34e Muziekuitvoering in den Hout. BINNENLAND Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Benoemd tot rechter in de arr.- rechtbauk te Tiel, mr. A. van de Koppel Gz., thans griffier bp het kantongerecht te Gorinchem; tot kantonrecbter-plaatsvervangerin het kanton De Lemmer, J. Huender, ont vanger der registratie en domeinen te De Lemmerin het kanton Zieriksee. mr. H. C. Mooleuburgh, te Zieriksee. Goedgekeurd het tarief der Levens verzekering-Bank „Rotterdam," te Rotterdam „Tydelyke verz' kering van kapitaal by overlyden. Het kapitaal wordt uit gekeerd zoo de verzekerde binnen een bepaald aantal jaren overlijdt. Netto premie in eens en netto jaarpremie voor eene uitkeering van f 100." Audienüën. De gewone audiëntie van den mi nister van waterstaat zal a.s. Dinsdag niet plaats hebben. De koning van België in Vlissmgen Naar men uit Yiissingen aan de Middelb. Ct. seindo kwam Vrijdag aldaar te ruim drie uur Z. M. koning Leopold van België per jacht van Ostende. Z. M. werd met eene Belgische loodsslocp aan de Nieuwe haven aan wal gezel, waar de inspecteur van het loodswezen, de heer Van Öchooten. gereed stond met een landauer. Z. M., vergezeld van drie officieren van zjjn jacht en den heer Van Schoo- ten, kwam tegen 4 uur te Middel burg aan. Hy reed langs de voornaamste stra ten en vertoefde eenige oogeublikken aan het Hotel de Nieuwe Doelen. Van daar reed Z. M. naar West- kapelle. Incognito. Z. K. H. de kroonprins van Italië, Victor Emanuel, prins van Napels, maakt incognito een reis door ons land. Donderdag werd, naar het Dagblad meldt, een bezoek gebracht aan de residentie. De prins bezichtigde met zeer veel belangstelling de prachtige muntenverzameling van den heer J. H. Coronel. Emmastraat 15, en inte resseerde zich daar inzonderheid voor de Italiaansche munten, waarvan Z. K. H. een zeldzaam ryke verzameling bezit. De prins deed ten slotte be langrijke koopen. Tevens werd aan Z. K. H. hier de interessante volledige collectie munten getoond welke geslagen zyu tijdens de regeeringsjaren van Willem I tot de troonsbeklimming van H. M. Ko ningin Wilheimina. Onder de magazijnen die bezocht werden, vertoefde de kroonprins ook geruimen tyd om inkoopen te doen by de firma Teuuissen, antiquairs, Noordeiude te 's-Gravenhage. Atjeh. De correspondent te Batavia der N. B. Ct. seint onder dagteekening vau Vrydag Op een troep, die uitgezonden was om Toekoe Oemar in Tangseh te zoe ken, werd den '6en dezer in een nauwe kloof met rotssteenen gewor pen. De troep bereikte Tangseh niet door gebrek aan levensmiddelen. Zy keerde naar Keuinala terug. Aan onze zyde werden gewond de le-luitenant der infanterie A. J. Goos- zen en 4 minderen. De vijand had 18 dooden. Een tweede Vrydag ontvangen tele gram van dezen correspondent meldt: Een patrouille in Lepong, onder aanvoering van den le-luiteuant der infanterie W. van der Vlerk, heeft Pang Abas en Toekoe Abas doodge schoten. Aan onze zyde werden twee minderen gewond. By het departement van koloniën is ontvangeu het volgende, van 19 dezer gedagteekende telegram van den goe- verneur-generaal van Nederlandsch- Indië, betreffende de expeditie naar de Pedir-streek. „Een officier ongevaarlijk gewond op een tocht naar Tamseh, die niet bereikt word wegens terreinbezwaren. Tocht wordt hervat." Een jubileum. Zaterdag herdacht professor De Groot, die sedert 1894 als hoogleeraar aan de universiteit te Amsterdam is verbonden, den dag dat hy vóór 25 jaar te Utrecht, tot priester werd gewyd. De jubilaris ontving van verschil