beid hield er voor ajjn koloniën af- belangrijke veiBU'eerdering, die hoofd- meer den gewonen weg over Gronis- zonderUjke type-schepen op na. Men zakelijk haar vtrklaring vindt in rui-TA~" achtte een scnip voor Inaië en Ne- j mere aanzuivering op de directe be de: land geschikt, onmogelijk Welnulastingeii (ruim 3 ton) en hoogere hier was er een, een krachtig schip,.opbrengst der accijnzen (ruim 6too), in staat om tegen een niet overmant- en wel bepaaldelijk uit suiker, tigeu vijand ook actief, in open zee j De indirecte belastingen bleven wel op te treden, in vereeniging met kruisers. Men krachtig schip, goed gepantserd en bewapend, met kolen voor een lange reis alleen niet zoo heel snel loopend. Maar dat was voor hot doel ook niet noodig. Men riep om pant serkruisers dit schip was er een het liep juist zoo snel als de Ame- rikaausche „New-York". Wilde men geen vijf schepen geven, niemand was gebonden de Min. begon met er één te vrageu. Maar op dat eene stond hij, omdat hij het noodig, geschikt en wenschelijk achtte voor ludië, geschikt eventueel ook voor Nederland, wat door geen der sprekers was betwist, ofschoon wel beweerd. De beslissing zal heden vallen. De Kamer heeft ook nog het wetsvoor stel betreffende de voorziening van de Noordhollandsche zeewering (Cal- lantsoog) op de agenda geplaatst. Hofbericht. Dinsdag maakte de Koningin uaby Soestdyk een wandelrit te paard toen H.M. het 5e regiment infanterie uit Amersfoort ontmoette, dat een mili tairen marsch maakte. De Koningin reed daarna met den commandant voor het front der troepen naar Soestdyk en weldra verschenen beide Konin ginnen op het balcon. De muziek stelde zich voor den hoofdingang en zoo defileerde het gehsele 5e regiment voor de Koninginnen. H.H. H.M. de Koninginnen hebben eene bijdrage van f 150 geschonken ten behoeve van en als blijk van Hare belangstelling in „Het fonds tot borgstelling voor dienstboden", gevormd door de vereeniging „Voor schotbank voor Zuid-Afnka", geves tigd te Amsterdam. Uit de „Staatscourant". Koninklijke Besluiten. Benoemd tot ridder der Oranje Nassau-orde de heer C- G. van Wijk Werneke, ontvanger der directe be lastingen enz. te 's-Hertogenbosch, wien tevens met Augustus als zoo danig op verzoek eervol ontslag is verleend behoudens aanspraak op pensioen. Benoemd tot notaris te 's-Hertogen- bosch de heer A. L. A. van Meerwijk en tot notaris te Vnght de heer A. J. L. E. Fock, beiden candidaai- uotaris. Benoemd tot officier van gezondheid der 2e klasse bij het persoueel van den geneeskundigen dienst van het leger in Ned. Iudië, J. W. van der Spek, arts. Audiënties. De gewone audiënties van de mi nisters' van oorlog op 16 Juni, van marine en koloniën op 17 Juni en van binnenlandsche zaken op 18 juni zullen niet plaats hebben. Verkiezing Prov. Staten. HOORN. Geldige stemmen 1783. Gekozen A. Kool (aftr. lib.) met 1243 stemmen. S. de Jong (lib.) kreeg 540 stemmen. P URMEREND. Geldige stemmen 2416. Herstemming tusschen J. Koop man (lib.) met 1062, S. Appel (aftr. lib.) met 877, J. Wildschut (lib.) met 726 en K. Kaaskooper (lib.) met 480 stemmen. J. Zuurbier (r.-k.) bad 474.1 J. J. Stuyt (r.-k.) 459, C. de Goede (rad.) 203," J. M. van Beek (lib.) 158, J. Windbouwer (antir.) 134 en W. Hovy (antir.) 