ADVERTENTIEBLAD. NIEUWS _AJD V anEETBXLTTjLËaSr Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. öe oorlog tusschsn Spanje en Amerika. FEl 'ILLETON. ISe Jaargang. Dinsdag 9 Juli 1898. 4604 Voor ILior'.:n. 8 inluidenj Voor df tbriKit: in den omtrek waar rvn Agent ge vestig. I is (kom dor genv-ente<. per 3 maanden Franco «oor i-.t geheele Kijk, per 3 maai-.3en. Afzond-rlij ke anmniers Geïllustreerd Zondagsblad, .voor Haarlem, per 3 maanden n de omstreken en franco per post igi t 1—5 regels 50 Cfs.iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Ad verrennen worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Di- blad w>vh:,':r dagelijks. behalve op Zon- eu Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstr. r. 14. Haarlem. Telefoonnummer 122. Hoofdagenten roor BuitenlandCo de Publidir Ef rang ere 6. L. DAL'BE Co. JOHX F. JOJS'ES, Snee.. Parijs 3this Faubourg Montmartre. Met uitzondering vai: hel Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend recht tot pteatsiDg vau Advertentiën en Reclames betreffende Handei, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan bet Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN bet Arrondissement Haarlem is de pry's der Advertentiën van 1—5 regels f 0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel /'0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek Veisen, W. J. ek '4jn Blómendaal, santpoort en Schoten. P. v. d. RAADT. Zandpoort; Heemstede, J. LEUVEN,by de tol; Spaarndam, C. HARTENDORPZandvoort, G. ZWEMMER; RU IJTERBeiemuijlr, 3. HOORNBEülegom, ARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. is naar het front gekommandeerd om den strijd te hervatten. De Spaansclie versterkingen zijn zeer krachtig. De pro jectielen, door de Spaansche schepen ai- Het departement van oorlog te Was- gezonden, veroorzaakten groote ver- hington heeft Vrijdagavond het volgen- woestingen. Toen de Amerikanen de ver- de telegram van Shafter uit Siboneyschansingen bereikten, bevonden zij zich ontvangen Wij hebben een zeer hevig tegenover een kaag van met weerhaken gevecht gehad, dat durde van 8 uur 's voorzien ijzerdraad, van acht voet hoogte morgens tot zonsondergang. Wij hebben Het departement van oorlog te Was- de buitenste versterkingen van Santiago hington heeft het volgende telegram van genomen en houden die nu bezet. Tus- generaal Shafter ontvangen Ik vrees schen mijn liniën en de stad is er nu ;j geen hoog genoeg cijfer van de geleden mijl open land. De troepen zullen met verliezen opgegeven te hebben. Er moet den morgen verschanst" zijn. Dan zaldadelijk een groot, volmaakt uitgerust mijn troepenmacht ook belangrijk ver-hospitaalschip gezonden worden. De sterkt zijn. Generaal Lawton's divisiehoofdchirurg zegt dat hij werk heeft van generaal Bates' brigade was den voor veertig dokters meer dan hier zijn. heelen dag in het gevecht om Caney te De hoofdofficieren van gezondheid van nemen hij slaagde daarin om vier uur leger en marine hebben heden een con- in den namiddag. Vrijdagnacht komen ferentie gehouden Alen zal een vijftigtal al deze roepen in het front van Santiago dokters en de overige gevraagde medi- Tot mijn leedwezen moet ik zeggen, dat' schc hulp zoo spoedig mogelijk aan Shaf- wij ruim 400 dooden. en. gewonden heb- J ter zenden. Het tot de marine behooren- ben, maar niet veel dooden. J de ambulaucoschip Solace ,dat zich thans Volgens een telegram vau cle Herald in de buurt van Santiago bevindt, zal uit Play.; del Este, 1 dezer gedateerd,in gebruik gesteld worden. Het hospi- is het gevecht het hevigst geweest bij