NIEUWS» EN ADVERTENTIEBLAD. AJB02ST2SrHO!vdZEa<rTSFB,IJ"S: ^JDV^BlEdTE3]Gq"a?XËnsr: Oe oorlog tusschsn Spanje en Amerika. 66e Jaargang. Vrijdag 29 Juli E898. Mo. 4628 HAARLEMS DAuBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1-30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden„1.65 Afzonderlijke nummers 0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 „de omstreken en franco per post0.371,2 an 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 C'ts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publidté Etrangbre G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Met, uitzondering van liet Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azu. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel ƒ0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek Velsen, W. J. RUU TER zijn Bloemendaalbardpoort en SchotenP. v. d. RAADT, Zandpoort; HeemstedeJ. LEUVEN,bij de tol; SpaarndamC. HARTENDORPZandvoort, G. ZWEMMER UIJTERBeverwijkJ. HOORNS; Hillegom, ARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. Ofjicieeie Berichten* Burgemeester eu Wethouders van Doen 'te weten, dat bij hunne be schikking van 21 Juli j.l. aan A. IJ. d9 Brnyn vergunning is verleend iot IT"! io het perceel Haarlem27 Juli 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd BOREEL. De Secretaris, PIJN ACKER. oprichting van eene blikslagerij het perceel aan de Keizerstraat 4. Een Reuter-telegram in ons vorig nummer opgenomen vermeldt het was ook niet. anders te verwachten dat de niet formeelo Amerikaansche minister raad besloten heeft het aanbod, om vre desonderhandelingen te openen, aange nomen heeft. Naar men zegt zou de Amerikaansche regci" :ng de volgende voorwaarden als een minimum beschouwenvolkomen onafhankelijkheid van Cuba onder pro tectoraat van do Yereenigde Staten, on voorwaardelijke afstand van Portorico en van do Marianno-eilandeneen ha ven op de Filippijnen als kolenstation. Ook van deze laatste voorwaarde zou niet afgeweken worden. De Herald verneemt uit Washington dat do nota van Cambon den volgenden inhoud had De regeeringen van Spanje en de Var- eenigdo Staten bevinden zich helaas in oorlog, ten gevolge van den eiscli der Unie dat Spanje zich uit Cuba zou te- Tugtrekken, 't geen geweigerd werd. In den strijd die toen volgde, heeft Spanje de regcering te Madrid geeft dat toe het onderspit gedolven. Spanje's lij den is dientengevolge zeer groot en het acht den tijd gekomen om de medewer king der Vereenigde Staten in te roepen tot het eindigen van den oorlog. Eet ver zoekt dus, door bemiddeling van den Franschen gezant, do voorwaarden te mo gen vernemen waarop de Vereenigde Staten bereid zouden zijn. vrede te slui ten. Cambon kon Mac Kinley niet zeg gen welke concession Spanje zou ma ken. Ook de correspondent van de Daily Chronicle te Washington seint, dat de Fransche gezant met president Mac Kin ley een onderhoud heeft gehad om hem uit naam van Spanje een voorstel tot den vrede te doen. De gezant gewaagde weliswaar niet van bepaalde vredesvoor waarden, maar trachtte uit te vinden op welke voorwaarden ongeveer Amerika vrede zou willen sluiten. Mac Kinley zou daarop te verstaan hebben gegeven, dat Amerika Portorico moet heb- hoewel onderworpen aan een Amerikaan sch protectoraat. Over de Filippijnen zou men nader kunnen con fereer eu. Alvast zou zoo spoedig moge lijk een wapenstilstand gesloten kunnen worden. Een telegram uit Washington aan de geen geval eenig deel van de Filippijnen Evening Post zegt van de vredesvoor- kan behouden. waardeni Aan de New-York Herald wordt ge- Do staatssecretaris Day en de onder- meld, dat er een ernstig geschil is gere- staatssecretaris Moore hebben den grond- zen tnsschen generaal Shafter en den slag