slssa nil ifflsawsSEt SEoffia wsa b NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. .A.JD V £LtATETSra?3ZEasr: De oorlog tusschen Spanje en Amerika. 16e Jaargang Donderdag 14 Juli 1898. ■o. 4612 ^L.BoasrisrEn^i:E2srTsn^i j"s Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 „de omstreken en franco per post 0.37: Van 1-5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Ces. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren esi Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstra 14. Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicitê Etrangire G DAL'BK <0 Co. JOHN F. JONESSucc.. Parijs 31>'is Faubourg Mont-martre. Met uitzoDdering van het Artondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Npverlieid en Geldwezen, opgedragen aan bet Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15; Reclames per regel /'o.ao. agenten voor cii'Sblari in den omtrek zijn Bloemendaal, Xantyoort en Schele», P. v. d. RAADT, Bandpoort; HeemstedeJ. LEUVEN,bp de tol; Svaarndam, C. HARTENDORP-Zandiioorf,G.ZWEMMER; ceisen, W. J. KUIJTEKBeverwijk, J. HOORNS; Hillegom, ARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advortentiëp aan. Een telegram van generaal Shifter, jedagt eekend van „Maandagavond, meldt liet volgende „De dag van. heden was vrij kalm; is weinig gestre Sedert twee oren de witte viag geheschen. Ik beraad- aag over een voorstel tol overgave van [de stad.' Ik héb de stad-aan de noordzijde gc- ihcei ingesloten en mijn liniën teg<m 5 uur van avond voltooid. Morgen ml'en twee nieu.wt batterijen in stelling zijn. Onder de vluchtelingen uit Santiago jheerschi groote ellende. Ik doe mijn best om hun lijden te verzachten, maar m daarin niet een volle geslaagd.'' Bij de beschieting door de vloot op Zondagmiddag en Maandagmorgen vie len vele granaten in de stad en deden op vier plaatsen te gelijk brand ontstaan. Het leger breidde zijn liniën uit en na derde de stad zooclat hedenmiddag elke weg naar de stad bewaakt was. Het schijnt onmogelijk dat de Spanjaarden kunnen ontsnappen. Maandagmorgen beschoten de Ameri- kaansclie batterijen op de heuvels te genover de stad de Spaansche loopgra- waaruit slechts zwak werd geant woord. De Amerikaansche tirailleurs on derhielden tevens een moorddadig vuur en ten laatste verlieten, de Spanjaarden omstreeks den middag de laatste loop graven zonder veel tegenstand. Generaal Shatter seinde aan admiraal Sampson, het vuren te staken, en zond generaal Wheeler met een witte vlag en een brief naar generaal Torral, Daarin deed de Amerikaansche bevelhebber op merken, dat de Amerikaansche schepen de mogelijkheid hadden aangetoond om de stad te verwoesten, die bovendien door het Amerikaansche leger was inge sloten'. Nog deed de generaal opmerken, dat te Ei Caney 1S000 Spaansche en Cubaansche vluchtelingen van honger stierven, daar de Amerikanen geen le vensmiddelen voor hen hadden. Ten slotte verlangt, generaal Shafter de over- e van de stad, verklarende dat inge val van een weigering de aanval te land eu ter zee onmiddellijk zal worden her- j ten of eenig gebouw van. de i meien- stad t e ven- Benige uren later kwam het antwoord van generaal Torral, dat hij naar Ma drid om instructies moest vragen en een definitief antwoord zou geven zoodra hij deze ontvangen had. Generaal Shafter gaf daarop aan. zijn troepen bevel zooveel mogelijk rust te nemen en zich gereed te houden 0111 den aanval elk oogenblik te hervatten. Om zes uur was er nog geen later ant woord ->*an generaal Torral ontvangen. Nader blijkt dat generaal Shafter Zon dag een conferentie met de andere gene- i De meerderheid van de generaal Wheeler in de eerste plaats, wilde deze voorwaarden aannemen, daar de Span- j aarden in elk geval westwaarts kunnen oprukken, de stad verbranden en alles ■rnielen voor liun vertrek. Maar men weet reeds dat de regeering te Washing ton. om welke reden dan