BINNENLAND. HAAGSCHE BRIEVEN. Wij verkeoren thans in een zoodanig tijds-stadium, dat we voldoen aan het Bijbelsch oordeelin het zweet uws aanschijns zult ge uw brood verdienen. Ik zit aan het strand en schrijf dezen met potlood. Voor mij ligt de zee, onbe wogen. spiegelgladde, dofgrijze water vlakte, met zilveren rimpeltjes De zou. gloeiende bol, dreigt juist aan den horizon te verdrinken en spat, spar telend, naar alle zijden vonken weg, schooner vuurwerk laat zich niet denken. Voor morgenavond heeft het Kurhaus het gewone vuurwerk aangekondigd. Het eerste nummer luidt„Welkomst- groet aan de badgasten." Nu hot seizoen voor de helft verstreken is. heeft dit veel van ironie. Do directie kan het echter niet helpen't is de schuld van den winter, die ditmaal eerst half Juli eindigde. Het is nu druk op onze bad plaats en ik moet zeggen dat men werke lijk zijn best doet om de vreemdelingen te vrijwaren voor de verveling die de meesten hunner aan een verblijf te Sche- veningen onvermijdelijk verbonden ach ten. Bij het praten met een paar Dmt- schers is mij dit weder gebleken. Zij vinden onze badplaats „nesig," gross- artig", alles wat ge maar wilt duiu- tevens maar zij ontzeggen ei „genuitk- ligkeit" aan. Zonderling genoeg, waar immers het beheer voornamelijk in Duifc- sclie handen is, maar het is hun veel te veel „gemassregclt". Zij bewonderen het Philharmonisch orkest, maar zij hooren het liever 's winters, te Berlijn zij vin den dat badplaatsmuziek uitspanning, geen inspanning moet zijn. En zij heb ben gelijk Een kort verblijf in een bui- tenlandsch zeebad heeft- mij dat weer ge leerd. In de Kurzaal, tijdeus bet Abend- esseu, terwijl aan alle tafeltjes gezeten en gerookt werd, speelde een vrij goede kapel de Peer Gvnt-suite; er was een oogenblik wel wat veel rumoer en „der Herr Kapeimeister" keek boos de zaal in. Wel, 't scheelde weinig of men had hem uitgefloten. Aan het slot kwam geen hand op elkaar dat was het antwoord van het publiek Het is te hopen, dat de vreemdelin gen blijven tot na de feesten, want. ei- wordt op gerekend, dat zij hun beurs zullen ledigen. Toebereidselen ziet men nog zeer weinigmen volgt ook te dezen aanzien het „haast u langzaam"' dat wel tot devies van het Haagsclie wapen mocht worden verheven. Tenminste op de verschillende quaestiën van gemeente lijk belang wordt het voortdurend toe gepast. Ik vernam een dezer dagen zeer beslist dat het tramwegvraagstuk verder dan ooit van een oplossing is verwij derd. De nioeielijkheid zou daarin zitten, dat de Maatschappij niet te bewegen is tot het invoeren van een uniform-tarief. Het gerucht wordt, dunkt mij, beves tigd, door het voornemen onzer beide omnibusmaatschappijen om hun lijnen met nieuwe routes uit te breiden. De oudste dier ondernemingen kan dit met succes beproeven zij staat muurvast. De jongste, die zelf in de trekkracht voorziet, heeft aanvankelijk wel succes wat het vervoer betreft, maar moet te genslag hebben gehad met de paarden. Delijn die zij exploiteert, Sweeliuck- pleinStaatsspoor is echter wel een ge zonde, maar het duurt altijd eenigen tijd alvorens een exploitatie loonend kan genoemd worden. Ondernemingen waarvan men blijk baar veel succes verwacht, zijn die tot het oprichten en verhuren van tribunes tijdens de feesten. Het is ongelooflijk welke sommen daaraan gewaagd worden. Zoo hoor ik, dat alleen voor den huur van grond voor een tribune in de Pa leisstraat, een prachtige plek voor dit doel, f 4000 betaald is. De tribune zal nog f 1000 kosten en dan nog rekent men er op om 100 pet. te