maweh is tijdelijk naar zyn stand plaats vertrokken en zal onderweg Passangan aandoen. De gouverneur keert Zaterdag van Ko:aradja naar Segli terug. Dan zal spoedig op groote schaal worden uit gerukt, vermoedelijk over Keumangan naar Ndjong." Sedert 2 juni was men bezig kam pong Garot telefonisch met het bivak te Segli te verbiuden. De colonne van den luitenant ko lonel Willeins is den 24en zonder eenig verlies te hebben geleden in het bivak Segli teruggekeerdin den nacht van den 23en op den 24en werd het bivak betrokken io Waido in de moekim Parit; de terugmarscb ge schiedde in twee colonnes over kooala Gigiëng. De versterkingen by Kota Poetoh warou niet bezetslechts enkele schoten vielen uit Bambi Pe- najoeng. Het 14e bataljon is eveneens van zijn tocht naar Padang Tiüji terug gekeerd het werd aileen uit de heu vels ten Noorden van die plaats licht beschoten, waardoor een mindere licht gewond werd in den bovenarm. Den 26en zouden 3 compagniën van het 2e bataljon uitrukken naar Pa dang Tidji. Bij deze colonne zouden zich aansluiten de majoor der genie Kerlen en de hoofdingenieur der staatsspoorwegen Wyse, om persoon lijk het terrein in oogenschouw te nemen voor de aan te leggen tram van Selimoen naar Segli. Deze tocht werd echter tot nader uitgesteld. Den 26en werd uit Segli geseind: „De gouverneur is te Segli terug gekeerd, maar dr. Snouck Hurgronje is te Kotaradja achtergebleven onder behandeling van dr. Eüerts de Haan; de geleerde ontving van een paard een trap tegen de knie, die gemas seerd moet worden. Volgens ingokomen berichten zyn tal van moslemin uit verschillende staatjes en ook beuden van Tookoo Oemar saamgetrokken in Oenoe, Gloempang Pajong en Tempin raja, waar zy zich versterkt zouden heb ben. Daarom wordt uitgerukt door bet 3e en 14e bataljon infanterie, de ma rechaussees, een sectie genietroepen, een sectie bergartilierie, twee pelotons cavalerie, trein en ambulance; er wor den voor drie dagen vivres raedege- namen. Hetgouveruements-stoomschip „Gier" moet zich don 29en dezer be vinden voor de Koeala Ndjong en voert nog voor vier dagen vivres op. Het geheel staat onder commando van den kolonel van Heutsz. Het 2de reserve bataljon is belast met den transportdienst naar Garot en kan desnoods oprukken tot den Glè Gaposi. Er wordt van Segli opgerukt over Soekoen, Mamplan, lboih, Reung- Reueng, Kom Boee. Koeta Adam, Karieng, Aramaneb, Paloh I. Amat, Lambaro, Poeloe Gadjah mati en Arou om 's vijands positiën uit het Zuiden en het Oosten omvattend te nemen." Vele belangstellenden, zoowel bur gers als militairen, woonden den 20d Juni de plechtige uitreiking by van het ridderkruis der Militaire Willems orde aan den fuselier R. Wartena. Om 7 uur had zich het 10de bataljon onder commando van den kapitein Royen op het Waterlooplein in carré opgesteld tegenover den held van den dag, een persoon van middelmatige gestalte met een kranig militair voor komen. Nadat de troepen hun plaats hadden ingenomen en het in den strijd gehavende vaandel zich voor den held had opgesteld, sprak kapi tein Suyderhoud lezen toehy her dacht in het kort de feiten, waardoor de fuselier Wartena zich had onder scheiden en die de Koningin de hooge militaire belooning heeft waardig ge acht. De fuselier Wartena maakt deel uit van de colonne Platt, die in het laatst van het vorige jaar de rust op Lombok herstelde. Het was by de bestorming van een der versterkingen, dat Wartena op het sein van atta queereu zich het eerst een weg wist te banen door een versperring