ook, anders besliste. Zij rekent^pr klaarblijkelijk op dat de Amerikaansche troepen als zij maar flink optreden, Spanje te land een dergelijk echec kunnen toebrengen als Sampson on Schley het op zee gedaan hebben. Maar het is werkelijk moeilijk in te zien, hoe het de kleine Amerikaan sche troepuiimacht, die ook na versterkt te zijn hoogstens '25,000 man kan tellen gelukken zou. een zoo uitgestrekte stel ling te bezetten en tegelijk het Spaan sche garnizoen beletten, een zoo zwak cordon te verbreken, en zich met gene raal Pando te vereenigen Een telegram uit Kingston aan de Tri buna., dal Dinsdag middag om kwart over zes is ontvangen, meldt dat Santi ago zich heeft overgegeven. De officieren van Cervera verlieten Maandag Portsmouth, in New Hamp shire, waar de bemanningen blijven. De officieren gaan naar dc marine-academie te Annapolis, waar zij kwartieren dei- cadetten zullen betrekken. Het afscheid van officieren en manschappen leverde roerende tooneelen op. Kapitein Moren van de Cristobal Colon vroeg verlof, rijn edele bemanning voorwei te zeggen. Hij ging toen de gelederen langs, greep ieder bij de hand en kuste hem op de wang. Do mannen weenden en vielen him kapitein om den hais. Er zijn vijf Amerikaansche dokters aangewezen om de Spaansche gewonden te behandelen. Deze worden even goed verzorgd als de Amerikaansche gewon den. Aangezien de Spaansche officieren geen cent rijk zijn. heeft de minister van marine Long er voor gezorgd, dat hui dagelijks een zekere som gelds wordt verstrekt. De minister van oorlog heeft bevel ge geven alle onderzeesche mijnen in de Amerikaansche havens op te ruimen. De ingenieurs raden als snelste en veilig ste middel aan, ze te laten springen. Naar luid van een telegram uit Ma drid aan de Temps gaat het gerucht dat het ministerie aan den heer Sagasta zijn ontslag aanbood. De minister-presidc-nt vormde een nieuw kabinet met Gamazo, Navarro, Rodrigo, Almodovar, Moutero Rios, Chinchilla en Martinez Campos, kapitein-generaal van Madrid Uit Barcelona wordt aan de Kölni- sche Zeitung gemeld, dat men bezig is met krachtige toebereidselen voor ie verdediging van de Spaansche havens. Verleden week zijn te Barcelona uit Jo- ea 3000 kilo's kruit, uit Coruiia 500,000 wals gehouden heeft o mhet aanbod van Mauser-patronen en uil Trubia arfcilll eneraal Ton al te overwegen. Deze stei- riebenoodigdheden aangekomen. Uit de e voor, dat het garnizoen van Santiago j vestingen aan de Fransche grens heeft net de draagbare wapenen de stad zou men de zwaarste en nieuwste stukken verlaten en een voorsprong van 20 mij-naar de kitsten gebracht. I11 Ferrol zijn en zou krijgen, zonder lastig gevallen te schietoefeningen gehouden met stukken worden. Dan verbond Toral zich, noch van 21 cM. en 24 cM-, die een uitnemend üe Spaansche schepen in de baai. noch resultaat moeten opgeleverd hébben, ie kanonnen en de ammunitie in de for- Van Madrid uit heeft men drie snelvu- tende kanonnen van 15 cM. kaliber n 0 waggonladmgen krijgsvoorraad naar Vigo gezonden. In San Sebastian bon- j wen de Spanjaarden twee nieuwe kust- batterijen, een op de hoogte van Ulia j en de tweede op den berg Urugui. Deze- nieuwe batterijen zullen, ondersteuid j door de >*eeds aanwezige, den ingang i-ct J de baai elue! bestrijken. In Bilbao stelt men op het oogenblik vier kanonnen 1 van 24 cM op en eenige houwitsers, vol gens het model van Ordonez. De vriiwillige bijdragen voor de ver dediging van Barcelona beliepen, verte- den week al 659,700 pesetas. Het eikader van commodore Watson is voorzien van de nieuwste kaarten van de Spaansche kusten. De officieren, die nog niet aan boord waren, hebben bevel gekregen zich dadelijk La te schepen. Aan het verhaal van kapitein Evans van de „Iowa", hoe Cervera's eskader vernietigd werd, outleenen wy nog bet volgende De „ïówa" werd eerst zoo gestuurd dat de Maria Teresia" aan haar stunrboordzyde