weg verzette zicb vooralsnog alleen de heer Laan, die een stoomtram voldoende achtte. Het debat over deze zaak kwam niet ton einde. Geea stemming werd verlangd over den hoofdschotel, bet nieuw pantser- schip voor Indië. Trouwens, verzet daartegen had niet plaats en de spre kers bepaaiileu zich er toe om te zeggen, wat zy liever anders zouden gewenscht hebben, de heeren Rutgers en v. d. Putte gelijktijdig krachtige vervanging van het verouderd en onbruikbaar materieel onzer vloot. De Minster kon, grosso modo,slechts her-alen wat h\j in de Tweede Kamer zeide: voor dit geld koo ik geen beter sehip krijgen. De rjjwielbelasting ontmoette be zwaar by twee Noordhollandschejedeo, de heeren Rahusen en Bultman by den eerste omdat tegenover een ge ringe opbrengst een impopulaire weti in het leven werd geroepen; bij den tweede omdat zij onregelmatig druk ken zou, het zwaarst op dea werk man. Een derde lid voor Noordhol land, de lieer Rutgers, trouwens de papa van deze wet, nam haar in be scherming. En zoo deed ook Minister Pierson, die de argumenten der tegen standers trachtend te weerleggen, de wet nie; drukkend, niet impopulair, maar billijk en goed geregeld noemde. De Kamer nam haar dan ook aan met 30 tegen 12 stemmen. Een juridisch debat over den afkoop van Tiendrecht, een contract met de gemeente St. Michiels—Gestel, was zeer belangwekkend.... voor juristen. Gewone menschen hebben meer aau de mededeeliug, dat rle Kamer waar" schijulyk Woensdag voor goed naar huis gaat. G. Jr. De timmerlieden te Am sterdam. Nu het na het besluit der timmer lieden, in hunne Zondag in „Frascati" gehouden vergadering genomen, allen schijn heeft, dat het eerstdaags tot. eene uitsluiting der gezellen zal komen, richt het Uitvoerend Comité van de besturen der tiramergezeilen-vereeni- gingen zich tot de burgery inet bet, verzoek, alle werkzaamheden, die ge- daan moeten worden, op to dragen aan de besturen der koninklijk goed gekeurde werklieden-vereenigingen. Die besturen, aldus wordt in een ge drukt biljet gezegd, zullen zorgen in overleg met anderen, dat een voor- loopig bedrijfskapitaal van f 10.000 aanwezig zal zijn, strekkende om de voorloopige kosten van materiaal en andere zaken te dekken. Of dit verzoek succes zal hebben? Het comité der werkstakendc tim merlieden heeft zich heden door middel van een manifest tot de burgery ge wend om voor haar hunne zaak. to bepleiten, lu dit stuk wordt de zaak zóó voorgesteld, dat niet, de timmer lieden den patroons den handschoen hebben toegeworpen door bedreiging met partieele werkstakiugen om uen een ua den ander te dwiugen toe te geven, maar de patroons den werk- liedon. De patroons hebben, wat diod weet, tegenover het dreigement der partieele stakingen een bedreiging met algemeene werkstaking gesteld. Nijverheid. Maandag zyn Directeuren en depar- tements-afgevaardigden van de Nederl. Maats, ter bevord. v. Nijverheid te Almeloo op het Stadhuis ontvangen aan den vooravond der algemeene vergadering. Dinsdag begon deze met een toe spraak van deu heer J. F. W. Conrad, waarin hy op hartelijke wyze het groote verlies herdacht, dat de Maats, door den dood van don heer S. J. Graaf van Limburg Stjrum heeft ge leden. Na de openingsrede van den heer Con rad kreeg de heer t. öalomonson Hzn. van Ny verdal het woord en hield een boeiende voordracht over de ontwik keling der textiel industrie in Tsventhe, die in haar geheel in het Tijdschrift zal worden opgenomen. Medegedeeld werd door den alge- meenen secretaris, den heer F. W. van Eeden, dat als donateur is toe getreden jiir. Teding van Berkhout te Heemstede. Het aantal gewone leden bedraagt