NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Oe oorlog tusschen Spanje j en Amerika. 16e Jaargang «li I8S8. ■o 4803 HAARLEM'S DAGBLAD A^oisnsrEnvcEDsr TSPRIJS - en A gen: gevestigd is Jjom der Voor Haarlem ]-•! 8 irumuéen. Voor de du) por. iii den -mtrek waai gemeente), per 3 maanden Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden AizontU rlyke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden. de omstreken en franco per post 1.20 1.30 3.65 0.05 0.30 0.371 2 AUVERTEWITÈnST: regels 50 Cts.; iedere regel meer 30 Ots. Groote letters naar p3f«*tsri:iin:e. ï?:j Abonr.em' :.t aanrieDiiik rabat. Réclames 20 Cent per regel. Abonnementen en a r-tentic. weien aangenomen door onze Agenten en door alle Bocknandelaren en Courantiers. Dit biad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer !22. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale dc Publirité Eirangère G. L. 'JEE Co. JOHN F. JONES. Succ., Parijs 31bis Faubourg Mont mart re. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plsatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Burean A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels ƒ0,75, elke regel meer ƒ0,15: Reclames per regel 0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: BloemendaalSantpoort en SchotenP. v. d. RAADT, Sandpoort; HeemstedeJ. LEUVEN,bij de tol; Svaamdam, C. HARTENDORPZandvoort, G. ZWEMMER Velsen, W. J. RUIJTER; Beverwijk, J. HOORNS; Hillegom, ARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Een particulier telegram aan de; „Nieuwe Rott. Crt.", behelst het navol- j gende Een verslaggever van de New-York- j sche World heeft te San Francisco ge-1 legenheid gevonden den nieuwbenoemden militairen landvoogd van Filippijnen, Merritt, voor zijn inscheping te intervie wen. Merritt verwachtte ongeveer den 25n Juli te Manilla aan te komen. Mijn eerste werk zeide hij zal zijn een proclamatie uit te vaardigen, waarin de regeering der Vereenigde Staten haar politiek tegenover de Fillippijnen ont vouwt. De corespondent van de „Daily Chro nicle" te Washington seint, dat Mer- ritt's instructiën strikt geheim worden gehouden. Desondanks meent de corres pondent te weten wat er in staat. Mer ritt zou nl. last hebben de Fillippijnen in bezit te nemen met vervanging van het geheele Spaansche bestuur door een Amerikaansch, met invoering zooveel mogelijk van Amerikaansche wetten, waartoe Merritt eenige rechtsgeleerde ambtenaren heeft medegenomenOok heeft hij een volledig stel bestuursambte naren bij zich. Hieruit alsook uit de om standigheid, da t Merritt's legercorps pro viand voor een jaar bij zich heeft, blijkt Amerika's plan om de Filippijnen te behouden. Dewey en Merritt zijn wel gevolmachtigd met de opstandelingen te voeren en schikkingen te treffen, maar zelfs indien Amerika him zelfbestuur bewilligde .zou dat alleen geschieden on der een Amerikaansch protectoraat van vele jaren. Intusschen worden in de Vereenigde Staten de protesten tegen de vermeende pogingen van Duitschland om zich te Manila in de gebeurtenissen te mengen, dagelijks talrijker en krachtiger. De New-Yorksche Times maakt zich tot tolk van de protesteerenden. Het blad betoogt, dat Amerika niet kan dulden, dat Duitschland, voorgevend een zestig tal Duitschers te Manila te beschermen, willekeurig daar optreedt in de tegen woordigheid der Amerikaansche vloot, die Manila in haar macht toelaten kan dat Duitschland Amerika tracht te be handelen als Japan na den Chineeschen oorlog. Wij vinden vervolgt het blad Duitschland's vlootbetooging te Ma nila tartend en onhebbelijk. Wij weten, dat die vlootbetooging niet strekt om bestaande Duitsche belangen te Manila te beschermen maar om er nieuwe te scheppen .Duitschland treedt daar op als de wolf uit de fabel. Denkt Duitsch land zich Noord-Amerika als het lam in die fabel? Het blad meent dat 't goed