taaischip Relief, dat tot liet leger be- Caney en Aguadores. Generaal Shafter hoort, is vanochtend van New-York naar voerde zelf de troepen aan tegen Caney,Santiago vertrokken het is bewonde- terwijl generaal Kent naar Aguadoresrenswaardig ingericht voor de behaude- oprukte; tegelijk naderde Garcia met. ling van 500 zieken en gewonden zijn Cubanen Caney uit liet zuidwesten, j Telegrammen van generaal Shafter De Spanjaarden verdedigden die plaats bevestigen dat de verliezen der Ameri- krachtig. maar werden langzamerhandkanen ongeveer duizend man bedragen, teruggedreven naar de. stad. Cervera'sDe dichtheid van het kreupelhout ver vloot nam deel aan den strijd en wierp j hindert een juiste raming. Een vijftig granaten naar de Amerikaansche en Cu-tal dokters hebben bevel ontvangen naar baansche liniën. één granaat vernietigde, het leger van Shafter te gaan. Heden- een gehcele compagnie Amerikanen, j ochtend werd hier een conferentie tus- Sampson's vloot steunde de Amerikaan-1 schen de militaire chefs gehoudenin sche troepen, door Aguadores te beschie- militaire kringen uit zich een ernstiger ten. waai- do Spanjaarden een wanhopi-beschouwing. Een telegram uit Playa- gen tegenstand boden. Het vuur van de del-Este aan de Evening World luidt schepen vernielde de nieuwe batterijen j Garcia deelt rnij mede dat generaal Pan- ten oosten van fort Morro. Daarna on- do met 6000 man Santiago biunengeko- derhield de vloot een heftig vuur op demen is. Tot hedenmidag was aan het Spaansche stellingen te Aguadores,departement van oorlog geen bericht ont- waarop de Spanjaarden begonnen af te vangen betreffende hervatting van den gevochten. De opstandelingen namen het nield was. De divisie zag zich genood--, berichten dat generaal Shafter de ope- Spaansche zeilschip Bohul uil de baai zaakt naar Jaragua terug te keeren. raties zou opschorten om versterkingen j van Kayabas, terwijl dit 500 man aan De Amerikanen maakten 2000 ge- j af te wachten en dat generaal Pando te wal zette. Na een hevig gevecht werd de vangenen. Volgens de „Herald" verlo-j Santiago is aangekomen, op het depar- J overste, die de Spaansche troepen aan- ren zij Vrijdag en Zaterdag 1200 man. lenient van oorlog een diepen indruk voerde, gedood. De gouverneur van Bu- De Spanjaarden hadden op zijn minst'gemaakt. De tijdingen werden onverwijld' lucan is met "stouw en kinderen door de 1000 dooden. opstandelingen gevangen genomen. Agui- Een ander bericht zegt, dat de Spaan- naido heeft Artacliio en Sendico, aan- sche divisie die aan generaal Lawton's voerders van de opstandelingen, in hech- aanval op Caney weerstand bood, 2000 tenis laten nemen omdat zij hadden ver- man aan dooden. gekwetsten en gevange- klapt dat' het stoomschip Pasig, waarop nen verloor, het centrum eu de linker- dezer dagen door de overheid te Hong- vleugel der Spanjaarden lieten ongeveer 4000 man in den slag. Een paar Ameri kaansche colonnes verloren alle officie ren. Er werden een aantal kolonels en luitenant-kolonels gedood. kong beslag werd gelegd, geladen \va; met wapens voor de opstandelingen. San- dico deed een beroep op den Amerikaau- j schen consul en is weder vrij gelaten. 