te Parjjs aan Fransche onderdanen verleend. Ned. Onderwijzersgenoot schap. Aan het verslag van den staat en de verrichtingen van het Nederlandsch Onderwijzersgenootschap in 1897 is het volgende ontleend Het aantal afdeelingen steeg van 214 tot 220, het aantal gewone leden slechts van 5500 tot 5530. Drie Oer nieuwe afdeelingen ontstonden door scheuring. Pogingen om deze te voor komen, mochten niet baten. De op richting vergrootte dan wel het aantal afdeelingen, doch het ledental niet. De instellingen van het genootschap verkeerden op een uitzondering na in zeer gnnstigen toestand t. w. de spaarbank, de levensverzekeringmaat schappij en de paedagogische biblio theek. Het ondersteuningsfonds komt nog steeds geld te kort. Het fonds ontving op de algemeene vergadering te Kampen uit het vaste fonds van het genootschap f 5000, terwjjjl de heer J. Jelgerhuis Swildens een kapitaal voor het fonds wist bij elkaar te krijgen van f25.175. De totale ontvangsten van bet ge nootschap bedroegen iu het afgeloo- pen jaar f8101.93, de uitgaven f 7426.69, beschikbaar saldo alzoo f675.24. Op 31 December 1?96 bedroeg bet vaste fonds van het genootschap f 13.990.51, het vermeerderde in 1897 met het saldo van 1896,groot f758.251/:., het verminderde met f55'!0, als gift aan het ondersteuningsfonds, zoodat het vaste fonds thans f9248.76',2 groot is. De zaak-Hogerhuis. Het „Wkbl. v. h. R.", dat zich zoo bijzonder interesseerde voor de zaak- Zola, geeft nu een verklaring, waar om het zich zoo weinig ingelaten heeft met de zaak-Hogerhuis. In een artikel over rechterlijke dwalingen, schrijft het blad Wij zjjn, wjj zouden haast zeggen met ieder verstandig mensch en bij name met ieder eerlijk rechter, die op eeue eenigszios langdurige erva ring mag wijzen, ten volle overtuigd van de mogelijkheid van rechterlijke dwalingen, ook en niet het minst in strafzaken. Wjj hebben het dan ook altijd betreurd, dat de grenzen der revisie van in kracht van gewijsde gegaDe uitspraken van den strafrech ter door ons Wetboek vau Strafvor dering zoo eng zijo getrokken, terwyl wij hopen en vertrouwen, dat de her ziening van dat Wetboek, thans by hot departement van justitie aanhan gig, ons eindelijk eene verruiming dezer grenzen zal brengen, een voor beeld, dat dan spoedig iu de wetge vingen van onze Oost- en West-In dische bezittingen en koloniën moge worden gevolgd. Deze overtuiging, die wy nooit on der stoelen of banken geschoven heb ben, belet niet, dat wy in het alge meene maatschappelijke belang den eerbied voor het gerechtelijke gewysde hoog houden en dat wy alzoo, zelf het bestaan van rechterlijke dwalin gen, waar zy niet open en bloot voor ons liggen, niet licht aannemende, ook aan anderen in ons blad het woord niet kunnen geven voor op min of meer hoogen toon gestelde maar niet op afdoende wyze gestaafde beschul digingen van dwalingen, begaan in rechterlijke gewysdeu, die het „schul dig" over ooschuldigen zouden heb ben uitgesproken. Dit moge verklaren, waarom wy tot nu toe het stilzwijgen hebben bewaard over de zaak der gebroeders Hoger- linis, eeDe zaak, waarover wij geen eigen meening hebben noch kannen hebben, omdat wy het dossier niet kennen en de debatten, in twee in stall ties gevoerd, niet hebben bijge woond Timmerlieden te Amsterdam. De commissie van onpartijdige per sonen. die trachten zal de quaestie tot een oplossing te brengen, heeft zich als volgt geconstitueerd Voor de werklieden: de lieeren R. Schwarz. hoofdredacteur van „Het Volksdagblad". Henri Polak, voorzit ter van den