ware, indien Engeland te Manila hare vloot op de sterkte van de Duitsche vloot bracht. Het voortrukken van het gros van ge- neraal Shafter's leger naar Santiago is vertraagd door het wachten op de aan komst van levensmiddelen en artillerie. Het leger, ter sterkte van ongeveer 17,000 man, was opgesteld in een lange linie vijf mijlen ten oosten van Santiago. De aanval op Santiago begon Vrijdag morgen. De voorposten zijn in een leven dig gevecht gewikkeld. De divisie Law- ton, die op dit oogenblik aan den rech tervleugel staat, zal uit het noordoosten tegen Santiago oprukken. De „Vesuvius" maakte met succes van haar dynamietkanonnen gebruik. Over de geheele liuie wordt heftig gestred< Generaal Lawton rukte voorwaarts en bezette Cabano, een voorstad van San tiago. De vloot beschoot fort Morro en de andere versterkingen aan den ingang van de haven. De Spaansche vloot gaf vuur op de Amerikaansche troepen die zeer dicht bij de stad zijn. Tot dusver zijn 9 Cu banen en 8 Amerikanen gewond. Een telegram uit New-York aan de Temps'' meldt dat het Spaansche stoom schip „Villaverde" op Cuba een groote hoeveelheid mondvoorraad en munitie heeft geland. Men zegt dat het leger van Cuhaan- sche vrijwilligers zou weigeren fce ge hoorzamen. indien Spanje de souvereini- teit over het eiland opgaf. De vrijwilli gers zijn vast besloten den strijd vol te houden zelfs aJ wordt Santiago geno men. De opstandelingen hebben een bom gelegd op de lijn van een trein naar het westen. Vier soldaten werden gedood. 4 gewond de overigen dreven de rebellen te'ug. Een telegram van Vrijdag uit. Santia go aan het „.Evening Journal" meldt, dat vier Amerikaansche oorlogsschepen Manzanillo hebben beschoten en aan de Spaansche batterijen groote schade heb ben toegebracht. De Spaansche batte rijen beantwoordden het vuur en nood zaakten de Amerikanen terug te trekken. Eén Amerikaansch schip is door het vuur ontredderd. De Spaansche kanon- neerbooten in de haven ondersteunden bet vuur der forten. Het departement van marine te Ma drid heeft een telegram ontvangen mel dende, dat het eskader van admiraal Camara het. Suez-kanaal is doorgeva ren. De ministerraad is ten eenenmale te gen stappen om tot den vrede te komen. Minister-president Sagasta noemde de berichten over vredesonderhandelingen „onzinnig." De vrede is afhankelijk van de ontwikkeling der gebeurtenissen. De Rogeering zal niet onderhandelen voor dat zij daartoe moet. overgaan. De bisschop van Barcelona legde ver klaringen af ten gunste van den vrede de bisschop van Segovia prees den Heili gen oorlog aan. De Kamer van Koophandel te Barce lona vraagt om wede. Het centraal socialistisch comité ver klaart dat de werklieden den vrede "ril len. Men verwacht een hervorming van de Spaansche ambassades en gezantschap pen. Het Koloniale Parlement van Porto- rico komt den lOen Juli bijeen en zal een adres van adhaesie aan Spanje zen den. Een telegram uit New-York aan de I „Temps" meldt dat op Portorico een sa menzwering tegen de Regeering is ont- j dekt. Men had beproefd het paleis van den gouverneur met dynamiet te vernie- len. Vijf personen zijn gevangen geno men en twee doodgeschoten. De paleis- i wachten zijn verdubbeld. STADSNIEUWS Eerste en tweede pagina. Haarlem, 3 Juli 1898. De nieuwe Gasfabriek. Naar ons wordt medegedeeld heeft het Gemeentebestuur een bod gedaan van 150.000 voor het buitengoed „Het Klooster" gelegen aan den Schoterweg, met het plan daarop de nieuwe gasfa briek te bouwen. Dit terrein is 30 H.A. groot. Men weet, dat de Erven Korthals, aan wie het toebehoort, daarvan indertijd reeds een stuk hebben verkocht aan de werf Conrad voor 55.000, terwijl bij het. overlijden des heeren Korthals de pos sessie is getaxeerd op f 140.000. Intusschen heben de Erven Korthals zich over dit bod der gemeente nog niet 1 uitgelaten. I i Vereeniging der Opleidings scholen. De