NIEUWS» EN ADVERTENTIEBLAD. -A^03sri<r3nMZEnsra?sz=i^i:j"a: Db oorlog tusschen Spanje en Amerika. BSMMEaaLA&D. De Hertog van St. Osmund, I) •3£e Jaargang. Dinsdag 9 Augustus Ï898. Ho 4634 HAARLEMS DABBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden„1.30 ■Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden„1.65 Afzonderlijke nummers0.05 •Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden„.0.80 „de omstreken en franco per post-. 0.37b 2 A T~)T7~PTF?,rTTT!-NrrT I H! 1ST Van 1 —5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Ad verten tien worden aangenomen deor onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 3Ibis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Ny verheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN bet, Arrondissement Haarlem is de prys der Advertentiën van 1—5 regel» f 0,75, elke regel meer f0,15; Reclames per regel f 0,30. Agenten voor dit|blad in den omtrek zijn BloetnendaaïSantpoort en SchotenP. v. d. RAADT. Zandpoort Heemstede, 3. LEUVEN,by de tol; Spaamdam, C. HARTENDORPZandvoort, G. ZWEMMER Veisen, W. 3. RUI3TER; BeverwijkJ. HOORNS; Hillegom, ARIE HOPMAN, Molenstraat, Genoemde Agenten nemen Abonnementen eD Advertentiën aan. De vrede is weer een grooten stap na der gekomen. TJit Madrid wordt geseind dat de ministerraad heeft besloten, dej grondslagen van het antwoord op de door Amerika voorgestelde vredesvoor waarden goed te keuren. De hertog van Almodovar werd belast met de redactie van het antwoord, dat in den minister raad van morgen zal worden gelezen en Uit goede bron wordt verzekerd, dat het antwoord van Spanje geen aanleiding zal geven tot een nieuw antwoord van Amerika, De correspondent van de Post te Was hington beweert van beslist bevoegde zij de vernomen te hebben, dat liet Fr ari sche gezantschap bericht heeft ontvan gen dat Spanje besloten heeft de vredes voorwaarden aan te nemen. Een nader telegram uit Madrid dd. 7 dezer bevestigt het belicht dat Spanje de vredesvoorwaarden van de Vereenig- de Staten aanneemt. Een telegram van denzelfden datum uit Madrid vermeldt nog het volgende Naai' luid van inlichtingen uit goede bron bespreekt Spanje de vier voor naamste punten van de nota der Ver- eenigde Staten niet, maar terwijl de Re geering verklaart de voorwaarden aan te nemen, geeft zij als hare meening te kennen, dat de vijandelijkheden gestaakt moeten worden om te beletten dat de definitieve onderhandelingen over het vredesverdrag den invloed van de oor logsgebeurtenissen ondergaan Minister-president Sagasta heeft een onderhoud met de Regentes gehad die de algemeene trekken van Spanje's ant woord goedkeurde. De vei'gaderiiig van den ministerraad is tot Zondagavond uitgesteld omdat de 6paansc.be nota nog niet geheel geredi geerd is. De regeering gelooft dat de Ver- eenigde Staten het antwoord van Spanje zullen aannemen. Het antwoord zal ze ker Dinsdag op het Witte Huis zijn. De vijandelijkheden zouden na de aan neming onmiddellijk geschorst worden. De minister van oorlog te Washing ton ontving een telegram van generaal Miles uit Ponce, meldende dat Guaya- ma Vrijdag genomen is na geringen te genstand. Uit Ponce wordt geseindNa den Vrijdag gehouden krijgsraad is generaal Miles naar het front vertrokken. Uit Ponce wordt van 6 deze aan de N.