NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Oe oorloa tusschen Spanje en Amerika. FEUILLETON. 16e Jaargang. Donderdag 7 Juli 1898. Mo. 4606 HAARLEMS DA6BLAD Voor Haarlem pér 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in don omtrek -waar een Agent gevestigd ie (kom der gemeente), per 3 maanden'1.30 Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden1.65 A t/v»ndci-lijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post 0.373 A DVEBTErrTIBN": xteclauu eer !0 'As. G'.oote letters r.aa :.r >Diijfc rabat i 20 Ge»t per regel. Abonnementen en avrtentién worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtsrv:14. HaaH.eirTelefoonnummer 122. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publidté Etranyère G. L. LAUBE Co. -JOHN F. JONES, Sua-., Parijs Slbis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bnrean A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0,75, elke regel meer /0,15: Reclames per regel /'0.30. Agenten voor dit^blad in den omtrek zijn: Bloemendaal, Santpoort en Schoten, P. v. d. RAADT. Sandpoort; Heemstede, J. LEUVEN,bij de tol; Spaarndam, C. HARTENDORPZandvoort, G. ZWEMMER Velsen, W. J. RUIJTERBeverwijk, J. HOORNSHiUegom, ARIE HOPMAN, Molenstraat Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Wij laten hiei- de verschillende be richten volgen over het zeegevecht bij Santiago, dat tot den ondergang van Cervera's eskader leidde. Volgens een telegram uit Santiago aan net ..Evening Telegram," van Zondag ge- dagteekend, hebben de Amerikaansche schepen weinig geleden van het heftige vuur van Cervera. Het Spaansche admi raalschip ging voorop. De Amerikaan sche schepen werden in positie gesteld maar begonnen eerst te schieten toen de Spanjaarden de baai van Santiago uitge komen waren. Cervera wendde de Ste ven naar het westen, zoo dicht moge lijk de kust houdende. De Vizcaya eu do Oquendo volgden het admiraalschip, daarna- kwamen de torpedojagers. Plot seling openden de Amerikaansche pant- gerschepen het vuur. Een hagelbui van kogels daalde op de Spaansche schepen neer. De Cristobal Colon bleef echter het. vuur van de Amerikanen beant woorden, maar op tien mijlen van fort Morro gekomen moest ook dit schip zich naar de kust richten. De Vizcaya en de Oquendo hadden de helft van dezen af stand nog niet afgelegd, toen zij reeds in brand stonden en op de kust gezet moest worden. De bemanning verrichtte won deren van dapperheid. Het eenige Ame rikaansche schip dat beschadigd werd, was de Gloucester .Toen een van de tor pedobooten de kust naderde, sprong het schip in de lucht. Cervera deed tegenover een zeer over- maehtigen vijand een heldhaftige poging om zijn schepen te redden. Hij streed nog toen zijn eigen schip reeds in brand stond. Twee uren lang vervolgde Samp son de wijkende Spanjaarden, wier sche pen doorschoten en met bloed bedekt waren .Eerst nadat groote rookwolken van hun schepen opstegen, lieten de Spanjaarden ze op het strand loop en. waai zij het vernielingswerk voltooiden. De bemanning van de. vloot kon zich op den wal redden, met hulp van de Ameri- kaansche oorlogsschepen de Spanjaar den gaven zich aan de genade van de overwinnaars over. Dezen zonden solda ten naar de kust om de krijgsgevange nen te beschermen tegen de Cubanen, die zich daar in hinderlaag bevonden. Cervera ging in een Amerikaansche boot aan wal, waarna hij op zijn verzoek aan boo id van de Gloucester gebracht werd. De commandant van dat schip wenschte den admiraal geluk met een van de dap perste zeegevechten die ooit geleverd zijn. Uit de bijzonderheden over het zeege vecht bij Santiago blijkt, dat het opmer kelijkste feit de vernieling va.n twee Spaansche torpedojagers door het gewa pende jach Gloucester geweest is, slechte met eenige zesponders gewapend. Een van de torpedojagers werd door de be manning in booten verlaten de andere strandde toen hij in brand geraakt was, de helft van de bemanning kwam in de branding cm. De persboot van de „New-York He rald,'' de menige die den zeeslag bij San tiago heeft bijgewoond, meldt de vol gende bijzonderheden De Schipbreuk. van de Atlanta". 