De bedoeling van het telegram is natuurlijk dat deze inscheping plaats had te Oleh-leh. Onderscheiding. Bij koninklijk besluit van 21 Juli is, ter zake van zyo gedrag bij de gevechten nabij Lam Koenjit Biloel (Atjeh), op 8 April 1896, officier van gezoudheid der 2e kl. van het leger in Ned.-Iudië L. A. Dern mers, alsoog benoemd tot ridder 4e klasse van de Militaire Willemsorde. (St.-CU Staatsexamens. Aau het staatsexamen te 's Graven- hage tot toelating aau de universiteit namen van 2123 Juli deel 7 candi- daten voor do faculteiten der godge leerdheid enz. Toegelaten zyn 4 cao- didaten nl. de heeren D. A. C. van den Hoorn, W. P. A. van der Lugt, P. W. tl. Rieter en J. G. H. Wid- dershoven. Voor de faculteiten der geneeskunde enz. werden 6 candidaten geëxami neerd, van wie toegelaten zyu 3, nl. de heereu: J. Oosterhuis en F. J. Roes en mej. A. M. Scheffer. Beide diploma's werden gevraagd door een candidaat, die zich gedurende den loop van het examen terugtrok. Het examen wordt, voortgezet met één candidaat. Het wereldwonder. Donderdagavond genoot Sloten (N.H.) de booge eer het grootste wonder der wereld in zijn midden te zien en van aangezicht tot aangezicht te aanschou wen. 't Was in het Rechthuis, dat F. van den Berg optrad vooreenstamp- volle zaal om te betoogen, dat hij do macht bezat om 't naar zijn wil te doen regenen of zonneschijn te ge ven. Deze macht was hem geschonken als vrucht van 't gebed, nadat h\j ge zichten aan den Hemel en droomen gehad bad. Uit Transvaal terugge keerd, waar hy veel regen had doen neerstorten, deelde hy mede, dat het daar sinds zyn vertrek zeer droog is, en als gevolg daarvan runderpest, influenza en andere plagen over dat land zyu gekomen. Alle natuurver schijnselen wordeu door hem be- heerscbt, wyl hij de macht bezit de magnetische krachten in de aarde los te maken of vast te leggen, wat hem gelukt na eeno voorbereiding van 4 tot 8 uur. Vyf dagen aaneen heeft hy aan Sloten de gewenschte droogte be zorgd Aardbevingen nemen toe en zullen zich steeds moer voordoen, als voor bereiding voor het op handen zijnde 100''jarig ryk, waarvan in do Open baringen sprake is. Alle macht welke hy op deelerneii- ten bezit put hy uit de Schrift, en met eeu menigte bijbelteksten door- kruidt hy zyu lange redevoering, welke ten slotte uitloopt op een aanbod om aau een vjjftal personen voor de ge ringe som van f50 te leeren, dat zy 't zelfde vermogen wat hy kan. Natuurlijk bleef tegenspraak niet uit, en we meenen zeker te weten, dat niemand der aanwezigeu behoefte gevoelde om door hem onderwezen te worden in die zoo hoog verheven kunst. Tel. Over beeldspraak. Aan de Tel. schrijft men S mon Gorter ik geloof althans dat hy het is heeft indertijd een en ander gezegd over het gebruik van beelden in ouze taal. Het curieuse is, dat we heel deftige beelden ge bruiken soms by de allerdorsto ondor- werpeu. Zoo zeggen we b.v., de fabri catie van turfstrooisel heeft in ons land een hooge vlocht genomen. Bekend is een zinsnede uit de rede ik me gelezen te hebben een krant artikel, waarin de schrijver betoogde, dat wy Nederlanders, vóór de mis standen in andere landen te eritisee- ren, eerst aan ons eigen land moeten deuken. En hy schreefWilt ge den Augias stal in het buitenland opraimen Goed, maar dan eerst den stal opgeruimd „in eigen botzem." En onlangs las ik in een blad het thans levende geslacht, dat onafgebroken in den tredmolen zijner dagelyksche bezigheden loopt, om het hoofd boven water te houden." Stel u het „thans levende geslacht" eens voor in den tredmolen met het hoofd boven water. In een roman zag