BINHEMLAND. Atjeli. De correspondent te Batavia van het HbUl. seiude Woensdag: „De vyand viel ons te Edi aan en werd teruggeworpen met een verlies van 110 man. Aan onze zijde werden de luitenant Van Kroon en veertig minderen gewond. Kolonel Van Heutsz is met het derde en veertiende bataljon naar Edi op marsch." Het blad voegt er b\j: Waarschijnlijk hebben de aanhan gers van Oemar, die volgens de laat ste berichten een uitstapje naar het ons bevriende Edi hebben gemaakt, eens willen toonen wat, zij konden. Alleen door eeu stout optreden kou den zjj hopen eenigen indruk te maken op de bevolking van de Oostkust; en het is daarom des te meer te waar- deereu dat ouzo troepen (naar Edi was eeu half bataljon onder overste Moorrees gezonden) den aanvallers onmiddellijk zulk eeu geweldigen slag hebben toegebracht. Het is natuurlijk dringend noodig, dat wij bij eiken aanval op bevriende staatjes krach tig ter verdediging bijspringen. Dat kolonel Van Heutsz naar Edi zou marcheeren komt ons nagenoeg onmogelijk voor. Wel is waar staat het er letterlijk zoo in het telegram, maar dit kan eeu onnauwkeurigheid zjjn. Het zou anders wel cenigszins in overeenstemming te brengen zyn met het laatste bericht over kolonel Van Heutsz. volgens hetwelk iiy met het de en 14e bataljon naar Endjoeng was getrokken (dus in zuidelijke rich ting) en. na aldaar leeftocht te heb ben medegenomen, den vijand verder vervolgde. (Poliin zou, zooals men zich herinnert, in iSamalangan te vin den zijn.) Maar het is ondenkbaar dat kol. Van Heutz zulk een gewaagden tocht zon hebben ondernomen, die door zulke gevaarlijke streken zou voeren en zeker een week zou vorderen als men rechtuit reclitaau kon mar cheeren 1 Blijkbaar heeft hy zich to Segli naar Edi ingescheept, hetgeen ook geheel voor dë hand ligt. De" in het telegram genoemde oiti cier is de 2e-luitenar.t der infanterie J. F. van Kroon, vau de promotie van 4 Oct. 189."). De correspondent te Batavia der JV. R. Cl., seinde onder dagteekcning van Woensdag: „Luiteuant-kolonel Moorrees heelt! den Hen de partijgangers van den kluizenaar Teungkoe Tapa verdreven van Edi naar Teupin Batoo. Licht gewond werden de 2e-luite- iiant der infanterie J. F. Kroon en 14 militairen beneden den rang van officier. De vyand liet 50 doudeu achter. Kolonel van Heutsz gaat vandaag met liet 14e bataljon en marechaus sees en marinetroepen van Segli er De regeering ontving Dinsdag het volgend-:" oflicieele telegram betref fende de Pedir-expeditie „Bij operation in de Moekims Moesa en Langien, Aroeö, Tjoemboek- oost eu Gloempang-Pajong werd ge ringe tegenstand ondervonden. Dertig Juni is bet civiel etablisse ment te Edi aangevallen. Vyand af geslagen, zestig doodeo aciiter latende. Twee compagnieën, uit Kota-Radja daarheen gezonden, verdreven den vijand naar Edi-Tjoet. Gewond een officier en veertien militairen beneden dien rang. Vijand heeft een vijftig tal doodeii achtergelaten. Kolonel Van Heatsz heden met een bataljon Edi-waarts vertrokken tor verdere vervolging van den vyand. Machinisten-examen. De Rijkscommissie tot het exami- Deeren van machinisten aan boord van Koopvaardijschepen heeft in hare zitting te Amsterdam gehouden, uit gereikt het diploma O aan deheereu P. Siegers, H. G. van den Toorn, J. J. Bokelmannhet diploma B aan de beereu J. J. Schaap. W. Lagendijk, C. J. van Zwol, C. Vuyk het diplo ma A aan de heeren G. Roodzant, W. Eikema, H. P. Burgdorffor14 candidaten hadden zich aangemeld. Het eerstvolgende examen zal aan