Diamantbewerkersbond, A. H. Gerhard. Vuur de patroons: de heeren C. H. StrumpMer, directeur der Nederland- sche Fabriek vau Werktuigen eu Spoorwegmaterieel, Jus. Th. J. Cuy- met u voel. Smeek God, dat degenen die nog in leven zijn gespaard blijven en wees er van overtuigd, dat Hij u niet ongetroost zal laten." HOOFDSTUK XXVI. Op den middag van dien dag waren er eigenlijk nog maar twee man in staat om te pompen, als er één aan het roer stond, want de hofmeester geraakte uit geput en eenigszins sufferig door al het geen hij geleden had. Wij pompten met korte tusschenpoozen, maar toen vielen mijn armen slap langs mijn zijden neer en ik zeide den^bootsman, dat ik dood op was. Hij peilde de pompzode en zag, dat het water nog zes duim hoog stond. „Dus twee duim to veel, maar dïo zul len geen kwaad doen," zeide hij. Daarop verlieten wij het groote dek en gingen naar de kajuit. „Mijnheer Roylo," zeide hij op den rand van de tafel plaats nemend, „wij zulh n de Atlanta moeten "eriaten, als wij niet door het een of ander 9chip wor den opgenomen. Ik geloof, dat het schip niet zal zinken, voordat het water twaalf voet hoog staat, in aanmork'ng genomen, pers, voorzitter van het genootschap Architectura et AmicitiaC. B. Post humus Meyjes, voorzitter der afdee- ling Amsterdam van de Maatschappij ter bevordering der Bouwkunst. Bovendien zyn aan de commissie toegevoegd de heeren Kouveld en Hovy, de eerste namens de werklie den en de patroons, de tweede na mens de patroons. De heer Kouveld heeft het presidium op zich genomen. De vergaderingen der commissie hebben plaats in het gebouw der Maatschappij ter bevordering der Bouwkunst, Marnixstraat alhier. He denavond worden gehoord de afge vaardigden der werklieden, morgen die der patroons. Op een Dinsdagavond in het café „Palais Royal" gehouden vergadering waren ook opgekomen als afgevaar digden van Patrimonium en den R.K. Volksbond (vakafdeelingen Timmer lieden) de heeren W. C. J. Passtoors, en K. Kater, voorzitters dezer beide vereenigingen. Over hunne toelating ontstond eenige discussie, daar men hun geen uitnoodigiug had gestuurd. Zy volhardden echter in hun plan om te blijven als afgevaardigden hun ner vakafdeelingen. Besloten werd de beide corporaties alsnog in de com missie te doen vertegenwoordigen. Naar wordt berekend, zyn ongeveer duizend timmerlieden aangesloten bij de vjjf vereeuigingen. Evenwel zyn er nog ongeveer dertien a veertien honderd timmerlieden hier ter stede, die niet lid zyn van deze vereenigin- Woensdagochtend omstreeks half zeven was er in de Wilhelminastraat te Amsterdam eenige beweging, om dat op een terrein, waar de eigen bouwer Kuyper bezig is huizen te bouwen, die timmerlieden onder het door de stakers bepaalde loon aan het werk waren gegaan. Politieagen ten zetten echter de straat af en ver boden de stakers voor bet terrein post te vatten. Ook in de Brederode- straat werd het van achter open ter rein door de politie bewaakt. De tim- merliedeu waren werkzaam in een loods. Tegenover dit terrein staat een groep huizen, die reeds onder dak zyn, en gebouwd door den oigenbouwer Herfst. Deze heeft Woensdagmorgen de voor waarden der stakers aangenomen, waar men nu lustig aan het timme ren is. Ook in het hoekhuis Vondel kade en Vondeldwarsstraat wordt ge timmerd omdat de bo wer mede de voorwaarden heeft aangenomen, en, naar men mededeelde, zal ook in een blok huizen, dat midden in die straat wordt gebouwd, wegens inwil liging van den ondernemer, het werk worden hervat Dit is ook het geval met een drietal