Ho. 4614 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. De oorlog tusschen Spanje en Amerika. FE' 'ILLETON. IBs Jaargang Zaterdag 16 Juli 1898. abo JsnsrsrivdiEasr'X'Si3^! crs Voor Haarlem per S maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 8 maanden„1-30 Franco door het geheele Rijk, per 8 maanden. 1.85 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 n „de omstreken en franco per post 0.3h s au Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bi.j Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. nnemonren en Advertention worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dir b'. id vr-lijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie *'-<< Publicity Strangère G. L. DAuBE A Co. JOHN F. JONES. Snee., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Anondissement Baarlem is het uiisluitend recht tot plaatsing van AdverteDtiën en Reclames betreffende Handel, Ny verheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de pry's der Advertentiën van 1—5 regels f 0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel f 0,30. Agenten voor dit|blad in den omtrek zyc Bloemen daal, Santpoort en Sf koten, P. v. d. RAADT, SaDdpoort; Heemstede, J. LEUVEN,bij de tol; Spaarndam, C. HARTENDORPZandvoorl, G. ZWEMMER; VelsevW. J. RUIJTER; BeverwijkJ. HOORNS; Hillegom, ARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen ei) Advertentiën aan. Aan hen die daarop z\jn go- jonneerd, wordt hierbij verzonden o. 20 van het Weekblad voor de eugd. (Elk No., groot 8 bladzijden, bevat al van fraaie, gekleurde platen en en voor kinderen alleraardigsten >kst. De prys per 3 maanden is slechts Cents.) GiHicieeSe SerichSen. Burgemeester en Wethouders van larlem. Doen te weten, clat van heden op lie werkdagen, van des voormiddags tot des namiddags 4 uur, tot 28 uli e.k\. 's namiddags ten 2 ure, ter emeente-secrctarie tor visie is ne- jrgelegd, het ingekomen verzoek- ihrift met de bylagen van de Directie •r „Haarlemsche Machinefabriek" oorheen Gebr. Figée) oin vergunning it uitbreiding van hare fabriek in 3n te stichten gebouw aan de Leid- ihovaart en het Oost-Indisch vaartje, smede tof. het oprichten van ecne Btelmakery id. van Haverschmidt en laje om vergunning tot oprichting an eeüe stoomververy en wasschery het perceel Groote Houtstraat 65, dat op den 28en tfuli des namid- igs ton 2 ure op het Raadhuis der emeente de gelegenheid zal worden ïgeven, om ten overstaan van het imeente-bestnur bezwaren tegen het nichten dezer inrichtingen in te engen. Haarlem, 14 Juli 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd BOREEL. De Secretaris, PIJN ACKER. Transportschepen zijn Woensdagavond li Tampa naar Santiago vertrokken et drn detachementen cavalerie, een itterij zware artillerie, genie-soldaten pleegzusters van liet Roode Kruis in boord. Do commandant der Amerikaansche oepen stelt zich voor, als het bombar- ïment hervat is, een omtrekkende be- eging te beproeven om den uitersten estelijken vleugel der Spaansehe linie, x>r iiet ontschepen van twee regimen- n to Cabanas. De Spaansehe batterij- i, die es* zijn opgericht, zullen worden ingevallen, terwijl een hevig vuur op i Spanjaarden zal worden 'gericht. Het in batterij brengen van het bele- ïingsgeschut geschiedt heel langzaam, K>v den ellendigen toestand der wegen, idien hei centrum van de Spaansehe lie wordt doorgebroken, zal Lawton, iden uitersten rechtervleugel der Arno kauen. waarschijnlijk trachten door linkervleugel der Spanjaarden door breken. Iu dit geval zal de stad aan e zijden worden binnengetrolcken. Bij de Amerikaansche troepen vreest dat als het bombardement heden niet gelukt, de regeering de voorstellen tot overgave van Toral zal aannemen. Het gerucht gaat dat generaal Dut- S fieid door de gele koorts is aangetast. Verschillende bladen melden, dat te Santiago de onderhandelingen over de I overgave voortduren, op den grondslag van een eervolle overgave de