ïlasiBB, Draperieën Groote Opruiming Stoomververij en Chem. Wasscherij Zomerhoeden, Examens. De uitslag tier diploma-examens aan de Kweekschool voor machinisten, afd. „Technici", is aldus: Het diploma voor „Suikertechniek" en „Electro-techniek" is toegekend aanE. W. Muller (met lof), W. A. v. BuereD, G. L. v. Welie en D. H. D. Mac Gillavry; voor „Werktuigbouw" en „Electro- techniek" aan M. Borgerding en D. ten Doeschate; voor „Suikertechniek" aan M. J. Broekman en R. van Bueren; en voor „Electrotechuiek" aan J. B. Braunstahl. Het dames comité vau de doofstom men Vereeuiging „Door liefde Saam- gebracht" (pres. Mevr. M. J. Blase— Hellingman) ontving ter gemoetkoraing in hare vele uitgaven voor „Huis en Werkverschaffing" de belangrijke gift van f 500 onder de initialen A. L. Een waar geluk voor deze vereeni- ging en gaarne wenschen wy haar toe dat dit goede voorbeeld navolging mag vinden, daar zy in haar huis reeds menig gezellig uur aan de arme doof stommen verschafte en haar werk verschaffing voor menig misdeelde een ware uitkomst was. Wie dus een sympathiek doei wil steunen, vindt hiér eene goede gele genheid. De instelling is dagelijks voor be langstellenden van 10—4 uur te be zichtigen. Amsterdam—Rotterdam. Ter gelegenheid van de inhuldi- gingsfeesten te Amsterdam en te 's-Gravenhage zal, vanwege de Holl. Uzereu Spoorweg-MÜ- tijdelijk dag en nachtdienst worden ingevoerd op hare stations tusschen Amsterdam en Rotterdam. Er zullen onafgebroken iedere 20 minuten treinen loopen van Rotter dam naar 's-Gravenhage en iedere 30 minuten van 's-Gravenhage naar Am sterdam. De treinen zullen met het oog op de veiligheid op blok afstand loopen, terwijl het personeel op den trein en langs de baanvakken verdubbeld zal worden door tijdelijke overplaatsing van spoorwegpersoneel uit andere oorden des lands. De goederendienst zal gedurende 4 dagen opgeheven zijn, uitgezonderd eeu tweetal treinen mot ijlgoed voor België. Iu de Wilhelminastraat te Am sterdam werken thans bij eeu eigenbouwer eenige timmerlieden on der het door de stakers be paalde loon. Het gevolg hiervan is, dat. zij bij het komen én gaan niet altijd even vriendelijk begroet wor den. Donderdagmiddag werd een dezer werklui onder geleide vau twee politie agenten naar huis geleid. Daar vele stakers hen achtervolgden, voegden zich bij de twee agenten nog eenige politiedienaren uit het posthuis aan de Nicolaas Beetsstraat. Men zette de Kosterbrug (Overtoom) af en gaf hierdoor aan den timmerman gele genheid naar huis te kumen. Wy stelden (zegt het „Hbld.") Don derdag een onderzoek in naar de vor dering der werkzaamheden van het scheidsgerecht. Het bleek ons dat, niettegenstaande er ijverig gewerkt wordt, men niet vóór Zaterdag a. s. gereed zal zijn. Nu wordt door vele patroonsZaterdagnog altijd beschouwd als de laatste dag van het verleende uitstel. Het komt ons echter voor, dat er na de aanneming van het scheids gerecht, geen sprake meer kan zjjn van een ..lock-out". Het eenige wat aan beide partijen overblijft te doen, is o. i. af te wachten wat de uitslag is van de onderzoekingen van het scheidsgerecht. Omtrent de poging tot inbraak, gepleegd bij den juwelier Kulker in de Kal verstraat te Amsterdam, ver neemt men nog De gearresteerde, die Zich hevig verzette en bij de worsteling eeu on beduidende hoofdwonde bekwam, wil geen nad re inlichtingen