NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De oorlog tusschen Spanje en Amerika. iSe Jaargang Vrijdag 8 Juli 1898. Ho. 4607 v*< A^O^Tl<T2n^rECN"rriSï3K;XJ'S: - T fc -'Uf (kom der 4. OOJ' de Uoi'pc.I "«1 JCK wau:- vü gemeente)* 3 maanden Franco door het geheele Kijk, per 3 maauder ipfeöuUviliike nummers Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden. de omstreken en franco per post A.20 B 1.30 r 0.05 0.30 - 0.37>;-2 Y* 'tïI 1 -AX; "vrXXRJ'X'E J>r TT~FTT<r egels 50 C> iedere ■■•'ir--:r-?er 10 Cks. Groote letters naai" plaaTsraimte. Ei! A i-urmer. aanzienlijk rabat. Keckinxs 'jO Cent per regel. i.nemeuten en -. i ""-.-ntisr. aangenomen door onze Agenten en door ul'.e ih-okhandelaren en Courantiers. Hit blad verschijn: dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14. Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publidié Etranpèré L. D.il Co. 'OHX F. -J0XES, Succ., Parijs 3Ibis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Ari ondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels f 0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel ƒ0,30. Agenten voor ditjAlad in den omtrek zijn: Bloemendaal. Santpoort en Schoten, P. v. d. RAADT. Sandpoort; Heemstede, J. LEUVEN,bij de tol; Spaarndam. C. HARTENDORPZandvoort, G- ZWEMMER Vélsen, W. J. RUIJTER; Beverwijk. J. HOORNS; Hiliegom, ARTE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Marine-deskundigen in de Vereenigde Staten schrijven algemeen Cervera's ne derlaag, behalve aan de meerderheid van het Amerikaansche gesehut, ook toe aan de grootere bedrevenheid van de Amerikanen in de bediening van het geschut, als de uitkomst van jaren lange oefeningen, terwijl de onbedrevenheid in het schieten van de Spanjaarden op pijnlijke wijze gebleken is. De schoten uit dc Spaansche kanonnen troffen bij na geen van alle doel. Daarentegen was het Amerikaansche vuur moorddadig juist. Intusschen voorspellen deze des kundigen een geheele omwenteling in de heerschende begrippen over de waarde van de verschillende oorlogsschepen en hunne bewapening. De grootere voor treffelijkheid van de Amerikaansche pro jectielen en van dc A merikar nsche pantsering bv. is gebleken. Daaror zul len de mogendheden hun oorlogsscnepen voortaan wel in de Vereenigde Staten in plaats van in Engeland bestellen.. Die deskundigen voorzien dan ook een lang bloeitijdperk van de Amerikaan sche scheepsbouwers en wapenfabrieken. De Amerikaansche scheepsbouwers kun nen bovendien goedkooper werken. Zoo kostte, een van de nieuwe Amerikaan sche linieschepen, le kl. pantserschepen, slechts 550,000, terwijl de Engelsche Majestic 900.000, de Duitsche König Wilhelm 700,000 kostte. De correspondent van de „Daily Mail" te Washington ondervroeg over deze kwestie een liooggeplaatsten Amerikaan- schen genieofficier. Deze zeideOnze oorlogsschepen blijken driemaal beter gepantserd dan de Engelsche, zij varen bijna even snel en zijn beter bewapend. Gij Engelschen zijt ultra-conservatief gij bouwt geweldige schepen, maar be wapent die onvoldoende. Noord-Amerika zal voortaan de schepen van alle Staten bouwen. De Amerikaansche oorlogstelegram men geven nog eenige bijzonderheden van den zeeslag, welke eenvoudig be vestigen dat de Spanjaarden niet de minste kans hadden tegenover de Ame rikanen, wier voortreffelijk geschutsvuur den uitslag bepaalde. Allen roemen Cer vera's heldenmoed. Kalm bleef hij op de scheepsbrug der Teresa staan, toen het schip reeds een vlammend wrak gewor