Woensdag 25 Sffiei :898. NIEUWS" EN ADVERTENTIEBLAD. «JS Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. De ooriog tusschen Spanje en Amerika. FEUILLETON. 15e Jaaryang Ho 4570 Voor Haarlem per 8 maandenf L20 Voor de dorpen in den' omtrek waar een Agent gevestigd is (kooi dei: gemeente)per 3 maanden,1.30 Franco door het geheele Rffkper 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden-. 0.30 de omstreken en franco per postO.Sl1,» AJDV^ETE5,TEnsrO?3ZEnsr: 1-5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Öroofce lettere naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Oourantiers. Bit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Buseaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Hoofdagenten voor het Bu&mtand: Compagnie Générale de PubUóté Elramgètre G. L. DA'üllE Co. JOHN FJONES, Suae., Parijs 32bis Fcmbourg MonUnarke. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN bet Arrondissement Haarlem is de pry's der Advertentiën van 1—5 regels f 0,75, elke regel meer 0,15; Reclames per regel f 0.30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: BloetnendaalSardpóori en Schoten, P. v. d. RAADT. Bandpoort; Heemstede, J. LEUVEN,by de tol; Svaarndam, C. HARTENDORP \Zandvoort, G. ZWEMMER; Veisen, W. J. RUIJTERBeverwijkJ. DOORNS; Biïlegom. ARJE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen cn Advertentiën aan. Als men de laatste berichten over de bewegingen van do Amerikaansche eu Spaanscne eskaders moet kunnen gelooven, dan zal stellig zeer spoedig een gevecht plaats hebben, als dit niet. reeds plaats gehad heeft. Het heet dat het Spaansebe eskader van Santiago de Cuba op weg is gegaan naar Cieufuegos en Havana en nu bericht de verslaggever van de New- York Herald te Washington, dat het vliegend eskader van Schley Donder dag" Key West verliet mei bestem ming naar Santiago de Cuba; Samp son's smaldeel vertrok Vrijdagnacht inderhaast. Men geloofde dat Schley Zondag te Santiago zou aankomen, Sampson Maandag. Een telegram uit Saint-Pierre (Martinique) verzekert nu echter weer, uit goede bron, dat Cerve- ra's eskader naar de wateren van Martinique zal terugkeerenom kolen in te nemen. De Eransche over heid wil niet toestaan dat de Tenor en de Alicante kolen laden uit de Twickenham, te Port-de-France. Men denkt nu dat de twee Spaansebe schepen in volle zee kolen uit de Twickenham zullen innemen, en dat deze boot daarna het eskader van Cervera zal ontmoeten. Ernesto Castro, voorzitter van de Cubaansche vergadering van de pro vincie Cardenas, is Zondag met de kanonneerboot Annapolis te Key West aangekomen. Hy zegt dat de opstandelingen aan alles gebrek heb ben, want vroeger werden mondbe hoeften uit de steden naar het platte land gesmokkeld, maar thans is dat niet meer mogelijk, want de stads bewoners hebben zelf geen eten. De opstaudelingeu trachten hun leven te rekken met peperhout en palmknop- pen. Blanco's bevel om alle Cnbanen bij het Spaansebe leger in te lijven, heeft veleri naar de opstandelingen doeri overloopen. Volgens bericht uit New-York aan de Times heeft de correspondent van de New-York Herald op Jamaica een onderhoud gehad met den zoo- genaamden vice-president van de Cu baansche Republiek C-apote. Deze gaf too dat de opstandelingen gebrek lijden aan schietvoorraad en mond kost. Hun toestand is min of meer hachelijk, maar toch gispen de op standelingen de langzaamheid waar mee de CJnie te werk gaat. Tevens gaf Capote te verstaan dat de op standelingen geenerlei inmenging of toezicht, ook niet van Amerika, zou den dulden. Deze uitlatingen, zegt de correspondent van de Times, zuilen in de Vereenigde