navolgende circulaire is verzonden -. Aan ouders of verzorgers van leerlingen der Opleidingsscholen. Bij Raadsbesluit van 25 Mei jl. is be paald, dat de drie Opleidingsscholen, zoo als die tot dusver alhier stonden on der de leiding van mej. C. J. Klomp en van de heeren H. M. Hubregtse en E. L. Brouwer, met lo September e.k. op houden te bestaan en vervangen worden door twee nieuwe Opleidingsscholen, waarvan tot hoofden zijn benoemd de heeren H. M .Hubregtse en E .L. Brou wer. Wij heben mitsdien de eer u te be richten lo. dat de zomervacantie der Oplei dingsscholen dit jaar door ons verlengd wordt tot 31 Augustus, zoodat de twee nieuwe scholen op 1 September e.k. ge opend worden 2o. dat op 1 September alle jongens! der 3de, 4de, 5de, 6de en 7de klassen vereenig dworden in het schoolgebouw aan de Wilhelminastraat no. 43a, Hoofd de heer H. M. Hubregtse 3o. dat op 1 September alle jongens der 1ste en 2de klassen komen onder de leiding van den heer E. L. Brou wer in nader door ons aan te wijzen lo kalen. vermoedelijk in het schoolgebouw aan de Prins Hendrikstraat no. 1 4o. dat op 1 September alle meisjes vereenigd worden in het schoolgebouw aan de Nassaulaan no. 37, waar zij on derricht zullen ontvangen van de on derwijzeressen, die tot dusver aan de meisjesschool werkzazam waren, onder leiding van den heer E. L. Brouwer, die tot hoofd dezer nieuwe Opleidings-! school benoemd is 5o. dat, zoodra het schoolgebouw aan de Prins Hendrikstraat no. 1 met de noodig elokalen zal vergroot zijn (welke verbouwing waarschijnlijk tegen het ein de van October zal zijn afgeloopen) alle meisjes en de jongens dei* 1 ste en 2de klassen in dat gebouw onder de leiding van den heer E. L. Brouwer vereenigd zullen worden waarbij echter het voor nemen bestaat om de jongens en de meisjes in afzonderlijke klasse-lokalen in te deelen, waar de meisjes van onder wijzeressen en de jongens van onderwij zers onderricht zullen ontvangen 6o. dat de inschrijving van nieuwe leerlingen aan de Opleidingsscholen kan geschieden tot 15 Juli e.k. voor alle meisjes en voor de jongens der 1ste en 2de klassen bij den heer E. L. Brouwer voor de jongens der hoogere klassen bij den heer H. M Hubregtse. Burgemeester en wethouders van Haarlem, (w. g.) BOREEL. De Secretaris, w. g.) PIJNACKER. Opening. Heden Zaterdagavond wordt de Noord- Brabantsche Schoenencompagnie in de Bartcljori8straat 16, geopend. De winkel, die zwart geschilderd is, ziet er met zijn tweetal toonbanken met glazen kasten, waarin tal van kleine zwarte en bruine laarsjes en schoentjes tentoongesteld zijn, keurig uit. Tegen de muren bevin den zich een drietal groote kasten, waar in zich een enorme voorraad schoenen en laarzen bevindt, zoowel van de fijnste qualiteit tot net burger schouwerk toe. Achter de winkel is een vertrekje, dat tot paskamer zal worden ingericht. De uitstalkasten doen hun naam eer aan honderden schoenen, allen geprijsd, zijn daarin uitgestald. Speciaal is de Schoe nencompagnie gesorteerd in ijzer sterke schoollaarzen. Uit alles blijkt, dat de Noord-Brabanteche Schoenencompagnie net en solied werk wil leveren voor wei nig geld. Ook worden daar alle soorten van reparatiën door den heer J. A. L. Kesseler, die van zijn jeugd af in het schoenenvak is geweest, sterk en goed koop verricht. De winkel wordt 's avonds verlicht door gasgloeilicht, geleverd door den heer Clausing. Men zie achterstaan de annonce. De Optocht. Wij ontvangen verschillende bijzon derheden over den a.s. optocht bij de feesten op den Koninginnedag. Hedenavond worden in eene vergade ring in Trou moet Blycken de rollen verdeeld, van de eerste afdeeling Willem de Zwijger. Naar men weet is deze af deeling gereed, evenals de derde groep. Watergeuzen, voorgesteld door de ver- eeniging Cremer en waarbij de groep Bloys van Treslong zich zaJ aansluiten. Tevens zijn tot stand gekomen de groe