wan besar Sjarif Hasjim Abdoel Dja- lil Saifoeddin. Sultan van Siak Sri In- drapoera en Onderhoorigheden. Pangeran Ario Mataram,Luitenant- Kolonel bij den Generalen Staf, broe der van Zy'ne Hoogheid den Soesoe- hoenan van Soerakarta. Paogeran Mangkoe Negoro en Pan- garan So<ro, Zoons van Zijne Hoog heid den Sultan van Koetei, allen te paard en rijdende op éen gelid. c. de Adjudanten in buitengewonen dienst van Hare Majesteit de Koningin, rijdende drie aan drie en naar ouder dom van rang. d. de niet ingedeelde bereden Hoofd-Officieren van het Garnizoen van Amsterdam, rijdende vier aan vier en naar ouderdam van rang. XXXI. Het -4de gedeelte van de Eerewacbt te paard. XXXII. De aan het Station aan wezig geweest zijnde Eerewacht van de stedelijke Schutterij, met het Vaandel en de Muziek. XXXIII. De aan het Station aan wezig geweest zijnde Eerewacbt van het 7e Regiment Infanterie, met het Vaandel en do Muziek. XXXIV. Een commando Cavalerie tot sluiting van den stoet. De stoet zal den volgenden weg nemen Sarphatistraat, Hooge Sluis, Fre- deriksplein. Utrechtsche straat tot de Heerengracht, Heerengracht noord zijde voorbij het Thorbeckeplein tot de Vijzelstraat, de brug over eu langs de Heereugracht zuidzijde tot de Leidsche straat, Leidsche straat tot de Keizersgracht, Keizersgracht oost zijde tot de Raadhuisstraat, Raad huisstraat, N. Z. Voorburgwal, Pa leisstraat, om het monument op den Dim naar het Koninklijk Paleis. Bij aankomst vau Hare Majesteiten op den Dam, zal voor den linkervleu gel van het Koninklijk Paleis zijn opgesteld eene Eerewacbt van Matro zen en Mariniers, met Stafmuziek korps van de Koninklijke Nederland- sche Zeemacht. De Stedelijke Schutterij en het Gar nizoen van Amsterdam zullen op den weg door den stoet te volge"1 zijn op gesteld. Bjj aankomst in de Hoofdstad zal Hare Majesteit met 101 kanonschoten worden begroet, het carillon bespeeld en de klokken geluid worden, totdat Hare Majesteit het Koninklijk Paleis zal zijn ingetreden. De ter reede van Amsterdam lig- geude oorlogsschepen zullen Hoogst- derzelver komst mede verkondigen door het lossen van bovengenoemd aantal kanonschoten. Alle leden der Koninklijke Hof houding z\jn gekleed in gala, de Ci viele Autoriteiten in ambtsgewaad en in gala, de Militaire Macht in groot tenue. (Het programma betreffende de plechtigheid in de Nieuwe Kerk eu den intocht in de residentie wordt in een volgend nummer opgenomen.) Naar wij uit den Haag vernemen, bestaat de bedoeling een eigenaardige karakter te geven aan het eerste be sluit, dat door H.M. Koningin Wil- helmina geteekend zal worden. Bij dat besluit zou aan H.M. de Konin gin-Regentes de hoogste waardigheid worden toegekend in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Tel. Koninklijk bezoek aan Tiel. Omtrent de reis van H. U. M. M. de Koninginnen naar de Betuwe wordt uit Tiel gemeld, dat deze voorloopig is vastgesteld op Zaterdag a. s. H. H. M. M. do Kouinginneu zullen den trein te Eist verlaten en per rijtuig naar Dodewaard gaan. Vau daar zal per boot een bezoek gebracht worden aan Leeuwen ter bezichtiging van de gedenknaald. Waarschijnlijk zal de tocht over Baren worden voortge zet tot Kuilenburg, waar de trein naar Soestdyk gereed zal staan. De ontvangt van H. H. M. M. te Tiel zal plaats hebben in een pavil joen aan de nieuwe kade. De timinerliedenbeweging te Amsterdam. Het aantal stakers te Amsterdam is Maandag vermeerderd met 60 man daarentegen zijn 150 timmerlieden weer aau den arbeid bij 34 patroons,1 die de eischen hebben ingewilligd. Zaterdag heeft de