geven. Hij verklaart te heeten Albert Peel, oud 51 jaren, afkomstig van Boston. Hij zegt stoker te zyn geweest op een Engelsch stoomschip, dat hier in de haven lag en reeds vertrokken is, doch wil deu naam van het schip niet noemen. De beitel, waarmede hij het luik voor het winkelraam forceerde, is door de politie iu beslag genomen, doch do gearresteerde beweert dat hij niet wilde inbreken. Hij is thans ter beschikking van den officier van justi tie gesteld. Te Utrecht zal, naar men zegt, in de maand October een katholiek con gres vau drankbestrijders worden ge houden en wel onder bijzondere aan moediging van het Episcopaat. (Hbld.) Onze zomer. Te Loosdrecht heeft het in den nacht van Woensdag op Donderdag zoo hevig gevroren, dat er ijs lag op het weiland. De heer M. W. vau de Waal te Reeuen heeft zijn J02en verjaardag gevierd. Een roman in drie dagen. Aan den Heikant te Tilburg had verleden week een paar elkander eenige trouw gezworeD. Woensdag, den 13en trouwden zy. i Donderdag, den 14en, had vrouwlief reeds eenige onhebbelijkheden van j'smaus kant te verduren. Vrijdag, den 15eu, was de vrouw leven afwezig. Toen kwam de man, brak in, nam de beste kleeren van vrouwlief bij elkander en trok er van door, zonder adres achter te laten. Geen liefhebbers. Voor de met 1 Sept. vacant komende betrekking van leeraar iu plant- en dierkunde aan H. B. school en gym nasium te Sneek, jaarwed ie flSOO voor 16 lesuren per week, heeft zich geen enkele sollicitant aangeboden. Ook naar de tegen genoemden datum vacant komende betrekking vau leeraar in de staatswetenschappen en het handelsrecht dingt niemand, alhoe wel het salaris f 1000 bedraagt en het aantal lesuren slechts ö'/z* Kattendressuur. Men heeft in langen tijd niets ge hoord of gezien van de Bonnetty's, de bekende dresseurs van katten, hon den, ratten, muizen, kippen, vossen en nog ander gedierte. Dat komt om dat eeu der gebroeders meestal in Rusland of Amerika zich ophoudt, waar hy met zijn gedresseerde die- renscliare voorstellingen geeft. Doch do andere broeder is op de werf aan de Potgieterstraat te Amsterdam in alle stilte en met taai ge 'uld ruste loos aan het dresseeren en voorziet zelfs het buitenland van artisten uit de dierenwereld. Hij heeft nu weder tor verzending naar Engeland gereed een volleerd kattenorkest. Met behulp van zijn knechtje, ver vaardigde hy daarvoor een rek in halfronden vorm, waaraan acht riemen hangen, voorzien van arreslede-bellen in verschillenden toon. De bellen klin ken zuiver, want zij werden geleverd door den fabrikant van muziek-instru- menteu Kessels, uit Tilburg. Daarom heen worden acht kleine stoelen ge plaatst, insgelijks in een halven cir kel, en wanneer nu de muzikale kat ten daarop hebben plaats genomen, met de muziek-lessenaars vóór zich, dan vangt het concert aan. Het ré pertoire is natuurlijk niot al te uit gebreid 't bestaat uit het Engelsche volkslied, de Marseillaise en een wals. Nauwelijks was 't bekeud, dat zich hier dit zeldzaam orkest bevond, of een impressario wilde die katten- artiesten te Amsterdam doen debii- teerenmaar dat mocht niet. De heer Bonnetty had zich verbonden aan Londen de primeur van zijn katten orkest te gunnen, waar 't in Covent- Garden zal optreden. Hebben echter deze langstaartige musici het conser vatorium aan de Potgieterstraat ver laten, dan begint Bonnetty een