NIEUWS™ EN ADVERTENTIEBLAD. 1)6 scülrai yan Je „Atlanta." %Ê?.tÊ*& Jfeilli Jiawi A^V^EIH,a?EDSrT13Bnsr: Be oorlog tusschsn Spanje en Amerika. FEUILLETON. 55e Jaargang Vrijdag 3 Juni £893. Ko 4576 AJB03STX<TBM^2I<JTSFI5,IJ"S: Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar 0-2* Airont gevestig- 1 is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.06 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 „de omstreken en franco per pest 0.37^-j u vtgr-*- Yi r: tauu VD ■i ft ,-r- si. s 's 50 öta.; iedere regel mee: 10 Ces. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames Jö Cent per regel. nnementen en Adveniicu worden aangenomen deor onze Agenten ea door alle Boekhandelaren en Courantiere. Bit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Tslefoonnammer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het BaHexland rOHN F. .JONES. Snee., Parijs 31bis Faubourg Morttmartre. Met uitzonderim: van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel 0,30. Agenten voor dit bbd in den omtrek nu.Bloernendaai. aalpoer! en Schoten. P. v. d. RAADT, tand poortHeemstede, J. LEUVEN,by de tol; Spaamdatn, C. HARTENDORPZandvoort, G. ZWEMMER Veisen, W. ,3. RU IJ TER; beverwijkJ. HOORNS; Hillegom. ARIE HOPMAL', Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen eD Advertentiën aan. <8?2»©ieele Serichten. de Iowa had men twee bommen zien springen en aan boord van een ander tj i slagschip was brand ontstaan. Burgemeester van Haarlem,Verscheiden Amerikaansche pro- brengt by deze ter kennis van dem- j6cticle£l vvaren in (le iiaven, dicht bij gezet enen ffezer Gemeente, dat ,jü yj,aansc|le oorlogsschepen terecht-1 op den -oon Mei j.l. executoir ver- |;oraen ïe Santiago heersebt groote klaarde kwartaals efi vol.iaars kohie- 6 ren no. 22 en 25 op de Bcdryfs Be- 0 SI. 'nsp»lft m;van marine d, mï.-,1I 10 Madrid ook een telegram ont- 1898, en 1896/1897 op lieden aau den i ontvanger der directe belastingen zijn ter hand gesteld. Wordende de ingezetenen tevens herinnerd, dat do belastingschuldigen verplicht zijn hunnen aanslag op den by de wet bepaalden voet te voldoen. De Burgemeester voornoemd, BOREEL. Haarlem, 28 Mei 1898. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Doen te weten, dat van heden op alle werkdagen, van dos voormiddags 10 tot des uamiddags 4 uur, tot 16 Juni e.k., 's namiddags ten 2 ure, ter gemeen te-secretarie ter visie is ne- aergelegdliet ingekomen verzoek schrift rnefc de bylagen van J. J. de Waal Malefyt en Zoon om ver gunning tot oprichting van eene smederij in hot perceel aan de Hout markt 'No. 23, en dat op den lGen Juni des namiddags ten 2 ure op het Raadhuis der gemeente de gelegenheid zal warden gegeven, om ten overstaan van het gemeente-bestuur bezwaren tegen het oprichten dezer inrichting in "te brengen. Haarlem, 2 Jani 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd BOREEL. De Secretaris, J. W. v. BILDERBEEK, l Omtrent het gerucht by Santiago de Cuba zyn bizonderheden vermeld. Nemen wy allereerst het officieele verslag van het gevecht, te Havana medegedeeld, dus de mededeelingen van Spaansche zyde. De Amerikaansche vloot, bestaande uit de Iowa, Massachusetts, Brooklyn, Texas, New Orleaus, Marblebead, Minneapolis, een ande-en "kruiser en zes kleine schepen, stelde zich Dins dag in slagorde aan den westkant van den toegang tot de haven van Santiago. Eerst openden vgf schepen het vuur. De Spaansche kruiser Oristóbal Colon was geankerd bij Punta Gorda en was vao zee uit zichtbaar. Do batteryen vaa de forten Morro, Zo en Punta Gorda en de kanon- vangen, dat bovenstaande mededee- linden bevestigt. Volgens dit telegram is 