uitkeering uit de weerstandskas bedragen voor de oude stakers twee-derde van het loon of jO gutden, met 40 cents voor elk kind ,,T)u3 gij zijt in '55 geboren! Dank u, ik zal bet onthouden., wees daarvan ver zekerd, hertog!" Hunt verwijderde zich en toen hij uit het gezicht verdwenen was, floot hij zijn hond, die zijn baas eindelijk en ten laat ste volgde. De koetsier trad met de pet in de hand. vooruit. „Die man bevond zich zonder mijn weten hier, Uwe Genade. Hij steekt zijn neus altijd in dingen die hcih niet aan gaan ik heb hem hier al eens vandaan gejaagd en als uw Genade het goed vindt zal ik hem den toegang voor altijd ver bieden." „Wie is hij?" vroeg Jack. „Een pach ter of zoo iets?" „Een pachter, uw Genade. Zij noemen hem „Matt Hunt van Lower faitn/'maar zij moesten eigenlijk zeggen van. Maske Towers." „Hij scheen veel belang in mijn leef tijd te stellen," merkte Jack op. „Ik heb hem niet in zijn bek gekeken maar jelui zult wel een van. zijn tanden op do plaats vinden. Neen jongens, ik houd niets van vechten. Denk dat niet. Maar één ding kan ik niet verdragen en nl. wreedheid jegens dieren. Denk daar dus omEn nu, goeden morgen Claude vergezelde hem, diep terneer geslagen. voor de ongehuwde de helft van het loon of f7.50, en voor de ongehuwde kostwinners 9 gulden. De nieuwe stakers hebben f6 ontvangen. Yelen van hen melden zich echter niet voor uitkeering aan, en door hen, die zich gedwongen zagen haar te aanvaarden, werd nog in het geheel f 300 terug gestort in de weerstandskas. Aan 100 werklieden is een rijksdaalder per hoofd uitgekeerd. De meeting van Maandagmiddag in „Do Geelvinck", voor de vrouwen der timmerlieden, die toegesproken zonden worden door mevr. Schook—Haver, mocht, de omstandigheden en den omvang der beweging in aanmerking trenomen, maar matig bezocht heeten. Mevr. Schook—Haver was echter niet aanwezig. Het woord werd gevoerd door twee andere vrouwen, mevr. Roland Holst en mej. Bos. Maandagochtend zyn per Staats spoor 24 man der genie uit Utrecht in de hoofdstad aangekomen. Het detachement is ondergebracht in de Oranje Nassau-kazerne. Een twist. Zondagavond omstreeks halfnegen kreeg een soldaat van de veld-artil- lerie en een burger in de herberg van J„ in de Lange Smeestraat te Utrecht twist met eenige andere personen. Daar de kastelein er niet erg me* ingeuomen was, verzocht bij den twistenden zich te verwijderen. Hier aan gaven zy gehoor, maar nauwe lijks buiten gekomen, begonnen zy de deur te bombardeeren, die echter niet uit haar hengsels week. Daarom moest een groote spiegelruit het maar ontgelden, die dan ook totaal ver brijzeld werd. Daarna trachtten zy natuurlijk te ontkomen, maar daarin werden zy verhinderd door 't kordate optreden van den nachtwaker B., welke met behulp van eenige burgers het hoofddeksel van den soldaat meester wist te worden wat in zoo'n geval even goed is, als hebben zy den per soon zelf. Toen daarop eenige politie agenten verschenen, gelukte het den woestaard naar 't politiebureau aan de Ganzenmarkt in verzekerde be waring te brengen. De schade, door de twee belhamels aangericht, be draagt ruim honderd gulden. Te Bennekom is de woning met in boedel en voorraad rogge van den steenkoolhandelasr H. v. d. Brink, door brand vernield. Het vee werd gered. Een kostganger van B. kon slechts met moeite door het dak ontvluchten, waarbij hjj ernstige brandwonden aan gelaat en handen bekwam. Alles was verzekerd. Koloniën. De aanval op Edi. OmtreDt dit onderwerp lezen wy in de „Deli-Ct." Volgens inlichtingen ons welwillend verstrekt door