ik eens den vol genden leuken zin opgegeven, waar mee een jong auteur verlegen zat „Hem werdeu zoolang gloeiende kolen op het hoofd gestapeld, dat by door den grond dreigde te zinken." Nog een paar voorbeelden vau der gelijke beeldspraak „de zaak, die al aangenomen^ wanneer het origineel niet1 Toen de Europeanen de aanleiding tot te bekomen is en het voorwerp voor hethet opstootje vernamen, wilden rij de logisch verband van de Chronologische heldhaftige bruine broertjes eens even- «-olgorde van de ten toon te stellen voor-1 tjes de ooren wasschen, doch dezen had- werpen onmisbaar isbrieven en docu-1 den rich achter een pagger van gewa- het kappen van tracés en het in inenten niet eigenhandig geschreven door J pend ijzerdraad opgesteld en gingen daar een der Oranjes, worden slechts bij hooge I weer lustig door met stconen gooien, uitzondering toegelaten. De adjudant-onderofficier van de week „Le Journal des Beaux Arts" van 10 Scheepens, was dadelijk bij de hand, terug moesten koeren. Van verder gaan, raai en bun staven, onberispelijk ge zou in de eerste drie weken zelfs geen kleed, naderden daarop langzaam ge sprake kunnen rijn. Het werk, wat nu neraal Shafter. Toen de beide opper verricht wordt, bestaat voornamelijk in bevelhebbers dicht in eikaars nabyliei Juli j.l. bevat een zeer waardeerend scli rij ven over het plan van deze tentoon stelling, en de ..Kölnische Zeitung van den 16en dezer voegt bij een dergelijk sympathiek schrijven eene opgave van de Hooge inzenders uit Duitschland en verdere vreemde landen In de eerste plaats noemt dit blad Z. M. den Keizer van Duitschland, den ko ning van Wurtemburg, den groothertog van Saksen-Weimar Eisenach, den groot hertog van Baden, prins Albrecht van Pruisen, prins Albrecht van Solms Braunfels, den vorst van Sehwarzburg Rudolstadt. den prins van Stolberg Wer- nigerode, den hertog van Cumberland, i'aoir den slakkensang was gedaan,h,ert0S to,t.Bnmswijek en Luneberg. en gin? eindelijk, na heel wat morite omfb vorctehge inamder» met uit Daitech- zich staande te houden, op de flescb." „Het is een onomstooteiyke waar heid, dat de troon van Spaüje tegen woordig op zyn voetstuk staat te wag gelen." Men lette eens op de dingen, die zooal „toegejuicht" werden. Daar is het de verschijning van een nieuw robenboekje, dat den beoor- deelaar tot toejuiching verleidt. Elders weer wordt eene poging om eeu dronk aard te bokeeren (even vóór de mis lukking) toegejuicht. Wat ik echter nog nooit hoorde toejuichen, dat ziju... nieuwe belast ngen. Misdrijf? Nabij Krommenie schijnt een ern stig misdrijf te zijn gepleegd. Daar is opgehaald liet lijk vaneen persoou, geheel ongekleed en zwaar verminkt. Eerst werd gedacht dat de vermin kingen door eeu boot waren toege bracht, doch de schouwiDg heeft doen zien dat er sneden loopen over het hoofd en dat ook andere verminkin- geu zijn gecCbied. De gevondene had kermis gehouden in een naburige ge- meeute. Vau den dader of de daders is nog niets bekend. Oranje-Nassau-tentooii- stelling. De verschillende inrichtingen en parti culieren, die voorwerpen en portretten, betrekking hebbende op het Huis van O ranjoNassau, beschikbaar hebben ge steld voor de te houden tentoonstelling, ontvingen dezer dagen eene circulaire van het comité voor de tentoonstelling, bevattende de uitnoodiging, om alle in te zenden zaken zoodanig te willen doen afzenden, dat die in de eerste helft van Augustus aanstaande in het Rijksmuse um te Amsterdam, zullen rijn aangeko men. Alvorens de bedoelde voorwerpen te verzenden, worden de inzenders uitge- noodigd do verzelceringswaarde daarvan