pen voor de bouwvakken en voor de gil den, waarmee de heeren H. J. Geijl en J .Nierop zich belast hadden. Van ver schillende industrieelen is toezegging ontvangen, dat zij met versierde wagens aan den optocht zullen deelnemen. Haarlem Bloemenstad is eveneens ge reed. De heer A. C. de Koek heeft ven dels bijeen, te paard en te voet, die over de verschillende groepen kunnen worden verdeeld. De groep Hulde aan het Koninklijk gezag is nog niet voltallig. Deelnemers aan dez egroep, die bestaat uit 14 herau ten te paard, zullen welkom zijn, even als trouwens nog verschillende gelegen heid tot aansluiting bij don optocht nog open is. Bij den „Villa Groen- en Houtprijs," die op de harddraverijen van 't Oude Slot op Woensdag a.s. wordt verreden, is een fraai portret gevoegd van onze Koningin, geschilderd door den heer J. Sequeira van Amsterdam en daarna in steen gebakken. Vrijdagavond heeft de verzoenings commissie uit de ingezetenen, die zich ten doel stelt toenadering tot stand te brengen tusschen de patroons en de werklieden m het timmervak ten opzich te van de regeling der loonen, hare eerste vergadering gehouden. Zij bestaat uit negen leden en wel de heeren Jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré, Mr. Ph. de Kanter en J. A. G. van der Steur, u'tgenoodigd door de afd. Haar lem van het Nederl. Wcrkl. Verbond de heeren J. W. A. Beijnes, J .H. B. Loots en J Stuijt, uitgenoodigd door de afd. Haarlem van den Nederl. R.-K. Volksbond en de heeren J P. Boerkoe! J .Wolfcüs en E. de Lanoy, uitgenoo digd door de afd. Haarlem van Patri monium. Deze commissie zal weldra stappen doen tot verwezenlijking van haar doel en daartoe o. a. de patroons bijeenroe pen. BINNENLAND Parlementaire Praatjes. Met 32 tegen 13 stemmen heeft de Eerste Kamer het wetsontwerp tot wij ziging der wet op de Nationale Militie (tevens tot invoering van den persoonlij ken dienstplicht) aangenomen. Na de mededeeling van dit resultaat kan ik het verder debat over dit onder werp kort samenvatten in de verklaring, dat de Ministers van Oorlog en Bin- nenlandsche Zaken het voorstel krachtig verdedigden, beiden uit het oogpunt van 's lands belang, de eerste vooral in het belang der defensie, de laatste uit meer algemeen oogpunt en mot het oog op sociale rechtvaardigheid. Beider redevoeringen kwamen overeen met hetgeen in de gewisselde stukken en tijdens het debat in de Tweede Kamer van regeeringswege is aangevoerd. De replieken kenden ook niets nieuws. Maar zij gaven den heer Vlielander Hein aanleiding om met een krachtig woord het wetsontwerp te steunen. Hij was zeide hij er de Reg. erkentelijk voor, dat zij het hielp tot stand brengen voor de inhuldiging der Koningin om wier Troon voortaan geschaard zouden staan jongelingen uit alle standen des volks, schouder aan schouder, zelf bereid dien Troon te verdedigen en die taak niet overlatende aan een ander. F.v klonken bravo's De Kamer deed behalve deze wet nog enkele ontwerpen van geringeren om vang af (de pensionneering der oude weduwen de bestuursregeling op Lom bok, enz.). Zij hield zich daarna bezig mot de motie van orde des heeren Van Asch van Wijck, die de Kamer wilde doen uitspreken, dat voor het examen van adspirant-administrateiu- bij de Marine het eind-diploma H. B .S. niet moest worden gevorderd ,doch die opnieuw op verzet stuitte bij den Min. van Marine. De beslissing over deze motie waal-van de redactie wijziging onderging, werd verdaagd op voorstel des heeren Fran sen v. d. Putte, die in overweging gaf de verdere discussie té houden in tegen woordigheid van den Min. vau Binnen!. Zaken. Twee interpellaties werden aangekon digd van den heer v. d. Putte over de Haagscke waterverversching, van den heer Bergsma over den vee-invoer in België. Zij komen nader in behandeling. De Kamer stelde hare huishoudelijke raming vast en ging uiteen, vermoedelijk tot 11 Juli. G Jr. Een zonderling verhaal. Door het Spaansche stoomschip „Pena Cabarga" van Santander te Rotterdam aangekomen, is aangebracht een persoon die zich William John Brown noemt en 10 mijlen ten N. van de Casjuets drij vende werd gevonden op een redding boei. Genoemde Brown beweert mot u vriend, Laurent Orsetti geheeteu, met een klein jacht, de „Mia Dona," een reis te hebben gemaakt van Gemu :.