NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. AJDV^EIR,TEi2Sra?23Ënsr: V.. t vAl Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. De oorlog tusschen Spanje en Amerika. FEUILLETON." <6e Jaargang Dinsdag 19 Juli 1898. Ho 4616 EAABLEM'S DAEBLAD A^OISrorECvCEIIsrTSFB,! CTS V',.v.r Haarlem per 3 maanden.f 1.20 Voor -Ie dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd. ;s (kom der gemeente), jat 3 maanden „1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post 0.371 o - o regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters n;iar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentién worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangire G. L. DAUBE d- JOHN F. JONES, Suec., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Met .uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentién en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentién van 1—5 regels f 0,75, elke regel meer 0,15Reclames per regel f 0,30. Agenten voor dittblad in den omtrek zyn BloemendaalSantpoort en SchotenP. v. d. RAADT, Sandpoort; Heemstede, J. LEUVEN,bij de tol SpaamdamC. HARTENDORPZandvoort, G. ZWEMMER Veisen, "W. J. RUIJTER; Beverwijk, J. HOORNS; Hillegom, AREE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentién aan. Het telegram, dat mededeelde dat Santiago had gecapituleerd is gevolgd door berichten die over de juistheid eeni- »en twijfel lieten, welke twijfel evenwel door een telegram Zaterdagavond uit j Washington verzonden is, weggenomen. Dit luidde als volgt WASHINGTON. 16 Juli, 9 u. 20 iHet departement van oorlog laat een bulletin aanplakken, meldende dat le Spanjaarden bij Santiago zich overge- javen hebben. De bijzonderheden vol- [en, seint Shafter. De voorloopige grondslagen der capi tulatie van Santiago zijn Vrijdag kort na middernacht geteekend. De Ameri kaansche gevolmachtigden weigerden ge volg te geven aan de uitnoodiging om binnen de stad te komen. De bijeen komst had plaats tusschen de beide vij andelijke linies in. Een telegram uit Washington, te New-York bekend gemaakt, meldt dat- het eskader van Sampson Zaterdagoch tend de baai van Santiago is binnenge- ren. Mc Kiniey en Alger hebben Zaterdag telegrammen aan Shafter gezonden, waarin zij den cliepgevoelden clank van hen en het Amerikaansche volk ui spre ken voor zijn schitterende actie bij San tiago, eindigend in de overgave dier stad. De departementen van oorlog en ma rine te Washington hechten geen geloof aan de berichten van Sampson's binnen varen in de baai van Santiago. IDe berichten, waarop hierboven is gedoeld, welke tot twijfel leidden, lui den als volgt Na een langdurig onderhoud met Mac Kinley, Vrijdagavond, heeft minister 'Alger gezegd, dat Amerika besloten heeft, niet toe te geven aan den eisch van de Spanjaarden, om htm wapenen te mogen meenemen als zij Santiago ont ruimen. Na de weigering van de Amerikanen, om de Spanjaarden te vergunnen met hun wapenen uit Santiago te trekken, terlangde Toral dat de wapenen tegelijk met de troepen naar Spanje gezonden zouden worden. Ook dit werd geweigerd. Alger verklaarde, op een vraag naar de uitkomsten van den kabinetsraad van Vrijdag, dat in geen geval andere con- cessiën gedaan zouden worden dan het j terugzenden van de Spaansche troepen. Te een uur, Vrijdagnacht, was de regee ring nog zonder bepaald bericht van Shafter van Santiago's overgave. Over eenkomstig de besluiten van den kabi netsraad is aan Shafter gemeld, dat slechts de onvoorwaardelijke overgave van Santiago de regeering der Unie zou tevreden stellen. Met het oog op Shaf- ter's laatste telegram is men niet bang voor het mislukken van de onderhande lingen betreffende de caputilatiede vertraging kan ook veroorzaakt zijn dooi de omstandigheid dat de garnizoeneA in den omtrek van Santiago de bevoegdheid van Toral, om hen zonder uitdrukkelijk