1 Men vreest dat er oneenigheden uitge- broken zijn onder de opstandelingen, die Playa del Este aan de „Herald" meldt, gelooven dat Aguinaldo Artacliio zal la- dat generaal Shafters legers bij het aan- ten fusilleeren. tenzij Dewey tusschen- breuken van den dag den verwoeden beide komt. Aguinaldo heeft gezegd dat aanval op Santiago begon met het voor- Artachio blijkbaar een oppositie-partij nemen om de stad binnen te rukken voor j wil vonnen. het vallen van den avond. Over den strijd om Santiago komen deel der Amerikaansche troepei tal van berichten aan, die der Amerika-noordoosten tusschen Caney en Santiago nen ontleenen wij het volgendej oprukten, kwamen andere divisiën uit Generaal Shafter seint van. Zondag uit het zuiden opzetten. Nog anderen trok- het kamp te Seviila ken tegen het oosten en het centrum van „Santiago is aan de Noord- an West- de stad op. De geheele vloot beschoot zijde geheel ingesloten, maar het cordonzonder ophouden de batterijen aan de om de stad is zeer zwak. Bij het naderen haven. van de stad bleek mij dat de versterkiu- j Een gemaskeerde Spaansche batterij gen zoo krachtig zijn, dat het mij on- opende het vuur op een regiment vrij j mogelijk zal zijn de stad door een storm-williger? dat langs een voetpad oprukte aanval te nemen met de strijdmachten richtte verschrikkelijke verwoestin waarover ik op het oogenblik beschik. gen in de rangen aan, maar het regiment .Onze verliezen bedragen duizend man hield zich goed en verdreef de Spanjaar- ST ADSHtEUWS Eerste en tweede pagina. Haarlem4 Juli 1898. De zaak-Hogerliuis. Evenals de zaak-Dreyfus in Frankrijk ter kennis van president Mc Kinley ge-blijft de zaak der gebroeders Hogerhuis, bracht, waarop krijgsraad werd belegd die naar men weet veroordeeld zijn in- aan het departement van oorlog. Men I zake een inbraak te Brit sum. in Neder- maakt toebereidselen om onmiddellijkland een onderwerp uitmaken voor dis- aanzienlijke versterkingen naar Santia- j cussic. go te zenden. j Tal van personen in Nederland be- Zooals gewoonlijk zijn er in Madrid weren, dat- de Hogerhuizcn de slachtof- geene ol zeer beknopte berichten geko- j iers zijn van eeno rechterlijke dwaling men. Zondag was er nog geen officieel tot zelfs in de Tweede Kamer is met telegram ontvangen over den strijd voor mr. Troelstra een verdediger van hun •antiago, maar de berichten uit parti- onschuld opgestaan en zelfs worden Een telegram van Zaterdagmiddag uit jculiere bron geven de verzekering dat de J in Friesland, waar de zaak uiteraard Amerikanen in werkelijkheid een échec I het meest de gemoederen in beweging hebben geleden en dat de Spanjaarden j brengt, de namen genoemd van drie tal van gevangenen maakten. 1 personen, die de werkelijke daders zou- De pogingen der Amerikanen om teden zijn. e rukken voor Tayabaean, te Punta Caney eu te Tu-j Zondag 3 dezer werden in verschillen- Terwijl een Ms te lauden, zijn afgeslagen. Een Aïne-de plaatsen van Nederland Ytigaderin- •oepen uit het rikaansch transportschip is op de kust! gen gehouden ten gunste vaii dc- ilivrij- gestrand. De schepen clie Manzanilla heidsstelling der Iïogerhuizon, ook te beschoten, moesten een schuilplaats zoe- Haarlem in de groote zaal van Felix ken to Cayos. Een officieel telegram van maarschalk Blanco meldt dat de vijand zich meester gemaakt heeft van Lomas en San Juan. De Spanajarden konden de artillerie deinzen, De „World" bevat een telegram uit Santiago van 1 Juli des middags, lui dende Het eerste artillerie-gevecht- van aanval. Mac Kinley en Alger vernamen door een particulier telegram van het slag veld, dat het gevecht Zaterdagochtend deze expeditie is juist geëindigd met j hervat is en den geheelen dag heeft het tot zwijgen, brengen van de Spaan-voortgeduurd. Aldoor worden gewonden sche batterij. Het was een foufc dat men j aangebrachtalles duidt aan dat de de infanterie zich achter de Amerikaan-1 verliezen der Amerikanen aanzienlijk sche batterij had laten ophoopendezijn. Het telegram gewaagt niet