41) Ik begaf mij naar de kajuit, en riep hem. Hij kwam uit de provisiekamer. „Naar den achtersteven!" riep ik. „Gij zult den booteman daar wel vin den. Juffrouw Robertson!" Bij het hooren van haar naam kwam zij haar hut uit. „De schurken zijn weg," riep ik. „Wij zijn klaar om weg te zeilen. Wilt gij aan het roer gaan staan?" Nog voordat ik uitgesproken had snelde zij reeds naar hoven. De bootsman had de groote stuur- boordbrassen al gevierd en toen ik op het dek verscheen waren hij en de hof meester bezig de schooten aan bakboord in te korten. Ik snelde toe en trok uit a.lle macht mee. .Naar stuurboord I" riep ik het jonge Sampson's schepen waren bezig, Agu- adores tc beschieten .toen men Cervera's schepen een voor een uit de baai zag komen, langs het wrak ran de Merri- mac. Aanstonds stoomde de Amerikaan- sche vloot terugzij liet Cervera's sche- pen een eind weegs wegstoomen om bui ten schot van de Irustbatterijen te blij ven. De Spanjaarden spoedden zich west waarts, Cervera's admiraalschip voorop, dra achtervolgd door de Amerikaansche vloot. De Indiana, de Brooklyn en de Texas vie1 en de Spaansche torpedo-ja gers aan, die het laatst uit de baai geko men waren. Deze trachtten de Indiana te torpedoercii, maar dit gelukte niet, toen werden zij op het strand gezet, waar ze in de lucht sprongen, nadat men tevergeefs getracht had. de baai weer binnen te gaan. Na een geweldige kancnade van drie kwartier r.leken verscheiden kanonnen op de Spaansche schepen gedemonteerd te zijn. üc- Spanjaarden schoten veel j slechter dan de Amerikanen, zelfs op het admiraalschipterwijl het Ameri-1 kaansche geschut uitstekend bediend: werdtelkens barstten de Amerikaan sche granaten boven de Spaansche oor- logsschepen de dekken van de kruisers werden ook herhaaldelijk in brand ge sel iv. ten, maar de bemanning slaagde er: in, de vlammen te blusschen. Te kwart voor elven heesch de Viz- eaya de w:tte vlag de Oquendo, die in brand stond, werd op het strand gezet. De Amerikaansche oorlogsschepen staak ten thans him vuur. behalve de Massa chusetts. de Oregon en de Brooklyn, die met hun drieën de Cristobal Colon aan vielen teil slotte werd ook dit schip naar het strand gericht, en heesch het de witte vlag. Eerst, had de Spaansche admiraal bij na drie ki'ometer vei een wedloop met de Brook'yn volgehouden, maar toen oot de Oregon naderde gaf Cervera zich oveiDe Amerikanen redden nu de over gebleven Spanajarden die zich verdron gen op dat gedeelte van het dek. dat d'vjr de - jammen gespaard was. Een van de Spaansche kruisers, de Maria Teresa, was niet in staat geweest om de baai te verlaten En nog maai- steeds is in de Spaansche berichten _,een sprake van eene neder laag van Cervera. Eene dergelijke mis leiding is 7eer Spaansch Men oordeele naar de volgende berichten MADRID. 5 Juli. Een regeermg6telegram van maar schalk Blanco bevestigt het bericht, dat het eskader van Cervera de baai van Santiago heeft verlaten en door het midden van de vijandelijke linie is heen gebroken. Om elf uur stoomde het met volle kracht in westelijke richting:. MADRID, 5 Juli. De minister van marine verklaart, dat de Engelsche telegrammen uit Playa del Este van grond ontbloot zijndie plaats is niet eens gelegen in de rich:mg die het eskader van Cervera genomen heeft. Hij voegt, er bij dat admiraal Cervera aan boord van de Vizcaya naar Colon gaat, MADRID. 