verdienen. We willen het voor de ondernemers hopen. Hoop doet leven! Er zijn honderden Nederlanders die de hoop koesteren, dat na deze al te warme dagen, het ridder orderegentje ran 31 Augustus ook hen zal afkoelen. Helaas, velen, zijn geroe pen, doch weinigen uitverkoren. Mij werd verzekerd, dat elk der departemen ten hoogstens 8 leeuwen beschikbaar heeft, zoodat velen als „troostprijs'" slechts een Nassautje zal ten deel val len. De reden van deze orden-schaarschte is te zoeken in de mildheid onzer Vorst innen tijdens haar jongste bezoek aan Frankrijk. Die mildheid was een streep door de rekening der Kegeering, die het haar door de Tweede Kamer verleend crediet niet gaarne et pour cause overschrijden wil. Dat men zich trooste met de mededeeling, dat de jonge Ko- krib had plaats genomen. En werkelijk de geheele omgeving sprak tot Claude's poëtisch gevoelwant hij kon niet ver geten, dat zij zich slechts een halve mijl van de Towers bevonden, waarin de hertog niet half zooveel genoegen smaak te als hier; en het grooie contrast amu seerde hem, maar kwetste tegelijkertijd zijn familietrots. ,.Ik wou, dat dit mijn vroegere hut was," zeide Jack zuchtend. ..Dan had ik een kachel en kon ik jou een schapen bout bereiden. Ik kan dat heerlijk. Na het ontbijt zou ik je dan naar de schaaps kooien meenemen, om de dieren naar het moer te drijven dan zou je ze eens zien springen, al^ze het water in de gaten kregen. Het is alsof ik ze werkelijk hoor blatenDan zouden wij onze ezels te drinken geven en zelf een paar slokken uit de waterzakken nemen. Daarna gin gen wij in de schaduw van een boschje onzen maaltijd gebruiken en later kon den wij mijn ouden baas gaan opzoeken. Wat een dag zou dat voor je zijn! Je zoudt niet kunnen gelooven dat de lucht zoo blauw kon zien, als je gezicht rood. Maar waar dient het toe er over te pra ten wij zitten toch hier?" en met een zucht zette hij zijn kopje neer. „Gij zoudt dat leven toch niet boven dit verkiezen?" ningin, kort na kaar optreden, weder eenige tientallen barer onderdanen wil verblijden. Hoop doet leven! H. A. GANTJS Jr. Uit de „Staatscourant". Koninklijke Besluiten. Benoemd tot notaris te Etten, J. A. F. Peters, cand.-notaris te Box meer. Voor den tyd van vyf jaren gede tacheerd by het wapen der infauterie van het leger in Neci.-Indië, de eerste luitenant E. J. M. Ochsendorf, van het 3de, zoomede de tweede-luitenants H. C. Gerritsen en J. E. Maller, bei den van het 5de reg. infanterie. Aan den heer C. H. R. Raven, agent van de „Compagnie générale Transatlantique Frauyaise" te Colon, vergunning verleend tot het aannemen van het ordeleeken der derde klasse van het Borstbeeld van den Bevryder hem door den president van Vene zuela geschonken. De groote revue. Omtrent de revue over het leger op 2i September wordt nog gemeld, dat deze zal plaats hebben op de Renkumer heide, des vooimiddags te 11 uur. Behalve de manoeuvreerende troe pen der le en 2e divisie infauterie en van de koloniale reserve, zal daaraan worden deelgenomen door de detache menten van de overige korpsen van het leger, ter sterkte van eene com pagnie vau 100 man, een cscadron of eene battery vau 1 stukken, van het reg. grenadiers en jagers echter zoowel eene compagnie grenadiers als eene compagnie jagers. By die com pagnieën eu escadrons zullen de vaan dels en standaarden zyn ingedeeld. De compagnieën der le divisie in fanterie vormen daarby een bataljon; evenzoo de compagnieën van de 4 regimenten vestmg-artillerie en die van het korps pantserfort-artillerie eu van de korpsen