op te geven, opdat het comité in de ge legenheid worde gesteld de zending ■oor schade, diefstal en brand te verze keren, voor dat de afzending plaats heeft. De circulaire is vergezeld van de noo- dige adres-formulieren .Deze formulie ren zijn van oranje gekleurd linnen met het Nederlandsche wapen aan het hoofd. Door de buitenlandsche en Nederland sche regeeringen is, bij hooge uitzonde ring, vergunning verleend om kisten en anderszins van die adressen voorzien, ongeopend de grenzen te laten passee- ren, zullende de visitatie daarvan plaats hebben op de plaatsen van afzending en van aankomst. Het aanvragen van deze uitzondering is noodig geacht om het beschadigen van de in te zenden voor werpen en sclülderijen zooveel mogelijk to helpen voorkomen. land: de Koningin van Groot-Biivtau- nië en Ierland, den keizer van Oostev- njk, den koning van Zweden en de kroonprinses van Denemarken. vat.een tadtauw.pr.tar: „ikeiod* U ,8 I et hart" ^HrnlrL-(,nn"'fcVn tons'an^s ontwaart men veel sympathie Hij ging naar de chambrée om een 'deinde combinatie kan meoYrfcen. i I 5 Koloniën In een Atjek-brief van de Sum. Ct. leest men „Men kan wel bemerken," zoo schrijft mij een ander berichtgever, die bijna da gelijks mee uitrukt tot dekking van de spoorwegwerken tusschen Glé-Kambing en Selimoen, „dat onze troepen in het Pedirsche duchtig aan den gang zijn. Nu zij 't daar niet kunnen harden, ko men de, ja, hoe zal ik ze noemen, zonder onredelijk te worden? die menschen vechten toch voor him eigen land! nu komen de Atjehers ons hier in de bovenstreken het leven zuur maken. Se limoen hebben ze reeds verscheidene malen beschoten, Gleiëng ook, zelfs wur men ze in de nabijheid van Indrapoeri. De wegwerkers rijn al vijf malen be schoten en we hebben al die keeren ge lukkig slechts één gewonde gehad. De troepen hebben 't in den laatsten tijd dan ook erg druk, „veel te druk", dimf ik zeggen. 's Avonds moeten ze er meestal op uit om de beschieters in hun schuilhoe ken op te zoeken. SeKmoen is eenige keeren 's nachts uit geweest, en er werden een dozijn geweren en veel blanke wapens buit ge maakt en verscheidene djahats naar de andere wereld gestuurd. Indrapoeri is vier keer bij nacht uit geweest en telkens met veel succes. Ne gen kerels werden kapot gemaakt en veel vuurwapens en ander tuig mee naar huis genomen. Maar het loopt werkelijk te druk. Europeanen klagen niet gauw, ten minste niet over den drukken dienst maar de lui vallen ei' haast bij neer. Een vijftiental inlanders echter, die aan een dekking spooi-wegwerken deelgeno men, en een goede twee en half uur heu vel op en heuvel af gemarcheerd hadden. len er dezer dagen zoo goed als het bijltje bij neer. „Saja sakit, tida, bisa djalan lagi" 1) zuchtten de kereltjes. Het zou eeu gekke boel worden, wanneer er geen Europeanen bij waren. Inlanders ook de beste zijn in mijn oogen maar halve soldaten .Zelfs de hoog opge hemelde Amboineezen zonder ik niet uit. Het eenige wat die lui op onze Blanda's voor hebben is, dat ze geen misbruik maken van jenever. Dit moest er dan nog bijkomen Met Amboineezen hebben we te Indra poeri eenige dagen geleden een stelletje beleefd van belang. De 2e compagnie van het 6e bataljon was aangewezen het 9e bataljon geduren de eenige dagen te assisteeren. Nu kwam deze compagnie 's avonds thuis, ik meen van dekking transport Gleiëng. Een Am- boineesch fuselier ging naar de keuken om thee te halen. Deze was nog niet ge- vreemde combinatie kan men krygeu, door by eene vergelijking meer tot Toen die bende voor de keuken stond, de oorspronkelijke befeekënis der uit- drukking