van bamboe doeri en zich met waren hel denmoed tegen de opdringende kwaad willigen verdedigde. Zeventien lans steken deden hem neerzijgen, en nog wist hy zich van zyn geweer met succes te bedienen, totdat zijn kame raden hem te hulp kwamen. Nadat kapitein Suyderhoud het betrekkelijke koninklijke besluit had voorgelezen, hechtte bij het kruis op de borst van den nieuwen ridder, die daarop met de hand om het vaandel den eed af legde. Zyn mederidders traden daarna voor en gaven hem de accolade. Na dat de troep voor Wartena gedefi leerd had, was de plechtigheid afge- loopen. („J.B.") Omtrent den diefstal ten nadeele van den sultan van Soeloe, meldt de „Straits Times", dat aan juweelenen contanten een bedrag van 13,815 dol lars ontvreemd werd. De sultan ver telt dat toen hy van zijn reis van Mekka te Singapore in de Arabische straat zijn intrek genomen bad, om streeks den ochtend eea man voor zyn bed stond. Iu de meening dat het iemand van zyn gevolg was, riep hy den man toe, die daarop nit het open staande raam trachtte te ontvluchten. De sultan sprong uit zyn bed en greep den kerel aan, die zich echter wist los te rukken on de vlucht nam. Hy had zich blijkbaar met olie inge smeerd, meende de vorst By onder zoek bleek deze beroofd van zyn kroon, met diamanten en paarlen be zet y6l« andere gonden voorwerpen, en het tractaat tnsschen hem en het gouvernement van Saudakan. Zoo keert de saltan naar zyn negorij terug in stichting voor-, materieel evenwel belangrijk achteruitgegaan. De „Java Ct" deelt mede dat de directeur van 's lands plantentuin te Buitenzorg gemachtigd is om den chef der file afdeeling dier inrichting dr. P. van Romburgh in verschillende gewesten van Java en de buitenbe zittingen een onderzoek te laten in stellen naar voorkomen, afkomst en wijze van winning van het product van caoutchouc-, voor zooveel noodig en mogelijk tevens van getah-pertjha- leverende planten, en de daartoe noo- dige reizen zooveel mogelijk tevens dienstbaar te laten maken aan andere tot den werkkring van genoemden ambtenaar behoorende onderwerpen. Het „Soerab. Hdbl." verneemt, dat het voorstel in zee is om de Soein- bing, het laatsterader-stoomschip van de Indische marine, buiten dienst te stellen en op publieke vendutie te verkoopen. Het schip, ongeveer drie- en-twintig jaar oud, zal hoogstwaar schijnlijk voor afbraak verkocht wor den, want het is door zyn bouw min der geschikt om als zeilvaartuig, zoutschip bijv., te dienen. De Soem- bing heeft dan ook meestentijds dienst gedaan als rivierboot. Toch zou het voornemen bestaan om het schip |uiet voor een appel en ei los te laten, en moet een limite van 7 a 8000 gulden voorgesteld zyn. Uit Bangkalan schrijft men aan het „Soer. Hbld.", dat volgens schatting alleen iu de residentie Madoera duiten in omloop zijn voor een bedrag van meer dan vijftien millloen gulden. Schrijver zegt dat zulks zekerlijk ongelooflijk klinkt, doch wanneer men weet dat de duiten overal op dat eiland als betaalmiddel gebezigd wor den, dat haast een ieder, zoowel op de hoofdplaatsen als in de desas, in 't bezit is van duiten, dan komt ge noemd bedrag zoo onwaarschijnlijk Diet voor, te minder daar vermoed wordt dat op meergenoemd eiland hier en daar duiten aangemunt wor den. Le&'fces'eei K^nst. De 19de Jaarlyksche examens der Noderlandsche Toonkunstenaars-Ver- eeniging zijn Woensdag te 's-Graven- hage in het lokaal „Pulchri Studio" voortgezet, Yan de 5 candidaten zijn geslaagd voor piano (l. o.) de damesC. E. Smit, te