NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Brieven uit Berlijn. FEUILLETON. De Hertog van St. Osmund. •Se Jaargang Dinsdag 16 Augustus 1898. Ro 4840 AABLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20 'Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheeie Rijk, per 3 maanden„1.65 Aüsonderlyke nummers0.05 ■Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post0.37!/2 Directeur-Uitgever Van 1-5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Adveitentiön worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publmté Etrangére G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montrnartre. Met uitzondering van bet Ariondissement Haarlem is het uitsluitend reent tot plsatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de pry's der Advertentiën van 1—5 regels f 0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel 0,30. Agenten voor ditgblad in den omtrek zyn: Bloemen daal, Santpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, Saüdpoort; HeemstedeJ. LEUVEN,bij de tol; SpaarndamC. HARTENDORPZandvoort, G.IZWEMMER I eisen, w. J. RUU TEE,Beverwijk, J. HOORNS; Hillegom, ARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen gd Advertentiën aan. Particuliere correspondentie. BERLIJN, 12 Aug. 1898. „Nederland en Oranje te Berlijn." We hadden gisterenavond een kunst beschouwing in optima forma iu de Hollandsche Club, die zich anders slechts by uitzondering met kunst bezighoudt. U weet immers, dat bier een hollandsche vereeniging bestaat? Niet? Het dubbele lustrumfeest is toch al eenige jaren achter den rug en de club bloeit. Maar zy bloeit meet- in het verborgene en heeft geen eigen clublokaal, van daar, dat U van haar bestaan misschien niets bekend is. Wij hebben het hier nog niet zoo ver gebracht als de vrienden in London, wier kranige clublokaliteiten Regent- street, hoek Iermynestreet gezien mo gen worden; maar wat met is, kan komen I Vooralsnog doet Nederland en Oranjehet in Berlijn nog zonder eigen lokaliteiten af. Het doet wel wat afbreuk aan de gezelligheid, het idee, dat men z'n beenen onder een andermans tafel rnoet steken, maar net nobele hoofddoel van de vereeni ging, het verleenen van bijstand aan behoeftige landgenooten te Berlijn, mag niet aan den meerderen of min deren graad van gezelligheid der bij eenkomsten van de leden worden ten offer gebracht. Trouwens er worden pogingen in het werk gesteld om tegen den winter voor de wekelijksche bij eenkomsten een zaaltje af te huren. Er gaat geen week voorbij, waarin niet aanvragen om hulp bij de beide leden van do commissie voor Welda digheid inkomen. Tot welke categorie van Hollanders behooren dan die requestranten Dat is een vraag, dien ik ook deed, toen ik hier kwam. Het zijn in hoofdzaak drie groepen lo. allerlei hands werklui (er zyn hier steeds een vry groot aantal Hollandsche werklui in Berlijn), 2e kelluers, 3e gepasporteerde Indische soldaten, enz. Hot tweede hoofddoel van de Ver eeniging, het bevorderen van de ge zelligheid onder de leden onderling, wordt evenmin uit het oog verloren. Wanneer men het overige gedeelte van de week door den aard zijner werkzaamheden uitsluitend met bui tenlanders in aauraking komt,wier op vattingen en inzichten ten gevolge van opvoeding en maatschappelijke verhoudingen dikwijls met de onze ver schillen, geeft hot een prettig gevoel van „onder ons te zijn", wanneer men er staat op kan maken, op één ayond van de week menscben te zullen ont moeten, die, hoe ze ons overigens ook tot op zekere hoogte vreemd blijven, toch allen het ééne vaderland met ons gemeen hebben. En dit bindt, vooral in tijden zooals tegenwoordig, waar ons een groot vaderlandsch feest wacht. De wekelijksche bijeenkomsten heb ben in café „Kaiserhof" plaats, dat een deel uitmaakt van bet reusach tige hotel „Kaiserhof", gelegen aan den hoog aristokratischen - enbureau- kratischen „Wilhelmsplatz". Uit vrij- feest