bezetting zou naar Spanje overgebracht worden. Daarentegen beweert de correspondent van de Daily Cronicle te Washington weer. dat de regeering geen voorstellen voor de overgave gedaan heeft noch doen wil, maar zo alleen van Spaansehe zijde wacht. Dezelfde correspondent verzekert, van staatsambtenaren vernomen te heb ben, dat op het oogenblik Amerika's voorwaarden voor den vrede zijneen krijgsschatting, de afstand van Cuba en Portorico, alsook Amerikaansche kolen- dépots op de Filippijnen en de Canari- scne eilanden. Terstond nadat Santiago overgegeven is. gaat een expeditiekorps, hetwelk na-1 genoeg gereed is, Portorico vermeesteren. Mogelijk dwingen het klimaat en de gele koorts de Amerikaansche troepen, del krijgsverrichtingen op Cuba tot den! herfst uit te stellen. j De correspondent van de Times te New-York klaagt over het verwarrende! en onbetrouwbare van de ambtelijke te- j legrammen uit Santiago. Volgens 't laat ste telegram van Miles zou generaal To ral wel degelijk het Amerikaansche voor- stel voor een overgave van Santiago, het overbrengen van de bezetting naar Span je. naar Madrid overgeseind hebben. Alleen omdat op heit antwoord gewacht1 wordt, zou de beschieting uitgesteld zijn. j Admiraal Sampson droeg generaal Shafter op, geen capitulatie te ondertee kenen voor Santiago, zonder met hem, Sampson, daarover te hebben geraad pleegd. Sampson wenscht dat de capitu- latio tevens zal bevatten de voorwaarden dat alle onderzeesehe mijnen zullen wor- den opgeruimd in de havens, en dat alle havensteden zuilen worden ontruimd, waaruit gevuurd is op ziin schepen. Na een conferentie op het Witte Huis op Donderdag werd een telegram gezon den aan generaal Shafter, met de op dracht elk voorstel van Spaansehe zijde te verwerpen, behalve de onmiddellijke onvoorwaardelijke overgave vau Santi ago. Een telegram van Shafter meldde daarna, dat. de Spanjaarden commissie- j leden benoemd hebben om te onderhan delen over de voorwaarden van overgave j van Santiago. Er was een misverstand ontstaan over de beteekenis van ee ntelegram van Shaf- I tereindelijk werd besloten aan Shafter te seinen om hem te machtigen tot het j benoemen van commissieleden, doch al- j leen met het doel een regeling te treffen voor de onmiddellijke overgave van San- tiago. Indien dit niet werd aangenomen, moest Shafter weigeren de onderbande^ lingen voort te zetten en de vijandeiijk- heden hervatten. Na een korte poos ontving de regee- ling van Shafter het volgende telegram s Ik heb juist een conferentie gehad met I Toral. Hij stemt toe in de capitulatie, onder voorwaarde dat hij en zijn troepen naar Spanje worden gezonden. De commissie zal zich te 2 u. 30 ver eenigen om do definitieve voorwaarden vast te stellen. De eenigszins onduidelijke uitdrukkin gen van Shafter zijn letterlijk weergege ven. Volgens andere mededeeüngen schijnt het dat Amerikaansche schepen de troe pen van Toral naai' Spanje moeten over brengen. Ten slotte wordt bericht uit "Washing ton van II Juli: De stad Santiago is aan de Amerikanen overgegeven Deze overeenkomst omvat het geheele oostelijk deel van Cuba van Accerrado- res aau de zuidkust tot Sagua aan de noordkust, over Palmahieronder is dus begrepen het vierde legerkorps. Do grensbepaling is zoo vastgesteld, om Holguin en Manzanillo, waar de Spanjaarden nog een belangrijke troe penmacht hebben, buiten de capitulatie te houden. Het zenden van troepen van Charles ton naar Cuba is nu tot-nader order gestaakt. Van de Filippijnen zegt de N R. Ct. is niets bijzonders, oehalve het incident van de Subig-baai, maar de humor ont breekt niet in de korte berichten die vermeldenswaard zijn. Ten aanzien van het gebeurde m de Subig-baa.i heeft een lid van het Kabinet, te Washington, deze officieuse verklaring gegovenDe regeering stelt volkomen vertrouwen in de verzekeringen van de Duitsche regeering, dat deze op dc Filip pijnen slechts de bescherming van Duitschiands belangen