pontonniers en tor- pedisten. Al deze troepen staan onder bevel van den kolonel J. L. de Bock, com mandant van het regiment grenadiers en jagers. Ook zullen alle generaals met hunne adjadanten, zoomede de korpseom- mandanteu, by de revue tegenwoor dig zijn en met de officieren der vreemde mogendheden in den staf van den luitenant-generaal Kool plaats nemen. Er zyn de noodige maatregelen voor een doelmatig spoorwegvervoer ge troffen. Hare Majesteit de Koningin zal te paard de troepen inspecteeren. De „Koning Willem I". Zaterdag werd van de werf der Maatscbappy „De Schelde" te Vlis- singen te water trelaten het stoom schip „Koning Willem I", van de maatscbappy „Nederland". Het schip heeft de volgende afme tingen: grootste lengte 402, grootste breedte 45, hol tot opperdek 29 en hoogte tot bovenkant kaartenkamer 41V2 Eng. voet. Het is gebouwd van staal, volgens de hoogste klasse van Lloyd, onder toezicht van de Nederl. Yereeniging van assuradeuren, heeft 4 vaste dekken van Teakhout en is tevens voorzien van vries- en koel- kamers met koude luchtmachines, distilleer, enz. De stoomwerktuigen en ketels, die mede door de maatscbappy „De Schel de" zyn vervaardigd, staan in de werk plaatsen gereed om aan boord te wor den opgesteld; zy zyn van het quadruple gebalanceerd systeem met 4 krukken en zullen 4000 I. P. K. kunnen ont wikkelen. De stoomketels, double ended, zyn drie in getal, als mede een huipketel; zy zullen werken op een stoomdruk van 210 Eng. ponden en zyn inge richt om met geforceerden trek te kunnen werken. Tevens zyn een groot aantal by machines aan boord geplaatst al ie volgens de nieuwste vindingen. Het schip liep op een craddle te water, terwyl de laatste beletselen werden weggenomen door Vrouwe C. D. van Teylingen—Optennoort. Op dezelfde helling komt thans in aanbouw het dnbbel scbroefstoomscbip „Sindoro" voor rekening der Rotter- damsche Lloyd te Rotterdam. „Neen, misschien niet. Maar zooals je merkt, rand ik het prettig er aan te denken." „Dus je tegenwoordig leven bevalt je best? Gij zoudt niet graag weer naar je bosschen terugkeeren „Ik houd veel van mijn nieuwe vrien den Olivia en jou bv. zou ik niet graag verlaten." „Het is haar verjaardag," zeide Clau de, waarop beiden zwegen. „Juist. God zegene haarIk heb niets voor haar gekocht, omdat ik bang was evenals toen met die bloemen een dom heid te begaan. Hebt jij wat voor haar 1" „Ja, een kleinigheid; op een verjaar dag kan dat wel. Enen... ik heb een versje voor haar gemaakt daaraan ben ik den goheelen nacht bezig ge weest." „Knappe kerel'" zeide Jack jaloersch. „Nu ziet men eerst hoe heerlijk het is een genie te zijn, want wat komt je dat nu goed te pas. En heeft Llewellyn ook wat voor haar gemaakt?" „Jaeon portret vau haar zelf." „Dan mag hij er wel bij schrijven, wie het voorstelt, anders zou ze hem, evenals ik toen, beleedigeu. Hij heeft mij nooit meer zijn kunst stukken laten zien. Maar ik hoop, dat Sport en Wedstrijden Amsterdamsche "Wielerbaan De voorwedstryden op Zaterdag voor den „grand prixa te Amsterdam hadden verder tot resaltaat, dat Bar den de repêcbage won. In een der 3 hiervoor gereden series kwam Jaap Eden tweede aan achter Piette. Zyn protest tegen Prévost was niet aangenomen. Voor Zondag kwam by dus niet in aanmerking. Onder den strakken hemel van deze ongekend warme Augustusdagen wer den Zondag in tegenwoordigheid van een vry talryk publiek, behalve eeni ge andere nummers de demi-finales en de finale verreden van den „groo- ten prys van Amsterdam". Het eerst werd gereden een match over 