shans 1341, donateurs en donatrices 70, buitengewone leden 36, eereleden 49. Na ampele discussie werd besloten het tijdschrift, dat veelal op de alge meene verg. aangevochten wordt, de horizon donkerder gekleurd was dooi de schaduw, die de loodkleurige wolken afwierpen. IIOOFDSTDK XXII. Om hel schip met dezen ontzettenden storm dicht in den wind te brengen, zonder dat- de ra's beschadigd werden, was een werk dat ik niet dacht, dat vipr man konden volbrengen, daarbij de grootte vau 't schip en de kracht van den wind in aanmerking genomen. Toen ik naar boven zag en bedacht dat het schip slechts weinige uren geleden alle zeilen op had, die nu door drie man ingehaald on gereefd waren, en dat nog wel bij zulk een orkaan, dan kon ik niet anders dau mij t-rotsch voelen over ouzo geest kracht. Het was nu niet meer zoo moeilijk het roer te h anteeren en had men ons verzekerd dat wij geen onstuimiger weer te wachten'hadden, dan zouden wij het rad hebben kunnen vastbinden de At lanta" zeilde zoo comfortabel als een scherp oploevende smak. De gescheurde zeilen maakten een lielöch kabaal en daar er geen enkele reden bestond om dit nog langer te vor- uog een jaar voort te zetten in zyn tegenwoordigen vorm. Directeuren stelden voor een subsi die van f 100 te verleenen van de uit gave „Handboek voor het Timmeren" dat de directeur der ambachtsschool te Alkmaar bezig is samen te stellen. Nader wordt daarover beslist. De heer A rraand Sassen deelde om- trent de wettelijke regeling van het gebruik der firma mede, dat hy vol gaarne gevolg had gegeven aau de opdracht om een commissie ad hoe samen te steileu doch dat verschillende personen, die hy gepolst had, hem te kennen hadden gegeven dat zij 't niet wenschelyk achtten, om, terwijl mis schien weldra wederom een wetsont werp te dezer zake de Volksvertegen woordiging zal bereiken, en men dan de aangelegenheid op meer concrete eu meer practische wyze kan bespre ken haar thans ia abstracto te gaan behandelen. Daarom achtte spr. 't beter voor- loopig ten deze geen verdere stappen te doen. Besloten werd, dat waaneer congres sen der Maats, zullen worden noodig geacht, deze moeten samen vallen met eene algemeene vergadering en dat dan behandeld moet worden óf een speciaal onderwerp óf een reeks vau onderwerpen in onderling verband. Het advies omtrent de samenwer king met de Kamers van Koophandel en Fabrieken gaf aanleiding tot het volgend besluitMet de Kamers van Koophandel tijdschriften en verslagen te wisselen, ook wel speciale onder werpen te behandelen, maar geen ge regelde samenworking te onderhouden. Do heer Charro ("s-Gravenhage) stolde voor om op denzelfden voet samen te werken met de Kamers van Arbeid. Dit voorstel zulieu directeuren over wegen. Het advies in zake de zeevisscherij met stoomvaartuigen werd door direc teuren een geschikt uitgangspunt ge noemd om in de departementen de zaak verder grondig te onderzoeken eu te bespreken. Conform werd besloten. Daarna kwam in behandeling een voorstel van het departem. 's-Gravon- hage om met de Kamers van Koop handel eu Fabrieken in overleg te treden ter zake van eene regeling vau het handels- en industrie-ouderwijs hier te lande. Het dep. 