_4 bus Doelen, Stadhuis of Stationsplein. Inlichtingen kunnen dagelijks van 9—1 en van 3—5 uur verkregen worden bij den Administrateur, bureau Doelen, Kamer No 2. et 8 k n e a l a. fs u Parlementaire Praatjes. In de Eerste Kamer verklaarde gisterenavond do Minister van Marine, dat by, gevolg gevende aan het in de inotie van den heer van Ascti van Wyck [uitgedrukt verlangen om tot liet examen van adsp.-admiu. by de zeemacht, ook anderen toe te laten dan die het einddiploma H. B. S. hebben, besloteQ had ook toe te laten de be zitters van het diploma van techno loog. De lieer van Ascli v. Wyck trok hierop zyu motie in. G. Jr. Vorsten op reis. De groothertog van Saksen en zijn dochter prinses van Mecklenburg ko men 5 Augustus te Scheveuingen. H. K. II. prinses Pauline van Wur- temoerg is Maandagmorgen van Soest- dyk naar Duitschland vertrokken. H. K. H. begaf zich met een hof- rytuig naar Utrecht, van waar zy met den doorgangstreiu der Staats spoorwegen de réis naar Frankfort vervolgde. Prijsvraag bouwkunst. In zyne vergadering van 7 Juli is het bestuur der Maatschappij tot bev. der Bouwkunst teruggekomen op zyn besluit, waarbij alleen de leden der Maatschappij tot mededinging worden uitgenoodigd iu deu wedstryd voor plannen voor „Een vorstelijk Pavil joen op het duin bij een Nederiand- sche Zeebadplaats", uitgeloofde pry- zen de verguld zilveren medaille en f 200, de zilveren medaille en f 100, eu de bronzen medaille, alle met het getuigschrift der Maatschappij). Het bestuur heeft beslotou, de mededin ging ia dezen wedstrijd open te stel len voor alle Nederlanders. Inliuldigingsfepsten te Amsterdam. Naar men meldt wordt het beeid De Eendracht op den Dam te Am sterdam verguld eu met bloemen ver sierd; uit vier leeuwenkoppen zal wa er in de kom neerpiassen, waar achter electrisch licht zal worden aangebracht. Om het vrouwenbeeld heen zullen G standaards verrijzen, ieder met twee electrisch© booglam pen. zoodat de geheele Dam goed verlicht zal zijn. Ook het Komraandantshuis en de voorgevel van de Beurs worden ge heel verlicht. Dikwerf wordt or in de stad ge sproken over prijzen, die men voor plaatsen op den Dam zou betalen. Uit de beste bron kunnen wy raee- dce'en dat de huizen van de firma's Hofhuis eu Kattenburg aan derden verhuurd zyn, die voor sommige ramen f.1000, f500 en f200 vragen. Plaatsen boven op het dak zyn te verkrijgen voor f 15. Ook by v. d. Mooier, zyn al vier plaatsen a f100 per stuk verhuurd. Als Hajenius open kan blijven, doet hij het en mag iedereen er zyn sigaren koopen, doch wordt na betaald te hebben vriende lijk verzocht den winkel te verlaten. Van de bovenverdieping wordt niets verhuurd. Zeemanshoop en de Groote Club blijven uitsluitend gereserveerd voor de leden. Het bestuur van Zeemans hoop zal boven op het dak zetelen. Ieder lid heeft hei recht éóne dame mee te brengen. Niets wordt gereser veerd. „Die het eerst komt, het eerst maalt." Tijdens de keizersfeesten stonden dames en heereu voor Zeemanshoop eeu uur voor bet openen der deuren reeds queue te maken. Nu, by deze feesten zal het er wel niet minder op worden Uit den zilverwinkel der weduwe Heek, aan de Prinsengracht te Am sterdam zyn Zondagnacht tusschen dr e uur en half vier door middel van braakontvreemd 300 li karaats gou den ringen en eenige 14 karaats gou- deu kettingen, tot een gezamenlijke waarde van f 1000. De dieven hebben de zware bout, waarmede het vensterluik gesloten wachten. Eén van <lie allen moet; spoe dig in 't zicht komen." „Stel eens. dat- wij een 3chip zien, wat zijt ge dan van plan te doen. mijnheer?" „Den kapitein te vragen eenige ma trozen te mijner beschikking te stellen om het schip in de dichtstbijzijnde ha ven te brengen." „Maar als zij nu eens weinig man schappen aan boord hebben?" „Dan kunnen zij ons niet helpen." ,.lk zie nog maar niet in, mijnheer, waarom wij niet- in plaats van naar Ber muda- naar Engeland koers kunnen, zet ten. Hoe ligt het Kanaal ten opzichte van ons?" ..Ten N.N.