Staten een slechten indruk maken, maar ze niet verhin deren hun plicht te doen. De berichtgever van de Herald te Washington meldt dat, naar het zeggen van ambtenaren van het depar tement van oorlog, niets meer in den weg staat aan de poging om deze week op Cuba een inval te doen. Zy die met de leiding van de zaken be- j last zijn dringen er op aan om geen rekening te houden met het ongunstige j jaargetijde, ofschoon de aanhangers j van een treuzeltactiek nog moeite doen om Mc. Kinloy te bewegen, den veldtocht uit te stellen tot het najaar. 1 De koloniale regeering van Cuba heeft een decreet uitgevaardigd, waar- i bij de invoer van voedingsmiddelen binnen alle havens van het eiland vrii wordt gesteld. Generaal Otis heeft een deel van de voor Manila bestemde troepen gelast zich Maandag aan boord van de City of Peking, én aan een ander deel om zich heden aan boord van de Australia en de City of Sydney in te schepen. Er zijn te San Fran cisco om en bij de 12000 manschappen byeeu. Volgens bericht uit Washington aan de Daily Mail neemt de vijan dige stemming tegen Frankrijk in Noord-Amerika dagelijks toe. Fran- scbe goederen worden overal geboy cot, terwijl er een agitatie begint om elke deelneming van de Vereenigde Staten aan de Paryscbe wereldten toonstelling te verhinderen. Id den spaanschen Senaat zeidede Minister van binnenlandsche zaken Maandag in antwoord op verschillende vragen, dat de regeeriug den aanval op Cubaansche havens door Ameri kanen onder de Spaansebe vlag ter kenDis van de mogendheden heeffe ge bracht. Do regeering heeft het vraag stuk van de kaapvaart nagegaan, en besluiten genomen die weldra bekend gemaakt zullen worden. Voorts deelde de minister mede, dat Spanje zich nog niet bij de conventie van Genève had aangesloten. In de Kamer interpelleerde Villa- verde de regeeriug over financieele kwesties. Volgons eon telegram uit Rome heeft Italië verzet aangeteekend tegen de blokkade van de Cubaansche kust, omdat zij niet afdoende is. STADSNIEUWS Eerste en derde pagina, Haariem, 24 Mei. Maatschappelijk Belang. Het Congres en de gewone jaarlyk- sche algemeene vergadering van Maat schappelijk Belaug zullen hier ter siede worden gehouden op Dinsdag 10 en Woensdag li Augustus in het Brongebouw. Als sprekers zullen op het congres optreden de heeren Dr. D. Bosch, over handelsonderwijs, Dr. Binnerts, van Hecrenveen, over het credietverleenen op gezonden grond slag Rütte, redacteur van de Sla- j gerscourant, over het onteigenen van vee; vanwege de Utr. Handelsver- eeniging over het fooienstelsel de heeren H. Smeenge (lid der Tweede Kamer) en S. van der Heyde over nog niet opgegeven onderwerpen. Woensdag wordt de algemeene vergadering gehouden, die alleen toe gankelijk is voor leden van den Bond. Up beide dagen wordt des namid dags een diyer gehouden. Het plan' is verder om een bezoek te brengen aan Duineudaal. Zaterdagavond hield in de afd. Haarlem van ue Ned. Ond. Prop.-Ciub (voor drankbestrijding) deheeröchren- der eeoe inleiding over „Drankmis bruik en Arbeidsduur'. De een be weert, dat de armoede het gevolg is van drankmisbruik, de ander dat drankmisbruik het gevolg is van armoede. Geen van beide beweringen zyn waar. Er is echter waarheid in beide. Al zal opheffing van het eene de opheffiug van het andere niet ten gevolge hebben, er bestaat eene voort durende wisselwerking tasschen drank misbruik en armoede. Dit staalvast: waar de arbeider in beter condities ver keert, vermindert het drankmisbruik. Tot die betere condities behoort ook vermindering van werkuren. De arbei der, die weinig vrijen tijd over heeft, zal het niet de moeite waard