Als M beste Adres CORSET, gebruikt zal worden bg de inhuldi ging der Koningin en eindigde met aen uitroep„Leve de Koningin waarmede allen met applaus instem den. Vervolgens bracht hy een woord vau lof aan den directeur van het mu ziekkorps, den heer Hofmeester, voor zijn degelijke leiding en hoopte dat hij mocht blyven voortgaan zijn beate krachten aan het Muziekkorps te wijden. Hierop trad jongejuffrouw Meyners naar voren. Jie een lauwerkrans aan bood en er is eel aardig een toepasselijk vers b\j opzegde, dat in zeer goede aarde bij do aanwezigen viel, waarna de krans aan het vaandel werd be vestigd. De heer Bouwman, optredeude voor den Voorz. den heer J. Byster ran het muziekkorps, wegens sterfgeval in diens familie verhindert, bracht vervolgeus een woord van dank aan leden en donateurs voor hun vry- willigo bijdragen, en dat zy getoond hadden de veroouiging een goed hart toe te dragen, door haar in staat te stellen een eigen vaandel te bezitten. Hiermeie was de plechtigheid af- geloopen, en vulde het muziekkorps verder dea avond met goed gekozen en correct uitgevoerde stukken aan, zoodat de aanwezigen na afloop zeer voldaan huiswaarts keerden. Een nieuw Gas. De Redactie van dit blad had iny verzocht, baar wel te willen verte genwoordigen by eene uitnoodiging, die zy ontvangen had van een con sortium, dat zicli ten doel heeft ge steld, het leveren op groote schaal van gas, samengesteld uit atmosferi sche lucht en koolwaterstoffen, langs koudeu weg, verwerkt in een toestel, door den heer A. J. van Vriesland te Amsterdam in verschillende landen gepatenteerd. Dit gas zou zoowel voor verlichting en verwarming als tot krachtvoortbrenging dienen. Het consortium bestaat uit de heereo inr. A. H. van Nierop, als president, mr. K. J Abbing Hicgst, L. Dik kers.^ J. H. van der Meulen en T. van der Zee, secretaris. Omstreeks 5 uur werdenVrijdag dege- noodigde vertegenwoordigers van dag bladen aan het station Weesperpoort te Amsterdam ontvangen en stoomden een oogenblik later naar Breukelen. Imoiers daar wordt op dit oogenblik een proef genomen met het nieuwe gas. De plaats was geheel in feestdos. Voor wy een kjjkje namen in de nieuwe fabriek vereenigden wij ons er aan een feestmaaltijd. By het einde daarvan nam de president van het consortium eerst het woord en deelde, hulde brengende aan de energie van den heer Van Vriesland, mede hoe deze slechts door een toeval tot zyn uitvinding gekomen was. In België was door hem n.l. het patent gekocht voor een uitvinding die bij onderzoek waardeloos bleek te zyn. Dit prikkelde hem tot pogingen, de uitvinding te verbeteren, hetgeen hem na veel moeite en inspanning is gelukt. De heer Van Vriesland antwoor dende, bracht hulde aan de deskun digen, die de zaak tot stand brach- teu, de heereu J. D. van der Made. ingenieur te Loeneu aan de Vecht, Dr. G. Hondius Boldingh, Dr. J. K. van der Heide en Dr. \V. F. Proost, allen scfcei- eu natuurkundigen te Amsterdam en voorts aan bet gemeen tebestuur van Breukeion, waarna hy een dronk instelde op de Koningin. Door den heer Van der Zee wer den de vertegenwoordigers der pers zeer hartelijk toegesproken, waarvoor namens hen de heer Haaxman uit 's-Graveuhage dank zeide. Na het diner werd gezamenlyk de verlichting, die by wyze van proef in de straten van de kom der gemeente Breukelen was aangebracht, en de inrichting voor de vervaardiging van het gas, dat uit dampkringslucht eu gasoline of soortgelijke koolwater stoffen bereid wordt, in oogenschouw genomen. De inrichting bestaat uit een houten gebouwtje 3.75 by 7 meter, verdeeld in twee compartimenten. In het eene compartiment bevindt zich de