AJ30I<r3SrBIv£ELl<rTS:E'3E5,I O'S .ajd v jtmaTmisr'ï'imiisr: Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. FEUILLETON. De Hertog van St. Osmund. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. SS® Jaapgang. Voor Haarlem per 3 maanden. f 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)per 3 maanden1.30 Franco dóór'het geheele lijk, per 3 maanden„1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per postQ.37i/2 Van 1-5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Ces. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Auvertentiön worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14. Haarlem. Telefoonnummer 122. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Piéblitité Etrangére G. L. DA UBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs Slbis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Ariondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffeude Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bnreau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prys der Advertentiën van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel 0.30. Agenten voor dit blad in den omtrek zyn Bloemendaal, Santpoort en Schoten, P. v. d. RAADT. Sandpoort; HeemstedeJ. LEUVEN,by de tol; Spaarndam, C. HARTENDORPZandvoort, G.]ZWEMMER Veisen, W. J. RUIJTER; Beverwijk, J. HOORNSHillegomARÏE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen eD Advertentiën aan. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Officie©!® Berichten. Burgemeester en Wethouders vau Haarlem, Doen te weten, dat van heden op alle werkdagen, van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uur, tot 1 Sept. e.k., 's namiddags teil 2 ure, ter g'emeente-secretarie ter visie is ne- dergelegd, het ingekomen verzoek schrift mot de bijlagen van den Di recteur der Naamlooze Vennootschap Haarlemscbe Sodafabriek om vergun ning tot plaatsing van eene stoom machine in de sodafabriek in het per ceel aan den Spaarndammerweg, en dat op den In Sept. des namid dags ten 2 ure op het Raadhuis der gemeente de gelegenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het gemeente-bestuur bezwaren tegen het oprichten dezer inrichting in te brengen. Haarlem18 Aug. 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. O. de KANTER, Waarn. Burg. De Secretaris, PIJN ACKER. meren buste van Minister Cremen vervaardigd door Odé. Er was een groot buffet opgesteld, waar de gasten'allerlei ververschingen konden bekomon. Tegen den duinkant stond de muziektent, waarin het Haar- lemseh Muziekkorps en de liedertafel Haarlems ZaDggenot hunne voor drachten ten beste gaven. De prinsen van Solo, die heden in hotel Scholten alhier vertoefden in verband met de hedenmiddag te hon den garden-party by Z.Ex. den mi nister van Koloniën op „Duin-en- Krui Iberg", zyn uitgenoodigd om het Feestconcert in de Groote Kerk op den 30steu Augustus by te wonen. Deze uituoodiging is voorloopig door de indiscbe prinsen aanvaard. Eerste en derde pagina. Haarlem, 20 Aug. 1898. Naar wy vernemen wordt de haar lemscbe schipperij in den optocht voor gesteld door de Maats, onder directie van den heer W. Bus, hetKaarsela- deveer en de beerenPianyeen Blansert. Deze drie firma's stellen gezamenlijk hun vak voor door een klein model Ijzeren stoomboot op een wagen, ge trokken door vier paarden. De boot zal versierd worden. Gardenparty. Op de heden gehouden gardenparty op „Duin- en Kruidberg", het buiten te Vel sen van den heer J. T. Cremer, minister van koloniën, waren uitge noodigd de in ons land aanwezige vorsten van Solo, Siak, Koetei met hun gevolg, de leden van het instituut du droit international, al de ministers, het corps diplomatique met de attachés, de leden der Eerste en Tweede Ka mer, wonende te 's Gravenhage, Lei