115 stemmen. SOHAGEN. Uitgebracht 2758 gel- dige stemmen. Gekozen Th. J. Waller j10™^ (aftr. lib.) met 1541 stemmen. Her- f 113.000 achter, met name de regi stratierechten (t 80.000 minder, maar dit verschil werd grootendeels ver goed door andere middelendomeinen, posterijen, telegrafen, invoer- en loods gelden. De eerste vyf maanden des jaars te zamen hebben aldus 1 millioen meer dan in 1897 opgebracht. Gaat men de onderdeelen na, dan ziet men dat ook hierbij de soikeraccjjus de hoofdrol speelt. De P/s millioen uit de accijnzen boven 1897 kwam bijna geheel (op f 80.000 na) uit die heffing en daar het aan dien accijns ontvan gen bedrag van f 4.112.873 is bere kend na aftrek van verleende pre- miën, is dit een bate waarvan niets meer afgaat. Dat cijfer is nog f 220.000 beneden 5/ia der raming, zoodat het niet buitengewoon hoog is te noemen en in de volgende maanden een lagere uitkomst uit dat middel niet waar schijnlijk is. Verder hebben de domeinen f202.000, de posterijen f172.000, de rykstele- grafen (en telephonen) f92.000, de invoerrechten f 50,000, de loodsgelden f28.000 meer ingebracht. Minder werd echter ontvangenuit I rees dadelykbij hem het "vermoeden de „directe" belastiugen f 660.000 en dat de hond dol was, waarom hij hem gen of Leeuwarden—Dokkain zullen nemcD, zal een stoomboot van de „Norddeutsche Lloyd" dit jaar onze naburen en van verre komende gas ten regelmatig van Emden en Bor- kum naar het idyllisch eiland voeren waar „tot nu toe nog geen Kurtaie geheven wordt." Het prospectus belooft uitstekende kost, goede badinrichting en allerlei sport, zeilen, fietsen en casinospelen. Voor werkelijke rustzoekenden biedt dit eiland een zeer verkwikkend op onthoud. Te Veueudaal is op 80-jarigen leef tijd overleden de heer H. G. van der Poel, ridder in de orde van den Ne- derlandscben Leeuw, oud-burgemees ter, voorz. der Geldersche en Sticht- sche venen en oudste lid der Prov. Staten voor het district Amerongea. Hondsdolheid. Een vrouw te Sluiskil, Dinsdag morgen op haar erf komende, vond daar een vreemden hond liggen. Toen zy het dier wilde verjagen, sprong het op en beet de vrouw nog al ern stig in de zijde, den elleboog en de rechterhand. De brigadier der rjjksveldwacbt Goossen aldaar, kwam ter plaatseen aan de verschyuselen, die hij bemerkte, uit de indirecte f 260,000. Het eerste verschil komt terecht, als de directe belastingen ruimer worden aangezui verd. Vooral op het personeel is nog weinig afbetaald, nog geen 8 ton tegen byna 17 in 1897; ook op de bedrijfs belasting is 1 ton minder afbetaald; op de grondbelasting echter 3% ton meer. By de „indirecte" belastingen zijn het vooral de successierechten die ten achter zijn en wel met f 220.000 bjj 1897 en mei f 640.000 bij de raming. Van deze uiterst wisselvallige belas ting is het zeer onzeker of dit ver schil nog zal worden ingehaald. Het is echter niet onwaarschijnlijk, dat de onlangs ingevoerde nieuwe rege ling, welke ontduiking bij de aangif ten tegengaat, nog in dit jaar haar invloed zal toonen en dus in de vol gende maanden de opbrengst belang rijk hooger zal worden. By andere accijnzen dan dien op suiker hebben zont, bier en geslacht te zamen al f 184.000 meer gegeven, maar gedistilleerd en wijn f83.000 minder. Alles te zamen genomen is de op brengst tot dusverre vry gunstig te Doemen. Prof. dr. S. A. Naber. Vrydag 17 dezer te 1 uur zal dr. 8. A. Naber. die wegens het berei ken van den 70-jarigen leeftijd af treedt als hoogleeraar in de Griek- sche taal- en letterkunde aan de Arn- sterdarasche Universiteit, zijn laatste college geven. Deze plechtigheid zal. naar wy ver nemen, een huishoudelijk karakter dra gen (Hbld.) Lectuur in arbeiderskringen. De commissie voor maatschappelijke belaugen van den Ned. Protestanten bond is bezig een onderzoek in te stellen naar wat in ons land in ar beiderskringen gelezen wordt. Daar voor heeft zy op zoer ruime schaal de volgende vragenlijst verspreid. 