voor don vrede opgemaakt om dien Spaanschen burgemeester van Santiago, aan het Kabinet voor te leggen. De Deze had eigendunkelijk eenige stads- bijzonderheden worden zorgvuldig ge- beambten ontslagen. Ook hadden de le- heim gehouden maar men kan al vast den van het hooggerechtshof hun ont- verzekeren dat deze grondslagen zijn slag ingezonden bij den gouverneur in- lo. Eind van de Spaansche heerschap- stede van bij Shafter. Deze wees den pij over Cuba onder goedvinden dat het gouverneur daarover scherp terecht, Cubaansche volk machtiging zal krijgen waarop de gouverneur zijn ambt neer- om onder bescherming der Vereenigde legde. Staten een stabiele regeering te vormen j Shafters commissie van onderzoek van 2o. do volstrekte en onvoorwaardelijke de Spaansche gevangenissen te Santiago afstand van Portorico aan de Vereenig- i heeft een allertreurigsten staat van za- da Statenj ken aan het licht gebracht. Er was groo- 3o. onderwerping van de vraag wat te onreinheid; gevangenen, waarvan et- met do Philippijnen moet warden ge- j telijken niet gevonnisd waren, werden daan aan het oordeel van een confer en-mishandeld enz. tie of een. commissie. j Een depot van zestigduizend dollar Do Vereenigde Staten zullen dejn ]iet Santiagosche filiaal van de Ha- grootst mogelijke handelsvoordeelen be-vana-bank heet verduisterd, dingen tegenover een zoo klein mogelij- j Luitenant Hobson heeft over de oor- ko verantwoordelijkheid der Regeering.logsschepen van admiraal Cervera nog De beslissing omtrent het lot van degerapporteerdDe Cristobal Colon ligt. Ladronen, de Carolinen en van anderei op zijde. Het is een prachtig schip, zoo veroveringen zal het tot stand komen goed als ongeschonden. En het zou al van een onmiddellijke overeenkomst niet heel erg zijn als wij het verloren zonder beletten. een uiterste poging om het te behouden. Een lid van het ministerie die een be- De positie is hachelijk, en het zal moeie- langrijke rol heeft gehad bij do bespre-lijk zijn, het schip vlot te brengen, maar kingen op het Witte Huis gisteravond, als het gelukt, zal onze marine met erklaarde heden dat de eventuecle be- j zeer mooien kruiser versterkt zijn. J 1 ir/J Ct, t ,1.1 I 1. 31".I I J .111 zittingen der Vereenigde Staten op de Philippijnen waarschijnlijk niet meer dan een enkel eiland zullen bedragen. Als Spanje de verzekering geeft dat een wapenstilstand gevolgd zou worden door een vredesverdrag op zekere alge- meeno grondslagen zou de president, ge looft men, toestemmen in de schorsing der vijandelijkheden. Bovendien moet bij de voorloopige De Maria Teresa zal vermoedelijk ge makkelijker behouden kunnen worden dan de Colon, want ofschoon zij meer van de schoten en van brand te lijden gehad heeft, ligt ze niet zoo gevaarlijk. De N.-Y. Herald maakt een lijst open baar van de krijgsgevangenen van Cer- vera's vloot. Het zijn 692 namen. Meer dan de helft van de geredden behoort tot de Vizcaya, waarmede kapitein Evans overeenkomst Spanje de verplichting op i vau •1° I°wa, zich zooveel moeite heeft zich nomen om zich te onderwerpen aan enkele breed opgevatte voorwaarden, welke do Vereenigde Staten zullen aan geven als grondslag voor den vrede. Men verwacht te Washington dat in Spanje bij het vernemen van deze voor waarden een tijdelijke reflexbeweging ten gunste van het voortzetten van den oorlog zal ontstaan en waarschijnlijk zal aanhouden totdat San Jnan geheel inge sloten is, hetgeen volgens de militaire deskundigen binnen veertien dagen ge schied zal zijn. De twee eenige voorwaarden waar de Regeering beslist aan vasthoudt zijn de onafhankelijkheid van Cuba en de af stand van Portorico, terwijl beider schul denlast door Spanje moet worden overge nomen. Er zal geen oorlogsschatting wor den