vangen op 27 September te Rotter dam. Geboorten en sttefte. Aan een statistiek der geboorten en in de kolen liggenen hiervan sneed ik puntige pennen, die ik dadelijk zou kunnen gebruiken o mde lekken te stop- pen. Ik wist, dat degeen die de daad ver richten zou een boor noodig had en kon ook wel nagaan hoe groot de gaten dan zouden worden Na een poosje maar God weet hoe lang mij den tijd viel - hoorde ik ie mand het voorluik open doen en dicht doen en een lucifer afstrijken om een kaars aan lx- steken. Ik kroop achter het beschot, waarin een plank ontbrak, en zag Stevens zijn misdaad volbrengen, waarbij hij blies en zweette van inspan ning als een eerlijk werkman. Na ecni gen tijd hoorde ik het water naar bin nen stroomen en locn boorde hij mi tweede en een derde- gat, waarna hij de kaars uitblies en zich verwijderde. Mijn handen jeukten om hem met mijn wa pen zijn hersens in te slaan, maar hoe het ook zij. niet zoodra was hij weg oi ik stak eeü lucifer aan. en begon de lek ken te stoppen. Ik .meende, dat zij mij boveu hooren zouden en dat was het eenige, wat ik vreesde. Maar het .schip is er niets slech ter opgewordeix en ik gcloor, dat als er niet pieer water .binnendringt, dan door der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood in Nederland o ver Februari 189S opgenGmen in een bijvoegsel der Staatscourant van 6 dezer, is het volgende ontleend Aantal inwoners op 1° Jan. 1898 5,004,358, levend geborenen 13,255, levenloos aangegeven 618, overleden met inbegrip der levenloos aangege- venen 7 471, aantal overledenen met levenloos aaugegevcnen op 1000 inwo ners per jaar 19.46. Overleden op den leeftijd van min der dan een jaar 1,751,1—5 jaren 7S1, 5—]4 jaren 231, 14—20 jaren 16S, 20—50 jareu 1,073, 50—65 jaren 855, 05—SO jaren 1.422, boven SO jaren 571, onbekend 1. Overleden ten gevolge van gebrek kige ontwikkeling'138; lichaamszwakte tering 794klierziekte, rhaehitis, syphilis 61absces, ulcus, gangraena, pyaemia, haeraorrhagia 75kanker 330waterzucht, scheurbuik 12 typhus, febris typhoidea 34aanhou dende koorts 8tusschenpoozende koorts 4; pokken 1; roodvonk 8; mazelen 50; huidziekten 14; stuipen, trismusepilepsia 250apoplexia 280 hersenziekten 332ruggemergslyden (paralysis) 30keet- en longtering, bloedspuwing, suikertering 715 croup 33kinkhoest 79acute ziekten der ademhalingswerktuigen 3 243; chroni sche ziekten der adembaliogswerktui- gen 391hart- en vaatziekten, rheu- matisme, arthritis 171; organische bangebreken, aneurysma 198angina diphtherina 44; diarrhoea, dvsenteria 13 cholera asiatica, cholera nostras 1acute ziekten der spijsverteriogs- werktuigen 415chronische ziekten der spijsverteringswerktuigen 191 ziekten der orgaoa urogenitalia 296; ziekten van het kraambed, febris puer- peralis 32 geweldaddige dood, zelf moord 76; verdrinken, zelfmoord 44; onbekende oorzaak, plotseling 484; zonder geneeskundige behandeling, begrepen in de vorige rubriek, 346. Tuinbouw. De leden der Nederlaudsche Maat schappij vo°r Tuinbouw en Plant kunde, onder bescherming van H.M. de Koningin-Regentes, vierden Woens dag de vriendschappelijke bijeenkomst in Groningen. Uit alle streken van ons land kwamen ze Woensdagmor gen met den trein van 12.40 aan bet hoofdstation aan, uit Arnhem. Apel doorn, Utrecht. Leiden, Haarlem. EnkhuizeoAmsterdam Boskoop, Aalsmeer, Hoogeveen, Veendam en andere meer of minder verwijderde plaatsen. In een aparte tram werden de heeren door de stad geleid naar de zaal van den heer Vos in 't Wa pen van