1890 aan de A. O. M. te verloer.en het recht tot het leggen, hebben en exploiteeron van tramwegen in en op den openbaren gemeenteweg en zulk onder de bepalingen, vervat in de door den heer Schadd, directeur der A. O. M., ingediende en nader gewijzigde couceptvoorwaarden (die aan het besluit zijn gehecht). II. Te bepalen, dat dit besluit ver valt, wanneer de A. O. M. niet bin nen twee maanden verklaard heeft, deze concessie te aanvaarden. De inspecteur der gemeente-finan cien, de hoer Knottenbelt, heeft in een nota een raming gegeven van de baten, die de gemeente van de A.O. M. zal ontvangen als aandeel in de winst volgens nieuwe concessie. Hy heeft daartoe enkele gegevens uit het buitenland als basis genomen. Hy heeft de exploitatie-kosten ge steld op 12 cent per wagenkilometer in welk geval de gemeente voor haar aandeel zal ontvangen f 76,512,50. (By een gelyke bruto-ontvangst zal de gemeente teD gevolge van de concessie Sanders ontvangen f150,000). By laatstbedoelde concessie wordt eene hoogere uitkeering dan van f 150,000 toegezegd, indien de ont vangsten stygen tot boven def2,000,000. Neemt men in aanmerking, dat al de ontvangsten van de Amscerdamsche Omnibus-maats, in 1896 hebben be dragen f 1,368,285.98 en dat in 1897 pi. m. f20,000 meer is ontvangen, dan kan men daaruit wel de gevolgtrek king maken, dat het nog vele jaren zal duren voordat hot cjjfer van f 2,000,000 zal bereikt worden. Timmerlieden te Amsterdam. Op een Dinsdagavond gehouden patrooosvergadering is de volgende motie aangenomen „De vergadering van patroons in 't bouwvak, speciaal aannemers, tim merlieden en bouwers, op beden den 5den Juli in Concordia bijeen ter be spreking van de in het Van Lenuep- kwariier uitgebroken werkstaking, spreekt als hare meening uit dat aan de door de stakende timmerlieden ge stelde eischeu niet kan worden toe gegeven en deze mitsdien door alle gepaste middelen moet worden tegen gegaan: desnoods door algemeene sta king van de Izyde der patroons; zy machtigt eene commissie uit haar mid den ten spoedigste te trachten door bespreking met de bestaren der erkende werkliedenvereenigingen de in het Vau Lennep-kwartier uitgebroken werkstaking te doen ophouden." Verstandige voorzorg. Naar wordt medegedeeld, zullen gedurende de inliuldigingsfeesten te Amsterdam een twintigtal verpleeg sters van het Witte Kruis in de vel schillende politie-postbuizeu gestation- ueerd zyo, om in geval van ongevallen de eerste hulp te verleeuen. Aan de directeur-geneesheereu der beide gast huizen aldaar is opgedragen dezen hulpdienst te organïseeren. Studentenfeesten te Delft. Maandag had te Delft de eerste repetitie plaats van de voorstelling der plechtige overreiking van het verzoekschrift der Verbonden Edelen binnen Brussel op 5 Aprii 1566. Deze voorstelling zal plaats hebben den dag na de maskerade, die gebonden zal worden op Dinsdag 12 Juli a.s. ter gelegenheid van het 50 jarig bestaan van het Delftscb Studentencorps. Dit zal de eerste maal zyn, dat de burgery ook aandeel zal hebbeu in de feesten. Mevrouw Telders—Van der Schroeff, eclitgenoote van den directeur dei- Polytechnische School, heeft zich be reid^ verklaard het Verzoekschrift wei in ontvaugst te nemen, terwijl zeven Deiftsche" jonge damos haar daarbij als hofdames vergezellen, allen in kostuum van dien tyd gekleed. De plecht ge overreiking zal plaats heb ben in een feesttent, die geheel over eenkomstig den styl van het jaar 1566 is versierd, waardoor het geheel een zeer schoonen aanblik zal opleveren. Ln de stad zelf is reeds veel drukte te