een officier van Hr. Ms. stoomschip „Sumbawa" is in het ryk van Edi een priester opgestaan die voorgeeft 20 jaren in godsdien stige afzondering te hebben doorge bracht en thans gekomen is om de kaf firs te verdrijven van Diaman tpunt tot Assahan. Zyn naam is Toekoe Tapa. Hy heeft zich door godsdienstige vergaderingen te houden in Kerti, Simpang Olim en Edi grooten aan hang verworven, het volk volgt hem blindelings en de ons getrouwe hoof den verklaren ronduit niet meer voor hunne onderhoorigen te kunnen in staan. Het eerste feit zou een overval zijn onzer troepen, wanneer die van eene oefening huiswaarts keerden over den passer. Door een toeval werd evenwel door den troep een anderen weg ge kozen zoodat er niets van kwam, doch hierover ontevreden togen eeni- gen der heethoofden naar het civiel etablissement en plunderden onder weg eenige Chineesehe kedeis. Een aanvoerder liep te zwaaien met een oorlogsvlag. In de beating van een en ander onderricht rukte eene pa- trooille uit aan wie het na veel moeite gelukte den vlagzwaaier neer te leggen. De bezetting bleef natuurlijk onder de wapenen. Des nachts kwamen de opgewonden volgelingen van Toekoe Tapa opzetten en bedreigden de ben- ting met een aanval. Door salvo's en kartetsvuur werd De schuldige stak zijn eenen arm door dien van zijn neef en hield met- den an- deren zijn kat vast, die over den. schou der van zijn baas heen, op de vogeltjes loerde. „Beste, oude jongen," begon Jack, „het spijt mij. dat dit gebeurd is. Maar er was niets aan te doen. Kijk eens naar Livingstone hij zou al dood zijn, was ik hem niet te hulp gekomen natuur lijk volgde er toen een boxpartij. Toch spijt het mij. Het is een slecht begin, dat weet ik, en ik herinner mij dat ik je in den trein beloofde een ander leven te zullen beginnen. En dat wil ik ook, als je mij maar den tijd laat. Beoordeel mij niet naar dezen morgen, Claude. Geef mij nog een kans, maar zet om Gods wil een ander gezicht?" „Ik kan het niet helpen, Jack," zeide Claude openhaj-tig. „Ik ben nu op alles voorbereid. Eiken dag maakt je mij een jaar ouder. Hoe kan ik weten, wat je nu weer zult doen? Ik geloof, dat ik hot beste doe met mijn handen in wan hoop van je af te trekken." HOOFDSTUK VIL Claude's voorbarige wanhoop was in dit geval niet geheel en al te rechtvaar digen; maar toch had ze een goede uifc- echter die aanval verijdeld eu by het aanbreken van den dag lagen er een 50-tal lijken van de fanatieke voor vechters en ook van vrouwen. Men zegt evenwel dat er nog meer gesneu veld zijn waarvan de lijken zijn weg gehaald. Het stoomschip „Sumbawa" is daarod naar Segli en Oleh-leh ge stoomd ter overbrenging van deze tijdingen, zoodat op 2 Juli de stoo- mer „Lansberge" met overste Moor rees en twee compagnieën naar Edi kon vertrekken. Op den volgenden dag werd door onze troepen ea een landiDgsdivisie ad 20 man van de „Sumbawa" een tocht gemaakt naar Edi T.joet, waar de oproerlingen zich opgesteld hadden. Door onze troepen aldaar aangevallen, moesten ze een 60-tal dooden laten liggen, terwyl er meerdere weggehaald zijn. Aan onze zijde werden gewond lui tenant Yan Kroon (uiet gevaarlijk) en Yon Schmidt auf Altenstadt (matte kogel), zoomede 4 mindere militairen, waarvan sedert twee aan hunne won den zijn bezweken. Ook hier waren het inwoners van van het land, ver sterkt door die van de staatjes Sim- pang-Olim ea Kerti, doch allen tot fanatisme opgezweept door Toekoe Tapa. De omstandigheden waren echter van dien verontrustenden aard dat de overste een rapport aan den gouver neur zond, waarby ^y