den was. Telkens ontploften er granaten om hem heen, en telkens werd hij ver borgen achter de rookwolken, doch 7.00- dra de rook maar eenigermate was weg getrokken, zagen hem de Amerikanen, daar weer staan, onversaagd en tartend. De Oquendo strandde het allereerst, acht mijlen westelijk van fort Morro, iets verder westwaarts gevolgd door het admiraalschip. Hare vlammen hadden de kruitmagazijnen bereikt, zooals do snel elkander opvolgende knallen ver kondigden. Yelen van de bemanning zwommen naar het strand, waar de Ame rikanen naderhand mariniers ontscheep ten, om de Spanjaarden te beschermen tegen de wraakgierige benden Cubanen. Toen de Vizcaya twee mijlen verder west waarts. geheel in vlammen staande, strandde, vulde een geweldige knal het FE ILLI-TON. luchtruim; de commandant had de Viz- leende telegrammen van gisteren bekend, caya in de lucht laten springen, daarbij Merkwaardig is nog het relaas, hoe het zelf snevend. Alleen de Colon bleefkleine gewapende jacht Gloucester, vroe- haar superieure pantsering en de snel-ger Corsair, onder kommando van kapi- heid van haar vaart stelden haar in staat tein Wainwright feitelijk het meeste j nog vier uren lang den ongelijken .strijd werk verricht heeft tegen de twee ge- vol te houden. vreesde Spaansche torpedobooten Furor Toen Cervera met zijn officieren ge- en Pluton. De drie groote schepen waren j vankelijk aan boord van de Amerikaan- j al westwaarts voortgestoomd de tor- sche kanonneerboot Gloucester gebracht j pedojagers kwamen het laatst uit de ha- j werd, wisselde de kapitein Wainwright ven. Nadat de Vizcaya en fort Morro 1 een handdruk met hem, zeggende; „Iktegelijkertijd 0 phaar gevuurd hadden, feliciteer u, mijnheer, met het dapperste zonder resultaat, bleef de Gloucester pa- zeegevecht, dat men ooit heeft bijge- rallel met de Furor en Pluton, die bei- j woond." Wainwright bood daarbij zijnden uit hun zesponders op haar schoten eigen kajuit aan. De admiraal en do De zee rondom de Gloucester spatte en andere Spaansche zeeofficieren kregenspoot omhoog van de barstende projec- verlof om naar Spanje te seinen, beliou- tielen, maar het schip bleef ongedeerd dens censuur van den Amerikaanschen j en hield voortdurend de twee jagers commandant. Cervera zeide Ik wildetusschen zich en de kust in, totdat het mijn schepen liever op zee verliezen, ge- buiten het bereik van Morro gekomen lijk een zeeman betaamt, dan binnen de'was. Onderwijl kwam de New-York, met havenniets anders bleef mij over. volle vaart voorbij stoomen naar De New-Yorksche „Sun" bevat een j het Westen Morro vuurde op bijzonder telegram uit Santiago, mei- j haar maar weer te vergeefs. Samp- dend dat toen dc bemanning van de 1 son had de fout goed te maken, Oregon zich aan boord van de Colon j die hij begaan had door zijn schepen wide begeven, de Colon zonkde Span-teveel oostwaarts te verplaatsen en zich jaarden lieten haar volloopen. Hun on- J door den uittocht van admiraal Cervera derofficieren en manschappen worden feitelijk laten verrassen. De Gloucester vermoedelijk naar Atlanta gebracht. bleef vuren op de torpedojagers. Maar i weldra begon dp Indiana haar te hei- De geneesheeren bij het hoofdkwartierpen de vechtende schepen vonnden een voor Santiago geven op, dat naar een j driehoek, waarvan de twee Spaansche nauwkeurige schatting het aantal doo- j vaartuigen den naar het land gekeerden den en gewonden aan Amerikaansche top uitmaakten. Een moordend vuur zijde in de gevechten om Santiago