den, Haarlem, Rotterdam en Amster dam en eenige elders wonendende leden van den Raad van State, de Commissaris der Koningin in Noord- Holland, eenige generaals, de burge meesters van Haarlem en Santpoort, dames en heeren van de hofhouding, hoofden van afd. van het departe ment van Koloniën, de hoofdbesturen der Deli-Maatschappij, van de Maats. Nederland en de Nederl. Lloyd en anderen. In den salon stond de nieuwe mar- Museum van Kunstnijverheid. Aanstaanden Zondag zullen op het Museum van Kunstnijverheid nog tentooDgesteld zyn, eenige afbeeldin gen van merkwaardige gebouwen in Nederland en België. De oud Oost-Indische meubelen zullen de volgende week voor het laatst te zion zyu. Zondag is de toegang vry. Benoemd is tot hoofd der school te Lisse de heer H. Kingma, alhier, zijnde no. 5 der voordracht. Voor het notarieel staatsexamen eerste gedeelte is geslaagd de heer R. E. Vonk, alhier. Her ter stede hebben zich niet minder dan 140 jongelieden aange geven voor het voorbereidend onder richt in den wapenhandel. Dat dit aantal belangrijk is, kan wel hieruit blijken, dat de gemeente Haarlem door elkander jaarlijks 130 loteliugen moet leveren. De heer G. van der Most van Spijk, voorzitter v/b. Versierings-Comité v/d. Anegang heeft het volgend adres ont vangen, gedateerd 19 Augustus. Ondergeteekenden allen bewoners en winkeliers van den Anegang vernomen hebbende, dat tot huune groote ver bazing en teleurstelling de Optocht de Anegang niet zal doortrekken hebben de eer UEd. als voorzitter van het Versierings-Comité dezer wyk en als mede Lid der Feest-Comm., te vra gen, het Hoofd-Bestuur namens de bewoners der Anegang wel dringend te willen verzoeken in de reeds aan- gegevene route eene wijziging te wil len brengen; in dier voege dat de Optocht ook de Anegang zal door trekken; die toch als één der Hoofd straten van onze stad gerekend wordt. Met het volste vertrouwen op Uwe bemiddeling in dezen, hebben wy de eer te zyn; Met de meeste Hoogachting, UEd Dxo Dienaren. (Volgen 40 handteekeningen). Knapenorkest. Het nieuwste op het gebied van muziekkorpsen is de Hongaarsche knapenkapel. Dit gezelschap is 34 manof neen 34 mannetjes sterk. Want de executanten zyn van de soort, waarvan men zegt, dat ze staande op een turf, een kluit hoog zijn. De ka pelmeester Peter Bojar, een forsche Hongaar, maakt dan ook tegenover zyn muzikantjes een reuzeneifect. Natuurlyk is hun spel dat van kna pen, men mist soms de gewenschte kracht by liet inzetten en over 't al gemeen is er iets „groens" aan de uit voering. Maar wie het korps op zich zelf beschouwt, zonder vergelijking met gezelschappen van volwassen mu zikanten, die staat te kijken, dat er door kinderen nog zooiets totstand gebracht kon worden. Dat vond ook het (.ubliek dat zich zeer dankbaar toonde, vooral toen het zoontje van den kapelmeester, een snaakje van een jaar of tien, de directie over nam en den stok voerde met by de gelegenheid passende deftigheid. Natuurlijk strekken zy hun handen niet uit naar het klassieke repertoire en van Wagner, den grooten leveran cier van harmoniemuziek, blijven ze wijselijk af. Daarbuiten eveuwel is het veld groot genoeg en Snppé en Waldteufel c. s. worden door deze hongaarsche knaapjes in hun aardige nnilorm naar behooren weergegeven. Vooral de Stradella-Ouverture van Flotow blonk onzes inziens uit. Er was veel publiek. Zenuwachtige menschen hebben gemeend Hendrik de Jong hier gezien, ja hem in 't Brongobouw aangetroffen te hebben. Allengs wordt deze veelbesproken huisschilder een soort van mythische figuur, zooals de zeeslang en de witte raaf er wordt veel over gepraat, maar je krijgt ze niet in handen. Onze ingezetenen zullen zich dan ook door het praatje wol niet laten bang maken. Wy maakten een praatje met den