamen nog veel voor. Ziekte onder "het vee. In Daja bleef de veepest onder den veestapel heer- scheu. Op Groot-Atjeh kwamen geen gevalleu meer voor. ttgcort en Wedstrijden. Wedrennen te Bussum. TweedeGeert Cromer, iu 3.17 min. Derde: l.ietje. in 3.19 min II. Toekomstprfis6 mededingers. BersfceBelle Bay, in 3.1 X min. Tweede. De Dame, in 3.513 min. Derde: Electric, iu 3 9 min. Vierde: Geesje, in 3.124i3 min. III. Bussumprys: 4 mededingers. Eerste: Blindfold met één lengte voor Miss Freda. Derde was Halie- bardo met één lengte achter de tweede. IV. Lenteprys8 mededingers. EersteAlix, in 4.40-,- min. Tweede Yankee Doodle, in 4,51' min. Derde Richard, iu 5.0- min. Vierde Mr. August©, in 5,1*/. min. Vetlok die de tweede was, sprong door het eiudstek eu werd gedisquaiificeerd. V. Prys vau liet Gooi6 mede dingers. Eerste True Biue-ex Lir met 5 lengten voorHooost. Derde was Patty met 3 lengten achter Honest. VI. Oruysbergonprys9 mede dingers. Eerste Redburr, in 5.-^5% min. Tweede Neuville iu 5.57*'s mui. Derde Gardenia, in 6.22/c min. VII. Voorjaarsprys6 mededingers. Eerste True Blue-ex Lir met 20 lengten voor Polly Morgan. Derde Waterwill, die 20 lengten achter de tweede was. De jnatch Cordang-Cbampion over 100 K.M. te Roubaix, is door onzen landgenoot gewonnen m 2 uur 5 m. 281 ;5 s. (Record 1 u. 59 m. 47% s.). Cordang had van den 25sten K.M. af de leiding; Champion was een dertigtal ronden achter. Het komt den 12den Juui te Parijs in het Pare des princes tot een match tusschen Huret eu Cordang. RECHTSZAKEN. Curateelo en huwelijk. In hot Weehblad van het Hecht no. 7115 komt een zeer belangrijke con clusie voor van jhr. rar. J. A. Rethaan Macaré, officier van justitie alhier, over de vraag of de curator van iemand die op eigen verzoek onder curateele is geplaatst, de nietigverklaring mag vorderen van het huwelijk, doordien persoon zouder zijn toestemming aan gegaan. De heer R. M. beantwoordt die vraag bevestigend en is zelfs vau meening, dat een onder curateelestaand persoon in :t geheel niet kan trouwen, ook niet met toestemming van den curator. Hy komt door een breed voerige beschouwing over de geschie denis der bestaande wetsbepaling tot de slotsom, dat de curateele niet enkel over de goederen maar ook over deu persoon van den curandus loopt, eu de wet geen verschil maakt betreffende degenen die op eigen verzoek onder curateele zijn geplaatst. Ook deze wordt geacht geen wil meer te heb ben en zijn wil kan ook niet aange vuld door de toestemming van den curator. Hy handelt voortaan niet meer, de curator handelt voor hem. Aileen voor de verkwisters maakt de wet een uitzondering. Wel „is in ons landfiiet misbruik ingeslopen, dat velen die inderdaad niet zwak van geest vermogens zyn, zich om erger te ont gaan op eigen verzoek onder curateele hebben doen stellen, doch waar het op wetsinterpretatie aankomt, kan een beroep op dergelyk practicaal misbruik wel allerminst gewicht in de schaal werpen." Onaauuemelyk aebt mr. R. M. het, dat zulk eeu curandus wel beveiligd zou zijn tegen een dwazen koop, een onbedacht aangegane maat schap. maar niet tegen een dwaas huwelijk. „Men denke zich het altijd mogelijke geval dat een zwakke van geestvermogens verward is geraakt in de netten vau eeu behendige en listige vrouw, die 't alleen om eigen belang te doen is, en in zoodanig geval zou de wet hare bescherming weigeren aan een uiau. die iu liet besef zyner eigen zwakheid zich eeu capitis demi- nutio heeft getroost juist om tegen eigen dwaasheid beschermd te zijn Zoolang hy onder curateele staat, heeft hy geeu wil, heeft zyn toestem ming geen waarde en kan hy ook niet met toestemming vau den curator een knwelyk aangaan. Is hy hersteld, zoodat hy rechtens weder verplich tingen op zich kan nemen, dan be hoort de curator niet toestemmiug tot een huwelyk te verleenen, doelt de ontheffing der curateele uit te lokken, ten einde hem in staat te stellen te huwen. Op deze gronden concludeerde de officier vau justitie tottoewyzing van de vordering van den curator, dat de rechtbank liet huwelyk zou nietig verklaren door zijn curandus buiten zyn weten, met verzwyging der cura teele, aangegaan. De Reciitbauk hier ter stede heeft over dat geschilpunt geen uitspraak gedaan, daar zy den curator iu zyn vordering om een anderen grond met ontvankelyk heeft verklaard. Hy had uamolijk deu curandus persoonlijk gedagvaard, evenals diens vrouw. De officier vau justitie zag daarin geen reden van niet ontvankelijkheid, omdat de curator die als eisclier optrad, met zich zelf tevens als