bespeuren, die verraadt, dat er een groot feest op handen is. Majoor van Rees. f Dinsdag is te 's Gravenhage over- leden de gep8usiooneerde majoor van het Indische leger Van Rees, van 1870 tot 1896 lid der Algemeene Re kenkamer in Nederland. Do overledene was een bekend zijn rug gebroken had. want hij bleef kreunend en onbewegelijk liggen. ..Dood hem niet1 riep ik. ..Bind hem en Iaat hem voor 't oogenblik met rust. Hij kan niette :'j.' \an dienst zijn." Do boosraan knevelde hem legde hem tegen de verschansing en snelde toen de ladder aan den achtersteven op, terwijl het zweet hem langs het gezicht droop. De bries stak op en de sloep, die door ons schip voortgesleept werd, danste op het water. Ik liep naar het achterdek en tuurde in de duisternis. Maar ik kon niets van de groote boot ontdekken. haalde den verrekijker en bemerkte haar eindelijk, een gloeiende speldeknop ge lijk. tegen den duisteren achtergrond. Ik tuurde en «uu ae nog eens weer, Naar de omtrekken der zeilen te oor dcelen voer zij vlak voor den wind. Juffrouw Robertson." riep ik, ,,wij zijn gered. De groote boot verwijdert zich al meer en meer. Wij hebben nu niets meer van hen te vreezen „God zij gedanktantwoordde zij kalm. Maar toen begaven haar heur krachtenzij zwaaide heen en weer trachtte de spaken van het rad te grij pen en ik strekte mijn armen nog juist bijtijds uit om haar op te vangen. schrijver van geschied- en krijgskun dige ichetsen. Javanen in den Haag. Het gezelschap Javanen, voor den kampoDg op het terrein der tentoon stelling van vrouwenarbeid bestemd, bestaat ait 22 mannen en 15 vrouwen. Zy zijn reeds iu Maart 1897 uit Soe- rakarta, waar zy thuis behoor en, te Genua aangekomen, onder leiding van den heer Bernard, die in 1889 by het beheer van den kampong te Parijs was betrokken. Zy gaven voorstellin gen van de wajang orang, van dan sen met de gamelang en oefenden huisvlijt uit voor het publiek te Genua, Milaan, Turijn, Bologne, Venetië, Weenen, Stokholm, Christiania, Stet tin. Maagdenburg, Berlijn, Keulen en Londen, overal in gewone lokalen, en zy waren verrast toen zy Dinsdag in Den Haag zich als in hun geboorte land zagen verplaatst, waar zy een passar aanschouwden en over een bamboebrug weer een kali passeer den. In de gebouwtjes, opgetrokken naar modellen uit onderscheiden gedeelten van den Archipel, toeven de mannen en vrouwen slechts by dag. Eeu ruim en goed ingericht woonlokaal is voor hen op het voorterrein in orde ge bracht. Er zijn zeven muzikanten, een weefster, een bamboesvlechtster, twee batiksters, een vergulder, een kleermaker en eenige danseressen by het gezelschap. Tezamen zullen zy ook op het tentoonstellingsterrein voorstellingen geven van de wajang- orang (Indische krijgsgeschiedenis in tooneelspeltraut), van gevechten, en by het geluid der gamelang zullen de danseressen hare bevallige passen uitvoeren. Over de inrichüng van deu kampong is een gidsje ter perse van mej. Gerth van Wyk. Hoewel als afzonderlijk gedeelte der tentoonstelling gehouden, krygt men van het terrein toegang tot de Oost-Indische afdeeliug der expositie die nagenoeg gereed in beperkte rnirnte en met kleurige schikking veel opmerkelijks biedt. Diusdagochtend waren de Javanen druk in de weer met het uitpakken en opstellen van gamelang, werktui gen, benoodigdheden enz., die nu voor 't eerst sedert het gezelschap iu Eu ropa aankwam, een omgeving vinden, waar zy aan hnnDe bestemming kun nen voldoen. Zaterdag wordt ook de kampong voor het publiek geopend. Aan het iu den loop dezes jaars te openen rijksgesticht voor