huizen in de Jan Luykenstraat, waar men ook weer timmeren en schaven hoort, omdat de patroon heeft toegegeven. Woensdagavond is te Amsterdam de winkel uitgebrand van den heer M. Boutelje in de Nieuwe Hoogstaat. Waarschijnlijk is bij het aansteken der lichten een gloeiende luciferskop gosprougen in de kleederfournituren en modeartikelen iu de etalage. Een braudweerman bezeerde zich door oen val met een ladder, tenge volge vau de wrakheid van een ven sterbank. Inbraak. In den afgeloopen nacht heeft een Engelsclimau getracht in te breken by den goudsmid B. Kalker, in de Kalverstraat te Amsterdam. Door een burger werd hy, toen de straatlantaarns al waren uitgedraaid, omstreeks tialf drie bemerkt, bezig met een beitel tusscheu de luiken der winkelkast te wringen. De voor bijganger nep een nachtwaker aaD, eu zy beiden kregen spoedig hulp van politieagenten. De Engelschman weerde zich als een bezetene. Vier politieagenten hadden op het laatst moeite om hem in het politiebureau aan den Singel achter slot eu grendel te brengen. Door zyn hevig verzet bekwam de arrestant eenige verwon dingen. Het vierde perron van liet Cen traal-station te Amsterdam dat uit sluitend gemaakt werd voor de drukte by de a.s. inhuldigingsfeesteu, is thans gereed. Dit perron is door raiddei van eene luchtbrug met het derde perron iu het midden van het station ver bonden, ttrwyl aan de zyde der De dat de vracht voor een groot deel uit houtwaren bestaat. Voor dien tijd zal zij geloof ik niet naar den kelder gaan. Laten wij dus zeggen twaalf voet, en als wij haar willen verlaten, hebben wij toch nog wel negen uur om alles hiertoe in gereedheid te brengen. Ik zeg niet, dat we het moeten doen, maar gij zijt nu totaal uitgeput, Cornish bezit niet meer een vierde van zijn kracht en die sufferige hofmeester is niets waard. Wij zullen net zoolang pompen, totdat wij er bij neervallen en wat hebben we dan gewonnen 1 Neen, we doen het best voortdurend naa. rschepen uit te zien en de sloep gereed te maken om over boord to zetten., zoodat we de Atlanta, als de zee kalm is, kunnen verlaten. Gij weet in welke richting Bermuda ligt-, niet waai- mijnheer?" „Dat ka-n ik van nacht berekenen, als er sterren aan de lucht staan." „Ik geloof," begon hij weer, „dat wij in de sloep even veilig zullen zijn als op het schip, misschien nog wel een beet je veiliger. Ik heb het schip voortdurend gadegeslagen cn geloof, dat het als er een nieuwe storm opstak, tot splinters geslagen zou worden en naar den kelder gaan. Natuurlijk moeten wij het schip zoo lang vlot houden, totdat de zee kalm ie. Ruy terkade uitgangen zyn gemaakt. Dit perron woidt reeds de vol gende maand in dienst gesteld. ïs er nog plaals? Zyh wy goed ingelicht zegt het „Hbi.", dan gaan er buiteu Amster dam allerlei "praatjes, als zou men hier ter stede gedurende de Inhuldi gingsfeesten geen logies meer kunnen krygen. Er wordt beweerd dat de pryzen voor hetgeen nog beschikbaar is, overdreven hoog zyn, dat de kan sen, iets te zullen zien luttel zyn met het oog op het gedrang dat verwacht kan worden, enz. enz. Het gevolg van een en ander is dat velen, die plan nen maakten hier de feestweek te komen doorbrengen, nog geen besluit durven nemen. Ten einde nu de ver schillende belangstellenden gerust te stellen, hebben wy ons eens gewend tot den heer C. A. A. Dndok de Wit die zich, zooals bekend, werwillend ter beschikking heeft gesteld van de „Vereeniging ter Bevordering van het Vreemdelingenverkeer" om als leider van een speciaal daarvoor ingericht