kapelmeester, oen gemoedelijken, spraakzamen Hongaar. Hij vertelde, dat zyn muzikanten van 12 tot 15 jaar oud zijn en allen uit hetzelfde dorp afkomstig. Zyn zoontje is de joDgste van allen en 10 jaar oud. De rondreis is begonnen te Ternes- var; de kapel gaf laatstelijk concer ten te Frankfurt, te Newcastle, te Londen en Rotterdam. „Het reizen vermoeit de kinderen niet te veel," zei by, „en als er eens een ziek wordt, dan behandel ik hem maar met koud water en dat geeft goede resultaten. Het toezicht op de kinderen is na tuurlijk lastig, maar ze zyn gewend aan militaire orde en tucht. Vóór ze een instrument in handen krygen, leer ik den nieuwelingen zes maan den theorie en dagelijks repeteert het heele korps. Wanneer ze ouder wor den, gaan ze naar huis terug; de ouders hebben hen afgestaan voor 3 jaar, velen zyn kinderen vau gezeten landbouwers. Houtstraat en Gasthuisvest een hevige knal gehoord in de richting van het St. Elisabeths Gasthuis. Al spoedig bleek dat die knal heeft plaats gehad in een der hadkamers van dat gesticht, veroorzaakt by het aansteken van een gasgeyzer, waaruit gas was ontsnapt, doordat de waterkraan met de gas kraan in verband staande niet goed gesloten was. Ongelukken hebben daarbij plaats gehad en ook geen brand ontstaan. Inspectie door de Koningin. H. M. de Koningin zal by de inhul digingsfeesten de in Arasterdam in garnizoen liggende troepen inspectee- ren op het plein voor de Oude Ooster begraafplaats, waar door de genie eene reproductie wordt gebouwd van de slotpoort van het oude kasteel Loeve- stein. Onlangs werd in de Kal verstraat te Amsterdam door burgers gegrepen en daarna door de politie achter slot gezet een Engelschman, dien men met een beitel had zien morrelen aan het luik van een winkelkast. Met dezen man heeft men in het huis van be waring heel wat last, daar hy weige ren blyft zijn naam en plaats van herkomst te noemen en tot heden ook met goed gevolg aan het nemen van photographieën tot nasporing in het buitenland wist te ontkomen. Telkens wanneer hy gewaar werd, dat men het objectief eener camera op hem richtte, sloeg hy de handen voor het gelaat of bracht de gelaats spieren in zulke snelle aanhoudende beweging, dat het photographeeren tot niets zou kunnen leiden. Dezer dagen heeft de politie voorloopig geen middelen van geweld willende aanwenden de hulp inge roepen van een welbekend vakman. Op de binnenplaats der gevangenis, waar eenig metselwerk werd verricht, zou de vakman, vermomd als metselaar met zyn camera verdekt opgesteld in een kalkbak den gevangeue trach ten te verschalken. Maar, 't zy, dat het doen en laten van den photograaf, die als ambachtsman gekleed zijn best deed een ongedwongen toon aan te slaan in gezelschap der ware metselaars; 't zy, dat de vreemde manoeuvres met den kalkbak den gevangene verdacht vooi kwamen dit is zeker, dat deze list niet mocht baten. Nog vóór de photograaf den Engelschman in zyn „vinder" had, bedekte deze het gelaat met de han den en hield zich voortdurend iu beweging, zoodat de metselaar-photo- graaf onverrichterzake met zyn kalk bak kon heengaan. den tijd was. De pogingen om vaartui gen to krijgen uit -e verschillende vis- sckersdorpen zijn met den besten uit-1 slag bekroond. In het geheel komen er meer dan 50 botters en andere visscliers- vaartuigen uit Marken, Spakenburg, .bunschoten, Huizen, Volendam en Urk, benevens een grooter vaartuig uit Wie lingen. Zij worden in vijf groepen ver deeld en aldus aan de verschillende stei gers vastgelegd. De zoogenaamde „com missarishuisjes" op de steigers worden geheel veranderd en krijgen het uiter lijk van eciite visschershuizen in den trant van woningen op Marken, Volen dam enz.de steigers zelf worden ver anderd, zoodat zij een dijk zullen voor stellen. De visschers