DierenM. van Hengelaar, te Utrecht en L. H. van Sillevoldt, te Oestgeest. De N. R. Ct. deelt mede, dat het hof der kanselarij den verkoop be krachtigd heeft van de stukkeu van Oud-Hollandsche meesters, uit de collectie van de weduwe Hope aan de kunstkoopers Wertheimer, voor 121,550 pond sterling. ONDERWIJS. Academische-examens. Aan het staatsexamen te 'sGra- venhage tot toelating aan de univer siteit namen van 25—27 Juli deel 5 candidaten voor de faculteiten der godgeleerdheid enz. Toegelaten zyn 2 candidaten, nl. mej. D. C. E. Pouw en de heer P. J. V. M. Sopers. Voor de faculteiten der [geneesk. enz. werden 6 candidaten geëxami neerd. Toegelaten zyn 5 candidaten nl. de heeren M. de Carpentier Wil der vanck, J. W. Poser, P. Kremer, G. van Beek en mej. A. J. Heidema. Het examen wordt voortgezet met 2 candidaten. Na voortzetting van het examen is van de vorige groep alsnog geslaagd de heer A. Perel (A.) Leger en Vlooi. Bij het toelatingsexamen tot het reservekader der Infanterie en der Artillerie, dat den 21en dezer aan ving, hebben 143 adspiranten voldaan, 16 trokken zich terug en 63 moesten worden afgewezen. Voorbereidend militair onderricht. Ter voorkoming van teleurstelling wordt er aan herinnerd dat de aan melding tot deelname aan bet boven genoemde onderricht dit jaar moet hebben plaats gehad vóór 1 Aug. In dien ter plaatse, waar men aan het onderricht weuscht deel te nemen, Infanterie of Vestingartillerie garni zoen houdt behoort men zich aan te melden bij den commandeerenden offi cier der Infanterie of der Vesting artillerie, indien dit niet het geval is bij den Burgemeester. Militieplichtigen, die in het bezit zyn van een getuigschrift W., waar uit blykt, dat zy met vrucht aan het voorbereidend militair onderricht heb ben deelgenomen, komen vóór andere miliciens hunner lichting in aanmer king om tot een graad te worden op geleid en worden, zoodat mogelijk is, ingelijfd bij het wapen en het garni zoen hunner kenzeadspiranten voor het reservekader kunnen door deel name aan dat onderricht het getuig schrift F. verwerven, dat gevorderd wordt om tot dat kader te kannen worden toegelaten. RECHTSZAKEN. Jeugdige zakkenrolsters. Voor de rechtbank te Roermond hadden zich Dinsdag te verantwoor den: le Johanna Dörenberg, oud 17 jaren, en 2o Aüna Sevenich, oud 14 jaren, beiden wonende te Roermond, thans gedetineerd. Op 1 Juli jl. toen beklaagden van hare zwerftochten huiswaarts keerden (beiden moeten door bedelen in haar onderhoud voorzien), ontmoetten zy naby R°er den heer Moetwil en ver zochten hem om een aalmoes, waarop deze zyn poriemonnaie te voorschijn haalde en haar ieder een cent gaf. Door Johanna D. werd opgemerkt dat M. de portemonnaie in zijn rech ter jaszak stak en dat zich daarin eenige thalers (f 1.80) bevonden. Bei den bleven M. op eenigen afstand volgen, totdat Johanna U. zich weder om bij hem vervoegde met de vraag hoe laat is het, waarop deze ant woordde, kwart voor zes. Hierop ging Johanna D. heel dicht by M. staan, quasi om zich van de waarheid te overtuigen, doch wist onder dit bedrijf de portemonnaie uit diens zak te halen, zonder dat deze iets bemerkte. Naby de Roerbrug gekomen werd de verdwijning van de portemonnaie door M. opgemerkt en zijue verden king viel dadelijk op de beide meisjes. Toen bleef hij wachten totdat zij hem hadden ingehaald en vroeg haar of zy zijn portemonnaie niet gevonden hadden of daarvan niets afwisten, waarop eene onschuldige ontkenning volgde met de bemerking, dat, wan neer hy aan hare