-O." ..We!, (km zdti de wind prachtig zijn." „Dat is zoo; maar wilt ge zoo goed zijn je to herinneren, dat de bemanning slechts uit drie personen bestaat." „Vier. met don hofmeester en vijf met juffrouw Robertson meegerekend." „Ik herhaal nog eens drie man, die in staat zijn het werk te verrichtou." „Ja, daar hebt ge gelijk in. Per slot van rekening kunnen er maar drie van ons ia het want klimmen." ..Ik geloof," vervolgde ik, „dat ge weet dat een goed bemand zeilschip vier of vijf weken over die reis zou doen." „.Ta wei, mijnheer." was, weten te verwijderen, en in de glasruit eene opening te stooten. An dere kostbaarheden, ook juweelen riügen, die in de winkelkast waren uitgestald, bleven onaangeroerd. De weduwe en hare dienstbode die in een bovenachterkamer sliepen, hebben des nachts niets vernomen. De bu ren zeiden eenig geraas gehoord te hebben. Tentoonstelliiigvaii Vrouwen arbeid. Maandag zyn de congressen be gonnen. Mej. Knappert opende de vierdaagsche bespreking over de vak opleiding voor vrouwen met- een toe spraak over doel en strekking van de congressen. Daarna behandelde mej. J. ter Meulen „de vrouw als opzichteres over arbeids woning en"; Mej. M. J. Bparnaay sprak over scholen voor fabrieksmeisjes; Dr. Catherine van Tussenbroek over het tekort aan levensenergie by onze jonge vrouwen en meisjes en mej. Trade Mertens over liet vak van tandarts voor de vrouw. Studentenfeesten te Delft. Vroolyk wapperde Maandag aller wegen de driekleur, de verschillende versieringen, waaraan in den vroegen morgen de laatste hand is gelegd, prijken nu in vol ornaat, de vlaggen van de toreus verkondigen mede, dat er feest zal gevierd worden, kortom, Delft is in feestdos. Op verschillende punten der stad, voornamelijk waar de maskerade langs trekt, heeft men veel moeite iu 't werk gesteld, van zyn sympathie te getuigen; de versiering der Polytech nische School spant de kroon; van twee hooge masten voor den hoofd ingang waait her de nationale drie kleur. terwyl het geheele gebouw is versierd met vlaggen en een dubbele ry groene slingers, waartusschen tal van gloeilichtjes, die 's avonds een verrassend effeet zullen maken. De bewoners der Choorstraat heb ben hunne straat versierd met een hemel van groene slingers, waartus schen :s avonds vetpotjes worden ont stoken. verder is het oude Delft ge reed gemaakt voor een illuminatie over liet water dat over zyne geheele lengte verrassend zal zyn. Ontelbaar zijn de particuliere ver sieringen overal aangebracht, voor al munten deze echter uit op het oude Delft, Hypolitusbuurt, Binnen Watersloot en Koornmarkt. Aan het station van de H. IJ. S. M. heersclite den geheelen morgen eene zeldzaam voorkomende drukte, eike trein bracht bezoekers mede; tegen een uur verzamelden de reu- nisten en de vertegenwoordigers der bevriende studentencorpsen zich op de Sociëteit Phoenix, waar zy door den senaat van het Delftsch .Studen tencorps werden gerecipieerd. Na afloop dezer plechtigheid ver trok de stoet om ongeveer half twee □aar de Polytechnische School. Voorafgegaan door liet muziekkorps der huzaren, onder directie van den lieer L. M. van Waasdijk, en eene eerewaeht te paard met het corps- vaandel, aangeboden door de