1. Welk soort lectuur treft gij aan in de arbeiderskringen van uwe om geving? (Boeken. couranten, tijdschrif ten, scheurkalenders.) 2. Hoe wordt die lectuur verkregen? (Door colportage? Uit bibliotheken 3. Op welke voorwaarden wordt gecolporteerde lectuur aangeboden (Bij inteekening Betaling por week? Met of zonder premie Met of zonder 4. Wordt in arbeiderskringen ook neerschoot. Het cadaver is naar Ter Neuzen vervoerd en onderzocht door den prov. veearts Boogert uit Axel, die consta teerde, dat het dier vermoedelijk dol was. Het zal ter onderzoeking naar de veeartsenijschool te Utrecht wor den opgezonden. (Vliss. Ct.) fepoert eft Wedstrijden» Internationale roeiwedstrijd ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan der „Kon. Roei- en Zeil-Vereen. Met koud, winderig, maar droog weder begonnen Dinsdag de voor wed strijden op den Amstel. De belang stelling van de loden der „Koninklijke" en der verschillende roei vereenigingen, die hun gebouwen aan den Amstel hebben, was maar matig. De uitslag was als volgt Vierriemsgieken, 3000 M.;wissolprys, te verdedigen door Njord. Ingeschre ven Njord (LeideD, studenten), de Amstel (Amsterdam), Neptuuus (Am sterdam), Nereus (Arasterdam, studen ten), Triton (Utrecht, studenten). Neptuuus komt niet op. Eerste afdeeling: Njord en de Am stel. Uitslagi. De Amstel, in 13.10Njord legde het spoedig ar. Tweede afdeeling: Nereus en Triton. Uitslag: 1. Triton, 12.20%, 2. Nereus, 12.28%. Beslissing heden tusschen Triton, Nereus en de Amstel. Tweeriemsgiekeo, juniores, 2000M. IngeschrevenNjord, de Hoop, (Am sterdam) de Maas (Rotterdam) de Amstel, Nereus, Laga (Delft, studen ten). Eerste afdeelingNjord, de Hoop, de Maas. Uitslag1. Njord, 9.27%. 2. de Maas, 9.33. De Hoop komt niet aan. Tweede afdeelingde Amstel, Ne reus, Laga. Uitslag 1. Laga 10.15%, 2. Nereus. 10.26%5. De Amstel komt aan de boei van afvaart, maar roeit niet mede. Beslissing heden tusschen Njord, de Maas en Laga. Vierriemsgieken, 2000 M. Inge schreven: Neptuuus, Triton, Nereas, de Hunze, de Amstel. DeHunzekomt niet op. Eerste afdeeÜDgNeptunus en Tri ton. Uitslag- 1. Triton. 9.7, 2. Nep tuuus, 9.15. Tweede afdeelingNereus en de Amstel. Uitslag1. Nereus, 9.41. De Amstel komt niet aan. Beslissing heden tusschen Triton. Neptunus en Nereus. Vierriemsgieken, juniores, 2000 M. j Wegens het niet opkomen van de Hunze, roeien Triton, Njord en Nereus heden. Het slotnummer vormden de voor-1 wedstryden voor de achtriemsseniores. IngeschrevenTriton (Utrecht), met 1025 en J. Koomen (protectionist) j nAtljwh.-fin V0£r iet„ bekend met 630 stemmen. A. P. Staalman J ietS beken(1' (antir.) kreeg 562. P. Frans Pz.<lat ter zaKe <"8oenjMn. (protect.) 560, K. Breebaart Jz. (lib.) i 541, L. C. Kolf (lib.) 214 en C. PrinsOp Schiermonnikoog, het oostelijke (lib.) 125 stemmen. 'van 0Dze noordzee-eïlanden. is het seizoen geopend. oflhotwot- ivroi De ianding heeft dit jaar plaats De schatKi t over itiei.. aaneen, aan den zuidkant nieuw ge-j Nereus (Amsterdam), de Amstel (Am- De opbrengst der Rijksmiddelen in bouwden steiger, zonder het vroegersterdam), Laga (Delft), de Hoop (Am- Mei is ruim 10'/a millioen geweest, of noodige overstappen. sterdam). 