nieu- weu cursus, eu dan zal men ook hier ter stede dit zeldzaam orkest kunnen booren. Ouder de leiding van Bonnetty behoeft een kat slechts eenige maan den voor hare muzikale vorming. Hij heeft intusschec ook leerlingen voor gewoon lager onderwijs: een hond bijv. geeft hy les is het schrij ven, eu dat wel met gunstig gevolg. Eer het boek Genesis doordien hond zal zyn neergeschreven, zal wel een poosje duren, maar bet woord Adam j heeft hy reeds in zyn poot. Ook voor dien calligraaf zal een kunstreis in het verschiet zyn. Letteren en Kunst De 19de Jaarlykscbe examens der Nederlandsche Toonkunstenaars- Ver- eeniging zyn Donderdag te's-Graveu- hago in het lokaal „Pulchri Studio" voortgezet. Yan de 4 caodidaten zijn geslaagd voor piano (1. o.) de heer H. W. C. vau Beek te Amsterdam, vooi solo zang mej. E. M. Lammerls van Bueren te Rotterdam en voor koor gezang mej. J. Tobbe te Heerenveen. Een nieuw Theater te Amsterdam. Het reeds voor enkele weken loo- pende gerucht dat de heer Hugo Lorenz, de bekende directeur van het specialiteiten-gezelschap dat tot voor eenige weken bij Carré voorstellingen gaf, voornemens zou zyn aan het Rem bran dtsplein een eigen theater op te richten, neemt vaster vormen aan. Er worden pogingen aangeweud om eene vennootschap te vormen. Deze vennootschap zou trachten aan te koopen eenige huizen aan het Rembrandtspiein om er alsdan een theater te bouwen, waarvan de heer Lorenz alsdan directeur zal worden. Komt dit theater tot stand, dan zal het gebouwd worden volgens reeds gemaakte plannen dei architecten Van Kossem Yuyck. Het gebouw zal dan hebben een enkele verdieping, beneden stalles en parterre, boveu galery. Het zal 20 M. breed en 35 M. diep zynhet tooceel zal een toe gang krygen in de steeg, er zal zit plaats zijn voor ongeveer 1200 personen en het gebouw zal voor tooneel- en specialiteiten-voorstellingen, alsmede voor concertzaal dienstig zijn. Mevr. Buskea Huet. Te Parijs is in den ouderdom van bijna 70 jaar overleden mevrouw Anne Dorothea Busken Huet, geboren Van der Tholl. de weduwe van Coenraad Busken Huet. Zooals men weet, heeft mevr. Busken Huet zich ook eeu naam gemaakt in onze letteren door het schrijven van novellen, die o. a.inde Guldenseditie verscheoen eu waarvan ook een bekend bundeltje bestaat, „door Anne en Coenrad Busken Huet." Mevr. Huet heeft ook veel vertaald uaar Eliot en andere schrijvers. Mevrouw Huet, die met haar zoon Gideon steeds alles gedaan heeft om de nagedachtenis van den overleden man en vader in hooge eere te doen houden, heeft na den dood van haar man, met haar zoon verschillende her drukken van zijne werken bezorgd. Zy is na den dood van Coenraad Busken Huet te Parijs blijven wonen. Aan een afd. voor dames zullen 14 dames deelnemen. Schutterij kader bond Do Noordned. Schntterykaderbond viert dit jaar zyn 10-jarig bestaan. Ter gelegenheid hiervan zal op Zater dag 30 en Zondag 31 Juli een schiet wedstrijd worden gehouden in de v.m. linie van Helpman. Alle schutterij kaders, het kader der infanterie en de schietverenigingen in de drie noordelijke provinciën zyn uitgenoodigd om uit te komen inden korpswedstryd, waarvoor medailles door de Koniugin-Regentesals hoofd prijzen zyn beschikbaar gesteld. Bovendien is door de Regeering een subsidie van f 100 toegestaan voor aankoop van prijzen in de personeele wedstrijden, terwyl nog van