beoogt, maar neemt de mogelijkheid aan. dat een of ander Duitsche zeeofficier, persoonlijk de Amerikanen niet gunstig gezind, zijn macht te buiten gaat en moeielijkheden veroorzaakt. Het gedrag van de Duit- schors bij Isla Grande is in overeenstem ming met Duitschland's liouding tot dus ver dat rijk heeft alleen verlangd dat de souvereiniteit over het Spaansehe grondgebied niet in handen kwam van half beschaaf den. maar willen de Ver- cenigde Staten daar grondgebied in be zit nemen, dan verzot Duitschland er zich niet tegen. Er zijn hier. zoo wordt uit Manilla aan de New-York Herald gemeld, geen uiterlijke kenteekenen van onrust der Spanjaarden over de aankomst van de Amerikaansche transportschepen De ge vangenneming van generaal Monet's troepen daarentegen heeft hen zeer ter neergedrukt. Monet's troepen leven in vredo en goede verstandhouding met de inboorlingen van Bulacon, in het dorp Hogonov. en ik vermoed, zegt de corres pondent. dat zij gewonnen zijn voor de onafhankelijkheid der Filippijnsche ei landen. Men beweert dat Monet op zijn over haaste vlucht 150.000 dollars, die hij in enkele maanden langs oneerlijken weg bijeen gegaard had, heeft achtergelaten. Toen dit geldsom gevonden werd, kwam opeens de heelc provincie Pampangadie tot dusver geen gemeene zaak had willen maken met Aguinaldo, in opstaud. Een paar nachten geleden verlieten omstreeks 180 inlandsche soldaten de Spaansehe loopgraven om te deserteeren. De achtergebleven Spanjaarden bemerk ten het dadelijk en begonnen op hen te schieten met veldgeschut en met het ge- weer. De opstandelingen die zich tegen over de Spaansehe stellingen verschanst hadden, dachten dat de vijand een aan val deed en schoten ook op do ongeluk kige overloopers. die aldus tusschen twee vuren gebracht, op vijf na het leven ver loren. Den Ten. dezer is Aguinaldo's secreta ris. Lagarda, met een witte vlag naar het hoofdkwartier van den kapitein-ge neraal Augustin gestapt. Hij bleef een half uur alleen met den generaal. Toen Lagarda weer verscheen, riep generaal Augustin hem achterna in 't Spaansch „Zeg aan je meester Aguinaldo dat hij naar den duivel kan loopen!" Men be weert dat de secretaris een -wltimatmn van den aanvoerder der opstandelingen aan den Spaauscheii commandant had overgebrachttwaalf dagen. Voor de ontruiming van Cavite door de opstandelingen, ten gerieve van de Amerikaansche troepen, is geen tijdstip bepaald. Te Manila moet nog altijd groot ge brek heerschen. Men verzekert dat vijf tien kanonnen langs de kaden opgesteld zijn. er zijn twee mortieren bij Hoe dit geschut in de stad is gekomen, is een mysterie, zegt het Amerikaansche be richt. Natuurlijk verdonken zij er de Duitschers van, ofschoon zij 't niet uit spreken. Aan de Times wordt uit Manila, ge seind Aguinaldo houdt zijn hoofdkwar tier te Cavite in het gouverneurshuis. vanwaar hij zijn operatiën tegen de Spanjaarden zonder medewerking van de Amerikanen leidt. Den Ten dezer is er 's nachts een langdurig gevecht ge weest tusschen Spanjaarden en opstande lingen ten zuiden van Manila, welk ge vecht gelijk andere soortgelijke zieh voor namelijk onderscheidde door een gewel dig kruitverspillen aan weerskanten zon der resultaat. De staat van zaken te Ma nila heet nog altijd desperaat. De ge heele Amerikaansche expeditie, waarvan reeds een gedeelte is aangekomen, wordt uiterlijk op het eind der maand ver wacht. De Amerikaansche troepen lijden aan buikloop enz.150 liggen er in het gasthuis. Hun uniform schijnt ook voor een tropisch klimaat ongeschikt. Schout bij-nacht Dewev heeft een algeheels blok kade afgekondigd. De bewegingen der Duitsche vloot blijven verdacht. Volgens een dépêche uit Manilla heb ben de Amerikanen zich meester ge maakt van Faso-Maria-Nos, waar zij een Amerikaanschen gouverneur hebben achtergelaten. De regeering heeft aau generaal Blan co getelegrafeerd, om tot het uiterste te- genstan dte bieden. worden op de steigers van den W.