zullen hun vaartui gen versieren en zullen daarbij wedijve ren omdat daarvoor prijzen in. geld zijn uitgeloofd. Zij brengen vrouwen en kin dearen mede, alles in de eigenaardige kleederdracht; in het geheel meer dan 300 personen. Het Damrak zal dus een zeer eigenaar dige stoffeering krijgen. De huizen in het water aan den kant van de War moesstraat worden versierd. Des avonds zal de geheele visscherskaven met be hulp van een zoeklicht boven van het Victoriakotel worden verlicht. De weg, dien de lichtstoet te Amster dam op 10 September a.s. nemen zal, is nu definitief vastgesteld als volgt Opstelling Doklaan; brug voor de Doklaan; RapenburgerstraatJoden- breestraatSt. Antboniobreestraat Kloveniersburgwal (W:Z.Doelenstraat, brug voor de DoelenstraatRokin (Wz.), langs hot BeurspleintjeRokin (Ó.Z.) LaugebrugSpui, N. Z. Voorburgwal; RaadhuisstraatKeizersgracht (W.Z.(; Ledosche straat; Leidsche plein; Stad houderskade; Anna Vondelstraat; Von delstraat; TesselschadestraatStadhou derskade; Frans HalsstraatFerdinand Bolstraat; le Jan Steenstraat; Sarpha- tipark (N.Z. oneven nummers) 2e Jan Steenstraat; Van Woustraat; Stadhou derskade OosteindeFrederiksplein (N.W.Z.O.)Sarphatistraat; Hooge- sluis; Tulpplcdn; Weesperzijde; Blasi- usstraat; SwammerdamstraatMaurits- straat brug voor het Weesperplein; SarphatistraatRoeterstraatPlantage Kerklaan en Doklaan. Oostzijde Spaarne, over de melkbrug, dan weder Spaarne, westzijde, tot aan de Damstraat? Volgens mijn bescheiden meening zou laatstgenoemde weg practi- scher zijn. U dankende voor de plaatsruimte, EEN SPAARNE-BEWONER. Mijnheer de Redacteur Door middel van. uw veelgelezen blad, wenschte ik dit stukje, gaaiue onder de oogen der optocht-commissie te brengeu bij voorbaat mijn dank voor de plaat sing. Vele bewoners der Ja-nsstraat ver keerden in de meening, dat de optocht oolc door genoemde straat zou passeereu. Dit blijkt nu niet geval te zijn, maar waarom niet? Andere minder belangrijke wegen zijn gekozen en wij worden er in voorbij ge zien. Of zou dit er toe bijdragen om ook nog dit overgeslagen gedeelte door te gaan G. Vrijdagavond omstreeks 73/4 ure, werd door de bewoners van de Kleine De feesten te Amsterdam. Ook de plannen voor versiering van bet Damrak te Amsterdam komen tot een begin van uitvoering. Vroeger werd medegedeeld dat men het ongedempte gedeelte zou herscheppen in een vis- sckershaven, zooals die daar in den ou- INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copij niet aan den inzender terug gegeven. M. d. Redacteur Uit uw veelgelezen blad verneem ik dat bet plan bestaat den optocht o.a. komende van Gedempte Smallegrachtj direct de westzijde van het Spaarne te laten passeeren tot de Damstraat enz. Zou 't wellicht geen overweging ver dienen, vooral ook met het oog op de werkzaamheden voor de kaaimuur, aan die zijde van het Spaarne, den optocht als volgt te doen organiseeren, kw. Komende van genoemde gedempte gracht over de Turfmarkt, Sandersbrug, M. do R. In uw blad van eergisteren vraagt een inzender of er in Holland tweeërlei wetten bestaan, namelijk een voor Hol- landsche, en een voor Duitsclie dieven. Deze vraag deed inij onmiddellijk denken aan een ander feit, ten opzichte waarvan ik mij veroorloof het gevoelen in te winnen van hen, die daarin belang mochten stellen en die ik hierbij uitnoo- di?r hunne meening kenbaar te maken door tusschenkomst van uw geëerd blad. Ettelijke maanden geleden toch werd onze goede stad in beroering gebracht door de zgn. onthullingen van den direc teur der zwarte recherche, Eilerts, ont hullingen waarbij het publiek werd kond gedaan, dat een paar advocaten hier ter stede niet meer of minder dan dieven en afzetters waren en waarbij ook werd beweerd, dat een hooggeplaatst lid der rechterlijke