bleet'. Wy hoopten een der voornaamste schepen in den grond te boren, waar spoedig bleek dit onraogelyk door de meerdere snel heid der Spaansche schepen. Vijftig minuten nadat hot eerste schot was afgevuurd steeg er een groote vuurkolom op uit het achterste gedeelte van de „Vizeaya", die lanc zaam naar de rotsen van Acerraderos stoomde en daar strandde. Daar het duidelijk was, dat de „Iowa" onmogelyk de „Cristobal Co lon" kon inhalen, hetwelk zeker zon geschieden door de „Oregon" en de „Brooklyn", terwijl ook de „New- Mork" "haar vervolgde, besloot ik, dat voldaan moest worden aan de eischen der humaniteit en dat hulp moest worden verleend aan de 1200 a 1500 Spaansche officieren en man schappen, die de vlag gestreken had den. Daarom begaf ik mij naar de „Vizcava", die nu aan alle kanten brandde. Toen de „Iowa" zoover was gegaan als de diepte Yan het water gedoogde, streek ik de booten en zond ze uit om hulp te verleeneo aan de ongelukkige Spanjaarden, die by do zijnen verdronken, of geroosterd wer den op het dek. Spoedig ontwaarde ik, dat de Cu banen van bet strand vuurden op de mannen, die in het water lagen te worstelen. Dit liet ik onmiddellijk ophoudeu. Alle Spanjaarden waren naakt. De beenen van sommigen waren door de kogels opengescheurd; anderen wa ren ever bijna het gebeele lichaam met wonden bedekt. Vyf arme kerels stierven op weg naar de „Iowa." Zy zyn met militaire eer begraven. Ik zag staaltjes van moed, of beter gezegd, van discipline en plichtsbe trachting, die nooit kunnen worden overtroffen. Een man van de „Vizeaya" miste zyn arm, die hem vlak onder den sehoudor was afgeschoten. Er hingen nog lappen vleesch aau de huid, maar hy klom nog alleen op het schip eu salueerde alsof hy een beleefdheidsbezoek atiegde. Onmid dellijk na hem kwam een matroos, wiens been even boven de knie was afgeschoten. Hij werd door middel van takels aan boord van de „Iowa" geheschen, maar geen enkelen kreet uitte hy al dien tijd. De „Iowa" zag er verschrikkelijk uit. Haar halfdek, anders helder wit, was bedekt met bloed en met den meesten spoed werden de 272 uaakte manneu van voedsel on driuken voor zien. De commandant van do „Iowa" spreekt dan met aileu lof over de houding der Spanjaarden. Dat de of ficieren* niot onderdeden voor de min deren bewees de houding van kapi tein Enlate van de „Vizeaya". Gelijk de mannen van dit, laatste schip zich gedroegen, gedroegen zich ook de équipages dér andere schepen. De „Harvard" kreeg bevel om de bemanning van de „Maria Teresa" en „Oqoendo" over te nementegen mid dernacht had zy reeds 970 gevange nen aan boord, voor het meerendeel gewonden. „Ik nam admiraal Cervera over van de „Gloucester", die liem gered had, en ontving hem met de volle wacht die een admiraal toekomt. Hij was blootshoofds en droeg een dun flaueileu pak, dat hij van den commandant van de „Gloucester" ge leend had. De bemanning juichte geestdriftig". De admiraal had gehoopt, dat de „Colon" er ia zou geslaagd zijn om aan de „Brooklyn" to ontkomen. Zulks is aan dit schip niet gelakt, hoewei het een groote snelheid heeft en thans sneller dan ooit zou kannen varen, omdat het geen groote kanonnen aan boord bad. De „Herald" beweert al thans, dat admiraal Cervera zulks heeft verklaard. ST AOSM1EÜWS Eerste en derde pagina. Haarlem13 Juli 1898. Tot de commissie voor het exami- neeren van adspirant-surnumerairs der posteryen en telegraphio welker samenstelling gisteren werd gemeld, behoort de beer A. van Voornveld, alhier, oud-leeraar bij bet Koninklijk Instituut der Marine. De koninklijke goedkeuring is ver leend op het tarief der Tweede Hol- landsche Maatschappij van Levens verzekering, gevestigd alhier: „Ver zekering van kapitaal by overlijden. De premiön zyn slechts verschuldigd gedurende een bepaald aantal jaren tot aan het overlijden. Netto jaar- preraiën voor eene uitkeering van f 100. Provinciale Staten