om meerdere troepen verzocht eu waarin de gou verneur aanleiding vond om met een bataljon en vier compagnieën en ma rechaussees naar Edi te gaaD. Ook de oorlogsschepen „Atjell" en „Prins" Hendrik" togen derwaarts en maak ten eene landingsdivisie gereed van 180 man. Met al deze troepen zal op Maandag a.s. een groote schoonmaak gehouden worden. Het nummer van de „Deli-Ct." van deu 13en Juli meldt: De door ons geannonceerde tocht op Maandag 11. heeft werkelijk plaats gehad. Aan dien tocht namen deel Stafkapitein Pierade adjudant van den kolonel, luitenant Sprayt; het 14e bat. onder majoor van Loenen twee compagnieën van het 7e bat. onder overste Moorreeseene afdee- ling marechausseeseene marine lan dingsdivisie genietroepen onder le luit. de Rochemont en ambulance on der dr. Fiebig. Yoorts vergezelden de colonnede assistent-resident van de Noord- en Oostkust van Atjeh van Rijn van Alkemade en controleur Schadée van Edi. Op den 11 Juli (dus eergisteren) des morgens om half vyf rukte het geheel uit onder de persoonlijke lei ding van kolonel Van Heutsz en mar cheerde naar Pedawa Pontong en van daar naar de ter linkerzijde gelegen Boekit Imam Moeda. Gedurende dien opmarsch werd de colonne vrij hevig beschoten uit een heuvelterrein, doch zoodra die Boekit werd bereikt en de troepen zich over de omliggende heuvels verspreidden, hield het vrijwel op. Er werd nu gemanoeuvreerd naar de Boekit Panas, daarop naar Boekit Peloran en Boekit Pelawa en einde lijk naar Boekit Ara. Op Boekit Peloran en by de wo ning van Ketjik Saat een petoewa van Edi nabij de Boekit Ara ge legen, hield de vijand goed stand, daar moest hij respectievelijk 26 en 44 dooden laten liggen. Allen te za- men geteld, waren er dien morgen Sd dooden van den vyand in de gele verde gevechten gevallen. Toch moet hy er meer gehad hebbeu, want de gewonden zyn na tuurlijk allen medegenomen. Onze verliezen bedroegen op dien dag: luitenant "Weyergang wel zwaar doch niet levensgevaarlijk gewond, luitenant Gerth va.i Wijk licht ge wond, twee Eur. en een ïnl. fuselier gesneuveld; het aantal gewonden was nog niet juist op te geven. De colonne trok nu verder van de woning van Ketjik öaat naar Blaug Skotjie dat verlaten was, en daarop naar Edi terug. De vyand was dus uit al zyn stellingen verdreven. De i dooden waren mensehen uit velerlei landschappen, zooals uit Gedong en uit Kerti. Ook uit Perlak waren er aanwezig doch in liet gevecht schreeuwden dezen het hevigst en liepen het hardst weg. Ook vluchtten groote drommen volk werking. Deze menschelijke ea wel te verontschuldigen uitbarsting, deed meer 1 goed dan een ellange zedeles of een ceel verwijten. Jack hield van zijn neef. En die gene genheid sproot voornamelijk uit dank baarheid voort. Jack begreep nu, dat hij zijn dankbaarheid het best kon toonen door een beter gedragslijn te gaan vol gen, dan hij tot nu gedaan had. Hij besloot dus zijn best te doener was veel voor hem te leeren en de taak, die voor hem lag. was moeielijk en zwaar. Maar hij gordde zich moedig aan en bin nen een gering tijdsverloop had hij en orme vorderingen gemaakt. Hij leerde op welke manier hij de bedienden moest behandelen. De lakeien gedroegen zich niet zooals het behoorde, als hij ze met „oude jongen,' van tafel af aansprak. Hij raadpleegde Claude hierin en liet voortaan deze familiaritei ten na. evenals den eerbiedigen toon, dien hij in 't eerst tegen den ouden Steb- bings, den major domo, bezigde. Stebbings had de familie reeds jaren gediend. Jack's eerbied voor hem was wel te begrijpen, maar Stebbings met