NIEUWS» EN ADVERTENTIEBLAD. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. (Ge Jaargang. Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maandenK 1.65 Afzonderlijke nummers0.05 ■Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post 0.371/2 AIJYSKTElsrTIHN': Van 1-5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Woensdag 24 Augustus (898. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publidtê Etrang'ere G. L. DA UBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel 0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zijn: Bloem endaal, Santpoort eD SchotenP. v. d. RAADT, Sandpoort; HeemstedeJ. LEUVEN.by de tol; Sraarndam, C. HARTENDORPZandvoort, G.JZWEMMER Veisen, W. J. RUIJTER; BeverwijkJ. HOORNS; HillegomARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen AbonD8menten en Advertentiën aan. STAOSiSEÜWS Eerste en derde pagina. Haarlem, 23 Ang. 1898. Door den agent-rechercheur van Halst zijn aangehouden 3 knapen, J. J. K., oud 19 jaren, F. J. H., oud 19 jaren, en J. H. oud 17 jaren, de beide laatsten broeders, verdacht van diefstal van 2 kippen ten nadeele van den landbouwer E. aan de Dubbele- buurt. R. X. Volksbond. Maandagavond hielddeR.K. Volks bond eene huishoudelijke vergadering in „De Kroon". Na voorlezing en goedkeuring der notulen deed de Voorzitter verschil lende mededeelingen, waarbij hij o. a. opwekte tot steuning van de Liefde- beurs. Ook bleek, dat zich een jubi laris onder de leden bevond. De heer v. Manna nl. herdacht het heuchelyk feit, dat hy vyr'-en-twintig jaren bij zjjn patroon werkzaam was. In har telijke bewoordingen wenschte de Voorzitter hem geluk, waarmede de vergadering, blijkens langdurig en levendig applaus, volkomen instemde. Na een welkomstwoord aan de nieuwe leden, waarin gewezen werd op het nut om zich aan te sluiten by de vakvereenigingen ten einde voor zyn rechten op te komen in den geest van den R. K. werkman, gaf de Voorzitter de zangvereeniging gele genheid het hare te doen. Hierna volgden nog enkele bespre kingen en toen werd de vergadering, die minder goed bezocht was dan ge woonlijk, tengevolge der warmte waar schijnlijk, gesloten. Tegen een 15-jarig meisje is proces verbaal opgemaakt, die in de Groote Houtstraat Zondagavond een bran dende lucifer had geworpen in een voorbijkomend rijtuig, waarin eene bejaarde dame was gezeten, wier mantel in brand was geraakt. Dezer dagen is aan den voorman boschbaas J. W. Kollerie van wege den Nederlandschen Politiebond dooi den Inspecteur van politie J. A. J. Nolthenius alhier, lid van het Hoofd bestuur, uitgereikt de zilveren medaille wegens 20-jarigen politiedienst. SIHNENLASiO, Oorlogsschepen te Am sterdam. De vier oorlogtbcdems die thans aan den strekdam voor de Handels kade liggen, de Hollandde Zeeland de Evertsen en de Piet Hein, hadden Zondag veel bekijks. Deze schepen zullen tijdens de inhuldigingsfeesteu in het D blijven liggen en schitterend verlicht worden by gelegenheid van het groote vuurwerk. Men is Maandag met den aanleg der versieringen be gonnen. De lijnen van de rompen en de masten zullen worden aangegeven door electrische lichtjes, afgewisseld rood, wit en blauw, gevoed door de electrische installaties die de schepen zelf aan boord hebben. Bovendien zullen de zoeklichten in werking ge steld worden en breede banen blank licht werpen over het water en de stad. Te Helder, waar de feesten gevierd worden omstreeks den 31sten Aug., miste men noode de vier marinekastee- len, die te zamen ongeveer duizend man aan boord hebben. Men neeft daarom pogingen aangewend ze nog l voor de paar feestdagen naar het, Marsdiep te krijgen, en er is veel kans op, dat de vier schepen van 29 Augustus tot 2 September naari Helder zullen gaan, om daarna terug! te keeren naar Amsterdam. De onderhandelingen hierover tus-1 schen de betrokken autoriteiten zijn nog hangende, en het zal van d9 vorderingen der werkzaamheden aan boord afhangen, of bet verlangen der Heldersche feestvierders zal bevredigd worden. Waarschijnlijk zullen behalve de vier vaartuigen waarvan hier sprake is nog aDdere oorlogsschepen