macht niet thuis behoorde op de plaatsen waar hij zich krachtens zijne openbare betrekkingen, bewoog, doe., achter de tralies Een zucht van dankbare verlichting vei-liet de borst van elk weldenkend bur ger toen men uit de couranten mocht vernemen, dat eene instructie tegen ge noemden persoon werd geopend. Wol is waar, stribbelde hij in den beginne tegen, maar toen twee zonen van Hermandad zaliger persoonlijk te zijnen huize kwamen om hem aan hot verstand te brengen, dat zijn wegblij ven absoluut niets baatte, toen, de cou ranten. van die dagen vermeldden het met innige zelfvoldoening, was 's mans oppositie gebroken en was bij wel ver plicht te verschijnen ter plaatse waar da instructie zou worden gevoerd. Nu zou men op goede gronden heb ben kunnen verwachten, dat de recht bank een bevel tot rechtsingang tegen den bewusten delinquent zou hebben verleend, doch tot dusverre heb ik in da rubriek „Rechtszaken" tevergeefsch naar don einduitslag dezer hoogst interessante zaak gestaard. Mij dus refereerende aan de vraag van dien mijnheer van eergisteren, die zoo graag wilde weten of er in Holland afzonderlijke wetten bestaan voor Duit- sche en gewone Hollandscbe dieven, heb 19) „Dat merk ik; en ik moet zeggen, Jack, dat je mij in verbazing brengt. Merkt gij wel, juffrouw Seilwood, hoe hij „mijnheer" tegen mij zegt. Ik was van plan den hertog van St. Osmund mijn hulde te komen brengen maar dacht niet die van gelukkige Jack uit Car ar a „Komt gij dikwijls naar Engeland over, mijnheer Dalrymple V' vroeg Olivia scieüjk. Zij had den smartelijken trek in Jack's gelaat opgemerkt en begreep, dat zijn vreugde over deze ontmoeting door het laatste gezegde van den Squat ter vergald was. „Neen!" was het antwoord. „Ik ben hier in een heelen tijd niet geweest ik kan niet zeggen hoelang het wel ge leden is; de waarheid is dat ik ook niet over zou zijn gekomen, als het niet was .geweest om mijn vriend, den hertog, op te zoeken. Ik was op weg hem te verlie zen. Gij ziet dus, juffrouw Seilwood, hoe jaloersch wij mannen zijn! Mij wachtte wel geen erfennis, maar Engeland is mijn geboorteland." „Hebt gij vrienden te Deveriholme „Ik bezit er één, maar wenschte dat het er twee waren," antwoordde Dalrym ple van Olivia naar Jack ziende. Ge moet weten, dat ik eigenlijk op weg was naar Maske Towersik wachtte niet op een uitnoodiging, wel wetend, dat- ik welkom zou zijn." „Dat spreekt dat spreekt kom morgen terstond over!" riep Jack ze nuwachtig uit. „Ik zal u laten afhalen en dan moet ge zoolang blijven, als ge kunt. Als wij met het rijtuig gekomen waren, zooals mijn plan was, zouden wij u dadelijk mee kunnen nemen. Toch is het beter, dat uw bezoek tot morgen wordt uitge steld, daar wij dan het een en ander voor uw ontvangst gereed kunnen maken, begrijpt ge mijnheer Dalrymple. Het zal een dag zijn, waarop ik later met trots kan terugzien! Ik had nooit ge dacht, dat ik mijn ouden baas nog eens zou kunnen onthalen!" Zijn trots en opgewondenheid waren oprecht genoeg, maar er school een ver legenheid achter, die het scherpe oog van den heer Dalrymple niet ontging. Niet da,t de Squatter hier iets van heb blij ken, integendeel hij dronk met een schuimend glas champagne; door hem besteld, op Jack's gezondheid en noemde Olivia's naam in de keurige toast, die hij sloeg. Jack dronk niets; maar was bezig balletjes van zijn brood te kneden- Olivia voelde diep medelijden met hem; die bevende bruine band, waar op de sproeten nog duidelijk zichtbaar waren, die zich onrustig op het witte i tafellaken bewoog, roerde haar tot >n h- diepst van haar hart. Zij deed alle moge- lijko mogelijke moeite om des Squatters j aandacht van Jack af te leidenen ontstond nu een tweestrijd in haar bin nenste tusschen haar önstinotmatigen afkeer, dien zij op