noodige motor van één paardenkracht en tevens eeu waterpompin het tweede twee carburateors-coinpresseurs, een gas meter en een drukking-regulateur. Het mariottesche vulreservoir staat buiten bet gebouwtje onder een water bak, die tevens afdak vormt. De gas oline, die in metalen vaten wordt aan gevoerd, wordt er door waterdruk in overgebracht, en is verwerking vau de vluchtige en zeer brandbare stof in de opeoe lucht vermeden. Het gas, dat vry vau zwavel en ammoniakverbindingen is en op zich zelf volkomen onontpiofbaar moet zyn, bezit de eigenaardige reuk van ben zine, zoodat lekken in zijn leidiDgen gemakkelijk bespeurd kunnen wor den. Het is geschikt tot verwarming met gaskomforen, tot verlichting met vlcermuis-Argand en vooral gloeilicht- branders, en tot het voeden van gas motoren. Zyn lichtgevend vermogen hangt af vau zyn gehalte aan koolwater stoffen, hetwelk zeer hoog opgedre ven kan wordenbeperkt men het echter zoodanig, dat er by afkoe ling Jot onder 0" Celsius geen af zetting van vloeistof plaats heeft, zoo moet het verkregen mengsel vau lucht en damp van koolwaterstoffen toch nog aanzienlijk meer lichtsterkte hebben dan gewoon lichtgas. De eigenlijke bereiding geschiedt door den genoemden carbnrateur-com- pressenr van den heer A. J. van Vriesland van Amsterdam, vroeger inwoner van Haarlem. Dit in samenstelling en bediening zeer eenvoudig toestel bestaat uit een liggenden in twee vakken verdeelden, gesloten cylinder. In het eene vak dat door éeu als tlesch van Mariotte werkend reservoir, steeds tot op con stante hoogte met gasoline gevuld blijft, wentelt een spiraalpomp met vier slangen, die tevens lucht eu vloeistof gelijkertijd innig in aanra- biug en onder druk brengen. De spiraalpomp wordt in beweging gebracht door een heetelucht machine met cokes als brandstof. Een gasmotor gevoed metgecarbu- reerde lucht zonde hiervoor eigen aardiger geweest zyn daar hy er voor werd aanbevolen. Het alzoo govormde brandbare gas vloeit met de niet verdampte vloeistof in het tweede vak, waaruit het gas door een drukregulateur, na eerst de gelegenheid gehad te hebben zyn overvloedige damp af te zetten in een ketel, naar de verbruiksleiding wordt gestuwd en de niet verbruikte gas oline naar het eerste vak terug vloeit. De drukregulateur was niet in wer king, daar ook zonder hem een voldoend constante drukking kon ver kregen worden. De buitenlucht vindt toegang tot het eerste vak door een zich naar binnen openend ventiel. De spil der spiraal-pomp gaat door een pakkingbus in het eindschot van den cylinder om van buiten door een riemschyf gedreven te kunnen wor- deu. Stygt de druk in de leiding byv. door bet uitdraaien van alle gaslichten en komforen boven een bepaalde grens, dan sluit de regulateur allen afvoer en stroomt het gas door slangen van uit het tweede in het eerste vak van den carburateur terug, het luchtven- tiel sluit zich, zoodat er nu geen gas uit het toestel kan ontsnappen en de spiraalpomp draait zonder gas aan te voeren en zonder dat de druk hoo- ger stygt. Het gebruik van het toe stel is zoodoende veilig. Het gas verliet de inrichting onder eeu drukking van circa 39 centimeter waterdruk die zoolang dit waargeno men werd vry constant bleef. Door wijziging vau het niveau der gasoline in den carburateur kon de drukking waaronder bet gas uitstroomt geva rieerd worden. De betrekkelijk hooge druk waaronder het gas gebracht wordt is bizoDder geschikt voor gas gloeilicht, waarvan dan ook de toe passing werd te zien gegeven. Op de 1000 meter lange leiding brandden 70 lichten, die by de be staande capaciteit der inrichting tot 500 kuunen opgevoerd worden. De