'net Ameri kaansche smaldeel voor Santiago terug geslagen. De forten eu het Spaansche eskader dreven de amerikaansche schepen terug, waarop deze met averij moesten afdeinsen. De spaansche sche pen daarentegen leden geen schade. In don spaanschen Senaat antwoordde de minister vaD marine Woensdag bevestigend op de vraag of de tijding van het gevecht by Santiago officieel is. Hy voegde erbjj dat deze tyding een voorbode is van andere overwin ningen. De Senaat nam met alge- meene stemmen een voorstel aan, waar in hg zijn ingenomenheid met de schit terende zegepraal van de Spaansche vloot to kennen geeft. Volgens het officieele telegram uit Santiago heeft de Cristobal Colon, waarop Cervera de admiraalsvlag had gehescben, gesteund door het vuur uit de forten, den vijand teruggedre ven en hem schade'berokkend. Ken telegram, uit Port au Prince meldt dat de Spaansche batterijen twintig minutOD lang een krachtig vuur onderhielden. Daarna verslapte hun vuur. de Amerikanen bombar deerden daarop het fort Morro en vernielden het geheel en al. Om vier uur staakten zij het vuur. Er is door Amerikaansche advies jachten nog geen officieel nieuws ge bracht. Over hot algemeen bevatten de amerikaansche bladen weinig bizon derheden over het voorgevallene voor Santiago. Dit versterkt, wol eenigs- zins de geloofwaardigheid van de spaansche officieele berichten, die al zyn zij officieel nu juist niet dadelijk geloof verdienende ervaring heeft dit genoeg geleerd. Tot Woensdagochtend half tien had het departement van marine te Was hington geen enkel bericht of tele gram ontvangen uit Port-au-Prince, om te meiden dat het Amerikaansche smaldeel Woensdagmiddag Santiago de Cuba had beschoten. Aan het depar tement is men geneigd te deuken dat het schieten, als het gebeurd is, van geen belang zal geweest zyn. Volgens oen telegram van Woens dag nit Cap Hay tien is een torpedo boot van Schley's smaldeel des nachts om één unr te Móle de St. Nicolas aangekomen en een unr later weer onder zeil gegaan. Men vermoedt dat zii telegrammen voor de regeeringte nen van de Colón beantwoorddeu hei vuur ran de Amerikanen. Deze dedenWashington heeft aang* bracht zeventig schoten, meest met zware i Naar de Evening Journal van projectielen, zonder eenige schade aan Cap Haytien verneemt, is volgens te richten. De beschieting duurdeeen bericht dat van de Amerikaansche anderhalf uur. j torpedoboot Porter afkomstig is, een Daarop deinsden de AmerikanenAmerikaansche hulpkruiser zwaar af. Een van hun hulpkruisers wasbeschadigd. beschadigd. Op den achtersteven van Volgeus een telegram uit Key-West ging daar liet gerucht dat de hulp- j kruiser Saint Paul het Spaansche transportschip Alfonso XILI met 1 twaalfhonderd soldaten eu een grooten j voorraad levensmiddelen heeft bui;- gemaakt. De Amerikaansche minister van oorlog Alger zegt in een brief aan bet Huis van Afgevaardigden, waarbij by een aanvullingskredtet vraagt, dat hij voornemens is vijftien- twintig duizend man naar Cuba ie zenden, die zoo gauw mogelijk door vijftig-j duizend gevolgd zullen worden. Volgens een World-telegram uit Santiago verlieten Zondagnacht twee Spaansche torpedobooten de haven, om een wanhopige pogiug te wagen oui de Amerikaansche schepen te doen zinken. Onder bedekking van de duisternis stoomden zij dicht langs do kust. doch werden gezien door een officier van het Amerikaansche oor logsschip Texas', onmiddellijk werden zoeklichten op de torpedobooten ge richt. De Spanjaarden deden daarop verwoede uitvallen tegen de oorlogs schepen Broóklijn eri Texas, doch werden met zulk een vreeseljjken projectielenregeu ontvangen, dat zy verplicht waren in