geëischt, tenzij Spanje door verde ren tegenstand de Vereenigde Staten jaagt op do hooge kosten van een expedi tie naar Spanje en van het voortzetten op groote schaal van de krijgsoperatiën in de Antillen. De president Mc. Kinley zou den Franschen gezant Cambon heden het ant woord op do Spaansche vredesvoorstel len mededeelen. Aan do Daily Mail wordt uit Madrid j geseindDe groote mogendheden van I het Europeesche vasteland zijn op1 Duitsclilands aanstichting thans defini tief overeengekomen. gegeven. Van de Cristobal Colon werden 212 personen gered. Hoe ernstig de ver liezen van het admiraalschip Maria Te resa en van do Almirante Oquendo ge weest zijn, blijkt uit hetfeit, dat slechts 76 man van die twee schepen gered zijn, ofschoon ze meer dan 500 koppen aan boord hadden; een aantal Spanjaarden wisten zich echter te redden door naar den wal te zwemmen. Het stoomschip Wanderer trachtte een talrijke gewapende expeditie te Ba- nes aan land te zetten. Het scheen dat de Cubanen, die haar te gemoet had den moeten gaan, verjaagd waren door de Spanjaarden, maar do Wanderer be gon niettemin haar lading aan land te brengen door middel van booten. Plot seling gaven een duizendtal Spaansche ruiters vuur uit een bosch. Van de veer tig Amerikaansche tirailleurs, die den terugtocht van de expeditie dekten, wa ren bij den terugkeer aan boord van het schip zes gewond. De jonge koning van Spanje lijdt aan do mazelen. De ziekte neemt haar ge woon verloop. STADSNIEUWS Eerste en derde pagina. Haarlem28 Juli 1896 Met wyziging van de beschikking dat Amerika in van den directeur der directe belas tingen enz. te Amsterdam, waarbij j houdt en van een hunner heb ik het j mogelijk met zijn sloep naar de plaat vrijdom van personeele belasting was j volgende vernomeu. toegekend voor een gedeelte der lo- In de Wadden, van de Eems tot kalen van de inrichting van de Hol- Terschelling, bevinden zich verschei- landsche Maatschappij van weten- dene zandplaten, als Simonszand ten schappen te Haarlem, Spaarne no. I oosten van Schiermonnikoog, de Bosch- 17, is bij Kon. besluit, op bet beroep plaat en de Noordwestplaat ten westen van dr. J. Bosscha, secretaris-pen- van Rottum, welke bij laag water ningmeester van genoemde maatschap- droog zijn. Om en bij deze platen pij, die vrijdom ook nog voor ver schillende andere lokalen van de in richting toegestaan. De gasquaestie. Woensdag is in den Amsterdam- schen gemeenteraad behandeld het voorstel van B. en W. o.a. om den gasprys voorloopig op 9 cents te hand haven. Nagenoeg zonder discussie is dat voorstel goedgekeurd. Alleen de lieer Heineken voerde het woord eu verklaarde, geen bezwaar te hebben tegen bet behouden van het tarief voorloopig. Doch dat voorloopig dunrt dikwerf lang, en daarom zou spr. hier gaarne eenige geruststelling hebben. Kunnen B. en W. verzekeren dat wijziging van het tarief een onderwerp van hun dagelyksche zorg is, zoodat men bin nen een tijd, die redelijk mag genoemd worden, een wijziging mag verwach ten? De wethouder Van Leeuwen ant woordde dat B. en W. voorloopige bestendiging wenschen tot het gewij zigde reglement, dat in concept ligt, gereed zal zijn. Het is noodig goede begrootingen te maken, alvorens men tot prijsverlaging kan overgaan. Dio begrooting zal niet lang meer uitblij ven, en de Raad zal dan een oordeel kunnen vellen. De voordracht werd daarna goed gekeurd. Hieruit blijkt, dat bet in elk geval de bedoeling is, voorloopig den gas- prijs te handhaven. Toonkunst. In de bestuursvergadering van de afd. Haarlem van de Maats, van Toonkunst is besloten, dat op de eerste uitvoering van de afdeeling onder directie van den heer W. Robert zal worden uitgevoerd het oratorium Josua van Handel en dat daarbij het vol ledig symphonie-orkest