verschil lende kanten blijken van belangstelling zyn geschonken. Cricket. Aanstaanden Zondag zulien met elkaar voor de Nederlandsche compe tities kampenin de 1ste klasse, in LeidenAjax en Amstels C. C. van Amsterdam (return-match) in de 2e klasse, zuide iike afdeeling: in den Haag 's Gr. C. C. II en Her- mes uit Arasterdam. Voor de Rotterdarasche competitie speelt op het schuttersveld Volhar ding tegen Victoria II beide van Rot terdam. Na Zondag is do stand der clubs aldus g g CO CO CO CO .ijj g CO CO CO CO g ïid IE? cc - bo 4 saS "S -§ D—1.2 5Ö3 O*CJ"5 *4-»^ iè s =5 2 O 3 CQ£ ©3 e H 73 03 en Wedstrijden. Voor den Grand Prix de Paris zijn de volgende rijders ingeschreven Henri Meyers, HollandW. Arend, DuitschlandBanker, Amerika; Chinn en Parlby, Engelandvan den Born Protin, Grogna, Brouha, Deleu en Houbeu, BelgiëOliveira, Brazilië Nassam, Bourrillon, Deschamps, Mo rin, Jacquelin, Mathieu, Mari, Car- naut, Prévost, Dernaucourt, Ransson, Courbe d'Outrelon, Rouquette, Dary Gentel, Domain, Nieuport, Ruinart, Carnet, F. Reboul. Girardet, Louvet, Piette, Rollin, Gras en Ehrmann, Frankrijk; Momo, Minozzi, Pontecebi, Singrossi, Magli, Bixio, Ferrari eu Tomaselli, ItaliëGougoltz, Zwitser land. Naar „De Fiets" verneemt worden door den A. N. W. B. pogingen in het werk gesteld om den duizenden wielrijders, die met de Inhuldigings- feesten te Amsterdam verwacht wor den, stalling te verzekeren voor hunne machines. Met eenige rijwielhande laren, die over de noodige ruimte be schikken, zyn bereids voorloopige contracten gesloten. Onder alle voor behoud maakt hetzelfde blad melding van een gerucht, dat op de Amster- damsche baan de pari mutuel zal wor den ingevoerd. Schaken. Van 25—30 Juli heeft in het ge bouw „Sportterrein", te 's Gravenhage een nationale schaakwedstrijd plaats ter viering van het 25-jarig bestaan van den Nederlandschen Schaakbond. 43 deelnemers hebben zich aangemeld, waaronder, merkwaardig genoeg, nie mand uit Haarlem en omstreken. M. .;5.1a E-Z3 f! tl O 5 Üfl -Q O o o"3 w os De stand der zuidelijke 2de klasse is onveranderd gebleven. De helft van het programma voor deze beide com petities is nu afgewerkt. Leger en Vloot» Bevorderd tot luit.-ter-zee der 2de klasse de adelDorsten der lste klasse: A. E. Thierens, J. A. Wichers Hoeth, L. Kloos, A. F. Hansen, P. Lagaay, H. L. A. M. Camp, H. J. Pek, E. M. J. Chevalier, H. B. L. Braam, J. C. F. Hooykaas, O. vau Slooten, A. L. Boeser, A. M. Kan, A. F. Folkersma, jhr. P. A. Prins en J. F. C. van Schreven. By het korps mariniers bevorderd tot eerste-luitenant, de tweede-luite nants J. G. Gnschko, J. J. C. de Konck, J. C. de Koek van Leeuwen eu J. C. J. Romswinckel. De kolonel C. L. vau Pesch, gou verneur der Kon. Militaire Academie te Breda, heeft aangevraagd om op non-activiteit te worden gesteld; als zyn opvolger wordt genoemd de kolonel L. de VlamiDg, thans op non-activi teit te Buren. Benoemd tot riddor 4e kl. der Mil. Willemsorde de le luit. der inf. van het O. I. leger T. van der Molen, ter zake van zyn gedrag in het gevecht aan het Westerstrand teMelaboeh op 3 Febr. 1894. RECHTSZAKEN. Een zakkenroller. Donderdag bad zich voor de recht bank te Arast. verantwoorden Ant. I v. d. Noot, beklaagd van op 23 Juni laan een juffrouw, die voor het st-d- huis naar een trouwpartij stond te kijken, een portemonnaie met 22 cen ten te hebben ontrold. De