-I. maildienst. Deze tribune zal in twee verdiepingen verdeeld zijn. Op de bovenétage znlien H.H. M.M. ontvan gen worden, beneden zal aan de da mes der Statenleden plaats worden j verleend. Den statenleden zal als legenbe- leefdheid een diner ten paleize wor- tien aaugeboden.i De gemeenteraad te Amsterdam benoemde Do-derdag tot hoogleeraar in de grieksche taal en letterkunde i aan de gemeentelijke universiteit Dr. K. Kuiper, leeraar aan het gymna- 'sium alhier. I In de Donderdagavond gehouden I halfjaarlyksche vergadering vau do Eerste Haarlemsche Onderlinge Maat schappij tot Glasverzekering, onder presidium van den heer Mr. F. A. Bijvoet, werd door den hoer J. J. 0. Sarlet, directeur, verslag uitgebracht over den toestand der Maatschappij, gedurende het eerste half jaar van haar bestaan. Daarby bleek, dat de jonge ver- eeniging zich terstond heeft mogen verheugen in veler belangstelling. In den korten t.yd van haar "bestaan tra den ruim 90 deelnemers toe, terwijl nog vele anderen hun deelneming heb ben toegezegd bij het eindigen van nog loopeude verzekeringen. De geleden schaden de Maat schappij bleef daarvan niet bevrijd konden op spoedige en nauwgezette wyze worden geregeld, geheel ten ge- noege vau de belanghebbenden. De Maatschappij vond gelegenheid, in verschillende plaatsen agenten aan tc stellen, die met bet oog op de bil lijke tarieven der Haarl. Maatschappij ongetwijfeld met vrucht zullen kunnen werken. Het hoofdagentschap voor Haarlem en omstreken is opgedragen aan de firma van Diesen en Kerrebyn, kan toor Gierstraat 60. ST&DSH2EUWS Eerste en derde pagina. Haarlem, 15 Juli 1898. Zooals men weet, zal in de feest- week na de inhuldiging van H. M. .Koningin Wilhelraina door de Prov. j Staten van Noord-Holland den Ko ninginnen op het IJ een vuurwerk worden aangeboden. De tribune voor 'de Koninginnen zal dan gebouwd Loonsbeweging der Timmer lieden. Men schrijft ons het navolgende: Daar de loonsbeweging onder de timmerlieden alhier op begrijpelijke wijze de aandacht heeft getrokken van het Haarlemsch publiek, en de ondergeteekenden, als uitgenoodigd door de afdeeling Haarlem van het Nederl. Werkliedenverbond, denR.C. Volksbond en Patrimonium om te trachten een bemiddeling tot stand te brengen tusschen de patroons en de gezellen, er prijs op stellen, dat alle belanghebbenden op de hoogte zullen zijn van den juisten loop der zaken tot beden, vragen de onder geteekenden u beleefd eenige ruimte voor de volgende mededeeling. Na eenige voorbereidende bespre kingen in den boezem onzer commis sie is eene bijeenkomst gehouden met de patroons, uadat deze vooraf tot het bijwonen dier samenkomst dooi de ondergeteekenden persoonlijk wa ren uitgenoodigd. In eene vergadering, Woensdag avond 13 Juli j.l. met de patroons gehouden en die zich kenmerkte door hoogst belangrijke besprekingen, op de meest aangename en welwillende wyze gevoerd, werden de volgende beslui ten genomen: I. In beginsel werd de vraag om loonsverboogiug door de gezellen niet onbillijk geacht, en wenschelyk daar aan te geraoet te komen. II. Aan den eisch om die verhoo ging op te voeren tot een normaal loon van 21 cents per uur verklaarde men niet te kunnen voldoen. III. De wenschelykheid om één minimumloon vast te stellen werd uit gesproken. IV. Het cijfer van dat minimum werd bepaald op 20 cents per uur. V. Men wenschte niet te treden in bet bepalen vau een normalen ar beidsdag van 11 uur 's zomers en 10 uur 's winters. VI. Voor de betaling van overwerk, zijnde alle arbeid vóór 5 uur des morgens en na 9 uur des avonds werd bepaald eene verhooging van 25 pet., voor allen Zondagsarbeid eene ver hooging van 50 pet. VII. Deze loonregeling zal ingaan 1 Januari 1899. De aanwezigen, 45 in getal, ver klaarden zich voor de nakoming dier besluiten solidair; de ondergeteeken den namen op zich de afwezig geble ven patroons uit te noodigeu zich schriftelijk bereid te verklaren insge lijks