lende kanten verschillende blijken van waardeeriug, in den vorm van tele grammen, schriftelijke gelukwenschen geschenken en hulde brengende depu taties. Op de nieuwe Oosterbegraafplaats te Amsterdam had Vrijdagmiddag de teraardebestelling plaats van het stoffe lijk overschot van den heer J. Brum- melkamp, in leven predikant by de Ned. Herv. Gemeente aldaar. Aan het graf, waar vele belang stellenden zich hadden vereenigd, werd het woord gevoerd door de heeren ds. J. H. Wiersma, ds. H. A. J. Lütge, ds. J. Th. de Visser en F. C. Neu- tnan. Dierenmishandeling. Men schrijft aan de Tel.: Met my ergerden zich velen j.l. Vrijdagmorgen aan het volgende feit: Op den Haarlemmerweg passeerde een vrjj groote kar, bespannen met één hond het was het beest aan te zien dat hy meer slaag dan eten kreeg; in die kar lagen twee of drie kalve ren. en twee flinke kerels, de een ge wapend met een stok, zaten op den rand van de kar. Het was het dier aan te zien dat de last te zwaar was, doch de gelei ders schenen dat niet te zien en met schreeuwen en slaan werd het arme dier aangezet; op onze bemerkingen werden wy met scheldwoorden en vloeken overladen. Een jeugdig wiel rijder beloofde ons de politie te Slo- terdyk met dat ergerlijke feit in keu nis te stellen. Wy hopen dat die termen vond tot vervolging. Een quaestie van voorrang. Vele hoofden en harten zyn thans te Zaandam warm tengengevolge eener hoogst belangrijke zaak, welke zeer zeker de aandacht verdient van de vereeniging „Tentoonstelling van Vrouwenarbeid". De ouders van een drietal meisjes nl-, die in Juli met gunstig gevolg het toelatings-examen voor de H. B. S. aflegden en dus op plaatsing re kenden hebben bericht ODtvangen, dat hunne dochters waarschijnlijk geen plaats zouden erlangen, omdat het aantal mannelijke leerlingen uit Zaan dam, de Zaanstreek en andere ge meenten, als Amsterdam, Pormerend en Uitgeest meer dau 25 bedraagt en art. 17 van bet reglement op de H. B. S. den voorrang geeft aan manue- iijke leerlingen, zy het dan ook van elders, boven vrouwelijke. Die ouders nu en velen met hen achten deze bepaling zeer onbillijk. De gemeente Zaandam toch geniet slechts een Rijkssubsidie van f 7000, en geeft jaarlijks ongeveer f 16500, voor het Middelbaar Onderwijs uit. De belastingbetalende burgers bren gen dus circa f 10.000 daarvoor op en vinden het dientengevolge niet meer dan biilyk, dat de Zaandamsche leer lingen van welk geslacht ook den voorrang krijgen boven die uit de ge meenten Amsterdam, Purmerend en Hoorn, ja zelfs van die uit de overige ZaaDlandsche gemeenten. Leerlingen uit Amsterdam, Purme rend en Uitgeest kunnen in eigen ge meenten, of in Hoorn, Alkmaar of Haarlem wel plaats erlangen, zonder dat hun dit op meerdere kosten komt. Met het oog op bovenstaande over wegingen circuleert een adres aan den Raad, waarin aangedrongen wordt op wijziging van art. 17 van het regle ment der H. B. S. in dien zin, dat de Zaandamsche meisjes de voorkeur krygen, of op hei in leven roepen van parallel-klassen als tydelyken maatregel. Het laatste zou dau aanleiding ge ven tot aauviage van een verhoogd Rijkssubsidie. Branden te Almelo. Zooals reeds met eeu kort woord is gemeld, ontstond er Donderdagavond te ongeveer achtuur een hevige brand in eeu gebouw, gelegen aan de haven kom te Almelo, waarin gevestigd is de Twentsche fabriek voor houtbe werking van de firma Scholten Stad en de timmermanswerkplaats van de firma E. Schoiten Zoon. De brand is ontstaan op den berg zolder en door den grooten voorraad