Zuid-Holland, waar hun na mens de afdeeling Groningen en om streken het welkom werd toegeroepen en eenige verversching werd aange boden. De heer jhr. mr. W. C. A. Alberda van Ekenstein, voorzitter van de af deeling, hield een toespraak. De zaal was met een bloemstuk versierd, gemaakt van Digitalis (vin gerhoedskruid), die in rijke massa in den Hortus groeien en bloeien. Na de ververschingen gebruikt te hebben en nadat de voorzitter van het hoofdbestuur, de beer J. D. On derwater van Heemstede, eenige woor den van dank had gesproken, begon men eene wandeling door de kweekerij van den heer Opten, die. zooais men weet, zicb den laatsten tyd geheel toelegt op speciale cultures, en genoten hier de vakmannen. Vakman en lief hebber genoten samen toen daarna de Hortus werd bezocht. Door de heeren prof. Moll en Fiet rondgeleid, ging men vooreerst het nieuw geb uwde bütauisch laboratorium bezichtigen om daarna nog even in 't oude ge bouw te genieten van prachtige bota nische kleinigheden, die door middel van een lantaarn zeer vergroot op 't scherm werden geprojecteerd en waarvan mej. Tammes, assistente van prof. Moll, nadere verklaring gaf. Het eene zoowel als het andere was hoogst interessant, boven alles trof de .wortel van een boom uit Indië, die |zoo verbazend van omtrek is, dat i menschen en dieren in de wortelholen een schuilplaats kunnen vinden, ja' een bood zelfs ruimte aan voor een paard en volgeladen wagen by wyze van doorril. Dankbaar en voldaan verliet men de donker gemaakte ruimte, om weer de buitenlucht op te zoeken en te genieten vau wat de Hortus biedt. Langs vaste planten, door boom- en heesterpartijen, langs hei- en veenhoeken, door kassen, waar die proppen, wij geen gevaar loopen van te zinken- Ik lachte en wij schudden elkaar har telijk de hand. Dikwijls denk ik nog aan dit oogen- blik terugin mijn gedachten zie ik weer de onmetelijke diepte onder ons, de lucht, met in het Noordwesten de lichtende streep, den donkeren romp van het schip ver beneden ons, flauw verlicht door de lampen der kajuit, het moedige, lieve kind aan het roer en den eerlijken bootsman, die mij op die dui zelingwekkende hoogte de hand schud de" HOOFDSTUK XIX. Toen wij afgedaald waren en weer op 't dek stonden was Cornish ook met zijn werk gereedwij rolden het voor- manszeil op om het, als hij met liet bo- vênzeil klaar was, vast te binden. Cornish was zeer beleefd en gewillig en naar mijn meening sprak hij de waar heid toen hij zeide, dat hij liever bij ons dan in de groote boot was. De lichtende plek werd breeder, (zoo als ik van mijn hoogc zitplaaats op een der ra's zag), waartegen zich de gekartel- palmen en orchideeën u tegenlachen, dwaalden de verschillende excursio- nisten, overal geleid en ingelicht door het vaste personeel van den Hortus, die de heeren attent maakten op al de bijzonderheden, iü den tuin en kassen aanwezig. Inmiddels was het ruim 3 uur ge worden en kwamen de rijtuigen voor, waarmede een tocht werd gemaakt door de stad en de prachtige plant soenen waarna het gt zeischap ver dween in de richting van Haren. Het schoone buiten Groenestein van deu heer O- J. Quiutus te Help man werd bezocht om daarna via Haren, de Punt en Eelde, Paters- wolde op te zoeken, waar in 't Fa miliehotel van don heer Kraak het diner werd gebruikt. Liclitstoet. De avond voor den lichtstoet te Amsterdam is bepaald op Donderdag S September. By voorkeur zal de stoet door die buurten gaan, die van in- en optocht verstoken blijven. Reeds hebben zich