's-Gravenhage acht wen schelyk lo. oprichting van een handelshoo- geschool2o. voorziening in de oplei ding van leerkrachten voor het thans gebrekkige gewone handelsonderwijs als gevolg van 't eerste. Over dit onderwerp werd het woord gevoerd door den heer Haasman ('s-Gravenhage) die het voorstel ver der toelichtte en door dr. Hulsmann, directeur der Amsterdamsche Han delsschool, die het voorstel sterk on dersteunde en meeude, dat de kosten moesten gedragen worden door rijk, gemeente eu kamer van koophandel. Spr. stelde voor een commissie te benoemen met recht van assumptie om dit onderwerp aan grondig onder zoek te onderwerpen en daarna voor stellen te doen. In die commissie moesten dart ge kozen worden afgevaardigden van Fa- brieks- en Handwerksnyverheid. Mer- curius, Instituut van Accountants, Houw en Trouw, Vooruit en andere verwante vereenigingeu. Dienovereenkomstig werd besloten. Maandagavond is de Leidsche hoog- ieeraar W. F. R. Saringar, directeur vau deu Hortus aldaar, plotseling overleden in den ouderdom van <>6 jaar. Congressen van Vrouwen arbeid. Dinsdag waren te 's Hage in de congreszaal van de Tentoonstelling voor Vrouwenarbeid, verschillende spreeksters aan 't woord. Mej. J. F. D. Mossel van Amsterdam sprak over godsdienstonderwijs en godsdieustpre- diking en resumeerde dit aldus lu. 'de maatschappij heeft grootelijks belang by godsdienstonderwijs en godsdienstpredikiog 2o. op religieus gebied bestaat noch man noch vrouw: 3o. gebleken is dat godsdienstonder wijs en godsdienstpredikiog evengoed in goede handen is bij de religieuse en wetenschappelijk ontwikkelde vrouw, als by deu religieus en wetenschappe-1 lijk ontwikkelden man; duit» beval ik Cornish mij behulpzaam le zijn bij het lossnijden van het zeil doek. Wij haalden de schooten strak aan om de ra's op dezelfde plaats te houden en klommen naar bovenbinnen tien minuten vlogen de stukken zeil van het voor- eu mraszeil naar beneden en vie len torst een halve mijl verder in zee. In 't want scheen de storm nog eens zoo hevig te woeden en ik was hartelijk blij, toeu ik weer op het dek stond: niet alleen verontrustte mij de wind maar ook de bezaansmast en voorsteng, die beide hevig geleden hadden en bij elke schommeling van het schip heen en weer schudden en ieder oogenblik met de zware ra's naar beneden dreigden te komen. Maar Cornish noch ik bezaten nog kracht genoeg de masten steviger te bevestigende tocht naar boven, het zware werk op de ra's waarbij wij onze uiterste krachten moesten inspannen om niet door den wind, in zee geslingerd to worden, hadden ons uitgeput. Het gelaat van Cornish drukte reeds die doffe onverschilligheid uit. welke eigen is aan schipbreukelingen die dood op zijn na al hun beproevingen en te vergelijken is bij de verdooviug, die men schen overvalt, welke van koude dreigen om te komen. 4o. het is een dwaling te meenen, dat de academische opleiding de beste, zoo niet de eenige opleiding zon zyn tot godsdienstonderwijs en godsdienst- prediking. Zij is dit niet, zoo min voor den man als voor de vrouw 5o. de toekomst der godsdienst lerares en godsdienstpredikster ligt buiten de bestaande kerkgenootschap pen, tenzij de kerkgenootschappen de teekens des tijds móchten leeren ver staan. Mevr. J. "W. Wensman—Luitjes van Utrecht besprak het onderwijs aan doofstommen om te komen tot de volgende conclusion lo. even goed als de man, is de vrouw geschikt voor het geven van privaat- en klassikaal onderwijs aan doofstommen 2o. het onderwijs aan doofstomme kleine kinderen en aan doofstomme meisjes boven 10 jaar, behoort slechts bij uitzondering .te worden toever trouwd aan mannen. Daarna sprak mevr. M. A. van der Laan—de Joode uit Haarlem over den arbeid vau de vereeniging Tessel- sebade, en betoogde op boeiende wyze, dat zij die voor Tesselschade werken, op geen andere wyze dau door de vereenigiDg geholpen kunnen worden. De arbeid van Tesselschade moest beter worden gekend en gewaar deerd. Mej. Diueker en mej. Vos (arbeid ster! protesteerden tegen het ouder scheid tusschen beschaafde en onbe schaafde