woorden geen geloof hechtte, hy haar maar moest visiteeren. De heer M. stelde de marechaussee van het gebeurde in kennis en de beide meisjes werden in verhoor genomen. Aanvankelijk Deweerden zy van de portemonnaie niets af te weten, doch door verschillende vragen in het nauw gebracht, legden zij eene volledige bekentenis af. De inhoud der portemonnaie, be staande uit vier thalers, een 10 mark stuk, twee 50 pfennigstukken bene vens eenig kleingeld was door Johanna D. naast den weg in den grond ge stopt, tetwjjl zy de ledige portemonnaie wegwierp. In den namiddag van den daarop volgenden dag werd het geld door haar uit den grond gehaald en achter het huis van haar grootvader op het Begijnhof verborgen, alwaar hy by aanwijzing, door de marechaus see ook gevonden werd. Tevens hadden beiden zich nog te .erantwoorden wegens diefstal van een tafelmes en buissleutel, ten nadeele van A. Evers, echtgenoote van A. Simons. Deze voorwerpen werden mee genomen uit wraak, dat haar geen aalmoes werd gegeven. Het O. M. eischte voor Johanna D. eene gevangenisstraf van 6 maanden en voor Anna S. gedurende vijf jaar opzending naar een Rijksopvoedings gesticht. GELENGD NIEUWS De ramp der „Bourgogne". De procureur-generaal der Fransche Republiek heeft last gegeven zes matrozen van de „Bourgogne", die dezer dagen aan boord van de „Bre- tagne te Havre zyn aangekomen, in hechtenis te nemen. Twee andere matrozen worden aanbevolen voor een belooning wegens hun moedig gedrag na de aanvaring. Volgens het rapport van den capi taine-de-vaisseau Aubert, door den Franschen minister van marine be last met het onderzoek van de ramp, is het onwaar, dat de bemanning der „Bourgogne", zonder om het lot der passagiers te denken, alleen op eigen heil bedacht is geweest. Integendeel heeft zij alles gedaan om (fépassagiers te redden. De schandelijke dingen, die er gebeurd zijn, zyn bedreven door vreemde matrozen. (Wij laten dit laatste bericht voor rekening van de Petit Bleu, schrijft de N. Ct.het prijzen van de be manning in haar geheel en de afkeu ring, over vreemde matrozen uitge sproken, is moeielyk met elkaar te rijmen en ook met het in hechtenis nemen van zes matrozen, of dit moesten de vreemde matrozen zyn. Het onder zoek van Aubert lijkt ods ook wat spoedig gereed te zyn gekomen. De „Bretagne" met eenige overlevenden van de ramp is pas aan.) Thans wordt weder gemeld, dat ook de zes laatste Oostenrykscbe matrozen van de „Buurgongne" die te Havre nog in hechtenis waren, op vrije voeten gesteld zyn daar de rechter moest erkennen dat er geen aanleiding bestond om hen te ver volgen. Hoe de zaak nu eigenlijk precies in elkaar zit, is niet heel duidelijk. Twee jonge meisjes vermoord. Een verschrikkelijke misdaad is in een bosch by Glerwitz (in Silezië) gepleegd. Twee jonge zusters, de 18 jarige Marondel en de 23-jarige Johanna Pieczka uit Latscha zyn daar vermoord gevonden. De beide meisjes hadden zich samen van haar in de nabijheid vao Gler witz gelegen woonplaats Latscha naar het naburige Rackowitz begeven, waar de oudste der zusters van den Bur gerlijken Stand stukken moest balen, benoodigd voor haar aanstaand huwe lijk. Toen de zusters des avonds tus- schen zeven en acht den terugweg van Rackowitz naar huis aannamen, vergezelde haar stiefmoeder haar, die echter voor zij in het dichte Schie- rakowitzer bosch kwamen, haar weder verliet. Te Latscha kwameu de meisjes niet aan, waarom men den volgenden morgen op onderzoek uitging. Weldra vond men de ongelukkige meisjes in een