rijn feu dale gevoelens werd er door geschokt. De oude man klaagde rijn nood bij Claude en hij behoefde niet tweemaal by de nadering onzer troepen den weg op naar Edi Tjoet aan de Edi- rivi -r. Volgens ingekomen berichten moet Toekoe Tapa gevlucht zyn naar Se- nebreh Atjeh. Op gisteren zou de kolonel een tocht maken in de richting van Par- lak, om zich daar van den toestand te overtuigen en T. Tapa te beletten daar aanhang te verkrygen. Oogst- en weerbericht over de maand Juni. Medan, 9 Juli. Yoor vele ondernemingeu was de weersgesteldheid gedurende de afge- loopen maand gunstig, doch niet voor alle. De laatste 14 dagen waren regen en stormachtig en veroorzaakten schade aan de te velde staande tabak. Desniettegenstaande wordt de stand van het gewas op velo ondernemingen vry gunstig, op eenige bevredigend en op sommige zelfs zeer gunstig, genoemd Er zyn ondernemingen die hun oogst reeds voor tweederde binnen hebben, andere voor de helft. Er zyn maatschappijen die de koelies overal aan het plukken hebben gezet, doch er zyn ook maatschappijen die nog niet begonnen zyn met oogsten. Door een genomen zal men den balven oogst reeds binnen hebben. De kwaliteit van de tabak in de schuren wordt goed genoemd, alhoe wel er weinig spikkel voorkomt; op sommige ondernemingen werden vry reel gemarmerde fmarbró) bladen aan getroffen, op andere kwam veel „Peh- min" voor, doch vau algemeenen aard zyn deze gewasziekten niet. De oogst 1s97 is du zoo goed als geheel verscheept. De buiten werkzaam heden voor deu oogst 1899 zyn op vele ondernemingen reeds aangevangen. De gezondheidstoestand van het Enropeesch en inlandsch personeel was bevredigend, bier en daar kwa men gevallen van influenza voor. Onder het trek vee heerschte nog steeds op een aantal ondernemingen het mond- en klauwzeer, doch de ziekte breidt zich niet meer uit. Sgaort era WedsttrijtfSei* Wielrijden. Het bestuur van de Amst. Wieler baan deelt mede, dat Woensdag Jaap Eden en Gougoltz zullen aankomen om zich op de baan te traineeren voor de Grand prix. De heer H. F. Bultman Hzn. heeft naar aanleiding van het besluit van het Ren-Comité der Nederl. Harddr. en Ren-vereeuiging aan genoemd co mité een exploit doen beteekeuen waarin de geïnsinueerde gesommeerd wordt a. om alsnog onmiddellijk toe te laten en aan te nemen de bovenver melde inschrijvingen Yan den Insi- nuant, voor de wedrennen op 11 en 13 Augustus 1898 te Clingendaal eD mitsdien den Insinuant en zijne paar den, op zijne aanmelding ten tijdeen ter plaatse voor die reunnen bestemd toe te laten tot deelneming aan die rennen b. in het eerstuitkomende Officieel Bulletin te herroepen of namens liet Ren-Comité der „N. H. R. V." door den secretaris te doen herroepen het besluit, dat alle inschrijvingen voor de wedrennen e Clingendaal op 11 en 13 Augustas a.s. door den Insinuant afgegeven, zullen zijn ge annuleerd. (N. 8.) Cricket. De cricketmatch, Zondag te Heem stede gehou'len tusschen een Noord en Zuidhollaudsch elftal, (return match) is gestaakt tengevolge van den regen op het oogenblik dat Zuid- Holland 72 runs had behaald. GEMENGD NIEUWS Brutaal. Yoor eenige dagen hebben wij ge meld, dat eenige ureu na Bismarck's dood een paar photografen, Wilke en Priester, in Friedrichsrube zyn binnen geslopen en het lijk gepbotografeerd rijn beklag in te dienen. Want Jack toonde een groot verlangen om van alle vormen op de hoogte te komen ofschoon hij in andere oprichten die er ook minder op aankwamen onverbeter lijk bleef. Zijn leermeester kon hem niet van rijn haat voor rijn boord genezen en