de haven bescher ming te zoeken. Zy schoten geen torpedo's af, hoewel zy tot op 500 yard3 afstand van de Texas gekomen waren. Commodore Schley heeft een ver kenning gedaan naar den toestand der batterijen, die Santiago de Cuba verdedigen en van de zeeëngte, die toegang geeft tot de haven. Hy ont dekte daarbij, dat de batteryen ster ker bewapend waren, en dat in de zeeëngte meer onderzeescho mijnen lagen, dan verondersteld werd. Vier torpedo's zyn gelegd dwars in den nauwea toegang tot de haven. De aanwezigheid van Cervera's eska der werd ontdekt, toen zy in den uitgang der haven manoeuvreerden, om deze met hun volle batteryen te kunnen bestrijken. Generaal Miles schijnt nu toch werkelijk vertrokken te zyn. Een medewerker van de Tribune heeft van den legercommandant vernomen, dat by zich Woensdag teTampazou inschepen, om de transportschepen naar Cuba te vergezellen, llot juiste punt van bestemming wordt natuur lijk geheim gehoudenook de omvang der expeditie is niet mot eenige ze kerheid aan te geven, maar daar de berichten niet verder gaan dan 15,000 man, mag men ze wel als eon slechts voorloopige expeditie beschouwen; en dit geringe aantal troepen geeft steun aan de opvatting dat het iu de eerste plaats te doen is om Santiago. De censuur heeft een telegram van den correspondent der Daily Chro nicle te Tampa doorgelaten, waarin de vrijwilligers aldaar worden afge schilderd als nog volkomen onge schikt voor een expeditie. Een aan zienlijk gedeelte heeft geen wapenen; in een regiment hebben de manschap pen gebrek aau schoenen, in een ander aan uniformen. De meeste vrij willigers staan weliswaar, geestelijk boven het gemiddelde, maar er moe ten nog soldaten van gemaakt wor-j den. Alleen do geregelde troepen zyn bewapend met het Krag-JOrgensen j geweer, de vrijwilligers hebbeu Spring- fields. Niet een van de zeven corpsen is tot dusver geheol georganiseerd. Tot zoover deze berichtgever. Maar al is ook de toestand zoo als by dien beschrijft, dan behoeft dit nog geen invloed te hebbeu op de nu beraamde voorloopige expeditie naar Cuba, die wel enkel uit geregelde troepen zal bestaan. STADSNIEUWS Eersto.en derde pagina. {Haarlem, 2 Juui. De eerste nieuwe Opperdoeser ronde aardappelen zijn ter markt gebracht door George Busé Hkzn. Turfmarkt. US fê E -M L t\ n OS. Parlementaire Praatjes. Hec leed geen twijfel, dat het wets ontwerp op den persoonlijken dienst plicht met groote meerderheid zou worden aangenomen. Die aanneming geschiedde mot 72 tegeu 20 stemmen. Wat de party verdeeling. bij do stem ming betrof', zij was aldus: alle libe ralen voor; alle antirevolutionairen voor, behalve de heer A. van Dedern; alle katholieken tegen, met uitzonde ring van den heer "Schaopman. Zonder stemming hechtte de Kamer haar goedkeuring aari do wijziging der pensioenwet. En evenzoo geschiedde met het wets ontwerp betreffende de borgstelling door ambtenaren, dat voortaan moge lijk maakt dat door vereenigingen of vennootschappen deze zekerheid ten behoeve van ambtenaren worde ge steld. Er werd wel eenig debat over gevoerd, maar de sprekers hadden slechts lof voor dezen maatregel des Min. van Financiën. Onder hetgeen de Kamer verder afdeed, behoort de interpellatie ran den heer van Gilse over „l'affairo Is raels" op den voorgrond te worden geplaatst. De mededeeling van hetgeen met den heer Israels, advocaat onzer Pa- rysche legatie en correspondent van het „Hbld." is geschied, leerde natuur lijk niets nieuws. De feiten ^.yn overbe kend. Maar uit de voorstelling van den interpellant bleek zyn bedoeling om duidelijk te maken, dat het ontslag yan den beer 1. aanstonds is gevolgd op de bedreiging