van meeste verliezen aan Amerikaansche zij-1 cenip- beslissend resultaat, de zijn aan dezen misgreep te wijten. De Twee kolenschepen, tot het eskader Spaansche forten en verschansingen ant- j van Camara behoorend, zijn het kanaal woordden weldra, toen het vuur om ze- doorgevaren en hier e Suez aangeko- - ven uur s morgens geopend werd. De men. Amerikanen gebruikte gewoon kruit, De Staatscourant te Madrid bevat een .elks rook een prachtig doelwit uitmaak- j besluit, waarbij 26,000 man onder de 1 -e voor de Spaansche veldbatterij, die J wapens geroepen worden. seer juist schoot. De Amerikanen waren j In een redevoering te Madrid aan een niet dan bij benadering in staat de plaats Zaterdag gehouden banket viel Romero van des vijands kanonnen te bepalen, I Robledo de regeering heftig aan .Hij tengevolge van zijn gebruik van rook-verweet haar dat zdj zonder leidend be- zwalc kruit. De Amerikanen werkten ginsei was gebleven en alles overliet aan zoo hard ais geleken. Het Spaansche vuur de bevelvoerende admiraals. Hij mo ri lheid langzamerhand op. Twintig van cle dat er direct met den vijand over vre de honderd Cubanen die bij de Ameri- de onderhandeld moest worden, wanneer kaansche batterij dienst- deden en twee het oogenblik daartoe gekomen zou zijn. kanonniers zijn gedood; verscheidene j Particuliere brieven, van 29 Juni uit rough riders gewond. j Cavite gedagteekencl, bevatten de vol- Men schat de verliezen der Amerika- gende berichtenDe opstandelingen op Inen in het gevecht van Donderdag op Momba hebben de geheele provincie meer dan duizend man. Al hun reserve Buluean bezet. Nu en dan wordt er nog maar de lijst- is nog niet opgemaakt. Er zijn "weinig zieken maar de troepen zijn afgemat door de hitte eu de inspanning gedurende den slag van Vrijdag, die be stond in een bijkans onafgebroken ge weervuur tegen de loopgraven der Span aarden. „Wij onderhouden met eenige moeite een berijdbaren weg naar achteren door een terrein dat door den regen doorweekt is. „Generaal Wheeler is ernstig ziek en zal waarschijnlijk heden naar de achter hoede geëvacueerd moeten worden. Ge neraal Young is eveneens zwaar ziek hij moet het bed houden. „Bij een uitval gisteravond door de Spanjaarden ondernomen, is generaal Hawkins licht aan den voet gewond De uitval werd schitterend afgeslagen.' Generaal Miles, de opperbevelhebber van het Amerikaansche leger, sprak zich als volgt uit „De slag bij Santiago is eeu remise- partij. Generaal Shafter zal zich voor- 'loopig terugtrekken op de hoogten bij de stad, waar hij de aankomst van ver sterkingen zal afwachten. Wij zullen den troepen gelegenheid geven om uit te rus ten. Generaal Shafter zal waarschijnlijk Caney en de vlakte bij Santiago opge ven." Er wordt hulde gebracht aan den moed eu de taaiheid der Spanjaarden, die, on danks zware verliezen, elkeu duim grond aan de aanvallers betwistten. Het eenige punt waar de Amerikanen niet slaagden, was de uiterste linkerzij den, hun daarbij zware verliezen toe brengend. Ook de ongeregelde cavalerie den morgen blootgesteld aan een uiterst hevig vuur. Om San Juan werd twee uur lang heftig gestreden, totdat de verjaagde Spanjaarden op Santiago terugtrokken. Vijf regimenten cavalerie, gesteund door twee regimenten infanterie namen San Juan bij stormloop in, maar leden gc- voeligo verliezen. Eeu ballon die in het gevecht- van gisteren werd gebruikt, zou grootere diensten hebben bewezen, als de Span jaarden er niet in geslaagd waren liem stuk te schieten. Het hospitaal te Siboney is overvol met gewonden. Ook liet hospitaalschip „Texas" is propvol