arbeidsters. Eerstgenoemde verklaarde, dat beschaafd is wie ar beidt; alleen önbesebaafden arbeiden niet. De dag eindigde met een betpog van mej. Meybooin over oprichting van een winkel voor den verkoop van producten van huisvlijt en van den heer S. de Vries over den toe stand van de winkeljuffrouwen, waar van hij verbetering zag in doelmatiger salarieering en bevordering van het internaat. Feesten te Delft. DINSDAG. De opstelling op het afgesloten ter rein aan de Vest te Delft (zegt 'iet „Hbid.") heeft zonder ongevallen plaats gehad, en terwijl ik se n heb ben de Verhouden Edelen hun intocht niet. binnen Brussel, maar binnen Drift begonnen. Het weer is prachtig. Van morgen was de lucht erg bewolkt, maar volgens de weerkenners heeft dat de warmte tegengehouden. Nu is de lacht onbewolkt en een vroolijk zonnetje geeft .het onmisbare relief aan een stoet, die geheel op klear is berekend. Maar het mooie, weer is nog voor iets anders goed geweest. De Hollandsehe Spoor, die vandaag 32 extra treinen op Delft laat loopea, stort met eiken nieuwen trein een dichte menigte in het toch al volle Delft. 't is stampvol op straat, de ramen zyn geheel bezet, vooral door een zeer feestelijk gestemd damespubliek, dat gebruik maakt van de gastvrijheid der Delftsche hospita's, en voor alle winkels zyn getimmerten aangebracht, deels uit vrees voor het opdringende volk. voor een ander deel om oen veilig kykje te hebben. Dat er ten slotte nog velen zullen zijn die den optocht niet zuilen zien, is niet waar schijnlijk, te minder daar deze in t wee gedeelten de stad zoo doorkruist, dat op enkele gedeelten de optocht drie of viermaal passeert. Te zamen bevat de stoet ongeveer 200 personen, doch dit zyu niet alleen studenten. De intocht der Edelen wordt geopend met huzarenmnziek. De eerste groep bestaat hoofdza kelijk uit ruiters, waaronder de Wa penkoning van de Orde van "net Gul den Vlies, Nicolaas de Hammes. De tweede groep is uit voetgangers samengesteld; men treft er vele be ken de "personeu aan, o. a. twee Renes- seu, Steven van Zuylen, Adriaan de Waal, Johan de Casembroot en Ger- rifc van Poelgeest. De gebroeders Van Egmond, Otto en Frederik, en graaf Willem van der Marek vormen met enkele andere ruiters het middelpunt der derde groep. Daarop volgt een vendel der Brusselsche wacht. Voor de hoofdgroep uit ryden de ridders Eustaehe "en Gïlain de Fien- nes de Harnes en enkele andere edel lieden en schrydt een deftig gezel schap Edelen te voet, waaronder de burgemeester van Antwerpen Wouter de Grunthere. Het was billijk dat ik, die reeds eenige rust genoten liad, den bootsman aan 't roer ging aflossen ik zeide Comisli, dat hij beneden in de hut, die de timmerman vroeger in gebruik had, kon. gaan sla pen en begaf mij toen naar het roer om den bootsman te verzoeken nu ook rust to gaan nemen. Daarop beval ik den hofmeester, die ons bij liet werk in liet geheel niet geholpen had, zich gereed to houden om, zoodra ik hem nep, boven te komen. Ik bevond mij nu alleen op het dek overal zag de lucht even dreigend ter wijl de golven wel bergen geleken. Ik zette het stuurrad vast met de daarvoor bestemde touwen en ging met den rug naar den wind staan, zoodoende nog eenige beschutting van de verschan sing genietend. Nu was ik ook beter in staat onzen toestand tc overzien dan onder mijn werk en het gevaarlijke er van werd mij nu eerst recht duidelijk. ïk zag naai- het groote zeil en sloeg het bezorgd gade, want van dat zeil hing ons aller leven af. Werd het weggeslagen, dan hielden we nog alleen maar het voorstenge-stag- zeil over In dit geval zou naar alle waarschijn lijkheid