hout stond het geheele gebouw in konen tyd in lichtelaaie. De braud was zoo hevig, dat er aan blusscfen niet viel te denken en er ook bijna niets kou gered worden. Ook het gereedschap van de timmer lieden verbrandde. De brandweer bad veel werk om de omliggende perceelen te bescher men. Tegen half negen begon een blok van twee naast de fabriek gelegen heerenhuizen te branden. Door het krachtig optreden der brandweer bepaalde de brand zich echter tot een der bovenverdiepingen, die geheel uitbrandde. De bewoner was juist afwezig. Ook een naast de timmermanswerkplaats gelegen koetsierswoning bekwam be langrijke schade. In de fabriek van de firma Schol ten Stad werkten ongeveer vjjftien werklieden, die nu tydelyk zonder werk zyn. Om tien uur was het gevaar voor de omliggende perceeleu gewekeD. Tegen ongeveer half twaalf, toen de brandweer nog bezig was met biusschen, brak er opnieuw een hevige brand uit en wel iu een blok van 3 woningen, gelegen in de Oranjestraat by den smid en veehouder Sieveu. Het vee en de varkens konden nog tydig gered worden en ook van de inboedels werd veel in veiligheid ge bracht. Doordat er veel hooi op den zolder bewaard werd, had de brandweer veel tyd noodig eer zy den brand mees ter was. Letteren üiuinst „Eigen Haard" van beden bevat o.a.: Leonie, door Louise B.B., XIV. Een militaire excursie naai Middeu- Lombok (6 Sept. tot 6 Nov. '97) door H. M. Neeb, off. van gez. 2e kl., met afbeeldingen naar photograpbieën van den schrijver, II. Huzaren op den Knobbel, door Willem van Hoytema, I. Brieven over de Nationale Ten toonstelling van Vrouwenarbeid, door Ida H., met afbeeldingen. Sport en Wedstrijden Wielrijden. Voor den Grooten Prijs van Ostende zijn Donderdag de winners der afdee- lingen geweest: Meyers,Eden,Broca, Pasini, Domain, Delea en Chinn, Fischer won de opbaalserie. in een handicap won Eden2. Lagouge. 3. Gougoltz. Een ander kwam eerste aan, maar op een protest van Eden werd hy gedisqualificeerd. RECHTSZAKEN Man en vrouw. Voor de rechtbank te Amsterdam verscheen Vrydag C. van Reenen, een man die in 1892 uit een put te Hilversum zekeren Tilburgs met levens gevaar heeft gered en deswege van H. M. de Koningin een medaille ont ving, ook van de gemeente Hilversum een medaille, van de ingezetenen een huisje met een stuk grónd. Van Ree nen leefde echter met zyn vrouw on gelukkig. OnlaDgs greep hij haar in drift by de keel. Toen de vrouw op stond ontdekte zy eene messnede aan den hals. Dus werd van Reenen wegens poging tot doodslag voor den rechter gedaagd. Hy bekeude de vrouw te hebben aangegrepen, maar verklaarde geen mes in handen te hebben gehad. Mr. Van Gigch, die alle licht deed vallen op de vroegere daad van mensch- lievendheid van den beklaagde, vroeg vrijspraak wegens gebrek aan wettig bewjjs en onmiddellijke invrijheid stelling. De rechtbank, in raadkamer gegaan zijnde, stond laatstbedoeld verzoek toe. GELENSD NIEUWS Een politie-officier van Brussel was Zondag de held van een zonderling avontuur. In de nabijheid der Wil- lebrookschevaart komende, vond by daar een 50-tal grooteen kleineschoe- lies, welke in het waier eenige ver- frissching zochten tegen de stikkende warmte. Dit is verboden, en de po litieman gelastte hen, op te kramen. Daar zy weigerden, nam hy van eeni- gen der moedwilligaards het kleergoed mee. Dit was het teeken voor een algemeen verzet. Met 50 teglyk kwa men zy nu uit het water, vielen den politieman aan, sloegen en stompten hem, en, omringd door 50 spiernaakte kerels waar geen pakken