9 ton bijna boven Mei 1897, een zeer Benevens onze landgenooten. die Eerste afdeeling: Triton, Nereus, bedankte klonk zijn stem lang zóó zwak niet als eenige oogen blikken geleden en hij poogde zelfs zich op te richten. „Het is de beste drank, die er bestaat, zeide ik juffrouw Robertson's glas aannemend, „en ik ben u zeer verplicht voor uw gehoorzaamheid." De blik, waarmee zy my aanzag, drukte meer uit dan woorden zouden kunnen doen, tenminste dat vond ik. Haar geiaat was zoo echt vrouwelijk en mooi;haar bleekheid zoo aandoenlijk en haar oogen blikten mij zoo open en moedig aan, dat fret een genot voor my was naar haar te kijken. „Nu," zeide ik tot den ouden man, „sta my toe u een oogenblik te verlaten. Ik ga eens kijken of ik nog linnengoed enz kan vinden. Wy hebben al een stuk serge gevonden en naalden en garen zijn gemakkelijk te krygen. Nu zal ik eens gaan zien, of de ongelukkige hofmeester in staat is, het eer: en ander te doen om liet u gemakkelijk te maken." „Ga diet weg," riep de oude man. „Uw gezelschap doet mij zoo goed. Ik leef weder op. Ik wilde u zoo gaarne vertelieu wie wy zyn» eD ^et een en ai*der °yer onze schipbreuk en wat de plaats onzer bestemming was. De „Cecilia" was mijn eigendom. Ik ben koopman en drijf mijn grootsten handel op Afrika. Verleden jaar nam ik myn dochter, mijn eenig kind mijnbeer, mede naar Kaapstad, daar zij afleiding en verandering van lucht noodig had; ik was van plan da: r een jaar te blijven, maar Mary verlangde naar huis u:en zooals ik u zeide.mijnheermynheer. „Royie," vulde juffrouw Robertson aan. de Amstel, Uitslag1. Triton, 7.27%; 2. de Amstel, 7.36%S. Nereus. Ne reus protesteerde wegens bet opdrin gen ran de Amstel, welk protest ech ter uiet is aangenomen. Tweede afdeelingLaga en de Hoop. Uitslag: 1. Laga, 7.34; 2. de Hoop 7.47%. Nadat Dinsdag do voor wedstrijden op den Amstel hadden plaats gehad, werden Woensdag de beslissingen geroeid. De belangstelling was tegen den middag vry groot. 1. Vierriemsgieken, baan 3000 M. Gouden medaille van H. M. de Ko ningin-Regentes. benevens de Tvree- jaarsprys der „Koninklijke", zilveren kan ter waarde van vierhonderd gulden en een diploma. Deze prys wordt eigendom der vereeniging, die hem in twee achtereenvolgende wed strijden zal behaald hebben. In 1897 behaald door de Leidsche Studentèu- Roeivereeniging Njord. Bovendien le pryseen kunstvoorwerp, 2e prys idem. DeelnemersDe Amstel, Nereus eu Triton. Triton komt, met eenige boots'.eng ten verschil, ais eerste aan in 12 min 6% see. en Nereus is 2 in 12 ruin 15% sec. 2. Tweeriemsgiekeo, geroeid door juniores, baau 2000 M. Ie pryseen kunstvoorwerp, 2e prijs idem. DeelnemersNjord, De Maas en Laga. 1. Njord in 9 min. 28 sec. 2. Laga ia 9 min. 37% sec. 3. Vierriemsgieken, baan 2000 M. le pryseen kunstvoorwerp, 2e prijs idem. IngeschrevenNereus, Neptuuus en De Amstel. De aankomst is 1. Nereus, 2. met 5 longten verschil Amstel, 3. met 3% lengte verschil Neptunus. De tyd van Nereus is 8 min. 39 sec., van Amstel 8 min. »S% sec. 4. Tweeriemsgiekeo, baan 2000 M. le prijs: een kunstvoorwerp ter waarde van honderd gulden, uitgeloofd door de Fortuna-Club, benevens de groote zilveren medaille. 