bevel uit Madrid mede te laten capi tu rn, betwijfelen. Telegrammen uit de Vereenigde Star nister acht den prijs veel te hoog, want ten maken melding van moeielijkheden de transportkosten zouden aldus een half bij het overgeven van Santiago. Shafter millioen dollar bedragen. Intusschen is heeft geen nadere bijzonderheden ge- het de vraag of hij de noodige transport- meld; te Washington is men daar onte- schepen uit het buitenland kan krijgen, vreden over, zegt de correspondent van ongerekend nog dat de liefhebberij met de Daily Chronicle te New-York. De groot zal wezen om de Spaansche troe- een beweert dat Toral het recht niet had pen, waar-onder de gele koorts heerseht, om te capituleeren, zoodat hij deswege naar Spanje over te brengen, voor een krijgsraad zal moeten komen, j De Standard verneemt uit Washing- anderen zeggen dat Toral zich niet wil ton dat onder de bezwaren bij de over- overgeven tenzij behalve de officieren gave van Santiago ook dit behoortdat ook de soldaten hun wapens mogen be-het de vraag is of men in Spanje de ont houden. scheping van de terugkeerende troepen Uit Washington verneemt de Daily zal toelaten. Chronicle dat men in regeeringskringenDe correspondent van de Daily Chro- Toral verdenkt van dubbelzinnigheid bij nicle te New-York meldt, dat van de de onderhandelingen, om tijd te winnen j duizend Spaansche matrozen, te Ports- en versterkingen te krijgen. Toral moet mouth in New-Hampshire aangekomen, gezegd hebben dat de voorwaarden derde helft blijkt te lijden aan een ziekte capitulatie Blanco's (goedkeuring nog die volgens den scheepsdokter van de vereischen. De Amerikaansche regeering Harvard kwaadaardige koorts is, waar- heeft aan Shafter geseind dat hij niet aan reeds velen gedurende den overtocht langer roag onlerhandelen met Toral, overleden zijn. Sommige overheidsperso- niaar eischen moet dat de Spanjaarden nen schijnen het noodzakelijk te achten, onmiddellijk de forten ontruimen en de Harvard in quarantaine te stellen, hun wapens neerleggen. daar zij gele koorts vermoeden. Gibier, 1 de directeur van het Pasteur-hospital te Een van Vrijdag gedagteekend tele- New-York, zeide. toen men hem in ter gram uit San Antonio meldt dat de ver- viewde. dat hij nog ernstige verwoestin- plegers van liet Roode Kruis zich dade- gen voorzag van de gele koorts onder de lijk binnen Santiago zullen begeven. De troepen bij Santiago. Tijdens de Fran- Spanjaarden zullen, terwijl zij toebereid- sche expeditie naar Mexico, die hij mee- selen maken voor hun vertrek, zich blij- gemaakt heeft, maaide de gele koorts ven belasten met het bewaren van de geheele regimenten weg. orde in de stad. Amerikaansche en Ou- De voorwaarden der capitulatie van baan sche troepen zullen verhinderen dat Santiago omvatten alle troepen en al het bandieten de stad binnentrekken. De kvijgsmateriaal binnen het gebied waar- Amerikanen zullen onmiddellijk de for- over de capitulatie loopt De Vereenig- ten en het geschut in bezit nemen, maar eerst na de inscheping van de Spaansche troepen him intocht houden binnen San tiago. Men heeft verscheiden mijnen laten springen, die in de baai van New-York lagen, maar de verordening dat geen schepen na het ondergaan der zon de haven mogen binnenvaren, blijft voor- Joopig nog van kracht. de Staten verbinden ach om zoo spoe dig mogelijk alle Spaansche troepen uit hot gebied in quaestie naar Spanje te vervoeren. De troepen zullen zich zoo veel mogelijk nabij het garnizoen waar zij thans liggen, inschepen, de Spaan sche officieren zullen him wapenen be houden, de onderofficieren en soldaten mogen alles wat hun persoonlijk toebe hoort. behouden. De Spaansche comman- Volgens een telegram van de Tribune dant wordt gemachtigd de militaire ar- uit Washington, weet men dat Blanco j chierven mede te nemen van het district de weerspannige bevelhebbers in