min- viel op hen. Toen keerde de Furor om stens 1700 moet zijn .Honderdvijftigen trachtte naar Santiago terug te kee- man werden onmiddellijk gedood of stier- ren tevergeefs, de Gloucester sloot haar den weg af en dwong haar weer naar het westen koers te zetten. Zwarte rook barstte uit de zijden van het schip en 12,000 man troepen in het gevecht ge-bewees dat het in brand stond; het wikkeld ziin geweest, dan zijn de verhe- j richtte den steven naar het land en de zen zeer groot vooral onder de officieren.bemanning ging in de booten Hoofdzakelijk wordt dit toegeschreven j Ook de Pluton richtte zich landwaarts aan het moedig optreden der troepen, I en liep op een klip, waar zij in tweëen die vooruitrukten over het open terrein, i brak. Van de bemanning kon slechts de onder het zeer krachtige vuur der Span-helft zich redden en nu zond de Glouces- jaarden. I ter booten af o mte helpen. Op het wrak De „Herald" ontvangt uit Kingston1 van de Furor hadden twee ontzettende op Jamaica het bericht, dat volgens deontploffingen plaats, waarschijnlijk van verklaring van vluchtelingen uit Santi-schietkatoen Het achterste deel zonk ago, generaal Pando ernstig gewond weg, de boeg verhief zich recht in de moet zijn aan den arm, gedurende een1 hoogte en met een geweldig gesis ver gevecht met de opstandelingen bij Las dween het geheele schip in de diepte. Palmas, toen hij vooruitrukte om de be- J Daarna stoomde de Gloucester naar zetting van Santiago te versterken. Hethet westen, waar zij het einde van den gerucht wil, dat Pando in het hospitaal j wanhopigen tegenstand van Cervera bij- te Santiago ligt. Deze berichten zijn nog i woondewiens schip hoewel op de kust niet bevestigd. loopend steeds bleef vuren en de eer De vluchtelingen deelen tevens mede, genoot den admiraal zelf als kr gsgevan- dat Cervera tweemaal uit Madrid bevel gene aan boord te ontvangen, ontvangen heeft Santiago te verlaten en naar Havana te gaan. De Egyptische egeering heeft acbni- Uit Washington ontvangt de „Herald' j raai Camara, die met zijn eskader het van zijn correspondent de mededeeling, kanaal is door gestoomd, aangezegd, dat dat er een groot gebrek aan samenwer-hij binnen 24 urn- Suez moet verlaten king gebleken is tusschen de Ameri-1 en hem verboden kolen in te nemen, kaansche marine en het leger voor San- j De Pelayo stopte te Ismailia om ave- tiago. Shafter meldt-, dat Sampson ge-1 rij te herstellen en zette daarop haar 1 weigerd heeft de haven van Santi igo J reis voort Het geheele eskader gaat he- binnen te stoomen en de stad te bom- denmiddag naar Suez, bardceren, tenzij hij daartoe rechtstreek-De Spaansche gezant ie Tanger is te sche bevelen ontvangt van het departe- Madrid aangekomen om instructies te ment van marine. vragen omtrent de houding welke Van h.et omstandige verhaal, dat dehij tegenover Marokko moet aannemen, dat de Herald geeft omtrent den zeeslag in geval het Amerikaansche eskader bij Santiago, zijn de hoofdzaken reeds daar aankomt uit de voor het meerendeel daaraan ont- De heer Gamazo had een onderhoud en aan hunne wonden. De overige wonden zullen waarschijnlijk genezen. Gaat men na, dat er niet meer dan met de Regentes en bracht daarop een lang bezoek aan den minister van bui- tenlandsche zaken, hetgeen druk bespro ken wordt,. De heer Sagasta verklaarde dat het onderhoud betrekking had op staatkundige vraagstukken waarover het stilzwijgen moet worden bewaard. Men beweert dat er sprake zou zijn van een wijziging van het