1000 Meter in 2 afdeelingen tus- schen de Heeren Rickel en van den Ende. In de eerste afdeelïng kwam Ri ckel eerste aan 1 min. 454/s sec. De tweede wordt gewonnen door Rickel in 2 min. 10l/5 sec., zoodat deze winner van de match en eene finale dus overbodig is. Van de demi-finales van den groo- ten prys werd eerst de derde serie gereden, daar Barden voor den aan vang der races was gevallen en zich eerst een weinig moest herstellen. In deze (derde) serie kwamen aan de startCbinn, Pontecchi en Do main. Eerste Chinn in 1 min. 343/5 s. Tweede Pontecchi. Daar gebleken is, dat Barden zich te zeer geblesseerd heeft om te star ten, reden in de thans gereden eerste serie Schilling en Broca. Schilling spurt te vroeg en doet Broca eerste aankomen in 2 min. 123/s sec. In de tweede serie vertrekken Howard en Meyers. Meyers neemt terstond de leiding en hoewel hy die een oogenblik moet verliezen, waarvan Howard op wat men noemt „smerige" wyze gebruik maakt om hem te coupeeren, weet bjj toch in 1 min. SP/s sec. eerste aan te komen onder het luid gejuich van het publiek. Voor de finale van den grooten prys komen dus in aanmerking Meyers, Broca en Chinn (Holland, Belgie en Engeland). Na 2 ronden in een lang zaam tempo, schiet Cbinn by de bel vooruit en komt eerste aan in 1 min. 51V5 sc. Meyers is tweede, in 1 min. 52 sec. Meyers protesteert en zyn protest wordt door de Jury aange nomen. Thans wordt verreden een wedstrijd van meet over 1000 meter in 4 serieën, alleen open voor Hollanders die niet zyn geplaatst in den Grand-Prix. In de eerste manche starten Vrou- wes, v. d. Bruggen en Gorter. Eerste: Gorter in 1 min. 56-/5 sec. In de tweede ryden Kingma, v. d. Mark en Deckers. Eerste: Kingma in 2 min 43/5 sec. In de derde komen aan den streep Eden, Slot en Lobbes. Eerste Eden in 1 min. 513/s sec. In de vierde vertrekkenSchil ling, Yeraar, Hisgen en Jansen. Eerste Schilling in'l min. 392/s sec. Medegedeeld wordt, dat Chinn ge- disqualificeerd is voor de eerste plaats in den grooten prys en Meyers dus eerste is. Deze mededeeling wordt met luid applaus begroet. Thans wordt ia 4 seriëen gereden de „vreemdelingen-prys" over 1000 meter, alleen open voor in de finale van den .grooten prijs niet geplaatste vreemdelingen. De eerste serie, waarin Boolay, Lamberjack, Trève, Pasini, Howard startten wordt gewonnen door Pasini in 1 min. 26 sec. In de tweede manche^ waaraan Deschamps, Demaucourt, Lequeu en Tomasselli deelnemen, is Deschamps eerste in min. 292/s sec. In de derde vertrekken Piette. Nieuport en PoDtecchi. Piette is de eerste 2 ronden eenige meters voor, behoudt dezen voorsprong en wint gemakkelijk in 1 min 28 sec. In de vierde serie gaan Gougoltz, Domain, Ehrmann en Georgy af. Eerste Domain in 1 min" 434/5 s. De finale van den wedstrijd voor Hollanders had tot uitslag Eerste Schilling in 1 min. 41 sec. Tweede Gorter. Derde Eden. Vierde Kingma. ge mij uw gedicht voorleest." „Het zijn maar een paar versjes en nog al slechte ook je mag ze evenwel hooren, als ik ze mij tenminste nog kan herinneren," zeide Claude, die het veel meer moeite gekost zou hebben ze zoo gauw te vergeten. „Ik wou alleen maar, dat ze wat mooier warenEr zijn een paar jammerlijk slechte zinnen bij, die ik geprobeerd heb te veranderen, maar het lukte mij niet." „Vooruit maar!" zeide Jack zijn pijp aanstekend. „Ik zal je zeggen of ze goed of slecht rijn. Nu, vooruit er mee!" En Claude voldeed aan zijn verzoek, veel te blij, dat er iemand was, wie dan ook, die rijn gedicht kritiseerde want hij bezat weinig of geen zelfvertrouwen