verschillende muziekgezelschappen en zangvereni gingen aangemeld en medewerking toegezegd. Bijgeloof. Eenige bewoners van eeu steegje bij het Oude Kerkspleia te Araster dam zagen gistermiddag dat eon man zich in "zijne woning ophing. Inplaats van hem terstond af te snijden, ging men eerst de politie halentoen deze ter plaatse kwam, was de man reeds overleden. In de kooltoerdistilleerderij Perse- verantia by Harlingen is bij de nafta- linebereiding brand ontslaan. Een werkman is zeer ernstig gebrand in 't Ziekenhuis opgenomen. Twee ande ren werden minder erg gewond. Letteren eit Kunst Tooneelschool. De uitslag der overgangs- en eind examens. door de leerlingen Vrijdag en Zaterdag jl. afgeiegd, is geweest, dat Ko van Dyk eervol ontslag heeft verkregen, onder toekenning vau het diploma der school; naar de 3de (hoogste) klasse be vorderd zyu; Maria"öchalkers, Ada Brinkman (zonder verbinding dat zjj het volgend jaar eind-examen zal kunnen doen.) en Betsy Beekman (voorloopig slechts tot de Kerst- vacantie); overgegaan naar de 2ile klasse: Lise Wafelman, Sophie de Boer en Gerard Vrolik, benevens Jolian Pie- terse, (deze laatste echter slechts voorloopig tot de Kerstvacantie). Vier leerlingen zjjn niet geslaagd, a m één waarvan de raad is gegeven de school vaarwel te zeggen. Eeu vjjfdo bezoekt de school nog te kort (pas 2 maanden) om voor bevordering in aanmerking te hebben kunnen komen. SpoH en Wedstrijden! Automobi len wedstr d. Dinsdag te s uur zjjn de deelne mers aan de toeristenafdeeling van Amsterdam—Parjjs van de place du Trune vertrokken, voorafgegaan door een motorrijtuig' dat 's morgens te 7 uur de juryleden en enkele groot waar digheidsbekleders van den „Autom. Club de France" vau hun clubge bouw op de Place de l'Opéra afge haald had. De eersten dag reden de toeristen, waarvan 32 ingeschreven waren, tot Reims, een afstand van 155 K. M. over Cnampigny, Concommiers en Eperuay, een zeer lienvelachtigen weg. Woensdag liep de weg over Reims naar Chateau d' Ardenne, het bekende kasteel van enkele leden van den automobilenclub. Cricket. De engelsche cricketters hebben Dinsdag de Haagsche cricket club tegenover zich gehad. In de eerstea innings scoorden de Engelschen 124 punten. De Haagsche captain, mr. C. Feitb, nam 9 wickets voor 37 runs. De Hagenaars, die in hun eerste innings 61 hadden gemaakt, gingen voor de tweede maal aan bat en sloten voor 108 (Kalf 38, Coops 27). Daar het te laat was geworden om de tweede innings der Engelschen nog te spelen, de lijn van de wolken, die boven zee hin gen. scherp afteekende. De wind was wel frissclier geworden, i maar nog niet meer dan een zachte bries die de Atlanta onhoorbaar door het wa ter voortdreef. Er stonden weinig sterren aan den he mel en deze waren nog zeer onduidelijk, zooals men ze dikwijls op een warmen- zomeravond als er onweer in aantocht is, ziet. De horizon was in een waas gehuld uitgezonderd daar, waar de lichtende streep de afscheiding tusschen het water 1 en de donkere wolken zichtbaar maakte. Toen wij weder op het dek stonden waren wij allen buiten adem maar ik voelde de gevolgen van de inspannende arbeid hel meest, daar ik niet gewoon was ze te verrichten. Maar hoe dan ook, als er een storm op til was, zooals het weerglas voorspel de, moest er, nu het weder nog kalm was meer zeil ingekort worden, want drie man, al werkten zij ook voor htm leven konden hij onstuimig weer in het want nieto uitrichten. We begaveu ons naar do kajuit pit namen ieder een glas rum om een