2e prijs: eeu kunst voorwerp. Ingeschreven: De Hoop te Amster dam, Laga te Delft, De Amstel. te Amsterdam. 1. Laga in 8 min. 56% sec., 2. De Hoop in 9 min. 32% sec. 6. Vierriemsgieken, baan 2000 M. le prijs een kunstvoorwerp ter waarde van honderd vijftig gulden, benevens de groote zilveren medaille. 2e prys: een kunstvoorwerp. DeelnemersNeptunus, Triton en Nereus. 1. Triton in 8 min. 2% sec., 2. Ne reus iu 8 min. 6% sec. No. 7. Tweeriems scullingbooten baan 2000 M. wedstrijd om den For- tuna-beker, zilveren beker ter waarde van tweehonderd gulden, uitgeloofd door de roeivereeniging Fortuna (1875—1891). Deze prijs wordt eigen dom der vereeniging die hem in drie achtereenvolgende weastrydea of vijf aal in het geheel behaald zal hebben. Eeu zilveren medaille wordt telken male aan de winnende vereeniging uitgereikt. Van 1892 tot 1897 werd deze prys 1 maal gewonnen door Neptunus, 1 maal door Nereus en 4 maal door De Hoop. De Hoop was in 1896 en 1897 ook de gelukkige. Ingeschreven: De Hoop, J. J. Blussé: Njord, J. de Jong, Van Beek en Donk, en Thames Rowing Club te Putney, R. P. Cr oft, Biussé deed, jammer genoeg, niet mede, daar hy pas hersteld is van een ziekte. Crofc nam dadelijk de leiding. Zijn tyd was 9 mia. 17% see. Achter hem volgde De Jong van Beek en Donk, met 3% lengte verschil, 8. Tweeriemsgieken, baan 2000 M. le prijs: een kunstvoorwerp, 2e prys idem. DeelnemersNereus en De Hoop. Nereus won. De tyd van Nereus was 10 min. 30 sec,, van De Hoop 10 rain. 43% see. 9. 2e ki. Skif. j Eenige deelnemerJ. 8. Palm, van j Neptunus. Gaat. alleen over de baan. Tyd 9.49. 10. Achtriems, gouden medaille van H. M. de Koningin en de Amstel- beker, die driemaal achtereen of vyf- j maal in 't geheel gewonnen moet1 wordenverleden jaar gewonnen door Laga. Beslissing tusschen Triton (7.27%), Laga (7.34) en De Amstel (7.36%)- Uitslag1. Laga, 7,192. 'triton, 7.313. De Amstel. j 11. Jonge vier. Deelnemers: Triton, Njord en Ne- reus. Uitslag: 1. Njord, in 13.13; 2. Triton, 13,46% 3. Nereus. Jonge skif, 2000 M. Deelnemers de drie Amsterdamsche burger-roei- roreenigingen de Hoop (A. Worf), de Amstel (A. an Amstel jr.) en Neptunus (J. S. Palm). Beu gemakkelijke overwinning voor Palm. Hy is dadelijk voor, en ver groot den afstand gaandeweg. Achter hem roeit "Worf, die op zyn beurt vry veel by van Amstel voor is. Uil slag: 1. Palm, 10.42%; 2. Worf, 11.59%; 3. van Amstel. En daarmede was de wedstrijd af- geloopeo. Schaaktoernooi te Weeeen. Stand na de 9e roude: Dr. Tar- rasch 6%, Alapin en Pillsbtry 6; Maroczy 5%; Burn en Janowski 5; Marco, Steinitz, Walbrodt, Tschigo- rin 4'iii Li pk. Halprin 4; Schiffers Showaltor 3%Blackburne. Caro, Schlechter 3; Baird, Frenchard 2. „Zooals ik u vertelde, mijnheer Royie, Mary verlangde naar huis; de Cecilia werd dus geladen en "wij gingen aan boord wy en een heergenaamd „Jameson," zeide zyn dochter. „Ah Jamesou arme, arme kerel Hij verborg zijn gelaat in de handen en zweeg wel een minuut lang, waariu het jonge meisje noch ik een woord spraken. Eindelijk zag hy op en vervolgde: „Het begou verschrikkelijk te waaien een vreeselijke orkaan. Het schip werd er op 't alleronverwachtst door overvallen en alle drie de masten werden weggeslagen. O! God, welk een nacht was datHet volk wérd krank zinnig, schreeuwde, dat liet schip naar den kelder ging en nam zyn toevlucht tot de sloepen. Een verdween in de duisternis en de ander werd onderste boven gekeerd. Toen de