en was altijd geneigd rijn werk goed of slecht te vinden, al naar de laatste kri tiek luidde. In dit geval echter was hij meer op een algemeen enthousiasme van den hertog gesteld geweest, had de laat ste niet getoond, dat hij verscheidene verdiensten van een gedicht kon aantoo nen, nL wanneer de oprechtheid, die het uitdrukte, hem trof. Maar al te goed wetend, wie het was, die het ge ruaakt had, was het Claude niet. moge lijk de verzen met trots voor te dragen. „Zij rijn prachtig!" zeide Jack een De finale van den vreemdelingen- prys had tot uitslag Eerste Domain in 1 min. 39 sec. Tweede Pasini. Derde Deschamps. Vierde Piette. De wedstryden waren te 4 uur af- geloopen. K. M. Meyers en Cbinn zullen op 3 Sep tember te Amsterdam een match ry den. Amsterdam's Wielrijders Bondslo- kaal zal op 30 Augustus ter eere van deu verjaardag van H. M de Koningin aan de leden van den Al- gemeenen Nederlandschen Wielrijders Bond in het paviljoen van het Von delpark een concert aanbieden. De kapel van hel 7de regiment infanterie zal zich onder leiding van den heer Zaagmans doen hooren. In de zalen en op de terrassen hooben dien avond uitsluitend bondsleden toegang; in den tuin, het publiek. Gebouw en terras zullen schitte rend verlicht worden en na alloop is er groote militaire taptoe. Wedstrijden te Clingendaal. Het bezoek was Zaterdag nog tal rijker dan Dondeidag. De uitslag van de wedrennen en harddraverijen was: I. Harddraverij. Sweepstakes voor drie-jarige merriën.v Afstand 1600 meter. Uitslag: 1. Belle Baye, in 3 m. 23/s s.2. De Dame, in 3 m. 3"5 s. 3. Geesje, in 3 m. 143/5 s.4.'Blue Bell. in 3 m. 18 s. II. Bliksern-priis. Verkoopswedren op de vlakke baan, internationaal, voor paarden van twee jaar en ouder, die te koop gesteld zyn voor f 1500, en nog geen prys vau fIOOO in 1898 gewonnen hebben. Uitslag: 1. Goody Alice, met een halve paardelengte "vóór 2. Figaro, met vijf paardelengten vóór 3. Halle- barde. Hl. Stamboek-prijs. Record-Hard- dravery voor Nederlandsche paarden. Minimum afstand 2400 M. Uitslag1. Alix in 4 m. 363/5 s. 2. Molly in 4 m. 37 '/r. s.3. Auguste in 4 m*. 40 V3 s.4. Jonge Krylaty in 4 m. 46 s. IV. Prys van Haarzuylen. Wedren op de vlakke baan internationaal, voor paarden van drie jaar en ouder, die nooit een wedren van f1500 of daarboven hebben gewonnen. Afstand 2100 meter. Uitslag1. Amourette, 2. Antelope. Het verschil tnsschen beide bedroeg Vji paardelengte. Extra-nummer buiten het program ma. Match tusscheu Stal Robert en Stal Hoboken (paarden Walhalla voor Stal Robert en Colin-Coope voor Stal Hoboken) afstand 1800 M. Uitslag: Winner Walhalla met 2 paardlengten. V. Troost-prys. Handicap. Voor paarden die in 1898 in een hard draverij, uitgeschreven door de Ned. H. en R. V., gestart zyn en aldaar geen eersten prys gewonnen hebben. Minimum afstand 2400 meter. Uitslag: 1. Jersey 4 m. 343.-, sec.; 2. Allouez 4 ra. 362/5 sec., (2700 M.); 3. Sokol 4 111. 4075 sec., (2640 M.) 4 Moquette 4 ra. 42 sec., (2740 M.). VI. Prys vau 's-Graveuhage. Ver- koopshordenren, voor paarden van drie jaar en ouder, uitsluitend en bona fide het eigendom van Neder landers, bereden door heerryders. en die te koop gesteld zyn voor f 2000. Afstand 2800 M. Uitslag 1. Haveron, 2. Kohanasan, 3. Warda. Het verschil tusschen 1 en 2 was twee paardlengten. Zeilwedstrijden. Op de Zaan, langs Wormerveer, Zaan dijk en Koog aan de Zaan hield de Zaanl. Zeilvereeniging Zondag wedstrij den, die door prachtig weer wei-den be gunstigd. Alleen had de wind iets ster ker kunnen rijn. De uitslag was als volgt Klasse I. Scherpe en middenzwaard- jachten. Boven 5 tot 10 wedstrijd-eenbe den. Deelnemers 4. 