van Haar- lemsch Muziekkorps zal medewerken. Naar wy vernemen wordt bet pen ningmeesterschap van de Sociëteit Vereeniging tijdelijk waargenomen door den vice-president, den heer D. A. Swens, totdat een nieuwe penning meester door de leden benoemd zal zijn. BINNENLAND Zeerobben-vangst. De grootste vischdieven in de Noord en Zuiderzee zijn wel de zeehonden of zeerobben, „phoca vitulina", wat dus eigenlijk zeekalf beteekent. Slechts éene familie is er in ons land, die zich met de vangst dezer dieren bezig en spant het net. Voorzichtig kruipt hp na over de zandbank voort tot bij plotseling opspringt, zooveel be weging en lawaai maakt als maar eenigszins mogelijk is en zoo snel mogelijk nadert. Deniets vermoedende zcehouden duikelen hals over kop in het water eu raken zoo in het net. hebben de robben hunne verblijfplaats. Dit wordt nu niet als een gewoon behalve 's winters, wanneer ze zich net opgehaald, maar met een knup- in volle Noordzee terugtrekken. pol gewapend spoedt de robbonslager De vangst begint half Mei en ein- zich er heen, halverwegen in 't water, digt in 't laatst van Augustus. Vooral 16n telkens inet één slag op de her- echter ia dezen tijd wordt er jaebt jsenpan wordt een dier. dat zijn kop op gemaakt. Zoo is dezer dagen een j even boven water steekt, gedood, gezelschap Engelschen en Hollanders Soms worden enkele levend gevaDgen, met den robbenvangor op de Wad den, om zich met dezen tak van sport te vermaken. Het kan soms dagen duren voordat de gelegenheid zich opdoet om de dieren te schieten, waar toe de jagers zich met een boot van het schip naar eene plaat begeven en daar plat op den grond liggende of kruipende een gunstig oogeublik af wachten. Op den vasten bodem kan de zeehond zich niet snel bewegen, doch altijd nog wol zoo vlug dat men stevig moet loopen om hem bij die dan later in zinken bakken mot zeewater gevuld, vervoerd worden bijv. naar „Artis" in Amsterdam of naar andere dergelijke plaatsen. Dat het net maar niet zoo opgehaald kan worden, ligt ook nog al voor de band wanneer men weet dat de robbon een gewicht kannen verkrijgen van 250 halven Kg. en meer, terwijl de pas geboren jongen reeds een gewicht hebben van ongeveer 20 haive Kg. En wanneer het nu voorkomt dat, zooals mijn zegsman verhaalde, hjj te blijven. Dit is echter niet de wijze,1 eens in één trek 32 zeehonden in het waarop de robbenvaDger zelf, alleen net had, zouden hiervoor wel meer van zijn knecht vergezeld, op de dan reuzenkrachten noodig zyn. De vangst uitgaat. j gevangen beesten worden nu zoo spoe- Wordt hy de zeehonden gewaar, dig mogelijk aan boord van het, op die soms meer dan honderd in getal, een afstand liggend, schip gebracht alle met den kop naar 't water ge- j en verder behandeld ter wille van de richt, zich op een plaat koesteren in j prachtige huiden en de traan. Opper de zon, dan nadert hy zo met zijn j vlakkig geoordeeld lijkt alles vry schip tot ongeveer op een uur af- eenvoudig in zyn werk te gaan, doch stands. Zoo voorzichtig mogelijk nadert wil ik er even aan toevoegen dat dit hy daarop, geheel in het wit gekleed, met een sloep de ligplaats der dieren, zorgende den wind steeds zoo te heb ben dat ze zijne aanwezigheid niet kannen bespeuren door den reuk,die by den zeehond nog veel sterker is dan bij den gewonen bond. Is hy nu op den gewenschten afstand gekomen, dan wordt halt gehouden en een groot net buiten boord gebracht. Dit net van een bijzonder soort van touw, ter dikte van marlyn ver vaardigd, heeft mazen zoo groot, dat joist de kop van een zeehond er door kan. De hoogte bedraagt 18 voet, terwijl het eene lengte heeft van 240 voet. De dryfkurken hebben de grootte van een fliDken turf. Aan 't eind van 't net is een stevig lang touw be