van den Minister Hanotaux en dat daarin moest wor den gezien eon straf voor destoutig held van den correspondent inzake de Zola-gescbiedenis. Ten overvloede bleek, dat den heer Israöls nu ook nog het voordeel was ontnomen van de uitgifte der zooge naamde „lettres de coutumes", ten gevolge waarvan hem belangrijke tinancieele schade was toegebracht. De Minister de Beanfort, zijner zijds de feiten toelichtende, was niet altyd even gelukkig in zijn streven om het gebeurde als correct voor te stellen, als de onvermijdelijke ophef fing van een dubbelzinoigen toestand, die niet mocht blijven voortbestaan. Omtrent de gewoonte-Brieven, deelde de Min. mede, dat nu gehandeld werd door onze legatie gelijk door andere te Parijs, nl. dat ze nu kosteloos werden afgegeveD. Waar de heer Yan Gilse rneeDde, dat de vrijheid van drukpers was beuadeeld en onze nationale waardig heid in gevaar gebracht, kon de Min. dit niet toegeven. En waar de heer Yan Gilse onze nationale waardigheid vooral bena deeld achtte, nu onze hoogste ridder orde geschonken was aan den Min. Hanotaux die onzen gezant tot een daad van serviliteit dwong meende de Min. het verstandigst te doen hierop niet integaau. De interpellatie ging als een nacht kaars uit. Verschillende conclusies gevolg van inlichtingen der Reg. op adressen aan de Kamer werden goedgekeurd. Over een tweetal werd eenig debat gevoerd. De moeder van den luit. van Deu- tekora, tengevolge van de Tamiang- expeditie tót zielsziekte vervallen en gepensionneerd, had een hooger pen sioen gevraagd voor haar zoon. De conclusie der commissie voor de ver zoekschriften luiddeden Min. uit te noodigen tot een nadere gunstige be schikking. Deze conclusie vond bestryding by den heer van Karnebeek die meende dat men de pensioenwet niet al das kon uitleggen, dat een ongeneeslijke ziekte als een verminking werd be schouwd. Men kon een gratificatie geven, misschien, maar de wet niet verdraaien. Dit oordeel was ook dat van den Min. Cremer, die meende, dat mis schien wel in raedischen zin sprake was van de verminking van het centrale zenuwstelsel van den be trokkene, doch daarom nog niet in den zin van het pensioenreglement. De Min. had reeds een gunstige be schikking genomen op het verzoek om f 250 per jaar te geven voor verplegingskosten. Maar om geen praeeedent te stellen moest men niet mot de conclusie meegaan. Deze werd daarop verdedigd door den heer Rink en door den heer van Kol, die meenden dat dit voorbeeld anderen ten goede moet komen en er das een sociaal belang in zag. De conclusie werd aangenomen met 50 tegen 36 stemmen. Aangenomen werd ook bet voor stel derzelfde commissie om de Reg. uittenoodigen tot liet overwegen van een Ryksbijdrage voor opleiding vau een kweekeling aan de normaalschool der R.K. Yereeniging voor Onderwijs te Rotterdam. De Min. van Binnen!Zaken gaf te kennen, dat, indien dit al met de wet in de hand mogelijk was euook vroeger iu dergelijke gevallen ge schied, hij, om de menigte aanvragen daartoe minder gezind was. Derorige Min. had al dergelijke aanvragen afgewezen. De lieoren van Gilse, Mackay en Lohman meenden dat continniteit van beslissing hier ver keerd was, als de wet dergelijke subsidies veroorloofde. De conclusie werd goedgekeurd. De Kamer gaat nu ir. de afdeelingen en komt eerst Donderdag a.s. weder in openbare zitting byeen. G. Jr. Hofbericht. De Opper-Ceremoniemeester maakt bekend, dat het Hof, ingevolge de bevelen van H. M. de Koningin-Re gentes, op Donderdag 2 dezer den lichten rouw zal aannemen voor den tijd van drie dagen, wegens het over lijden van Zyne Keizerlijke Hoogheid Aartshertog Leopold van Oostenrijk. Verkiezing