Delft- sche Studenten Caroussel-Verecniging, reden de Senaat van het Delftsch Studentencorps, het reuuie-bestuur, de vertegenwoordigers der bevriende Studentencorpsen, de feestcommissie en eere-leden van den Senaat, allen in sierlijke rijtuigen; hierna volgden de corpsvereeuigingen met haar banie ren. de reünisten en de leden van het Delfts Studentencorps, terwyl de stoet besloten werd door de muziek van de jagers, onder leiding van den heer J. Borstlap. Ongeveer 250 reünisten zyu opge komen. Aangekomen in het gebouw der Polytecbnischo School begaven de Senaat, het Reunie-bestnur en de ver tegenwoordigers der corpsen zich naar de receptiekamer, waar de feestcom missie werd voorgesteld, hierna be gaven allen zich haar zaal 11, waar de president van den Senaat, de heer F. s'Jacob Jr., de feesten met een rede opende. De president der reünisten de heer G. van Diesen beanntwoordde deze rede. De timmerman C. Tolman, in dienst van den heer Hendriks, aannemer van werken aan de artillerie-inrich tingen naby de Hembrug te Zaandam, is by het kappen van een gebouw nit de kap gestort. „Gij. nooit ik, noch Comish kunnen vijf weken zonder slaap." „Wij zouden om beurten de wacht kunnen houden, mijnheer Royle." „Dat zou kunnenmaar de marszei- ten zouden moeten gereefd blijven. Dan zou de reis in plaats van vijf weken vijf maanden duren of we moesten voortdu rend een stevige bries in ons voordeel hebben. Ik zal je eens wat zeggen, bootsman in boeken zijn zulke plannen uitvoerbaar en menselien die alles wat men hen van 't zeeleven vertelt voor waar aannemen, gelooven, dat zulke onmogelijke dingen volbracht kunnen worden. En eens op de honderd keer gebeurt het wel. Bij een zekere gelegenheid heeft men mij zelfs verteld, dat een man de reis van Timor naar Batliurst op den rug van een schildpad aflegde. Maar met mijn onro- mantischen geest vind ik het duizend te gen één, dat wij het scliip iu Engeland kunnen brongen, of we zouden, en dan nog wel spoedig/ over een grooter aan tal manschappen kunnen beschikken. En hiervan weten wij niets zeker. Er zeilt bijna geen schip uit of het is slecht bemand. Wij kunnen wel vijftig sche pen in 't zicht krijgen, maar geen een dat ons zal helpen. Zij zullen ons allen op willen nomen, als wij genegen zijn. de Hij werd bewusteloos opgenomen. Zyn toestand is van dien aard, dat volgens verklaring van den genees heer, de patiënt niet vervoerd mag worden. Hy wordt daarom ten huize van den naby het werk wenenden ka pitein verpleegd. In Utrecht is een man gearresteerd, die in 1893 werd verdacht de dader to zyn van een toen gepieegden mooi d in de Boterstraal, maar tegen wien toen geen voldoende bewyzen konden worden gevonden. Thans is hij gevat naar aanleiding van een woordenwisseling met een ander, die zich er over uitliet, dat hy den moord Leeft zien plegen. Te Zalt-Bommel word by 't ledigen van een muntgasmotor in een woning aan de Nonnenstraat een tiengulden stuk gevonden. Toen den bewoner gevraagd werd hoe hot daar in kwam, antwoordde hy: „dat wit ik eiges niet, want ik kei ze niet". Onder- tusscheu had de man er een goeden dag mee, daar het gouden stuk tegen twee-en-een-hal ven cent aan do gas fabriek werd ingewisseld. K o 1 c li 8 n. BATAVIA, 14 Juni. Atjeii. Aan de „Java-Bode werd den Sen uit Segli gemeld Den 5en Juni is uit het bivak Grong-groug opgerukt naar Padang Tidjiin het heuvelterrein bewogen zich verschil lende benden, waarvan er een door de marechaussees werd aangevallen eu daarbij 12 dooden ia onze handen liet. In de VII moekims werd geen tegenstand ondervonden de meeste imams kwamen zich