1. Yum-Yum van jhr. W. Six, te Amsterdam, in 1 uur 55 min. 35 sec. 2. Waterlelie van H. Bernard I Co.. idem, in 2 uur 3 min. 5 sec. 3. Mimi van Alb. Laan, Wormerveer in 2 uur 21 min. 36 sec. Klasse ni. Scherpe en middenzwaard- paar maal achter elkaar. „Gij zoudt be- kransd moeten worden, oude kerel, en ik heb grooten lust dat eens in het Hoogerhuis te zeggen. Gij rijt Shake speare de baas; rijn gedichten rijmen zelfs niet altijd, dat weet ik, omdat ik vroeger een van rijn werken heb beze ten. Dat van die guirlandes bevalt mij, dat is nog eens poëzie. Maar zou je die j laatste vier regels nog eens voor mij willen opzeggen V' En Claude begon Ï*J „While yet the world was young, dear, Your minstrel might be bold, Now all the songs are sung, dear, And all the tales are told." ..Eerste klas," riep Jack maar rijn blik duidde aan, dat liij aan iets anders dacht. „Wat wil je daarmee zeggen dat de minstreel stuotmoediger zou rijn geweest? Wat zou je gezegd hebben, als je maar den moed kadt gehad Zeg het mij. Kom, vooruit er mee!" „Ik weet het heusch niet," zeide „Toen do minstreel nog jonger was, Was rijn toon ook stoutmoediger. En hiermee rijn alle gezangen ge zongen, lieve, En alle verhalen verteld." jachten. Boven 2 tot 3 Wedstrijd-Een heden. 1. Zwaluw van F. Burgers, Amster dam. in 2 uur 16 min. 32 sec., 2. Anna, van P. F. Sjoukes in 3 uur 5 min 58 sec. Klasse V. Ronde en platbodemjachten, met vaste roof of vast dek. Boven i 0 tot 9,5 'wedstrijdmaten. DeelnemersSperwer, 8 sec., van Joh. Herpel, te Amsterdam en Kampioen, 0, van Joh. Smit te Slikkerveer. 1Kampioen in 2 uur 23 min. 14 sec. 2. Sperwer in 2 uur 37 min. 7 sec. Klasse VU. Tjotters, boven 6 wed strijdmaten. DeelnemersCliristina, 0, van J. W. Slijper te Zaandam. Gertrude Betsy, 21 sec., van D. L. van Voorst te West- zaan, Celestina, 36 sec., van H. L. Ent hoven H.Lzn, te Den Haag en Trusty 36 sec., van Gebr. Dekker te Zaandam. 1. Trusty in 1 uur 24 min. 17 sec., 2. Gertrude Betsy in 1 uur 30 min. 26 sec. Klasse VIII. Tjotters. Boven tot 6 Wedstrijdmaten. DeelnemersGeertruida, 0, van C. P. J. Stam te Koog aan de Zaan, Wil- helmina, 0, van M. Grootes Jr. te West- zaan en Marie Anna, 39 sec., van Corns. Tip te Westzaan. 1. Geertruida, in 2 uur 51 min. 14 sec.2. Marie Anna, in 3 uur 1 min. 40 sec. Klasse IX. Tjotters groot tot en met 5 wedstrijdmaten. Deelnemers: Anna Paulowna, 0, van A. Wildschut te Jisp, Anna, 0, van C. F. Hushof te Amsterdam, Elisabeth, 12 sec., van M. C. Leibbandt te Am sterdam, Wilhelmiua, 24 sec., van H. K .Fust te Zaandijk, Cornelia, 24 sec. van J. van Gelder te Amsterdam, Ino, 36 sec., van E. v. d. Drift te Pui-me rend. 1. Elisabeth van M. C. Leibbandt, te Amsterdam, in 2 urn- 45 min. 27 sec., 2. Anna Paulowna van. A. Wildschut, Jisp, in 3 uur 23 min. 45 sec. Klasse X. Kielbooten, sloepen of an dere scherpe vaartuigen, zonder midden zwaard. DeelnemersMaria van G. J. van Weizen te Amsterdam en Nan Dirk van N. van Pomeren te Koog aan de Zaan. Maria in 1 uur 29 min. 1 sec. De tijd van Nan Dirk was 1 uur 36 min. 30 sec. Klasse XII. Gondels. Lang op de wa terlijn boven 4.25 tot 5 meter. Deelnemers Zeemeeuw van H. Groen Jr. te Zaandam, Favorite van G. Grootes Chr.z. te Westzaan, Meerval van P. Dil to Koog aan de Zaan. 1Zeemeeuw in 1 uur 34 min. 59 sec., 2. Meerval in 1 uur 35 min. 26 sec. Klasse XIII, Gondels, lang op de waterlijn, tot en met 4.25 meter. 