Prov. Staten I)e kiesvereeniging de Grondwet te Amsterdam, stelde iu hare Woens dagmiddag gohouden vergadering cati- didaat voor de Provinciale Staten de heeren: in district I, dr. Uubrechten mr. Mouthaanin district II, Groen van Waarder en mr. N. J. deuTex; in district III, F. S. van Nierop en L. Serrurierin district IV mr. J. C. de Vries en prof. G. A. vau Ha mel in district V. mr. C. A. Cos- man en Armand Sassenin district VI mr. W. Barou Roëll en J. H. A. A. Kalff; in district VII C. N. J. Moltzer en A. D. Zur Mühlenin district VIII jhr. mr. C. J. denTex; in distriet IX A. Roelvink. Het bestuur werd gemachtigd in deze lyst zoo noodig wijzigingen te brengen. In de maandvergadering derafdee- ling Rotterdam van de Vereeniging van commiezen bij 's rijks belastingen is de volgende motie met algeineeno stemmen aangenomen De afdeoling Rotterdam der Ver eeniging van Commiezeu by 's ryks belastingen in Nederland in vergade ring; gehoord het verslag van het lid der afdeeling J. P. Wyntjes om trent zyn wedervaren, by hot aan den Hoek van Holland van het stoom schip Batavier II d.d. 17 Mei jl., waarop hy als waker dienst deed, waarby hy in de rivier de Maas (Nieuwe Waterweg) geraakte; doch gelukkig gered werddat oen der matrozen van genoemd stoomschip, genaamd Jacob Don, het ongeval ziende, niet aarzelde te water te sprin gen om hem te redden, met het nood lottig gevolg dat Don zyno meusch- lievendheid met den dood moest be- koopengehoord het gesprokene door andere leden der afdeeling omtrent dit ongeval; brengt hulde aan de na gedachtenis ran den moedigen zeeman Jacob Donbeslait oit erkentelijkheid aan de weduwe J. Don eene gave te offeren, bestaande uit vrywillige bij dragen der leden van de afdeelingen inteekenlysten te laten drukken om hier en elders van ryks amtenaren eene gave voor deze weduwe in te zamelen. 14) Ik nam dus Duckling's gezegde ter harte en begaf my naar royn hut, na eerst nog een blik op den baro meter te hebben geworpen, die steeds meer achteruitliep. Zeelui verstaan de kunst dadelyk in te slapen en ook terstond klaar wakker te zynook zyn ze na een paar uur slapens volkomen verfrischt, wat by lieden van myn kenois aau wal zeer zeldzaam is. Ik ontwaakte door het gelui der bel, sprong uit myn haDgmat en snelde naar het dek. De lucht zag nu nog grauwer dan toeD ik my naar myn hut begaf en geen eDkele ster was meer te be speuren; alles was in een zwarte duisternis gehuld en er heerschte een ademlooze, angstverwekkende stilte. Het schip deinde op en neder, de golven bespoelden het tot aan zyn bolwerken en deden het roer kraken. Toen Coxon my in hot oog kreeg beval by my naar het voordek te gaan en den matrozen te bevelen een der marszeilen te reven. Ik deed wat hy my verzocht, strompelde het dek over on liet de ra's zakken, nadat ik de kerels by elkaar geroepen had. Het was op het voordek pikdonker en ik zou geen hand voor oogen hebben kunDeu zien, had de lamp van do voorplecht de duisternis hier en daar niet verbroken. Het was moeielyker de marszeilen te reven by deze duisternis dan het op den dag by vliegenden storm zou zyn geweest. Kwartier voor een waren beide zeilen gereefd en daarop begaf de wacht, die van acht uur af op het dek was geweest, zich ter ruste. Om ons heen heerschte een doodelyke kalmte en by Da alle zeilen waren ingehaaldmaar toch als de kapitein alleen maar bevolen had het voor- en midden marszeil in te halen, ware dit met het oog op de om standigheden voldoende geweest. Ky had echter meer dan dit gedaan uit hoofde van de monsterachtige dei ning der zee, het laag hangende zwerk en de pheno- menale hitte van de atmosfeer. Duckling