beklaagde, die reeds gevange nisstraf wegens diefstal onderging, ontkende den diefstal gepleegd te hebben en gaf voor dat hy de porte monnaie gevonden had voor het stad huis. Toen hy by de Prinsenliofsteeg gekomen was, merkte hij dat een juf frouw een portemonnaie miste. Hij zag eer jongen hard wegloopen en ging hem achterna in de meening dat deze de dief was. Onderweg wierp by de gevonden portemonnaie weg. De getuigen vertelden echter andere dingen. De beklaagde had dicht by de bestoien juffrouw gestaan; men had gezien dat hy een beweging maakte en dat hy daarop iets in den zak stak. Hij was door de Priusen- hofsteeg hard weggeloopen naar de Oude Hoogstraat, waar hy op het geroep van „houd den dief!" werd ge grepen door een scb ai ten voerder. Op het politiebureau vond men iu zya zakken eenig geld eu een schoen knoopje, dat volgens de bestolene in de portemonnaie was geweest. Men heeft den bekl. in de Prinsenhofsteeg een beweging naar het vestzakje zien maken, en later is het schoenkuoopje uit dat zakje te voorschijn gekomen. De substituut-officier van justitie, mr. Baart de la Faille, bracht lof aan den schuitevoerder Simons voor zyn flink optreden, waardoor de dader gegrepen werd. Hy' achtte het feit van zakkenrollen voldoende bewezen. Zoovele malen komt het voor, dat de justitie zakkenrollers wegens gebrek aan bewijs, niet kan straffen" Bekl. is recidivist, spr. zal een voorbeeldige straf eischentwee jaar gevangenis straf. Als verdediger trad op mr. Koster, die de bewijsvoering bestreed. Voor de Arasterdamsche Rechtbank ston ien Donderdag A. Cornelisse, F. G. Bloemink en L Tamminga terecht, wegens inbraak bij den vader van laatstgenoemde, commissionair in effec ten, wonende iu de Watergraafsmeer. Ze hebben er f 45 aan geld en ver schillende artikelen meegenomen. Do vader wenschte een onderzoek Daar de geestvermogens van zijn zoon, die trouwens dit jaar reeds een vonnis wegeus oplichting heeft gehad. Het O. M. vroeg voor Bloemink l*/a jaar, voor de beide anderen een jaar gevangenisstraf. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. en dergelijken, worden UITGESTOOMD en als nieuw afgeleverd. w*r Veeren, en Linten, Katoe nen, Wollen en Zijden Costumes worden prachtig ORANJE geverfd. van O. firma SCHENK, Haarlem. Haag. Leiden. N.B. ®Met liet oog op de te ver wachten drukte verzoeke tij dige toezending. Chapellerie du Sport. Ed. MEUWSEN, 21, Anegang 21. van alle voorhanden wegens vergevorderd seizoen. H o I o n i n De Pedir-expeditie. De telegrammen in de Indische bla den geven weinig dat niet reeds be kend is. Uitvoeriger dan reeds in de regeeringstelegrammen is geschied, meldt de „Java Ct." van 21 Jnnihet volgende over de verricht ngen der troepen Na de vermeestering van Kota Poe- toh rukte de colonne deuzelfden dag, 12 Juni, door naar Beureuuoen, door Bambi, Boeboeëe, Rembajanen Jarnan. Zy ontving hier en daar vuur. doch de vyand hield geen) stand. Toekoe Bintara Keraangan ontving de coloni in BeureunoeD, waar gebivakkeei werd. Onzerzyds sneuvelde op de» tocht de Europeesche cavalerist Luc (alg. stb. no. 34152), terwy! drie landsche militairen en een bannelii niet levensgevaarlijk gewond werde Den volgenden dag werd langs cl rivieroever opgerukt naar Tjot Mo rong en daar het bivouak betrokkc Toekoe Oemar had eerst denzelfd ochtend deze plaats verlaten eu w met zyn bende