vertegenwoordiger vau deu curaudus kon dagvaarden, te minder daar by toch zelf in het geding was, eu het tegenstrijdig be lang waarby tegen den toezienden curator had moeten geageerd worden niet aanwezig was, nu de curator juist iu het belang van den curandus handelde. De Rechtbank heeft echter anders beslist, oordeeleude dat een persoon die onder curaloele staat de bevoegd- beid tot burgerlyke handelingen mist eu daarom oók onbevoegd is om zelf standig eischeude of verwerende in rechten op te treden. Zy veroordeelde den curator in privé tot betaling der kosten. Feesten te Lissabon. Donderdag begonnen te Lissabon de Vasco <!a Gamafeesten met een grooton optocht door de voornaamste straten der stad. Daaraan namen dee! vertegenwoordigers vau den land bouw. de bouwvakken, yzerwerkers, brandweermannen, sticrvcchters, stu denten en eeuige afdeelingeu cavalerie. Ue optocht werd opgeluisterd door tal van versierde zegewagens. De president en de leden van het Aard rijkskundig Genootschap, dat de fees ten georganiseerd beeft, liepen eveu- cens mede. De koninklijke familie, de leden van het diplomatiek corps en de officieren der in de Taag lig gende oorlogsschepen bezichtigden den optocht van een speciale tribune. De begrafenis van Gladstone- In bet Eng. Lagerhuis droeg de heer Balfour Vrijdag het vermelde adres voor, betrekkelijk de begrafenis vau den heer Gladstone wiens groote ver diensten hoogelyk door d n minister werden geprezen. De voorgestelde motie werd ondersteund door de hee ren Harcourt. en Dillon eu met alge meene stemmen aangenomen. In het Hoogerhuis bracht lord «Salisbury ecu dergelyk adres ter sprake, dat gesteund door de lords Kimberley, Devonshire eu Rosebery, die allen een woord van lof aan deu overledene wydden, eveneens met al gemeene stommeu werd Jiangenomen. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aans[yrakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copij niet aan den inzender terug gegeven. Mijnheer de Redacteur! Gaarne zag ik onderstaande vraag in uw veelgelezen blad opgenomen. Mijue vraag is namenlyk deze: Mag de exploitatie van het bron- gebouw geschieden, zooals zulks uu plaats heeft? Is dat met in stryd met de verleende concessie van de Gemeente Haarlem? Ik wenschte hierop wel de aandacht te vestigen van B. en W. Tevens wensch ik nog mede te dee len dat dezer dagen verhandeld zyn geworden 4° 0 oblig. der leening Socië teit. „Vereeniging" alhier a 98°;0. U dankzeggende voor de verleende plaatsruimte Hoogachtend, een lid der Sociëteit Vereeniging" Commissariaat vau Politie te Haarlem. Inlichtingen omtrent de voorwerpen zijn dagelijks, behalve Zon- en Feestdag en, van 11 tot 1 uur voor de eigenaars te bekomen. Gevoudeu voorwerpen. Van 13 Mei tot eu met 19 Mei '98. Een doekspeld. Een hondje met halsband. Een boezelaar. Een porte- monnaie met geld. Een strooien hoed. Een kruiwagen. Een manchetknoop. Een gummibaud van een sportwagen. Een rytuigdop. Een rydeken. 4 teer,en manden. Eeri patrijshond met halsband. Een horlogeketting. Eeu pet. Een parapluie. Een zakdoek. Eeu hamer. Een nijptang. Een rolzeil. Een kiu- derkruiwagen. Een pelerine. Een gou den ring. Een ladder. Achtergelaten in de wagens der H. T. M. Een portemounaie met geld. Gevonden iu de opgehaalde vuil- nisstoffen eu terug te bekomen by den Hoofdopzichter gein. reiniging. Drie zilveren theelepeltjes. Een perkament met zegel, (document). ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 24 Mei 1898, des na middags vau 12 uur, door den heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium eu Fuga. Bach. 2. AdagioMerkel 3. Sonate no. 1 Mendelssohn. a. Allegro con brio. b. Andante relegioso. c. Allegretto. 4. Meditation no. 1GuilmanU, 5. Mondnacht. Schumann Sioomvaartberichteit Het stoomschip Prins Hendrik, vau Amsterdam naar Batavia, pass. 19 Mei Kaap Finisterre. Het stoomschip Prinses Marievan Arast. naar Batavia, vertr. IS Mei vau Suez. Het stoomschip Spaarndamvau de Holland Amerika Lyo, van Rot terdam naar Newyork, pass. 20 Mei, des nam. 6 uur 40 min., Prawlepoint. Het stoomschip Prins Alexander, vau Batavia naar Amsterdam, pass. 19 Mei Kaap Roca. Het stoomschip Prinses Sophie, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 20 Mei te Padaug. V ARC A De heer B. een beroemd kladschil der ontvangt voor een zyner laatste portretten overwacht, buiten heL af gesproken honorarium, honderd gul den. Aandoenlijk roept uit: Neen de menschen zyn niet zoo slecht als ik ze schilder.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 7