de neus van het schip met don Dau rijdt Brederode aan, vooraf gegaan door lakeien eu stalknechts, de pages Jacob van Egmond en Ber nard van Reuesse, tarwyl in zyn ge volg zich nog bevinden Walraven en Roelof Grawart, twee schildknapen Artus Batson en Jacob van Ilpendam, de kamerling en geheimschrijver van den Graaf. Dan volgen nog enkoio belangrijke groepen, waaronder ge noemd moeten worden die vau Marnix van St. Aldegonde eu Maximiliaan van Biois. De groep van graaf Lodewyk van Nassau, waarin zich bevinden Frede rik Octavius eu Karei van Mansfeit, Dirk van Bronkhorst—Batenburg, Jean de Montigny en anderen, wordt geopend door een viertal klaroenbla zers, die vroolijke geuzenliederen doen weergalmen. Ten slotte volgt Jacques de Baillenl, een manke, die dus iu een draagstoel getorst wordt. De schitterende stoet wordt, geslo ten door de heeren Jan van Marnix, Karei van Revel, Robert de Longueval en Karei van Malsen, allen te paard. Een Ond-Hollaudselie kapel onder directie van Van der Spek zorgt voo. een historisch en staart. Overal langs den langen weg wer den stoet en hoofdpersonen toege juicht, terwjjl op talrijke plaatsen de eerewyn aangeboden werd, welke door het jolige geuzeniroepje natuurlijk niet afgeslagen werd.' Immers, zy ble ven daarbij in het historisch karakter. Men schrijft aan de" N. R. Cl. lo verschillende bladen doet het ver haal van de uitvinding van deu lieer Gooien, notaris te Helvoirt, de ronde, hoe men, terwyl de plaatsvervanging is afgeschaft, toch voortaan een plaats vervanger zal kunnen stellen. De heer Gooien vestigt er de aan dacht op, dat de voor üe militie in geschrevenen, die zich vóór de loting als vrijwilligers aanmelden, iu minde ring komen van het getal miliciens, welke iedere gemeente te leveren heeft. Moot nn eene gemeente b.v. 12 mili ciens leveren, maar hebben zich van te voren 12 dergeneu, c'ie dat jaar voor de militie zyn ingeschreven ais vrijwilligers aangegeven, dan behoeft die gemeente geenê miliciens meer te leveren. De oplossing is dus. to zorgen dat men vóór" de lotiug een voldoend aantal militiepiichtingen door geld en goede woorden (het oerste vooral) tot vrywillige dienstneming beweegt. Al dus de redeneering van don hoer Coo- len, die met dit dool in Limburg en Noord-Brabant veroenigingon wil op richten. Doch.... de heer Gooien heeft buiten den waard gerekend, of liever hij heeft uit de militiewet iets gehaald dat er niet in staat. Hy heeft het oog gehad op art. 9 der militiewet, hetwelk bepaalt dat elk, die voor de militie is ingeschre ven, en ieder, die daarbij is ingelijfd, tot een vrijwillige verbintenis voor den tyd van 6 jaar of langer kan worden toegelaten by de zeemacht, de mariniers, bij liet leger hier te lande of bij de koloniale troopen, ter- wijl hjj, die bij het aangaan van eene zoodanige verbintenis reeds bij de j militie is ingelijfd, .of daartoe ia- ter w o r d t o p g e r o e p e o, altijd in mindering strekt van het aandeel in de lichting, te dragen door de ge meente, buiten welke hy is ingeschre ven. De gespatieerde woorden zyn liet struikelblok voor üe uitvinding van den heer Cooler), of deze zou liet in zijne macht moeten hebben, dat van de pl.in. 50 loteliogen van eene ge meente als door hem bedoeld juist de 12, die na de inschrijving doch vóór; de lotiug eene vrijwillige dienstver bintenis hadden aangegaan, ook de 12 eerste dienstplichtige nomraers by de loting trokken. Alleen dan zouden dezen strekken in mindering van het contingent, omdat zy in dat geval voor de militie zouden worden opge roepen*. Vallen evenwel aan die vrij willigers hoogere nomraers ten deel, dau zullen