terug te keeren als heer zit in den trein tegeuover een drukking tong te keeren als: Een d\™don d? enkde Wteu te komen. een pootige reus, 6 - zaken, die zij aanbieden, door het comité wachtte geen oogenhlik met aan de uit- juffrouw, die hem bekend voorkomt. wordon Zlehior X"8?? f-•,v?idTn' T T om °P -Ten einde de belangrijkheid der ten- aii0 gebeurlijkheden voorbereid te rijn, -hoogen, wordt daar-^en knoedelmajoor" mee in de hand. Maar hy „kan haar niet thuisbrengen. Hy had dit anders gaarne gedaan, toonstelling te veri wist door rijn flink en beleidvol optre den een einde aan de herrie te maken En 't werd hoog tijd. want do Europea nen waren reeds op 't punt om van hun geweren gebruik tc maken. Aan een zacht lijntje nam de adjudant hen mee naai' huis. en sinds is de rust niet weer gestoord. Dooden rijn in dezen strijd niet ge vallen. maar gewonden hebben we wol te betreuren. Den adjudant Scheepens werd door de Amboineezen een gat in 't hoofd gesmeten .Ook eon inlandschen hoornblazer trof dit fortuintje. Een paar Europeanen kregen, toen dit gebeurd was, een twee- of drietal Amboineezen te pakken, en nu gebruik ten rij de gewapende ijzerdraadversper ring .als rasp om de gezichten dier hee ren er over heen te strijken. Deze luid- jes zagen er na deze operatie in één woord verschrikkelijk uit, en moesten terstond in de ziekenzaal opgenomen worden. Bij dit enkele geval is de hartgron dige afkeer aan den dag gekomen, welke Europeanen en Amboineezen elkaar we derzijds toedragen, ben stemming die door de autoriteiten onjvillekeimg tot liet hoogste punt is opgevoerd door de dwaze bevoorrechting va.n Amboineezen. Alleen rij aangestipt, dat Menadonee- zen hierop een uitzondering maken en ook nu weer bleek dat geen enkel man van dien stam aan het Indrapoerische opstootje heeft deelgenomen. Den 12en raakten wij die helden campagne gelukkig weer kwijt, uitgeno men vijftig man die nog dekking weg werken kregen aan den Kroeng Penga- pit." Koelies. Met het koelieschip Arno vertrokken 743 Britsch-Indische immi granten, te weten 434 mannen en 157 vrouwen, 78 jongens en 74 meisjes tot en met tien jaar, waaronder 24 zuigelin gen. Ook ditmaal zijn, zooals gewoonlijk, enk oio koelies achtergebleven. Tweo kon den op het laatste moment niet beslui ten de kolonie te verlaten en verzochten te mogen blijven, hetgeen werd toege staan twee anderen waren op den. dag van vertrek spoorloos verdwenen, terwijl één in het militair hospitaal moest ach terblijven. als vermoedelijk waanzinnig. Ruim f 100,000 aan spaarpenningen en sieraden is volgens O. W. door de Immigranten medegenomen. Als in aan merking genomen wordt, dat na aftrek van de kinderen (beneden 11 jaar) hun aantal 591 bedroeg, van wie ongetwijfeld velen wegens ziekte, lichaamsgebreken, of om andere redenen gedurende hun ver blijf in de kolonie weinig of in 't geheel niet gewerkt hebben, dan mag de door de vertrokken Immigranten overgespaar de som geld, waarin f 14.000 begrepen is voor sieraden, zeer zeker groot ge noemd worden. Ontginningen. De heer L. H. M. Hartogh Heys is van zijne expeditie naar de bovenlanden tusschen de Suri name- en de Mindrineti-rivier in de stad teruggekeerd. Zijn wij wel ingelicht, dan moeten de resultaten van het onderzoek, die uit den aard der zaak alsnog niet voor publicatie vatbaar rijn, niet ongun stig wezen. De heer H. H. is per Prins Willem III naar Nederland teruggekeerd, ten einde met zijne lastgevers de zaak te bespreken. Hartelijk hopen wij, dat het resultaat er van een nieuwe onderneming zal rijn. (O. W.) Maatsch. „Surinam e". De maat schappij „Suriname" heeft een nieuwe expeditie naar de bovenlanden gezonden ter voortzetting van het onderzoek nabij de Tompi en Locus-krcek. Verder hoopt men binnenkort de tram wegopname, waarmede men tot de Suri name gevorderd was, voor te zetten tot de Tapanahonv. In O. W. van 4 Juni wordt omtrent bovenbedoelde expeditie medegedeeld,dat de heer Grinwis Plaat met de hem ver gezellende heeren van de maatschappij „Suriname". Woensdagochtend van een reis naar de Boven-Suriname is terugge- heid weg. .rr__gekomen waren, reden zij alleen ha brengen van kampen langs den I gevolg vooruit. Daarop namen zy d helmen af en hielden halt. Beider ge volg deed gelyktydig hetzelfde, to dat de opperbevelhebbers zich wee dekten. Op hetzelfde oogenblik ontplooid zich de afdeeling cavalerie, welk generaal Saafler vergezelde, on sak eerde, waarna de Spaausclie infante rie het geweer presenteerde. Na we derzijdsche begroeiing overhandigd luitenant Milley aan generaal 8halte den degen eu de sporen van genera! Veradel Rey, die 1 Juli den lieldtt dood was ge.-tor ven by de verdedigiB vau El Caney. Generaal Shafter ovei handigde ze aan generaal Tora! Dei was diep getroffen. Hy betuigde gem raai Shafter zyu dank eu reikte daaro den degen en de spoien over aan de chef van zijn geueraleu staf, luitenant kolonel Fontane. Daarna gaf generaal Shafter kenuen, dat hy bereid was de ov© gave der stad ie aanvaarden overeen komstig de vooi waarden der capita laiie. Generaal Toral antwoordd daarop in liet Spaansch„Ik geefd stad en de provincie Santiago de Cub over aan de Vereeuigde Staten' Generaal Toral maakte een bewegir om zyn degen over te geven, doe generaal Shafter voorkwam dit ol middellijk dóórgebaar eu blik. Daarn werden de heeren vau den Spaansche staf voorgesteld. lutusscheu rukte nu hot negend Amerikaansche regiment geregeld infanterie naar voren, op de stad toi Nadat de Spaausche troepen gek fileerd en hun geweren op een hoq geLgd hadden, salueerde general Toral wederom generaal Shafter c- wendde zyn paard naar de stai Daarop reden beide generaals, d overwinnaar en de overwonnene, naai elkaar Santiago binnen. Tegeu da middag zou de Amerikaansche vit gebescben worden. Tut zoolang wer de tyd doorgebracht met het wisselt van wederzydbChe beleefdheden. To de aartsbisschop aan generaal Shaftc word voorgesteld, gaf de kerk vort zyn vreugde te kenuen, dat verde Letteren er» Kunst Inhoud van Tijdschriften. Eigen Haard van Zateidag 23 Juli 1898: Hr. Ms. pantserdekschip „Hol land" met afbeeldingen. Moeder vreugde, naar de schilderij van E. Krug. Een kijkje by de Tienti- hoei, naar het Maleiscb, door S. Automobielen, door E. D. P.. met afbeeldingen en portret. Onscheid baar, door S. S. van Beyma. Ver scheidenheid. Y/ereldkronielc van Zaterdag 23 Juli 1898: De oorlog tusschen SpaDje en Amerika, mot af beeldingen en por tretten. Raimond's monument te Weenen, met afbeelding. Het ge- denkteekeu voor Adriaau GeertsWil- dervanck, met afbeeld. Persoon lijke dienstplicht, met portretten van generaal M. D. graaf van Limburg Stirum en generaal M. Eland Ge wonde officieren, met portretten. Dr. Cornelius Herz, met portret. Louise Hardenberg, B. J. G. Volck, J. Vlaanderen Gz., met portretten en levensbeschrijvingen. Het nieuwe wapen van Amsterdam, met afbeeld. Bijvoegsel: De nieuwe voorzitter voorzitter van de Fransche Kamer, Paul Deschanel, met portret. Een Abossiuisch gezantschap te Parijs, met portretten. De I9de Jaarlyksche examens der Nederlandsche Toonkunstenaars-Ver- eenigiug zyn Zaterdag te 's-Graven- hage in het lokaal „Pulcbri Studio" voortgezet. Vau de 4 candidaten