-..r Hamburg. Na daar eenigen tijd te hebben ver toefd, aanvaardden zij den terugtocht. Alles ging goed tot 28 Juni 's avonds Brown werd gewekt door angstkreten van zijn vriend en tot bezinning geko men, bevond hij zich zelf in het water op een m haast gegrepen reddingboei, terwijl hij zijn vriend op korten afstand zag verdrinken, zonder htdp te kunnen verleenen. Hij bleef op de reddingboei drijven tot den volgenden morgen 4 uur, toen hij door de „Pena Cabarga" werd opge merkt en aan boord genomen. Het verhaal va nden man komt om verschillende redenen niet aannemelijk voor. Vermoed wordt dat men hier te doen heeft met den sportsman Z.. die in het Kanaal van de Soembing over boord sprong om aan de uitlevering aan de Hollandsche justitie te ontkomen. (Hbl.) H. K. H. prinses Pauline van Wurtemberg wordt Maandagavond voor eenige dagen te Soestdyk ver wacht. Vorsten op reis. By aankomst van den kroouprins en de kroonprinses van Griekeulacd te Vlissingen Donderdagavond, waren tegenwoordig de heer J. Ruyter, kan selier van het generaal consulaat van Griekenland te Amsterdam, die den boogen reizigers bouquetteu aanbood, FEUILLETON. De Schipbreuk. van de „Atlanta". 38) „Mij dunkt, dat mijn leven evenveel waard is als het uwe en ik het recht heb te vragen, hoe wij het schip zullen verlaten en naar wal roeien," antwoord de ik met warmte, trachtend zoodoende iet-s meer van hem te weten te komen. „Gij zult dus de groote boot uitzetten en er in gaan om naar wal te roeien Zijt ge dat van plan „Wel, dacht ge dan, dat wij de boot uit zouden zetten om er niet in te stap pen V' vroeg hij grijnzend. „Blijf er niemand op het schip ach ter?" „Of wij iemand achter zullen laten!" zeide hij gejaagd. „Wie heeft u dat in uw h oofd gepraat „Wel, ik vreesde, dat die gele duivel, de kok jelui zou overhalen den hofmees ter aan boord te laten, hopende dat hij zal verdrinken tot straf van vroeger huichelachtig gedrag," zeide ik hem strak aanziende. „Neen, neen, niets van dat al!" ant woordde hij schielijk en blijkbaar onge rust. „Die verwenschte kokdenkt ge dat ik, als kapitein, zulke orders zou uitdeelen „Nu begrijpt je, wat ik zooeven be doelde," zeide ik mijn hand op zijn arm leggend, terwijl ik hem glimlachend aanzag. „Ik meende werkelijk, dat jelui den armen kerel niet mede wildet ne men. En daarom wilde ik weten hoe ge met de booten zoudt handelen en ge hem dwingen wildet aan boord te blij ven." De achterdochtige schurk beet in het aas, dat ik hem voorhield en een non chalant air aannemend, dat hem even min stond als het buis, dat hij van den vermoorden kapitein had gestolen, vroeg hij: „Ik begrijp u niet. Als zij den hof meester achterlieten, het is niet zoo, maar stel het eens, wat zou dat dan nog met het uitzetten der booten te maken hebben? Dat begrijp ik niet." „Oniets," hernam ik schouderopha lend. „Nu het- besloten is, dat de hof meester mede mag, doet het er niet toe." „.Kunt ge het mij niet zeggen, mijn heer?" vroeg hij met moeite zijn drift inhoudend. „Het is de moeite niet waard," zeide ik, omdat, als gij het in uw hoofd mocht halen den hofmeester achter te laten, het toch maar één man gold. Hoe ik op het idee kwam? door een verhaal dat ik eenigen tijd geleden las. Daar kwam ook in voor, dat het volk 't schip wilde verlaten, maar er waren twee booten disponibel en deze konden nauwelijks twee derde van de beman ning bevatten. Daarop beraadslaagden zij met elkaar begrijpt je mij „Ja, ja, volkomen." „Er