informatie-bureau op te treden en hier volgt hetgeen wy van hem ver namen. „Is het waar," vroegen wy, dat de hotels reeds alle bezet zyn voor de feestweek en rekenen de hoteliers overdreven pryzen „De ruimte iu de meeste hotels", was het antwoord, is werkelijk reeds besproken, meestal door de vaste cliënteel en zoo goed als zonder ver hooging van prys. De pryzen voor de table d'hote, alsmede die voor de res taurants a la carte bly ven bjjua overal dezelfde als in den gewonen tyd. Men ziet dus. het eten zal niet duurder zyn dan nu. „Zyn er veel particulieren, die hun huizen of kamers willen verhuren gedurende de feestweek en wat zyn zoowat de pryzen, die men eischt?" „Ons bureau heeft tal van ka mers by nette particulieren verhuurd van f 4 per persoon af en per dag met ontbyt. Over het algemeen loopen de pryzen van f4 tot f 15, en wy kunnen op 't oogenblik nog over ruim 100 kamers beschikken." „Wat kan het publiek zien zon der in het gedrang te moeten ko men „De hoofdzaak voor het groote publiek is natnurlyk de intocht, die indrukwekkend belooft te zyn, en verder de historische optocht van zes honderd personen, zooals men er zel den een te zien zal krygen. Welnu om beide te kunnen zien, zyn nog tal van prachtige plaatsen op de of'fi- cieele tribunes te krygen, waarvan de pryzen loopen van f 10, f 15 en f20 voor in- en optocht beide, dus wer kelyk geen overdreven prys, vooral niet als men nagaat dat men daar geen gevaar behoeft te vreezen. De tribunus worden solied gebouwd en fraai gestoffeerd en van do degelijk heid kan men zich nu reeds persoon lijk overtuigen, omdat de meeste reeds gereed zyn op het stoffeeren en deco reeren na. "Verder heeft men daar geen gedrang te vreezeu, daar deze tribunes beschermd zullen worden door militairen en politie. „Ook bij de waterfeesten zal men behoorlijk plaats kannen huren en ook de Rembraudt-Tentoonsteliing is voor het pnbliek te bezichtigen. Overigens zyn er tal van particulieren, die hun huizen beschikbaar stellende prijzen die zy vragen, hangen af van het comfort dat men eischt." Men ziet dus uit het bovenstaande dat men nog billijk onder dak kan komen en voldoende gelegenheid vin den om het belangrijkste van de Feest- week te kunnen zien. De spoorlijn Hoorn—Alkmaar zal, vóór den aanvang van den aanstaan- deu winterdienst, gereed zyn. By het afbreken van een schoor steen in de rijks boogere burgerschool te Alkmaar viel de steen waarmede die schoorsteen was opgemetseld door een ongelukkig toeval naar beneden, met het noodlottig gevolg, dat de werkman, zekere S. D. aldaar, daar onder geraakte. Hoewel spoedig hulp kwam opda gen, was de man zoo zwaar gewond, dat Lij onmiddellijk naar het gasthuis moest worden vervoerd, waar hy eenige oogenblikken later overleed. Brand. In den nacht, van Dinsdag op Woens- Gij neemt het mij niet kwalijk, dat ik zoo spreek. Maar ik zeg u precies wat mij onder het pompen in de gedachten kwam." ,Ik ben 't volkomen met je eens," zei de ik. „Ik denk er alleen over of de sloep niet te klein is voor vijf menschen." .,Neen, in geen geval, k zal een mast fabriceeren en het zou ons al erg tegen moeten loopen als wij niet vier mijl in een uur liepen. Hoe ver zouden de Ber muda-eilanden nog afleggen?' Ik antwoordde, na eenige oogenblik ken te hebben nagedacht, dat ze zoo on geveer twee honderd vijftig a drie hon derd mijl van ons verwijderd waren. „In drie dagen zouden wij ze dus kun nen bereiken, als de wind ons gunstig is." Wilt gij de jonge dame gaan vertellen, wat wij van plan zijn te doen, dan