-Y. Herald geseind, dat de Ameri- kaansche troepen voorwaarts trekken op den weg naar San Juan. Volgens een bericht uit New-York legt het ministerie van oorlog zich nu met alle kracht toe eindelijk tochop het wegzenden van generaal Shaffer's leger van Cuba naar Montauk Point. Vijf cavalerie-regimenten zullen inge scheept worden. Te Montauk wordt een kamp in gereedheid gebracht, en intus- echen heeft minister Alger naar generaal Shaftc-r geseind dat hij zijn troepen tij delijk naar San Luis, !n het binnenland moet overbrengen, waar het gezonder moet zijn. De Evening Post zegt dat het tele gram van de generaals op Cuba, over den verschrikkclijken toestand van het leger, de grootste sensatie gewekt heeft, en groote ergernis ook bij de regeering. Insubordinatieroepen de vrienden van minister Alger. „Bij de gedragslijn die, men op het ministerie van oorlog pleegt te volgen, zegt het blad, hebben Shafter en zijn onderbevelhebbers blijkbaar ge dacht dat zij moesten "doen wat zij kon den om hun soldaten te redden die ten deele aan politieke doeleinden, ten deele aan administratieve onbekwaamheid, op- offord werden." De Spaansehe ministerraad is Zater dagmiddag bijeen gekomen. De minister van buitenlandsche zaken zou hem het antwoord van Spanje op de nota van de regeering te Washington ter beoordee ling voorleggen, welk antwoord Sagasta vóór de bijeenkomst aan de goedkeuring van do Koningin-Regentes zon onder werpen. Men denkt dat in de nota van Spanje de vredesvoorwaarden worden aangenomen. De Amerikanen bezetten Vrijdag het oostelijke deel van Portorico. Kleine af- deelingen mariniers zijn aan W3: gegaan om de vuurtorens langs de kust weer aan te steken, zij ondervonden geen verzet. Oorlogsschepen zijn uitgezonden om de waarschijnlijk tengevolge van een mis- transportschepen te vereenigen die, verstand, om het eiland heen verspreid liggen de samentrekking van die sche pen te Ponce, waar Miles ze verwacht, zal verscheiden dagen duren. De blok kade van San Juan wordt slechts uitge oefend door de New-Orleans. STAOS»3EUWS Eerste en derde pagina. Haarlem, 8 Aug. 1898. Voor het akte-exatneo i raosehe taal l.o. zyn Zaterdag te 's Gravenhage geslaagd inej. J. K. Vrydag en de heer G-. J. van der Heyden, beiden al hier. moet leveren. Voor het overige is nog weinig van de preparatieven te bemer ken. En dat verwondert mijwant zoo men niet wil dat in de laatste dagen van Augustus en de eerste van September hals over kop moet worden gewerkt en men niet voor het feit wil komen te staan dat men, met nachtwerk zelfs, met 't geheele feestkleed voor de Residentie niet gereed kan komen, dan is het zaak reeds nu de handen uit te steken. He geloof bovendien dat er nog een goede reden is om maar vast flink de versieringsarbeid aan te vangen, nu de timmerlieden-werkstaking te Amsterdam het misschien noodig zal maken dat tal van handen daar moeten toesnellen om de plaats van de „strikers" te vervangen. En waarom zou ik het niet zeggen? Het ware een verkeerde struisvogelpoli tiek het gevaar niet onder de oogen te willen zien daarenboven acht ik het geenszins ondenkbaar dat, zoo de werk staking in de hoofdstad nog lang voort duurt, de beweging ook naar Den Haag overslaat; dan zou men er geducht mee zitten. Voor de werklieden zei ven hoop ik dat niet; maar ik weet dat reeds po gingen zijn en nog worden aangewend om de werkstaking uit te breiden, zoo wel tot andere vakken als tot meerdere groote plaatsen in ons land. Mij is verze kerd dat, van een zijde die ik wel niet nader behoef aan te wijzen, gedelegeer den uit Amsterdam zijn over