verschrik kol ij ken toestand. De jongste zuster was de hals tot aan de wervels afgesnedende moord op haar was blijkbaar gemakkelijk ge schied. De oudste daarentegen moet zich krachtig hebben verzet, waarvan haar talrijke, lichte wonden getuige nis aflegdenook was haar io den stryd de linkeroorbel afgerukt. Men vond haar met een doek in den mond en neemt daarom aan, dat de dood door verstikking is veroorzaakt. Als van de misdaad verdacht, worden twee Zigeuners opgespoord. Beiden zijn dien nacht in het bosch gezien. Ver moedelijk zyn zy echter naar Oosten ry"k gevlucht. Alles wyst op een roof moord, want de zakken hingen, toen de lijken gevonden werden, buiten de kleederen en waren ledig. Bismarck. Gemeld is dat onrustbarende be richten de ronde doen over Bismarcks gezondheidstoestand. Nadere berich ten noemen deze alarmeerende tijdin gen evenwel overdreven, en men moet in Bismarcks omgeving niet onmid dellijk bezorgd zyn. Moordaanslag op een rechter. Een rechter te Manchester is het slachtoffer geworden van een moord aanslag door een veroordeelde. Voor hem was oen gerechtsdienaar versche nen op wiens gedrag ernstigo aan merkingen werden gemaakt. De rech ter vond de beschuldigingen gegrond, en veroordeelde den man tot ontzet ting uit zijn ambt en tien pond boete. De gerechtsdienaar trok daarop zyn revolver en loste voordat iemand het verhinderen kon, drie schoten op den rechter, die hem in de kaak en den hals troffen. Zyn toestand is zorg wekkend. De moordenaar werd ge grepen. By een bestijging van den Mont Blanc door een troep Italiaansche touristen is op den Dome-gletscher het lijk van een joDgen man gevonden. De ongelukkige was doodgevroren. Hy had uit Courmayeux alleen den berg willen beklimmen en zyn plan niet opgegeven, hoewel hem vaQ be voegde zjjde met nadruk was ver zekerd, dat zijn onderneming gelijk stond met zelfmoord. De uitkomst heeft bewezen dat de bezwaren maar al te zeer gegrond waren. Hotelbrand. Op den top van de Daube, de bergmassa die ten zuidoosten Iuterla- ken insluit, vooruitspringende! usschen het Lauterbrunuendal en het Brienzer meer. is 1400 meters hsog boven de hoofdplaats van het Berner Oberland een schitterend rotspunt: schitte rend zoowel in letterlijken zin, door den glans van het schiefergesteente, als overdrachtelijk, omdat zy een der mooiste uitzichtspunten in die heer lijke bergstreek is. Wetterhorn, Grin- delwaldgletscher, Schreckhorn, Eiger, Monch, Jnngfrau, Finsteraarhorn, al die en ontelbare andere alpentoppen ziet men van de Schynige Platte (al dus heet die top( iu een halven cirkel voor zich, en die dringt daarbeneden het oog door in de twee dalen, die van Lauterbrunnen en Grindelwald naar Interlaken gaan, en omvat het in één blik de zomerbadplaats „tus- schen de twee meien", de Thunersee met den Niesen en Beatenberg en de Brienzersee. Op dat uitverkoren plekje bouwde de mensch een huis, waar de berg- klimmer spijs en drank en eea bed vinden konen toen vyf jaren gele den de Zwitsersche ingenieurs, tegen den bergwand op, een tandradspöor- weg naar den Schyuige Platte had den gebouwd, die voor 10 francs heen en weer den luien mensch een klimpartij van 4 uren op en 3 uren af bespaarde, werd dat huisje weldra een groot hotel,waar men even goed een „plat du jour" kon krijgen als in „Riche" of „Kras". Reizigers in het Berliner Oberlaud zullen zich echter dezen zomer na het genot van dat restaurant 2000 meters boven de zee moeten ontzeg gen. Dinsdagnacht is het hotel op de Schyoige Platte