den j dat aan de Amerikanen is overgegeven, omtrek van Santiago aanmoedigt tot Wat de vrijwilligers, de onder de wape- verzet tegen Toral, sedert hij gehoord i nen geroepenen en de vrijscharen be hoeft. dat de gele koorts onder de Ame- treft, zij kunnen als zij willen in Cuba rikanen uitgebroken is. blijven en worden op hun eerewoord De Herald verneemt uit Havana datvrijgelaten, maar zij moeten hun wape- Blanco gezegd heeft, dat als hij het be-nen afgeven. De Spaansche troepen zul- letten kan, geen vrede gesloten zal wor-j,len met krijgseer Santiago verlaten en den waarbij Spanje zijn oppergezag over zullen hun wapenen op een afgesproken Cuba prijsgeeft. j plaats ter beschikking stellen van de De Herald heeft een telegram uit Ha- Amerikanen, vana ontvangen, meldende dat Blanco in j Er is overeengekomen, dat de Ameri- een interview het volgende heeft ver-kaan sche commissarissen aan hunne re- klaardIk keur geenstappen goed, wel- j geering zullen vragen, of de Spaansche ke ook, die tot het sluiten van den vrede soldaten de wapenen, die zij met zoo- kunnen leiden. Het spijt mij dat ik niet veel dapperheid gehanteerd hebben, mo- jong genoeg meer ben om mijn heele le-1 gen medenemen naar Spanje. Door deze ven en al wat in mij is te geven om te bepaling staat de quaestie van de terug blijven strijden tegen een volk, welks gave der wapenen geheel aan de Ameri- eenige doel is, mijn geliefd vaderland te kaansche regeering. benadeelen en te belasteren. j Volgens generaal Toral beloopt het Aan de Daily News wordt uit Was-aantal Spaansche soldaten, die naar hington gemeld dat de minister van oor- Spanje moeten vervoerd worden, onge- log 40 huitenlandsche transportschepen veer 24,000. tracht te. huren, om de Spaansche troe- j Generaal Shafter seinde aan het de- pon naar Spanje terug te brengen, maar partem, van oorlog, dat de panjaarden dat hij tot dusver alleen aanbiedingen uit Zondagmorgen om 9 uur Santiago zou- Amerika ontvangen heeft, waarin 45 den ontruimen. Zij zouden als krijgsge- dollar gevraagd wordt per man. De mi- vangenen uitgeleid en de Amerikaansche vlag in de stad gehesclien worden. Aldus in geschied. Het garnizoen on der bevel van generaal Toral heeft Zon dag om 9 uur de verschansingen verla ten en begaf zich binnen de Spaansche liniën, waar elk regiment zijn wapenen aflegde. Terzelfder tijd werd de Spaan sche vlag neergehaald en de Amerikaan sche in de plaats daarvan geheschen. In den krijgsraad, Zaterdag gehouden in tegenwoordigheid van Mc. Kinley, de ministers van buitenlandsche zaken, ma rine en oorlog, heeft men den geheeLc-n stand van zaken nagegaan, en de alge- meene opinie was, dat men nu Portorico moest aanvallen en het eskader van Wat son naar de kust van Spanje zenden. Des middags om half vijf werd aan het departement van oorlog de volgende dépêche aangeplakt Uit Washington wordt aan de Daily News gemeld, dat de Amerikaansche vloot, voor Spanje bestemd, nagenoeg georganiseerd is. Ze wordt tweemaal zoo sterk als oorspronkelijk bedoeld was, want de Amerikaansche regeering is thans voornemens, ernstige krijgsverrich tingen te ondernemen tegen de Spaan sche kustplaatsen. De Times verneemt uit New-York dat Dewey een schriftelijk protest ingediend zou hebben bij vice-admiraal Diederichs, tegen de inmenging van de Duitsclie vloot. Dewey had dat geval gerappor teerd en te Washington instructiën ge vraagd. Uit Honolulu wordt gemeld, dat kapi tein Monterey zich kaarten van de Ca- rolinen heeft aangeschaft. Men gelooft dat hij van plan is, zich onderweg mees ter te maken van die eilanden. De Daily News verneemt uit Gibral tar dat vermogende families te Sevilla, Malaga en Cadiz die steden verlaten uit vrees voor onlusten. De militaire partij en de militaire pers bestrijden heftig de vredesvoorstellen. Wedvlucht. Zondag 17 Juli hield de Postdui- ven-vereeniging „de Snelvlieger" alhier een wedvlucht van de Landbouw- Tentoonstelling te Bnssum, waaraan 750 duiven deelnamen. De duiven werden ten 1 uur G.T. in vrijheid 1 50 25 1 51 35 1 52 37 1 53 27 1 53 35 1 54 7 1 54 45 De prijzen werden behaald als volgt: u. m. s. J. v. Booren J. Schippers Z. M. L. Govaertz R. Slot P. v. Daalen Bekouw B. M. A. Harms De 25 geld-pryzen werd behaald als volgt le pr. V.Z. 2e 3e 4e 5e 6e 7e STADSNIEUWS Eerste en tweede pagina. Haarlem18 Juli 1898. De besturen der vier samenwer kende timmerlieden - vereenigingen hebben Zaterdagavond vergaderd. Daar de vergaderiug huishoudelijk is geweest, kunnen wij hieromtrent niets anders mededeelen, dan dat de besta ren van iedere vereeniging de beslui ten door de patroons genomen, in eene vergadering met hunne leden zullen behandelen en daarna in eene open bare vergadering hiervan rapport ait- brengen. Wij ontvingen een keurig uitge voerde prijscourant van de Groninger Rjjwielenfabriek A. Fongers, waarin modellen met toelichtingen voorkomen. Bekend is het, hoe deze fabriek klein aangevaugen thans tot be duidenden bloei is gekomen, hetgeen wijst op de deugdelijkheid van haar fabrikaat. De nieuwe prijscourant is te verkrijgen bij den agent voor Haar lem, den heer A. Resink alhier. le prijs J. van Booren 7e u. m. s. 1 51 10 2e idem 1 51 50 3e idem 1 52 4e J. Schippers 1 52 10 5e idem 1 53 5 6e idem 1 53 25 P. J. v. Daalen l 53 37 R. Slot 1 53 41 L. Govaertz 1 53 42 J. Schippers 1 53 50 P. J. v Daalen 1 54 idem 1 54 18 J. Schippers 1 54 35 L. Govaertz 1 54 43 J. Schippers 1 54 50 idem 1 55 10 H. van Daalen 1 65 20 idem 1 55 31 J. Schippers 1 55 35 P. J. v. Daalen 1 55 45 R. Slot 1 55 47 idem 1 55 47 idem l 55 47 Bekouw 1 55 59 J. Schippers 1 56 Bovendien behaalde de vereeniging de verguld zilveren medaille en de 25 gulden voor de grootste inzending. Steenhouwers. Zondagmiddag zou in Felix Favore alhier eene openbare vergadering van steenhouwers eu arbeiders in aanver wante vakken worden gebonden, uit geschreven door het centraal bestuur van den Ned. Steenhouwersbood, ten einde alhier eene afdeeling van dien bond te stichten. Wegens te geringe opkomst ging de vergadering niet door. Dit is nu reeds de vierde mislukte poging. Zondagmiddag te ongeveer 6 nur werd de brandweer gealarmeerd voor een binnenbrand ten huize van den 'neer H. H. Nieberg, Kruisweg 13 alhier. De ;slangenwagen der politie, Spuit 10A en de ladderwagen waren spoedig aanwezig, doch behoefden geen dienst te doen, daar de brand, ver moedelijk ontstaan door het spatten van brandende lak in het behangsel papier, reeds door de bewoners was gebluscht, intusschen niet zoo spoedig of twee bedden waren reeds verbrand. Bjj het concours hippique, Zondag op het haagsche sportterrein gehou den, verwierf in de afd. wedren voor hitten Stal Baljuw van hier den 3en prijs. In den wedstrijd voor hitten be haalde de Phoenixstal van hier den eersten prjjs. Nieuwe vruchten. Vrijdag zijn alhier de eerste Aal bessen ter markt gebracht door D. Granneman van Hillegom. Op de groenteDmarkt van Vrijdag zijn de eerste Heereboonen. van den kouden grond, aangevoerd door Jaap Nelissen van de Houtvaart en ver kocht aan H. Schaap, Botermarkt. Haarlem-Zandvoort Spoorweg Maatschappij. Maand Maart 1898. Opbrengst reizigers f 1837.03 idem goederen idem diversen 804.04'- 60.19 Tezamen f 2701.26'-. Per dag en per kilometer f 10.25. BINNENLAND HAAGSCHE BRIEVEN ..Toute la Haye" is de helft van de afgeloopen week te Delft geweest. Dat kan moeielijk anders. We hebben het voorrecht gelegen te zijn tusschen Delft en Leiden, twee academie-stedenwelker 1 zonen de helft van hun tijd in de resi dentie studeercn en aan onze fees ten steeds den luister bijzetten hunner jeugdige en luidruchtige vroolijkhcid. 