aan was, moest de ongelukkige agent het hazen pad kiezen. (Hbl. v. Antw.) Een zoon van de Hertogin van Albany, kleinzoon van de koningin dus, gaat te Eton op school. Op ver langen van zijn moeder wordt de prins daar op gelyken voet behandeld als de andere jongens. Dit wordt door zyn makkers blijkbaar ook toegepast, want onlangs werd van een hunner een briefje onderschept aan „his Royal Foolishness, Dirty-faced Albany" (Zyu Koninklijke 'Zotheid met het Vuile Gezicht Albany). Droogte. In Frankrijk heerschr bij groote warmte een ongewone droogte die voor den landman noodlottig dreigt te worden. Reeds nu is er gebrek aau versch voeder voor bet vee, zoo dat men het wintervoedsel moetgeveD. De aardappelen en de rapen staan zeer slecht. Op sommige plaatsen, met name in den omtrek van Moulins en Pau, waar sedert een maand geen druppel regen is gevallen, zyn ooft en de groenten verloren. De toestand van de landbouwende bevolkiDg in deze streken is zorgwekkend. Dreyfusiana. Het Parijsche Hof van Cassatie heeft twee hooger beroepen van ko lonel Picquart te behandelen, in de eerste plaats dat tegen het arrest van de Kamer van inbeschuldigingstelling waarbij rechter Bertulus onbevoegd wordt verklaard om de instructie te gen majoor Du Paty de Clam te voe ren in zake diens medeplichtigheid aan de valsche telegrammen „Spe- ranza" en „Blanche", in de tweede plaats tegen het arrest van dezelfde Kamer strekkende tot niet ontvanke lijk verklaring der klacht tegen Esier- hazy en vrouw Pays. Het Hof zal deze beide zaken a.s. Donderdag in behandeling nemen. Kolonel Picquart en mr. Leblois zyn Donderdag door den rechter van instructie Favre in verhoor genomen. De rechter zou heden het verhoor hervatten. Vau de 43 hoogleeraren aan de Parijsche Sorbonne hebben 35 eeu protest geteekend tegen do schorsing van professor Siapfer, de Bordeausche geleerde die aau het graf van rector Couat de geïncrimineerde woorden sprak over diens overtuiging in de zaak-Dreyfus. Zal de heer Bourgeois deze 3-5 hoogleerareu uu eveneens schorsen Iu de „Radical" herhaalt senator Rauc nogmaals de bewering dat graaf De Blois hem heeft overgebracht deze woorden van de hertogin van Orleans: „Aan het hof van Denemarken en in Oostenrijk kent men de waarheid, weet men dat Dreyfusonschuldig is". „Dat zijn, schrijft de heer Ranc, de eigen woorden van graaf Du Blois, gelyk hy ze tot mij heeft gesproken. Ik vertrouw veel op de loyaliteit vau mijn collega om te vreezen dat hy dit tegenspreken zal." Een snelle torpedo-boot. De Duitschers beroemen er zich thans op het snelste torpedo-vaartuig ter wereld te hebben. Het is de tor pedojager 608, die door de firma Scbicbau gebouwd is en deze week proef gestoomd heeft. Het vaartuig bad zyn volle wapening en gevulde kolenbunkers (67 ton). Deproefafstand (j8.7 zeemijl) werd telkens gemiddeld in 15 minuten en 13 seconden door- loopen, wat een snelheid van 33.6 knoop beteekent De aan boord aan wezige marine-autoriteiten waren erg verrast over deze capaciteit en ver klaarden zich byzonder ingenomen met de voortreffelijke wijze, waarop de ketels en machines gebouwd wa ren. Gedurende den geheelen gefor- ceerden tocht kwam bijna geen rook: uit den schoorsteen het schip maakte bjjna geen golven en vloog als een sneltrein door bet water. By lichte belasting, zooals de torpedovaartuigen in andere landen op hunne proeftoch ten plegen te hebben, kan de boot nog 2 tot 3 knoopen meer maken. Een chineesch middel tegen de warmte. De bekende correspondent der „Frankfurter