lag in de kajuit op een der banken te sla pen, gereed om by het eerste het beste sein op te sprin gen. Ik sloeg hem door het venster gade en begreep niet hoe ter wereld hy zoo rustig op zyn rug kon blij ven liggen. Ik zou by elke schommeling zeker van de bank zyn afgerold. Ongetwijfeld klampte hy zich met zijn schouderbladen vast, want by zoo'n forschen en breed gebouwden kerel was dit wel mogelijk. De kompaskaart zwaaide voortdurend heen en weer en het schip stevende in Noord-Westelijke richting. Hadden wy meer zeilen opgehad, dan was onze toestand hachelijk geworden bij de onzekerheid uit welken hoek de wiud zou komen opzetten, zoo hy al op kwam zet ten. Want de toestand zou al kritiek genoeg zyn, als er oen vliegende storm ons van voren kwam over vallen, terwyl het schip niet den minsten stuurgang had. De kapitein, die aan het roer stond, riep mij toe by hem te komen. „Zijn de dekken opgeruimd?" „Ja, mijnheer „Liggen de schooten van de voorzeilen gereed?" „Alles is klaar, kapitein." „Welke richting liggen wy uit?" vroeg hy aan den man, die bij hot stuurrad 6tond. „Noord-West ten Noorden." „Kijk eens goed naar het Zuiden mijnheer," zeide hy tot my, „en let op of ge de lucht ziet opklaren." By het flauwe schijnsel der lantaarn zag ik hem zyn vinger met speeksel bevochtigen en in de lucht houden. Maar er was geen andere wind te bespeuren dan verschillende tochtjes, die door het slingeren van het schip veroorzaakt werden. Nauwelijks had ik tien minuten staan kijken, toen ik een licht iu 't, gezicht kreeg, dat naar myn meening aan een schip toebehoorde. Ik wilde deu kapitein juist waarschuwen, toen ik een tweede licht boven het eerste bespeurde. Daarop een derde meer naar het Westen eu toen nog een en nog een. Door de zonderünge tint der lucht zagen die lichten rood en zoo zeer brachten ze my op een dwaalspoor, dat ik uitriep „Ziet gy die lichten boven den achtersteven, mijn heer? Het schynen stoorabooten te zyn." Maar nauwelijks had ik deze woorden geuit of ik schold mijzelf voor een dwaas. Het waren geen scheeps- lichten maar sterren en in eens begreep ik van hoe veel belang deze ontdekking was. „Naar stuurboord brassen I* brulde de kapitein en de manschappen, ontwaakt met het bewustzijn, dat er een gevaarlijke verandering op til was, kwamen naar boven gestrompeld. Een wonderschoon panorama vertoonde zich nu in het Zniden. Vlak boven de oppervlakte van het water werd de lacht plotseling heider en een ontelbaar aantal sterren verschenen als met een too verslaghet volgende oogenblik werden ze verduisterd door lange, vliegende staarten, die als groote rookkolommen uit fabrieks- sciioorsteenen opstegen, maar toch bleef de voorgrond, die met verbazende snelheid al nader en nader kwam, schitterend verlicht Rechts en links overal klaarda de lucht op en werd slechts nu en dan verduisterd door de duizelingwekkend snel voortdrijvende wolken. In de oogenblikken van stilte, die tnsschen twee dom- peliogen vau het schip waren waar te nemen, kon men reeds tiet lawaai van de naderkomende dwarrelwin den onderscheiden. Het contrast dat die opkomende wind met den glad den, kalmen waterspiegel vormden, gevoegd by d« doo- delijke stilte om ons heen, maakte zoo'n indruk op mï en ik geloof ook op de anderen dat ik geen woorden genoeg heb om die weer te geven een emotie aoudt ge het kannen noemen, die door angst en nieuwsgierig heid teweeg werd gebracht Maar de storm, dien ik beschrijf, laat niet lang op zich wachten, maar over valt u als 't ware; eerst klaarde de lucht op en werd toen verduisterd door snel voortdrijvende wolken dit

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1