zal door een luisterrijken maal- willige bijdragen is voor eenigen tyd tyd in het Palast-hotel gevierd wor- een vry groote som bijeengebracht den, waaraan de gezant ook deel zal voor een adres van hulde aan de Ko ninginnen bij gelegenheid van de aan staande kroning van Koningin Wil- lielmina. Dezer dagen maakte de Commissie van uitvoering bekend, dat de adressen Donderdagavond dea 11 en Aug. voor de leden ter visie zouden liggen, vandaar, dat ik my met gespan- nemen. Hierover hoop ik U te gele gener tijd het een en ander mee te deelen. K Politiek Dvecsiohia Zooals te verwachten was zijn onmid- nen verwachting gisterenavond naar 'dellijk na het teekenen van het vredos- de club begat. 'protocol te Washington alle maatrege- De uitvoering van de adressen op ]en genomen om verdere vijandelijklie- zwaar geschept Hollaudsch papier ^en tusschen de oorlogvoerende naties is byzonder smaakvol en artistiek en te voorkomen. doet den maker, den boer van Taak! Een half uur Voor de teekening ont- Tiakraneu, lid van de firma Büxen- stoud nog een gevecht te Manzanillo, stein, boekorukkeis in Lei lyn, alle daar op-den eisch van de Amerikanen de eer aan. Het formaat is dat onzer stad OTM. n een wei d t s atlge oude folianten. Het eersle woord was gegeven. Het door admiraal blad bevat een a legonscbe voorstel- S m £JrhaaL gez0nden eakader 7ï??i innff Hn «rul rr&lairi nnnr no ling van jong Holland, geleid door de Hollandsche Maagd Aan den voet,2ij overwizmaa,IS UeveE van het ..blad zon de verschillende to tra hoofdbedrijven in Nederland aanschop- .-s i welijk voorgesteld bovenaan ziet men een paar typische punten van Ber lijn o. a. de Braudenburger Thor; rechts meer naar beneden de opdracht. Het zou eigenaardiger geweest zyn, als de auteur bier Hollandsche kijk- opende een bombardement, men gelooft .even zijn. De achtte een eind te maken aan het gevecht, door Shafter op te dragen aan den bevelheb ber voor Manzanilla te berichten dat de vijandelijkheden gestaakt zijn. Een nader bericht uit Washington meldt echter, dat de Spaansche bevelheb ber' i.l'a1 tr^+r ui v. ber van Cuba, Blanco, er in geslaagd is ekozen had. Het geheel is out- ,r 5 te lYLanzamüo te doen weten, dat het protocol is geteekend. Ook Miles heeft geseind dat hij het bevel om de vijandelijkheden te staken, heeft ontvangen. Do Cubaansche Junta heeft aan het worpen en uit de hand in kleuren uitgevoerd door den heer Trakranen. Het tweede blad bevat het adres van hulde uit een heerlijken Elsevierlet- ler gezet, een lust voor het oog, met den eenvoudigen aanhefMevrouwJ' Höe gunstig' steekt deze titulatuur ^piutement oorlog te Washington by den min of meer bombasti- schen aanhef van een schrijven aan den Duitscben Keizer,,Allerdurclüauch- tiqster, grossmach tig ster Kaiser und König, allergncidigster Kaiser, König und Rerr doen weten, dat de opstandelingen het protocol aanvaarden en de vijandelijk heden zullen staken. Dewey heeft bevel ontvangen, de blokkade van Manila op te heffen 1 Sampson ontving een dergelijk bevel ten m jLorr i 1 o---j— Br waait U uit dien titel nog een a™»™ van Cuba. Shafter meldt de flinke portie serviele onderdanigheid i ontvangst van het telegram over het sta- ken van de vijandelijkheden. Volgens bericht uit Shanghai aan. de Daily Mail moet de inhoud van het Rus- sïscli-Chineesch verdrag eindelijk zijn uitgelekt. Naar men beweert staat het verdrag feitelijk gelijk met een offen sief en defensief tractaat tusschen Rus land en China. China erkent daarin dat Rusland gerechtigd is in het binnenland van China op handelsgebied een over wegende rol te spelendaarentegen neemt Rusland op zich China te Steunen uit vroegere eeuwen tegen, dunkt U ook niet Uit den aard van de zaak verschil len de beide adressen voor de Konin ginnen wat den inhoud betreft. Dat voor Koningin Wilhelmina bestemd, eindigt met den wensch, dat huiselijk geluk ruimschoots haar deel moge