Zeitung", dr. Paul Gold- mann, sehryft uit Shanghai aan zyn blad „In de smoorheete theehuizen, waar des avonds de Chineezen bijeenkomen, gaat af en toe de gestaarte kellner rond met een mand vol dampende handdoeken. De Chineezen vegen zich daarmede het gezicht af om zich te verkoelen. De banddoek is namelijk nog warmer dan de iucht, en wan neer men daarmede in aanraking is geweest, voelt de lucht koel aan, hoe hoog ook baar temperatuur moge zijn. Dit eenvoudige middel zou men ook in Europa wel eens kunnen probee- reu. Maar dan zou iedereen natuur lijk zeker moeten zyo. dat hij een ongebruikte, scbooue handdoek kreeg. In de Chineesche theehuizen is eik wantrouwen te dezen opzichtegereeht- vaardigd. De Chineezen zyu zuinig, en hoe meer gasten zich van éeu handdoek bedienen, des te miuder handdoeken behoeft de waard zich natuurlijk aau te schaffen. Treurig lot van Amerikaanselie gewonden. George Kennan, de bekende auteur van Siberische reisbeschrijvingen, be schrijft in de „New-York Outlook" de verschrikkelijke scènes, dienaden slag van Sautiago hebben plaats ge vonden. Het zoogenaamde Ameri kaanselie hospitaal bevond zich op 5 K.M. afstands oostelijk van de stad in een kiein dal. Het veldlazareth- korps was in eeu beklagenswaardigen toestand en bestond uit voel te wei nig manschappen. In plaats van vijf tig doctoren waren er op deu eersten dag slechts vijf, op den tweeden tien. De artsen werden in 't begin slechts door twintig verplegers bijgestaan en konden zich derhalve geen rust ver oorloven maar werkten 21 uur ach tereen door. Op den tweeden dag alleen waren 300 operaties noodig. Ondanks de uiterste zorgen van de artseD, lagen meer dan 100 ernstig en voor een deel gevaarlijk gewondeu op den onbedekten grond. Zy bleven urenlang zonder voedsel, 's daags aan de brandende zonnestraleu, 's nachts aan nevel en dauw blootgesteld. Ver- bandmateriaal. chirurgische werktui- geu en dergelijke waren slechts on voldoende aanwezig. Tenten waren er slechts voor hon derd man, hangmatten, matrassen, kussens, caoutchouc-dekeris waren er niet en slechts enkele wollen dekens en een dozijn hemden waren in voor raad. Ook de ter beschikking van het hospitaal staande voedingsmidde len bepaalden zich tot eenige bussen vleesch-extract eu gecondenseerde melk, die een majoor by zijn privé- bagage had medegenomen. De verwonde Araerikaansche sol daten moesten tot aan het hospitaal langs een 5 K.M. langen weg in pro viandwagens en primitieve ambulan cen worden vervoerd. Voor een deel hadden zy geen bovenkleederen, daar deze op het slagveld, by het eerste onderzoek naar hun wonden, waren achtergelaten. Vóór de operatietafels bemerkte men op den vochtigen grond honder den verwonden, die in een ry op het hooge gras lagen en wachtten tot zy aan de beurt waren. Velen van hen hadden in 24 uur niets genoten. Zy lagen daar allen hulpeloos en men reikte hun niet eens water tot stilling van hun brandenden dorst. De aan blik der zwaarverwonden, gedeeltelijk door de ruggegraat, gedeeltelijk door do edele lichaamsdeelen geschoten, die zich in bun pijnen rondwentelden, maar geen klacnt uitstieten, was ver schrikkelijk. By de operaties, die 's nachts plaats vonden behielp men zich met twee in den wind flikkerende kaarsen, die echter van tijd tot tyd ook uit geblazen werden, om den Öpaacschen scherpschutters geen doelwit te geven. Dan was bet maanlicht de eenige verlichting. De geopereerde soldaten werden na de verrichte operaties we der naast de overvolle tenten in het vochtige