krankzinni gen te Grave zijn te vervullen de betrekkingen vau adjunct-directrice, waaraan verbonden zal zyn eene jaar wedde van f 800 en genot van vrije woning vuur, licht en verpleging en die van boekhouder (uitwonend) op eene jaarwedde van f500. Sollicitauten naar deze betrekkingen behooreo zich vóór 16 Juli e. k. by een op gezegeld papier geschreven verzoekschrift tot de Koningin-Wed., Regentes te wenden. Schietwedstrijd te Loosduinen. De schietwedstrijd der Nederland- sche schepschutters werd Dinsdag te Loosduinen geopend in tegenwoordig heid van verschillende autoriteiten o.a. van de generaals van Kesteren en Laman Trip en leden van den ge meenteraad te Loosduinen. De voor zitter der vereeniging, de lieer van Waoiuk en de eere-voorzitter vau ,t uitvoerend comité, de generaal-majoor Laman Trip, spraken eeu welkomst woord en stelden toasten in opH.M. de Koningin en de Koningin Regentes en bedankten voor den ondervouden steun van de Regeering en de ge schonken cadeanx, inzonderheid den Groothertog van Saksen Weimar voor den door Z.KH. gezonden prijs. De wedstrijd die vyf dagen duurt, bfgon met een snelvuur. Uitslag snel vuren 250 meter: le prijs H. G. Kos ter Hzu., Amsterdam; 2e pr. L. E. Posthumus, Amsterdam; 3e pr. S. J. van den Bergh, Loosduinen; 4e pr. H. Swart, Leeuwarden. De officieele tyd was nog niet be kend, doch het verschil tusschen 1, 2 en 3 was zeer gering. De heer H. A. Mever, ondernemer van den motorwagen Emmen—Assen (vroeger Beilen) waarmede al zooveel ellende werd beleefd, heeft besloten een lichteren wagen vau 1500 K.G. ..Bootsmanschreeuwde ik, waarop hij terstond kwam toesnellen. ..Juffrouw Robertson is flauw gevallenGeef mij even die vlag aan." Hij overhandigde mij een seinvlag en ik legde het arme kind zachtjes neder, terwijl ik de vlag oprolde om onder haar hoofd te leggen. ..Haal wat brandewijn, bootsman. De hófmeester zal je wel ecu glas geven." En met mijn eene hand aan het rad om het schip te besturen, knielde ik bij Mary neder en hield haai- koude vingers in do mijne; en zoo groot was do liefde, die mijn hart to or haar ver vulde, dat ik had kunnen schreien als een kind, toen ik haar daar zoo roerloos en bleek zag liggen. De bootsman keerde spoedig terug, gevolgd door den hofmeester. Ik gaf den eerste het roer over, en trachtte haar toen wat brandewijn in de nmond te gieten. Hierdoor en door haar voorhoofd en polsen nat te maken, kwam zij lang zamerhand bij. Op mijn arm geleund begaf zij zich naar de kajuit, maar ik bleef geen oogenblik langer bij haar, want er wachtte mij genoeg werk. Of schoon we nu het eene gevaar ontkomen waren, wachtte ons weder een ander, want wij hadden alle zeilen op. Er wa ren maar drie man om het werk te ver- ▼oor 8 a 10 personen aan te schaffen, welke niet aan verschillende beper kingen van het vervoer op de wegen zal zyn onderworpen. Te Eist (Betuwe* is Dinsdag de 30-jarige D. H., kostwinner zyner bejaarde moeder, toen hy op het veld werkzaam was, door den bliksem ge dood. Ontsporing. Van den goederentrein die Dins- dagoch'end te 4 u. 30 van Zwolle vertrok naar Groningen, zyn naby de Vechtbrug bij Dalfsen een paar wa gens ontspoord, waardoor de weg zoodanig versperd werd, dat de eerste trein van 5 u. 20 niet van Zwolle kon vertrekken en de reizigers tot een volgenden trein moesten wachten. Van Zwolle is het noodige werkvolk der waarts gezonden. De fabrieksarbeider Joc.iem S.uit Bartleheim, die in den avond van 9 Jnui jl. een moordaanslag op zijne vrouw gepleegd en daarna zichzelf zeer ernstig verwond had, is van het Diaconessenhnis