ministerie, maar de ministers ontkennen dat er een crisis zou zijn. De Regeenng zal het protest van het koloniale parlement van Cuba tegen het optreden der Amerikanen ter kennis van de mogendheden brengen. NABETRACHTING uit den GEMEENTERAAD. CXXVII. Wanneer de agenua van den gemeen- i teraad een dozijn punten bevat, die geen van allen bijzonder belangrijk zijn, wees J dan maar zeker, dat er over al die pun- ten een en. ander in 't midden zal wor-1 den gebracht en dat de voorzitter den' hamer niet vroeg zal laten vallen. j Zoo ging het Woensdag ook. Eigen-1 lijn was er niets aan de hand, maar toch cluurdo de zitting volle drie uur. „Was een verpleegster in het Stads- j Armen- en Ziekenhuis wel noodig vroeg de heer Speelman. E11 zoo ja., moest ze dan de kapitale som van 250 per jaar verdienen ,,'t Was geen 250, maar 200 a .50."' zei de voorzitter, „en wat de noodzakelijkheid van de verpleegster aangaat, meneer Speelman moest maar eens komen kijken." Dat laatste was een wenk van den heer de Kanter en de heer Speelman had van zijn oppositie niet veel succes. Hij bleef bij de stemming dood alleen er tegen. Toen was het om de ventilatie van de Hoogere Burgerschool te doen. ,/t Ge bouw deugt niemendal," zei de heer Speelman, „en benadeelt de reputatie van ons onderwijs." Nu, onder die ver klaring behoeven we vooralsnog niet ge bukt te gaan. Ik kan mij kwalijk een vader of voogd voorstellen, die zijn kin deren en pupillen van het Haarlemsch middelbaar ondrewijs verre houden zou, omdat de ventilatie er te wenschen over laat Wanneer de reputatie van ons middelbaar onderwijs benadeeld wordt, dan zal dat wel aan andere dingen lig gen. dan aan ventilatiekokertjes van dit of van dat systeem. Laat iflen dan lie ver kijken, of de traktementen wel op de hoogte zijn van den tegeuwoordigen tijd en vooral of alle leeraren aan de sc.iool dat.traktement wel waard zijn. Als de heer Speelman daar eens over spreken wil, heeft hij kans de reputa tie van ons onderwijs inderdaad te be vorderen. Maai" de groote strijd werd gestreden om de subsidie van drieduizend guldens voor de Feestcommissie voor den Ko ninginnedag. Kijk eens hier" zoo zeiden vele Raadsleden, „wanneer de burgerij laat ons zeggen vijfduizend gulden heeft bijgedragen, dan wil ze daarmee zeggen, dat zij niet meer kan en wil mis sen. In dat geval mogen wij met uit de gemeentelijke, dat is uit hunne beurs, putten." De heer Macaré en de heer de Lanoy, om nog niet eens van den voorzitter te gewagen, verdedigden de subsidie op uit stekende manier, zoodat ze ten slotte met 18 tegen S stemmen werd aangeno men. Verloren de tegenstanders niet uit het oog. dat de feestviering van dit jaar er een is, zooals ze nooit weer terug zal komen I11 1896 en 1897 is geen cent gemeente-subsidie gewaagd, 111 —99 zal die zeker ook niet gevraagd worden, maar in 1898 is het een speciaal geval, een speciaal feest. E11 vergaten de acht onwil lige leden niet, dat een feestcommissie weliswaar een feest ontwerpt, maar dat haar de manier waarop het zal worden gehouden, door allerlei omstandigheden een weinig ontglipt en zij zoodoende wel eens staat voor grootere eisehen dan die zij zelve heeft kunnen voorzien Ja, wanneer de menschen van deze aarde waren zooals de heer Klein dacht dat ze zijn dat ze na een feest gezamen lijk het te kort zouden dekkenzulke menschen zijn er misschien op de maan, maar op de aarde komt dat niet voor daar draait de penningmeester voor de tekorten op, Trouwens, de heer