branders waren van het type Auer, doch hadden slechts tien opening van slechts 0,1 millimeter diameter voor het uitstroomen van gas, hetgeen by de hooge drukking voldoende was om een verdere meugiug van verbran dingslucht en gas te bewerkstelligen. Op de branders kunnen gewone gloeikousjes geplaatst worden. Het effect in de straten van den kom der Gemeente die verlicht waren, was tegenover de tut nu toe gebe zigde petroleum lantarens bizonder gnnstig te noemeu. Omtrent den prys van het gas dat per meter afgeleverd wordt, was geen voldoende inlichting te verkrijgen, doch opgegeven werd dat een gloei- licht van 40 kaarsen lichtsterkte per uur branden 1 cent zal kosten. By een verbruik van 50 liter be droeg de lichtsterkte volgens genomen proeven 120 kaarsen. Aangezien de lichtsterkte niet evenredig toeneemt met 'net gasverbruik kan de bereke ning van den prijs per M3 hieruit niet afgeleid worden. Door de vinding van den heer van Vriesland is het mogelijk kleinere plaatsen, die we! steeds van gasfabrie ken verstoken zullen blyven een met petroleum concureerende verlichting te verschaffen, door gecarbureerde iueht, die in haar vorm de voordeel en van gas bezit en den last der petroleum mist. Mochten zich nog t cbnische moeie- lykheden voordoen, dan zuilen zonder twyfel de hem ten dienste staande deskundigen deze weten te eiiminee- ron en het consortium het welslagen verzekeren, dat het van harte toege- wenscht wordt. J. W. HOLTERMAN. Timmerlieden-beweging. Vier immerliedenveree ingingen in Haarlem hadden Vrijdag avond een al- gemeene, openbare vergadering belegd in de groote zaal van ,,de Kroon." ter be spreking van de loc.nquaestie. Het wa ren de St. Jozeph-Gezellen, onderafd. van deu Ned. r.-l- Volksbond, de ver- eeniging de Eensgezindheid,de timmerlie den-vereen iging Patrimonium afd. Hout bewerkers en Dooi Eendracht Verbete ring. Als sprekers voor deze vereenigin- geu zouden resp. optreden de heeren W. C. J. Passtoors, P. Nolting, N, H. Rakers en C. Quis tl. De zaal was zen bezet, uitgezonderd de voorste rijen waar plaatsen waren gereserveerd voor Burgemeester en wet houders eu de Haarlemsche timmerlie- denpatroons, die allen uitgenoodigd wa ren. In den loop van den avond za gen wij slechts twee patroons op deze gereser veerde plaatsen De leiding der vergadering was in handen van den heer Kromhout, voorz. der St. Jozefs-gezellen. Hij wees er op, dat de timmerlieden alles gedaan hadden wat mogelijk was om een beter bestaan te krijgen. Vier honderd timmerlieden zien met belang stelling den uitslag van die pogingen tegemoet; „drijft hen," zoo riep spr. den patroons toe, „niet tot 't uiterste Immers, wel zijn er die iets meer be talen dan 18 cents per uur, maar dat is een fooienstelsel. Na er aan herin nerd te.hebben, dat indertijd, de heer M. van Ommeren, rapport uitbrengende over de loonen, 18 cents te laag vond, deelde Spr. mede, dat de heer Passtoors ter elfder ure had moeten bedanken en gaf het woord aan den algemeenen se cretaris. den heer J. Fort gen Deze gaf uitvoerige mededeelingen over de geschiedenis van deze toonbeweging en de handelingen van het Coniitc. In- 1S97 werden honderd circulaires ver zonden aan de patroons om hooger loon te verzoeken, op een daarvan is ant woord ontvangen. Den eersten April van dit jaar is de eerste vergadering uitgeschreven met patroons er waren er vijf aanwezig. Natuurlijk kon toen geen besluit wor den genomen. Daarop stelde men zich in verbinding met de verceniging van In- dustrieelen en kooplieden en deze ver- eeniging riep 75 timmerliedenpatroons op, waarvan er 20 opkwamen. Nadat uit de patroons een bestuur was