zyn. Het geheel is gebonden in een stein- migen band van grijs chamoisleder schutbladen van oranje moiré ?yde met gouden ornamentrandenop het voorplat rechts boven bet Nederland- sche wapen in zilver en daaronder detegen cle eischen van de mogendheden woorden „Nederland en Oranje". j van het vasteland om gelijke bejegening De baud rust in een met wit fluweel °P handelsgebied. Verder belooft Rus- bekleed foudraal. De verzending van I Ian4 China geldelijk te helpen voor zijn beide adressen geschiedt dezer dagenbinnenlandsche ontwikkeling, waartegen door bemiddeling van bet gezantschap.China den Russisclien handel voorrech- Toevailig vernam ik, dat de Keizertcu verleent in zekere deelen des lands door denzelfden binder, die de banden j en. ook toestemt in Russisch toezicht op voor de adressen van hulde vervaar-zijn spoorwegen, indien deze de belan- digd heeft, eveneens een artistiek uit-1 g'en van de beide contracteerenda par- gevoerd leeren foudraal heeft lateu tijen dienen. Rusland neemt verder op vervaardigen voor Koningin Wilhel- zich China's leger en vloot te helpen mina, bevattende reproducties vanreorganiseeren. portretten, wapens en vignetten, op Do correspondent van de Times be llet huis van Oranje betrekking heb- vestigt dat de Cliineesche regeering het bende, welke in de verschillende Ber- contract voor den spoorweg van Peking lynsche archieven en iu het Hohen- naar Hankou heeft bekrachtigd ondanks zollern museum aanwezig zyn. de protesten van Engeland ertegen. En- Niet de 6e Sept.,maar de 31e Augus- gelands diplomatieke neerlaag is te groo- tus zal voor ons hier de dag zyn. Het ter, omdat het Tsoeng-lijamen den En- gelschen gezant de verzekering heeft ge geven dat het keizerlijk edict niet zou verschijnen voordat die gezant nader was geraadpleegd. STAOS^iEUWS Eerste en derde pagina. Haarlem15 Aug. 1898. De nieuwe tramlijnen. Aan den Raad dezer gemeente is het volgende schrijven gericht door de Commissie voor de tramplannen uit dit lichaam Door den Voorzitter Uwer verga dering werden achtereenvolgens in onze banden gesteld om advies a. Een adres van de Commissa rissen en den Directeur der Haarlem- sche Tramway-Maatscbappy, ingeko men 9 Mei 1898, waarbij lo aan Uwe vergadering ter goedkeuring wordt aangeboden een plan voor de tram lijn van de Groote Markt langs de Zijlstraat en den l Zijlweg tot het punt, waar deze door den Holland- schen Spoorweg wordt gesneden, en 2o verzocht wordt de verkregen con cessie voor een tijdvak van 50 jaren aan de Haarlemsche Tramway-Maat schappy te will6n verleenen tegen eeae aan de gemeente te betalen retri butie van f75,—. b. Een adres van Frans Ander heggen Jr. en L. J. Neumeyer Jr. te Amsterdam dd. 27 Juni 1898, waarbij zy in verband met de door hen aan vaarde lijnen, vermeld in het aan UweD Raad ingeleverde schrijven dd. 16 April j.l. als antwoord op de missive van Burgemeester en Wethouders dd. 17 Maart jl. Uwen Raad verzoeken hun toe te staan de lyn Amsterdam- sche Poort—Zijlweg (Spoorwegover gang) te mogen verlengen tot aan de grens der gemeente Bloemendaal, ten einde te kunnen aansluiten aan de door hen geprojecteerde lyn langs den Zijlweg naar Overveen. c. Een aan Burgemeester en Wet houders gericht adres van dezelfden dd. 14 Juli jl., inhoudende lo. het bericht dat de contracten in zake de geldleening voor de uitvoering hunner plannen geteekend zyn2o. de bereid verklaring daar waar gewenscht tus schen de rails der Haarlemsche Tram way-Maatschappij een derde rail te leggen onder voorwaarde, dat een der buitenrails, welke door beide Maat schappijen bereden wordt, in zwaarte overeeuslemme met hunne tusscben- liggende rail gd het medegebruik door experts zal worden geregeld. d. Een eveneens aan Burgemees ter en Wethouders gericht adres van Commissarissen en den Directeur der Haarlemsche Tramway-Maatschappy dd. 18 Juli jl., waarb'y met het oog op het aanschaffen en