vestigd, ook vau kurken voorzien. Aan het voorste gedeelte is een stok verbonden en hieraan een zeil, onder water. Dit wordt nu eerst buiten boord geworpendoor den stroom van het weggaande water gaat het bol staan en trekt het net voort, wat du langzaam gevierd wordt naarmate de kracht waarmee het zeil trekt. Is het nu geheel in 't water gekomen, dan wordt het lange touw gevierd en drijft alles stroomaf tot het zoo recht mogelijk voor de plaats der zeehonden is gekomen. Om dit goed te kunnen zien en tevens om de dieren in den waan te brengen dat een der collega's in het water zwemt, is in plaats van eene kurk achter aan het net een geïmiteerde robbekop van hout be vestigd. Nu gaat de vanger zoo vlak FE! ÜLLETONT. De Schipbreuk van de „Atlanta". zulke daden heeft verricht als jij Wie is arm, die de macht bezit een meisje zoo gelukkig te maken als ik ben V Onwillekeurig was haar stem luider geworden en dit bemerkend zweeg zij plotseling en boog half bukkend haar hoofdje. ,,Mary," fluisterde ik, „ik wil miju En toch zou ik mijn lieve, verstandige dan is ei' nog iets anders, waar ik bij vrouw geen recht laten wedervaren, alsdeze gelegenheid ook op wil wijzen en ik niet vertelde dat de plannen welke dat mogelijk even slecht is dan een ver zij mij bloot wilde leggen niet alleen mijmolmd schip in zee te sturenik bedoel maar ook den bootsman en den armen j nl. heft van bedorven proviand te voor hofmeester betroffen. Zij had. om beide zien. gedachtde bootsman werd in staat ge- Er zijn niet velen die het voor den steld onafhankelijk te leven, zoodat hij zeeman opnemen, omdat men met trots op zij zetten, en hoop, dat men mij zijn betrekking er aan kon geven, als hij hun moeilijkheden en levenswijs niet ,A1 werkte je twintig jaar, hoeveel daarom niet verkeerd beoordeelen zal. wilde, die hem, de vele jaren dat hij 1 zou je dan bespaard kunnen hebben Het was dwaas van me te zeggen, dat gevaren had in aanmerking genomen, en wanneer zal je trots je wreo ik je verlaten ging. Ja, ik zou van je'niet veel voordeelen aangebracht had. de trots bevredigd zijn?" kunnen scheiden, maar tot welken prijs? i De hofmeester ontving jaarlijks een Ik wilde spreken, maar zij hernamhoeveel zou het ons beiden kosten Wat som ruimschoots voldoende om vrouw en „Wat zouden wij aan geld hebben, ge zooeven zeddet, dat ik je lief heb als kind te kunnen onderhouden, zonder dat dat je bespaardet terwijl je weet, dat ik Mary Robertson is waar. Voor mij zelf er iets van zijn ongelukkige hersenen, rijk ben en al wat van mij is ook jou be ben ik er van overtuigd, dat mijn liefde die naar wij hoopten nog wel eens her- hoort je nieit zal ontsieren en wat de toe- stellen zouden, werd gevergd. „Niet veel," zeide ik. komst ook moge brengen met jou, mijn i En nu is 't genoeg. „Zou je mij minder hebben lief gehad dierbaar vrouwtje, aan mijn zijde i9 al- j I9 deze vertelling wel de moeite waard als ik arm was Zou je je leven niet voor les mij om 't even." neergeschreven te zijn. vraag ik mij zelf mij in de waagschaal hebben gesteld, „Nu ben je weer mijn eigen, goede af. Wel. hoe het ook zij er is toch als ik geen cent bezat? Gij hebt mij lief jongen!" was al wat zij antwoordde. iets uit te leeren nl. dat goede zeelui omdatomdat ik Mary Robertson Ik ben deze geschiedenis op zee begon- op den kwaden weg. slechte zeelui tot benen ik bemin jo omdat je Edward nen en wil haar daar ook eindigenof- buitensporigheden kunnen gebracht wor- Royle zijt, alleen om jo zelf. Wilt ge nu choon een ander uitvoerig verhaal, waar- den, en matrozen, die anders geen ziel van mij scheiden, omdat gij te trotsch in ik mijn aankomst te Glasgow, mijn kwaad doen, misdaden begaan door de rijt om ons beiden gelukkig te maken visite bij Mary's