van Noord-Holland. Vervolg.) Verder werden aangenomen het voorstel tot het verleenen eener toe lage aan de weduwe van een voor- maligen bediende ter prov. griffie, de nieuwe regeling van de traktementen der ambteuaren in algemeenen dienst, het voorstel tot subsidieering van de verbetering eener aanlegplaats op WieriDgen, de rekening van Meeren- berg over 1897 en debegrooting voor 1899, benevens de begrootingen der I provincie zelve. Het voorstel tot het aangaan eener geldleeniug van f462.000 a 31/. pCt. of zooveel lager als door Ged. Staten wordt bepaald, ontmoette geen be zwaar. De opcenten over 1899 werden vastgesteld op 8 voor de gebouwde, op de ongebouwde eigendommen en 6 op de personeele belasting. Ten aanzien van liet adreq van W. Kok e. a., houdende verzoek dat maatregelen genomen zullen worden ter bescherming dor visschery werd de conclusie van Ged. Staten goed gekeurd en beslist, dat de Staten geen aanleiding hebben kunnen vinden om het visschen met sleepnetten in aan den Staat behooreude kanalen te ver bieden. By voorstel 23, tot afwijzing van het verzoek om subsidie ton behoeve van den postscbipper te Wieringen, was een amendent van den beer Wat- Ier en anderen gevoegd om f 150 toe te willen staan. De heer Waller ver dedigde die vraag. Het is bepaald een dringende behoefte geworden eene betere communicatie met de vaste wal te verkrygon en tweemaal per dag den overtocht te kunnen doen. Mr. Heemskerk wilde hier aan toe voegen mits deze formule niet voor den Zon dag geldt. Na nog eenige discussie, en nadat besloten was clat de dienstregeling aan de goedkeuring van Ged. Staten zou worden onderworpen, werd bet amendement in stemming gebracht en aangenomen met 47 togen 19, zoodat f150 subsidie voor den tyd van 3 jaar is verleend. De vergadering is gesloten. Wedvlucht. Zondag 1.1. hield de Postduiven vereniging „De Luchtgids" alhier een wedvlucht uit Maastricht. De prijzen werden naar volgorde behaald door de heereu J. de Klerk, W. G. de Korte, J. A. Bruigom, P. Schee- iings, H. Bannink Jr. en P. C. v. d. Goes. In den lawn-tennis-wedstryd alhier gehouden, is de brassard gewonnen door den heer G. F. Labouchere tegen den heer A. Broese v. Groenou 2—6; 1—6; 7—5; 6—4; 6—4. De houder, K. Beukema, was verhinderd te verdedigen, terwijl de heer G. A. v. Haefteu, die iu de tweede plaats in aanmerking kwam, eveneens ver hinderd was, zoodat de derde uitdager G. F. Labouchere werd aangewezen. De stryd was zeer spannend en beide s gpven uitstekend spel tezieD. In de VerceDiging treedt een gezel schap op ODder directie van den heer Frits van Haarlem. Moor de ledenen hunne dames zyn er soirées op Maan dag 1, Dinsdag 2, Zaterdag 6 en Maandag 8 Augustusmatinees op Woensdag den 3den en Zondag den 7den Augustus. By vonnis van de Arr. Rechtbank alhier van den 12den Juli is opgehe ven de staat van faillissement, waarin Albertus Leonard us Oorver, pensiou- houder en collecteur aau de Gasfa briek, wonende te Haarlem, by von nis van genoemde Rechtbank dd. 19 April 1989 is verklaard. Protestantenbond. Dinsdag liield de afd. Haarlem van dezen Bond een ledenvergadering in baar gebouw aan de Nieuwe Gracht, onder presidiom van den heer mr. H. Pb. de Kanter. Nadat de Voorzitter bad medege deeld, dat deze vergadering welke vol gens reglement iu April moest worden gehouden, eerst nu belegd was omdat iu die maaud door de diverse met de verbouwing eu inrichting van het ge bouw verwante zaken de begrootiug nog niet bad kunnen worden vastge steld, zeide hy dat door hem met Prof. Muller, predikant by de Waal- sche gemeente, tot de besturen van alle protestamscbe gezindten hier ter stede was gericht een scbryven om te steunen het adres van ds. Braining c.s aan de 2de Kamer, tot betere regeling op H. B. Scholen en gym nasia, van de uren bestemd voor bet Godsdienstonderwijs. In dit schrijven is verzocht te beuo6inen twee afge