1. De Jonge Klaas van J. H. Op den Velde te Zaandam, in 1 uur 22 min. 32 sec, 2. Anna van W. Hartog te Buik sloot, in 1 uur 24 min, 3 sec,3. Vijf Pieters van N .Calear, te Koog aan de Zaan, in 1 uur 33 min. 14 sec. GENÏEN80 NIEUWS. Dreyfusiana. Zoodra het arrest gegeven was, waarby Esterhazy en Marguérite Pays in vrijheid gesteld werden, heeft ko lonel Picquart aan den griffier bij de rechtbank by deurwaardersexploot een acte doen toekomen, waarin hij er op wyst, dat in handen van de justitie belangrijke stukken zijn, die voor hem (Picquart) groote beteeke- nis hebben. Hy teekent daarom ver zet aan tegen het overgeven van die stukken hetzij a&n de beschuldigden, hetzij aan derden, en vraagt nadruk kelijk ze aan de griffie te bewaren in den toestand waarin ze zich thans bevinden. Wil men weten hoeveel processen er nu nog hangende zyn naar aanlei ding van en in verband metdezaak- Dreyfus? Ziehier een lijstje: lè. Proces Zola-Perrenx voor het hof van assises te Versailles; 2e. proces Zola tegen Judet in appèl 3e. proces der schriftkundigen tegen Zola en Perrenx; 4e. aanklacht van Zola wegens valschheid tegen X.... en gebruik van valschbeid tegen Jndet; 5e. zaak Picquart-Leblois (mede deeling aan een derde, onbevoegde, van stukken die van belang zyn voor de uitwendige veiligheid van den Staat) 6e. hooger beroep van Picquart (civiele party) tegen het arrest van Claude lachend. „Ik dan welje bent doodelijk van Olivia!" „Hoe bedoel je dat?" „Je houdt van haar." „Natuurlijk." „Even veel als ik?" „Dat hangt er van af, hoeveel jij van haar houdt Jack." Beiden zwegen een oogenblik. De her tog zat op rijn hurken in het vuur te staren, zoodat het niet te zeggen was of do blos op rijn gelaat door de weerkaat sing van den gloed of door iets anders veroorzaakt werd. „Oude kerel," zeide hij tot Claude zonder het hoofd om te wen don, ,,ik heb al lang eens openhartig met je wil len sprekenover Olivia. Ik weet wel, dat ik haar achter haar rug eigen lijk niet Olivia niag noemen, daar ik haar nooit bij dien naam toespreek. Maar Ln mijn hart is ze dat voor me begrijp je, en daar regeert rij voor altijd. Begrijp je mij Wij kunnen niet allen als geleerden praten, beste jongen; maar ik zal mij zoo duidelijk mogelijk uitdrukken." „Ga maar voort. Ik begrijp je best," zeide Claude. „Goed dan. Zooals ik zeg, zij beslaat een plaats in mijn hart, die geen andere onbevoegdheid in zake Du Paty de Clam 7e. idem tegen het arrest van niet- vervolging van Esterhazy eu Mar guérite Pays 8e. klacht van Christiaan Ester hazy tegen commandant Esterhazy 9e. proces wegens laster tegen ae Jour door kolonel Picqaart. De lijst is dus nog lang niet uit geput Men ziet hieruit, dat kolonel Pic quart in hooger beroep is gegaan tegen het arrest dat het ontslae van rechts vervolging inhield van Esterhazy en Marguerite Pays. .De gezondheid van Z. H. den Paus. JÊüSïS Particuliere berichten uit Rome houden, tegenover de tegenspraak uit het Vatikaan, vol, dat de toestand van den paus zeer zwak is en zooveel zorg geeft, dat men op het ergste zou moeten zyn voorbereid. Ongeluk in een steen kolenmijn. In de mijn St. Arthur van de steenkolenbeddingen te Mariemout heeft Zaterdagmorgen een myngas- ontploffing plaats gehad, ln een schacht waar een twintigtal mijn werkers aan den arbeid waren, gingen plotseling de lampen uit. In liet volgende oogenblik klonk een zware slag. Onverwyld werden maatregelen ge nomen om de ongelukkige werklieden te redden. Slechts vyf hunner zyn ontkomen, veertien waren doodelyk gewond en één is dood boven gebracht. E9u spoorwegramp. Tusschen Busalla en