De Amerikaansche soldaten werden Zaterdag slechts voor enkele noodzake lijke verdedigingsmiddelen gebruikt, want him was rust gegeven, waaraan zij na de vermoeienissen van Vrijdag wel behoefte hadden. Over de geheele ge vechtslinie werd slechts zwak gevuurd. Op dien dag evenwel hervatte de vloot vroegtijdig de beschieting der forten vooraan do baai van Santiago. Hot bombardement duurde een uur De Zuid- i westhoek van fort Morro werd verwoest., de batterijen ten Westen van het ka- naai en ten Oosten van fort Mom» heb ben eveneens geleden. De forten beant woordden het vuur maar zwakjes, met uitzondering vau de forten in de haven. Dc schepen bleven ongedeerd. De batte- redden, maar meer dan de helft van hun troepen is buiten gevecht gesteld. Genei-aal Linares is ernstig gewond hij moest zijn commando aan generaal Toras overgeven. Santiago is nog altijd in de macht dei- Spanjaarden, die vast besloten zijn tot het uiterste vol te houden Generaal Va- ravarey, do bevelhebber der troepen tö Caney, streed met heldenmoed aan het hoofd van zijn soldaten. De generaals voegen zich bij de voorhoede om een voorbeeld te geven aan de manschappen. Onder zulke omstandigheden werd gene raal Linares gewond Zijn toestand is ernstig. Admiraal Sampson, vernomen hebben de dat drie Spaanscne torpedobooten te Manzanilló waren, gaf aan de „Hist, de ..Hornet" en de „Wampatuck" bevel, die te gaan vernielen. Deze schepen drongen de liaven bin nen. waar zij negen Spaansche schepen vonden, o.a. een torpedoboot en een krui ser, in halvemaansgewijs geschaard, on der bescherming van de batterijen aan den wal en de Spaansche infanterie. Het gevecht duurde twee uur. De Amerikanen boorden een kanonneerboot, een sloep en een ponton in den grond en beschadigden verscheiden ka 11011 ueerboo ten en de batterijen aan den wal, maai de „Hist" werd elf maal door een bom getroffen. Ten slotte werd de „Hornet" buiten gevecht gesteld en de „Hist" moest haar op sleeptouw nemen, terwijl dc „Wampatuck" den aftocht dekte voor de Spaansche overmacht. De ..Hist" drong de Neguira-baai bin nen waar zij een Spaansche kanonneer boot in den grond boorde en een trans portschip met troepen verjoeg, dat op het strand liep. de, waar de divisie van generaal Duf- rijen gingen met vuren vcort, toen de I field een riviertje niet kon overstekenschepen zich terugtrokken, om zich meester te maken van Aguado- Luidens een telegram uit Washington j res, omdat de brug over het water ver- aan de ..Evening Telegram," hebben de Favore. Zij was hier ter stede uitgeschre ven door de navolgende negen vereeni- gingen 1. Ned. Sigarenm - en Tabakbew.- Bond, afcl. Haarlem. 2. Ned Timmer lieden-Bond, afd. Haarlem. 3 Haarlem- sche Stucadoors-Vereeniging, afd. van den Ned. Stucadoors-Bond 4. Ned Bond van Behangers en Stoffeerders, afd. Haarlem. 5. "Vrouwen-vereen ..Vooruit gang zij ons Streven". 6. Opperlieden- Vereen. 7. Vrije Socialisten-VcreenS. Socialisten-Bond, afd. Haarlem, 9. Bak kersgezellen-Vereen. „Ons Genoegen Als sprekers waren aangekondigd cle heeren H .M. Kamphuizen, van Amster dam. J. Klompe van Rotterdam en Ds. Bahler. De voorzitter, de heer C. J. C'. Loman. deelde mede. dat laatstgenoemde spreker niet aanwezig was, verder dat de afd. Haarlem van den Metaalbewcr- kersbond eene betuiging van sympathie had gezonden en. dat do afd Haarlem van S. V. en van den Typografenbond, benevens de volkskiesvoreeniging zich aan medewerking hadden onttrokken. Hei eerst kreeg daarop de heer KLOMPE het woord. Hij begon zijn rede met de opmerking, dat de toestand der tegenwoordige