vaardigden, waarvan een predikanten een ouderling. Spr. vroeg of de verg. goedkeurt dat de Prot. bond voor haar Godsdienstonderwijs aan deze bewe ging deelneemt. Door applaus gaveu de aanwezigen hunne instemming te kenneu. De begrootingon voor het a.s. dienst jaar werden hierop medegedeeld en door de vergadering goedgekeurd. Het tweede pnut der agenda behau- deling van voorstellen voor de a. s. alg. vergadering was nu aau de orde. Op voorstel van den heer W. L. Schratü werd besloten aan het Hoofd bestuur ter bespreking voor te stellen „Wat kan de Protestantenbond doen om de nieuwe bijbelvertaling onder het volk te verspreiden en zoodoende de kennis van den Bijbel onder ons volk meer algemeen te maken. Dat de kermis in aantocht is blijkt nu weer uit de rondzeuding van het voorloopig programma der feestelijk heden iu de Sociëteit Yeroeniging. 't Is anders moeilijk ons in te denken in het feit, dat een zoo groot stak van deu zomer alweer is voorbijge gaan. Parlementaire Praatjes. In korte woorden is de arbeid der Eerste Kamer op gisteren weder te geven. De meeste van een lange reeks van wetsontwerpen lokten geen debat uit of de betrokken Ministers be paalden zich tot een kort woordje van nadere verklaring. eenNoord-ooster-locaalspoor- FEl ILLETON. De Schipbreuk. van de „Atlanta". 16) Met een ontzettende kracht werd de zware ketting door het schijfgat getrok- ten en in minder dan geen tijd was de ïelffc van het zeil in de groote mars ge waaid, terwijl de andere helft aan flar den aan de ra wapperde. Daarop kroop ik naar het voorste ge- Ieelte van den achtersteven 0111 eens laar den grooten mast te zien die stond tevig. Maar terwijl ik mijn oog over de okkemast liet gaan, werd de fok aan larden gescheurd; de klossen beukten net zoon kracht tegen den mast, dat leze stond te trillen en de bramsteng lis een rietje doorboog. Ik overwoog of ik de schooten van bet oormarszeil zou vieren ja dan neen "ar bedenkend dat het groote marszeil a meesten wind opving en liet- voor- il-szeil stellig aan stukken getrokken tou worden, indien ik een der schooten inraakt? begaf ik mij weer op handen en voeten naa) achteren. ,,Ik zag hem opkomen," brulde de bootsman aan mijn oor. „Ik had nog juist tijd 0111 Cornish te bevelen de brassen aan bakboord te vieren en het roer te wenden." „■Wij zullen deze richting niet kunnen blijven houden," schreeuwde ik terug. ,,Zij wordt zoo zeker als ik hier sta dooi den eersten den besten stortvloed ach- teropgeioopen. Wij moeten oploeven, als het eemgszins mogelijk is; Omdat voormarszeil moeten we ons niet bekommeren „Kijk daar eens!" riep Cornish ons toe het roer met de eene hand vasthou dend om met de andere te wijzen. Er was inderdaad iets te zien nl. een prachtige stoomboot als een brik opge tuigd, die met het groote stagzeil op half bij den wind voer. Zij scheen, zoo snel doorkliefden wij het water, uit de zee op te rijzen en lag nu met haar boegspriet naar onze lin kerzijde gekeerd. Was het weer nog he viger geweest dan hadden wij haar zeker aangevaren. Om uit haar vaarwater te blijv vielen wij zooveel mogelijk af en toen wij haar passeerden was zij geen kwart mijl van ons af. Alles liep dus goed af, want liet was onmogelijk geweest nog meer af te val len, daar wij dan wellicht de wind van voren in de zeilen zouden gekregen heb ben en het schip dan met de gevierde schooten in vijf minuten tijds onherroe pelijk naar den kelder was gegaan. Dat prachtige stoomschip, hetwelk telkens als liet naar stuurboord overhel de zijn mooi gebouwden romp toonde, bood een betooverend schouwspel aan. Maar toch was er ook iets wreeds in dien aanblik de redding zoo nabij te zijn en er toch even weinig aan te heb ben alsof zij nog ver verwijderd was. Er stond ee.n man op de brug eu on getwijfeld sloegen er ook anderen, die wij uiet konden onderscheiden, ons schip gadeGod weet welke gewaarwor dingen er bij hen