geweest, om zoo mogelijk ook hier het treurige spel te doen aanvangen. Voor de werklieden zelf, ik herhaal gemist. Doch in elk geval zou een min of plaats om te zien en te jubelen zal meer vijandige demonstratie van den feegfc zeker niet behoeven te misluk- „arbeid," onthouding zelfs van de kern jcen des volks, een groote schaduw werpen} Vrijdag avond is in het Kurhaus te op t zonnig tafereel, van het eenig Na-j Scheveningen een nieuwe symphonie uit- j tionaal feest dat wij te gemoct gaan. gevoerd, De jaargetijden, van een j Daarom is dan ook het cogenblik voor de zeer jeugdig Nederlandsch componist, j timmerlieden-werkstaking gekozen, daar- den jongen Koeberg, leerling van onze j gelaten het schadelijke voor de werklie- Kon. Muziekschool. Het werk. dat den zeiven, zoo slecht gekozen, een anti- nationale daad. Dat ik in die opinie niet alléén sta be- wijst de vorm waarin een der groote libe- door de onbetwistbare schoonheden waar- rale buitenlandsche bladen, de Londen- j vnTï bej. overvloeit, een diepen indruk sche „Daily Newsvan de werkstaking gemaakt, eu jjjj aqe hoorders de overtui- gewag maakt, onder^ den titel ,,Anti-| g^g gevestigd, dat de jonge toondichter, nationale werklieden. En dat. terwijl ereen eenvoudig en gelukkig niet over het schatten worden besteed, om ook aanpaard getild jongman, een greote toe- de buitenwereld te doen zien hoe gansch korELst beeft Hij werd tot tweemalen op het Nederlandsche volk zich opgewekt eu bej. podium geroepen en stormachtig toe- wel eenige gebreken vertoont of liever de sporen draagt van een ontluikend maar niet geheel ontwikkeld genie, heeft, vol vreugde om den troon van onze jonge Koningin schaart. Men weet wat er te Amsterdam en in Den Haag wordt ge daan, met de medewerking van lands- en stadsbesturen, om de vertegenwoordi gers van de buitenlandsche dagbladen een schitterende ontvangst te bereiden en van de groote Nederlandsche feest viering in den vreemde een hoogen in druk te geven. En dat alles zou bedorven worden door een werklieden-beweging als welke nu in de hoofdstad wordt op touw gezet en onderhouden door drijvers, die, misschien te goeder trouw voor Jt meo- rendeel, maar zeker en voor een niet ge ring aantal, alleen op eigen voordeel uit ten koste van anderen of onzuivere poli tieke bedoelingen nastrevende,in ieder «uiivucui-u icu, ïrv o het, is het te hopen dat de pogingen om »eva^ bedrogen zullen uitkomen en hun daartoe te geraken, zullen mislukken. Want niemand meer dan de arbeidende klassen zal de enorme schade van het ge- waagdo stuk ondervinden. De werksta kers. die uitgaan van de meening dat zij, met het oog op het spoedeischende en doel toch niet zullen bereiken. Er wordt voor het overige in de dag bladen heel druk geredeneerd over de wijze waarop men bij den intocht der Koningin, ongevallen en gevaarlijk ge drang zou kunnen voorkomen. Iemand overvloedige werk voor de Kronings- J heeft den weg opgemeten, dien H. M. van feesten mi oon= 1het station naar het paleis zal volgen en hij is tot de conclusie gekomen dat slechts 26.000 menschen, in drie rijen HAAGSCHE BRIEVEN. Men heeft een begin gemaakt met de aanstalten voor de feestvei sieringen in September. Het gebouw van 't Kabi net der Koningin en van de Eerste Ka mer staat, aan de zijde van Buitenhof en Hofvijver, van den grond of van den waterspiegel tot de Kroonlijst en toren tjes, in Oranjelijsten om vensters en andere hoofdlijnen en langs die