afgetrokken in richting van Mampréh. Op den G Seblah en in het aangrenzend heuvi land geraakten onze troepen nog vuurgevecht met zyn achterhoede andere vijanden, zonder dat echt onzerzijds verliezen werden gelede Een gesneuvelde Atjehor bleef in od handen. Den veertienden Juni werd ov heuvels en door Treueng Poedeng Keumala Nitjoh verder gerukt na Keumala Raja, waarbij op de linke flank vuur uit het bergterrein we ontvangeu. De vyand werd van da verdreven en een twintigtal in ravynen neergeschoten, waarvan eeu in onze handen bleef, terwyl o zerzyds vier inlandsche militairen ni levensgevaarlijk gewond weiden, b nevens twee cavalerie paarden. Te Keuma ontmoette men de coloni van den luitenant-kolonel Willen die dien dag van G.è Gapoej das heen was opgerukt, na den dag voren de geheelo Moekim Samaind te hebben doorzocht zondir vyandi aan te treffen. Den vijftienden Juni begaven zie de beide colonnes langs de Pedir vier naar Kota Metareum, om da: te bivakkeeren. Een van daar uitgerukte patrouil stuitte den 16en Juni op een vyft Atjekers, die de spits der patrouil met den klewang aanvielen. Vier d aanvallers bleven iu onze hande terwyl onzerzijds de le luitenant Tammes en de Europeesche sergeai t8n Jost (alg. stb. no. 38033) eo E Ruyter (alg. stb. no. 34981) niet leveD gevaarlijk verwond werden. Een gedeelte der colonne van dt kolonel Vau Heutsz keerde den 17df naar Segli terug; met het andereg deelte werd dien dag door Reubeëe het heuvelland opgerukt naar Padan tidji, waarby iu de heuvels slecli enkele schoten vielen. Den volgendt dag keerde ook deze colonne nai Segli terug, haar weg nemende doe de Moekim Toedjoe en de III Mc* kims Batee, Koeta Krandji, Tjalap Rajeu, Boelab, Gronggrong en Sim gen. Zy vond overal de bevolking mi vrouwen en kinderen teruggekeerd aan den arbeid, terwyl de verschillen! hoofden zich meldden. De colonne van deu luitenant-koli nel Willems rukte den 16den va Metareum op naar Keumala om va daar via Tjot Moerong, Did oh Rambaug naar Segli terug te keerei waar zij den l9on des namiddags half vijf aankwam. In het heuvelterrein nabij Tjet Mo rong ondervond zy eenigen tegenstani waardoor de Europeesche fuselif Samson (algem. st. no. 43324) en Chineesche koeli niet levensgevaarljj gewond werden. Op den terugmarse nabij Bambi werd do achterhoede bi schoten met het gevolg dat de matrot der le klasse De Werk (algem. st! no. 22310) levensgevaarlijk werd gi wond en de matroos der derde klas Paret (algem. stb. no. 28272) ef schampschot ontving. De gezondheidstoestand en de weer gesteldheid waren bij voortdurii gunstig. Toekoe Mantroi Kroeng Simideu meldde zich by het bestuur aan. Atjeh. Aan het officicele verslag omtrei de gebeurtenissen in het gouvernemei Atjeh en Ouderhoorigheden, loopeui van 31 Mei tot en met 6 Juni, won het volgeude ontleend Sagi der XXV moekims en zuidi lyke nederztttingen. Ten onrecbi werd iu het voorlaatste verslag 4 terugkeer gemeld van Iinan Tjoet- van Kroeng Kala in Lehong hy wei onderweg ingehaald door T. Oemar getrouwen aanhanger T. Ripiu, waai nemend Iman van Lan Soedjing (L< hong) en naar Garoet teruggebrach By eene poging van den waarnemen civiel gezaghebber van Lepong oi in den nacht van 3 op 4 Juni Pan Abas, alsook de bekende volgelinge van T. Oemar Bang Hiem en Sjec Moed in Paroi op te lichten, werde Zij sloeg haar oogen tot weisprekend- antwoord