tot deze regeling toe te treden. Van do genomen besluiten is kennis gegeven aan de Vereenigingen die ons tot bemiddeling hadden uitgenoodigd, en aan haar zyn de namen van de ter vergadering aanwezige patroons opge geven. Ook van de namen van hen, die alsnog toetreden, zal aan do Ver eenigingen worden kennis gegeven. Do ondergeteekenden henben de Vereenigingen tevens geadviseerd, het aannemen van die besluiten bij hare leden aan te bevelen. De Commissie voornoemd, RETHAAN MACARÉ, Voorzitter. J. W. A. BEIJNES. J. STUIJT. J. A. G. VAN DER STEUR. J. H. B. LOOTS. J. VAN DER WIJDE. C. A. M. VAN DAM. J. WOLBERS. AN DRIES J. WINKLER. H. PH. DE KANTER, Secretaris. Fanfarecorpsen. Bljjkens in bet nummer van heden en gisteren voorkomende advertentiën zijn er uit bet vroegere fanfarekorps „Kunst na Arbeid" twee ontstaan. Het eene, onder leiding van denzelf den directeur den heer C. G. J. Rühl, heeft denzelfden naam behouden, evenzoo hetzelfde karakter, doch is geene onderafdeeling meer van de Haarlemsche Jongelingsvereeniging Pred. 12 la; het andere, dat aan deze vereeniging verbonden blijft, is gesteld onder directie van den heer Georg Schmidt, fluitist bij Haarlemsch Muziekkorps. )e Schipbreuk. van de „Atlanta". Zij trad do kajuit biimeu en wilde mij nspreken, maar plotseling vertrok haar sichtje smartelijk en zij zweeg toen iel zij op haar knieën voor de bank, die zijde van de tafel stond en verborg aar gelaat in het kussen. Haar geheele uding was diep treurig en wekte ten erste mijn medelijden op. Ik geloofde, dat het verschrikkelijke eer en het. slingeren van het schip haar «tand hadden gekrenkt en zij nu in de leening verkeerde, dat ik haar kwam ggendat hot schip zinkende was Haar geen. oogenblik langer in dezen aan willende laten, knielde ik naast aar en vertelde haar dat het schip veel ^makkelijker liep en de storm aan 't «laren was. Zij schudde haar hoofdje, maar hield altijd haar gelaat voor mij verbor- alsof zij wilde te kennen geven, dat it het gevaar niet was. waarover zij cli angstig had gemaakt. ,,Zeg mij wat er gebeurd isriep ik uit. „Uw lijden en beproevingen zijn' zeer vele geweest te veel voor u om to dragen al zijt gij nog zoo moedig. Ik kan u niet in deze houding zien. O ik smeek u, houd nog een poosje moed, om uws zelfs wil. Het eerste het beste schip dat passeert, wanneer de storm is gaan lig- gen, zal ons opnemen. En drie van ons zullen, zoolang zij het kunnen volhou- den, en gij er nog zijt om gere-d te wor den, elk gevaar trotseeren." Zij keerde haar gelaat naar inij toe, j dat nat was van het weenen en zeide deze eenvoudige woorden „Papa is dood'" maar op een toon.; die mij door de ziel sneed. Was het dat dus Hoe had ik ook van haar kunnen ver wachten, dat zij voor haar eigen leven zoo'n angst koesterde. Ik stond op en sloeg haar zwijgend gade. Ik wist niet, wat ik zeggen zou. In elk ander geval, al was onze toe stand ook nog zóó hachelijk geweest, zou ik wel woorden hebben gevonden om haar te troosten. Maar haar vader was dood Dit was een slag, die ik niet kon ver zachten, hard werken en mijn leven in de waagschaal stellen hielp in dit geval niets. Ik nam haar bij de hand en hielp haar opstaan en gezamenlijk traden wij do hut binnen. Het glas van het venster, waardoor de hut verlicht werd, was door de natte at mosfeer geheel bewasemd, maar de ge schutspoort liet toch genoeg licht door om te kunnen zien. De oude man zag spierwit en met zijn sneeuwwit liaar ge leek hij op een marmer beeld. Zijn on derkaak was een weinig uitgezakt en dit bewees mij dat hij de lange reis aan vaard had. Arme oude manzijn handen waren gevouwen als ware hij biddend gestor ven en er lag een vreedzame, hemelsche uitdrukking over zijn gelaat verspreid 1 Was het wel de moeite waard geweest hem van het wrak te redden? „God was bij hem, toen hij stierf," zeide ik met mijn ruwe handen zoo zacht mogelijk zijn oogen sluitend. Zij zag naar hem, niet in staat