Kiein liet het bij deze eene zonderlinge bewering niet blij ven. Hij bracht zijn Raadsbroeders tot de hoogste verbazing, door hun op stati- gen toon mede te deelen, dat hij bezwa ren had tegen No. 1. van de voor dracht voor havenmeester. En wat, had, zal men vragen, die ongelukkige numero een gedaan? Zijn over grootmoeder uit gelachen? Zijn oudtante bespot? Neen, hij had de ondankbaarheid gehad om den Harlingers, waar men tweemaal zijn traktement liad verhoogd, den rug toe te keeren en te solliciteeren naar Haar-, lem. Waar hij in salaris f 200.ach teruitgaat. De heer Klein noemde dat ondankbaarheid. Ik noem het betoog van den heer Klein op zijn minst fantastisch. Mij is gezegd, dat de echtgenoote van onzen nieuwen havenmeester (want hij is be noemd, al bracht de heer Klein die ont zettende beschuldiging tegen hem uit) te Harlingen veelal ongesteld is en daar om oraame naar Haarlem wou. Maar al was dat zoo niet, dan vind ik het toch heel wonderlijk, iemand te kapittelen omdat hij Haarlem boven Harlingen verkiest Het protest van den heer de Kantor tegen dezen verwonderingwek- kenden uitval was dan ook voor dezen keer een woordje op zijn pas. Overigens was het vandaag in den Raa niet heel vroolijk. Er was nu eens niemand, die een aardigheid zei. Ik be treur altijd Mr. 't Hooft nog. Als er weer eens een vacature komt, zal ik san al de kïesvereenigingen vragen, of ze asjeblief eens een vroolijken candidaat opsnorren, 't Wordt in den Raad zoo dor en droog Loons be weging der Timmer lieden. Aan een scbrjjveu van een der ge zellen, die wy onlangs spraken over de thans ingang zjjnde loonsbeweging, ontleenen wy de oprnerkiny, dat niet de gezellen, maar de patroons van meening zyn, dat de Arasterdamsche timmerlieden die zich hier aanmelden, niet tot de besten behooren. En waarom, zoo vraagt hy. zou het loon in den zomer niet verhoogd kun nen worden By loonsverhooging vervalt toch het overgeld en zou de patroon die een gulden of f 1,50 aan overgeld uitbetaalt, even goed. in plaats daarvan, het loon tot 20 of 21 cent Runnen verhoogen. Met waardeering had deze gezel uit een vorig stukje gelezen, dat er patroons zyn, die wel eens een loon betalen van f 19. Hy stelde daar tegenover, dat er zyn die (het klinkt ons haast ongelooflijk in de ooren) niet uitbetalen wat er verdiend is. Letterlijk schrjjft hy zoo „dat een timmerman d- geheele week hard heeft gewerkt en dau des Zaterdags een weekgeld je denkt te ontvangen, wordt afgescheept mot het praatje„zooveel kan of zal ik je geven, meer krijg j0 biet, want je hebt er geld genoeg aan overge houden." Inzender eindigde met de hoop uit te spreken, dat op de a.s. openbare vergadering de patroons aller; aan wezig zullen zyn en de zaal te k>in moge wezen voor al de belangstellen den uit het publiek en de gezellen STADSNIEUWS Eerste en tweede pagina. Haarlem7 Juli 1898. In de Raadsvergadering van Woens dag werden benoemd tot leden van de Comm. voor de bezwaarschriften inzake de Plaats. Dir. belasting de heeren Sabelis, Sneltjes, Leupen, Tjeenk Willink en Tan Tüiel. Woensdagmiddag ongeveer 5 uur brak een lichte binnenbrand uit bij mej. K., Lange Begijnestraat 22rood, alhier. Na eenige moeite mocht het den bewoners gelukken, den brand meoster te worden. De schade is niet aaüzien- Ter eere van de inhuldiging der Koningin zullen op 2 en 3 Sept. a.s. in de cavaleriekazerne groote mili taire feesten plaats hebben, die zui len bestaan uit voltiges te paard, het rijden met vierspannen a