evenmin kon hij rijn genegenheid voor de katten verdrijven. De laatste waren altijd om en bij hem, het eerste nooit. Op deze punten was de hertog niet te regeerenhij was een na- tuurmeiisch in rijn hart en dreigde dit ook te blijven. De zachte zomeravonden waren niets vergeleken bij die in Austra lië; het matblauwe van de Engelsche lucht was eigenlijk geen blauw als men de lucht in Australië gezien had; en het ideaal van den hertog was rijn oude baas. Claude moest van „rijn ouden baas" hooren vertellen, totdat hij er riek van werd menigeen zou liever niet over dien man gesproken hebben, die hem aan een bestaan herinnerde, dat ieder 't liefst vergeten zou hebben. Toch had Claude alle reden om tevreden te rijn. Er vielen geen dergelijke scènes als die op de binnenplaats meer voor, tenminste niet vóór de tweede ontmoeting met Hunt. En die was nog ver af. Matthew Hunt was van huis toen de hebben. Door prins Herbert Bismarck is deswege een klacht by den rechter ingediend, gegrond op de bepalingen omtrent huisvredebreuk. De genoemde photografen zyn inder daad met de ongehoordste brutaliteit en de ergerlykst.e oneerbiedigheid te werk gegaan. Zy zyn door een raam in de kamer geklommen waar het lyk lag en hebben bii magnesiumlicht hun opname gedaan. Het ergste echter is, dat zy een doek, dien professor Schweninger om bet hoofd had ge bonden ten einde het wegzakken van de onderkaak te voorkomen, brutaal weg hebben verwijderd. Het is te hopen eu ook wel te verwachten dat dit ergerlijke bedrijf streng zal worden gestraft. Een weelderige trein. De nieawe Siberische expres zal met buitengewone weelde worden ingericht. Dat er stoom verwarming zoowel als refrigators in te vinden zalien zyn, spreekt haast vanzelf, maar bovendien zullen de reizigers ook kunnen genieten vau een stortbad- inrichting, een keurige bibliotheek, een turnapparaat en zelfs een rywiel. Alles in den trein te gebrniken- Toch schynt het nog mooier te kunnen, want er zal een trein worden ingelegd die deze nog in weelde zal overtreffen. Eerbied voor liet vaandel marsch Te Niort kwam het 137e regiment infanterie terug van de manoeuvres. Toen het vaandel naar het huis vau den kolonel werd gebracht, groette iedereen het, door den boed af ie ne men. Eén voorbijganger veroorloofde zich do weelde, bij ongeluk niet bet vaandel te groeten. Dadelijk werd hij omringd, moest hy schimpscheuten hooren, wou men hem te lijf.... hij kon ter nauweruood het handtastelijk mili tarisme ontvluchten! Een kostbaar bezoek. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat de voor de ontvangst van den Duitschen keizer en gevolg door den sultaD bevolen ombouw van het Yil- diz-paleis bijna voltooid zou zijn. De voor den keizer bestemde vertrekken liggen in de zoogenaamdeTsit kio.sk, waarbij een zeer groote en prachtige ontvang-zaal is bijgebouwd. Deze zaal wordt de Merasim Dairesi genoemd en de paleis-beambten roemen haar als een bouwwerk van ongemeeue schoonheid. De geheele inrichting van het Yildiz-paleis voor de ontvangst van den keizer heeft ruim 600,000 gulden gekost. Eene berinnering aan Bis marck. In het Zweedsohe blad Oöieborg- post publiceerde een oude dame voor eenigen tyd de volgende herinnering aan Bismarck „Toen ik nog een zeer jong meisje was er zijn sedert 60 jaar verloo- pjn zou ik eenigen tyd in Rome doorbrengen. Vergezeld van een reeds bejaarde dame van geselschap en twee kameniers vertrok ik. Het was be paald, dat ik in Berlijn een paar dagen zou vertoeven. Een znster van myn vader was met een Duitscher getrouwd en hun zoon, „de