by" den bevelhebber meiden. In Padang Tidji werd een bivak betrokken en den Gen Juni rust ge houden. Het 3e bataljon en een pelo ton cavalerie rukten naar Gendé Breuëh, dat veriaten gevonden werd. Des avonds te 10 uur kwam de Se limoen-colonne, zonder tegenstand on dervonden te hebben in het bivak Padang Tidji aan. Den 7n rukte de hoofdmacht terug naar Grong-Grong en verder over Sanggen naar masdjid raja en Semi- deun, waar veel volk verzameld heette te zijner werd echter geen vyand aangetroffen. Daarop werd de terugmarscn naar Segli aangenomon. De Selimoen-colonne, die voorloopig in Padang Tjidji is achtergebleven, zal zich, na een rustdag gehouden te hebben over Grong-grong naar het bivak Segli begeven. Het bivak in Garot wordt dooi den vijand niet verontrust. De ge zondheidstoestand blijft goed. Nadat <>p 4 Juni de hoofdwacht het bivak in kampong Garot had verlaten, drong een kleine bende op mar de ontruimde bivaks, doch werd door de achtergebleven bezetting ver dreven. De colonne van Jleutz is te Segli teruggekeerd; de Selimoen-colonue komt'morgen daar aan. Geen van beide colonoes had eenig verlies. Den Den werd geseind De Selimoen-colonne kwam heden hier aan er werd geen schot op haar gelost. Een groote voorraad vivres wordt opgevoerd naar Garoet. Naai' Padang Tidji (in de VII moekims Pedir) wordt een karrewegaangelegd met een Decaaville-spoor erop. Toekoe Bintara Keumangan be richt dat Panglima Polim met zyn gezin naar zyn verblijfplaats (Ber- noen) is gevlucht. Den llen seinde men uit Segli „Morgen wordt iu zuidelyke rich ting opgerukt io twee colonnes. De eerste, onder commando van kolonel van Heutz, bestaat uit marechaussees, het 2e reserve-batalion, het 2e batal jon, 2 pelotons cavalerie eu 1 sectie bergartiüeriezy neemt voor 4 dagen vivres medede colonne trekt over Soekon, Paleuh, Kota Poetbo, Boeboe en Reumbajon Daar Beurennon, waar Panglima Polim zich moet ophouden, en vandaar naar Tjot Moerong, waar Toekoe Oemar nog moet zitten. De tweede colonne onder commando van den luitenant-kolonel H. G. Wil- lems, bestaat uit de oorspronkelijke Selimoen-colonne en de landingsdivi sie der marine. Deze zal over Garot naar Langgo en Gapoei trekken tot zuivering der VIII Moekims Sama lodra en Lo Kadjoe. Veel tegenstand wordt verwacht in Bloeë Bila. Blykt de afstand niet te groot, dan is deze ..Atlanta" aan haar lot over te laten, maar niemand zal een deel zijner be manning willen afstaan. Geloof mij, het is het best koers te zetten naar Bermu da. Daar zullen we misschien matrozen kunnen aanwerven. Maar om. met dit schip waar zooveel werk te doen is, naar Engeland te zeilen, terwijl wij maar op twee mail kunnen rekenen, om het te verrichten, als de derde aan 't roer staat, behoort tot de onmogelijkheden. Wij zullen aan de genade, van stormen zijn overgeleverd en de Atlanta zal eindelijk op een legendarisch schip gaan gelijken, dat door de winden in alle richtingen over den oceaan wordt gevoerd." „Welnu mijnheer," antwoordde hij, „gij zult wel gelijk hebben en ik wil er nu verder niet meer over spreken. La ten wij nu eens over het slapen praten. Ik zal hier blijven als ge een paar uur wilt gaan rusten. Cornish kan u dan ko men roepen," Ik zag naar de lucht, voordat ik be sloot naar beneden té gaan. De zee be gon er onstuimig uit te zien en het woei bijna hard genoeg om iemand onderste boven te doen rollen De lucht was dik bewolkt, maar ze zag er niet onheilspellender uit. dan voor een half. uur geleden. Het zeildoek was ook voldoende iuge-; colonne gemachtigd haar verkenning door te zetten tot Keumala. „Om