maatschappij zoo is, dat men geen enkel oogenblik daarmee tevreden kan zijn. Gevolg daarvan is, dat er gestolen, geroofd »m gemoord wordt en wie dat doen worden opgeslo ten in gevangenissen, die hij steene» lijk kisten noemde. De bewijzen van de onschuld der ge broeders Hogerhuis zijn zóó groot, dat ieder daarvan overtuigd moet- zijn, be halve do rechters. Dezen hechten zoo veel waarde aan drie onder eede afgeleg de verklaringen, dat zij cle Hogerhuizen daarop veroordeeld hebben. Het wot- tig bewijs is dus wel geleverd, maar het overtuigend bewijs geenszins. Direct na Óen moord hebben deze zelfde drie per sonen gezegd, niet te weten wie de daders warenhet was nacht, zij konden hem dus niet zien. Door het langdurig aanhouden van de rechtbank evenwel zijn zij tot de conclu sie gekomen, dat de Hogerhuizen de schuldigen waren. De Schipbreuk van de „Atlanta". 39) Van nu af deden zij zich terdege te goed aan gebraden varkensvleesch en aten van alles, waarin zij trek hadden zij dronken, evenwel niet veel, in elk geval niet genoeg om beschonken te worden. Toch bevond cr zich nog ge noeg rum in het ruim om ze allemaal een delirium te doen krijgen, als zij plan hadden geheel de vaten aan te breken. Toen het begon te schemeren waren er vijf schepen in 't zicht, twee in het Zuiden en drie, die in Noordelijke rich ting stevenden. Het gezicht van deze schepen overtuigde Stevens ten volle, dat wij ons dicht bij land bevonden; hij twijfelde niet, zoo zeide hij mij, of het waren mailbooten, die op West-In- dië voeren, waarvan hij veronderstelde, dat wij nog vierhonderd mijl verwijderd waren. Ik liet hem natuurlijk in dien waan. Juffrouw Robertson zag ik dien avond slechts enkele minuten en ik nam deze gelegenheid te baat om haar te verzoe ken niet op het dek te komen. I Het volk amuseerde zich op de voor plecht en ofschoon ze niet dronken wa ren, maakten zij toch een vreeselijk la- waai. Eén van hen zat op zeeman's ma nier boven op den kaapstander op een harmonica te spelen, enkelen dansten en twee van hen hadden zich als vrouwen verkleed, wollen dekens deden dienst als japonnen en een zeildoeken baret stond scheef op hun hoofd. Dit vermaak zou zeer onschuldig ge weest zijn, had er eenige discipline be staan om hen in bedwang te houden. Maar matrozen slaan dikwijls van ge paste vroolijklieid in losbandigheid over, en in de tegenwoordige stemming van 't volk kon de geringste oorzaak aanleiding geven tot een twist, die eindigen zou in moorddadige handelingen. Gedurende mijn kort onderhoud met juffrouw Robertson deed ik haar een dwaze vraag, hl. of zij kon sturen?" „Ja," antwoordde zij. „Ge zegt ja," zeide ik, „omdat ge pro- beeren wilt of het gaan zou." „Neen," zeide zij ernstig, „ik kan zeer goed sturen." „Hoe hebt ge dat geleerd „Op onze reis naar de Kaap de Goede Hoop. Ik sloeg dikwijls den man aan roer gade en zag lieni dan liet rad be handelen, zóó dat de kompasnaald altijd in dezelfde richting bleef. Ik zeide kapitein Jenkinson, dat ik graag sturen zou loeren en zoodoende stond ik dikwijls aan het roer, terwijl hij mij voor de grap bevelen gaf - „Hoe zoudt ge het roer dan draaien, als ik u zeide het rad naar stuurboord te wenden „Naar links,' antwoordde zij terstond. „En als ik zeideSnel om „Als de wind van den linkerkant i kwam zou ik het roer zoover mogelijk 1 naar rechts draaien." Gij kunt mij toch niet vastzetten. Ik ben met al de termen bekend. Heuseh ik kan goed sturen. Ik geloofde haar volkomen ofschoon ik nooit gedroomd zou hebben, dat zij op dit punt ontwikkeld was. Ik zeide haar dat. als wij er in