zyn geslaagd voor piano (lager ouderwijs) allen ge slaagd, te weten de dames: H. A. Hueuder, te Steenwyk, F. Bokelmanu, Zwolle, M. Rijken van Essen, te Steenwykerwold, J. H. van Tussen broek te Wageningen. Sport en De nationale kegelwedstrijd, uitge schreven door den Amsterdamschen Kegelbond en gistereo in „Parkzicht" te Amsterdam geopend, ondervindt groote belangslelling. Niet minder dan een tachtigtal ver- eenigiugen nemen aau den wedstrijd deel, waaronder ruim veertig uit Am sterdam, zes uit Haarlem, drie uit Alkmaar, vier uit Rotterdam, drie uit Enschedé enz. Gisteren-morgen bad de feestelijke ontvangst van de afgevaardigden der deelnemende vereeoigingen op de bo venzaal van „Parkzicht" plaats, waar na de nieuwe banier van den Amster damschen Kegelbond wed onthuld Als bewijs van belangstelling had den ook de kegelclubs „De Kroon", uit Haarlem, eu „Ewaldi", te Am sterdam, baar banier ter opluisteriug •ezonden. Voor den wedstrijd op de vrije baan zyn prachtige kunstvoorwerpen uitgeloofd de eerste prys is een bron zen beeld ter waarde van f150; voor len korpswedstrijd en den personee- ien wedstrijd zyn tal van gouden en zilveren eereteekenen en medailles be schikbaar gesteld. B R£GHTSZAiC&H. De Rechtbank te Dordrecht heeft A. de Jel, die begin Juni zyn stief vader Pieter Plaisier vermoordde, ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf, ter zake van doodslag. Het O. M. had slechts 9 maanden gevraagd we gens mishandeling, die den dood ten gevolge heeft. ÜèSEUWS De overgave van Santiago. De „Ncw-York Heiahi" heeft een zeer lezenswaardige beschrijving ge- - - J "Por. T-~,~keerd. Niettegenstaande hefc zoogenaam-ere ven van de WÜZ6 waarop Santiago waat ze zag er lief Uit. voor mets aangenomen daii na zorgvvff- Een paai baaien met ebt bonkje hout de boschwater. drongen r door tot lm 11 „eDeraal Shafter werd overgegë- Soms ill hoe' rlxro r>nHOT-7/-U-1.-1ncr cinnr riftslninniP'en. die en er was ceeri Amhoiriees meer in del an 1,;]^^.;j rr, -. r r> en bladen treft aan, ontstaan i0— van twee niet by elkaar passende achtige historische kunstwaarde heeft. 1 schreeuwen. u kwam het heele kampe- beelden of vergelijkingen. ZOO herinner Copieën en afgietsels worden alleen ment op de been. oi hoi uit. y i j- j- 1 - J - i muugoii 7 uoor tot pxm. aan heel ernstige geschriften dige onderzoeking door deskundigen, die en er was geen Ambomees meer in de 30 kilometer bezuiden de Tompikreek ven eft men heel gekke zinnen als stellige regel hebben aangenomen nabijheid te zien. In do verte stonden Van daar was hot hun evenwel onmoce- fi bloedvergieten voorkomen was. hoopte, dat spoedig de vrede zou woi deu gesloten eu eveu eervol moet zyu als de plaats gehad hebbend capitulatie. De Auierikaatiscbe Spaansche officieren spraken ondt elkaar ongedwongen over hel geen beleefd hadden Toen bij liet byschen der Araeri kaan-sche vlag de muziek het: „Sta spangled banner" aanhief, ontblootte! generaal Shafter, generaal Wnoele en de andere aanwezige Amerikanei hot hoofd. Generaal Toral eu zyn sla deden hetzelfde. Ook de Amerikaansche en SpaaDscl) soldaten hadden spoedig broederscha gesloten. De Spanjaarden trokken gansche scharen naar de Amerikaan sche loopgraven en brachten wjj mee; de Amerikanen konden daarvoo niets anders teruggeven dan wat bf schuitjes. Meti drukte elkaar zeil a's vrienden de hand. De prins van Wales. De prins van Wales neemt gesta dig in beterschap toe. Opdat de hooge lijder zich niet te zeer zal vervelen tydens zyn ge dwongen rast, is zorg gedragen da hy zyn gewone avond-amusemente niet behoeft te missen. Door rnidde van