't Is dus eigenlijk slechts een contra- beleefdheid wanneer de Hagenaars de feesten der studenten gaan bijwonen. Hoewel dit argument slechts weinig ge wicht in de schaal legt. Immers den grootsten stoot aan die deelneming ge ven de dames, moeders, tantes, zusters of nichtjes, die de jongeheden waarin zij belang stellen, zoo gaarne in het ..mooie pakje'" zien rondloopen of rijden, of wel hunkeren naar de geneugten van bals of kermesses d'été. En dan hebben de stu denten een groot aantal vriendinnetjes gelukkige jeugd Ja, wel gelukkig, zoo zonder zorgen door het leven te gaan, frank en vrij, geen rekening houdende met den dag van morgen en 't allerminst met rekeningen. In zulke dagen van dolle vroolijkhcid treffen de bittere contrasten van het le ven nog scherper. Juist was in zekere Haagsche kringen de ontsteltenis groot over het heengaan van een Leidschen hoogleeraar, die vrij'willig het- leven ver liet gelijk beweerd wordt of in ruimeren kring nog trof het bericht van den zelfmoord van een onzer be kwaamste en meest geachte pleitbezor gers. De Haagsche bladen hebben over het geval gezwegen met een piëteit die waardeering verdient en van locale or ganen volkomen begrijpelijk is. Dit heeft, natuurlijk niet kunnen beletten, dat het le secret de Polichhielle is, dat men den overledene heeft gevonden iu omstandigheden, die geen twijfel aan zelfmoord toelieten. De Schipbreuk. van de „Atlanta.". 49) De seinvlag hing zes voet beneden den top van den gaffel, maakte een ver schrikkelijk leven, maar gaf den strijd tegen den storm toch niet op. Ik hield mij stevig aan het want vast en zag naar de horizon, eerst aan stuurboord toen aan bakboordzijde, maar nergens was een schip te bekennen; de zee geleek één schuimende, kokende massa, waarop geen zeil of stoompijp te bespeuren was. Ik was zeer teleurgesteld, want al kon men ons in dit weer ook al geen hulp verleenen, toch zou het gezicht van een 6chip ons getroost hebben, want zoodra de wind ging liggen hadden wij dan toch kans gehad opgenomen te worden. HOOFDSTUK XXIV. Den geheelen dag hield de storm aan en bleef de lucht even dreigend zie». Om vier uur in den namiddag was het. weer glas echter gestegen maar ik was hier door niet erg gerustgesteld, want zoo als ik reeds meer heb gezegd voorspelt de barometer alleen verandering van weer en niet of deze ten goede of ten kwade zal zijn. Ik maakte mij zeer beangst, dat de wind uit een anderen hoek zou gaan waaien, want in dat geval moesten er nieuwe golven ontstaan, die in tegenover gestelde richting van de tegenwoordige liepen en de dekken zoo overstroomen zouden, dat het schip geheel onhandel baar werd. Even na achten ging de wind tot mijn groote vreugde wat bedaren en klaarde de lucht een weinig opwe zouden dus veel kans hebben, dat de zee kalmer zou worden, voordat de wind omliep zoo hij dit al deed. Toen Cornish, die geruimen tijd bene de» was geweest, weer boven verscheen en de sterren aan de lucht zag staan, terwijl do storm minderde, keek hij als in stomme verrukking naar het uitspan sel, liep toen op mij toe en drukte mij zwijgend de hand. Ik beantwoordde dezen stillen geluk- wensch hartelijk, waarop wij gezamenlijk naar den bootsman gingen en ook hem. de hand schudden zij, die de gevare» op zee kennen en het gevoel van wan hoop en hulpeloosheid kunnen begrijpen, dat zich in dien ellendigen toestand van ons meester maakte, zullen de beteekenis van die zwijgende handdrukken volko men verstaan. Ik was verlangend om Mar}- Robert son den goeden omkeer van het weer mee te deelen en haar boven te halen om met ons de sterrenlucht te bewonde ren. Zij bevond zich weer in de hut, waar haar vader lag en was in haar gebed verdiept. Ik wachtte totdat zij opkeek, en vertelde haar toen opgewonden, dat de wind ging liggen, en de lucht in 't Noord- Westen als bezaaid met sterren was. Zij "ging onmiddellijk mee naar boven en na om zich heen te hebben gezien riep