De rustelooze klomp goud. 0A Een vertelling u:t Klondyke. echter, op een bevroren heuvel, stond Peter Kriebeling, de beroemde re- Uit de groeve van Deelman steeg eeu juichkreet op, een juichkreet uit volle borst, want Deelman had zoo juist een klomp goud gevonden, die hem tot een uian „iu bonus" maakte. Maar de juichkreet was door- ge Irongen tot Qet oor van Willy Brother, 'n Canadees, 'n kerel als een boom, die iu de groeve naast die van Deelman met '11 spade en héél weinig geluk aan 't graven was. De eerste wierp hy neer, klauterde zijn groeve uit en vloog naar de claim van Deelman. Toen bij zag. boe deze had geboft, loste hy onmiddellijk uit z\jn 12 m.M. revolver een vreugde schot, dat Deelman boven zijn rech teroor trof on er onder den kleinen teert \an zijn linkervoet weêr uit kwam. Juist was Willem Brother daarop bezig met in Deelman's groeve af te dalen, toon hij tot zijn inDig leed wezen bemerkte, dat tusscben zijn zesde en zevende rib een twaalf duim breed mes te voorschijn kwam, dat iemand er van den anderen kant moest hebben iugestoken. Deze omstandigheid gaf hem aan leiding um bleek te worden en voor over in de groeve te valleD, waarin spoedig daarop Tommy Smith, een roodharige Ier uit Birmingham, sprong om zyu mes terug te haien. dat zoo juist in de groeve was gevallen. Nadat Tommy Smith zijn mes uit Willy Brother 'getrokken en in zyn schede gestoken had, zag bij tot zijn verbazing een klomp goud, die hij met inspanning van a! zijn niet onbedui dende krachten op deu rand van de groeve wist te werken, toen by plot seling een slag op zijn hoofd kreeg, die hem zyn bewustzijn deed verliezeu. Zonder daarnaar te zoeken, voDd hy dit tien minuten later weer terug; niet echter den klomp goud. Aan Allan Kraps, uit San Francisco, die er met het goud vandoor was gegaan, kon hy momenteel geen nadere in lichtingen vragen, daar deze niet meer aanwezig- was. Allan Kraps tocb zat voor zyn but en zweette ais een otter by zyn pogingen om zyn styfbevroren waterlaarzen aan te trekken. Naast hem stond 'n slede, met 'n grooten hond bespannen, en op de slee lag de klomp goud. benevens een zak meel. 't eenige voedsel dat voor geld en goede woorden te krijgen was geweest. Eindelijk had Allan zyn linkervoet zóu ver in de kap van de laars ge stopt, dat hy niet ineer voor of ach teruit kon en kuitkramp kreeg. Hij verzocht, daarom aan Watzlaw Klu- pati, een heerschap uit, Bobeme, om hem van zyn laarzen te bevrijden. Maar nauwelijks zag Watzlaw in welke omstandigheden Allan ver keerde, of hy bezwoer by hoog en laag, dat hy den schoenmaker, die zulk slecht werk had geleverd er wel eens zou bijhalen, voor welk doel hy vau Allan's slee gebruik maakte. Aangevuurd door zes revolverscho ten van xAllau. maakte hy dat hy weg kwam. Grauw welfde zich de hemel over Alaskazwygond gleed de slee over de grof korrelige sneeuw. Er was een sensatie van vredige rust in Watz- law's gemoed. Goud had hy gezocht en goud had hy gevonden Juist wilde hy een liedje aanheffen, toen hy een beklemming in de keel én iets verheffends in zijn nek voeide. Toen was het hem nel, alsof een jager uit Buffalo, Bob Gomer ge naamd, die zich op het werpen met de lasso had toegelegd, op zyn slee zat en daarmee wegreed. En zco was 't ook. Tweehonderd voetstappen verder BIHNEÜLAKD Het Insectarium in Artis. verschaft en zoolang zij dit voordeel niet „op eigen beenen" staan en steeds - Nu de belangstelling in de levende maar schenkt is het nadat gebeurt! geduldig „aan den leiband loopen". porter van de -Amerikaansche Mor-< Hare Majesteiten de Koninginnen natuur hoe langer hoe grooter wordt, in wereld wel meer - „aap. wat. Nu, een kalf loopt ook