zal ik intusschen de sloep nazien. Een ge luk is het, dat we alles bedaard kunnen doen, daar het schip niet zoo plotseling zal zinken." „Ik geloof, dat de storm spoedig zal bedaren, want de lucht voorspelt goed weer." Hij ging naar het groote dek en zag op het weerglas dat gerezen was, sinds den laatsten keer dat ik er naar gekeken had. Dit, gevoegd bij de prachtige hel-. dag, omstreeks 2 uur, is er brand ont staan in de bollenschuur van den heer S. Kabel, te Uitgeest. De spuiten waren vry spoedig aanwezig, maar men kon niet beletten, dat de schuur en de daarbij staande woning in de vlammen opgingen, terwyl ook de aangrenzende" bollenschuur van den heer J. Kabel in asch werd gelegd. Alles was verzekerd, behalve eeue party bollen in de laatstgeuoemde schuur. Waarzegsters. De tyd, dat de waarzegsters stil thuis haar goedgeloovige klanten af wachtten is lang voorby. „Gunst en recommandatie" zyn niet meer vol doende naar het schynt, want de veel wetende dames roepen de reclame in. Adverteeren doen ze al lang, maar te 's-Gravenhage is er ook een, die zich op straat posteert, om zich aan de voorbijgangers bekend te maken. Op den hoek van een slop iu het West einde is het tenminste voorgekomen, dat een „werkster met ei en koffie dik" de wandeiaarsters stond op te wachten, om haar op geheimzinnigen toon toe te fluisteren „Ik ben de waarzegster." En als de aangespro kene verrast even stilstond, niet we tende wat zy hoorde, volgde er op „Ik zie, dat u noodig heeft de toe komst te kennen." Of het mensch op die wyze veel klanten zal krygen, valt te betwijfelen, maar helpen zal het toch zeker wel. Iemand, die de toekomst kan door- vorschen, zal toch niet zooiets doen, zonder eerst haar koffiekommetje te raadplogen. (lijd). De beweging der timmer lieden. In verband met de werkstaking der timmerlieden te Amsterdam belegden de besturen vao eenige vak- en werk- lieden-vereeoigingeu te Rotterdam Woensdagavond op uitnoodiging vau het plaatselijk arbeids-secrotariaat aldaar een gecombineerde bestuur- dersvergadering in Humanitas aan den Oppert, om te overleggen water gedaan kan worden om financiëelen steun te geven aan die timmerlieden. Vertegenwoordigd waren 17 vereeni - gingen en het hoofdbestuur van den Timmerliedenbond. Door den voorzit ter werd medegedeeld, dat sedert de vorige week voor dit doel een bedrag van f 40 bij den penuingmeester is ingekomen, welk gold met de circu- leerende lysten werd opgehaald. Besloten werd aan de verschillende vak- en werklieden-vereenigingeu al hier een circulaire te zenden, met uit noodiging om ieder naar haar vermo gen een som uit de kas beschikbaar to stellen voor de stakeude timmer lieden en voorts met lysten op winkels en werkplaatsen voor dat doel te col lecteeren. De te ontvangen gelden zullen terstond naar Amsterdam over gemaakt worden. Voorts werd beslo ten om mede voor dit doel op ver schillende plaatsen bjj vrienden eu kennissen bussen te plaatsen meteen toepasselijk opschrift. Een comité van 12 personen werd benoemd om voor hel beoogde doel werkzaam te zijn. Pharmaeie. Over de vergadering van de Maats, van Pharmaeie, te 's-Hertogenbosch, meldt men Te 10 uur opende de voorzitter van hot hoofdbestuur, de heer J. Polak, de vergadering met een verslag om trent den toestand der Maatschappij en hare handelingen. Na de benoeming der heeren G. Wieringa te Arnhem, dr. H. G. de Zaajjer te Groningen tot leden vau het hoofdbestuur ter vervanging van de periodiek aftreden-Ie ledende heeren J. Polak en H. M. J. E. Stejjus, eu het