een electroplioon heeft hy voorstellingen in Covent Garden andere schouwburgen kunnen volge en voortaan zullen alle avonden o Marlborough House op deze wjjz worden opgevrooiykt. Ook behoeft de prins zyn gewone preek Zondag niet te missen. Zjj ziekenkamer zal met een der vooi naamste kerken van West End wor den verbonden, gelyk ook vroege reeds is geschied tijdens een verbij op Warwick Castle. Nederlanders in Londen ontstaan door het samenvoegen niets too to laten, wat geen of twijfel- de helden met steenen te gooien en telijk verder door te cli-in^c-n.^ nririmi'et'ton' elkaar'" zeI't de" s"chrTjver, monster-feestmaaltyd in de groote zaï --- - 1 T 11.la liaaff oaI. wbcWori Vil Waa, laf 1,aa1a 1 J .will LUU .IVO V I - - Blijkens een circulaire, door huidecomité verzonden, zullen deNt derianders te Londen, althans meer bemiddelden onder ben.de troon: bestijging van Koningin Wilheluiin Generaal Shaftei eD generaal Tural op 31 Augustus e.k. vieren door ef 1) Ik beu ziek, kan niet i onueveer halverweire tussebeu de linies van het Cannon-Street Hotel. Dam loopen. der beide lejera. De Spaansche geur- en heeren zullen eraan kannen dat kon nu het water tegen haar rijden hoo- ren klotsen en het open en toeslaan der veiligheidsklep werd hoorbaar. Spoedig nam de vlek nu den vorm van een schip aan en een stem, gedempt door den afstand, riep„Wat beduidt dat licht „Om Godswil, antwoord!" zeide ik tot den bootsman, „mijn stem is te zwak." Hij zette de handen voor den mond en riep „Wij zijn schipbreukelingen Al nader en nader kwam de donkere massa en nu zagen wij, dat liet een groo te zwarte boot was. Een dikke rookko lom vermengd met vonken steeg omhoog en tusschen de dunne masten en het touwwerk schitterden de sterren. „Half kracht!" Dadelijk daarop werd het stampen der machine minder snel. We konden dui delijk hooren, hoe de schroef het water op wierp. „Stop De boot stampte niet meer, haar gang werd vertraagd totdat rij eindelijk stil lag. „Wat is er een sloep vroeg een zware stem. „Ja," antwoordde de bootsman. „Wij rijn schipbreukelingen." „Kunt go haar boord aan boord bren- beproevingen gered te worden, b.j mij naar boven te helpen, de bootsman en reis. van af het oogenblik dat wij uit „W el zeker, mijnheer opwekte, ontnamen mij het we.mgje ik ons zelf wel zouden redden. zeilden tot onze redding toe. bekend Ik nam een der nemen op maar beef- kracht dat ik nog bezat, Onze sloep Do valreepladder word neergelaten werd Ofschoon ik, van wien hij de ge- do zoo heng dat .k slechte met moeite kwam hierdoor slechte langzaam vooruit twee man daalden af en sprongen in de hoela geschiedenis hoorde, niet bij ken- roeien kon. W e stuurden nu op de boot en het duurde wel een twintig minuten, boot. jyi^ tot „.jf,, bet den grond aan en toon wij haar naderde, zag ik van af het oogmblik, dat wij de nemen „Eerst deze dame," zeide ik op Mary boren van den smak deelde ik tot in de dat liet een groote. snelvarende als een opnamen gerekend,, voordat wij naast wijzend, mij, terwijl ik sprak, ian don kleinste bijzonderheden mee. bark ^opgetuigde, ijtoron zeestoomboot do Ixiot lagen. mast vastklemmend, want ik voelde mij Toen ik mijn oogen opende vond ik nu zóó zwak en ziek, dat ik zelfs bijna mij zelf in een kleine, geriefelijke hut niet in staat was mijn stem vast te doen op een krib liggenik had niet het mirt- was. Er werd een rood licht aan de voor- j „We zullen u een touw toegooien." stag en een wit bij den valreep geh: gen, terwijl verscheidene lichtjes zich bij den valreep heen en weer bewogen. „Met hoevelen rijt ge?" vroeg iemand. „Drie man en een