la tiècbe, carouselryden voor onderofficieren en korporaals, de Hongaarsche post en carouselrijden voor remontepaardeu. Verschillende uitnoodigingen zullen worden gedaan. By de stemming in den Gemeente raad over het voorstel van B. en W. tot het verleenen van een subsidie van f3000 aan de Feestcommissie voor den Koninginnendag steradeu voor de heeren Leupen, Speelman, van Lennep, Krol, Sneltjes, Winkler, van Thiel, Hugenholtz, Kruseroan, de Lanoy, Koopmans, van StTrum, Macaré, van Weel, van der Steur, Roog, de Kanter en de Breuk. Tegen de heeren Stolp, van der Mersch, Schürmann, Nieuwenhuizen Kruseman. Beynes, Klein, van den Berg en Tjeenk Willink. De Schipbreuk. van de „Atlanta". 42) „Bootsman, zeide ik om het- gesprek met den kerel af te breken, „Stevens heeft de tweede sloep onbruikbaar ge maakt door er planken uit te slaan. We moeten dus de andere, sloep- binnen boord halen nu de zee nog kalm is wij kunnen haar noodig hebben." „Gij hebt gelijk, mijnheer Royle," zeide hij. „Ik zal haai- onder liet kipstuk brengen. En behendig en vlug als een kat klom hij m de kettingen. Plotseling vernam ik een zwaren plons. „Mijn God!" riep ik uit, „hij is over boord gevallen!" En ik snelde naar den achtersteven, toen ik hem hoorde roe pen ..Hallonog een. gevolgd door een tweede plons. Ik boog mij over de verschansing en nep hem toe „Waar bent jeWat voert je uit Je neemt toch geen bad „Ik niet, maar de duivelantwoord- i de hij. „Een van die verwenschte mui ters hing nog in de kettingen en een 1 ander lag in de boot. Ik heb ze in zee geworpen. Nu, zachtjes laten zakken en haal het touw in als ik roep." Binnen weinige minuten was de sloep onder het kipstuk gebracht. De boots man klom naar boven en nu begonnen wij met ons drieën ue sloe pnaar boven te hijschenzij was verschrikkelijk zwaar door de proviand en de vaatjes j water, die er in geborgen waren, en wel- i ke wij in geen geval in den steek wil den laten maar ik kan u zeggen, dat wij naar adem snakten toen de sloep zich op gelijke hoogte met de verschan sing bevond. „Bootsman riep Cornish plotseling, „neem mij niet kwalijk, maar ik dacht dat ge dood waart." „Werkelijk „Ik meende, dat ge verdronken waart" ..Wel, ik ben niet de eerste man, die na zijn dood is opgestaan." ..Wij dachten allen, dat ge dood waart. Zijt ge wel over boord gevallen „En meen je nu, dat ik jou dat zal uitleggen zeide de bootsman knorrig „Ik ril ,als ik u aanzie." „Wel, misschien ben ik van geen vleesch en bloed. Wat weet ik er van Als ge het met je oogen ziet. is gelooven overbodig, zeg gen oude vrouwen." „Ik geloof niet aan geesten maai" ik dacht toch. dat gij er een waart en John son ook, toen wij drie man op het dek zagen." i „Wel, ik schaam mij niet, dat ik een geest ben. Beter menschen dan ik, zijn; 't wel geweest. Ik heb een handelaar in scheepsactualiën gekend, die vroeger koster van een kerk was geweest en er warmpjes inzat en wiens geest alle nach ten, als de wacht afgelost werd voor het bed van zijn vrouw kwam staan om te verhinderen, dat z met William Soa- per hertrouwde. Hij keek een beetje scheel, mijnheer Royle en daaraan herkende zijn vrouw hem." ..Wel, ik zal er maar niet meer over sprekenmaar mijn haar rees te berge, toen gij u omkeerdet en mij een slag op den arm gaaft. Ik dacht niet, dat ge ie mand van vleesch en bloed waart." „Omdat mijn slag niet hard genoeg aankwam," zeide de bootsman lachend. „Wacht maar, tot je weder weerspannig wordt, dan zult je eens zien, wat een