gras gelegd en hadden wol len dekens noch matrassen of kussens. Uit New-York voegt men by deze beschrijving De ontzettende toestand, waarin de troepen van Santiago naar het vader land terugkeeren, trekt in hot laud meer de aandacht dan de bijzonder heden omtrent de vredesonderhande lingen. Er zal in elk geval met de verantwoordelijke ambtenaren afre kening worden gehouden, o.m. met minister Alger, den chef van den ge neeskundigen dienst Steinberg, gene- raal-adjudant Tillinghursten andereu. De transportschepen, die de zieken en invalieden te Santiago opgenomen hebben, zyn te Norfolk en Montauk aangekomen. De manschappen ver keerden in een deerniswaardigen toe stand, wyi de schepen opgevuld wa ren, de voeding onvoldoende was en de noodige geneeskundige hulp ont brak. Iu de tropische hitte lagen vier man in één kooi en kregen slecht water. Te Montank Point waren geen maat regelen voorbereid om de zieken en verwonden op te nemen. Onder een stortregen moesten de arme lieden den ganscben nacht aan den wal on der tenten doorbrengen. De voortdu rende oneenigheid tusschen de ambte naren van het ministerie van oorlog zyn hoofdzakelijk oorzaak van dezen stand van zaken. Koloniën Pedir. Bladen van 9—19 Juli. Het Bat. Nbld. bevat een brief uit Pedir waaraan wy het volgende ont- leenen „Om tot het 2de bataljon terug te keeren. In het bivak te Padaug Tidji wenschte de majoor Vau der Wetten het kamponghoofd te spreken, doch daar deze toekoe niet verscheen, be sloot de majoor hem maar op te gaan zoeken. Daar bet vlak in de buurt was ging genoemde hoofdofficier maar in negligé met een 12tal fuseliers. Meri vond een Atjeiischen joegen, die vertelde, dat op de sawah een vijan delijke bende zat, die bet bivak wilde beschieten. De majoor ging eens kyken en waarachtig, daar zat een heel kluitje Atjehers met geweren. Nu, er werden dadelijk een paar goedgeachte salvo's in gejaagd, die vrjj veel vyandeu deden nedertuimelen. De rest vloog verschrikt de heuvels op en opende een dol snelvuar in alle richtingen, behalve in de juiste, daar zy geen rook van salvo's konden ontdekken. Vergenoegd ging de majoor Van der Wedden toen met zyu troepje naar het bivak terug. „Van de andere colonue vernam men in 't eerst niets. De marine was naar Ndjong gegaan om vivres op te voeren en verder hoorde men dikwjjls hevig vuren, totdat den 30sten Juni 's avonds om zeven uur de Gier terug kwam, medebrengende het lyk van deu luitenant Goidenberg, die den vorigen dag een schot in de milt had gekregen eu den daarop volgenden morgen overleed. Vijf fuseliers waren eveneens dien dag gesneuveld eu te Riwat begraven. Verder bedroegen onze verliezen een twaalftal gewonden. „Overal was de bevolking daar op tegenweer bedacht geweest en had de kampongs versterkt't terrein was zeer moeielijk, bovendien lagon voor de versterkingen en kampongs meestal vry diepe sloten, die het stormen moeielyk maakten. En gestormd moest er worden, want de vyand kou zich blijkbaar goed tegen liet vuur dekken en was ook niet van plaD, om dadelijk weg te ioopen. „Wy hebben te Oenoë bepaald met Oemar te doen gehad. Zoo hoor ik dat het den luitenant, Hoedt gelukt is om het eerst, gevolgd door twee fuseliers, in eeu bentiDg te dringen on aldaar de nog vier overgebleven verdedigers neer te leggeu. „Te Teupin Raja bevonden zich slechts enkele vijanden, die spoedig verdreven werden, doch de oelama Teungkoe Teupin Raja was met zyu pl. m. 100 tal discipelen in huis ge bleven eu toen de compagnie aldaar kwam, trad de lange