weinig kracht te verzamelen. „Zullen! wij, nu we toch hier zijn de achterzeilen maar eerst een beurt go- ven?" vroeg ik hen. wonnen deze op de eerste innings met 61 runs. Dit is de vierde overwinning welke do vreemdelingen tegen een Hollandsen elftal behalen. Leger en Mloot. Koninklijke Militaire Academie. De uitslag der overgangsexamens voor de wapens der artillerie en genie is als volgt Van het 1ste naar het 2e jaar. Artillerie h. t. 1.O. L. baron Ben- tinck, G. Doorman, J. E. Haitsma Muiier, H. ,J. J. M. Koremaus, J. A. ten Klooster, L. L. E. Ornstein, K. F. Quarles van Ufford, N. P. du Quesne van Bruchem, C. C. Pels Rjjcken, D. van Riemsdjjk, J. S. C. Rink, U. J. W. Roldanus, H. J. Veen. W. M. Visser*, M. W. de Wit, E. Wyteina. Genie h. t. 1.C. E.Blauw, A.M. L. Blauw, J. C. Hardeman*, H. Heet- jans, A. T. A. Hojjting, G. T. H. Ragajj. Artillerie O. I.J. T. \VBoxman*, W. P. J. K. Brunes de Rochebrune, J. Groenhof, A. J. C. Jonquière. J. 11. L. de Koning, G. E. van Lier, A. F. van der Myll Dekker G. J. Pitlo, H. W. Verment. Genie O. I.: L. J. Harmseu, J.H. E. Rückert. Van het 2e naar het 3e studiejaar gaan over Artillerie li. 1.1.J. van Annel, F. W. Diemont, F. H. Dolleman, 1. M. Engere, G. L. M. H. Higly, A. Jansen, J. dejongh, W. A. M. Nieuwstadt, C. E. Oosting, G. S. N. Pieter, jhr. 11. J. Repelaer* R. D. Storm Buysmg, R. H. A. van de Wall Bake, C. A. van Woeldereu. Genie b. t. 1.G. C. Beltman, F. A. J. L. Beudt, J. C. Cramwinckel, E. A. Janssen van Raajj. Artillerie O.-I.G. C. J. Bodde, J. L). A. do Frernery*. A. F. A. Hooft, G J. Jannette Walen, C. A. Jorissen*, C. H. M. H. Kies, J. B. van dei- Poll*, M. A. Snoeck, A. T. H. Win ter-, C. M. van Zyll de Jong*. Geuie G.-l.J. R. Altink*. P. A. vau der Burg, F. L. Langendyk. Voorwaardelijk. RECHTSSAKEft. De Baarnsclie ontvanger. Het onderzoek in de verduisteriugs- zaak tegen den Baarnschen gewezen gemeeute-out vanger D. Burggraaf, werd Woensdag voor de Utrechtsche rechtbank voortgezet. Het onderzoek der boeken bracht geen nieuwe lichtpunten in deze ge heimzinnige zaak. Uit enkele verkla ringen en medecleelingen zou men kun nen atleiden, dat de beweerde inbraak en diefstal juist geschiedde, toeu bekl. geen geld meer had om iets te beta len. De president der rechtbank ves tigde dan ook de aandacht van bekl. op deze gevolgtrekking, doch de bekl. houdt vol dat het geld er geweest is, maar dat het is gestolen. De ambtenaar van het O. M., mr. E. A. ömidt, liet in zjjn requisitoir blyken, van deze bewering niets te gelooven. Hjj legde er den nadruk op, dat de beklaagde steeds, bij de kas- opueraiugui aan B. en W. een halve of kwartkas voorlegde, in strijd met de voorschriften der Gemeentewet, iu strjjd ook met zjju instructie, die hjj moet kenneD, ook al beweert by, die instructie nooit te hebben ontvan gen. Bekl. heeft ook bepaaldelijk ver zuimd, eu naar het oordeel van liet O. M. opzettelijk om een Ijjst aan te leggen van de door hem ontvangen gelden van den hoofdeljjken omslag, of beter, bekl. is met die lysten nooit voor den dag gekomeu. Hy liet B. en W. in het onzekere omtrent de ontvangsten. Hieruit meent spr. te mogen opmaken het zich wederrech telijk toeeigeneu van gelden, hem als gemeente-ambtenaar toevertrouwd. Ook geldt dit voor de andere aan bekl. ten las .e gelegde misdrijven van verduistering, die spr. dan ook wettig en overtuigend bewezen acht, en waarvoor hy eea gevangenisstraf van twee jaren vordert. De verdediger, mr. Kappeyne v. d. Coppello, hield een