wei eens genbode" uit Cincinnati, die in zynzullen den 6den Juni van bchoenielsj-eeft het bestuur vau het Koninklijk I **eb Je jongen"doch o wee. j aan den leiband, maar in dat geval notitieboekje schreef: „De rijkdom i vertrekken eu in den voormiddag vanZoölogisch Genootschap Natura A - '*a aan goud is enorm; meu vind: liet; 7 Juni te Soestdvjk aankomen. tis jjagistra' aemeeod öuk eeu'af- uie niet alleen in den grond of in bet! i - water, maar ook aan klompen op het land. Heden zag ik een lasso-werper! uit Buffalo, die eeu klomp van 240, Anefin vnnil u anneer zy door ouderdom of ziekte kan men het dier aanzien, dat het Inhuldigingsfeesten H.M. de Koningin heeft aangeno I deeling te moeten openen, waar men een der meest verrassende verschijn selen uit de dierenwereld, degedaau- onsen vond.* Daarop sloot Kriekeling zyn noti- op de renbaan te Clmgondaal, H.M. tieboekje en besloot den man te inter- aangeboden als hulde van de Neder- viawen. Eerst na het tweede schotlandsche sportverenigingen enwe>ke uit zyn Rsminington gelukte het hem hulde zal piaats hebben op eeu nader echter Bob er toe te bewegen de sleete bepalen dag van de tweede helft te verlaten. vao September. Nadat hy hem zijn excuses had ge- maakt en hem als schadevergoeding I "Vloot-Revue. voor zijn doorboord hemd een slok h M kan- kelen «en Haarlemmer Halletjes Een Zaterdagavondpraatje, cccxra. Het verslag van den toestand der gemeente over het afgeloopen jaar is weliswaar niet altyd boeiende lec tuur, zooals een romannetje of een bundel gedichten, maar dan tocb een nuttige lectuur, die bijdraagt tot de verhooging van onze kennis van baar- lernsche toestanden, 't Boek zwelt voor onze oogen van jaar tot jaar opiedere Meimaaud zieu we het corpulenter terug en wanneer de om vang van 't gemeenteverslag een maat staf was voor den bloei van de ge meente, dan zou er reden wezen om over haren vooruitgang tevreden te zyn. Zool au g ik de eer heb het gemeen teverslag te kennen, heb ik bewon dering gevoeld voor de massa werk, die door zyn .samensteller telken jare getrouwelijk daaraan wordt be steed. Er staat niet enkel in wat, er te Haarlem wèl maar ook wat er te Haarlem niet is. Menschen die dit niet mochten willen gelooven, verwijs o. a. naar Hoofdstuk XI, waar o. a. te lezen staat„Landbouwten toonstellingen worden in deze gemeente niet gehouden." Gelnkkig, dat de sa mensteller van dit gedeelte van 'i verslag zich heeft weten te beperken by had er nog heel goed kunnen bij voegen dat tentoonstellingen van Paascbossen en van vette varkens en van geschoren schapen ook niet zyn voorgekomen. Ettelijke bladzijden verder lezen wy de verklaring„Boomgaarden zyn er in deze gemeente niet." Wat u zegt! En daar achterstaat met groote ernst„Tentoonstel!!-ven op tuinbouwgebied werden in de g kersenbrandewijn had geoffreerd, ver liet Bob, met het verzoek zich over de onbeheerde slee te ontfermen, deze wereld en Peter Kriekeling het tooneel van dit voorval. Vier uur had hy zoowat voortge- sleed, toen hy merkte, dat de zak wat slordig dichtgebonden moest zyn ge weest, want een dunne, gele streep verloor zich op het witte sneeuwvlak in de blauwe verte. Dat was een zware slag. Flip, de hond, jankte van den hon ger en Peter's maag knorde daarbij by wijze van acconipagueraent. Nadat dit concert eeuigen tyd had geduurd, kreeg Peter trek in den hond, waar om hy hem doodschoot, vilde en voor zyn souper vierendeelde. Wat een donkere nacht die uu olcde Toen de morgen grauwde, werd Peter's stemming nóg grauwer. Eeu yzigo storm gierde over de vlakte en btnam hem alle uitzicht. Tol zyn outsteltems bemerkte Krie keling, daf hy zyn compas kwijt was, dat hem mèt