Duitscbej neef", zoo als wy hem noemden, stu deerde destyds in Berlijn ik had hem echter nog nooit gezien. Mijn vader schreef hem eenige dagen vóór mijn vertrek een brief, waarin hy hem ver zocht, myn mentor te willen zijn. Ik kwam gelukkig in Berlijn aan en werd bij myn aankomst allerharte lijkst door mijn neef ontvangen. Hy was een groote, slanke jonge man met een grooten knevel en eigenaardig schittereude oogen. Drie dagen lang was hy myn trouwe begeleider. Wel is waar, kon hy geen woord Zweedsch spreken, maar des te beier Franscb. Nooit heb ik znlk een prettigen cava lier gehadik was trotsch op myn „Duitschen neef". Al te spoedig kwam voor mij het uur van vertrek. „Nichtje" sprak hy, toen ik zou vertrekken, „ik moet u nog iets meedeeien. Ik moet u toch Dog even uit deu waan helpen, dat ik niet uw neef ben. Mijn vriend, de echte „Duitsche neef", zit voor zyn examen en heeft het daarmee zóó druk, dat hij my verzocht heeft om in zyn plaats op te treden. Myn naam is Otto von Bismarck." Ik keek hem verbaasd aan, het rij tuig zette zich in beweging en het hertog, die met rijn oprichter de ronde over rijn familiegoed deed, op rijn te rugweg „Lower farm" bezocht. De oude Hunt, Matthew's vader, ontving hem in de keuken en staarde hem met rijn we zenloos, dronkemans oogen aan. Zijn schoondochter, Matthew's vrouw, liet den bezoekers op een geheimzinnige, stille manier de boerderij zien, waardoor Jack zich niets op rijn gemak gevoelde, want hij wist nooit of de vrouw achter hem stond ja dan neen. De hertog was de schrobbeering die hij haar man had toe gediend nog niet vergeten en verwacht te niet, dat rij het wel gedaan zou heb ben. Het was een vrouw van heel lage afkomst, zoodat dat rustige gedrag in 't geheel niet bij haar paste. Een voort durende glimlach speelde om haar lip pen en telkens als Jack haar aankeek, sloeg rij haar sluwe oogen neer, maar als hij niet op haar lette, waren ze on afgebroken op hem gevestigd. Jack was er zich van bewust en was blij de familie Hunt te kunnen ver laten. „Een dronkemansboeltje, bij die Hunt'szeide hij aan de lunch. „Zij zijn de eenigen, die ik niet graag mag lijden. Met alle anderen zal ik het wel kunnen vinden, maar die Hunt's kau ik niet zetten!" avontuur was uit. Jaren verliepen. Bismarck was rijkskanselier gewor den. Eindelyk kwam ik, nadat ik reeds 40 jaar getrouwd was geweest, in Beriyu terug, het was in het jaar 18 -6. Ik schreef een paar woorden op myn kaartje eu zond het den rijkskanselier. Een uur later ontving ik een uitnoodiging, begaf mij naar Bismarck's paleis eu weldra waren wy in een levendig gesprek gewik keld. Bismarck was in een goede stemming. „Aan u heb ik het te dan ken," zeide hij o. a. „dat ik er toe kwam, om de Berlynscbe musea te bezoeken sedert dien heb ik er nooit meer toe kunnen komen. Bismarck bezat in het geheel 55 ridderorden van alle mogelijke landen in en buiten Europa. Maar bovendien had hij de reddingsmedaille met het lint, die hy indertijd gekregen had door een van zijn bedienden uit het water te redden. Prins Bismarck droeg die medaille met zekere voor liefde. In Frankfort, toen hy gezant bij den Bondsdag was, was zy langen tijd de eeuige onderscheiding, die zyn borst versierde, wat onder de diplo maten die ais vertegenwoordigers vau Dnitsehe regeeringen daar vertoefden, sterk de aandacht trok. Y ogelvrienden. In Graz wordt thans een congres gehouden vanvogelvrienden. Er zijn 60 afgevaardigden uit Oosten- ryk, Engeland, Duitschland, Frankrijk, Nederland, Italië, Zwitserland en Rusland. Er is besloten om een