4 Juli. De minister van marine betoont zich zeer voldaan over het. oorlogsfeit, door het eskader van Cervera volbracht. Hij meisje toeen Mary, die schielijk het rad had losgemaakt, wendde het roer „Bij God' zij is een wonder!" riep de bootsman liaar gadeslaand Maar van hem kon men dit evenzoo zegt dat net uitvaren van het eskader geschiedde, toen admiraal Cervera het juiste oogenblik gekomen achtte. Het vijandelijke eskader werd door het onze verrast, zoo betoogt hij. Na ons te heb ben aangevallen, zonderde het zijn vijf beste schepen af, die eerst zij aan zij met. onze schepen stoomden, maar wei dra achterbleven. Van de vijf schepen kunnen slechts twee de ïowa. en de Brooklyn .onze vloot bijhouden, maar het is zeker dat zij het niet doen zullen uit vrees 7 oor een aanval. De minister verklaart dat Cervera toejuiching ver dient. Admiraal Sampson gaf aan de Brit- sche oorlogsschepen Pallas" en „Alert" en aan het Oostenrijksche pantserschip „Maria Theresa'" verlof om de haven van Santiago binnen te varen om de vreemdelingen uit de stat1 weg te bren gen. Een der Britsche schepen is reeds uit Santiago naar Kingston vertrokken. De Cristobal Colon" helt zoover over dat het schip zoo goed als onmogelijk te redden is. De correspondent, van het „Evening Journal" te Washington meldt, dat ad miraal Sampson beproefde de onderzee- sche mijnen in den toegang van de ha ven van Santiago te doen springen, hij slaagde daarin slechte bij enkele. De Spaansche batterij en op Smiths Island, kasteel Morro en Socapa zijn nog altijd actief De kapiteins van de Vizcaya. de Fu ror en de Pluton zijn krijgsgevangen gemaakt Drie officieven en zes man van de Pluton rijn gevlucht aan boord van het- adviesjacht van de v<reenïgde pers. Een telegram uit het hoofdkwartier van generaal Shaft ei van 3 Juli meldt, dat den gcheelen dag dooi- de voorposten werd geschoten -. aan weerszijden werd echter slecnte we.nig schade aangericht. Generaal Chaffee werd door een geweer schot licht aan den voet gewond. President. Mc. Kinley seinde aan ge neraal Shafter en admiraal Sampson om te confereren, over da mogelijkheid voor de vloot om de haven birnen te gaan en. de stad :e beschieten. Generaal Shafter bevestigt dat de Spaansche generaal Pando met zee dui zend man Santiago is binnengerukt. De troepen zijn reeds over d-7 versterkingen verdeeld Geen enkel officieel telegram te Ma drid spreekt nog over de verwoesting van de vloot van admiraal Cervera. De Amerikaansche berichten brengen groote verwondering teweeg De bevelhebber van Santiago bericht dar het eskader met volle kracht zijn weg vervolgde. Men ziet verlangend bt richten te ge- moet over de beschieting die voor heden aangekondigd is Volgens de Temps" meldt een offi cieel bericht uit Manilla dat generaal Augustin een uitval deed om de water leiding te kunnen hcrsfcel'en en verbin ding te krijgen met de cclonne-Monet, Er werd hardnekkig gestreden, waarbij de vijand zware verliezen leed. Voor het groot aantal der vijanden moest generaal Augustin met 50 dooden en 150 gekwet sten naar ManiUa terugtrekken zonder rijn doel ie hebbrn bereikt. Uit Port Said rijn de Spaansche tor pedobooten naar Spanje vertrokken. Het feit dat kardinaal Rampolla her haalde malen een onderhoud had met den Spaan ijhen gezant breDgt de „Italië* op het vermoeden dat Spanje zich op nieuw tol den paus heeft gewend om door diens bemiddeling den vrede te verkrijgen. STADSNIEUWS Eerste en tweede pagina. Haarlem, 6 Juli 1898, Naar wjj veruemeD heeft de heer Dr. E. van der Ven, die van 1870 af, derhalve sinds 28 jaar penningmeester was van de Commissie voor de Kweek school voor Onderwijzeressen, voor die functie bedankt. Hem is daarin opgevolgd de heer Dr. J. Nieuwenhnijzeii Kruseman, tot dusver secretaris. Het secretariaat is overgenomen door den heer J. Krol Kzn. Ons wordt medegedeeld datdeChr. Zangvereeniging „Harpe Davids" op den laatsten Kermismaandag haren 5den jaarlykschen boottocht hoopt te houden. Op veler aandrang zai weder Mui- derberg en Marken bezocht worden, terwijl in de Hervormde kerk te Mar ken eene zanguitvoering zal worden gegeven. Zeer waarschijnlijk zal het muziek korps „Orpheus bij dezen tocht zijne medewerking verleenen. Tot kantonrechter-plaatsvervangers zijn in dit kanton benoemd deheeren Mr. W. Cnoop Koopmans, en Mr. H. J. D. D. L/Qschedé. Door de politie zijn aangehouden le de 60-jarige kleermaker P. ter zake verduistering