achten dien thuis door te brengen. Afmatting dryft hem in de kroeg. Minder werk uren beteekent meer werkkracht en meer werklust. Korter arbeidsduur bad in evenredigheid geen verminde ring van productie tengevolge. Ver schillende fabrikanten bevestigen dit. (Zie ook het werkje van Mr. G. M. den Tex, Arbeidsduur en Drankmis bruik. In opdracht van de afd. Am sterdam van den Volksbond, Amster dam 1898). Tegel ijker iij d constateoren velen van hen eene vermindering van drankmisbruik. In de tegenwoordige tij don is niet voor elke zaak weggelegd een zestig jaren achter zich te zieu. Morgen. Woensdag, zal het magazijn van chirugische en optische instrumenten Koningstraat No. 10 van den lieer J. J. Weber zestig jaar bestaan. Opgericht door wijlen don heer M. Weber, en door hem voortgezet is dit magazijn eene thans aan de eischen der wetenschap voldoende inrichting. De heer Weber die nu dertig jaar de zaak drijft, mocht vaak de goed keuring van beeren Medici iuoogsten. Geen wonder dan ook dat hy zich in eene talrijke cliënteele mag ver heugen. Wy voldoen gaarne aan het ons gedaan verzoek om mede te deelen, dat wy het artikeltje uit het St. Ore- gorius-blo.d overgenomen(zie ons vorig nummer) niét hebben geplaatst tengevolge van een tot ons gerichten wenseh het op te nemen. Ds sÉplirit ra ie .Atlanta.' 7) „Zy krijgen een goede hut om in te slapen, een paar pond sterling in de maand, iederen dag op hetzelfde uur hun grog en hebben een goed leventje in vergelijking van hetgeen zy gewend zynen wat. doen zy zij halen bun neus op voor eten waarnaar zy aan wal zouden snakken cn verlangen de beste proviand, die er maar te krijgen is. Ja, wat willen zij visch bij het ontbijt, desser t aan het diner en een kippetje met tomatensaus bij huii souper. Z(i ruïneeren de reeders op deze manier, mynheeron ik wil zelfs niet beweren, versta my wel, ik wil zelfs niet beweren, dat zy het ons loodsen daar door het werk niet onmogelijk maken. Een loods kan zijn plicht niet doen, als bij zulk volk onderzich heeft. Daar hebt je nu b. v. my zelf by Gravesande wacht me werk eu daar kan ik nu niet heen en wel om geen andere reden dan omdat de heeren matrozen een herte boutje voor hun souper willen hebben." Hy bediende zicb nog eens van een flink stuk ham en at er gretig van. Ik had wel een woordje ten gnnste van het volk wil len zeggen, maar veronderstelde dat myn woorden aan Tweede Kamer. De werkzaamheden, welke de Twee de Kamer nog in het loopende samen zijn wachten, doen voorzien, dat de Kamer nog tot over de helft van de volgende maand zal byeen blijven. Tegenover de uiteenloopende berich ten in verschillende buitenlandsche dagbladen omtrent het verblijf van de den kapitein zouden overgebracht worden; en daar ik wist, dat het niets baatte, vond ik het niet noodig mij zelf onaangenaamheden op den hals te balen. Nahot ontbijt begaf ik mij weder naar boven en bemerkte nu een Deal boot. die op ons schip aanstuurde. Welke prachtige booten waren die Deal loggers toch en hoe flink bestuurden die kerels hen. Weldra was hy dicht genoeg bij om te zien, dat hy onze boot op sleeptouw had eu Coxon en Duckling zich ouder de bemanning be vonden. Ik ging naar de valreep om hem af te wachten; eerst viel hij een weinig af en kwam toen, een halven cirkel beschrijvend, met merkwaardige juistheid ouder den valreep even netjes als een rytuig, dat voor iemands deur stilhoudt. Ik greep het touw en snoerde het vast, waarop Coxon en Duckling aan boord stapten. Op het oogenblik dat Coxon zyn voeten op het dek zette, riep hy de manschappen, die over de verschansing hin gen, toe: „Haalt je lorren bij elkaar en