afgebrand. Gelukkig konden allen, die er in waren, zich nog intijds redden. Toevallig werd juist dien dag het stoffelijk overschot van den aanlegger van den Scbijnige Platte-spoorweg, den ingenieur Pürapin, iu het crema torium te Zurich verbrand. Een keverplaag. Te Bucharest werd in de vorige week boven de stad een donkere wolk gezien, welke bleek te bestaan uit een onnoemelijke boeveelheid kevers, die, aangetrokken door het licht der straten, op de stad neer streken. In een oogwenk waren alle straten, parken en tuinen met kevers bezaaid, zoodat in de tninen der ver schillende koffiehuizen alle bezoekers de vlucht nameuop sommige straten lagen de onaangename gasten een vinger dik. In den zomer van 1870 is Bucharest eveneens door zulk een keverregen geplaagd. De Chineezen beweren dat zij de boekdrukkunst, bet buskruit en alles, wat de moeite van aitvinden waard is, reeds uitgevonden hebben in een tijd, toen de vreemde duivels nog barbaren waren. Het rijwiel echter is een vrucht van de moderne schran derheid, waarvan zelfs de wijsheid van Confucius geen begrip had, maar toch verdwijnt het Chinoesche con servatisme door de sympathie,welke de zonen van het Hemelscbe rijk het rywiel toedragen, al zullen we zeker binnenkort verrast worden met de mededeeling, dat de keizer of de keizerin-moeder de voorouders van de oen of andere rijwielenfirma in den adelstand verheven heeft. De Engelsche consul in Shanghai schrijft in zyn mededeeliogen over 1897 dat voor het eerst de rijwielen op de han- delslysten iu dat jaar een plaats inna men en wel voor een waarde van 10.000 pd. st. De Amerikanen hadden het eerst hun intrek gemaakt, doch reeds hadden verscheidene Engelsche fabrikanten dit voorbeeld gevolgd. Vele Chineezen zijden reeds fiets en met het oog op de slechte verbindin gen met het binnenland, bestaan er goede vooruitzichten in deze brarche. Den Engelscben rywielfabrikanten wordt echter voorgehouden, dat men behalve op soliditeit in China erg op de dubbeltjes gesteld is en de fietsen dus goedkoop dienen te zyn. Gelet op het klimaat, waarbij metalen spoe dig oxydeeren, is bet nikkelen der machined reien niet aan te bevelen. Hooge gearing zal hot meest gewild zijn, omdat de wegen er vlak zyn. Zonnesteek. De zonnesteek is een soort besmet telijke ziekte; tot dit resultaat komt dr. L. Sambon, die van deze ziekte eene bijzondere studie heeft gemaakt. Het is zeker, zegt dr. Sambon, dat zonnesteek niet alleen aan groote hitte en den directen invloed van zon nestralen te wijten kan zijn. Ware dit het geval, dan zou zonnesteek in alle warme landen voorkomen. Maar in vele van de warmste streken is siriasis (zonnesteek) geheel onbe kend. Eene merkwaardige overeenkomst is tusschen de geschiedenis van de verklaring van het ontstaan van zon nesteek en van rheumatiek. Beiden werden vroeger aan meteorologische oorzaken toegeschreveuvan de eene heette groote hitte, van de andere koude en vocht, terwijl nu voor beide de directe oorzaak in het aanwezig zyn van levende ziektekiemen wordt gezocht. Nog eens Turkscho ambtonaron. In de Turksche bladen kan men de mededeeling lezen, dat door de keizerlijke schatkist in naam van den minister van buitenlandsche zaken een klacht wegens verduistering van gelden is ingediend tegen de volgende Turksche consuls in het buitenland tegen den gewezen consul te Peters burg (verduisterde som20280 piaster), tegen de gewezen consuls te Giurgewo, Boghos effendi (3975 P.) en Agof- effeudi (12027 P.), tegen den oud-consul van Kephalonia