inderdaad wei- sprekend pleidooi, om de onschuld van beki. aan te toonen. Groote slor digheid kon hem worden verweten, maar geen verduistering. Ia de in richting der Baarnsche gemeente-ad- ministratie, zoo betoogde pl., waren niet de dagboeken de materialen voor bewys van al of niet gepleegde ver- Zij vonden het goed; wij gingen dus naar de achtersteven, en maakten met heel veel moeite de zeilen in orde, wel ke bezigheid ons een goed half uur lijd roofde. Juffrouw Robertson bleef al dien tijd aan het roer staan eu de hofmeester maakte zich nuttig door touwen los te maken, die we vastgebonden vonden. „Het doet mij pijnlijk aan u hier te zien staan." zeide ik tot liet jonge meis je. ..Ik weet, dat gij dood op zijt en vind het niet flink van mezelf, dat ik u uw zin heb gegeven.'" ..Gij kunt op 't oogenblik niets bui ten mij uitrichten. Waarom wilt gij uw aantal manschappen kleiner maken dan het is V' vroeg zij glimlachend ik kon haar gelaat goed onderscheiden daar i liet- beschenen werd door de lantaarn boven de kompaskaart. „Kijk eens naar die lichtende streep. Ik ben genoeg met 'i leven op zee be kend om te weten, dat onze masten stuk geslagen worden als we met dit zeildoek op door een storm worden overvallen. 1 En wat is mijn werk in vergelijking van het uwe gij, die reëds zooveel gedaan •hebt en nu allceri het werk van eenige mannen verricht? „Gij brengt te veel argumenten in. Ik wilde, dat ge aan mijn verzoek voldeedt." „Wie zou mijn plaats innemen?" duisteringen, maar wei de jaarreke ning. En zie deze werden steeds in orde bevonden. Spr. wees voort? op het gunstig verleden van beklaagde, op zijn eenvoudige leefwijze, op de waarschijnlijkheid van deu beweerden diefstal, en drong op vrijspraak aan, „als een vonnis van eerherstel." De uitspraak volgt over 14 dagen. QEMZHGD NiEUWS. Een. belangwekkend proces wordt voor den Brusselschen rechter gevoerd. In April van het vorig jaar trok de loterij der Brusselsche we reldtentoonstelling. Nadat de zes eerste winnende num mers waren uitgeloot, bleek bet dat nummer 4 niet in de bus maar op den grond lag, waarop de trekking nietig werd verklaard en nogmaals aanving. De gelukkige winners der getrok ken nummers hadden daarmede ech ter geen vrede en twee hunner, waaronder de winner van de 100,000 fr. dienen by de rechtbank een eisch in tot uitbetaling van hun prijzen. Voor beide partijen pieiteu acht advocaten zoodat het proces wel een paar dagen zal duren. Ook in België en voornamelijk te Brussel zal de aanvaarding der re geering door onze Koningin Vilhel- mina feestelijk herdacht worden door de aldaar verblijf houdende Neder landers. Zoo als vroeger reeds gemeld is, wordt door de gezamenlijke consulaire ambtenaren eeu feestmaal op 31 Au gustus georganiseerd, maar bovendien zal de Nederlaudsche Vereeniging van weldadigheid een feest aanbieden op dien dag aan haar talrijke vaste be deelden, waarvan de onkosten, eenige duizenden franken, reeds bij ioteeke- ning zijn bijeengebracht. Overigens ziet men ook te Brussel, vooral in winkels van Hollandschen oorsprong, portretten, broches, ver sierselen enz. met de Koningin, som mige van een Hollandseh vers voor zien. Het drama in d9 gevangenis te Arlon. De twee moordenaars van den ge vangenbewaarder Rae te Arlon (Lu xemburg) Fuhr en Held, zfin door de rechtbank te Coblenz ter dood ver oordeeld. Men herinnert zich den moord van 22 Augustus 1897. 