Grootste oir Goedkoopste Boterbal Een Alpeei Assurantie-Moor Grootste ei Goedkoopste Boterbal, Botermarkt 21, te Haarlem. Botermarkt 21. Botermarkt 21. BODEGA en SLIJTERIJ. Handel in fijne Tuingrinl, Rivier zand en Schelpen. Wilhelmina Thee- en Speeltuin. Haerlemsche Gesfabriek. Aanbesteding. Hoe werd Margarine uitgevonden? Ivy-Zeep GEBRS. SCHORNAGEL, Grasboter, iroftlkoopst e« iso 1 ieUt Mf mbeImseg a ifisKleine IIm«itstraaait.t 15 bekwaam Machine-, Smee-en Kachelkolen, Korte Spaarne 25. Aanbesteding. Aanbesteding. v. WAVEREN'S Dubbel (verste, fijn Tafelbier. WAj drijft. 3000 stuks Kristallen Fruit-Coupes op Moet, 21. sxmoiN iwe: -WIT'. Braiulverzekeriïig- Maatschappij, Zijlstraat li» Hollandsche Crediet- en Deposito-Bank, 34, Kruisweg 34, BOOKMAKER, OKHÜIZEN Co. Zuider-Bnitenspaarne 66, Haarlem. liffl rtrjiif Credietbank, Zeeppoeder Zeeppoeder Zeeppoeder merk merk het het het „Anker' „Anker' „Anker' Piano's. - Orgels. I. C. HAAN, J. A. LUCAS, P.iElM&Co., Lange Veerstraat 22 en 26. op groote schaal. T. A. Donnée, Po BAGGËRÜA^ Kleine Houtstraat 7. Prijsverlaging der Cokes. raapt Tt©r Haarlem en Omstreken, een van onbesproken gedrag, op zeer aannemelijke voorwaarden. Alleen zij. die reeds met vrucht in assurantie werkten, komen in aanmerking. Brieven Banco onder motto »Veramc te adresseeren aan het Algemeen Advertentie-Bureau van X1JGH 8: AX P1TMAR, Rotterdam. Geregelde aanvoer per spoor van verkrijgbaar per waggon en per hectoliter, tegen concurreerenden prijs. Telefoonnummer 212 Op Zaterdag den llden Juni 18%, des namiddags te 4 unr. zal door W. F. DÓEGLAS, Architect, namens zijn principaal, in het Café van den Heer F. G. van Gerven-, Spaarne No. 80 te Haarlem, wor den aanbesteed Het bonvren van een Winkelhuis met achteraaubouw op een ter rein gelegen aan de KI. Hout straat, get. No. 17, te Haarlem. Het bestek en de teekeningen zijn verkrijgbaar a/1.per stel, ten Kantore van den Architect. KI. Houtstraat alhier, waar tevens inlichtingen zijn te bekomen Plaatselijke aanwijzing op Don derdag den Vlden Juni 1898, des namiddags te 4 uur. Op Woensdag den 15n Juni 1898 zullen ondergeteekenden namens hunnen Piincipaal in het Logement «Vanouds het Raadhuis'' te O ver veen. publiek aanbesteden Het bouwen van twee Villa's in het Bloemendaalsche Park te Bloemendaal. Bestek en teekeningen liggen, van af Woensdag, ter inzage in bovengenoemd Logement, en zijn a f2,50 te verkrijgen bij de onder- geteekenden ROOG VAN DEN BAN, Architecten, Haarlem. Op Zaterdag 18 Jnni. ten 10' uur, zal in het Groote Badhuis te Zandvoort worden aanbesteed Het bonwen eener dubbele Villa a. d. Boulevard Barnaart te Zandvoort. Aanwijzing op Maandag 13 Juni, ten 101/, uur. Bestek en teekeningen liggen ter inzage in het Groote Badhuis en zijn ad f2,per stel te verkrijgen bij den Bouwk.-lngenieur J. A. G. VAN DER STEUR, Ged. Oude Gracht 84. Haarlem. ^Herplaatst wegens misstelling.) BOTBRMAHK 21, BOTERMARKT 21. ESe Fransch-Duitscbe oorlog in I87Ö öe oorsprong der uitvinding van de Margarine-Boter. Ofschoon Napoleon III in zijn gouden dagen zich reeds interesseerde en zelfs een prijsvraag uitschreef. die ten doel had een Surrogaat t« vinden, dat in elk opzicht de dnre Natuurboter kon vervangen, in hoofdzaak in het belang van de minderbedeelden en van het leger, mocht hij. Napoleon, alhoewel deze keizer vele overwinningen behaalde, de glorie der overwinning van de Margarine- boter niet beleven. Aan de uitvinding der Margarinebotor is een geschiedenis verbonden die nimmer vergeten zal worden en welde Fraiigth-Dnitsche Oorlog in 1870, bij jong en oud bekend. wordt ons dikwijls gevraagd. Meermalen wordt ons verklaard dat er duizenden zijn. die nooit