Pontedecimo, ten noorden van Genua, is een spoor wegramp gebeurd. De machinist en de stoker van een goederentrein waren in de tunnel onder den Giori-pas door een beroerte getroften. De trein, aan zichzelf overgelaten, reed achteruit eu tegen een passsgierstrein in. De schok was ontzettend, de locomotieven en de meeste rijtuigen werden verbrijzeld en het getal slachtoffers was dienten gevolge groot. Er zijn gevonden negen dooden (zeven trein beambten en veer tig gewonden, maar men vreest dat er onder de puinhoopen nog meer liggen. De Spanjaarden, op de Filippij aen. Over het wanbeheer van de Spanjaar den op de Filippijnen en do ongehoorde gruwelen waaraan zij zich schuldig maak ten, schrijft di-. Pinto de Guimaraes in do Revue des Revues dingen, die het bijna onbegrijpelijk maken dat de te genwoordige Spaansche regeering er geen verandering heeft gebracht. Dr. Guimaraes verzekert dat zijn me- dedeelingen op eigen waarneming be rusten; overigens zijn vroeger herhaal delijk van verscliillende kanten berich ten openbaar gemaakt die tot dezelfde gevolgtrekkingen leiden ten aanzien van den toestand op de Filippijnen. „Een gouverneur, wiens toekomst niet volkomen onbezorgd is, als hij twee ja ren op zijn post blijft, wordt algemeen voor een sukkel aangezien, schrijft dr. Guimaraes. En het tractement is niet geringWevler bijvoorbeeld werd met 200,000 pesetas 's jaars bezoldigd. De in boorlingen gaan gebukt onder de belas tingen alle voorwendsels tot belasting heffing zijn voor de Spanjaarden goed genoeg. Als een inboorling een koe of een varken heeft vetgemest voor zijn eigen gebruik en hij wil het slachten, moet hij belasting betalen. Voor paarden en kokospalmen moet hij betalen, voor de vergunning, uit de kokosnoten olie te persen, moet hij betalen .Niet min der dan 45 millioen wordt op deze wijze aan de inboorlingen ontfutseld. Het moe derland geeft daarvoor niets terug. „Om een opstand onder de inboorlin gen te voorkomen, straft de regeering het bezit van wapenen met den dood maar in rijn wanhoop heeft het volk gegrepen wat voor de hand lag, en met zooveel woede gestreden dat het in me nig gevecht tegen de Spaansche troepen overwinnaar bleef. Heele regimenten werden overweldigd en ontwapend, en zoo kregen de opstandelingen geweren en ammunitie en rij leerden daar ge bruik van te maken. „De Spanjaarden hielden verschrik kelijk huis, waai* rij in de gelegenheid kwamen, en de weerwraak van de op standelingen was dan niet minder heftig. vrouw ooit zal kunnen innemen .Herin ner je je nog dien avond op je kamers? Ik zeide toen. dat ik niets in, den zin bad en zoo al meermaai* ik sprak tc vroeg. Maar erger nog, ik voelde mij laag toen ik het zeidehet was niet heel oprecht. En een ding had mij er van teruggehouden haar hier te vragen. Dat wasals zij jouw meisje was ge weest! Ik vroeg het je, maar je lachte alleen maar; en dikwijls heb ik ge dacht, dat jij toen evenmin oprecht was als ik. Ik verzoek je dus het mij nog eens te herhalen. Claude beste jongen is rij nooit je verloofde geweest „Nooit," verklaarde Claude beslist. „Je hebt haar dus nooit gevraagd zooals men dat tegenwoordig noemt? „Nooit van mijn leven." „God zij gedankt, beste kerelIk zal je openhartig bekennen, dat ik doode lijk van haar benen ik ben van plan haar dit te zeggen, zoodra ik er den moed toe heb. Ik geloof niet, dat ik het nog lang verzwijgen kan. Maar hiervan ben ik zekerzij zal mij in mijn gericht uitlachen als rij tenminste niet al te boos op mij wordt! (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2