zij niet worden opgeroepen en das niet in mindering van hot con tingent komen. De waarschijnlijkheid bestaat even wel, dat zijne 12 vrijwilligers trekken de nos. 4, 8, 12, 16, 20, 24,28,32, 36, 40, 4-1 en 48; loopea nu de dienst plichtige nommers tot 24, dan komen slechts 6 vrywiiligers ia mindering van het contingent en zullen 6 andere lotelingen, misschien juist zy die do heer Coolen had willen redden, mede worden ingelijfd. Tot zoover de „N. li. Ct." Inmid- wind meedraaien .welke pogingen ik met het roer ook in het werk zou stellen dit te belettenhet schip zou dan voor de i golven uitloopen. maar daar het geen zeildoek genoeg droeg om met eon snol heid te loopen, die iets te beduiden had. zouden de hooge stortzeeën het spoedig van achteren overstelpen, alles wat zich o]) het dek ljevond wegslaan en het schip onsluurbaar maken. Dan stond ons nog een tweede gevaar te wachtende voorsteng, waar het stagzeil met zijn gehecle zwaarte op rust te kon omgeslagen worden. Gebeurde dit dan werd het zeil meegetrokken en het schip zou recht in den wind draaien en achteruitgaan loopen. Hadden wij meer manschappen te on zer beschikking gehad dan zou ik deze veronderstellingen niet zoo verontrus tend gevonden hebben Mijn eerste werk; was dan geweest een gedeelte van de la ding over boord te werpen, want de zwa re vracht werkte niet gunstig. Met be hulp der matrozen zou ik het stornischo- verzeil bijgezet hebben, indien het mars zeil weggeslagen werd. looze staggen aan den voormast en voorsteug bevestigd en zo met takels strak aangehaald hebben. Verder zou ik de ra's van de bramzeilen die nu geen dienst meer deden, naar beneden gelaten en de masten daardoor dols heeft de heer Coolen te Helvoet reeds eene vereeniging opgericht. Wie Ede. komende van Arnhem, bezoekt, ziet even vóór den tolboom, by den aanvang van de kom der ge meente, een groot bord ter zyde van den straatweg met de heilzame waar schuwing: „gevaarlijke helling voor wielrijders." Aan het einde van die helling bevinit zich de tolboom, nadat de weg een halven cirkel beschreven heeft, zoo dat niemand, de heliing af komende, don steeds gesloten tolboom in het oog krijgt eer hij er vlak voor staat. Eens door den tol heen, volgt eene tamelijk rechte strook weg, die zich, kronkelend langs de kerk heen, daarna in drie hoeken van 90 gr. midden door dit huis aan huis be bouwde deel van het dorp, wel tien minuten gaans verder uitstrekt, tot waar Kernheim in 't gezicht komt. Jaag nu eens op twee bepaalde dagen, waarvan eene de tot dorps- markt bestemde dag is, door zulk eene dorpskom veertig a vyftig elkaar met automobielen nazittende vreem delingen, om strijd en in voile sport- einotie wedijverende om elkaar met hulp van drie- of vierwielige voenui- gen in vliegende vaart voorbij te rij den, dan kaa het u niet bevreemdeu dat de openbare veiligheid aldaar ver te zoeken is; dat de bevolking met gevaar voor lijf ea leden, voor have en vee bedreigd, uren eu uren lang niet zonder goeden grond mort en klaagt, en den brigadier gelijk geeft, die de sabel trekt, dreigende den woesten vreemdeling wegens zyue ongehoorzaamheid aan de bevelen van het hoofd der gemeente politie. Deze onafgebroken op de gevaarlijkste pun ten tegenwoordig, vermocht tegen do eieelrische en pelroleutnridders, rij dende in minder dan twee uren van Amsterdam naar Arnhem, hoegenaamd niets. Zijne op elke 20 M. afstand ge plaatste agenten, zwaaiende met roode vlaggen, vermochten zoo iiu en dan met hun vlaggestok uen overtreders van 's ministers welwillend verstrekte vergunning om een race te houden langs onze straatwegen, een slag op het hoofd