lijsten zullen op den avond der algemeene illu minatie feestlichten, in kleuren hoor ik, worden aangebracht. Het laat zich aan zien dat de Hofvijver, met den Vijver berg, de Plaats en het Tournooiveld, als het ware éen geheel het schitte rendste middelpunt zal worden van het Haagsche decoratief. Ook met de electri- sche verlichting van den ouden Scheve- ningsclien weg is men wat de installatie der machines betreft, begonnen. Een kollossale keet aan de Stadhouderslaan, is opgeslagen en daarnevens staat een reusachtige machine die de noodige drijf kracht voor een ontzagwekkenden motor feesten, nu eens baas kunnen spelen'en den patroons hun eischen kunnen opleg gen, zij zullen bedrogen uitkomen. Het meerendeel der patroons zal, zich 't mes op de keel ziende gezet, voor het oogenblilc wellicht toegeven, maar zoo dra de feesten voorbij zijn, een geduchte revanche nemen of zij zullen, met hoe geplaatst, den stoet zullen kunnen zien. Ik moet den statisticus met bescheiden heid opmerken, dat er met heel veel ge mak op de meeste punten der stad, waai de stoet- voorbij trekt, 10 en 15 of veel schade of winstderving dat ook ge- rijen van toeschouwers kunnen staan, paard gaat, zich niet aan handen en voe- als men het met eenig overleg doet en ten gebonden overgeven en dan zijn i waar dit kan, tribunes of stellaadjes op- de werklieden de meest getroffen partij, trekt, amphitheatersgewijze oplcopende. Jawel, de weerstandskassen zullen hen i Er zullen tientallen van die tribunes ko- eenige weken den mond openhouden, I men, die zeker aan 10,000 mensclien ge- maar danEn men vergete niet, dat, legenheid geven alles te zien. Daarenbo- zoo de beweging aanhoudt en misschien ven worden in alle huizen, op alle trot- zelfs in omvang toeneemt, hier en daar toirs en bordessen, kijkers geborgen en de feestversieringen er onder zullen lij- ik geloof niet mis te tasten als ik in de den, maar zeker niet in die mate dat huizen, waarlangs de stoet trekt verza de heuglijke dagen van September er melde menigte op 40.000 personen schat, door zullen worden bedorven. Alleen Naar mijn berekening dus zullen zeker er zal minder geld worden besteed voor 150.000 toeschouwers den optocht gade- werk dat tien- en honderd duizenden gul-slaan zonder dat er van gedrang sprake dsns onder 't volk zou moeten brengen, behoeft to zijn. En aangezien de Koning- S0n eu de ÈrfgTOOtbertOgin van Meo De werkstakers en hiin gezinnen en me- in den avond van haar intocht ander-1 Uenburg, zijne dochter, kwamen Zater- de-werkheden zullen de dupe van de his- half uur door de stad zal rijden, door alle j dag te 5 uur in een particulier salou- tone zijn. wijken, rijk en arm en den volgenden dag' rytuig per Holl. spoor uit Soestdyk, Men heeft reeds nu, te Amsterdam,1 opnieuw zich in de feestelijk versierde alwaar zy een bezoek hebben gebracht enkele feestnummers, den liclitstoet bv., straten zal vertoonen, zullen ongetwijfeld aau de koninklijke familie, in de resi- moeten laten varenhier ter stede is alle Hagenaars en de vreemdelingen, die dentie aan. men nog niet tot zulk een besluit geko- de feesten komen bijwonen, de gelegen-j De S0 jarige Duitsche vorst, die men, omdat voor de meeste nummers head hebben H. M. te zien en toe te ondanks zyo hoogen leoftyd, zyn flink van het programma, do medewerking juichen. Als er niet door andere oorza- voorkomen heeft behouden, on zyne van de eigenlijke werklieden kan worden ken wanklanken