zij uit „Omijnheer Royle, God heeft ons gebed verhoord"' waarop zij, overstelpt door de verschillende emoties van de laatste uren in een hartstochtelijk wee- nen uitbarstte. Ik greep haar hand, terwijl ik ant- 1 woordde „Uw verdriet noopte mij tot Hem te bidden en ik geloof, dat God ons ter wille van u, die onze beschermengel zijt, zal sparen „O, neen, zeg dat niet. Ei ben niet beter da» gij of den dapperen bootsman en Cornish, wiens berouw van zijn goed hart getuigt. Oware mijn vader slechts gespaard gebleven!" Zij keerde haar bleek gelaat met de droevige oogen opwaarts en keek lang naar de sterren, alsof zij daar een visioen zag. Maar ofschoon de wind verminderde, woei er toch nog een stevige bries de zee kookte en bruiste en de golven stromden over de dekken op een manier, die ons verschrikt zou hebben, hadden wij geen onstuimiger tooneel gezien. Ik zond den hofmeester naar voren om te kijken of de kombuis-kachel aan gemaakt kon worden, want ofschoon we ons in een warme luchtstreek bevonden, was de wind bij tijden doordringend koud, zoodat wij allen naar iets warms verlangden een kop warme koffie of chocolade zou ons oneindig veel meer goed doen dan koude spiritualiën. Maar de hofmeester deed niets anders dan drijfnat terugkomen, en toen hij het achterdek bereikte zag hij er uit als ie mand, die met enterhaken uit het water op gevischt was. Ik stak een lantaarn aan en ging de pompzode peilen. Tot mijn grooten schrik stonden er negen duim water in het schip. Ik was zóó ontsteld door deze ontdek king, dat ik mij voor een oogenblik niet kon verroerendenkende, dat een der proppen uit de gaten, die de bootsman gestopt had, was weggeslagen, begaf ik mij naai- voren, zonder er iets van aan de anderen te zeggen, kreeg een grooten hamer en ging naar beneden. Ik was, sinds de matrozen het schip i hadden verlaten, niet meer in de voor plecht geweest en ik kan den indruk on mogelijk weergeven, die de ledige zwaai ende hangmatten en scheepskisten, door het schijnsel der lantaarn verlicht, op mij maakten; hier en daar hing een oliepak aan de zoldering en geleek op een opgehangen man, het geklots der golven, die met donderend geraas over de dekken stroomden, weergalmde in deze ledige ruimte. Het geheele tooneel kreeg een spook achtig aanzien, als men er bij dacht dat slechts één van a-1 die mannen, die eens die hangmatten in gebruik hadden, nog leefdewant vier van hen waren door ons gedood en ik was er van verzekerd, dat de groote boot geen tien minuten nadat de storm losgebroken was, ver gaan was. Ik baande mij door de hoopen kabel touwen een weg, bukte om de hangmat ten te ontwijken en stootte dikwijls mijn enkels tegen de kisten. Zoo bereikte ik het ruim. Daar stuitte ik op de watertonnen, die vlak tegen de lading waren geplaatst, en daarachter was het beschot dat den bootsman tot schulplaats had verstrekt, toen Stevens de gaten boorde. Ik hield de lantaarn omhoog en het het licht op de wanden vallen en nu zag ik ook de stukken van den bezem steel uitsteken. Ik ging dichterbij en zag, dat de prop pen nog stevig in de gaten zaten. Het zal den lezer vreemd schijnen, dat deze ontdekking mij deed ontstellen en toch was het zoo. Ik zou heel geruster geweest zijn als ik het water door een der gaten naar binnen had zien stroomen, want ik wist dan dat een paar hamerslagen alles weer in orde zouden brengen. Daarbij had ik dan de zekerheid waaraan wij den hoo- gcren waterstand te danken hadden. Nu moest ik de oorzaak ergens andera zoeken, zouden de voorgevoelens, die mij bij elke hevige schommeling van het schip bestormden, bewaarheid worden? Zou er op de een of andere onbereikbare plek een lek ingekomen zijn? Op de plaats waar ik stond, dus ver onder de oppervlakte van het water, was het kraken en slingeren verschrikke lijk.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1