Natuurboter gebruiken. Daar het niet mogelijk was bij de groote uitgaven, die men in een groot gezin heeft, Natuurboterprijzun te betalen, was men genoodzaakt tot vervelens toe de wansmakende keukenstroop of reuzel te gebruiken. Thans zijn beide van de tafel verdwenenoveral ziet men die heerlijke, goudgele boter. De concurrentie onder de boterhandelaars onderling stelt de verbruikers 111 de gelegenheid, voor zeer lage prijzen volop van dit heerlijke voedingsmiddel te profitéeren. De grootste stoot tot die concurrentie werd gegeven door de K inderliiiisYest 27. Een wondervolle Zeep. is de fijnste, beste en aangenaamste Zeep die met moge lijkheid voor Toilet, Bad en algemeen huishoudelijk gebiuik kan gemaakt worden. Zij wordt gefabriceerd van dubbel gezuiverde grond stoffen, zoodat voor volkomen onschadelijkheid wordt ingestaan. Haar merkwaardige eigenschap, dat zij drijft «p het water, voorkomt het lastig verloren gaan in badkuip ot waschkom.. Zij is altijd zichtbaar, en dicht bij de hand wanneer gij ze noodig hebt. Overal verkrijgbaar a 45 Cents per groot dubbel stuk. Keurige Kinderboeken cadeau in ruil voor de omslagen van IVY-ZEEP. GOODWINS, Amstel 140. Arasterdam. dit is volkomen bekend en nu zullen wij terugkomen op ons punt van uitgang: flo« ontstond Margarineboter Frankrijk had in 1870 afleiding noodig (zooals in 1898). Napoleon voelde den troon wankelen. Sedert de mislukte expedite naar Mexico, een der zwarte bladzijden uit Napoleons leven, had Frankrijk veel van zijn roem verloi «*n. Nacht en dag zocht Napoleon een felegenheiö om die vlek uit te wisschen en elke gelegenheid was hem welkom. Napoleon droomde van oorlog, overwinningen lauweren; ie alleen konden zijn keizerrijk handhaven. Waai? kon Pxij die lauweren binden De gelegenheid deed zich plotseling voor. In Spanje greep op staatkundig gebied een gebeurtenis plaats, die heel Europa in rep en roer zou brengen. Be troon van Spanje was na Isabella nog onbezet. In 1870 stelde de minister-president van het Spaansche rijk als candidaat voor: Prins Leopold van Hohenzollern. Napoleon verklaarde dat Frankrijk niet kou dulden dat een vreemde of beter een Duitsche prins plaats zou nemen op den troon van Karei Duitsckland kon niet toestaan dat Napoleon hein de wetten voorschreef en den 15n April 1870 verklaarde Frankryk aan Dnitschlaud den oorlog. Een beschrijving van dien vreeselijken krijg tusschen twee groote mogendheden zou te uitvoerig worden. Parys werd ingesloten; gedurende 132 dagen was het niet mogelijk iets in of uit de stad te brengen. De prijzen der levensmid delen stegen van uur tot uur. Rundvleesch. schapenvleesc.ilwas niet meer te krijgen, zelfs niet voor gond. Het weinige wat er nog was werd in de hospitalen voor zieken en zwakken gebruikt. Men at als lekkernijen katten-, honden- en rattenvleesch van Boter was geen sprake, daar dat artikel natuurlijk s| oedig aan bederf ondderhevig is. Een scheikundige kwam op het denkbeetd een surrogaat samen te stellen dat de natuurboter vervangen kon en dit gelukte vol komen. Dit was de eerste sehrede om de Margarine te introduceeren. die thans op geheel andere wijze bereid wordt dan voor 28jaren en nu in geheel de wereld een burgerrecht verkreeg, dat enorm is, en beschouwd wordt als een der beste en gezondste voedingsartikelen en thans door arm en rijk gebruikt wordt, daar de wijze van bereiding en smaak thans zoover gevorderd is, dat goede Margarine bijna niet te onderscheiden is van Natuurboter en daarom al meer en meer in ons land gebruikt zal worden. En nu is de vraag wat wij U deze week aanbieden. Wij ontvingen heden van loonden (RUITJES KRISTAL). Elke kooper van 1 pond Boter van af 40—80 Ct. geven wij