te Leeuwarden naar het krankzinnigengesticht te Franeker overgebracht. De vrouw heeft verle den week hersteld genoemde zieken- inrichting verlaten. Eigenaardig middel tegen zeeziekte. Dr. Pallas meent, dat men de zee ziekte zal kunnen bestrydeu door het lichaam aau opeenvolgende kleine schokken bloot te stellen, evenals prof. Charcot dit met goeden uitslag by sommige zenuwlijders in toepassing biacht. De langzaam golvende beweging van het schip kan het organisme niet verdragendaaruit ontstaat die zon derlinge stoornis van zenuwen, welke niet juist te omschrijven is, terwyl korte, hortende, spoedig op elkander volgende bewegingeu, d. w. z. schok kende. een neutrale werking uitoefe nen. Op schepen bestaat dus behoefte aau een voortdurende schudding, waarbij de bewegingen door liet slin geren en stampen geen overlast ver oorzaken. Het zou goed zijn, voor de reizigers op de schepen zetels beschikbaar te stellen, die een schokkende beweging aan het lichaam geven, en hier en daar voorwerpen te hebben, die in een schuddenden toestand verkeeren, en waaraan de zieken zich kunnen vast houden zoodoende zouden de reizi gers in de gelegenheid zyn de schud- kuur op allerlei wijzen in toepassing te brengen. Dr. Pallas is van meeniug, dat wan neer het organisme den invloed van die speciale bewegingen ondergaat, andere bewegingen er geen vat op zullen hebbeu. M. i. d. V. Lgtieren en ICasist De Hollandsche ReueTh. H. de Meester. Vice-President van den Raad van Ned. Indië met portret. Wereldgeschiedenis. Belangrijke Onderwerpen. Prof. Dr. W. van der Vlugt, met portret. Revue der Tijdschriften. „Kinderen" van Frits Roosdorp, met portret van den schrijver, enz. Naar uit deu Haag gemeld wordt, is de schilder Gabriel, op zyn 70en jaardag gevierd door de leden vau Pulchri Studio, uit wier naam Mes dag 't woord voerde ten huize van den jubilaris, en door een commissie vau vrienden en vereerders die Lecu een huldeblijk kwam aanbieden. Wiliy Martens sprak namens deze. Gabriel's woniDg was vol bloemen, en dc buren had deu de vlag uitgestoken. „Moogt gjj jong biyven, ondanks uw jaren, iu uw kunstwenschte de heer Mesdag Gabriel toe. De eerste aflevering is verschenen van de Leger des Heils-Muziek die per afl. 5 cents kost. Om de 14 dagen zal geregeld een aflevering verschijnen. SporS en sstHJ-Seis Gymnastiek. Het Hbld. kan thans nadere bijzm derbeden mededeelen over het program der propaganda-betooging van het Nederlandsch-Gymnastiek-Verbondby de Septemberfeesten. Na den vaaudeloptocht zullen staaf- richten, want ik kon Cornish niet mee rekenen, daar ik van zijn gezindheid en gewilligheid, na zijn gedrag vau eenige oogenblikken geleden, weinig-afwist. Het weeiglas stond laag en als een storm ons overviel, nu wij alle zeilen op hadden, was het vijftig tegen één, dat wij naar den kelder gingen. „Bootsman," riep ik. „wat moet er gedaan worden V' „De zeilen inkorten, nu de wind nog niet hevig is," antwoordde hij. „Maar eerst moeten wij Cornish van die tou wen bevrijdenhij kan ons wel een handje helpen." „Ja, dat zullen wij doen, hernam, ik. „Kunt g esturen. hofmeester?'" „Neen. mijnheer." antwoordde deze. „O1 voor den duivelbarstte de bootsman uit. ,.Tk zou nog liever matroos zijn dan hofmeester." „Welnu," zeide ik, „dan moet ge het probeeren." „Maar ik kan er niets van, mijnheer." „Kom hier en houd de spaken vast. Kijk op de kaart neen. gij kunt niet- goed zien. De lantaarn was uitgegaan, maar in een oogwenk had de bootsman een luci fer afgestreken hij beschutte de vlam met zijn handen en stak de lantaarn