blozend neder. „Mijnheer Royle en gij juffrouw Ro bertson," vervolgde bij, „ik ben niet van plan u te zeggen, dat dit geen geschikte tijd is om bet met elkaar eens te wor den. De Almachtige heeft het zoo ge- schip is ontstokenin u,juffrouw, merkte luidst en het hart verandert dan in oen spreektrompet, die zijn taal met luide stem verkondigt. Wat ik wou zeggeu is ditin mijnheer Royle heb ik de liefde al lang geleden zien ontbranden, maar nu eens verborg zij zich om dan weder op te vlammen als oen toorts, die op oen winderigen avond aan boord van een hits is ontstokenin u, juffrouw, merkte ik ook aan eenige verschijnselen, die, hadden zij mij gegolden, mij dag en nacht met vreugde hadden vervuld, hoo de zaken stonden. Ik zeg, nu we op 't punt staan te zinken zonder eenige kans van te verdrinken, met geen andere hulp dan die van God, is het de geschikste tijd om den weg naai' eikaars harten te vinden. Mijnheer Royle, uw hand, juf frouw do uwe. God zegent u beidenZoo lang we nog kunnen ademhalen, zullen wij het schip vlot houden en mag het niet zoo zijn, welnu dan zeg ik toch, God zegent u Hij schudde ons hartelijk de hand en keek toen naar den hofmeester alsof hij ook hem de hand wilde drukken. Daar op liep hij naar het achterdek, streek de seinvlaggen, en begaf zich naar de kajuit. Hij keerde met de groote vlag te rug, die hij terstond naar boven heesch. ,Dat is om te bewijzen, dat wij nog niet dood zijn," zeide hij zich bij ons voegend en een t-rotschen blik op de vlag werpend. „Zal ik nu maar de etens bel luiden, mijnheer?" HOOFDSTUK XXVUL De bootsman had gelijk. Het was geen tijdstip om te minne kozen, maar wel kon men in de moede- lijke omstandigheden, waarin wij ver keerd hadden, eikaars karakter door en door leeren kennen. Ik zag om mij heen en toen naar mijn geliefd meisje en ik voelde, dat ik een plotselingen dood verkozen zou heb ben zeker zijnde van haar liefde, boven een lang leven, zonder die liefde ooit te hebben gekend. Ik zette wat eten voor den hofmeester neder en overreedde hem iets te nutti gen, maar het was treurig om aan te zien hoe werktuigelijk en onnoozel hij zich gedroeg zijn verstand ging hem to-1 taal begeven en alles wat hij deed was zacht, dom lachen. Ik dacht aan zijn vrouw, waarover j hij getreurd had en wist niet of het wen sch el ijker voor haar geweest, was als hij den dood in de golven gevonden had, j dan hem idioot te krijgen. Ik zeide dit tegen Mary, maar het teerhartige kind was dit niet met mij eens. „Zoolang er leven is, is er hoop." ant woordde zij zachtjes. „Als wij Engeland veilig bereiken zal ik maken, dat er goed voor hem gezorgd wordt. Als deze beproevingen tot het verle den behooren, zal hij misschien herstel len. We moeten veel doorstaan." Zij streek met haar hand langs haar voorhoofd en er vertoonde zich een smar telijke trek op haar gelaat door de her innering aan ons lijden te voorschijn ge roepen. Wij aten spoedig af, waarop ik mij naar het groote dek begaf om de pomp- zode te peilen. Er stonden twee voet water in het ruim en ik keerde tot den bootsman terug, hem verzoekende den waterstand ook te meten. Mijn bevin ding was juist geweest en hij zeide, dat wij terstond de sloep in gereedheid moee ten gaan brengen. Ik zeide tegen hem, terwijl hij bezig was de sloep les te maken, dat ik vast geloofde dat de Voorzienigheid over ons waakte en