verbinding tusschen beide co lonnes raogelyk te maken, blyft kam pong Gapoej bezettwee compagnieën van het 14e bataljon blyven beschik baar tot het opvoeren van vivres van uit Mantroi. Eiken avond zal de ver binding bovendien onderhouden wor den door het oplaten van vuurpijlen." Telegrammen van den I2enenl3en meldden Kolonel van Heutsz rukte deu!2en over Soekoen en Mangki naar Wa* keuë eu nam een versterking in een bamboebosch van Panglima Kawon en twee andere iu den Zuid-Oostely- ken hoek van Bambi Gampoe. De vijand liet 71 dooden met hunne wa pens in onze handen. Vau ons sneu velden 5 marechausseeslevensge vaarlijk gewond zijn 2 onderofliciereu vae de marechaussees en 1 cavalerist; licht gewond werden de luitenant Lamster, die dieust blijft doen, en 5 marechaussees. De vijand hield tot het uiterste stand io de zwaar versterkte bentings; de marecbausses moesten onder 's vijands vuur bamboe paggers kappen; daarbij werd de le-luitenant Lamster lichtgewond; schampschot ui den schouder. De dooden en ge wonden worden naar Segli terugge zonden. De genomen bentengs waren opgericht door volk van Tengkoe di Garot, van Tengkoe Tjoh Phëcg en van Habib Hoesin. Wy rukken in zuidelyke richting voorwaarts. Den 13en is nog geseind Panglima; Polim "bevindt zich met een bende iu de IX moekims Keu- mingan. Toekoe Oemar heeft zich. nu t 200 man in vereeniging met Toekoe '1 joeraboek versterkt in de kampong Tjot Moeroeng. Ln het gebied van Sama Indra zijn de verschillende bloës, Gapoj en Tjaleub door benden bezet; voorts zyu er uog vijanden in Langgo en de Zuid-Westel .jk gelegen kampong moekim Tjoengkocb. Het hoofd der moekim Reubeë heeft zich onderworpen. De majoor J. J. Schneider, com mandant van het lde bataljon, is naar hier geëvacueerd. Segli... de zoogenaamde „pa niek der inlandsche troepen''. Aan een correspondentie iu het „Bat. Nbld., gedagteekend Segli 3 Juni is het volgende ontleend: Den volgenden ochtend (2 Juni) was er nog niets te zien, wel werd door de schildwachten beweerd, dat zy een moorddadig snelvuur had den gehoord, vro g iu den avond, en ziet, daar zag men op eens voik op den dijkeen drom van mannen met witte hoeden en glimmende blikken aan de zyde. dat waren kettingjon gens. „Maar zoo zonder dekking eu al leen terugkomende, wat zoude er ge beurd zyn „Alles vliegt naar de kampements poort, om de aangekomenen te onder vragen. maar bun verhalen zijn zoo verward: Vreeselyk geschoten, alle kettingjongens weggélöopen, zij zelf hadden overnacht in de sawah en' waren des ochtends maar weer naar Segli geloopen Enlïn. iu alle ge vallen begrepen wy. dat er onraad was geweest bij het 2e reserve batal jon. Na lang wachten eu vragen komt dit dan ook tegen 11 uur hier aan. Nu de berichten „Maar laat ik die chronologisch ver halen „De uitgerukte colonne had zich bii den overgang van de Pedir-rivier naby Sauggenë gesplitst. Het 14e bataljon bleef op den rechter oever en veroverde met betrekkelijk weinig verliezen de beating Mantroïstormen was hierby niet noodig. De vyand werd er eenvoudig uitgeschoten. „Het 3e bataljon bleef aan den linkeroever, terwyl het 2e door kam pong Trieëng Pet rukte en de maré- chaussée de kampongreeks Tjirih eD Lagang aantastten. Nergens bood de vijand eenigen ernstigen tegenstand, ofschoon in den beginne flink werd geschoten. Tegen den middag waren dan ook Garoet en Areë genomen met verlies van drie dooden en vijf tien gewonden, ODder wie drie dwang arbeiders Oemar trok, zooals te voorzien was, naar het gebergte terug. „Voor dien dag werd het voor ge zien gehouden, het 14e bataljon bleef Mantroï bezetten; de