a.s. Yrydag, Zaterdag en Maandag, zoolang de voorraad strekt, cadeau zoo'n praohtvolle kristallen Conpe en daarbij ontvangt elke|kooper van 1 pond Boter vanaf 4580 Ct. t Loten op de Kooktoe- velien met Ketels, die Woensdag 15 Juni uitgeloot worden. Alzoo elke kooper van 1 pond Boter van 4580 et. ontvangt cadeau I pond Boter, I Krielallen Fpuitcoupe op voet en 2 Lolere op de SCookioestelien met Ketels. Onze groote Verkoop begint VRl.;-DAGft10BGE»A 8 uur. Houder van No. 2992, een gonden Dames-Horloge, en de houders van Nos. 142; 1706, 2212, 2897 en 2950 voor een Maat elk, worden verzocht zich zoo spoedig mogelyk te vervoegen Botermarkt 21. tot het in ontvangst nemen Yan bovengenoemde prijzen. Zijn deze prijzen vóór of op 15 Juni a.s. a.s. niet opgevraagd, dan worden zij gegeven aan het genootschap «Weldadigheid naar Vermogen* te Haarlem. DE HAABLEMSCHE Opgericht in 1846, Kantoor te HAARLEM le verdieping (naast, het Postkantoor). ^rzekert tegen vaste en billijke premiën alle Onroerende en Roe iende Goederen binnen het Ko ninkrijk der Nederlanden tegen -chade, ontstaan door brand; door het inslaan van den bliksem en het ontploffen van gas, ook al heeft dit inslaan of dit ontploffen geen brand tengevolge gehad. Firma MEES RITSEMA, Haaple m, Zijlstraat 61. Rente voor Gelden a Deposito, zonder opzegging (chêque rekening). 1pCt. met drie dagen opzegging2 voor éen maand vast (minimum ƒ1000) prolong. koers. naast het Hotel Lion cl'Or. Gevestigd! Ao. 1795. Borgstelling. Hypotheekstelling Onderpand van Goederen Ceeleii, Courante en Incourante Fond sen. Geaccepteerde Wissels. Grootboek kapitaal. Vruchtgebruik, en verder op elk soüed onderpanh. bij de Nederlandsche K»e«we bracht, HAARLEM. N ij m e g e n. Is gemakkelijk voor de schoonmaak. Is voordeelig in de waseh. Is zindelijk in de huishouding. Is gemakkelijk oplosbaar. Is uitstekend voor het wasscben van keukengereedschap. Is in elke huishouding onmisbaar. RHen lette vooral op het merk,. Gebrs.DOBBELMANN. P. GROET. Magazijn: Oedempte Oude Graeht 118. Fabriek: Gortestee g. Grootste Inrichting voor Repa- ratiën. Voorzien van Machineriên naar de nieuwste vindingen. 't' Verslapte, verzakte en slecht gemaakte matrassen veroorzaken vergroeiingen, slapeloosheid, ver moeidheid, pijn enz. Men zorge dus vooral voor gezonde, normale ligging. Matrassen- en Beddenfabriek, Bartel jorisstraat 39 —41, HAARLEM. Timmerman en Aannemer, Kampersingel 26. Koper- en Blikslagerij. Inrichting tot het Machinaal verwerken van alle Metalen. Aflevering der Reparatiëng ge woonlijk BINNEN|24 UUR- Allerfijnste kwaliteit Delftsche en Leidsche gegarandeerd zuiver. 65 en 70 Cts. per kilo. Kleine Houtstraat 62. SPECIALITEIT IN Heineken's Beiersch, Pilsener, Munchener, Gerste, Lager (uit stekend Tafelbier.) Bass Co. Stout. Pale Ale. Yan Yolluft- hovens extra Stout. Princesse Bieren, en verder alle soorten, tegen billijke prijzen. N.B. Alle door mij te leveren Biersoorten worden scheikundig on derzocht door den Heer N. VAN DER SLEEN. Laboratorium voor scheikundig onderzoek. Als men met het mooie weder zijne kinderen een gezellig uurtje wil verschaffen, verzuim dan niet den Grooten Wilhelmina Thee- en Speeltuin, gelegen in de Sae Kir «.damstraat No. 2, te bezoeken. Men is daar ruimschoots in de gelegenheid om het de grooten, zoowel als de kleinen, zoo gezellig mogelijk te makea. Uitmuntend geschikt voor Gezelschappen. Achtend. UEd. Dw. Dienaar, P. F. STAAL. De prijs der Cokes wordt wegens aanwe zigen grooten voorraad tijdelijk VERLAAGD tot 40 Cents per H.L. voor de grove en 45 geklopte. Afgehaald aan de Fabriek. Bezorgloon 5 Cents per H.L. DE DIRECTIE

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 4