tante, mijn huwelijk en schuld der reeders. Ieder mensch weet, Ik wil je alles geven wat ik bezit ik verscheidene andere gebeurtenissen kon dank zij den erastigen, onvermoeiden wil arm en gij moogt rijk zijn, als je beschrijven, als „schipbreuk der Atlan- man, die zijn stem heeft doen opgaan, mij maar niet verlaat. Ospreek toch ta" zou kunnen volgen, wil ik het toch hoe ons land denkt over de schurken die riet van je armoede! Wie is arm, die hierbij laten. onzeewaardige schepen uitzenden. En bekend is. Gij moet onder hen geleefd en met hen geleefd hebben om hun karakter te leeren kennen. Klimt met ze in het want, pompt met hen, eet en drinkt met hen, en onderzoekt him verleidingen aan wal, waar de geldzuchtige vrouwen op hen loeren. Maar hoe moeielijk of iemand ook to voldoen moge zijn in de keus van een onderwerp voor een volksroman, ver trouw ik toch, dat niemand mij van aan matiging zal beschuldigen, wanneer ik een lans breek voor een zeker slag men- schen, waaraan Engeland voor een groot doel haar nationale welvaart en rijkdom danktdie moedig den dood onder de oogen ziendie den strijd tegen de ele menten aanvaardendie maar al te vaak het leven van een straathond leiden wier stem zich tegen de duizend en één ontberingen slechts zóó flauwtjes verheft, dat zij het oor van den landbewoner bij na nooit bereikt, ontberingen, die ons bij het lezen een rilling over het lijf doen gaan, en welke wij alleen trotseeren omdat onze provisiekamers rijkelijk voor zien, onze deposito bij den bankier groot en onze materials invloed, belangrijk zul len zijn. EINDE. vrywel tegenvalt te meer daar er verscheiden handgrepen aan verbon den zyn, die het uitsluitend geheim zyn van de robbenslagers Om maar één ding te noemen er is geen sprake vau, dat ooit iemand liet boven be sproken net ook maar even te zien krygt, ook al uit vrees, niet zoozeer voor de nieuwsgierigen zei ven dan wel hiervoor dat het geheim door middel van couranten zou kannen verraden worden. Electrisch liclit. De kleinen gaan vooraan. Woens dagavond bad te Baarn de officieele opening plaats der electrische verlich ting in deze gemeente. De electrici- teit wordt opgewekt door 2 dynamo's, elk van 150 ampère bij 240 volts, welke gedreven worden door 2 com pound stoommachines van elk 55 p.k. Deze machines ontvangen hun stoom van 2 ketels elk van 20 M vorwar- mingsoppervlak. Als reserve, en ter voorziening in hetnachtbedryf is eene accumnlatorenbatlery opgesteld van 144 ampère ontladingsstroomsterkte. Do electrische stroom wordt door een onderaardsch kabelnet naar de woningen der gebruikers geleid. Reeds zyn al de groote hotels, het stationsgebouw en emplacement der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maat schappij en een groot aantal particu lieren aangesloten, terwijl ook bet stationsplein door vier booglampen electrisch wordt verlicht Luitenant De Bourbon, onlangs door den krijgsraad wegens desertie tot vier maanden gevangenisstraf ver oordeeld, is Dinsdag per trein van Leeuwarden naar Groningen aange bracht en per celwagen naar de cel lulaire gevangenis vervoerd. Koloniën, Pedir. Over de krijgsverrichtingen in Pe dir, tnsschen 21 en 27 Juni, ontlee- nen wn aan de telegrammen van de „Java-Bode" het volgende Den 21 en is het 14e bitaljon uit gerukt naar Padang Tidji. „Het 2e reserve- en het 3e bataljon rukken (zoo werd den 21en geseind) morgen met een peloton cavalerie on der den luitenant-kolonel Willems over Bambi op naar de koeala Gi- giëng. Er worden vivres medegevoerd voor drie dagen. Dageïyks werken honderden dwang arbeiders aan den weg van Pedir naar Padang Tidjiook Atjehers nemen aan dien arbeid deel. De assistent-resident van Telok Se-

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1