bestellen van bet benoodigde materieel op spoed wordt aangedrongen. Rekening houdende met het in Uwe vergadering ten opzichte van tram lijnen door Zjjlstraat en Zylweg be- slotene, beeft onze Commissie boven omschreven adressen met de meeste nauwgezetheid onderzocht en overwo gen en neemt zy mitsdien dn vryheid het volgende onder Uwe aandacht te ad. a. Inwilliging van het verzoek van de Haarlemsche Tramway-Maatschappy om op eene enkele uitzondering na de geheeie lyn met dubbel spoor te exploiteeren, meent onze commissie met klem te moeten ontraden. Naar hare innige, overtuiging toch zyn aan dat plan, eveuals aan het plan om de tram midden door de straat te laten ryden, voor het ver keer zulke ernstige bezwaren verbon den, dat daaraan niet kan worden tegemoet gekomeo. Zal een tramlyn door de Zijlstraat met enkel spoor reeds met groote voor zichtigheid dienen te worden geëxploi teerd, met dubbel spoor zou zij uit de op de teekening voorkomende profillon blijkt het voldoende dien belangrijken verkeersweg bepaald gevaarlijk te berijden maken. Na rjjpe overweging is onze com missie tot de overtuiging gekomen, dat de lyn door de Zijlstraat alleen dan geen ernstig bezwaar voor het verkeer op zal leveren, waoneer zy wordt gelegd met enkel spoor en volstaan wordt met éen wissel n.l. op de Groote Markt op nader te bepalen Ook op het traject Zylbrug—Over gang Spoor laat o. i. de breedte van den weg op verschillende plaatsen geen dubbel spoor toe. Daar zou dus, ten einde de exploi tatie van de electrische tram Daast de paardentram zonder bezwaar te doen geschieden, gebruik dieuen te worden gemaakt van het door de heeren Anderheggen en Neumeyer in hun sub c. vermeld adres aangegeven denkbeeld, om voor de electrische tram een rail te leggen tusschen de rails van de Haarlemsche Tramway- Maatschappy. Een van de buitenrails zou dan meerdere zwaarte moeten krijgen en de kosten van die gemeen schappelijke rail zouden naar het oor deel onzer commissie voor 2/3 door de electrische tram, voor 3 door de paardentram dienen te worden ge- Die drie rails, waarlangs beide Maatschappijen dus been en terug zouden moeten ryden, zouden o. i. het best kunnen gelegd worden aan de noordzijde van den Zylweg ter plaatse van bet bestaande trottoir met drie wisselplaatsen, n'i. een by den over gang spoor, een by de Zylbrug en een daartusschen. De kosten voor verbreeding en versterking van de Zylbrug, naar onze meening een noodzakelijk gevolg dezer tramlijnen, zullen overeenkom stig het gewicht der tramwagens voor 213 door de electrische en voor '/3 door de paardentram gedrageu moeten worden. Eenparig zyn wy van oordeel, dat op dit adres gunstig kan worden be schikt. Door deze verlenging toch wordt de verwezenlijking mogelijk I gemaakt van het denkbeeld, reeds in ons rapport van 15 Januari 1898 wenschelyk genoemd, nl. de toekom stige verbinding van het centrum dezer gemeente met Overveen door middel van een electrischen tramweg. ad. c. en d. Gevolg gevende aan het verlangen der Haarlemsche Tramway-Maat schappy, omschreven in haar aan Burgemeester en Wethouders gericht adres dd. 18 Juli jl., zou haar, indien Uwe vergadering zich vereenigt met ons ad. a. gegeven advies en ook met ons rapport dd. 18 Mei jl., alvorens voorwaarden vast te stellen, nu reeds kunnen worden bericht: lo. dat Uw Raad geen genoegen kan nemen met de ingediende plan nen 2o. dat de lijn Groote Markt, Zijl straat, Zijlweg zal moeteu worden gereden met enkel spoor; 3o. dat do wissels zullen komen op de Groote Markt, ten westen van de Zylbrug, by den overgang spoor, en zoo noodig nog een tusschea de twee laatstgenoemde plaatsen 4o. dat a. de heeren Neumeyer en Anderheggen eeu rail zullen mogen leggen tusschen de rails der Haar lemsche Tramway-Maatschappy, b. de Haarlemsche Tramway-My. een der bnitenrails zal moeten maken van dezelfde constructie, als uie tusschenrail en zal betalen 13 der