aan. oefeningen worden verricht, waarop zullen volgen oefeningen aan gebrui kelijke toestellen, polsspringen en wed loop op de hindernisbaan en een vaan delwedloop met aflossen (estafetten- loop), het polsspringen en de wedloop op de hindernisbaan zal plaats hebben vlak voor de tribune der Vorstinnen. Het geheel is erop ingericht den aanwezigen autoriteiten een volkomen overzicht te geven van het streven der turners en om hen een indruk te doen krygen van de groote voordeelen van het turnen. De estafettenloop bestaat hierin op oudeiling gelijke afstanden staan tur ners langs een baan, waar langs een vlaggetje van het begin naar het eind moet worden gebracht. De eersten gaan met de'vlag op het sein van vertrek, loopen naar No's 2 aan wie zy de vlag overgeven. Deze brengen haar naar de nummers 3 e;:z. tot de laatste nummers en het laatste num mer dat het eerst het eindpunt bereikt is overwinnaar. De Vereeniging voor Landbouw, Handel en Nijverheid te Amsterdam, schrijft wedstrijden uit voor dames on heorea op rijwielen, te Bussum, op Zondag 17 Juli a.s. Het programma omvat Ringryden, op het terrein voor het Hotel „Nieuw Bussum", des namiddags ten één uur precies. De prijzen zullen bestaan uit le prijs een kunstvoorwerp ter waarde van f60; 2e prys een kunst voorwerp ter waarde vau f 803e prys een kunstvoorwerp ter waarde van f 154e prys een Acetyleengas- rijwiellantaarn. uitgeloofd door de Ry- wielfabriek „Simplex" te Amsterdam. Het inleggeld bedraagt f 1 per per soon. Inschrijvingen met inleggeld moeten uiterlijk vóór 15 Juni 1898 gezonden worden aan de Vereeniging voor Landbouw, Handel en Nijverheid te Amsterdam, gebouw „Mercurius", Prins Hendrikkade 20—21, of aan 't Hotel „Nieuw Bussum" te Bussum. Tevens zullen op verschillende plaat sen, nader kenbaar te maken, inschrij vingsregisters neergelegd worden. Er zal gereden worden in seriën van tien personen, dezen wordt toe gestaan vier ringen te veroverenziju de seriën verreden, dan Kampen zy die de meeste ringen gestoken hebben opnieuw. Een tweede, afdeeling is gecosiu- meerd rijden voor dames en lieeren op één-persoons rijwielen, op dezelfde plaats en t\jd. De pryzen zullen bestaan uit: Voor Dames: Voor 't schoonst costuum le prys eeu groote verguld zilveren medaille. 2e prys een groote zilveren medaille. 3e prys eeu groote bronzen medaille. Voor 't grappigst costuum leprys eeu groote verguld zilveren medaille. 2e prys een groote zilveren medaille. 3e prys eeu groote bronzen medaille. Voor Heereu Voor 't schoonst costuum: le pry's een groote verguld zilveren medaille. 2e prijs een groote zilveren medaille. 3e prys een groote bronzen medaille. Voor 't grappigst costuumle prys eon groote verguld zilveren medaille. 2e prijs een groote zilveren medaille. 3e prijs een groote bronzen medaille. Het inleggeld bedraagt f 1 per per soon. Inschrijvingen met inleggeld moeten uirerlyk vóór 14 Juli gezonden wor den aau bovengenoemde adressen De regelings-commissie en Jury vormen de heeren A- Kluyver. at- deeling-cousul A. N. W. B.,' N. Wa felbakker, D. Heineken, A. C. ten Gate, C. Heineken. .1. Hogervorst, W. Stap, Joh. W". Mac Donald. Dezelfde vereeuiging schrijft op denzeltdeu dag nationale wedvluchten van postduiven uit, onder leiding en regeling van de postduiven voreeniging „de Courier". Aan deze wedvluchten kunuen alle Nederlandsche Postduiveuvercenigin- gen deelnemen. Aan elke Vereeniging wordt voor minstens 50 stuks duiven uitgeloofd: 1 verguld zilveren medaille, 1 zilve ren medaille on 1 bronzeu medaille. Als eerepryzeu zijn uitgeloofd: 1 verguld zilveren medaille voor de vereeniging die het grootste aantal duiven zendt. 