een woord te spreken en barstte toen in een niet te bedwingen weenen uit. Mijn liefde voor haar en mijn innig medelijden met haar hulpeloozen toe stand zette alle vormen op zijde en ik nam haar in mijn armen en troostte haar, terwijl zij met liaar hoofdje tegen mijn schouders geleund snikte. Ik was er van overtuigd, dat zij voelde hoe diep ge meend mijn woorden waren en dat ik haar in mijn armen hield om haar beur eenzaamheid minder te doen gevoelen. Toen de ergste uitbarsting voorbij was, deed ik haar plaats nemenen zij vertelde mij nu dat, toen zij het dek verlaten had, zij naar haar vader gezien had voor zij zich te ruste legde. Hij sliep toen rustig -- hij was toen nog niet- dood Oneen, want aan de' op nedergaande beweging van het dek had zij gemerkt, dat. hij rustig adem-; haalde. Daar zij zich zeer vermoeid ge- j voelde, was zij spoedig in slaap gevallen. Nog geen half uur, voordat ik aan de deurknop rammelde, was zij ontwaakt. Het stampen en kraken van 't schip verontrustte haar en ook had zij een der masten over boord iiooren vallen. Den- j kende, dat het schip zinkende was, wilde zij liaar vader gaan wekken om hem to verzoeken mee naar boven te gaan maar had hem niet wakker kunnen krijgen. I j Daarop had zij hem bij den arm ge- j trokken, waardoor liaar gelaat vlak bij het zijne kwam en toen zag zij, dat hij gestorven was. Zij was van plan geweest mij te roepen, maar wilde de hut niet verlaten en zich van haar vader schei den. Toen hoorde zij een tweeden mast over boord slaan en daar het schip vree- seLijk ging stampen en slingeren, geloof de zij. dat het nu werkelijk verging daarop had zij zich op haar vader ge worpen en God gesmeekt liaar spoedig tot zich te nemen en hen niet van elkaar te scheiden. Nu zweeg zij en schreide bitter. De gedachte aan al wat zij het laatste half um- doorgestaan had alleen met het lijk baars vaders gevoegd bij den doodsangst, dien zij doorleefd had in den waan verkeerend, dat het schip zinkende was benam mij de spraak. Na een poosje zeide ik haai' dat ik naar boven moest gaan, ik verlangde de zonnehoogte op te nemen en beloofde als ik eenigszins kon en mijn waarnemin gen afgeloop.en waren, tot haar terug te keeren. Zonder verder meer te zeggen verliet, ik haar en begaf mij met mijn sextant naar het dek. Cornish stond nog aan het roer en de bootsman leunde op het achterdek over de verschansing. Ik kon mij zelf wel de moeite bespaard hebben van mijn sextant mee te nemen, want er was niet alleen in 't geheel geen zon te bekennen maar we behoefden ook niet te verwachten haar spoedig te zien doorbreken. Zij was nL aan 't oog onttrokken door drie boven elkaar liggende banken van wolken, waarvan de bovenste laag uit een dikken mist bestond die vergelijken derwijze 't doorschijnends! was de laag daaronder was veel dikker en zwarter en scheen bijna bewegingloos te zijn, daar de derde laag, door den wind voort- gezweept, zich ontzettend snel langs den horizon voortbewoog, waartegen zich de golven als hemelhooge bergen verhieven. De storm maakte een ontzettend la waai en was zooveel heviger, dan men ooit op het vaste land beleeft, dat ie mand, die zoo iets zelf niet op zoe mee gemaakt heeft zich onmogelijk lean be grijpen, dat een vaartuig niet terstond verbrijzeld wordt. Ik bleef tot twaalf uur do lucht gade slaan, hopende dat de zon zou doorbre ken al was het dan ook maar voor een oogenblikje om mij tenminste de kan9 te geven mijn waarnemingen te doen. Het was bepaald noodig waarnemin gen te doen, want als de wind bedaarde, konden we naar Bermuda stevenen, dat naar mijn weten het dichtst bijgelegen eiland was. Maar ik kon niet weten in welken koers ik moest sturen, als ik de lengte en breedte niet wist. Dit was des te meer to bejammeren omdat ieder en mijl, die wij meer moesten afleggen voor drie menschen in onze positie verbazend veel moeite en gezwoeg éischte.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1