maakt dat je weg komt. Degene, die nog vyf minuten langer aan boord van myn schip blijft, gooi ik te water." Na deze verschrikkelijke bedreiging begaf hy zich naar de kajuit. Duckling bleef bij den valreep staan om hen te zien vertrekkeo. De arme kerels stonden al klaar om been te gaan. Zy hadden reeds plan gemaakt het schip te verlaten maar wisten niet hoe. Ik had ze gadegeslagen, toen zij naar voren drongen om naar de naderende boot te kijken, waarin zy ongetwijfeld eenige politiedienaren verwachtten te zien. De tegenwoordig heid van die beeren beteekende hetzelfde als in hech tenisneming voor henzy zouden in elk geval zoo lang worden opgesloten totdat ze voor den magistraat wer- Spaansche vloot in de haven te Cu rasao, wordt gemeld, dat blijkens een telegram van 16 dezer van den gou verneur, het Spaansebe escader op 15 dezer te Curagao was aangeko men, doch slechts twee schepen in de haven waren toegelaten, volgens de regelen van neutraliteit door de regeering vastgesteld. Aan de verschillende verzoeken van den Spaanschen admiraal kon dooi den gouverneur niet worden voldaan op grond van bedoelde regelen, als mede van de aan den gouverneur ver strekte instructiën, terwyl dienover eenkomstig aan slechts twee schepen steenkolen werd verstrekt uitsluitend voldoende voor de reis naar de naast- bygclegene Spaansebe haven welke schepen den volgenden dag weder vertrokken. Aanbesteding. Door de H. IJ. S. M. werd Maan dag aanbesteed: bestek 718. Het maken van gebouwen en andere wer ken op do stations emplacementen SantpoortMeerenberg en Beverwijk. Begrooting f94200. Ingekomen 26 biljetten. Minste inschrijver do heer D. J. van Riemsdyk, Dordrecht, f 91.000bestek 745, het maken van eeu vierde perron met hellingen, een voetbrug naar bet bestaande derde perron en op het middengedeelte van het Centraalstation te Amsterdam. IngelcomoD 26 biljetten. Minste in schrijvers de heeren perc. 1 W. v. d. Vliet, te Amsterdam, f 1295perc, 2 C. I. Maks Iz. f 12,840. Tot handhaving der orde gedurende do kroningsfeesten te Amsterdam, ko men aldaar in garnizoen 2000 man infanterie, 400 man cavalerie. 40 mare chaussees, benevens de noodige man schappen van de bereden politie. Inbraak. Zondagnacht is ingebroken in de kerk van het H. Hart in dc Vondel straat te Amsterdam. Uitwendige sporen van braak zijn echter niet to bespeuren. Een van de zijdeuren der kerk, die des ochtends door den kos ter geopend werd bevonden, is dus waarschijnlijk met een looper geopend. De dief of dieven hebben eenige offer blokken opengebroken en een kope ren expositiekruis gedeeltelijk mee genomen. Hun aanval op het altaar is niet geslaagd. Rondom het Tabernakel hebben zij het houtwerk weggebro ken, en bet gelukte bun de eerste houten deuren vau het Tabernakel te openen. De tweede met yzer beslagen deur bood weerstand aan hun po gingen. Een oplichter. Utrecht heeft dezer dagen de eer gehad van 't bezoek van een oud- stadgenoot, vroeger meubelmaker en decorateur aldaar, failliet gegaan en daarna naar elders vertrokken. I De taan woonde reeds sedert ge- ruimen tijd in een der grootere hotels, •doch toen de eigenaar met het oog .op de vry hooge rekening wel eens j iets naders wilde weten, toonde hij brieven van hooggeplaatste personen, die voor aanzienlijke bedragen wilden deeluemeu in een op t8 richten meubelfabriek, en deelde tevens mede dat zyn huisraad reeds op weg was naar Utrecht, Voorts dat hy een hnis gehuurd had voor 12 jaren en aldaar reeds een huisbewaarder was gevestigd, loderdaad was door hem een huis gehuurd in de Parkstraat 22, en dit voor zyn rekening nogal excentriek geverfd. Op een goeden