1 zi. veren medaille voor de vereeniging die op éen na de grootste inzendiog heeft. 1 bronzen medaille voor de vereeniging die op twee na de grootste inzending heeft. Als eerepryzen zyn door de post- „Kijk nu op de kaart," zeide ik. „Ik doc hot. mijnheer." „Als dc letters Z.O. links van het achtereinde der naald komen te staan, dan draai je liet roer naar links totdat de naald weer boven Z.O. staat. Als de letters rechts van het achter-' einde der naald te zien zijn draai dan het rad naar rechts. Begrijpt ge mij V' „Ik geloof het wel, mijnheer." ..Kijk nu goe l uit jt oogen. hofmees ter Houd die letters voortdurend in de gaten anders breng je ons naar de greote boot toe en dan krijgen we al die ke rels weer op onze hals." Ik verwijderde mij, hem in de hou ding van iemand, die voor zijn leven vocht achterlatend, en ging met den bootsman naar het groote dek. Cornish lag als een blok hout naast de verschansing. Toen hij ons zag nade ren riep hij ons toe „Vermoord mij als ge wilt, maar maak in Gods naam die touwen lo« Al mijn bloed stroomt naar één plaats „We konden wel eens lust hebben je te verdrinken1" brulde de bootsman. „Praat ons niet van je Hoed,.ge kondt binnen vijf minuten wel eens geen drup peltje meer in je. aderen hebben." „Dan zij de Hemel mijn ziel genadig!" kreunde de ongelukkige, en liet zijn duivenvereeniging „de Courier" uit geloofd f 25.— voor de vereeniging aie het grootste aantal duiven zendt, f 10.— voor de vereeniging die op éen na de grootste inzending heeft, f 5.— voor de vereeniging die op twee na de grootste inzending heeft. Elke vereeniging die aan deze wed vluchten wenscht doel tenemen, moet daarvan vóór 15 Juli 1898 keanis geven aan den secretaris-penningmees ter van „de Courier", N. Wafelbak ker, Stationsweg, Bussum, onder bij voeging van f 2.50dit bedrag wordt terug gegeven alléén aan die ver- oenigingen, die aan de wedvluchten deelnemen. Het inleggeld bedraagt f 0.10 per duif, betaling hiervan geschiedt by de toezending van het inschryvings- biljet. Het inschrijvingsbiljet, volledig in gevuld eu geteekend, moet met het inleggeld voor 9 Juli 1898 franco ontvangen ziju aan het adres in art. 4 genoemd. De duiven moeten uiterlijk Zater dag 16 Juli 1898 vóór 6 uur namid dag. franco bezorgd zyn aan het adres hotel „Nieuw Bussum". Na dien tijd worden geen duiven uieer in ontvangst genomen, tenzy het bestuur van „de Courier" daarvoor gegronde redenen mocht vinden. Voor duiven die te laat komen, wordt het inleggeld niet teruggegeven, en wor den daarvoor evenmin pryzen toe gekend. De Henley-Regatta. Heden Woensdag vingen de voor wedstrijden der Henley-Regatta aau. Over het algemeen zyn de tyden der baantjes door de verschillende proeven gemaakt, lang niet zoogoed als verleden jaar en mogen dus onze overzeesche sportbroeders zich geluk kig achten dat er geen buitenlandsche ploegen zyn ingeschreven. Voor de Diamond Sculls, komt dr. Mc. Dowall van Chicago niet uit doch wel dr. Schultze—Denhard van de Berliner Ruder Club, wiens laat ver- schepea te Heniey in verband stond met het Duitsché kampioenschap te Bremen. Hy heeft al terstond Donderdag een kwade party tegen deu favoriet H. T. Blackstaffe van Vesta Rowing Club te doorstaan. Leger en WSooi Koloniale werving. In de maand Juni zyn by het Kol. werfdepot voor den Indischen dienst aangenomen 62 Nederlanders, 7 Dnit- schers, 23 Belgen, 1 Zwitser, l Luxem burger, 1 Oostenryker en 1 Afrikaan. Totaal 96. Van de verschillende korpsen vau het leger hier te lande werden over genomen81 ouderofficieren eu min deren, zoodat de totale werving 177 bedroeg. Onder de aaogenomenen bevinden zich 20 miliciens, die voor den tyd van 2 jaar bij het Indische leger worden gedetacheerd, onder de over- genomenen 1 onderofficier voor 4 en 6l miliciens die voor eene detacheering van 2 jaar by dat leger zyn toege laten. Aan die 177 personen werd aan handgeld uitbetaald de som van f 34,540. In de afgeloopen maand vertrokken naar O.