lezen der rapporten van de vele commissies, werd toi de behandeling der door de departemen ten gedane voorstellen overgegaan. De voorstellen gaven aanleiding tot langdurig debat. Dat van het depar- temeut Utrecht om by de regeeriug aan te dringen op het benoemen van één of meer pharmaeeuten als inspec teurs by het geneeskundig staatstoe zicht, aan wie, moer ia 't bijzonder, de pbarmaeeuiische aangelegenheden zullen worden opgedragen, werd met groote meerderheid aangenomen. Prof. Wefers Betnuk van de Utrechtsche Universiteit, die steeds ter plaatse is waar belaugen der dere lucht, de zonneschijn, terwijl het schip minder begon te schommelen, beurde mij een weinig op, ofschoon de gedachte aan het plan om het schip te verlaten mij treurig stemde, want al de moeielijkheden, die schipbreukelingen in zoo'n toestand te wachten staan, kwa men mij voor den geest en voornamelijk dacht ik aan juffrouw Robertson, die hiervan ook haar deel zou krijgen. Maar tegelijkertijd zag ik in, dat de bootsman, Cornish en ik niet in staat zouden zijn het schip te behouden, en ter wille van juffrouw Robertson was ik verplicht onzen toestand op zijn vroo- lijkst af te schilderen. Toen ik den achtersteven bereikte, zag ik den hofmeester over dc verschan sing geleund staan, met een zóó onnoo- zele uitdrukking op het gelaat, dat ik er van overtuigd was, dat hij het weinigje verstand, dat hij nog bezat wel spoedig verliezen zou. Juffrouw Robertson stond aan het roer en Cornish lag uitgestrekt op het dek met een opgerolde vlag onder het hoofd. De wind (ik was zóó in gedachten verdiept gewoest, dat ik niets van al die dingen gemerkt had) was in zeer korten tijd in een zachte bries veranderd, terwijl de zee veel kalmer werd. Pharmaeie zyn te bevorderen en ook deze vergadering bijwoonde, voerde by de behandeling van dit voorstel meermalen het woord. De Maatscb. zal dus de scheiding van genees- en art.senybereidkunde zien te bewerk stelligen, desnoods door wetswijziging. Naar aanleiding van het punt der ageudaAdvies der beoordeelaars van de ingezonden antwoorden op de in 1896 uitgeschreven prijsvraag, met daarop betrekking hebbend praeadvies vau het hoofdbestuur, werd aan den heer dr. Meulenhof met vele waar- deerende woorden.de gouden medaille uitgereikt voor zyne verhandeling over Uvao ursi en Secale conutnm. Zyn werk, vooral hetgeen hij gaf over secale, wordt op hoogen prys gesteld. Het eerelid der Maatschappij, dr. Herman van Gelder uit Kleef, hield een rede, waarby hy het Noderlandsch pharinaceutisch wetenschappelijk on derwijssysteem prees, dat door Daitsch- laud in velerlei opzichten tot voorbeeld is gekozenhulde bracht aan onze jonge Koningin en een dronk wijdde op het welzijn der pharmaeie. Langdurig en daverend applaus volgde op zijn woorden. Nog werden de door het departe ment Rotterdam voorgestelde aanvul lingen vaD de algemeene wet der Maatschappij behandeld. Na afloop der werkzaamheden ver- eeuigdoü zich de leden rond de feest tafel, zonden nog een telegram aan H.M., waarop spoedig antwoord kwam, waarna velen naar Breda vertrokken, waar de besprekingen zullen voortgezet worden. Lefteren er- Xunsf De 19de Jaarljjksehe examens der Nederlandsche Toonkunstenaars-Ver- eeuigiug zyn Woensdag te 's-Graven hage in het lokaal „Pulchri Studio" voortgezet. Van de 5 eandidaten zyn geslaagd voor piano (m. 0.) mej. C. M. Roeters van Lennep, te Deventeren voor viool (1.0.) mej. C. H. van Schermbeek, te Teteringen bij Breda. Eén candidaat was door ziekte ver hinderd aan het examen deel te