internationa len boud te stichten tot verkrygen van een algemeeue wetgeving ter be scherming van vogels. Lilli Lebmann, de bekende zange res, hield een warm pleidooi voor de vogels. Het stof der kamers. Het in bewoorde vertrekken zich neerzettende stof is niet zelden de oorzaak der verspreiding van ziekte veroorzakende micro-organismen. Der gelijke kiemen, welke door toevallige omstandigheden op den vloer van een kamer geraakt zyn en zich op liet stof verzamelen, vinden aldaar gele genheid zich verder te ontwikkelen eu zijn in staat door een luchtstroom of op andere wyze in het lichaam der bewoners te dringen. In verband hiermede deelenKelsch en Simoain in Arch, de Méd. navale de volgende door ben waargenomen gevallen mede. Tweemaal zagen zy by twee jonge, geheel gezonde solda ten, die de slechte gewoonte hadden barrevoets in de kamers hunner kazerne te gaan, tuberculeuze ontsteking der liesklieren. Hierby dient vermeld, dat beide soldaten een lichte verwonding aan de voetzool hadden, en de ont steking zich aan denzelfden kant van di6 verwonding openbaarde. Eenigen tyd later ontstond een algemeene tering met doodelyken afloop. Hier was bui ten twijfel de tuberkelbacil met het stof van den vloer in de wond geko men en had van daar uit eerst de meest naby gelegen klieren en ver volgens het geheele lichaam besmet. "Verder wordt nog melding gemaakt van een typhusepidemie. 20 man wer den door de ziekte aangetast, eu wel uitsluitend uit twee kazerne-vertrek ken, waarin reeds acht maanden vroe ger eenige typhusgevallen waren voor gekomen. Na alle denkbare oorzaken te hebbeu nagegaan, bleef alleen over, dat sedeit de eerste ziektegevallen typhnskieraen in het stof van den vioer gebleven wareu, en de oorzaak van het ontstaan der epidemie werden. Feitelijk verdween de epidemie na een grondige desinfectie van de delen en d9n vloer. Nog sprekender is het verband in een andere typhas-epldemie, welke eveneens gelocaüseerd bleef by enkele vertrekken van een kazerne, en welke 22 personen aantastte. Bij deze epidemie gelukte het, rechtstreeks uit het stof van den vloer een cultuur ie verkrygen van de typische EbertICsche iyphusbacïl. Deze waarnemingen gaven den onder zoekers aanleiding, het stof uit de kamer van een ziekeninrichting en uit een kazernevertrek op aanwezig heid van ziekte veroorzakende micro ben te onderzoeken, lu het eerste vonden zy virulente vormen van den micrococcus staphylococcus pyogenes en aureus van de bacilluspyocyaneus, van depneumobacillus Friedlandere n „Er bestaat geen enkele reden, waar om gij ze zoudt moeten dulden," zeide de oprichter op langzamen, deftigen toon, hij was nog aristocratischer in rijn manier van doen dan Claude. „Zij hebben de mooiste hoeve, en be talen de minste pacht. Gij moet eens over mijn voorstel van heden morgen nadenken." „Neen, neen," zeide de hertog. „Hij wil, dat ik de pacht verdubbel, en ze wegjaag, als ze niet betalen. Dat kan ik toch niet doen, vind je wel, Claude?" „Neen, dat vind ik ook nog al moei lijk," stemde Claude toe. „Dwaas genoeg had mijn grootvader veel zwak op die mensehen en daarbij rijn zij al zoolang bij de familie in dienst geweest. Die oude Silenus die ge ontmoet hebt, was vroeger stalknecht; rijn zoon volgde hem op en de zuster van den ouden man was het kamermeisje van mijn grootmoeder. Je kan die mensehen maar zoo niet wegjagen ex itinere als 't ware, ik bedoel op staanden voet. Zij hebben ons te lang gediend." „Daar trekken rij juist partij van," zeide de oprichter. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2