-Indië 3 detachementen onder geleide van 6 officieren, ter sterkte van 13 onderofficieren, 6 korporaals eu 154 minderen van verschillende nationaliteiten en wel 130 Nederlan ders. 11 Duitschers, '0 Beigen eu 2 Zwitsers. Uit O.-lndië keerden terug 11 mili tairen wegens diensteindigiug of we gens ziekte. Naar West-Indië werden geen detachement eu uitgezonden en keerden geen militairen terug. SïECHTSZftKüM. De rechtbank iu Deu Haag ver oordeelde Dinsdag den man en de vrouw, die terecht stondeu wegens poging tot afpersing in den omtrek van den Benooi deuhoutschen weg al daar, ieder tot twee jaren gevange nisstraf. ÜaiEUWS. De zaak Dreyfus. Mevrouw Dreyfus richtte tot den grootzegelbewaarder een verzoek schrift, waarin zij vraagt acn het of van cassatie de vernietiging vau hoofd zakken, dat hij bij onzen komst opgeheven had. „Verdrinken is eeu te prettige dood voor kerels van jouw slag," vervolgde de bootsman .„Gij moest eerst half lam gemarteld en dan gevierendeeld worden." „Wij willen je leven sparen." zeide ik. voelend dat wij niet meer tijd moesten verspillen, „als gij ons je woord van eer geeft, dat gij mede zult werken om het schip in een haven te brengen, als wij tenminste geen hulp onderweg krij gen'' „Ik zal alles doen, wat ge verlangt, als ge mijn leven maar wilt sparen," steunde hij, „en maak dan in vrede's naam dat touw om mijn middel los." „Denkt ge, dat bij te vertrouwen is, mijnheer Rovle?" vroeg de bootsman, die zijn rol nog wilde volhouden. „Er ligt. een bloeddorstige uitdrukking over zijn gelaat verspreid." „Stel mij op de proef," verzocht Cor nish met flauwen stem. „Hij was een der vrienden van Ste vens." hernam de bootsman, „en ik ge loof, dat we verstandiger doen met hem. zoo nog een paar uur te laten liggen, totdat we besloten hebben wat te doem" „Dan zal ik intusschen gestorven zijn van pijnsteunde Cornish. „Wel," riep ik uit veinzende er over het vonnis op te dragen, waarb'y haar echtgenoot is veroordeeld. Hét verzoekschrift is gebaseerd op de mededeeliug omtrent geheime stuk ken tegen artikel 101 van het militair, strafwetboek. Volgens eenparticu ier te'egram aan de N. R. Ct. heeft het request, waar- by mevrouw Dreyfus den minister van justitie verzoekt, het vonnis over haar man naar het hof van cassatie te yerwyzen, reeds dit gevolg, dat Sarrien een zelfstandig onderzoek, is gaan instellen, dat naar hijzelf heeft verzekerd over het geheele dossier loopt. De minister hoopt vóór Donderdag met zyn onderzoek gereed te zijn. Onlangs vermeldden wy het ongeval, aan eeu sloep van het zeilschip „Baie de Naples" van Antwerpeu naar Australië overkomeu. Bij Nieuw-Cale- donië zou de sloep zyn omgeslagen en de 14 opvarenden zouden door haaien verslonden zijn. In België heeft dat bericht vooral veei indrnk gemaakt, omdat onder de slachtofteis twee joDge Belgen waren; men dacht eerst drie, maar de derde had het schip kort to voren verlaten en is nu te Antwerpen. Volgens het verhaal van dezen is het echter niet onwaarschy'Dlyk, dat de veertien man den dood op een andere wyze hebben g vonden. Hij had n.l. onder