zyu horloge met ketting door den stervenden lasso-werper uit Buffalo was gerold. Zwaar als lood waren zijn voeten, eu zyn handen waren zoo stijf vai} de kou, dat hij zijn vingers evenmin by elkaar kon brengen als de tanden van een hooi vork. Reeds begon hy te vreezen, dat hy ellendiglyk zou moeten be- vriozen. toen er een ijsbeer opdaagde, die hem, het overschotje van den hond eu het notitieboekje opslokte. De zon van den korten noorschen zomer deed de sneeuw smelten, en toen vond Meco Meco, de spriDgeude bok bijgenaamd, een uit den India nenstam der Youh-Youhs, de slede met den klomp goud en met den laa'.ste snelde hy, zoo vlug als zyu Indianen- beeneu hem konden dragen, naar de 400 mijlen ver gelegen Beerenbaai, waar, zouals hy wist, de „Arme Ziel", een Eogelsche walvischvaarder voor anker lag. waarvan de kapitein hem zyn vondst voor eeu vat versneden spiritis afkocht. In zyn roos van drie dagen ver ried Meco Meco aan dc matrozen de plaats, waar hy het goud had gevou- don, eu toen de kapitein den vierden dag zijn morgonvloek tegen de equi page wilde uitbulderen, zag iiy juist nog, hoe zijn laatste matroos hem van een heuveltje een afscheidsgroet toe wuifde. Toen sloop een hevige, gele af gunst de ziel van de „.Arme Ziel" binnenzyn klompje goud scheen hem toch erbarmelijk klein toe. In zijn gedachten zag hy zijn matrozen met veel grootere klommen terugkee- ren eu daarom daalde hy in het schip af. Met 'u zeer kleinen schop en een héél groot vat rhum beladen verliet hij het schip en werd nooit, meer teruggezien. Op de „Arme Ziel" sprong nog zes maanden :ang de springende bok iu een chronischen brandewyoroes rond, tot hij op verschrikkelijk koudeu nacht aan een ra vastvroor en jam merlijk verhongerde. Echo. meente niet gehouden". Na den land bouw de tuinbouwde lezer slaat de bladen om en ziet, of hy nog niet iets anders kan ontdekken, dat in deze gemeente niet bestaat of niet gehouden is. In die verwachting zal hy zich niet teleurgesteld vinden. Ouder hoofd stuk XII wordt met waardigheid ver zekerd, dat io het afgeloopen jaar geen verkiezing voor de Kamer'van Koophandel is noodig geweest. En do lijst van niet. bestaande zaken eu ondernemingen in deze gemeente wordt niet weinig uitgebreid op pag. 199, waar we onder elkander lezen „Vervening en mijnwezen bestaan in deze geuiceoto niet." Dacht de lezer dat wel, dat er niet eens mynon in de gemeente Haarlem zyn? „In deze gemeente is geen vissche- ry", heet het verder en ten slotte deelen ons de samenstellers van het verslag op dezelfde bladzijde mee „Reederjjon zyn ons hier niet be kend". My ook niet en ook heb ik nog nooit gehoord, dat hier een kauon- gieterij bestond, noch een struisvogel- kweekery, noch een luchtballonfa- briek. En alsof do spreuk „eind goed al goed", den samensteller voor de oogen heeft gezweefd, besluit hy het dertiende hoofdstuk met de plechtige verklaring „Commission voor het examiueeren van varenslieden, landverhuizers, voor de Rijnvaart eDZ., zyn hier niet ge vestigd." De vloot-revue Yoor H.M. de Ko ningin waarvan dezer dagen melding is gemaakt, zal op liet Hollandsch Diep in den omtrek van den Moerdijk gebonden worden in de tweede helft van September. In liet Surinaamsche blad „Onze West" van 7 Mei leest men: De verzameling van de commissie van de a.s. Haarlemsctie tentoonstel ling breidt zich hoe langer zoo meer uit. Dezer dagen bereidt zy wederom een nieuwe verzending voor. Bereid willig werd ons toegestaan een en ander hiervan te bezichtigen. Be halve eene uitgebreide vogelver zameling heeft de commissie een j uit eieren gekweekt. Iedere vlinder .erzauieling eieren bijeengebracht van j legt er meestal een paar