kapitein kwam zeggen, dat het schip al meer en meer zonk. snelden mijn dochter en ik naar het dek. De kapitein zeide, vervolgde de oude man snikkend, „dat er een lek in een der zyden van het schip was gekomen, door een der vallende ra's veroorzaakthet water stroomde voortdurend over het dek en daarop namen wy onze toevlucht tot het huisje, waarin gy ons gevonden hebt. Ik riep den kapitein door een der raampjes toe by ons te komen en toen hy ons bijna genaderd was, sleurde een nieuwe golfstroom hem mede naar de diepte; toen bevonden wy ons alleen myn arm kind en Jamesou en envertel jy mynheer maar het overigeriep hy plotseling uit, zyn gelaat met de handen bedekkend. „Op een anderen keer, juffrouw Robertson," drong ik aan, toen ik zag, welk een smartelyken indruk baars vaders verhaal op haar gemaakt had. „Vertel my liever eens, waar gij in Engeland woont en laten wy ons verbeelden in hot lieve, oude vaderland te zyn, dat wy, als het God behaagt, spoedig zullen wederzien." Maar zy waren beiden te aangedaan om my te ant woorden. De oude man hield zijn gezicht nog steeds in de handen verborgen en het meisje snikte zenuwachtig, zonder evenwel een traan te laten. Mary herstelde zich liet eerst en vertelde mij, dat zy te Liverpool woonden, maar dat haar vader ook eeu landgoed te Learaiugton by Warwick bezat. Daar was haar moeder gestorven en zij woonde daar het liefst, want zij hield niet van Liverpool. „Zeg my, mynheer," riep mynheer Robertson uit, „hebt ge het lyk van Jameson ook mede genomen „Als het lyk, dat ik op hot dek vond, dat van den heer Jameson was," antwoordde ik, „dan heb ik het op liet schip gelaten. Hy moest, daar blyven, want ik durfde niet langer op het wrak te vertoeven om een doode te redden, terwyl er zoovele levende mensehen in gevaar verkeerden." „Gy hebt gelijk, mynheer," zeide de oude heer. „Gy deedt er goed aan. Gy hebt edel gehandeld en zyt zeer vriendelijk voor ons zeer vriendelijk, niet waar Mary Laat mij eens kykenvervolgde hy zijn wenkbrauwen fronsend. Gij zyt niet de kapitein van dit schip wol? Hebt gy niet gezegd, dat deze mynheer een officier was, lieveling? Wie is de kapitein, mijnheer?" Zyn dochter legde haar wijsvinger op de lippen, om mij te beduiden, dat ik zwijgen moest, waaruit ik be greep. dat hy niet van den moord afwist of wel, maar dat. zij de herinnering er aan, niet weer wilde opwekken. Hij wachtte evenwel niet op mijn antwoord, maar vroeg graan van Leiter aanvragen zyn ge komen. De „Journal Post" zegt, dat Li ter's verlies 50.0 '.000 dollars zal be dragen. Door de groote verkoopen is de tarweprijs te Chicago elf dollarcenten en te Minneapolis 22% cent gedaald. Bovendien wordt in .Juli te Liverpool, waar de hoer Leitcr sterk cp da hausse gespeculeerd moet hebben, een aan zienlijke daling verwacht. De oorzaak van Leiters „Krach" moet deweige- riug van zyn vader zyn om meer geld voor to schieten voor oen nieuwe oogsl- speculatie. Da ia vloed vau muziek op dieren. Dat dieren gevoel hebben voor muziek, is een vry algemeen bekend feit. 