priester iu een wit gewaad naar buiten, om met opge heven armen een onverstaanbare toe spraak te houden. Deze oelama predikt den heiligen krijg niet tegen ons en had ook reeds per brief van zyn goede geziudheid kennis gegeven. Natuurlijk werd hy ongedeerd gelaten. „In het geheel liet de vyand 51 dooden liggen. Wel, alle kleine beetjes helpen, en als men eens aan het op tellen ging, zou men al tot een vry hoog getal gesneuvelde Atjehers ko men. Maar er moeten nog meer by blijven. Niet dat ik zoo bloeddorstig ben, maar 't is een harde noodzaak, dat dit volk verbazend flinke klappen moet krygen, wil het zyn struikroo- versaard wat onderdrukken en het ons niet meer lastig maken. „Nadat de colonne doorgerukt was werd Teupin Raja wederom bezet door den vyand, waarop de gouver neur terugkeerde, de benden verdreef en aldaar het bivak betrok. Deu vol genden dag werd de inarseh voortge zet en ondervond men betrekkelijk weinig tegenstand meer en leden wy geen verliezen, totdat heden den 4en Juli des middags te 1 l/a uur onge veer de troepen braaf vermoeid thuis kwamen. „Terwyl de kolonel Van Heutsz met den staf van Soekoen naar Segli reed, schoot plotseling een in het struikgewas verscholen Atjeher twee maal zyn beaumoutgeweer af. waar van de kogels dicht langs den Gou verneur snorden. Men heeft dien sluip moordenaar, 't was nota bene in „bevriend" terrein niet in handen kunnen krygen, wat verbazend jam mer is." Elders zegt het blad nog: Overste Willems, die zich op Atjeh zoo verdienstelijk maakt en den kolo- nel Van Heutsz een krachtige steun is, moet onherroepelijk van plan zijn, het volgende jaar het leger met pen sioen te verlaten. Hoewel algemeen geacht en voor hoogere rangen als het ware geheel aangewezen schijnen zijn aspiratiën niet tot den kolonelsrang te reiken. Edi. Wanneer Edi niet geheel onver wachts was tnsschenheide gekomen zon de expeditie naar Pedir misschien zoo schrijft het Bat. Nbld. na tuurlijk met achterlating van een be trekkelijk sterke macht, tegen het laatst van Augustus in haar garni zoenen bunnen zyn teruggekeerd. Met de door den vyand bewerkstel ligde diversie zal het hoogst vermoe delijk wel wat langer duren. Over de gevechten by Edi ontving De Loc. een telegram, waarin wy o.a. lezen, dat de vyand by Boekit- panas stand hield en 14 Atjehers door de marechaussee met de klewang wer den neergelegd. Te Plawi was een tal van biddende vijanden verzameld, die echter de vlucht namen bij de nadering der troepen. Slechts drie Atjehers hiel den zich iu een loopgraaf verscholen en besprongen onverwachts de voorste afdeeling; by deze gelegeubeid wer den twee Europeesche fuseliers doo- delyk en de luitenants Weyergang en Gerth van Wyk en vijl'minderen niet levensgevaarlijk gewond. In de versterkte woning van petoeha Am pat, waar Ta pa verblijf hield, werden er 45 neergelegd, waaronder twee vrouwen en een kind. Over de verrichtingen onzer troe pen in Edi meldt de Java Ct.: Elf dezer werd de vyand in hot Edi'sche uit al zyn stellingen ver dreven, waarby belangrijke tegenstand werd ondervonden. Vooral iu de ver sterkte woning van Ketjik Saat, pe toeha ampat van Edi. waar T. Tapa verblyf hield, werd hardnekkig weer stand geboden en evenzoo iu loopgra ven op enkele heuveltoppen. De vy and liet tachtig dooden. in onze han den, waaronder goeroe's en teugkoe's. Onzerzijds sneuvelden de fuseliers Van Loon (alg. st. uo. 32971). Stapel (alg. st. no. 34544) en Kariowikrorao (alg. st- no. 55517), terwyl niet le vensgevaarlijk gewond werdendo