honderd, die meer dan 80 verschillende vogelsoor iu zorgvuldige behandeling even zoo ten in Suriname, ais steenduif, kolibrie! veie rupsen leveren. De pas uit het (met nest), gadofowroe (godsvogel) ei gekomen rupsjes worden in glazen timmerman (specht), boontjesdief, spot- buizen zoolang gekweekt, tot ze groot vogel, zwaluw, jorkafowroe (spook-genoeg zyn om in de rupsen kasten vogel), auamoe, enz. voor het publiek ten toon gesteld te Twee opgezette zeeschildpadden kur non worden. Ofschoon alles nog staan ook gereed ter verzending. jeen begin is. is er reeds veei merk- Op een inspectiereis naar het Para-j waardigs byeeo. Er zijn rupsen zoo district is het de commissie gelukt i groot bijna als eeu vinger; de zon- rups een pop wordt eu dat die pop in een vlinder verandert, Artis biedt thans een uitnemende gelegenheid om dit te zien. In een zaaltje van bet Museum van Nederlandsche Diersoor ten staan eenige rupsenkasten, waarin de rupsen, op do planten, waarvan ze leven, gehuisvest zyn. In ieder kastje is meestal een zestig- a hon dertal vau dezelfde soort by een. Bo venop staat een doosje, waarin achter glas de geheele gedaanteverwisseling door opgezette voorwerpen, betrekking hebbende op de soort die levend aanwezig is, aanschouwelijk is ge maakt men vindt daarin de eieren der rupsen, de larven en de vlinders byeen. Op het bijgevoegde etiquet wordt uiet aileen de naam der soort vermeld, maar ook de tyd wanneer de vlinders uit de poppen zullen ko men. Ten overvloede is nog een plaat uit het bekende werk vau Tepp bij gevoegd, waarop alles meester'yk is afgebeeld. Om de rupsen in groot aantal bijeen te hebben, vvordeu zo 2 buffels (een grootea en eeu kleinen) meester te worden. Van de huid van den ouden buffel zal leer gemaakt, worden, terwijl de jonge wiens vel nogr met glanzende haren bedekt was, za't opgezet worden. Voorts is een prachtige verzameling vau honderden verschillende soorten kapellen bijeen gebracht. Een pluimpje. De correspondent te Weenen der N. B. CL schrijft: De tot bescherming der Duitsche belangeu naar Cuba gezonden Duit sche kruiser Geier was in April bij Curasao. Uit eeu kort verslag over dit verblyf blijkt, dat de Duitschers zeer tevreden waren over do vrien delijke ontvangst door de officieren en de aldaar aanwezige ambtenaren. De haven St. Anna maakte op hen een zeer voordeeligeu indruk. Hol- land8che zindelijkheid eu netheid heerschen er in de stralen enhnizen. Dat viel te meer in 't oog, als men vau Cuba, Haïti of Veneziiela kwam. Daar heerschteu wanorde, verwaar- Ioozing en smerigheid. Op Curasao daarentegen kon men zieu hoe men onder ongunstige omstandigheden in een tropisch klimaat zindelykhoid kan in acht nemen, als de regeeriug er voor zorgt en met een goed voor beeld voorgaat. De baveu van St. Anna met zijn goede aanlegkade is de beste van heel West-Indië en heeft ruimte genoeg voor eeu viool. In één woord Curasao maakte een zeer gunstigen indruk. U t in de sportwereld bekende Haagsche jongmeusch, tegen wien onlangs wegens valschheid in ge schrifte door de politie proces-verbaal was opgemaakt, is sedert eenige dagen te Marseille, waarheen hy voortvluch tig was. gearresteerd. Een verzoek tot zyne uitlevering is reeds aan de Fransche regeering gericht. derliuge witte vlinder, waarvan het wyfje vleugelloos is, terwjjl het man netje goed ontwikkelde vleugels be zit de harige beerrapsen, etc. Men ziet hier meteen, dat „wandelende takken" niet aileeu tot de tropen be- nooren, maar dat zy ook by ons iu- heemsch zyn. De rups van deu vlier- vlinder, (lie met. klimopbladereu. voed wordt, lyki zoozeer op een takje, dat zy daardoor byna onzichtbaar is. Men staat