vivres uitgedeeld en het bivak te] Garoet betrokken, haald, al zag ons werk er niet erg net jes uit: het groote zeil zat niet stevig vast, maar de andere zeilen waren secuur aan de ra's bevestigd. Daar de wind niet heviger werd zeido ik den bootsman het roer in dezelfde richting te houden en ging daarop geeuwend en doodmoe naar mijn hut. Ik zal zoo ongeveer drie kwartier ge slapen hebben toen ik door de binnen komst van den hofmeester ontwaakte, die als een krankzinnige naar mij toe- ijlde. Nog niet klaar wakker zijnde ver beeldde ik mij, dat de. muiters weer aan boord gekomen waren en een van hen mij aanvieltoch had ik mijn verstand genoeg bij elkaar om te besluiten mijn leven zoo duur mogelijk te verkoppen. Ik vlooe op den hofmeester toe en gaf hem zoo'n krachtigen stomp tegen de borst, dat hij het uitschreeuwde van pijn, waardoor ik in eens tot bezinning kwam. „Wat is er aan de hand?" schreeuw de ik. „O' mijnheer'" antwoordde de hof meester half dood van schrik en naar adem snakkend, „het schip zinkt! Wij gaan allemaal naar den kelder. Tk moest u wekken. Moge God ons bij staan Ilt tuimelde op den grond door de haast, waarmee ik tut mijn krib sprong waarna de trein tegen halfzeven we der naar Segli terugtrok. „Is de dekking van een zoo aan zienlijk getal kettingjongens (1200) al een bezwaarlijke taak. zooveel te meer is die, wanneer men tegen liet vallen van den avond op marsch trekt, en dit ondervond dan ook liet 2e re servebataljon. Men weet, dat dit bataljon hoofdzakelijk uit, jonge sol daten bestaat men had hun verteld voorzichtig te zyn, want or werden klewangaanvallen verwacht vau 300 a 400 man, bovendien volgde men een anderen weg dan dien ochtend ge volgd was. Natuurlijk dat er een ze kere spanning bij den troep heersebte, die daar in 'het half duister voort schreed. ,.By kampong Goensoeë ontdekte de spits een 3-tal met geweren ge wapende Atjehers, die dadelijk wer den neergeschoten. Toen schrikte ai- les op en Ie inlandsche compaction begonnen een oorverdoovend snelvuur ie openen zonder bepaald doel. Dit nu is een gewoon verschijnsel by troe- pcu, die voor het eerst uitrukken, maar het gevolg hiervan was,dat de ket tingjongens rechts-om-keert maakten en in wilde vlucht wegrenden, terwyl zy de gewonden en verdere bagage neersmeten. Men begrijpt hoe onmo gelijk het is, om een razende drom van 1200 mannen tegen ie houden. „De Europeesci:e compagnie for meerde echter zeer wijselijk carré om niet orageloopen te worden, maar daar door liepen verscheidene vluchtelin gen in dé bajonetten. Twee officiers bedienden wierpen zich op den grond en trachtten kruipend d u troep te bereiken. Het gevolg hiervan was dat 'zy voor v\ianden aangezien wer den en aan de bajonet geregen. Na eenige minuten gelukte liet don offi cieren, wier kalmte uien zeer moet loven, om het vuur tot zwijgen te brengen en daarmede keerde de rust iu de opgewonden gemoederen en werd overgegaan tot he: weder op zamelen der her- en derwaarts ver spreide kettingjongens. Een groot ge deelte was weer de rivier overgezwom men, een vijftal inlandsche fuseliers medeslepende, die te water hun ge weren verloren hadden. „Gelukkig werden 4 hiervan weder opgedoken. Het geheele transport keerde met wat aanwezig was aan kettingjongens naar Garoet terug en bivakkeerde in de nabijheid van de andere troepen. „Dit nu is het verhaal, zooals het werkelijk gebeurd is, opgeteekeud uit den mond van verscheidene oogge tuigen. „Lk moest dit uitvoerig behandelen, omdat het regeeringstelegram spreekt van een paniek onder de inlandsche troepen en natuurlijk vele