komen, door gemis dochter werden Op liet perron gecom- gejuicht. Het is thans vol te Scheveningen; de badplaats haalt haar schade, door den ongunstigen voorzomer geleden, eenigs- zin in. Ook de vorstelijke bezoekers ko men. De Groothertog van Saksen en zijn dochter, deUErfgroothertog van Ba den. de Prins von Salm zijn er reeds en binnen kort worden de Vorst en Vorstin von Wied verwacht. De eerste en laatsten blijven tot na de kroningsfeesten, die, zij alléén als Vorstelijke familieleden der Koningin, zullen bijwonen. Het praatje in de .Westminster Gazette", dat tal van vorstelijke personen, van bijna alle Europeesche Hoven bij de inhuldiging worden verwacht, is zonder eenigen grond. H. A. GANUS Jr. De vorsten vau Solo z\jn Zaterdag ochtend Daar Duitschland vertrokken tot het maken vau hot voorgenomen automobieltochtje. Atjeh. De correspondent te Batavia van de N. li. Ct. seint onder dagteeke- ning van Zaterdag Gisteren bevonden zich sterke ben den van Oemar in den kampong Lang by Segli. Onze strijdmacht dreef hen westwaarts. Oemar verzamelde die benden thans bij Grong-Grong. Hier is één bataljon nu heen. Inliuldigingsfoesten. Naar wy vernemen is H. M. de Koningin voornemens in den avond van de illuminatie te 's-Gravenhage een rijtoer van 1 ';2 nur door de stad te makeu. Tevens zullen H.H. M.M. overdag tal van wykeu der stad per ryttiig bezoeken. Hoog bezoek in 's-Gravenhage. Z. K. II. de Groothertog van Sak- plimenteerd door den Commissaris der Koningin, mr. Fock, door den Dnit- schen gezant baron Von den Brincken, vergezeld van den gezantschapsraad en den militairen attaché; baronesse Sirtema van Grovestins, jonkvrouw© Boreel geb. d'Yvoy »an Mydrecht; den gep. gen.-majoorTeyermanden in tendant der eigendommen van w ylen de Groothertogin den heer Vinkhuy- zen en mevrouw; deu heer Cunturie, thesaurier der administratieden kunstschilder Bisschop en mevrouw den directeur van het kon. kab net van schilderyen, den heer Bredius. Op zyn gewone vriendelijke wyze nam de Groothertog aller welkomst groet in ontvangst. Z. K. H. begaf zich, alvorens het station te verlaten, in een vry lang durig gesprek met den gezant van het Duitsche keizerrijk. Door den heer Arnoldy, stations chef, door den tunnelgaDg naar het stationsplein voorafgegaanuamen H.H. K.K. H.H. plaats in de aldaar gereedstaande rijtuigen van het Hof en begaven zy zich, onder de grooten van een talrijke menigte bij de ingan gen van het station geschaard, naar Scheveningen. Aldaar aan het Hotel Kurhaus af gestapt werden de liooge logeergasten ontvangen door deu heer G-oldbeek, directeur-generaal, die een bouquet aanbood aan de prinses en een aan de hofdame, beide bloemruikers met de kleuren van Saksen. Het gevolg bestaat uit den luit- kol. de Paiezieux en graaf van By- landt-Reydt. In het Oranje-Hotel te Schevenin gen is afgestapt de prinses Van Lippe Schaumburg, de zuster van den Duit- scben keizer en de vorstin-woduwe van Bulgarije (prinses Von Batten- berg.) Examen boekhouden. De uitslag van het examen in het boekhouden, vanwege de vereeniging van handelsbedienden „Mercurius" te Rotterdam is als volgt: Opgeroepen 126 Candida ten, terug getrokken 7. Geslaagd de heeren: G. L. Bakker. Deu Haag; G. L. Bastiaans, Rotterdam; J. F. Beeriing Jr. Amsterdam; W. J. H. van l'.eu- sekom Jr. Den Haag; E.Bouws,id.; M. Bronner, Haarlem; D. J. Bun schoten, Utrecht; J. L. L. Busken Huet, Breda; C. J. Coeiand, Den