dame," antwoordde de bootsman. „Daarop zeide dezelfde stem „Als gij hulp verlangt om de boot boord aan boord te brengen, dan zullen wij ze u zenden." „Binnen een paar minuten zijn we en-," riep de bootsman terug. Maar de boot had op grooteren af stand gestopt, dan wij dachtenwij war ren bedrogen geworden door de grootte van het schip, dat geen honderd vadems van ons af scheen te liggen, en door de stem, die zoo duidelijk klonk, alsof da spreker vlak bij ons stond. Eerst toen ik de riemen wilde hantee ren voelde ik hoe zwak ik was en de vele emoties, die het vooruitricht van toch eindelijk na onze verschrikkelijke riep iemand ons toe, „let op!" De lijn kwam in de sloep terecht en klinken. j idé^ waarTk mij bevond en kon mij ""I"™1*i namen Mary op en hielpen haar, niets herinneren. Elk ding, waarop mijn klaai op het oogenblik dat de deining onze oog viel, kwam mij vreemd voor en het Ik zag naar boveneen groepje men- sloep vlak bij de stoomboot bracht, de - schen stonden bij den valreep en hunladder op. gezichten waren duidelijk zichtbaar, niet alleen door het licht dat onze lantaarn in den top van den mast, die zich op gelijke hoogte mot de bolwerken van de stoomboot, bevond, op hen wierp, maar door verscheidene lampen, welke sommi ge van hen droegen. In deze verlichting waren wij van het dek af ook goed te zien. Degene, die ons het eerst had toege sproken, riep nu „Zijt jelui sterk genoeg om de ladder op te klimmen. Zoo niet, dan zullen we jelui naar boven trekken." Ik antwoordde dat, als eenige van hen wilden afdalen om de dame en één man, die niet goed meer bij het verstand was, „Bootsman," riep ik met gebroken stem. „Zij rij is gered. Ik sterf. God zegene haar! jo hand kerel..." Ik herinner mij, dat ik deze woorden uitte en zag don bootsman toespringen om mij op te vangen. Daarna wist ik niets meer. HOOFDSTUK XXIX. Ik bleef vier dagen lang bewusteloos, zooals men mij later vertelde; in mijn ijlen sprak ik voortdurend over de mui ters en onze beproevingen zoodat de dok ter met allo bijzonderheden van onze eenige, wat ik met zekerheid wist was dat ik mij aan boord van een schip be vond. Het stampen der stoommachine bracht mij nog het meeste in de war. Ik begreep niet, wat dit beduiddede boot lag totaal stil, zooals ik meende, en ik kon niet inzien, dat ik over het water voortgedragen werd. Ik sloot mijn oogen om te trachten mij te herinneren wat er met mij voor gevallen wasmijn hoofd was zoo in de war, dat, had iemand mij uit de grap verteld, dat ik dood was en al hetgeen ik zag slechts door mijn geest werd waar genomen, die geen tijd had gehad, mijn lichaam te verlaten, ik hem geloofd zou hebben ofschoon ik niet durf zeggen, dat do honger en dorst mij niet over tuigd zouden hebben, dat ik nog leefde. Na eenige oogenblikken werd de del geopend en een man met een rood, joh gezicht en een Sehotsche muts op hoofd keek naar binnen. Mij wakker ziende trad. hij op mij k en riep vroolijk uit „Weer levend! O! wat een verbaas gericht Nieuwsgierigheid is een goed teeka bij een zieke. Dat bewijst, dat het bloed weer zij werkine doet." Hij voelde mij den pols en vroeg m of ik wist, wie hij was. Ik antwoordde, dat ik hem nooit zien had. „Wel, dat is mijn schuld niet," zdi hij, „want ik heb u dikwijls genoeg bf zocht, sinds wij u naar boven hebba geheschen. Hebt gij honger Y' „Nu, als 't je blieft," zedde ik. „En dorst?' „Ook." „Hoe voelt ge u nu „Daar denk ik over. Maar ik vttf in 't eeheel niet waar ik ben." „Licht uw arm eens op." ,Dat gaat," zeide ik mijn arm ophrf fend. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2