de bemanuiug van de „Baiede. Naples", grootendeels Finnen, her haaldelijk muiterij bijgewoond: vooral was het volk gebetén op den eersten stuurman, eeu Noor. De kapitein is- een Rus. Meer dan eens zyn er bloe dige vechtpartijen aan boord geweest. Nu gaan er in zoo'n sloep nooit meer dan vyf of zes uit; voor veertien is. er geen plaats in. Dit in verband ge bracht met den geest ouder de be manning doet .vermoeden, dat er mis schien iets anders is gebeurd dan dat de 14 mau door de haaien zijn op gegeten. Een nieuwe houtbestrating. Het Donnenliout, dat in Duitschiand voor houtbestrating dient, slijt spoedig af, en is, ofschoon gedrenkt in teer, een uitstekende voeiingsgrond voor bacteriënDe hygiënisten hebben daarom reeds gewezen op het gevaar voor de longen. Men heeft thans echter eeu geschikte vervanger ge kregen door het hout van den Euca lyptus uit Australië, den kolossalen reuzenboom. die harsachtig hout geeft dat niet geschikt is bacteriën te kwee ken. Buitendien is dit hout zeer bard eu sterk, en houdt het een druk uit vau 15.000 Kg. op de vierk. centime- Ier. Men heeft met deze houtblokken een drukke straat belegd van eene Australische stad, en in 11 jaren was nog geen 3 mM. van de oppervlakte versleten, en dat. wil wat zeggen. Deze bestrating vindt meer en meor ingang iu Engeland en Amerika, en is thans ook in Leipzig ingevoerd. Bruiloft met een tragisch einde. Uit Monteleone Calabro, in de na bijheid van Napels, wordt liet vol gende gemeld. In die plaats zou het huwelijk van Pasquale d'Urzi met Maria Rosa Musolivo, beiden kinde ren van rijke ouders, plaats hebbeu. Terwyl zich in de woning van de bruid de wederzydsche familieleden verzamelden, loste de broeder van den bruigom uit het raam van de groote kerk, aan deu overkant van den weg, voertien schoten op de bruiloftsgasten, waardoor 12 personen zwaar gewond werden. De misdadi ger vluchtte daarna met den revolver in de vuist in den toren. De geheele dorpsbevolking ver keerde natuurlijk in de grootste op gewondenheid, totdat eindelijk de officier der carabiniers aan het. hoofd van 30 manschappen aanrukte. Do kerk werd omsingeld eu nadat de deur van de sacristi. welke de moor denaar gebaricadèerd hal. met geweld was opengebroken, beklommen 5 cara biniers het dak, terwijl de anderen op den moordenaar schoten, zonder hem echter te raken. Ten slotte moest d'Urzi zich over geven; hij werd ouder gefluit en ge schreeuw van de menigte, welke hem wilde lynchen, weggebracht. De oor zaak van deze misdaad is jalouzie hy was vroeger de verloofde van de jonge vrouw. De Schiller-klok. Onlangs is meegeJesld dat de nagedacht te hebben, „wij willen het met je probeeren, en ah ge je goed ge draagt zult je je niet tc beklagen hebben. Maar als ge een verrader- blijkt te zijn. dan zullen wij je je verdiende loon ge ven; wij zullen je neerschieten evenals wij je kameraden gedaan liehben en jo lijk over boord gooien. Je weet dus wat jo te wachten staat. Bootsman, snijd de touwen los." Hij was spoedig van de knellende banden bevrijd eu de bootsman hielp hem opstaan. Hij was erg zwak; ik haalde daarom een glas rum uit de pro visiekamer, dat hij achter- elkaar ledig dronk. „Dank u, mijnheer," zeide hij zijn poLs wrijvend, dien de bootsman in het gevecht geducht geraakt had, „gij kunt mij vertrouwen cn ik zal door wat ik kan. Dit oproer was door alle mannen op touw gezet en niet gerijpt in het brein- van een enkelen mau tenzij die man, Stevens wasen ik ben liever hier dan. in de groote boot." (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2