werd besloten, dat twaalf van de achttien matrozen in de sloepen zouden gaan en de anderen achterblijven. Maar zij moesten natuurlijk zeer voorzichtig te werk gaan, want als de anderen er achter kwamen, zouden zij in hun dood; geven en ik zou niet graag met zoo'n gevecht in de sloepen zitten." „Maar hoe liep het met die beman ning af?' „Wel, zij gingen heimelijk in de sloe pen en roeiden weg. De anderen spron gen in zee, maar konden de sloepen niet inhalen. Maar dit alles heeft niets met ons te maken. G ij hebt mij nu uitgelegd, wat ik verlangde te weten en ge kent nu de redenen, waarom ik je vroeg, hoe ge met de booten wildet handelen. Denk er om, dat er een vrouw aan boord is en dat een gevecht op 't laatste oogenblik als onze redding van bedaardheid en orde afhangt, ons allen 't leven zou kos ten." Dit zeggende verwijderde ik mij, voorgevende even tiaar het kompas te moeten zien. HOOFDSTUK XVII. angst in de booten trachten te springen, dat- ongetwijfeld een schermutseling ten gevolge zou hebben, waardoor of de boo ten beschadigd werden of de maats Ik kon niet verwachten, dat de toe- verdrinken konden. j spelingen die ik expres in mijn gesprek In ons geval, zelfs al waart ge het van gemengd had, Stevens zouden nopen zijn plan, zouden we niets te vreezen hebben, handelingen zoo te wijzigen, als ik dit omdat het hier slechts één man geldt, wenschtemaar ofschoon ze mogelijk Maar als het er twee of drie of vier wa- geen goed zouden uitrichtenkwaad de ren, die krankzinnig van angst in de den ze mij zeker niet en op zijn minst booten wilden springen, pas dan opgenomen zou mijn meening gereepee- Want de vrees zou hun dubbele krachtteerd worden, zoodat ik hopen kon, dat men mijn verdere opmerkingen tenmin- - sto overwegen zou. i Er bleef mij nu niets anders over dan te wachten wat er nu verder zou vol gen. Maar er zijn geen woorden genoeg om mijn angst uit te drukken, die steeds toenam naarmate de uren verliepen en wij de ontknooping van het drama naderden. Een paar van de matrozen waren dien mjüdag reeds beschonken en twee of drie in een hevigen twist gewikkeld, zij zongen, totdat ze niet meer konden en aten bij hun thee meer vleesch en gevo gelte dan anders. Maar de meerderheid was nuchter en hield de dronken kerels in bedwang het lawaai bepaalde zich alleen tot de voorplecht-. Ik vroeg mij verwonderd af wat de bootsman wel van het leven boven zijn I hoofd zou denken en of hij een horloge i bij zich had. Zijn toestand was alles be halve aangenaam tusschen de kolen in het pikdonker, met een voortdurend gepiep van ratten om zich heen en het eeuwigdurende gekraak van het hout werk. Een verschrikkelijke gedachte kwam mij op eens kwellen. Als hij eens in slaap viel even voordat de matroos ver scheen om 't schip lek te maken, die na tuurlijk een kaars mee nemen en hem daar zou zien liggen Maar het was niet goed hieraan te denken. Ik kon slechts doen, wat in mijn vermogen was. Als we gedoemd waren te sterven .moesten wij den dood rustig onder de oogen zien. Om zeven uur woei er een frissche wind, die den geheelen nacht aanhield. Ik zette alle zeilen bij en tot den volgenden dag twaalf uur liepen wij een goed gangetje. Toen bedaarde de wind en werd Noord, maar dat deed er weinig toe, want ik had op de kaart zulke groote vorderin gen gemaakt, dat Stevens overtuigd was. dat al liep het schip slechts vier knoo- pen in het uur, wij 's Vrijdags de kust van Florida toch dicht genoeg zouden genaderd zijn. om het schip te verlaten. In den namiddag maakte het volk aanstalten om de groote boot over boord te zetten zij voorzagen haar van strop pen, waaraan zij takels bevestigden, zoo dat, zij hun plan ieder oogenblik ten uit voer konden brengen. Hun verlangen om het- schip te ver laten sprak duidelijk uit deze vroegtij dige toebereidselen. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1