gevormd, den twee afgevaardigden der timmerlie den tot een bespreking uitgenoodigd spreker en Hulsebosch werden daarvoor aangewezen. Uitvoerig deelde spr. daarop mede, wat op die vergadering was voorgeval len en hoe ten slotte door de patroons besloten was, den bestaanden loonstau- daard van 18 cents te handhaven en de zaak den eersten October e. k. opnieuw ter hand te nemen. Daar toen evenwel van de 76 patroons maar 26 waren opgekomen, heeft het looncomité toen lijsten ter teekening aan geboden aan de patroons. Zes patroons verklaarden daarop dat zij waren voor het geheel e voorstel der timmerlieden, dat is een minimum-loon van 21 cent per uur met een maximum arbeidsdag van 11 uur in den zomer en 10 in den winter. Verschillende an deren waren voor 20 cents, maar wilden de regeling van de werkuren doen af hangen van de omstandigheden. Sommi gen wilden 20 cents geven als minimum en 21 als maximum voor den volsla gen werkman verschillenden zeiden zich te zullen neerleggen bij hel besluit, dat de patroonsvergadering nemen zal. Op een patroon na werden spr. en zijn ka meraden, die met de lijsten rondgingen overal goed ontvangen. Thans kreeg de eerste spreker het woord, namelijk de heer VAN DAM. in de plaats van den heer Passtoors op tredende Hij herinnerde aan eene cvenzoo talrijke vergadering van tim merlieden eenige jaren geleden gehou den. Toen wenschte men een overgang vau 18 op 23 cents per uur. Toen ga ven mensehen den doorslag, die buiten de zaak stonden. Ze is toen dan ook verkeerd en te haastig uitgevoerd. Nu is evenwel al geruimen tijd overlegd met de patroons en spr. is verheugd over de degelijke samenwerking van de vier ver een igingen. Toén ui Juli 1897 de Raad besloot, een proef te ueineu mei bepalingen om trent minimum loon en maximum-ar beidsduur voor den tijd van 3 jaar, werd er gejubeld onder de arbeiders. Als de stad voorging zouden de patroons wel volgen. Intussehcn werd bij de aan besteding van liet nieuwe politiebureau als minimum-loon slechts 18 ets. voorge schreven, terwijl om 21 ets. gevraagd was. Toen vonden de timmerlieden het nuttig om ook de patroons te vragen. En al mag een woord van hulde aan dc Vereeniging van Inclustricelen en Koop lieden voor haar initiatief niet worden onthouden jammer is liet. dal zoo weinig patroons op de vergaderingen kwamen. Hot plan is, hier vredelievende bespre kingen te houden Spr. hoopt, dal de pa troons daaraan zullen meedoen. Er zijn er nog zes. die. geheel willen meegaan en dertig, die verbetering willen. Een vredelievend optreden zal de sympathie wekken van de burgerij. Spr. eindigde met eenige mededeelin gen uit een werkje van den heer Pas stoors over minimum-loon en maximum arbeid. Thans kreeg de heer P. NOLTING het woord. „Als werkman." zoo zeide spreker, „kan ik meepraten over een langen werkdag en een gering loon, ik heb liet zelf ondervonden en bij ande ren gezien Gaarne had ik den Burge meester en den Raad hier gezien. In Amsterdam hebben vele werkgevers mei de werklieden aan den Raad ge vraagd om 25 ets. per uur in dc bestek ken voor te schrijven. Die hadden een beter oog voor de belangen lumuei wciklieden, dan de patroons te Haarlem Niettegenstaande dat besloot de Raad Siechts 23 cents vast te stellen. Spr. wil ook den geleidelijken weg, omdat langs dezen iets verkregen kan worden. Tocli wordt hem bij het hooren van de lange lijdensgeschiedenis de ge leidelijkheid wat moeielijk Wel raadt hij daarom aan, te wachten tot- 1 Octo ber'. maar tevens om inmiddels aange stoten te blijven, om dan krasse maat regelen te kunnen nemen tegen de on- wilugeu. 