kosten van aanleg en onderhoud vau die rail en c. de heeren Neumeyer en Ander heggen die rail van de Haarlemsche Tramway-Maatschappy zullen mogen gebruiken en 2/3 der bovengenoemde kosten zullen betaien; 5°. dat de brug over den Zijlsingel zal moeten worden verbreed en ver zwaard en de kosten dier verbreeding door beide concessionarissen zullen moeten worden gedragen, n.l. -,/3 door de heeren Neumeyer en Auderhcggen en l/3 door de Haarlemsche Tramway- Maatschappy. Hetzelfde zou dan, naar aanleiding van het sub c. omschreven adres, kunnen worden bericht aan de heeren Neumeyer en Anderheggen, blijvende natuurlijk de voorwaarden voor het traject Groote Markt—Zylbrug in dat bericht achterwege. Ter gelegenheid van het 25 jarig jubilé van Mgr. C. J. Rinkel als bis schop van Haarlem was het altaar der kerk van de oud-bisschoppelyke clerezie Zondag mot bloemen on groen versierd. De bisschop hield eene Pon tificale Mis. Ter zijner eore werden door het koor eenige voor die gele genheid gecomponeerde liederen ge zongen. Voor het examen fransche taal Lo. zyn Zaterdag te 's-Gravenhage ge slaagd de dames M. E. Westerveld, F. C. Geyl en de heeren G. Max en J. Knyper Jr., allen alhier. 14) Claude dacht er een half uur lang over na, zag in hoe slecht zijn wei-k was, probeerde of hij die nubtelooze vraag niet weg kon laten en tobde zijn hersens af met naar een anderen rijmenden zin te zoeken. Toen, hopende dat Olivia er door bedrogen zou worden, cn de vergif fenis van de Muze afsmeekend, schreef hij verder „What garlands can I bring You From Fancy's fairest dell Before the world grew old, dear, The lute was lighter strung; Now all the tales are told, dear, And all the songs are sung." Welke versieringen zal ik u beschrij ven Uit het schoonste droomenrijk? Naarmate de tijd verstreek, lieve Is mijn Muze verflauwd En hiermee zijn alle verhalen verteld, lieve En alle liedexen gezongen." Het is onnoodig het verder neder te schrijven. De gevoelens van den dichter waren veel dieper, dan het gedicht wel uit drukte. Hij had warme vriendschap als dekmantel voor de liefde gebruikt, van wier bestaan de arme dichter zich nu ten volle bewust was. En de zinnen op zich zelf waren nog zoo kwaad niet; er sprak een zekere mate van verstand en bekoring uit. En als vlijmende smart in staat was een aardig gedicht tot het werk van een genie te verheffen, dan zou dit ongetwijfeld het geworden zijn. Hot was op slag van vijven toen Clau de zijn mooiste handteekening onder het laatste vers zette; het geheeie ge dicht bevatte er toch maar vier eai be stond uit twee en dertig regels. Hij stak het in een enveloppe, die hij aarzelend met zijn zegelring verze gelde; alle dingen voerde hij even be sluiteloos uit. Noch tijd of een ledige maag konden hem bewegen zijn hande lingen vlugger te verrichten. Toch had Claude een ontzettenden honger en voel de hij zich afgemat door het lange op zitten. Terwijl hij de kamer op en neer liep kwam het hem voor alsof het ge druis van zijn voetstappen, die op het tapijt bijna niet hoorbaar waren en op den parketvloer zoo luid klonken, steeds luider werd; en de stilte en duisternis, die in het kasteel lieerschten, schenen op die eene flauwe, verlichte kamer te drukken, als het water der zee op den helm van een duiker. Niets van dit alios was Claude onder zijn werk opgevallen; hij was zenuwach tig en schonk zich een glas whisky in om wat tot zich zelf te komen. Er stonden nog meer glazen op de tafel met een laagje wlnsky er in. De atmosfeer was eonigszins rookerig en op het aschbakjo lagen eindjes sigaretten. De reden van Claude's laat op zijn was dat zijn vrienden, Stubbs en Llewellyn nog tot laat in den nacht bij hem had den gezeten. De „poeëtenhoek", was het eenige vertrek waar deze jongelui zich thuis gevoelden. Tegen middernacht maar zelden vroeger kwamen zij eerst in hun element; want hun Australische gast begaf zich reeds