verwonderd ais de ver meende takjes bewegen eu dan blijken levende dieren te zijn. Hoewel hoofd zakelijk inheemsche soorten gekweekt worden, is ook een aantal levende poppen van de reusachtige Ameri- kaansche Nachtpauwoog aanwezig. Het zal een heerlijk schouwspel opleveren, als uit de onoogelyke pop pon de prachtige vlinders te voor schijn komen. Daar alles vol afwis seling is, niet alleen doordat telkens nieuwe soorten worden bijgebracht, maar ook doordat dezelfde soort zich steeds in verschillende vormen ver toont, voorspellen wy den lieer R. A. Polak, die zich welwillend met dit alles heeft belast, vee! succes. Gedu rende de zomermaanden zal iu de Bibliotheekzaal teveus een groot ge deelte der ryke verzameling Neder- iandsche insecten tentoongesteld wor den, die op keurige wyze door den conservator dr. J. C. HL de Meyere, in orde is gebracht. slag niet te vermelden. Voor de ves tiging van nieuwe ingezetenen kan liet nooit bevorderlijk zyu, om zoo ronduit te vertellen dat bier niet eens ecu kanonnengieter!!)pardon, ik bedoel een Commissie voor de Rijnvaart is gevestigd. Het maakt den wonderly- ken indruk, alsof de sameusteller vaa 't verslag heeft willen zeggen,,'t is in Haarlem zóo'n dooie boel, dat er niet eens vervening eu mynwezen, broodzetting, verkiezing voor de Ka mer van Koophandel, zelfs niet eens visschery en reedery bestaat Aangezien ik van deze zonderlinge opsomming vau wat er niet in Haar lem is, het nut niet kan iuzien, maar wel de mogelykboid van nadeel, schei ik er nu mee uit en ga een woordje zeggen over wat er volgens het ver slag wèl in Haarlem aanwezig is. „Geen enkele tapper, zoo staat er, maakte vrijwillig gebruik van de be voegdheid, om het vergunningsrecht met 25 procent te verminderen, door staking van den drankverkoop tus scben Zaterdagavond 6 uur en Maan dagmorgen 6 uur. Geen beter bewijs is mogelyk, dat de drankverkoop het grootst is op Zaterdagavond eu Zon dag. By deze bepaling heeft hy die ze ontwierp weer op twee gedachten gehinkt. Om te bevorderen, dat er op Zaterdagavond en Zondag geen drauk wordt verkocht (of zoo weinig moge lyk) belooft hy een afslag van de vry hooge som, die aan ver; „Broodzetting bestaat in deze ge- moet betaald worden. Hy is van oor- meente niet." deel, dat drank verkoop verkeerd is. Maar de broodbrief wel en die is Maar als dat zoo is dan moet hy ook misschien even erg als een broodset- geen gedeelte van de winst willen lino. nebben, door het heffen van een hoog Alle gekheid ter zyde latende zou aecyns en het vorderen van vergun-1 zelf moet willen aannemen en dai hy ik toch met gepaste bescheidenheid ningsrecht. iin de pas moet wezen by't gemeente- overweging willen geven, om al1 Maar ik ga hier uiet moraliseeren, j bestuur, deze niet bestaande dingen in 't ver- als de vriendelijke lezer soms roeping Gelukkig dat de scbuttery, als De Koe. De koe is een dier, dat zich iu do warine en welgemeende vriendschap van den wijzen eu machtigen mensch mag verheugen. Die buitengewone gunst heeft zy niet ie danken aan hare trouw en gehechtheidwant op deze eigen schappen mag de kon zich niet be roemen. ook niet om haren schoonen lichaamsbouw en bevallige maniereu, die den beschaafden mensch zouden aantrekken. Neen, zy is dit buiten- kausje alleen verschuldigd aan het groote voordeel, dat 2jj den roeasc' gevoelt, om door mij bemoraliseerd te worden, dan inviteer ik hem liever op nader te bepalen dag op de thee. Laat ons liever op dit moment eens van gedachten wisselen over de vaca ture van majoor-commardant van de dienstdoende schutterij alhier. Het verslag meldt, dat er ook in 1897 niet. in is „kunnen worden voorzien," waar uit de aandachtig