toe te brengen uit lijfsbe houd voor vrouwen en kinderen, wat kon het baton tegenover de sneller dan een spoortrein voortrammelendo en rennende werktuigen, wier arends- suelheid niet te stuiten was en iedere controle van] overheidswege onmoge lijk maakteDes burgemeesters orders werden in den wind geslagennu en dan trachtte men der vreemdelingen ergenis op te wekken, om hen daar door tot staan of althans tot lang zaan rijden te bewegen, en hief daar toe den kreet aan Vive ZolaMaar niets hielp. Rijden, vliegen zou men, om toch maar het eerst te Parysaan te komen, na 't volledig bewijs te hebben geleverd hoe" men, als vreemdeling, ten platten lande in Ne derland de verordeningen van onze ministers kan overtreden en de plaat selijke overheid, die, hoe ijverig ook, werkzaam en op baron post, niet in staat is vliegende automobielen tegen te houden, of die verordeningen te laten naleven, ten overstaan van de ingezetenen kalm kan zitten uitlachen. Wie aan deze Pai ijzenaars au rev oir nog hebben toegeroepen, de ingezete nen van Ede voorwaar niet. Zij vra gen veeleer: wie heeft zulk een toe stand op onze wegen, zy 't ook bij uitzondering, mogelijk geacht? Maandagnamiddag ontstond te Lon- neker door onbekende oorzaak brand in een boerenwoning, bewoond door J. Vaneker eu G. J. Groothuis. Na genoeg niets werd gered. Huis en één der inboedels waren verzekerd. Dinsdag is gearresteerd en gevan kelijk naar het Huis van Bewaring to Almelo overgebracht, de gemeente"- onLvanger vau Denekamp, K., ver dacht van verduisteringen van ge meentegeld. Een eigenaardig geval j doet zich in de gemeente Hoogeveen voor. Aldaar is zonder stemming tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer K. Visser Nz. Des avonds werd hem een serenade gebracht met mu ziek en fakkellicht. Daarvoor was door de deelnemers goen vergunning gevraagd. Naar men zegt, zal nu proces-verbaal worden opgemaakt. Het bijzondere van de zaak is, dat zy bij van hun noodelooze zwaarte ontdaan hebben. i Maar wat konden vier man uitrichten, waarvan een bijna onbruikbaar was en alle vier uitgeput waren niet alleen door het zware werk maar ook door het ge vecht met schurken. En terwijl ik daar alleen op het dek stond te midden van een razende zee, die telkens de dekken overstroomden, en een bulderenden storm, maakte zich een gevoel van wanhoop al meer en meer van mij meester. Het scheen alsof God zelf mijn vijand was geworden, en ik een slachtoffer van het een of ander ver schrikkelijk noodlot was, dat mij van het eene gevaar in het andere, van de eene beproeving in de andere bracht en geen genade met mij had. voordat de dood mij verloste. En toch was mijn hart niet van wraak vervuld tegen wat ik mijn noodlot noem de. Mijn geheele wezen en individuali teit waren door den machtigen storm voor 't oogenblik te niet gedaan. Ik voel de mij overweldigd dooi- do gevaren, die mij omringden, door het gevoel van oii- beteekenendheid van mij en mijn mak kers te midden va ndie uitgestrekte, kokende zee, waarboven zich de oneindi ge met wolken bedekte lucht uitbreidde. TT et kwam mij voor alsof alle krachten het kantongerecht moet worden be handeld, waarby de gekozene deur waarder en de voorzitter der liberale kiesvereeniging, die het initiatief voor den optocht nam. kantonrechter is. (Tel) Een aardigheid? Een onzer lezers zendt ons eea stukje enveloppe door hem in een flesch aan het strand gevonden en verzoekt ons voor belanghebbenden den inhoud, dieu wij laten volgen, bekend te maken. „Den persoon die dit mocht vinden, wordt verzocht onmiddellijk daarvan kennis te geven aau(naam onlees baar i. Schipbreuk geleden