HaagS. L. Cohen L.zo.. Rotterdam; J. C. Collet, Helder; C E. DuytsE. W.zn., Den Haag; W. H. Elles, Amsterdam; P. J. Ente Jr., Zwolle; G. W. Frese, Hoogkarspe!; A. H. J. de Goey, Don Haag; J. P. de Groot, Alpheu a.d. Iiijn; H. J. llendriksen, Amsterdam; W. Hoeksma. id.; Th. Limperg Jr., id.; J. L. Zeeuw van der Laan, Rotterdam; J. Montfoort, Schiedam; P. Muller, Haarlem; Th. J. Nieuwstad, Gorincirem; Th. N. Rees, Haarlem; P. Ricmens, Helder; L. J. Roeper Bosch, Leiden; J. H. Roodhuyzen, Amsterdam; C. M. P. Schuers, Helmond; M. A. Sehwip- pert, Deu Haag; G. J. A. Smit, FEUILLETON. „Het deugt niet, mijnheer," zeide de hertog schoorvoetend, het papier voor het drietal in de hoogte houdend. „Zulke boompjes zal je nooit in. de werkelijkheid zien," ging hij voort op ■de lijnen van 't gelaat wijzend, „even min als zoo'n nest, hiermee op den baard doelend. Er heersclite eenige oogonblikken stil te. Toen zeide de impressionist op schor ren toon: „Geef mij die teekening terug." Jack voldeed aan zijn verzoek. Het volgende oogenblk lag de teekening ver scheurd op den grond en was de veront waardigde artist verdwenen. „Wat ter wereld heb ik gedaan?" vroeg de hertog ontsteld. „Gij hebt Llewellyn beleedigd," ant woordde Claude kort af. „Waarmede? Wat heb ik dan gezegd? Ik zal hem naloop en en mijn veront schuldigingen aanbieden. Het lag in het geheel niet in mijn bedoeling hem te kwetsen. Waar is mijn kachelpijp?" „Laat mij maar gaan," zeide Stubbs opstaande. „Ik begrijp dien kerel wel hij is gauw op zijn teen en getrapt, maar ik zal uw woorden aan onzen vriend overbrengen." „Gaarne. Zeg hem, dat ik er niets kwaads mee bedoelde. En kom niet hem logeeren, wanneer gij kunt." „Dank u het zal mij zeer aange naam zijn. Ik géloof dat Augustus de geschiktste tijd is, maar wij zullen het u in elk geval laten weten. Ik zal het wel met Ivor in 't reine brengen. Maar die voortbrengende bot terikken behalve jij, Claude kunnen nooit een grapje verdragen." „Een grapriep Jack uit, toen Clau de en hij alleen waren. „Stubbs is ironisch," zeide Claude ern stig. „Luister eens, beste kerel," zeide de hertog, „het komt mij voor, dat er door mijn toedoen een klove tusschen jou en je beste vrienden is ontstaan. Wat was die grap dan?" En hij scheen zoo te goeder trouw te zijn, dat Claude de vier stukken van de verscheurde teekening bijeen raapte en er een uitlegging van gaf. Jack hoorde hem eenigszins ongeduldig aan. De her tog beweerde dat hij totaal niet leek zelfs wanneer hij in staat was zijn trek- ken er uit op te maken en Claude raakte uit zijn humeur, waarna beiden zwegen. Jack trachtte hem weer aan het pra ten te krijgen door met een veelbeteeke- nenden blik zijn boord af te doen en in zijn zak te stoppen; maar deze daad werkto niets uit. Zoo zaten zij tegenover elkaar, de een sigaretten, de ander zijn pijpje rookend zonder een woord te spre ken of te lezen. Het voortdurende leven op straat deed de stilte in de kamer nog meer uitkomen, toen deze plotseling ver broken werd door twaalf zware slagen der kerkkloken toen ook Claude's pen dule uitgeslagen was legde Jack zijn pijp neer en zeade „Mijn eerste dag in Louden is voor bij, on dat moet ik bekennen, het was een mooie dag. Luister nu eens wat ik al zoo gedaan heb," ging hij voort de volgende gebeurtenissen op zijn vingers natellend. „Ingepikt dat is een. Onder handen genomen door eenige opgeblazen snoes hanen. Een geleerde beleedigd num mer