't Cs trouwens al in theorie natuurlijkwant vermoedelijk hebben de meusohen, die uit hun aard door gaans niet muzikaal ziju, den aanleg daarvoor afgeluisterd en overgenomen van de vogels. Maar hoe donken de dieren nu over hetgeen voor den mensch muziek is? Zèt bv. een hord zich aan 't janken, als hy een draai orgel hoort, omdat de dissonanten zijn gehoororgaan pynlyk aandoen, of „zingt" hy op zijn manier mode? Om deze en dergelijke vraagstukken op te lossen, heeft men zoo wordt verhaald in het, April-nommer van den „Quarterly Review" onlangs weer eens eenige waarnemingeu ge daan in den Zoölogischen tuiu te Londen. Dat de muziek op de spinnen iets uitwerkt, bleek niet. Schorpioeuen daarentegen ondervonden terstond deu invloed. Toen een hagedis de eerste tonen vaa een viool hoorde, stak zy den kop up en luisterde blijkbaar met aandacht; daarop stak zy de gesplitste tong uit eu likte daarmede voortdurend de lippentoen de muziek zacht en langzaam werd, hield het dier zich stii en bewoog zachtkens den kop. In de kooi daar naast zag men alle koppen opsteken en alle tongeD in beweging: bij een plotselingeu 'boogen toon werden alle koppen eensklaps met een rok terug getrokken. Dit was het effect op byna alle kruipende dieren. De groote slangen gaven niet het minste bewys van be langstellingalleen de cobra, die dooi de Indische slangentemmers door een fluitje uit hare schuilplaats wordt ge lokt. sprong onmiddeliyk op; zy lag rustig te slapen in het zand op den bodem van hare kooiby de eerste tonen stak zij den kop omhoog en met de oogen gevestigd op de deur waarachter de muziek klouk, richtte zij zich, toen die luider werd. op haar staart recht overeind en bewoog zich heen en weder op de maat der melo die elke verandering in maat en toon werd onmiddellijk gevolgd door eone verandering in de beweging of houding der slang; bij een triller zette het lichaam zich uit en by een p'orsehnge verandering, waarbij het geluid van den doedelzak werd nagebootst, zwol haar kop opeen onverwachte hooge toon scheen het dier te treffen als on zweepslag. De ijsbeer richtte zich op zijne aehterpooten, bewoog zich naar voren en naar achteren en liet een tevreden gebrom hooren. Twee bruine beren namen by de eerste tonen eene ko mische houding aan eu schenen scherp toe te luisteren met den kop op zijde. In liet leeuwenhok richtten zich alle koppen naar de viool toen (ie muziek begon, en naarmate zy luider werd, bewoog zich de staart van de eene naar de andere zijde, als van eene kat die haar sprong zal nemende leeuwin liep dadelyk naar de tralies, als om den muzikant van vóór hare woning weg te jagen. Het oude" vernaai, dat bei springen van een snaar den wolf schrik aan joeg, werd bevestigd. Zoodra de snaar sprong, zette de wolf zyo rug op en trok zich met dea staart tusschen de boeuen in een hoek terug. Bij de olifanten werd het concert, geopend met een fluit en deze scheen dezelfde macht uit te oefenen als de luit van Orpheus. De kolossus hoorde toe met groote aandacht, den eenen poot opgetild en het geheele lichaam onbewegelyk. Zoolang de muziek aan hield bleef ook de rust duren, maar by de eerste tonen van de picolo veranderde dit geheel. De scherpe, schrille tonen van dit instrument deden alle dieren oriaan- waar wij naar toegingen. „Naar New Orleans!" antwoordde ik zyn dochter aanziende. „New Orleans!" riep hij uit. „Laat my eens denken, dat is voorbij West Indië." En met een verlangende uitdrukking op liet gelaat ging hy voort: „Zoudt gy één van de West-Indische eilanden aan willen doeu Ik ben te Kingston goed bekend, want langen tyd heb ik met de heeren Raymondi handel gedreven. Wel, beste kind. wy zullen daar goed out- vangeo worden en in staat zijn nieuwe kleeren aan te schaffen," vervolgde hy, zijn arm