21 cents is niet te hoog. maar te laag, de vraag van 23 cents was niet te boog; in Amsterdam wil men trach ten te komen tot 25 cents en spreker hoopt van harte, dat dit lukken zal, .want ook dat is niet to veel. Wie een huur betaalt van f 2 a f 2.25, in fond sen moet dc.eluemen zijn kinderen be hoorlijk kleeden en goed voedsel hebben wil, kan niet met f 12 toe. De werkgever zou dat wel bemerken als hij het zelf eens probeerde. De wcikman heeft recht op een goed loon. K> i zal hier ook wel zoo zijn, dat de vi\uw moet meehelpen om in het noo dige te voorzien eu dc kinderen, om wat in te brengen, te vroeg van school wor den genomen. Spreker juicht het toe, dat men in weerwil van verschil iu rich ting en godsdienst, gezamenlijk opkomt voor de brood vraag. Men zegt, dat bij Ioousverhooging Haarlem zal worden overstroomd door atrklieden van buiten af, maar d$t zijn plaatjes en bet zou ook niets hinderen wanneer zij maar werken voor hetzelfde loon. Op de financiën van dc gemeente of van particulieren zal de maatregel geen grixjteu inbreuk uiaken. Na een p-ioef te Amsterdam van negen maanden hi.d men daar al ondervonden, dat over 14 uitbestedingen van te zamen ƒ362.599 het verschil tusschen inschrijvingen met eu zonder bepalingen omtrent loon en 3 roeidsduur, bedragen heeft 1.26 pro cent voor den iaagsteu en 2.17 voor den hoogsten inschrijver. Na te hebben aangespoord tot samen- \s ii king voor allen wees spr. er op, dat groote drankbestrijders zeiven voordeel zien in verkorting van den arbeidsdag Eli uur is een billijke wensch. De werk gevers zullen aan de wensch en der vel schillende vereenigingen gehoor moeten geven, want zij strijden een eerlijken si lijd en voor goed werk moet een goed loon worden betaald. De heer RAKERS, daarna optreden de, betreurt het dat hij spreekt voor lecge patroousplaatsen. Arbeid is geen koopwaar, omdat de arbeid en de arbei der onafscheidelijk aan elkaar verbon den zijn. Dus üeeft ieder recht op de voile vruchten van zijn arbeid. Men moet een uniform-loon verkrijgen voor alle mannen in het vak, aan den patroon v crlatende of hij dezen of genen meer wil geven. Al zijn de belangen van pa- roon en werkman wel eens strijdig van elkander te scheiden zijn ze niet. Een eerlijk en vlijtig werkman moet zooveel verdienen, dat hij niet bij den g- ringsten tegenspoed zich moet over geven aan de liefdadigheid. Hel begin sel van minimum-loon en maximum «r- bcidsi.uur is geen onzinnige eisch, er moet voor den werkman tijd overschie- en voor lichamelijke en geestelijke ont- vwkhtiing. tot verheffing van het vak, wat ook aan de geheele maatschappij ten goede komt. De prikkel naar alco holist he dranken is een gevolg van den '.-■iigen werkdag. Spreker uitte de hoop. dat het ge sprokene ingang mocht vinden bij den Raad en bij de burgerij en formuleerde ten slotte zijne meening in een drietal stellingen. ('Het was thans kwartier voor elven g:\vciden en velen gingen heen.) De heei QUISPEL. het woord erlan gende zeide dat reeds het feit, dat de timmerlieden op den laten avond hunne i" langen moeten bespreken, wijst op de 'noodzakelijkheid van verkorting van den ai l eu'sdag. Daar kunnen de patroons niet op tegen hebben. Zij hebben ook gr.'ag timmerlieden, die bij de klanten w.u kunnen praten ,maar gunnen hun i >i tijd niet tot ontwikkeliug. Velen 'iv-gger wel. dat het den timmerman te genwoordig goed gaat. omdat hij als heer gekleed gaat. Maar dat moet wel, de patroon wil het. Wie zou een tim merman aankijken, die gestoken was in een pi low pak, zooals vroeger Verkor ting van den arbeidsduur vragen we niet om den luilak uit te hangen, maar om ons te bekwamen in ons vak. De jonge timmerman kan