op den 7dea April bij de eilanden gelegen op de paralel van 33° 5' eu op een lengte van 65* 2' 3"". Op bet stukje enveloppe waarop de mededeeling geschreven is. staat een poststempel Birmingham 17 Mei '9S. En de schipbreuk zou iu April hebben plaats gehad Een goede aardigheid (Hbld.) Letteren Kunst. Aan het Vad. is meegedeeld, dal de hier zoo gewaarde Italiaanschi opera-dirigent Emanuel Natale in ziji land een engagement heeft aaoge nomen en dus hier den volgendei winter niet zal terugkeereu. Sfstfft er? titfedstrijdefs Wielrijden. Zaterdag over acht dagen zai Cor dag een 100 K.M. race tegen Chasi rijden op de Gris tal Palace baan n Londen. Beide rijders zullen vyf quin tuplets totgangmaking mogen hebben RECHTSZAXEM. Willem Boekweg, die zooals mei zicli herinneren zal, tweemaal uit zijni gevangenis wist te ontsnappen en to 5 jaren werd veroordeeld wegeos paar dendiefstal, had zich heden voor d( Haagscbe rechtbank te verantwoor den wegens diefstal en verduistering van rywielen. Er waren by zonden voorzorgsmaatregelen genomen on ontsnapping van den gevaarlykei jongen te voorkomen. De beklaagd! ontkende een fiets van een verhuur der in het Haagsche bosch gestolei te hebben. Wel had hij een te Was senaar gehuurd rijwiel verkocht omdat hij geld noodig had. Het open baar ministerie eisclite 1 jaar en maanden. X l ii c ra. Atjeh. De Java-Bóde ontleent het volgend aan een telegram van den gouverneu van Atjeh Bij het oprukken op 5 dezer vai uit het bivak by Groug-Grong, gele gen in bet Noord-Westelijk gedoelt der Y Moekims Reubcë, door de beu veis naar Padang Tidji werden enkel benden achtereenvolgens van verschil lende heuveltoppen verdreven slecht ééne bende hield goed stand en koi daarop geattakeera worden de vyan liet in liet geheel 12 doodeu acbtei terwyl aan onze zijde gcene verlieze: werden geleden. In de Moekim VII viel geen scliot Panglima Polim was met zynevolge lingen gevlucht, waarheen wa eerst niet bekend, maar volgen een later ontvangen bericht vau '1 Bintara Keumangan had Polio met zijn gezin by dezen zijne toevlucb gezocht. De Imam van Beurabo meldde zie dadelijk, enkele andere Imams latei Den 6d8n werd eene verken ni» gemaakt naar Geudè Breuëh en <i aangrenzende kampongs; ailes wa rustig. In den middag" van dien da, kwam de Selimoen-colonne te Padanj Tidji aau, gedeeltelijk over Geud Breuëh gedeeltelijk via Pan tja. Den volgenden ochtend werd lang kampoeng üetoeë teruggekeerd oaa Grong-Grong. zonder dal er een scho vielaldaar gekomen, werd op bericli dat eene sterke vijandelijke bend Mesdjid Raja, Daloeëng, Tenbénge Kroeng Senmideuën bezet hield, der der natuur tegen mij samenspanden en de kreten die ik m het gezicht va een minder hevig gevaar zou hebben gc uit werden hier tot zwijgen gebrauli door een soort van doffe verslagen hoi» en hevige verwarring, die mij voor alk onverschillig maakte gelukkig bezat i nog genoeg wilskracht om er mij lege: te verzetten. Ik bleef aan het roer. opdat Corais en de bootsman to> rust konden kornet want als één van deze beiden bezwekö werd onze toestand hopeloos. De kracht van de-, wind was ontzö tend, naaar het groote marszeil weet stond haar dapperer was nog geen nu verstreken, sinds de twee mannen naa beneden waren gegaan, of er kwain cc monsterachtige golf aanrollen die ho schip aan stuurboord pwierp en tegel ij kertijd st roomden de dekken over »i achtersteven, waar ik gekropen was zonk in de diepte en toen de reusachtig golf van onder zijn lcml wegspoelde vie het schip met een zwareu plof in do afgrond, die de wegvloeiende waterbet veroorzaakte. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2