nacht echter was alle huisraad verdwenen, de huisbe waarder ontslagen en „allen die iets tc vorderen hadden" konden luiden zooveel zy wilden, er werd niet open gedaan, en de vogel bleek gevlogen. Dat de oprichting van de groote vennootschap lictie is geweest, zal wel niet nader behoeven te worden aangetoond. Men meldt uit Wildervank Van het hier thuis behoorende schip Konfid, den lOen Februari van Delf zijl naar New-Castle vertrokken, heeft men sedert niets vernomen. Zakkenrollen. Aan het station te Rozendaal wilde Zondagavond een heer uit Amster dam den trein van Brussel verlaten om de douanezaal door te gaan, toen hij plotseling een hand in zyn binnen zak voelde, die naar zyn portefeuille greep. De zakkenroller, een net ge kleed jongmensch, zich ontdekt ziende nam de vlucht, doch werd door mare chaussee Van der Wal gegrepen. Na ondervraagd te zyn is hy nog den zelfden avond naar Breda getrans porteerd. Te Ylissingen heeft zich Maandag morgen liet volgende voorgedaan: De schildersbaas G.zond zyn knecht naar den kelder, gelegen onder de woning, waarin verfwaren zyn ge borgen. De knecht bleef lang weg, de patroon ging eens kyken en bleef ook weg, en zoo vervolgens diens vrouw en zoon, die allen bij höt bin nentreden van den kelder bewusteloos zyn neergevallen. Geneesheeren en politie stelden een onderzoek in waar uit bleek dat een vat gevuld met zwartsel in brand was geraakt Vermelding verdient nog dat Zondag nacht eeu dokter ontboden moest wor den by de kinderen die boven den kelder sliepen en ongesteld geworden waren. By bet afzenden van dit bericht waren twee der slachtoffers nog be wusteloos. Men schryft uit Emmen dd. 22 Mei „De straatweg van bier naar Beilen is gisteren in de gemeenten Zweeloo eD Westerbork op last van de bur gemeesters dier gemeenten met zand en uit don berm gestoken zoden be legd. De berm is geheel vernield en het verkeer met rytuigen ondervindt veel vertraging. De reden van deze zonderlinge en by het strafwetboek strafbaar gestelde belemmering van 't verkeer, moet worden gezocht in hot feit, dat de motorwagen van den heer H. A. Meyer aan den in die gemeenten in zeer slechten toestand verkeerenden weg nogal eenige schade toebrengt. Men wil kennelijk het rjj- den met dien wagen onmogelijk ma ken. „De commissaris der Koningin en de officier van justitie zyn onmiddellijk met bet gebeurde in kennis gesteld." Koloniën. Leger. Uit de „J.-B." Als er niet spoedig verbetering komt in den gezondheidstoestand van den luitenant-kolonel der artillerie G. A. Kusky, zal deze bekwame hoofd officier wegens ziekte op non-activi teit moeten worden gesteld. Reeds vroeger berichtten wy dat by dan aan de Tile afdeeling van het departemeut, van oorlog zal worden vervangen door don luitenant-kolonel G. J. van Kooten, die over eenige maanden van buitenlandsch verlof terugkeert. De heer A. J. Hamerster, luitenant kolonel, militaire commandant van Lombok, maakte als majoor en chef van den staf de le expeditie op Lom bok mede en deelde ook in den over val op 25 eu 26 Augustus 1894. Kort daarop is hy met buitenlandsch ver lof gegaan en werd den lOen Novem ber 1894 bevorderd tot overste. By teragkomst op Java werd hy geplaatst in bovengenoemde betrekking. Overste Hamerster ambieert den rang van kolonel niet en zal, nu hy zijn pensi oen als overste verdiend heeft, zyn eervol ontslag uit den dienst nemen, schryft de „Boer. Ct." Hy heeft reeds passage besproken op een van de mailbooten. Toen hy naar lodië ver trok, heeft hy zijn gezin in Europa achtergelaten, omdat hy wel wist dat bij slechts beperkten tyd zou bljjven dienen. Bjj zyn pensioneering zal hem