bespiege lingen hierover te Batavia zijn gehou den. M. i. moest men in officieele telegrammen zich hoeden voor zulke groote woorden." Lege? en t/loot Volgens het dezer dagen gepubli ceerd statistisch overzicht der behan delde zieken van het Nederlandsche leger hier te lande in het jaar 1897, bewerkt door de heeren dr. K. J. van der Burcht van Lichtenberg!), gene- raal-majoor, inspecteur van deu ge neeskundigen dienst der landmacht, en van den dirigeerend officier van gezondheid dr. W. H. L. Borgerboff Mulder, zyn in de ziekeninrichtingen en in hunne kwartieren in dat jaar •12,367 militairen behandeld tot het leger behoorende en 4051 militairen uit Oost-Indië van de marine, tijdelijk gepensioneerden en miliciens die niet of niet meer tot het leger behoorden. In do ziekeninrichtingen her stelden van de 42,307 militairen 40,405 en in de kwartieren 19,254 en overleden er in den binnendienst 8-1 eii in den buitendienst 12. In het geheel verloor het leger, de gevallen van zelfmoord, plotselingen dood eu van dood door ongevallen gerekend bij de bovenvermelde sterf gevallen, te zamen 112 militairen. Afgekeurd werden 731 militairen, in de hospitalen en kwartieren ver pleegd, en met verlof tot herstel van gezondheid vertrokken er 266. Van de 29,165 militieplichtigen wer den 4211 afgekeurd, zynde ruim 14 pCt. Gevaccineerd werden met volkomen gevolg 8 en gerevacciueerd met vol komen gevolg 4197, met onvolkomen gevolg 2525 en zonder gevolg 4705 militairen. De vaccinatiën en re vac- c natiën hadden alle met animale stof plaats. en vloog de gezelschapstrap op. Toch viel hot mij niet raoeielijk de ladder te bestijgen, want hel schip lag stevig op liet; water, kraakte echter lievig, maar slingerde bijna niet. Nauwelijks bevond mijn hoofd zich boven de opening of ik dacht, dat het van mijn schouders gerukt zou worden. Er woei zoo'n hevige storm als ik nog nooit bijgewoond had. De bootsman en Cornish stonden bij het roer en om ze te bereiken moest ik op handen on voeten naar ze toe krui pen. Toen ik mij dicht bij hen bevond pakte ik het rasterwerk beet en zag om mij heen. Het eerste wat ik zag was het groote zeil, dat losgerukt was en nu iu duizend flarden tegen de ra's hing te flapperen. Het voorzeil was in tweëen gescheurd, de schoot van het midden marszeil weg geslagen. terwijl het zeil zelf een lawaai maakte als werden er honderden geweer schoten tegelijk gelost. De ra's waren gespaard gebleven. De krassen aan bakboord waren gevierd, 't roer gewond en het schip vloog in Zuid- Oostelijke richting voort, terwijl het ko kende schuim tegen de zijden opspatte. Dit was dan nu de orkaan, die ons den geheelen nacht gedreigd had. De eerste storm was con zacht briesje in Van de te vaccineeren of te re vac cineeren militairen bleven 163, d. i. 1.4 pCt., weigerachtig om de kunst bewerking te ondergaan. Daarvan be hoorden -10 tot hot garnizoen te Ut recht, 38 tot dat te 's-Gravenhageeu 15 tot dat te Middelburg. an Was*s5ii«sjs5e«, Automobielen. Parys - Amsterdam Parijs. Maandagmorgen plus minus 7 uur 38 min. (Austerdamsehetyd) vertrok de le automobiel (wedstrijder) weder om ae tweede iielft van de geheele route af te leggen. Al was het nog vroeg iu den morgen, reeds om 7 uur bewoog zicii ecu vry talrijke menigte van hot „Paleis voor Voiksvlyt langs de Weesperzyde tot aan de brug over de Dieniervaart naby Duivendrecht en buitendien hadden nog taliooze wielrijders zich reeds tijden van te voren tot voorbij Abcoude begeven, om aldaar de „mirakel dingen" in hun volle vaart voor by te zion snorren. Op den mooi gelijken weg voorbij Abcoude bedroeg