Kulderari-effendi (18762 P.), tegen den ex-consul te Boekarest Goban-effendi (4650 P.), tegen den oud-consul te Dornitza Joannides-effendi (18427 P.) en tegen den voormaligen consul te Londen Emin-effendi (20441 P.). De l<ranlif. Ztg. teekent hierbij aanDeze lyst zou nog belangrijk uitgebreid kunnen worden. Het is bekend, dat de Turksche vertegen woordigers in het buitenland zich vergrepen hebben aan de inkomsten van het consulaat om in hun behoeften te voorzien, want salarissen uitbetalen deed men in Konstantiuop 1 niet en de voornaamste aanklacht moet dus tegen de keizerlijke schatkist zelf worden ingediend. Zola goschorst. Het decreet van den President der Fransche Republiek waarbij de uit oefening der rechten, aan Zola's offi cierschap van het Legioen van Eer verbonden, geschorst wordt, luidt al dus: „De President der Republiek: „Gezien Overwegende dat, zoo als het vonnis uitwijst, deze laster, waarvau le sieur Zola den ernst zeer goed berekend heeft, ten zeerste de gemoederen in beroering heeft go- bracht, en nog verergerd is door de houding van den beschuldigde „Overwegende dat „le sieur Zola" veroordeeld is tot het maximum der straf, bij de wet bepaald „Overwegende dat de aard van het misdrijf en de zwaarte van de straf het schrappen van den „sieur Zola" van de registers van het Legioen van Eer zouden rechtvaardigen; Maar overwegende dat het vonnis by verstek gewezen is en, aan niemand beteekend zijnde, niet definitief is „Besluit Art 1. „Le sieur Zola Emile-Edou- ard-Charles-Antoine, bovengenoemd, wordt tijdelijk vervallen verklaard van alle rechten en voorrechten, aan het ofticierskrnis van het Legioen van Eer verbonden, zoolang geen con- tra-dictor vonnis gewezen is en het over hem uitgesproken vonnis niet definitief is; hem wordt tevens voor denzelfden tyd het recht ontzegd, eenige Fransche of vreemde decoratie of medaille te dragen." Do zaak Droyfus. Id het paleis van justitie liep Woensdag het gerncht dat kolonel Picquart nog een tiental klachten zal indienen tegen zeer bekende per sonen, onder wie generaal de Pel- lieux. Generaal de Gallifet, die te Ma- riënbad een kuur maakt, is onver wijld naar Parijs teruggeroepen, waar zijn tegenwoordigheid vereischt wordt by de instructie tegen Esterhazy en Picquart. Het vonnis van Versailles zou Woensdagochtend ook Perreux, di recteur van de „Aarore" beteekend worden, maar deze bleek sedert drie dagen nit de stad te zijn en op het bureau Yan het blad weigerde men de beteekening te ontvangen. Volgens den „Corriere di Napoli" heeft Caseila verteld dat Schwartz- koppen hem den 4den Januari een brief voor Panizardi meegegeven heeft. Daarin stond: „Hoe kan die schurk van een Esterhazy uit de klem komen, en hoe zal by in Frank rijk kunnen blijven wonen, al wordt hy vrijgesproken?" De behandeling van het appèl van Zola en Perreux tegen het vonnis, waarby zy wegens oeleediging van de d ie schriftkundigen van het proces Esterhazy veroordeeld zijn, Zola tot 15 dagen'gevangenisstraf (met toepas sing van de wet Bérenger) en 2000 fr. boete, en Perreux tot f 5oO fr. boete, en bovendien samen tot 15,000 fr. schadevergoeding, is vastgesteld op 10 Augustus. Gelijk men weet hebben ook de schriftkundigen en bet open baar ministerie appèl aaDgeteekeud. '*le?