de titulaire rang van kolonel worden verleend. De majoor der artillerie J. L. Swart, gewestelijk commandant van dat wa pen te Padang, zal in Maart 1899 den militairen dienst vaarwel zeggen. In verband met het koninklijk be sluit, betreffende de vervulling van officiersplaatsen, ook door gopension- neerden, weet men, volgens een cor respondentie aan de „Loc.", te ver tellen dat de gepensionneerde overste Twiss weder aan het hoofd komen zal van den artillerie-constructiewin kel. waarvan hij vroeger eenige jaren directeur was. De overste, al zoo rede neert men, is nu toch belast met het uitwerken der voorstellen tot hervor mingen en bezuinigingen ten behoeve van genoemde inrichting, waarvoor by een fliuke toelage geniet, en daar den gebracht. Maar zy schenen teleurgesteld door de handelwijze van den kapitein, want toen zy zich gewa pend met ïasschen en kisten naar den valreep spoedden, uitten zij hun opinie in verwenschingen tegen Coxon. „Die oude schurkzeide er een, zyn pak in de boot gooiend en zich voor Duckling plaatsend om hem zyn opinie eens goed te zeggen, „hy is er veel te flauw voor om dat te doen. Over boord werpen! laat hij de hand eens aan een van ons allen durven slaan. Ik heb er wel zes maanden in de cachot voor over om hem eens op zyn baatje te slaanen zoo ging het maar door. Duckling was zoo wijs om te zwygen. De kerels wa ren woedend genoeg om hem gevierendeeld te hebben als by zyn mond had geopendL Dö oudere matrozen gingen zonder een woord te spre- ken van boord, maar de anderen verlieten liet schip j niet. zonder de een of andere minder vleiende opmer- i king over ons te maken. De een zeide, dat hy er wel j een pond voor over had om de vergunning te erlangen j om het schip in brand te mogen steken. Een ander noemde het een drijvend tuchthuis. Een derde hoopte, i dat het schip mocht vergaan en de bevelhebbers nog i voor den volgenden morgen zouden verdrinken. Elke i slechte wensch, dien zij inTiun woede konden uitdeuken, werd ons op het schip naar het hoofd geslingerd. Later kwam dit tooneel mij nog dikwijls voor den geest; het i is my als zie ik dien mooien logger nog onder den val- i reep dobberen, de uitgehongerde, slecht behandelde roa- trozen, met hun armoedige bagage bet schip veriaten j en nog klinken hun vloeken my in de ooren. j Toen de laatste in de boot stapte gebeurde er nog iets, dat ik vermelden wil. Het zeil was gebeschcn, en het touw, waarmee de boot was vastgelegd, werd reeds losgemaaktop dit oogenblik wilde de Portugees zyn verachting voor Duck ling nog eens te kennen geven en spuwde naar hem maar ongelukkigerwijze spuwde by in plaats van hem een der oude matrozen vlak in het gelaat, die hem voor den grond sloeg. Hy tumelde hals ovor kop over de voeten van de matrozen, terwyl Duckling uitriep: „Als de man, die dien schurk neorsloog, weer tot zyn plicht terug wiL keeren, zal hy het goed by my hebben." Maar het antwoord was een eenstemmig gelach en gejouwde wind blies in het zeil, do boot verwijderde zich en binnen weinige minuten waren zij uit het ge zicht verdwenen. HOOFDSTUK IV. Don volgenden morgen kwam er een nieuwe beman ning aan boord, vergezeld van een werver. Dackling roeide naar wal om ze van den trein te halen en zy kwamen met dezelfde boot, waarmee de anderen den vorigen dag aan wal gezet waren. Deze matrozen schenen al van hetzelfde slag te zyn als de vorigenvoor het raeerendeel slecht gekleed, ter wyl maar vier van hen zeekisten eu de andere tasschen by zich hadden. Er bevond zich één kolossale kerel onder hen, waarachter de anderen wel konden weg-

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1