nemen eu twee eandidaten werden afgewezen. Leger en ^lool By net 6e reg. inf. te Breda hebben voldaan aan het toelatings-examen voor den cursus de sergeanten D. C. de Groot, J. W. Ris, P. R. Meiseri, J. Moerman, H. H. van der Matten, en de korporaals G. J. Vis, J. A. Brederode, P. H. L. Bouman en C. A. K ruy ff. RECHTSZAKEN, De ontvangersquaestie te Baarn. DeRcchtbaukteUtrechtheeftWoeos- dagden gewezen ontvanger te Baarn D. Burggraaf, vrijgesproken. De ten laste gelegde verduisteringen achtte de Rechtbank niet bewezen. Wel is groote slordigheid gebleken, maar niet het opzet om golden, hem in zyn functie toevertrouwd, ten eigen bate aan te wenden. Evenmin dat by het journal van dit jaar valseh zou heb ben opgemaakt of vervalscht. Om rozen. 't Gebeurde te Bergeu-op-Zoom. dat een viertal scholieren van de nor maalschool aldaar in het plantsoen eenige rozen zouden geplukt hebben, om die, naar 't heette in het proces verbaal, te offreerenaan de vrou welijke scholieren van dezelfde school Nu s .onden zy voor de Bredasche rechtbank. Twee erkenden het feit, en twee beweerden volkomen onschuldig te zyu. De officier Tan justitie eisehte voor elk een gevangenisstraf van één dag. Men had getracht deze zaak voor het kantongerecht te brengen, doch zulks liet de politieverordening te Bergen-op-Zoom niet toe. De verdediger mr. Hartog, van Bergen-op-Zoom, zeide zich zeer te verbazen over liet door den officier van jastitie gehouden requisitoir. Wat toch belet hier art. 350 van liet W. v. S. „straatbeschadiging" toe te pas sen Overigens wees spreker op het Het zou inderdaad een prachtigen na middag worden, gevolgd door een war men stillen avond. ik ging naar juffrouw Robertson toe en vroeg haar wat Cornish scheelde. „Ik sloeg hem aan het roe: gade," zei de zij, „en zag hem plotseling verblee- ken. Ik zeide hem te gaan liggen en leg de een vlag onder zijn hoofd Tk riep u, maar gij hoordet mij niet, maar zoudt ge nu wat cognac voor hem willen ha-len?" De bootsman was nog niet op het ach- tordek cn ik begaf mij schielijk naar he neden om wat cognac voor Cornish te krijgen. Ik knielde bij hem neer en ont stelde hij het zien van zijn brekende oogen en zijn op elkaar geklemde tanden. Zijn gelieele lichaam schokte en hij gaf mij geen antwoord ofschoon ik hem her haaldelijk bij den naam riep. Geloovende, dat hij stervende was, riep ik den bootsman, die onmiddellijk ver scheen. Bij het zien van Cornish uitte hij een kreet van schrik. God weet, wat de arme jongen scheelt!" riep ik uit. „Licht zijn hoofd op, op dat ik hem wat cognac in den mond kan gieten." Dc bootsman tilde hem bii de schou ders op, maar zijn hoofd bleef slap ach-! ingrypend nadeel, dat zulk een voni voor beklaagden hebben kan. De strj om het bestaan is tegenwoordig ree moeilijk genoeg, en de ten laste gele?/ „diefstal", wanneer zy daarvoor vt oordeeld worden, is een feit, dat b geheele leven door op hen zal teru werken. Hun toekomst by bet ond( wys ware totaal vernietigd Bjj sol citaties en bjj alles waarvoor bewijs van goed gedrag moet word overgelegd zal altijd, op hen drukkt dat zij veroordeeld zjjn wegens dif stal. DiefstalVoor het plukk van een roos, waaraan ieder mens zich zeker wel eens heeft „scbuldi gemaakt. PI. sprak den wensch uit, dat rechtbank zal vrijspreken de twi bjj wie het bewjjs geenszins is ge verd. Eu wat betreft de twee ander pl. gelooft, dat daar zjj 'tgeplul aanstonds wegwierpen, het plnkk zeer zeker als „vernieling" moet w< den aangemerkt, waarvoor een mi mum geldboete volstaat. Voor