*i7oSg Siadssssetsw» „Luilokkorland.' Woensdagavond ging inden schouw burg het overbekende stuk „Luilek kerland", revue van A. Reyding. Hoe wel het stuk reeds eenmaal in Haar lem opgevoerd was, bleek toch dat als men goed spel en vroolyke mu ziek te hooren krijgt, al is het een paar dagen voor de kermis, men wel geld voor de comedie overheeft. De zaal was dan ook zeer goed bezet en als men een blik liet gaan over de gaan derij geleek het wel eene tentoonstel ling van hoofden. Het stuk werd, wat met eene 351e opvoering geen wonder is, zeer goed en vlag gespeeld, en al de personen waren zeer goed iu har.ne rol. Pietje Puck had met Zwarte Kardoes een enorm succes. De beer van Lier had voor die rollen dan ook geen geschikter personen kunnen vinden dan den heer Grootveld en mevrouw André—Meeuwisse. Ook mevr. de la MarKley was, als altijd in eene zeer platte rol, eenig en had dan ook uitbundig succes evenals de heer Kelly, als „Brave Hendrik. Hetzelfde stuk zal Donderdagavond weder op gevoerd worden, wanneer het evendruk loopt als de 351ste opvoering heeft de heer Van Lier niet te klagen over het Haarlemsche publiek. De loodgietersknecht Karei Ver steeg, die onlangs uit de goot van de school aan de Nassaulaan viel waarvan wy indertijd melding maakten, heeft Woensdag als hersteld het St. Elisabeths Gasthuis verlaten. El0ctriscli0 vortooning. In ons vorig nummer heeft men kunnen lezen, dat op ket programma der in de groote zaal van de Sociëteit Vereeniging te geven spectacle con certen een nummer voorkomt met electrisch licht. Daar de Sociëteit naar men weet zelf geen electrisch licht heeft, zou dit nummer onmogelijk zyn geweest zonder de medewerking van de firma Joh. Enschedé Zonen, die van hare fabriek nit den benoodigden stroom zalleveren. Onvoorzichtig. HedeD morgen omstreeks 9 uur had op de Kaasmarkt by de Waag een ongeluk plaats dat nog betrek kelijk goed is afgeloopen. Een jongetje, wonende in de Hondensteeg, reed met een wagen van de firma Pianje en Blansert mede, toen hy op bovenge noemde plaats gekomen eensklaps van den in gang zynden wagen af sprong, met het ongelukkig gevolg, dat hy kwam te vallon en het ach terste wiel over éen zijner beenen ging, dat daardoor zwaar gekwetst werd. In het koffiehuis van den heer Nelis binnengedragen, werd direct dr. v. d. Berg ontboden, die dan ook het eerste verband legde. Het jongetje werd hierna door een der zoontjes van den heer Nelis met een bokkenwagen naar huis gebracht. Bij Kou. Besluit is aan Mevrouw Mr. N. G. Cnoop Koopmaos aihier, vergunning verleend tot het honden van eene verloting van drie spreien en andere handwerken. De opbrengst dezer verloting dient voor den aan koop van een harmonium voor het Gereformeerde Weeshuis te dezer stede. Het aantal loten bedraagt 600 a 25 cents. De heer K. van Eden alhier is op de tentoonstelling van de Holl. Maats, van Landbouw te Spaubroek bekroond met een Bestuursprys als hoogste on derscheiding, voor schapenwascbmid- del en zaaigroeD, niet bij het program ma gevraagd. Naar ons wordt medegedeeld heeft de heer F. Z. Reneman, onlangs al hier overleden, aan de Christelijke in richtingen voor vallende zieken Be- thesda en Sarepta een legaat beschikt, bestaande uit 10 hectaren bouwgrond in de provincie Groningen. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK Uitsprakeyi. J. Oliemaus, tegen wien wegens valschheid in geschriften een gevan genisstraf van zes maanden was ge- eischt, werd deswege veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. J. Zeilmaker, die op 23 Juni jl. een hond zoodanig bad mishandeld, dat de dood daarvan het gevolg was, en tegen wien voor dit feit f 15 boete subs. 10 dagen hechtenis was geëischt,

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2