drie zoodat hij bijna wegliep. En hiermee niet tevreden moest ik ook den tweeden nog kwetsen, die werkelijk er van tusschen ging dat is vier. En het ergste van alles is nog, dat ik jou boos heb gemaakt. Dat is mijn laatste daad geweest. En luister nu eens Claude, nu is het genoeg. Ik kan in Londen niet aarden en heb er al meer dan genoeg vanwat mijn huis betreft, daar had ik al een hekel aau, zoodra ik mijn nexis binnen de deur stak. En dit verzeker ik je, ik zou met pleizier terstond naar mijn bosschen te- rugkeeren als één ding mij hier niet' bond." „En dat is 1" vroeg Claude, of ben ik j onbescheiden?" De ander trachtte den blos, die hem naar de wangen steeg, te verbergen door zijn pijp aan te steken en j groote rookwolken uit te blazen. „Ik zal het je zeggen," zeide hij, „die oude dame en hoe heet haar dochter ook weer?" „Olivia." „Olivia. Een mooie naam voor een mooi meisje Dat is zij er nog veel meer. j „Haar karakter is even mooi als haar gezichtjezij heeft een goed hart." j „Dat heb ik ook altijd gevonden," zeide Claude; „en ik ken haax al van kindsbeen af." De twee neven, die een paar minuten geleden niet naar elkaar omkeken, waren nu meer bevriend dan ooit. Zij trokken hun stoelen wat dichterbij, maar het eigenlijke punt van toenadering was ei genlijk op den bodem van hun hart te zoeken. „Gij kendet haar reeds als kind her haalde do hertog half geeuwend. „Ja, en ik verwed, dat je dikwijls met haar speelde, haar op je knie zette en beur haar streelde en kuste. En nu zit je daar sigaretten te rooken Zijn pijp was uitgegaan Hij was in zijn droomerijen verzonken en ook Clau- de zat in gedachten. „Zou die oude vrouw en haar dochter ons buiten komen opzoeken?" vroeg Jack eindelijk. Claude verkeerde in tweestrijd. Het bezoek op Maske Towers was niet zijn eenige angst meer. Hij dwong zich zelf Jack te antwoorden. „Zeker," zeide hij. „Lady Caroline be gon er uit zich zelf over. Zij willen on verwachts in Augustus overkomen." „Wil jij mij van edles, wat ik doen en laten moet, op de hoogte stellen?" i „He zal alles, wat ik kan, voor je doen." „Dan vertrekken wij morgen dat wil zeggen vandaag. Dat is dus afgespro ken. Maar „Nu vooruit er mee," zeide Claude glimlachend. „Ik bedoel er geen kwaad mede, be grijp dat wel. Wie ben ik om haar te durven opzien Ik voel alleen, dat dit meisje mij veel goed zal doen - weet je, ze zal mij meer geschikt maken voor de positie, die ik in de maatschappij beklee- den moet. Maar als zij verloofd geraakt, dan zal haar aanstaande man daar niets van willen hooren. Ik zou dus graag willen weten, hoe het daarmee staat. „Zij is niet geëngageerd voor zoover ik weet," antwoordde Claude eindelijk. „Werkelijk niet?" zeide Jack. „Wel, ik weet niet hoe jij er over denkt, maar ik ben er blij om. Niet dat ik eenige plannen heb, maar ik vroeg het maar om moeielijkheden te voorkomen. Weet je, Claude, den geheelen avond heeft er een heele dwaze gedachte door mijn hoofd gespeeld." „En welke was dat dan?" „Wel, ik meende dat Olivia jouw meis je was." HOOFDSTUK VL „De hertog van St. Osnuind en de heer Claude Lafont verlieten gisteren de stad om zich naar Maske Towers, het familie- goed bij Devenholme, te begeven." Zoo luidde het bericht in de ochtendcouranfc. Jack was juist bezig zijn bezitting in oogenschouw te nemen, toen die courant rondgebracht werd. De twee neven waren te laat 'a avonds

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1