lste luitenant der infanterie L. E. F. Weyergang, de 2de luitenant der in fanterie A. A. Gerth van Wijk, de Europeesche sergeanten G ijzen (alg. st. no. 48551), Beets (alg. st. uo. 40903) en Lutje (alg. st no. 27-26), de Eu ropeesche korporaal Scheidt (alg. st. no. 37003), de Europeesche fuseliers Van den Brande (alg. st. no. 34097), Van den Heuvel (alg. st. no. 33253), Breckpot (alg. st. no. 30475). De Beukelaar (alg. st. no. 28906) eu Van Royeu (alg. st. no. 39139), de araboi- neesche sergeant Turn Inning (alg. st. 36585), de iolandscho sergeant Bua- dio (alg. st. no. 25833). de ambuiuce- scbo fuseliers Sokato (alg. st. no. 39286). Lengké (alg. st. uo. 9089), Wirata (alg. st. uo. 21607), Sibalaiu (alg. st. no. 24752), Noesawakang 30050) en Ölopa (alg. St. uo. 41059) en de inlaiidsche hoornblazer Ngadio (alg. st. no. 42893). Ongeveer 200 lieden vau Perlak ou der Panglima Prang Kaoein, pe:oel a ampat van Perlak, vluchtten ui oostelijke richting, doch keerden nog niet naar hun land terug. Grocte drommen uit de noordelijke staatjes zag men in de richting van E li Tjoot aftrekkeu. T. l'apa zou, vol gens bencht, naar Seneboek Atjeh in de richting van fcLmali gevlucht zyn. Den volgenden dag werd uitgerukt tot Gedee Perlak zonder tegenstand te ontmoeten, alleen verwondden negen iu hinderlaag geicgen Atjehers v. et donderbusscboien deu adelborst eersie klasse Ten Broeke Hoekstra, eeu ouderofficier en vier matrozen der landingsdivisic en een fuselier. Do aanvallers 'werden allen neergeschoten. De lieden uit Perlak, die in Edi aan den strijd deeluamou, in deu nacht van elf op twaalf Juli meteen twintigtal gewonden naar Perlak besar. Den dertienden Jaii zouden de operatiëu worden voortgezet iu de I richting van Semali. Van Edi werd door kolonel Van Heutsz het volgende aau de regeering medegedeeld Van Geudé Perlak op marsch naar Se uaii werd vau Edi bericht ontvan gen dat T. Tapa naar Tapiang Boeta was teruggekeerd en zich daar met een paar duizend volgelingen uit Pasei iu het heuvelterreiu had versterkt. Iu verband daarmede keerdedecolonne den 14den Juli terug naar Edi, hield den volgenden dag rust en rukte den 16en tegen den vyaud op. Deze bleek echter des nachts overijld naar de Noordkust gevlucht te zyn met T. Tapa. I Acht achterblijvers vielen iu onze i bandentallooze versterkingen en loopgraven waren aangelegd. De rust in Edi is hersteld. De kolonel Van Heutsz stelt zich voor nog eeo drie- of vierdaagscheu tocht naar Djolok te maken, terwyl het zevende bataljon een paar weken in de Senebacks blyft patrouilleeron. De gezondheidstoestand is zeer goed. In den ochtend van 17 Juli over viel eene patrouille uit Indrapoen on Glé Kamping eene vyandelyke neder zetting in het gebergte aau den boven loop van de Djerir. De vyand liet vyf dooden, zeven voorlaadgeweren, munitie en levensmiddelen in onze handco. De nederzettiug werd ver brand. By het handgemeen kreeg de sergeant der marechaussees Beyn- aerdts een klewanghouw over don rechterarm. MATINEE te geven door het Haar- lemsch Muziekkorps, ónder directie van den luit.-kapelmeester C. P. W. KRIENS, op Zondag 21 Aug. 1898, des namiddags van 2»/a—4 uur. PROGRAMMA 1. Kreuzritter. Marsch Sousa. 2. Ouverture de Concert Reber. 3. Liebespfeile. Polka Knoblocfi. 4. Fantaisie de l'opérette Le petit FaustHervé. 5. Ouverture op studeu- tenliederen Suppé. 6. Gilda-walzer aus Der Vice-Admiral Millöcker. 7. Fantaisie de l'opéra Le premier Jour deBon- heurAuber.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 7