van hem ter repa ratie toevertrouwde kleedingstukken, Eerst onlangs was hij door de Arr. Rechtbank alhier voor gelijk misdrijf veroordeeld tot 6 maanden gevange nisstraf, en 2o. de 25-jarige slagers knecht W. T. H. de R. ter zake ver duistering door zich ten nadeele van zijn patroon de bij de klanten ont vangen gelden toe te eigenen. BINNENLAND Maandagavond kwam te Vlissingen van Duitschland aan H. K. H. prin ses Henry van Battenberg, die met de aansluitende nachtboot Koninqin Wtlhelmina, der maatschappij „Zee land", hare reis naar Queeuboro resp. Londen vervolgde. den Broek, geboren ie Deventer, en tot doctor in de artsenybereidkunde, op proefschrift „Over het cyaanwa- terstofzuur bij de Prunaceae" de heer A. J. van de Ven, geb. te Dordrecht. Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer P. D. A. Schoemnaeckers, geb. te Hulsbergop jftellingen. Leiden. Gestaagd voor het cand.- examen in de rechten de heer D. J. Jongeneel en voor het cand.-ex. in de wis- en [natuurkunde de heereo J. Moll van Charante en L. M. Klinken berg. Groningen. Bevorderd cum laude tot doctor in dc staatswetenschap, na verdediging van het proefschrift1 „Concessies voor publieke onderue- mingen", de heer Jacobus Matthijs' Nap, geb. te Gentdaarna promo veerde dezelfde, na verdediging van „Stellingen", tot doctor in de rechts wetenschap. Geslaagd voor het cand.-ex. in de wis- en natuurkunde de heer J. IJ. Slothouwer. Utrecht. Geslaagd voor het caud.-1 examen in de wis- en natuurkunde; de heer D. H. Stam. Tentoonstelling van Vrouwen- arbeid. Nu de opening dezer tentoonstelling en het houden van het eerste der j twaalf congressen aanstaande is, zij i herinnerd dat een en ander uitgaat van een speciaal tot dit doel geves- tigde vereeniging, die een dergelijke' tentoonstelling in 1895 te Denemarken gehouden, zich tot model koos. Om van enkele der 25 afdeelingen! te gewagen, verdient vermelding datj de afdeeling ziekenverpleging en hygiëne (2200 vrouwen zijn in don geneeskundigen dienst, 2400 in de verpleging van ouden en zieken, pl.m. 400 in de pharmacie), door bespre- kingeu te leiden, door behandeling op het terrein, door het inrichten van een kleine ziekenzaal en bureau voor chemisch onderzoek, de werkzaam heden der vrouw op dit gebied zal representeeren. De afdeeling maatschappelijk werk zal doen zien door platen, graphische kaarten, staten enz., het streven en de resultaten van den grooten strijd,, dien do vrouw mee heeft aangebonden tegen de materieele en moreele ellende I van armoede, drank, prostitutie, oor-j log, kinderverwaarloozing, kinderex ploitatie, klassen-onderdrukking, die renmishandeling en tal van andere! kwalen onzer samenleving. En waar er meer dan 160.000 vrou wen in den huisdienst zijn, daar is 't r~v - zeker niet overbodig dat op deze ten- De gewone audientivan den mi-t ,lin werk fcen t0£tan4 der ma er van binnenlandsche zaken zal dienstboden eens van alle zyden be- Zaterdag niet plaate hebben. keken word(. 0[a te zjen of«,ie niet vereenvoudigd, beter verdeeld en mis- Aoademisene examens. schien wat meer geteld kondeworden. Amsterdam. Bevorderd tot doctorDe afdeeling landbouw eu veeteelt in de klassieke letteren, op proefschrift (in welke beroepen ongeveer 8000 „Quaestiones Valerianae", de heer W. vrouwen werken) zal door producten Meerum Terwogt Jr., geboren te Am- van den arbeid een beeld geven van sterdamtot doctor in de wis- en na- de bedrijvigheid in deze rakken van tuurkunde, op proefschrift „De vonk- algemeene welvaart, warmte bij Electrische Oscillaties met De arbeid van de 40,000 vrouwen, geringe demping" de heer C. L. van in den handel haar brood verdienend, zal zoo goed mogelijk zyn voorge steld door haar aie zich met handel onledig houden, op het tentoonstel lingsterrein gelegenheid te geven, handelsbetrekkingen aan te knöopen, te étaleeren, te verkoopen. tijdelijk een filiaal of kantoor te vestigen enz. Waar pl.m. 2100 vrouwen werkzaam zijn in de delfstofbewerking, 2200 in de bereiding van voedings-, 42.000 in de bereiding van kleedingstoffen, 1600 in de huisraadfabricage, behalve de dilettanten, 700 in de leder- en tuig- fabricage, 11.000 in de bereiding van manufacturen. 