's Mor gens werd de gevangenbewaarder Rae met opeDgehouwen schedel en gekerfd lichaam in de gevangenis gevonden. De daders, die uaar Duitscbland wa ren gevlucht, doch daar weldra wer den gevat, waren twee gevangenen, die zich op den bewaarder hadden geworpea, hem zijn revolver en sabel afgenomen eu hora daarna met zyn eigen wapeus gedood hadden. De Times verneemt uit Montevideo van Dinsdag dat omstreeks 50 perso nen gedood eu 150 gekwetst zijn, bij de ongeregeldheden. De leiders der oproerige beweging hebben zich on derworpen op voorwaarde van een amnestie. De rust is thans geheel hersteld. Bismarek. Er loopen weder ongunstige be richten over den gezondheidstoestand van Bismarek. De oud-rijkskanselier moet reeds weken zyn kamer houden. De rheumatisehe pijnen zija ten ge volge van het gure weder in hevig heid toegenomen en de prins is zeer verzwakt. Cornelius Herz. Cornelius Herz is te Bournemouth overleden. Ontzettend ongeluk bij een brand. Een ontzettend ongeluk heeft te Apolda by een brand plaats gehad. Voorbijgangers hoorden een vreeselft k gejammer uit een huis van vier ver diepingen komen. Ze klopten aan de huisdeur, maar er werd niet openge daan. Nu braken zy deur met geweld open. Verschrikt traden ze echter achteruit. De trap, die naar boven geleidde, stond in lichterlaaie. Het was onmogelijk langs dezen weg hulp te verleenen. In alleryi haalde men een kleed Reeds waren de vlammen aan het vensterkozijn gekomeu, waar achter de jammerende menschen ston- den, de vrouw van den wever Müller, haar znster en vier kinderen. Vrouw „De hofmeester." „Hij kan niet sturen, mijnheer Rovle en ik verzeker u dat het schip op 't oogenblik eischt, dat er een waakzaam oog in het zeil gehouden wordt." Ik lachte bij liet hooren van die scheepstaal uit een aardigen meisjes mond en zeide „Welnu, gij kunt hier nog een poosje blijven." „E'n ding wilde ik u verzoeken,'' zei de zij. „Zoudt gij naar papa gaan wil len zien of hij ook iets noodig heeft." Ik snelde naar beneden en trad de hut in. Zij had de lamp reeds aangestoken en ik kon dus terstond zien, dat de oude man sliep. Ik nam wat cognac, water en beschuit en ook een stoel mede naar bo ven. „Uw vader slaapt," zeide ik, „gij kunt dus gerust zijn. Hier heb ik een hart sterking voor u. en als ge nu liier gaat zitten, kunt ge best het roer met één hand besturen het dient nergens too om te blijven staan. Houd-"die ster - daar vlak-,'ondér de-. Va ---goedin het oog. Die kan voor het oogenblik de kom pasnaald best vervangen, i We hebben de'zeilen slechts gezwol len te houden en moeten denzelfden koei's volgen, maar zullen oploeven als er meer zeildoek is in gehaald." Muller wierp haar jongste kind, van 2 jaar het raam uit. Ongelukkig viel het uaast het opgehouden kleed op de straatsteetien. Haar vierjarig zoontje Hans kwam juist op den rand van het kleed terecht, en viel daarna ook; op de straat. Een meisje van negen] jaar, Margaretha, en een van zeven,! Melanio, vrouw Müller zelf en haar zuster kwamen er evenmin zonder, letsel af. Do kleine Erik is reeds ge storven. De overigen liggen in hen ziekenhuis. Een moordenaar vrijge sproken. Te Collmar heeft zich het merk-! waardig geval voorgedaan, dat een man die zyn schoonmoeder in toorn had doodgeslagen is vrygesproken, ondanks zyn bekentenis. De man had nadat de daad was volbracht, op de kleeding vau de doodo brandendeI stukken hout geworpen om deu in-! druk te wekken dat zjj verbrand was. By de behandeling der zaak bieek1 dat de vermoorde vrouw slecht be kend stond en eeu poging tot vergif tiging van don beschuldigde op iiet geweten