lezende mensch zou opmaken, dat er voor de vervulling toch wel moeite is gedaan. Ik meen te weten, dat dit inderdaad het geval is geweest. De waarn. commandant, de heer J. A. G. van der Steur is al nicer dan eens gepolst, maar ver geefs er is zoo eens rondgeiiooi d by dezen en genen, maar zonder succes. Het is mot zoo plezierig, aan het hoofd te staan van een corps, dat allang de vroolykheid van het publiek heeft opgewekt, maar dat in do laatste twee of drie jaar ook aan inwendige beroeringen is gaan sukkelen. Voor de hieruit voortspruitende kleine quaestios en onaangenaamheden, die natuuriyk allo in den vorm van klach ten by den commandant te berde komen, dient deze zyu ziel iu lijd zaamheid te bezitten. Naast deze prij zenswaardige eigenschap behoort hy te hebben een vrij ruime beurs, tot dekking vau vele kleine en groote onkosten, verder een persoonlijkheid te wezen die eenigen indruk maakt en ten slotte, behalve mogelijke stok paarden ook een levend manegepaard te kunuen berijdeu met zekerheid en gratie. Dat iemand, die al deze eigenschap pen in zich vereenigt, niet gemakke lijk te ontdekken is, begrijpt iemand op zyu twaalfde jaar al zonder inspan- niug ik iaat nu nog daar de twee voorwaarden, dat by de betrekkiug niet meer iu staat is den mensch nuttig te zijn. dan is alle vriendschap uit en als een misdadiger wordt zij ter dood gebracht. De koe ziet er niet uit „omte.ste len." Haar plouip, onregelmatig ge bouwd lichaam, door ruwe poolen gedragen, muut niet uit door schoon heid. Uok de kop heeft niets beval ligs als de fraai gebogen horens, waarvan de punten eeu weinig naar elkander gekeerd zyn. Evenals de meeste andere dieren heeft de koe ook een staart. En deze staart beeft zy van moeder natuur met gekregen, zooals sommige menschen uieenen, opdat zy daaraan zouden trekkenen draaien, o neen, maar om die lastige vliegen eu muggen van 'tlyf te hou den, waardoor zy in de warme zomer dagen geplaagd wordt als ecu Leid- seheu student iu het voorjaar door zijne talrijke „beren." De koe wordt door de geleerden eeu zoogdier genoemd. Ik geloof wel, dat zy dit iu vroeger eeuwen geweest is; doch thans is er van zoogca by de meeste koe eu geen sprake meer. De mensch ontlast haar van de melk en geeft dit kostbaar vocht aan zijn pasgeborene. Juffrouw koe is daarom de voedster, de min van de meeste jougeheereu en dito dames van dit wereldrond. Her. tegenwoordig menscliengeslacht begint zoo zachtjes aan iu te zieu, dat ook voor volwas senen melk een veel gezonder drank is dan jenever of bier en een gelukkig verschijnsel is het, dat in de groote steden naa-r herbergen en kroegen melkinrichtingen verrijzen. Zouden wy met Victor Hugo mogen uitroe pen „Ceci tuna ceia Tevens wordt de melk ook door hen, die jenever en bier zoo „lekker" vinden, gebruikt tot het bereiden van verschillende spijzen en dranken. Ook verstaat de mensch de kunst om van de sneeuwwitte inelk lekkere boter en heerlijke kaas t8 vervaard! geo. Vooral de Nedcr.ander heeft het ver in die kunst gebracht. De Hol landsche boter niet die met mar garine vermengd en de Edammer en Leidscbe kaas zyn even beroemd als de Schiedammer jenever Wij zyn dus de koe veel verplicht, doch iioe weinig zyn wy egoïsten het arme dier daarvoor dank baar. Als zij ons een tydje gespijzigd heeft met het kostbaarste watzy be zit, wordt zy gevet en het einde van alle koeien, die niet aan de een of andere ziekte sterven is... de slacht plaats. Daar eindigt zij haar nuttig leven, maar na haar dood houdt zij niet op degenen goed te doen die tiaar ter slachtbank geleid hebben. Zjj geeft haar eigen vléesch en bloed ten spijze aan hare moordenaars. En uiet alleen