daartoe niet gera ken. Het meerendeel van de patroons gaat het goedeen enkelen uitgezonderd, die over den kop gaat, zien we, dat ze op villaatjes gaan wonen en de knecht, als hij oud is, komt in liet armhuis te recht. De meesten zullen van deze vergade ring een besluit .verwacht hebben. Het comité is uitgewerkt, de vergadering moet zeggen wat er mee te doen staat. De flinke opkomst is al een goed teeken Laat alien gevoelen, dat zij een zelfde maag heben die vraagt om eten voor hen en hun vrouw en kinderen. Zet alle verschil van godsdienst op zij en strijdt, mee' Wie niet meedoet, moet zich scha men. Een woord van dank moet ge bracht worden aan liet comité in t ai- gemeen en den secretaris Fortgens in 't bijzonder Binnen zeer korten tijd zal in Am sterdam pene- werkstakiug uitbreken De krasse maatregel, waarover ook hier gesproken is. bedoelt toch ook een werk staking. De Timmeriiedenbond, betreurt dit middel, maar het is het eenige. Spr. zou er niet voor zijn. dat nu ook te Haarlem toe te passen, omdat Am sterdam voor is en dat gesteund moet worden Gelukt het daar, dan is hier een motief te meer. Blijkt dat na October de patroons volharden bij hun onwil, dan moet de strijd begonnen worden. Timmerliedenlegt dubbeltjes bij el kaar om den strijd tc kunnen volhouden, ter verkrijging van wat gij gevraagd hebt De VOORZITTER deelt nu mede. dat besloten is, eene bemiddeliugscom- missie te benoemen, die nog eens bij de patroons rondgaat en waarvan de uit slag over 14 dagen kan worden mede gedeeld. Wanneer die bekend is, kan men vei'der gaan. De heer VAN DEURSEN stelt voor een motie aan te nemen, waarbij den Raad wordt verzocht het. loon op 21 cent te bepalen. De VOORZ. antwoordt, dat dit al geschied is. De heer QUISPEL wil een motie voorstellen, waarbij de vergadering ver klaart, dat zij'op dit oogenblik berust in de verklaring der patroons om op I October de zaak opnieuw te behande len, maar alleen omdat de kameraden te Amsterdam besloten hebben, hun eisch door te zetten. De heer VAN DAM doet opmerken, dat dan een bemiddelingscommissie overbodig is en men die ook niet bij een zal krijgen, De heer VAN KAMMEN wil de motie niet aannemen, maar liever de 14 dagen nog afwachten en dan han delend optieden. Wacht men dan even wel nog tot 1 October, dan komt er dit jaar niets meer van Ioousverhooging en wordt men weer tot het volgend jaar uitgesteld. Zestig a zeventig patroons mogen niet langer beslissen over 5 a 600 timmerlieden. Een der aanwezigen vraagt, hoe spr. dan handelend wil optreden. Door een werkstaking Hebben we daar de mid delen voor? De heer NOLTING acht in deze om standigheden de aanneming dei* motie niet geraden. Men moet geen beroep doen op een te verwachten staking te Amsterdam en spr. hoopt, dat de tim merlieden te Amsterdam ook niet zul len werkstaken. Spr. zou ook October niet v iilen afwachten, maar waarschuwt voor een werkstaking zonder geld. Legt men het bijltje er bij neer en verliest het. dan is men verder achteruit, dan op dit oogenblik. De VOORZ zegt. dat het bestuur geen voorstellen zal doen tot werkstaking, komen die uit de vergadering, dan ont trekt zich de onderafd. van den R. K Volksbond aan de samenwerking. De SECRETARIS vermaant te wach ten tot het rapport der beiniddelings- connnissie over 14 dagen gereed zal zijn De vergadering wordt nu. kwartier over elven, gesloten. aSSaOKOISSEtlfiEH'TS. RECHTEaKK Uitspraken. Vervolg.) L. Geel en Pb. de Bruyn, die verleden week terechtstonden, de eerste wegens mishandeling eu de tweede wegens opruiing daartoe, en tegen wie respectievelijk 3 maanden en 1 maand gevangenisstraf werd geëischt, werden heden