bij de feesten op het IJ aanwezig zijn. (Hbld.) Slachtoffers van de hitte. Maandagmiddag is te Zes Gehuch ten by Geldrop een 20-jarig meisje door een zonnesteek getroffen, met het gevolg dat zij eenige oogenblik- ken later overleed. Te 's-Hertogenbosch is Zondag de schoenmaker Van W. plotseling ten gevolge van de groote warmte dood gebleven. Aan den Oostersingel te Groningen viel Zaterdagmiddag door het warme weer een persoon flauw. Een politie agent poogde den man bij te krygen, wat hem niet gelukte. De man, eeD Duitscher, werd daarna naar het po litiebureau overgebracht, waar bleek dat hy reeds overleden was. Het Dienstboden-Congres. Zondag is in de Congres-zaal der Tentoonstelling van Vrouwenarbeid te 's-Gravenhage het dienstboden congres gehouden. Eene bespreking over de positie der dienstboden is belangrijk genoeg zy het alleeu om de zeldzaamheid eener behandeling van een dergelijk onderwerp, om er een eeuigszins uit voerig overzicht van te geven. Mevr. Rutgers—Hoitsema besprak het wenschelyke van eene regeling van arbeidstijden met al of niet vrije beschikking over de vrije uren. Er zyn lionderdzestig duizend vrouwen in ons land die met huiselyken arbeid haar bestaan trachten te verdienen, en uit veler mond hoort men de klachten die tot deze bespreking aanleiding geven. De dienstbode is den gan seden dag in de weer, krachtinspan ning voor allerlei bezigheid wor den van haar vereisebt, een rustig uurtje per dag, een ongestoord mid dagmaal is haar niet gegund. Spr. wil de dienstbode niet als slachtoffer voorstellen, zy vindt haar zoo bekla genswaardig niet, maar dit neemt niet weg dat er veel kan worden gedaan baar leven te veraangenamen in ver band met nieuwe opvattingen en nieuwe eiseben aan het leven gesteld. De meesteressen zeggen dat het ge halte van de dienstboden niet van dien aard is om haar meer dan nu gebruikelijke rust en vryheid te gun nen. Deze klacht is niet van grond ontbloot. De dienstboden komen niet meer uit dezelfde klassen van voor heen. Zy komen uit een lagere klasse en het streven moet daarom zijn de dienstboden te recruteeren uit eeu betere klasse, door de dienstboden een aüdere plaats in bet gezin aan te wijzen, met haar te overleggen, haar als gelijke te behandelen, haar de vrije beschikking te laten over vast te stellen vrye uren. Dan zal de dienst bode het gevoel van vrijheid krygen dat haar bindt aan het gezin, dat werkelijk haar thuis zal worden. Niet iedereen zal die weelde naar vrijheid schatten, maar gelyk by alle nieuwe denkbeelden, zal er langzamerhand een gepast gebruik van ontstaan. Af schaffing der mats, van het traditio- neele dienstkleed, zullen het werk van dienstboden in aanzien brengen, een vak dat opleiding vereischt.. De dieustbode zal niet meer verhuren zich zelve, maar haar arbeid op gezette tijden. De dienstbaarheid zal plaats maken voor dienstvervulling. Eu dat dit in de huisgezinnen, zonder onover komelijke bezwaren mogelyk is, werd door spr. in den breede betoogd. Na een tijdperk van overgang zal de coöperatie der gezinnen er het gevolg van zyn. Het vaK van dienstbode acht spr. voor de vrouw veel aange namer en afwisselerder dan dat van modiste on naaister b. v. en veel vrouwen hebben meer aanleg voor huishoudelijke werkzaamheden dan voor abstracte wetenschappen. Mej. Haighton zeide, dat de dienst boden in de hoogere standen een uit muntend bestaan hebben met vei 1 vrije uren, hoog loon, veel verval, zoodat ze een mooie besparing maken, zoo zelfs, dat spr. een harer heeft voorgerekend, dat zij door betaling eener gemakkelijk door haar op te brengen premie, zich eeu lijfrente van f 500 op 55-jarigen leeftijd kon verschaffen. Neen, 't is zoo erg niet met de dienstboden, ook niet bij de gezeten burgerklasse. En de muts, die een schande heet voor de dienst boden is een eeredracht der pleeg zusters. Mevr. Drucker waarschuwde togen overdrijving en noemde de inleiding vaag. Zeer zeker mogen we vele dienst boden benyden in vergelijking met zwoegende arbeidstersrepliceerde mevr. Rutgers—Hoïtsema, maar het onvrije blijft bestaan door eeu rege ling als door spr. bedoeld, wordt voor bepaalde uren vryheid geschapen. Mej. E. Auwerda (een dienstbode) bepleitte afschaffing van het fooien stelsel en de noodzakelijkheid van betere loonsregeling. Het aannemen van fooien strijdt met gevoel van eigenwaarde; een fooi is gelijk een aalmoes, toch is de fooi met het be staan der dienstboden saarageweven. Dat de fooien worden gegeven en ge nomen, toont aan dat de loonregeling onvoldoende is. 