wei-den opgewekt toen zij ons schip zagen met zijn in flarden gescheurde zeilen de halfstok geheschen j seinvlag, die een bewijs was van onzen elleaidigen toestand, terwijl wij hen uit alle macht toeriepen ons hulp te verlee- I nen, wat hen op dat oogenblik onmoge lijk was. ..Laten wij trachten zóó dicht moge lijk bij haar te blijven," sclireeuwde ik half krankzinnig van angst toen ik zag dat het stoomschip zich al meer en meer verwijderde. „Mogelijk kunnen zij ons helpen, als de orkaan bedaard!" Maar de bootsman kon het roer niet alleen besturen, door de zware golven, dio tegen het roer klotsten, zou het vier man moeielijk zijn gevallen het rad j meester te blijven. Ik snelde naar de gezelscbapstrap, en riep den hofmeester na eenige oogenblikken verscheen hij. maar niet zoodra vertoonde hij zich bo- ven do opening of hij werd naar bene- den geslingerd. Ik ijlde naar beneden, tilde hem van den grond en duwde hom, terwijl ik hem met beiden banden vasthield, de trap op en naar het roer. „Houd die spaken vastbrulde ik. Daarop snelden Cornish en ik naar bet achterdek. „Wind het uiteinde van den grooten schoot aan stuurboord om den kaapstan- j der," riep ik hem toe. '.„Opgepast1 houd een van de staven ge reed I" Zoo goed als ik kou krabbelde ik nu naai* het groote dek, en bereikte, tot mijn enkels door liet water wadend, het voormarszeil, waarvan ik de onderra losmaakte. Kraken het zeil vloog los, terwijl repen zeildoek door den wind in zee wer den geslingerd. Ik begaf mij nu weer naar bet achter dek. maar kon bijna niet tegen den storm o])mijn ademhaling werd be lemmerd en de wind veroorzaakte mij een pijn in 't gelaat, alsof er honderde naalden ingestoken wei-den. Hij brulde in mijn ooren en geleek een onverzette- lijken steenen muurik werd op den grond geslingerd en was genoodzaakt tel kens een klein eindje af te leggen elk voorwerp, dat ik op mijn weg ontmoette vast grijpend. Cornish lag op het dek het uiteinde van de groote schoot met beide handen vasthoudend, nadat hij hem eenmaal om den kaapstander gewonden had. Half uitgeput door den wind en niet in staat zijnde achter mij ie zien'zonder mijn oogen niet de handen te bescher men, ging ik aan het werk en trok de groote ra om, maar miste de kracht haar vlak bij den mast. te brengen. Ik zag. hoe de bootsman een paar woorden met den hofmeester wisselde, die daarop het roer verliet om mij te komen helpen. Het scheen, alsof de bootsman op dat oogenblik niet uit vleesch en bloed maar uit ijzer bestond. De Hemel weet uit welke bronnen bij die ontzaglijke kracht putte hij klemde zijn tanden op elkaar, en de spieren van zijn handen zwollen hoog op, toen hij uit al zijn macht het rad wendde en zijn kracht met die van de zware, golven mat. Dappere, eerlijke kerelJa, lüj waa een echt zeeman en door en door een Engelschman Hoe goed zou het voor de matrozen zijn als er meer zulke werkezels onder hen waren, die zoo streng hun plicht vervulden en zichzelf opofferden. Welke uitstekende voorbeelden zouden zij zijn De golven beukten met kracht tegen het schip toen het in den wind draaide. Een oogenblik was ik bang, dat het schip van voren te veel zeil zou op hob- ben. in vergelijking van achteren en het daardoor niet mistig op het water zou liggen. Maar hoe het ook zij de Atlanta lag stil. maar stampte verschrikkelijk ter wijl ze heen en weer rolde als een schip dat half vol water staat; voortdurend wei-den de dekken overstroomd zoodat ik ieder oogenblik verwachtte dc kombuis kachel te hooren springen. Ik hield niijn hand boven de oogen om naar achteren te zien, niet omdat ik verwachtte de stoomboot op geringeren afstand van ons verwijderd te zien, maar wijl ik hoopte, dat zij nog in 't zacht zou zijn. Maai* nergens was meer iets van 't schip te bespeurenik zag .alleen oen uitgestrekte, woeste watervlakte die aan

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1