vroeg ter ruste in zijn excentrieke woning. In den „poeë tenhoek" waren gemakkeLijke stoelen en whisky te hunner beschikking en Clau de was er altijd om naar hun gesprekken te luisteren. Niet dat de dichter zoo'n gretig toe hoorder was als vroeger; de waarheid was, dat er een klove tusschen hem en zijn vrienden begon te ontstaan bij wist zelf niet hoe het kwam. Misschien was het leven in hetzelfde huis er oor zaak van; hij zelf zou ze nooit te logee- ren hebben gevraagd. Of had de omgang mot een geheel ander man een vrien delijke natuurlijke, onbeschaafde Oos terling, wiens gouden hart steeds meer en meer aan 't licht kwam, er schuld aan Zeker was het dat de omgang der twee neven niet alleen op één van beiden een goeden invloed had uitgeoefend. Had Jack een groot deel van zijn ruwheid in spreken en manieren afgelegd, ook Clau de bezat vele van zijn eigenaardigheden, die gegrondvest was op wederzijdsqho J genegenheid. De verbeteringen in Jack's karakter waren door allen opgemerkt., maar die van Claude waren in 't bijzon-1 der Olivia opgevallen, die nooit blind voor zijn gebreken was geweest. Het is onnoodig er bij te voegen dat hij zelf do laatste was, die merkte hoe hij zich veranderd had. Terwijl hij over het ge dicht peinsde, dat hij zooeven gemaakt had en aan den kriticus dacht, waaraan hij het eenige maanden geleden in alle nederigheid zou hebben getoond, wist j hij, dat hij niet langer de Claude van vroeger waswant hij zou er nu geen oogenblik aan gedacht hebben het onder 't oog van een kriticus te brengen. Zoo peinzend, trachtte Claude zichzelf te kalmeeren, terwijl hij beschuitjes at, en nu en dan een teug sodawater met whisky dronk. Toen de lamp echter begon te flikke ren en een minder aangenamen reuk te verspreiden en het gekweel der vogels, waarmee Olivia's geboortedag werd in gewijd, tot hem doordrong stond hij op. In een oogwenk had hij de lamp uitge blazen, de gordijnen weggetrokken en het raam geopend, zoodat de vriendelij ke zon in volle glorie het vermoeide ge laat, de verwarde haren en het verkreu keld overhemd van Claude bescheen. Het frissche tooneel, dat zich aan zijn oog vertoonde, verrukte hem; tot zijn schande moeten wij bekennen, dat het iets geheel nieuws voor hem was. Hij had nooit hooge gedachten gekoestiïrd van een bedauwden morgen, maar tot nog toe had hij er ook geen ondervin ding van. Nu echter zou hij ze opdoen; hij vormde het plan om den vroeg op- staanden Jack te wekken. Hij begaf zich dus naar buiten door het bedauwde gras heen, en zag hoe Jack zijn hut reeds uit kwam met badhanddoeken over zijn arm. Jack's verwondering op het zien van zijn neef was nu juist niet zeer vlei end toch was zijn morgengroet vroolijk genoeg. De hertog was juist van plan zich te gaan baden in het Noordelijk ge deelte van hot meer en vroeg of Claude lust had hem te vergezellen en daarna een kopje van zijn inorgenthee te gaan gebruiken. Claude stemde in alles toe en kreeg dezelfde gewaarwording als allen, die Jack's hut bezocht hadden nl. het was alsof zij door de aarde gezonken en in het midden dor onherbergzame bosschen in Australië terecht gekomen waren. Toen rij terugkwamen was het vuur intusschen aangegaan. Boven de vlam men hing de theeketel waarin het ko kende water tegen het deksel borrelde en het nu en dan optilde. Jack lichtte het met een stok er af en gooide een handje vol kruiden thee in rijn keteL „Zal ik ze een beetje zoeter maken?" vroeg hij en op Claude's toestemmend knikje gooide hij er ook nog een handje bruine suiker in. „Dit is nu echte kruidenthee," ver volgde Jack met een uiterst voldaan ge laat, terwijl hij het mengsel met een stokje omroerde. „Neem nu zelf maar een kopje en schep er wat uit. We ge bruiken er geen melk in, dat hoort niet. Hier heb je ook wat beschuiten. Hoe vind je de thee?" „Kostelijk!" riep Claude, die op de

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1