de snelheid van sommige zeker wol 60 kilometers per uur. Ook nu was het toezicht zeer goed en werd door stads cn rijkspolitie de orde weder uitstekend gehandhaafd. Het weer, dat or in den beginne vrij regenachtig uitzag, begon allengs op te klaren en om negen uur begon hot zonretje heerlijk door te komen en konden zich de deelnemers ver heugen iu een flinke Noordelijke bries in den rug en een mooien dag iu het verschiet. Om 8 minuten over half negen, dus iets later dan oorspronkelijk bepaald was, vertrok bet eerst no. 11, rijtuig voor 2 personen, systeem A. Bolle© on bestuurd door Ed. Gaudry, die hier eerste was aangekomen en ver volgens reed elke 2 minuten volgens de orde van aankomst eeu rijtuig af. De eerste der toeristen vertrok om S u. 40 en de laatste, no. 112, kon door een klein defect aau de machine eerst om 10.45 de terugreis aanvaarden. Voor do wedstrijders is de route heden als volgt: Utrecht, Arnhem, Nijmegen, Venlo, Maastricht, Vise, Luik, afstand 289 kilometers. Voor de toeristen is heden het tre- jeciUtrecht, Arnhem, Nijmegen, afstand 114 kilometers. De n 'volgende gemiddelde afstand per uur is op do 'route Parys—Am sterdam gereden door deu eerstaange- komene van elke categorie No. 11. EI. Gaudry, systeera-Boilce, wagen 2 personen, 39 KM. 520 M. No. 22. Bousquet, systeem-Peuge t. wagen 4 personen, 32 KM. 700 M. No. 69. Marcelliu, sysieem-Phébus, motor-cycles beneden' 100 KG.. 35 KM. 880 M. No. 29. Corbière, systeem-Décauviile, motor-cycles boven 100 en beneden 200 KG., met 1 zitplaats, 29 KM. 770 M. Gaudry kwam voor half elf al in Nijmegen aan eu heeft dus, daar de afstand 114 KM. bedraagt, omstreeks 40 KM. per uur afgelegd. RECHTSZAKEN. Mishandeling dooreen onderwijzer. Naar de openbare zitting der recht bank te Assen van 25 Juli a.s. is verwezen de zaak van don heer Y. Z., hoofd der Westerechooi aldaar, die beschuldigd wordt een zijner le&| Jingen, een 7-jarigen knaap, opzette lijk te hebben mishandeld. Zes ge tuigen, waaronder een geneesheer als deskundige, zyn gedagvaard GEfUSENSO NIEUWS Ver-valseiite obligatiën. Een schromelijke valschheid is iu België aan het licht gekomen. De gemeente Öchaerbeek, een der voor steden tun Brussel, heeft in 1897 een premieleening uitgegeven, waarvan de voorloopige obligation zwart op roos kleurig papier zonder onderdruk wa ren vervaardigd en gemakkelijk na te maken. Daarvan hebben eenige be hendige lieden gebruik gemaakt/Een hunner, Matbieu, werd betrapt terwyl hy 14 valsche obligatiën trachtte te verkoopen. Hy noemde als daders een boekdrukker cn zyn meesterknecht. Deze gaven weder als den lioofdda- vergolijking van dezen. De wolken geleken reusachtige en fan tastische rollen lood, die Hier en daar en vooral van onderen lichtkleurig zagen. Ik kon geen stukje blauw in de lucht bespeuren en toch was het lichter dan een uur geleden. De seinvlag, halfstok geheschen, maak te een lielsch leven; de zeo werd elk oogenblik woester en als het schip slin gerde, vloog het water over do voor plecht.. Het midden marszeil flapperde niet. zulk een kracht tegen den mast, dat deze als een Spaan,sch ï-ietje doorboog. Hoe wel versuft en doorweekt van liet water, dat de wind hoog op deed spatten, ver ontrust- door het loeien vau den storm en liet lawaai dat het flapperende zeil doek veroorzaakte, verloor ik toch mijnt tegenwoordigheid van geestnietin-) ziende, dat de bezaansmast omgeslagen] zou worden indien het ze.il er niet afge rukt werd, kroop ik op handen en voeten naar den mast toe en vierde den nog overgebleven schoot. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2