geest kan uitrichten." Op dat oogenblik kwam juffrouw Ro bertson boven. Ik ging naar haar toe en verzocht haar toch beneden te blijven, al was het maar voor een uurtje. „Noen." antwoordde zij. „laat mij blij ven. Ik ben veel beter. Ik zal aan het roer gaan staan, terwijl gij de zeilen in haalt, want ik zie wel.dat wij te veel zeil doek op heblxn. als de wind gaat opste ken." Nu kreeg zij Cornish in 't oog eu mij aan den arm trekkend vroeg zij „Wie is dal Zijn ze weer aan boord gekomen Ik legde haar in korte woor den uit hoe het kwam, dat Cornish zich in ons midden bevond eu toen drong ik er weer op aan, dat zij naar haar hut zou gaan maar zij wilde het dek niet verlaten, zelfs al stond ik haar niet toe aan het roer te gaan staan en zij pleitte zoo welsprekend terwijl zij baar handje op mijn arm legde eu haar oogen smee- kend naar mij opsloeg ,dat ik haar ver zoek onmogelijk kon weigeren. Zij haastte zicli de plaats van den hofmeester in te nemen en nooit zag ik een man een verantwoordelijken post zoo gaarne overgeven als hij. Ik zeide den bootsman, dat het weer glas erg laag stond en wij zooveel zeil doek moesten inhalen .als wij maar kon den. Ik vroeg Cornish of hij zich in staat voelde naar boven te klimmen en op zijn bevestigend antwoord, beproefde ik eerst de sterkte van zijn pols door hem met zijn volle gewicht, aan een der weef lijnen van het midden want te hangen. Zijn pols doorstond de proef goed, ik liet hem dus naar boven klimmen om een paar van de kleine zeilen in te ha len. Ik wist, dat de hofmeester bij dit werk van geen nut was en vroeg hem daarom maar niet eens of hij een handje zou willen helpen ik was er ten volle van overtuigd ,dat eer hij hij zich twin tig voet boven het dek bevond hij zijn tegenwoordigheid van geest verliezen en over boord zou tuimelen en hij kon ons nog van te veel dienst zijn om hem op zoo n manier zijn hals te laten bre ken. Comish haalde het voor bovenzeil en de bootsman en ik het midden boven zeil in. Er woei nog maar eea machte wind en het schip doorkliefde rustig het water, maar onder mijn werk maakte ik den bootsman attent op de lucht, die in het- Noord-Westen een wei nig helderder werd, waardoor wij een groote wolk konden onderscheiden, die zich al meer en meer naar het Noorden uitbreidde. j „Wij zullen wel in staat zijn de brani- zeilen in te halen,' zeide hij, „en ook wel de kluivers en de stagzeilen. Maar ik weet niet hoe we het groote zeil ingc- J liaald krijgen, terwijl wij den geheelen nacht wel zullen noodig hebben om de j marszeilen te reven." „Wij moeten den geheelen nacht doorwerken, en doen wat in ons vermo gen is. Vertel mij nu eens hoe je het daar beneden gehad hebt." „Wel," antwoordde hij, „zooals u weet had ik een ijzeren staaf medegeno men met het plan dengene, die het schip wilde lek maken, de hersenpan te ver brijzelen. Maai* toen ik er nog eens goed over na dacht vond ik het toch te ge vaarlijk den kerel te- doodeu, daar zijn maats het in him hoofd konden krijgen op nein te wachten. Daarom besloot ik mijzelf te verbergen als ik hem hoorde komen en terstond de lekken te stoppen, zoodra hij zich verwijderd had." Hier zweeg hij even om een pruim ta bak uit te spuwen en zijn mond aan het zeil af te vegen. „Ik had een mes en doos lucifers bij me, die mij van veel nut waren. Ik maakte een soort fakkel door een stuk touw te pluizen en toen ik die aangesto ken had vond ik een lossen bezemsteel

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1