deswege ver oordeeld tot 1 maand en 7 dagen ge vangenisstraf ieder. J. van der Aar, beschuldigd van mishandeling op juffrouw Tibboel te Heemstede, werd Vrydag veroordeeld tot 3 dagen gevangenisstraf. Eisch 7 dagen gevangenisstraf. IINanniuga, tegen wien wegens dronkenschap en dierenmishandeling respectievelijk 3 gulden boete en 14 dagen gevangenisstraf was geëischt, werd Vrijdag veroordeeld tot 5 dagen gevangenisstraf en 3 gulden boete. Nog werden wegens ernstige mis handeling veroordeeld de volgende personenB. Dekker, grenadier, tot 4 maanden gevangenisstraf. Eisch 1 jaar gevangenisstraf. J. Ch. van Huyzen en H. Pardon tot 7 en 3 dagen gevangenisstraf. Eisch respect. 14 en 7 dagen ge vangenisstraf. Ch. Keijzer, beschuldigd van dief stal vau een pomp te IJmuideDwerd Vrijdag veroordeeld tot 1 maand ge vangenisstraf. Tegen bek), was 3 maanden gevan genisstraf geëischt. H. Plyter werd wegens diefstal van looden afvoerpijpen te Purmerend veroordeeld overeenkomstig den eisch. Voor beklaagde was plaatsing ver zocht in een Rijksopvoedingsgesticht tot zijn 18e jaar. INGEZONDEN MEDEDEE LINGEN. 30 cents per regel. voor een solied en goed model bevelen wij aan het bekende Ma gazijn GROOTE HOUTSTRAAT No. '24, van H. J. VISSER. Dit Magazijn is tevens het ruimst gesorteerd in taillewijdte van 48 tot 100 c.M. Harddraverij - V ereeniging „'t Oude Slot", te Heemstede. Het programma en de inschrijvin gen van (le Harddraverijen en Wed- reonen. die deze vereeniging Woens dag 6 Juli op „'t Oude Slot" houdt, zyn als volgt I. Juli-prijs. Harddraverij Handi cap. (Aangespannen) voor Poney's. Ingeschreven 14 poney's. II. Binnenweg-prijs. Record Heat Harddraverij (2 van 3) voor paarden van alle lauden en rassen. Ingeschreven Martin, Wim, David A, Ideaal, Mr. August, Cesar, Po- rodny, Ed. Clarkson, Lena Medium, Hirve, Sersant, Redpath, Isabella, Jersey, Richard, Newbold. III. Bleehersvaart-prijs. Harddra verij. Handicap (onder den man) voor poney's. Ingeschreven 15 poney's. IV. Spanjaardslaan-prijs. Record Heat Harddraverij (2 van 3) voor paarden van alle landen en rassen. Ingeschreven Trifle, Lucille, New bold, Redpath, f sabel le, Hirye. V. Stoom-prijs. Harddraverij. Han dicap voor pouey's. Ingeschreven 15 poney's. VI. Raadhuis-prijs. Heat Hard draverij. (2 van 3) Handicap voor paarden van alle landen en rasseD. Ingeschreven: Archios, Lietye, Vet- !ok, Yankee Doodle, David A.Lenska, Ideaal, Ninus, De Snip, Molly, Cesar, Cromwell, Electric, Richard, Lena Medium, Dan L, Isabella, Amber II, Jersey, De Dame, Perfectum, Lava ter, Lali Brien. VII. Emmauslaan-prijs. Heat Wedren vlakke baan. Handicap voor poney's. Ingeschreven 12 poney's. VlH. Villa Groen Hout-prijs. Harddraverij. Handicap voor paar den van alle landen en rassen. Ingeschreven: Sokol, Vetlok, Yan kee Doodle, Mr. August, Shadeland Nut jean, Louise, Newbold, Richard, Leua Medium, Dan L, Jersey, Isa bella, Amber II, Redpath, Sersant, Hirye. IX. Go As You Please-prijs. Wed- ren vlakke baan voor poney's. De jockey's worden 200 M. achter de poney's geplaatst en moeten na het afgaan van het schot hunne poney's bereiken. Aantal inschrijvingen tién. Ondertrouwd: I,. Jansen en M, Smit. Bevallen: A. S. Eekhof—Hamstn d. C. J. van der Vlagt—Sedel d. C J. Vossen—Schikkinger d. J. Bier man—van Kranenburg z. J. Stijn- man—Duyn d. OverledenO. J. Boudewyn Ié' m M. Gozeling 72 j. Beouebroek. De beer H. J. Clarion, secretaris en gemeente-ontvanger alhier, kom; voor op de aanbeveling voor secretary der gemeente Leek (Groningen). Ondertrouwd J. Boeree, Haarlem, en G. van Essen. Velsen. Door den heer F. W. C. H baron van Tuyll van Serooskerken