haar vleosch, maar haar hoele lichaam geeft zy beste.Van haar huid looit, men ieder, met do haren vult men zadels en kussens, uit do hoornen vervaardigt.men knoo- peo, kammen en tabakspijpen. Ja zelfs de beoaderen strekken den mensch tot ruit. Door ze met scherpe zuren te behandelen worden zy zacht en broos en leveren eeu voortreffelijke meststof. Dc jongen van de koe heeteü kal veren, zooals wy onze kinderen jon gens eu meisjes noemen en om het geslacht te onderscheiden spreekt men van vaarskalf en stierkalf. Een kalf, dat pas zyn intrede op dit wereldrond gedaau beeft, is, even als de pas geboren mensch, een on beholpen schepsel, maar het kan toch dadciyk „op eigen boenen" staan, een voorrecht, hetwelk den jeugdigen mensch niet weggelegd is. Ja er wor den zelfs menschen gevonden, de kin- (lerschoenen allang ontwassen, die nog het er op aankomt, evengoed onder een waarnemend als onder een defini tief commandant eventueele prui- siscl.c- legers zal kunnen verpletteren. In dat opzicht staat de schutterij er dan ook veel heter voor dan de scriietvereeniging Willem HL Hare oefeningen zijn geheel opgehouden; zy lelt nog maar twaalf leden en éen donateur, blijkbaar eeu taaie. Deze eene donateur is er stellig een, die de spreuk „Houw en Trouw" is toegedaan. Het zou niet meer dan billyk wezen dat zyn naam in de geschied boe ken werd herdacht. En wanneer iemand vragen mocht, waar om de vereeniging dan maar niet opgei ie ven er. het archief aan den be- wonderenswaardigen donateur word! thuis gezonden, dan antwoord ik daarop met de woorden van 't verslag „De verplichtingen rustende op het gedunde ledental, hebben opheffing dor vereeniging tegengehouden." Dat is de schuld van do bepalingen van de koninklijke goedkeuring. Heeft men die niet, dan drukken de leden van een vereeniging die doodgaande is, elkaar de hand eu gaan elk een kant uit, zonder zich verder ora de crediteuren te bekommeren. Dereden van 't overlijden van „Willem III", vroeger een bloeiende vereeniging, wordt gedeeltelijk gezocht in de toe nemende wielersport Vaderlandsliefde opgeofferd aan traplust ach. die fiets heeft heelvvat op baar geweten. Ik weet. nog van oen avondkegelclub, die Zaterdags hare oefeningen hield, maar teu slotte is opgedoekt, omdat de leden wanneer ze Zaterdags ge kegeld hadden, Zondags geen plezier hadden in fietsen! Neen, praat me dan van de Bank van Leening. Die verkeert in bloeien de» toestand, ja ze leent zelfs geld aan de gemeentekas, wanneer de ontvanger er een beetje krap by zit. iu 1897 werd achtereenvolgens een klokslag voor zijn laatste uur is. Een kalf bezit, zoolang hei kalf is eene eigenschap, die voor velen zeer nood lottig is en de onschuldige oorzaak wordt van een roegtydigeu en ge- weldadigeo dood. Zijn vleesch is name lijk malsch en lekker eo geniet daarom het onuitsprekelijk groote voorrccnt zeer in deu .-maak van den gas- trouomischen mensch te vallen; maar dat voorrecht heeft dan ook weer tengevolge de leer vau oorzaak en gevolg - dat, vele kalveren hun eerste levensjaar niet ten einde brengen. Mag hel kalf echter zyu eersten verjaardag vieren, dan verliest het langzamerhand bovengenoemde nood lottige eigenschap en dit heeft nood zakelijk weer ten gevolge, dat het sterftecijfer minder wordt en menig kalf nog op eene schoone toekomst mag hopen. Het krijgt nu den naam van hok- keiiug of pink dat zooveel wil zeggeu ais dat de leute zijns levens zoo zachtjes aan achter don rug gaat zyn. Later wordt het twinter genoemd, dan rund. Na begint do eigenaar er aan te denken, dat zyn beestje oud en wys genoeg geworden is om wat meer van de wereld te weten en brengt het in keunis met eene andere