het eerste gezicht voor hem gevoeld had, en de genegen heid, die zij langzamerhand voor hem begon op te vatten. Hij was zeer galant voor -aar en betoonde Jack een buiten gewone vriendelijkheider ging een magnetisme van hem uit en hij bezat een eenige individualiteit, machtig ge noeg om Jack's verafgoding voor den man to rechtvaardigen. Zij geraakte zelf onder zijn invloed. Toch was er iets, dat haar in hem niet beviel maar zij kon niet zeggen wat. De wijze, waarop die tegenzin ont stond, maakte een diepen indruk op Oli via en deed baar zien, hoe het met haar eagèn gevoelens geschapen was. Dalrym ple was bezig van een tocht te vertellen, toen het ter sprake bracht, dat Jack eenmaal zijn leven gered had. „Uw leven!" riep Olivia uit, terwijl Jack ophield met zijn brood te verknoei en. „Ja, zeker. Heeft llij u daar nooit iet3 van verteld?" „Geen woord er van! En dezen mor gen nog vroeg ilc hem of hij nooit liet een of andere avontuur beleefd had!" Zij zag Jack bij deze woorden verwij tend aan. j „Ik had het vergeten," zeide Jack schaapachtig. I „Werkelijk. Het is zoo lang geleden en beteekende niet veel..." „Niet veel!" viel Dalrymple uit. „Ik zon het niet graag nog eens zóó benauwd hebbenHet gebeurde zoo ongeveer der tien jaar geleden, juffrouw Seilwood. Ik was van plan een strik land te koop en in een onveilig gedeelte van Queensland. Ik was eens een kijkje gaan nemen, toen de inboorlingen ons kwamen over- valen. Wij waren met ons drieën do eigenaar, een verdwaalde scheerder en ilc, met geen andere beschutting dan een ijzeren gebouwtje. De scheerder had zijn paard buiten vastgebonden en in het begin best kunnen vluchten; maar onze paarden waren dood op en hij wilde ons niet verlaten. Wij haalden dus zijn paard binnen en begonnen alles tot onze verde diging in orde te brengen." j „Ik ken dien scheerder!" riep Olivia, opgewonden uit. „En toch laat hij hot j hoofd hangen. OI ga. voort, mijnheer Dalrymple „Van 's morgens vroeg tot aan zons ondergang verdedigden wij ons met een tweeloopsgeweer, en een ouden trompla- der, een buks. Do negers kwamen met massa's opzet ten, maar zij konden niet binnendrin gen en evenmin het ijzeren gebouwtje in brand steken. Aan alle kanten was hot doorschoten en ook wij waren ge troffen; maar er begon zich een muur van zwarte Lijken tegen den buitenwand te vormen, die evenveel dienst deden als zandzakken. Vóór middernacht zouden wij de kerels ongetwijfeld in de pan ge hakt hebben, als onze voorraad kruit voldoende was geweest. Dit was echter niet het geval; wij drukten elkaar de hand en waren juist van plan om de heele boel naar de andere wereld te zenden door een petroleumvat van twin tig „gallons" in brand te steken, toen do scheerder een ander plan opperde. Zijn paard was getroffen en kreunde afschu welijk, zoodat het dier ons niet meer van dienst kon zijn. Ik herinner mij, dab wij het met het overgeschoten kruit afmaakten. Om heb gebouwtje tot op vijftien ellen in het rond strekte zic-h een grasveld uit, toen het donker was sloop do scheerder driemaal achtereen met een kan petroleum cn eens met een doos lucifers naai- buiten. De laatste maal kreeg een der zwarten hem in het oog. Zij hadden zich op eerbiedigen af stand van het huis in een cirkel ge schaard en sloten ons dus geheel in! zooals ik zeg had een van hen onzen vriend gezien. En toen hij weer naar buiten ging om zijn lucifers af te steken, was hij een mooi mikpunt voor hen. Zoodra hij één lucifer afstreek hoorden wij het gonzen van werpspiesen door de lucht en de gaten in den ijzeren muur werden met drie vermeerderd. Wij luis terden en wachtten, want dat was alles wat we konden doen. (Wordt vervolgd-) frïaanoag 22 Augustus 11898. da 4645 DAGBLAD

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1