is ontslag aangevraagd als lid van den raad dezer gemeente. Door eenige dames te Velsen is Donderdagavond aan het fanfarecorps „Euterpe" een vaandel uitgereikt. Ondertrouwd: J. Graaman eu J. Webbe. GetrouwdW. A. van Leeuwen en K. Durge. A. Brusschaard en T. Toon. BevallenM. G. Hofker—Adelink z. G. Oudendijk Veenbocr z. E. C. Wittebrood—Belieu z. J. A. King— Visser z. G. van Asselt—Wykerke z. M. Grootegoed—Blanken d. A. de Feber—Wolterman z. H. Mor—Hoi- lenberg d. H. M. van Kempema— Bonekamp z. A. C. Kies—Everaart d. J. Webbe—Jansen z. OverledenJ. Gerrits 4 d. M. de Ruitr 73 j. G. J. Koks 10 d. G. N. Visser 10 m. J. Brasser 40 j. Haariemmerliede en Spaarn- woude. Onze burgemeester, Jbr. W. Ph. Teding van Berkhout, is met verlof voor 14 dagen van zijne fnnctie ont heven. In de afdeeling Spaarnwoude dezer gemeente zal aan het programma der schooifeestelijkheden by gelegenheid der inhaldigiug van H. M. de Koningin eenige uitbreiding worden gegeven; aldaar zullen nl. ook volksspelen ge houden worden. Te Houtrijk en Polanen blijft het beperkt tot feest voor de schooljeugd. Paarden te kort De Amsterdamsche commissie voor den optocht heeft zich tot de burge meesters der omliggende gemeenten gewend om adressen van personen, die tegen billijke vergoeding bruikbare paarden voor den optocht zouden wil len afstaan. Bevallen M. Rafe—Meier z. A. Keeman—Mooi d. C. v. Nieuweuhuy- zen—Glas d. P. de Vries—Hlip z. OverledenH- J. v. Eek z. 3 j. Spaarndam. BevallenA. vau b'teyn—Delis d. C. Faase—van Lieshout d. Haarlemmermeer. De eerw. heer C. J. Duivenstein, kapelaan te Haarlemmermeer, is door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem benoemd als zoodanig te Rotterdam. OndertrouwdJ. Zwart en J. de Veer. F. J. Visser en C. Cornelis. Getrouwd: L. H. Vrede en K. v. Duyn. J. Glas en J. M. v. Dongen. A. C. Hellendoorn en L. Bruinenberg. C. J. v. tSaase en M. Datema. Bevallen: T. v. d.Ree—Leegwater z. M. H. v. d. Berg—de Boer z. M. Schouten -Verhoef z. G. Commissa ris—v. Kouteren z. D. van Berkel Somers z. M. Gaalswijk—Stout z. C. den Haan—Meijer d. OverledenG. v. d. Horst 1 md. K. Verwey 86 j. A. Rooker 80 j. G. Bogerd 37 j. N. A. v. d. Horst 1 md. P. Boll 47 j. C. de Haan 23 j. TELEGRAMUKEK» MADRID, 24 Juni. (R.-OHet is niet onmogelijk, dat in den morgen te houden zitting van den minister raad een crisis zal worden uitgelokt. Er wordt veel gewicht gehecht aan deze zitting. Het gerucht loopt dat de regeering telegrammen van Cuba heeft ontvan gen, waarin melding wordt gemaakt van eeD gevecht bij Santiago, zoowel ter zee als te land. Dit gerucht is echter nog niet bevestigd. Eeu officieel telegram van Havana, gedateerd van hoden den 24en, meldt dat er voor Havana 2 Ameri- kaanscbe kruisers en 7 kanonneer- booten liggen, voor Cardenas 1 krui ser, voor Cienfuogos 2 kruisers en voor Santiago 7 oorlogsschepen en 18 transportschepen. MADRID, 25 Juni. (R. O.) Een officieel telegram van maarschalk Blanco meldt, dat 30' Amerikanen de Spanjaarden te Siboney en Savilla aanvielen. De Spanjaarden hadden 3 dooden en 3 gewonden. Daarna violen de Amerikanea het kamp van gene raal Rabon aan maar werden terug gedreven met verlies. Zy lieten munitie, kleeding eu equipementstukkeu ach ter. Overigens is van Spaanscbe zyde niets nieuws te berichten. Twee Amerikaansche booten be schoten Casilda, zonder veel schade aan te richten. NEW-YORK, 25 Juni. R.O.) Yau boord der persboot Wanda by Jura- gua wordt van gisteren, 24 dezer gemeld Heden hebben vier afdeelingcn van het le regiment cavalerie, vierafdee- lingen van bet tiende regiment cava-

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2