had. Do jury antwoordde daarop ontkennend op alle vragen en de rechtbank moest den man vry-j spreken. Orkaan. Boven New-Hampshire heeft Maan- dag een orkaan gewoed. Vele hotels] en woonhuizen aan het strand van Hampton ziju ingestort, waarbij tal vau menschen omkwamen. Een houten loods, waarin een rolschaatsenbaan was, is vernield; zeven liefhebbers van deze sport ziju gedood en hon derd gewond. Op do kust is een! jacht vergaan waarbft vjjf opvaren den verdronken. Bij Beverley in Massachusetts is- een pleizierboot met zestig reizigers vergaan. Zeven van hen vonden in de goh fin hun dood. 600 menselien verdronken. Volgens een telegram uit Halifax, j s er Maandagochtend om 5 uur een aanvaring geweest tusschen de Cro- maitysbire en la Bourgogne, op 60 Eng. mijl afstands van Uable Island, De Bourgogne zonk 600 menscheul verdronken, 200 werd'en er gered. (Het EDgelsche fregatschip Cro martyshire, kapt. Henderson, vertrok 8 Juni van Duinkerken naar Phila delphia, en het s.s. la Bourgogne, van de Compagnie générale transatlantiquej te Havre, 2 Juli van New- York naar Havre.) Iu een nevel had de aanvaring! plaats. De Bourgogne zonk bijna on middellijk. Het schip had 800 passa-l giers aan boordslechts 70 passagiers en dertig koppen van do bemanning J zyn gered. Bijna alle ofliciereu zyu omgekomen. Volgens Lloyd's bericht, bevinden zich onder de gereddeu der equipage de purser en drie machinisten. Storm in Spanje. Boven Spanje is eon zware storm losgebarsten, die voor zoover daar- over berichten zyn ingekomen (want de tele^raphische gemeenschap met1 de hoofdstad is op vele plaatsen ge stoord) groote schade blijkt te hebben aangericht. Te Madrid is een vrouw i gedood en hebben vele personen ver- j 1 wondingen bekomen. Het Goudland. In de vorige maand is de trek naar de goudvelden van Klondyke, die tij-) dens het koude seizoen gestaakt was, hervat. Iu deu winter was in Britsch j Columbia een stad van tenten verre zen met 5000 inwoners, die deu naam1 Bennett ontving. Thans zal de plaats! wel weer verdwenen zyn. Bij den aanvang van het seizoen 1 zouden naar schatting eeu 25000-tal, gelukzoekers op weg naar Klondyke j zyn. Den len Juni waren er reeds] i 2300 booten op de Yukon en in het geheel zyn er 3000 gebouwd. Hoeveel fortninlustigen tot het midden van den zomer na3r het land van belofte zullen gaan, is uiet te ramen, maar men verwacht dat in hei geheel zes duizend booten den Yukon zullen op- 1 vareo. Hoewel de goudzoekers tot alle ca- tionaliteiten behooren, zijn tot dusver ouder hen nog geen ongeregeldheden i voorgekomen. Het sterkst zijn Ame- rikanen en Engelschen vertegenwoor-B digd. De stemmen van Cornish en de boots- man bereikten nu mijn oor en ik snelde» naar de voorplecht, waar zij bezig wa-|( ren een der kluivers in te halen. i Bijgestaan door den hofmeester haal-ij den wij zooveel mogelijk kleine zeilenL, in' \l Nu deze taak volbracht was, begaf ik mij naar den boegspriet en hiel]) der twee mannen de kluivers inhalen. j. „Nu, jongens," riep ik, „laten we nuf eens zien wat we met het marszeil kun-p nen doen." j| Vlug klommen we naar boven en bin-"» nen drie kwartier hadden we liet zeil 41 gereefd. w Maar nu waren onze krachten ook to-jt taal verbruikt en Cornish was zóó üit-H geput, dat ik hem bij het dalen behulp» zaam moest zijn. Wij hadden inderdaad ook wonderen^ verricht, de drie marszeilen gereefd, eu drie kluivers, d© bovenzeilen, de bram en stagzeilen ingehaald. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2