700 in de papierberei ding, boek- eu steendruk, ruim 600 in de fabricage van scheikuudige voortbrengselen, 1000 in de metaal-, 400 in de houtbearbeiding, 2500 in wasch- en strjjkinrichtiogen, 3000 in verschillende erkende beroepen, daar is de afdeeling industrie wei een hoofdfactor in deze verzameling van der vrouwen arbeidsresultaten. In de pl.m. 250 takken van Industrie werkt de vrouw mee. Er arbeiden in ons laDd meer dan 400.000 vrouwen in 300 verschillende bezoldigde beroepen, onderwys inge sloten, waarbjj niet gerekend de han del, het verkeers-, crediet- en bank wezen en dergelijke vakken van abstracten aard en natuurlijk ook niet die werken in haar huisgezin. Van deze 400.000 geldverdienende vrouwen zijn 22'/ï pCt. gehuwd en 2 pCt bo ven de 70 jaar. Daarnaast zijn 150.000 ongehuwde vrouwen boven de 22 jaar, zonder beroep die dus van anderer arbeid onderhouden worden en meer dan 500 beroepen staan nog voor vrouwen open. Teekeuend is ':dnt ie 300 beroepen, waarin de vroaw werk zaam is, behooreu tot de slechtst be taalde, de 50') waarin ze zelden of niet worden aangetroffen meerendeels tot de goed bezoldigde. Trams te Amsterdam. De meerderheid der Commissie van Bijstand in 't beheer der Publieke Werken adviseert tot naasting van het bedrijf der Amsterdamsche Omni bus-Maatschappij en tot aanleg en exploitatie in eigen beheer der tram lijnen. De meerderheid der Commissie van Bijstand in 't beheer der Gemeente- fioaneiën deelt deze zienswijze niet en concludeert tot niet-aauneming der aanbieding van den heer Sanders en tot verleening van een concessie aau de A. O. Maatschappij, Dadat de heer Schadd, directeur dier Maatschappij, zich bereid verklaard zal hebben, de door haar aanbevolen wijzigingen aan te brengen. B. en W. zeggen, dat zij beide adviezen ernstig hebben overwogen; na rijp beraad is de meerderheid van het college van B. en W. tot de over tuiging gekomen, dat naasting van de bezittingen van de Amsterdamsche Omnibus-Maatschappij op 't oogen- blik niet gewenscht is. B. en W. stollen derhalve den Ge meenteraad voor te besluiten: L Onder intrekking van de aan de Amstera. Omnibas-Mpy. verleende conces8iën, met ingang op 1 Januari De spieren van rijn armen zwollen als dikke ijzeren staven onder het zware werk op. De groote ra's waren spoedig omge trokken de boven-, bram- en marszei len volgden spoedig het voorbeeld van de groote ra's. toen de stuurboordbras- sen gevierd waren. Ik liep snel naar bakboord om de schooten vast te zet ten en uitte een luiden kreet. „Zij achterhalen ons Zij achterha len ons!" Wij waren er zeker van, want al kon den we hen niet. onderscheiden, wij hoorden hen naderenhet geplas van de riemen in het water, het geklots der golven tegen de zijden der booten en het gevloek en het geschreeuw der matrozen tegen hun maats in de sloep overtuigde ons, dat rij in aantocht waren. De sloep alleen zette ons na. maar in de groote boot heschen rij het zeil met het doel, daar rij rich aan windzijde van ons bevonden, ons zeilende in te halen. Ik twijfelde niet of zij hadden be merkt., «lat hun plan in duigen gevallen was, daar rij drie man op het dek on derscheidden. Stevens tenm.nste wist, dat de oude heer Robertson te ziek was om rijn hut te verlaten hij moest dus be grijpen, dat ik hem een poets gebakken had en ofschoon hij niet kon uitmaken, wie die derde was, wist hij toch dat zijn aanwezigheid in verband stond met een plan om de „Atlanta" te redden. Toen de sloep naderde zag ik dat vier man roeiden en een vijfde aan het roer zat, en naar den klank van zijn stem te oordeelen zou ik zeggen dat deze vijfde Stevens was. Het schip had gang genoeg om naar het roer te luisteren. Daar wij reeds zichtbaar op de groote boot in liepen riep ik juffrouw Robert son toe „Kalm aanhoud het roer precies zooals het nu staat!' want we hadden den wind al te veel achter, dan dienstig was voor den stand der ra's. ..Hofmeester!" brulde ik, „pak een van de ijzeren staven en houd de kerels van het schip af!" De bootsman en de hofmeester pos teerden rich bij den valreep en ik ging halverwege op de ladder aan den achter steven staan, ieder gewapend met een ijzeren staaf, gereed'om de'Schurken, die naar kettingen, die aan stuurboord- rijde hingen koers zetten, te ontvangen De boot doorkliefde snel het water en was ons weldra genaderd de tim merman vloekte en schreeuwde, dat. hij ons nu wel mores zou leeren. Ik hield mijn pistool klaar om den schurk, zoodra hij zich dicht genoeg bi] bevond, neer te schieten, maar gedreven door een gevoel van haat cn wraak gaf ik dit plan op. Ik wist dat, als ik hem doodde, terwijl hij nog in de sloep zat, de anderen bevreesd worden en weg zouden roeienmaar de overtuiging, dat wij in onze positie de meeste macht bezaten, gevoegd bij mijn hartstocht de- den mij besluiten hen eerst in de ket tingen te laten klimmen en ze dan alle maal te dooden tot waarschuwing voor de anderen in de groote boot, die voor den wind naar ons toe zeilde. Even slceg ik een blik op juffrouw Robertson haar gestalte kon ik nog on- j derscheiden. Zij stuurde met even vaste hand als een bekwaam' stuurman en met een dankbaar hart, da.t God ons deze j hulp en haar op dat kritiek oogenblik den vereischten moed had geschonken, verzamelde ik al mijn energie om mijn bloedig werk tot een spoedig en goed einde te brengen. De boot lag nu op zij van ons en de kerels haalden de riemen in. De ma troos op -het voorbankje zocht naar een van de kettingpennen, en snoerde de vanglijn met ongeloofelijbe snelheid vaat. Daarop haalden zij hun messen te voor schijn en begonnen in de kettingen naar boven te klimmen. Eindelijk bevonden rij rich zoo dicht bij, dat ik hun gezichten kon herkennen. Het waren Johnson, Cornish, Fish en Schmidten. Alleen ik was voor hen zichtbaar. De bootsman en de hofmeester stonden met opgeheven armen gereed om den eersten den besten, die zich vertoonde neder te slaan. „Nu. verraderlijke hond schreeuwde ik zoo luid ik kon, „zeg je gebeden nu maar opIk hield het. pistool vlak bij zijn hoofd en trok af. De heldere vlam van het schot verlichtte hem alsof 't een bliksemstraal ware. Hij uitte een schrillen kreet, afschu welijk om aan te hooren, sloeg de han den voor 't. gelaat en viel als een blok naar beneden. „Nu is 't jou beurtbrulde ik tegen Johnson en schoot op hem. Hij hield rich aan een der hoofdtouwen vast met het doel om op het dek te springen. Ik trof rijn hoofd niet, maar wel rijn arm, naar ik dachtliij liet ten minste het touw schieten, tuimelde achterover en viel het volgende oogenblik met een .va ren plons in het water. We stonden nu niet meer drie tegen drie, maar drie tegen één, want de bootsman had zijn ijzeren staaf op het hoofd van Fish doen dalen, juist toen het misvormde monster over de ver schansing keek en de ellendeling lag nu dood of bewusteloos in de sloep terwijl de hofmeester, die een groot vleeschmes tusschen zijn wambuis verborgen had, den Hollander in zijn maag trof. Deze bleef met de armen en handen naar be neden nog een oogenblik over de ver schansing hangen maar viel plotseling stuiptrekkend in de diepte. Cornish was de eenige van de vijf, die nog leefde. Ik had gezien, hoe hij den bootsman, in ton rug trachtte te ste ken en mikte op hem, maar miste. Hij had evenwel zijn stoot ook gemist e>n de bootsman sloeg hem met een forachen slag het mes uit. de hand. „Genade! Spaar mijn leven!" kreun de hij, ziende dat ik mijn pistool, waar op nog twee kogels zaten, op hem richtte. De hofmeester, die in staat was won deren te verrichten, nu onze vijanden het onderspit, moesten delven trok hem aan zijn beenen over de verschansing op het dek. Ik meende eerst, dat hij door den val

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1