koe, ook wel stier genoemd, en ofschoon die kennismaking maar van zeer kor ten dnnr is, heeft zy voor den eige naar der koo de gewonschte gevolgen Na een maand of negen geeft net beestje melk. De stier is een eigenaardig dier, dat reeds in de grijze oudheid gun stig bekend stond en waarvan zelfs de geschiedboeken gewagen. Hst tegenwoordig menschengcslacbt, dat ware verdiensten op pi-ys weet te -tellen, heeft eeu middel uitge- ducht om de namen van de beste „dienstdoende" stieren aan do ver getelheid te ontrukken. Zij heeft by een of anderen boekhandelaar een groot, prachtig boek besteld, stamboek genaamd en op dat boek worden de edelston uit het geslacht met naam eu voornaam „eervol" vermeld. En of dit nog niet genoeg was, worden daarenboven zij, die den naam van stier het meest waardig zijn. in het openbaar met goud gekroond! Eeu der meest bekende stieren blijft die van zekeren heer Potter, waarnaar zelfs Eogelschen en Amerikanen kornen zien en wiens naam onsterfeiy'ker is dan die van eeu Alexander of een Napoleon Hoe zachtmoedig de koe iu alle wederwaardigheden nes levens ook is, d<3 stier daarentegen - een eigenaar digheid van gioote heeren laat vol strekt niet met zich spotten. Als hy in toorn ontsteekt, is hy zoo moedig en onverschrokkeu als een leeuw eu valt zelfs den mensch aan. Tan deze eigenaardigheden des stiers weten sommige volken o.a. de .Span jaarden heel kunstig party to trekken oin zich eeus terdege te'„vermaken." Zy laten eenige ruiters met een tango piek gewapend op een krachtig ge bouwden slier met brecden nek af komen. Nu houdt de stier evenmin van plek- .steken als een jongen van een pak slaag, zoo-'iat het heel natuurlijk is, dat hy wel eens wil bewijzen, dat liy zyne horens geenszins voor niet draagt. Onversaagd valt by zijne tegenstanders aan. Nu begint de ware prei. Met innig genoegen beschouwt men deu stryd tussc'ien het woedeude dier en de be taalde kampvechters. Eo ais straks een paard met opengereten buik ter nederstort en zyu berijder voor dood □it het strijdperk wordt gedragen, begint liet publiek te juichen en te jubelen. Maar de vreugde stijgt ten top. als de van alle zijden getergde en aangevallen stier eindelijk zoodanig som van f 18000 als renteloos voor schot aan de gemeonte uitgeleend en door de gemeente ook behoorlijk weer terugbetaald, zoodat bij slot van rekening niemand iets te zeggen heeft, dan dat de gemeente financieel drijft op de kurk van de Bank van Leening. Dat kliukt wel wat eigenaardig, ai ben ik de eerste om te verklaren, dat ik de Batik van Leci.ing voor een hoogst nuttige, ja noodzakelijke instelling houd. Was zy er niet, dan zou menige arme stakker vallen in de handen van woekeraars, die te Haarlem talrijker zijn dan men wel eens meent misschien omdat men het hun aan den neus met zien kan en omdat ze er, voor de leus, nog een of ander koopmansbedrijf by uit- oefenen. En dat. terwijl in alle standen te hoog leven een mode is, eeu ziekte zou men haast zeggen. Een ziekte, die velen hun leven laug tuet zich omdragen, tot schade vau hun levens geluk. Een andere ernstige ziekte, die heelwat korter verloop heeft, komt in liet jaarverslag voor eu wel diph- teritis. Ik zou daarover niet sproken, wanneer er niet. bij werd vermeld, welke de resultaten zyn van de be handeling iuet het zoogenaamde „heil- serum". Dit maakt het onderwerp interessant. Van de 105 patiënten, die in 't gasthuis werdeu behandeld, stierven er 15 vroeger zou het sterftecijfer de helft van het aantal gevallou zyn geweest. Al is dus ook dit serum niet altyd afdoende, het is toch blijkbaar een enorme vooruit gang. FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 6