optillend en er naar kijkend, „en in een prachtige mailboot terugkeeren. Ha 1 ha! wat kunneu de dingen toch raar loopén? Hij zonk achterover iu zyn kussen, lachte even en- zweeg toen. Ik wil niet zeggen, dat hij niet goed meer by het verstand was, maar in elk geval waren zijn geestver mogens door dea schrik en het lyden aangedaan. En daarby was hij een ou-1 man diebter by de zeventig dan bij de zestigterwijl zijn dochter, die door een weinig rust reeds veel op haar verhaal was gekomen niet ouder dan twintig scheen. Daar de tijd snel verliep, besloot ik de gelegenheid te baat te nemen, terwyl de timmerman op het d8k %vas om nog zooveel mogelijk voor de ongelukkige men- schen te doen. Ik verliet hen en riep den hofmeester hij kwam verschrikt aanloopen met eiken stap naar het groote dek ziende, waar zich eenige matrozen bevonden. Wordi vervolgd. G£M£iiGa mmw Duels. De graaf de Casteliane heeft, ten gevolge van verkieziugspoleiniekeu, met Turot, een der redacteurs van de „Petite Répubüque" geduelleerd. Deze laatste werd aan den arm ge wond. Daarna duelleerde een der getuigen van Turot, de groote Gérault-Richard, met den député Bernard, ook wegens een dagbladartikel. Gérault werd licht aan het voorhoofd gewond. Terwijl hy zich aankleeddertrad een der om standers, Bruneau de Laborde, in naam van Hérédia, op hem toe en schold hem uit, waarop byna weer een uitdaging volgde. Er waren heel wat toeschouwers, schermers, journaliste!:, députés, edel- liedeu en proletariërs, boeren en bur gers; de duellanten vochten mooi, bet was goed weer, de zon scheen en ieder amuseerde zicli uitstekend. Watersnood. Het dal van de Nahe is dezer da gen zwaar bezocht. Verledeu week Yrydag ontlastte zich boven de rivier een zwaar on weder met stortregens, die groote verwoestingen aanrichtten. De wyubergen, de tuinen, de velden en de weiden werden bijna geheel tot een woestenij gemaakt. In de huizen aan de oevers stond het water een meter hoogop vele plaatsen werden bruggen weggeslagente Odenbach stortten twee huizen in. Eq drie dagen daarop, Maandag, barstten weder zware onweders boven de beproefde streek los. Hevige wolk breuken vernielden wat nog over was gebleven. Het dal is nu volkomen tot -en woesteny gemaakt, en het aan grenzende vruchtbaar Gl&ridal is ineen meer veranderd, dat ongetwijfeld een bodem van slyk en puin zal achter laten. De schade is onberekenbaar. - De tachtigste verjaardag van den groothertog van Baksen-Weimar zal niet zoo stil voorbygaan,_a!s iu den beginne bet plan was. Keizer Wil helm staat er op, zyn oudoom per soonlijk zijne gelukweosehen te bren gen, al kou liij „ook maar een uurtje" bij bom zijn. Ook de koning van Baksen wil zelf komen. Eea graanspecuiant. Het lot dat alle speculanten ten laatste treft, heeft OGk Joseph Lei ter, een bekend graanspecuiant in Chicago niet verschoond. Hy ver keert, zooals een telegram uit New- York meldt, „in fioancieele moeilijk heden" en heeft dientengevolge be langrijke hoeveelheden graan moeten verkoopen tegen lage pryzen. Een zeer bekend speculant, name lijk Armour, kocht Dinsdag al het: nog te velde staand graan van Leiter in het Noordwesten op, dat naar schat ting ongeveer 4,500,000 schepels be- draagt. Algemeen gelooft men, dat bierdoor de atmosfeer gezuiverd wordt. Van bevoegde zijde wordt bericht, dat er voor al oot r.e veldo staande

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2