het gerechtshof te Amsterdi werd Woensdag de zaak behandt van M. Pesaro, diamantversteller M. B. Sons, zonder beroep, die d( de rechtbank wegens diefstal n braak veroordeeld waren tot re3p, jaar en 2 jaar en 6 maanden geva genisstraf. Beide beklaagden hadden beke den diefstal gepleegd te hebben. Tot hun verontschuldiging voerd zjj aan, dat honger en gebrek 1 gedreven hadden tot het plegen t het feit. Sons verklaarde in boo) beroep te zjjn gegaan, daar bjj zi ten onrechte zwaarder bestraft acb dan Pesaro. De procureur-generaal requireei bevestiging van het vonnis der ree bank, doch vroeg geljjke straf tü jaar voor beiden. De verdedigers van bekl., mrs. Rossum en Zwaarderaaker, drong aan op vermindering van straf. Uitspraak over 8 dagen. GEfóE&GG NIEUWS Zola. Einile Zola is inderdaad uit Pai vertrokken. Hij is Dinsdagavond n zjjn echtgenoote aan het Oostorspo wegstation in den trein gestapt, te 8 uur 35 naar Luzern vertrt waarheen by plaatskaarlen had gei men. Deze inlichting wordt outlet aan het „Journal" die er zooveel zonderheden aan toevoegt, dat aan waarheid wel niet te twijfelen v! Het proces van Zola tegen het Pt Journal is 14 dagen verdaagd. Een verslaggever van 't Algi Handelsblad is in Amsterdam op zoek geweest naar Zola en verl dat op de volgende, vermakelijke 1 nier „Een telegram van onzen corr pondent te Rotterdam meldde gist avond laat „Bjj aankomst trein 54 van Brui rapporteerden treinbeambteu alli dat zich Emile Zola in den trein vond. Doorgereisd naar 's-Gravenhi of Amsterdam." Zola naar ArasterdamOf Z naar Den Haag Neen, niet naar I Haag wie gaat er naar Den Haa Zola is iu Amsterdam, was de c olusiehy 7noest hier zijn, lijj 1 afgestapt in een hotel, dat stond vi De stalhouder uit zyn .bed gehai het paard nit zijn rust, bet rjjtuig zjjn dommeling. Koetsierdo k( sier sliep nog koetsier vlug w hier heb je een lijstje, rjjd nu hotels langs. Rrrrrrrolde het langs de kè door de nachtelijke straten, naar nachteiyke hotels! „Goeden avond, portier!" „Nacht mjjnheer!" „Portier is hier mynheer Zola gestapt „Mynheer Zola dat zou een m( reclame voor ons zjjn. Neen inyuli En al was bjj hier gekomen,web den hem niet kunnen bergen.... Zola niet kunnen bergen alles is vol." „Goedennacht, portier." „Dag mijnheer." Eu rrrr 1 voor! den nacht, naar een tweede hotei de ljjst. „Portier heb je ook gehoord mjjnheer Zola hier is." „Mynheer Zola ik geloof wel laat eens kjjkeu." We ke iu het vreemdelingen boek eu vod een mjjukeer Öoller uit Fraukfori zoo. terover hangen. Ik kreeg mijn mes mijn zak en zette het lemmet tussc zijn tanden, om op deze wijze hem weinig cognac in te gieten, maar slikte niet toch rilde hij voortdui en de opwaarts geslagen oogen gs aan het gelaat een spookachtig aam „Zijn hart is gebrokenzeide de b man met trillende stem. „Jim, i jongen, wat scheelt er aan. Kom1 weet, dat we allen veel te v&i duren hen gehad, maar wij zijn nog niet d kerel. Wij moeten nog slechts een nig geduld oefenen en alles komt ten Laat zoo'n storm je niet om zeep b gen. Welke matroos ondervindt niet gelijke teleurstellingen en modelij den. Drink op, Jim! Mijn God, a heer Royle, hij sterft'"' Terwijl hij dit zedde hief Comisi handen ten Hemel en rekte zich 1 deze beweging ging met zooveel kn gepaard, dat het glas mij uit de har geslagen en .ik zelf eenige passen tem it werd ge-slingert L Toen kwanj een kalme uitdrukking op zijn geli hij mompelde nog iets met hc-esche- 5 en viel dood achterover. (Wordt vervolg!

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2