slaagden ons van de schurken te ontslaan en weg te zeilen zij ons van groot nut zou kunnen j zijn daar er dan twee man overbleven om het werk te verrichten, als zij aan i het roer wilde staan. I En nu brak de bewuste Vrijdag aan. Wij hielden niet geregeld wacht. Nu de reis op haar eind liep, nam het wantrouwen van Stevens toe. Hij liep onophoudelijk heen en weer, nu eens op het kompas lcijke-nd, dan weer zich van onze snelheid overtuigend, door naar het voorbij stroomende water te zien .Dikwijls voegde hij rich ook bij Fish, Cornish Joluison en hun maats om met hen te beraadslagen. Hij vroeg geen enkele maal naax de Robertson's en scheen hun aanwezig heid totaal vergeten te zijn. Hij ontweek mij zooveel mogelijk, ver liet het deli als ik boven kwam, ging naar achteren als ik op do voorplecht stond, in één woord hij bleef mij uit de voeten. De licht bewolkte hemel beloofde een inooien dag, ofschoon de barometer den goheelen nacht door gezakt was en om acht- uur zeer laag stond. Reeds zoo vroeg in den morgen gaf de zon veel warmte zoodat hier en daar op het dek de teer week werd en aan de schoenzo len bleef kleven, terwijl het houtwerk sterk riekte. Er was sterke deining, die van uit het Westen kwam opzetten j hoog in de lucht bespeurde ik enkele wolkjes maar overigens zag ze hel blauw en de wind blies friscli uit het Noorden. De matrozen hielden zich kaJra en bleven het ook den geheelen dag enke- len van hen tuurden evenals Stevens voortdurend naar de horizon, blijkbaar uit vrees een schip iu 't richt te krijgen. Anderen zagen telkens op het kompas. Wij hadden alle zeilen op en het schip liep zoo ver ik na kon gaan vijf knoopen in het uur, ofschoon de loglijn er zeven aangaf en ik noteerde er ook zeven op de lei om mogelijke moeielijk- heden te voorkomen. Toen ik met mijn sextant- in de hand op het dek verscheen, was het eerste wat ik zag de begeerige gezicht-en der matrozen, die mij op den achtersteven of op de trap stonden af te wachten. Een oogenblik zonk mij het hart in de schoenen. De verschrikkelijke gedachtezou den zij met onze plannen bekend zijn schoot mij op eens te binnen. Wisten zij, dat ik bezig was hen te bedriegen Neen 1 Toen ik ze nog eeus aanzag was ik ge rust gesteld. Er lag een uitdrukking van bezorgd heid maar niet van wantrouwen over hun gelaat verspreid. Zij brandden van verlangen om te weten of de reis nu geëindigd was of dat ze nog langer op het schip moesten blij ven, waarop door hun misdaden een vloek rustte en dat zij zooals ik wel uit enkele gezegden van Stevens had kun nen opmaken, verafschuwden met al den afkeer van een slecht geweten. Nadat ik mijn waarnemingen gedaan had, maakte ik aanstalten om het ach- eerdek tc verlaten, toen een van de ko- I reis mij toeriep „Zeg ons uw bevinding." „Ik moet eerst mijn berekening ma ken," antwoordde ik. „Doe het dan hier, terwijl wij er bij zijn." ..Begrijpt jelui iets van navigatie?" Niemand antwoordde. „Als gij niet kunt rekenen, zijt ge niet in staat mij te volgen." „2 maal 2 maal 1 gelijk 9." zeide een van hen. „Wat beduidt die gekheid! Je moest je schamenschreeuwde een der ma trozen. Daarop volgden er een paar klap pen, die vergezeld gingen van een vloek. „Als gij wilt. dat ik mijn berekenin gen in jelui bijzijn maak. zal ik het doen," zeide ik. Dit zeggende ging ik naar beneden om mijn benoodigdheden hiervoor to halen en liet mijn sextant op het dek om hen te toonen, dat ik het eerlijk met ze meende. Toen ik terugkwam stonden rij allen om het raam van de kajuit heen en

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1