wij vertrouwen konden, dat God ons niet zou verlaten. „Als de manschappen ons deze boot niet gelaten hadden" vervolgde ik, „hoe zouden wij ons leven dan hebben kun nen redden Die andere sloep is onbruik baar gemaakt eu wij zouden geen tijd genoeg hebben gehad om haar te restau reer en. Zie eens naar de lucht! Ik heb een kalmen avond voorspeld en do wind is nu reeds gaan liggen." „.Ja, het is alles goed, zooals het is," antwoordde hij. „Ik wilde alleen maar, dat de arme Jim niet gestorven was. Het is mij alsof wij hem laten verdrin ken, nu wij hem niet begraven en toch weet ik, dat dit nergens toe dient. Er zijn al wat mensclienlevens verloren ge gaan, sinds wij uitzeilden eo wie zijn de moordenaars? Wel, de eigenaars. Waarom hebben ze bedorven proviand laten inschepen? Mot een paar pond waren wij allen gered geweest." Er was nog geen gelegenheid ge weest de proviand, die de muitors in de sloep liadden ingescheept, na te zien en hoewel z" een gedeelte er van in de groote boot overgeladen hadden, alvorens ons na te zetten, vonden wij toch nog een overvloed van levensmiddelen o.a. vier vaten water, verscheidene kistjes brood, bussen met vleescli groenten, sui ker enz. niet te vergeten de lucifersdoo- zen, vischtuig en een massa naalden en gereedschappen In één woord de boot bevatte alles, wat meuschen in hun positie noodig konden hebben. Inderdaad waren de voorzorgsmaatregelen, die zij genomen hadden en uit de voorraad levensmidde len en benoodigheden bleken, merkwaar dig; het eenige wat ontbrak was een mast en zeil, daar zij voornemens waren geweest de sloep op sleeptouw te ne men. De riemen uit de vernielde boot hadden zij zelfs ingescheept om ze indien het noodig was, te gebruiken. och was de boot naar mijn zin nog niet voldoende voorzien. Ik begaf mij dus naar mijn hut en haalde een kom pas, een paar kaarten, een sextant en eenige andere benoodigdlieden, waaron der de scheepsalmanak, potlooden en papier om mijn waarnemingen te kun nen opschrijven, welke voorwerpen ik in de ruimte onder de acli tor bank borg. Ik stond Mary toe mij behulpzaam te zijn om haar zoodoende van de gedach ten, die onze toestand bij den krachtig- sten en moedigsten moest opwekken, af te leidenik zelf werkte ijverig door om te zorgen dat de angst mij niet de baa werd. Het was Mary, die voorstelde las pen en olie mee te nemen; ik bracht lantaren naar de sloep om boven in df mast te hijschen als het donker werd een lamp, bij wier licht ik mijn wa nemingen wilde opteekeniugen, waai mee ik moest wachten, totdat de sterre aan de lucht stonden. Bij al deze dii gen, die naar men denken zou veel ruin te maar in werkelijkheid slechts weini plaats innamen, voegde ik een kan oh lampenkousen, jaason, oliepakken dekens, zoodat de namiddag al bijo verstreken was, toen wij met deze h zïgheden klaar waren. Intussclien lia de bootsman een mastje klaargemaafc dat hij in den kop van een katrol voft' zag, waardoor hij een lijn bevestigd» een vlag of lantaarn te kunnen hijschei Een duplicaat bramzeil moest als dienst doen. De wind was nu totaal gaan liggen een prachtige donkerblauwe hemel strel te zich boven onze hoofden uit f woeste golving der zee was in een kabbelen veranderd, waardoor het schij nauwelijks heen en weer bewooog, diep lag het reeds onder water. (Wordt vervolgd^

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2