't Is allerpijnlijkst voor de dienstboden, na een diner, aan de deur te moeten staan ais een bedelares om van de gasten de fooien in ontvangst te nemen. Meer loon dient in de plaats te komende be sparing der wederzijdsche fooien kan tot vorhooging der loonen dienen. Op uitbetaling vai. loon per week of per maand in plaats van per drie maan den drong spr. aan. Zy berekende dat een dienstbode gemiddeld 100 dienst uren, niet alle werkuren, per week heeft, en bracht onderscheidene klach ten onder dienstboden gehoord om trent onvoldoende kost, slecht logies, ongeregelde betaling enz. te berde. "Volgens spr. worden vele jonge dienst boden bedorven in de gezinnen waar ze dienen, o.a. door het als geschenk aannemen en dragen van oude klee- dingsprullen, die haar tot zucht naar opschik leiden, die dan later wordt verweten. Mej. Drucker is tegen fooien, niet omdat ze een aalmoes zyn voor de meid, maar een aalmoes voor mevrouw. Zette men hetgeen aan kost wordt betaald in geld om, de dienstbode zou haar loon erg hoog rekenen. Verschillende ervaringen, illustree- rende zoowel een en ander uit de toespraak van mej. Auwerda als uit de opmerkingen vau mevr. Drucker, werdeu door mevr. Drucker en door mevr. Sehook—Haver medegedeeld, welke laatste tegen o verdry ving waar schuwde en ook wees op het te ge ring geschatte, maar toch zooveel be- teekenende van„Kost". Na repliek van de inleidster maakte mej. Tappenbeck eenige opmerkingen over het foo enstelsel in hotels, in be ginsel zich aansluitende aan de be schouwingen van mej. Auwerda. Zy meende dat dit fooieostelsel is een nadeel voor het reizeude publiek, voor den hotelhouder en voor het perso neel, en in plaats daarvan moest tre den taxe, vast loon of aandeel in de winst. Onder taxe verstond spr. een voor alle gasten gelijkstaand bedrag in percenten, dat ten bate van het personeel op de rekening wordt ge bracht. In de korte gedachtenwisseling na de toespraak deed mevr. Diepenbrock het ontstaan van de fooi, het aanbie den van een geschenk na bewezen dienst, als verrassing uitkomen, en gaf een spreker als zijne meening te kennen dat fooien in café's en hotels nog eenigen grond hebben, evenals die in het huishouden by feestjes enz. maar dat de meer en meer in zwang komende tramfooi stellig afkeuring ver ;ient, omdat uitbreiding vau een stelsel stellig uiet de weg is om tot afschaffiug er van te komen. Na de pauze hield mevr. Tydeman Verschoor eeu toespraak over vakop leiding. concludeere-nde als volgt: lo. Van dienstboden worden veel en velerlei kundigheden geëischtom deze te kunnen verwerven hebben zy vakopleiding noodig j 2o. men stichte die „men" zy het liefst de Staat zoo spoedig mogelyk op ruime schaal scholen ter opleiding van dienstboden, liever ge- zegd, huisbeambten. De scholen kun- nen ook toegankelijk zyn voor man- nen, die opleiding verlangen als kok, j huisknecht enz. j 3o. niet allo vrouwen trachte men 1 over te halen naar deze scholen te j gaan, alleen die welke aanleg en last tot het vak hebben 4o. gezondheidsleer^ en voedingsleer kennis van grondstoffen voor kleeding J en voedingboekhouden behooren j reeds gedoceerd te worden in de hoog- ste klassen van de lagere school, aan jongens en meisjes, na invoering van leerplicht tot het 14e jaar 5o. de grootste kracht van deze be weging moest uitgaan van de dienst boden zelf. Zy moeten zich vereeni gen, een vakorgaan moet allen ver binden. Haar lijfspreuk moet worden: vóór alles bekwaamheid, dan meer dere rechten op grond van meerdere kennis. Als de stand van dienstboden her vormd is tot het vak van huisbe ambten, zullen de dienstboden en zy voor wie ze arbeiden, er wel by va ren. De dienstbode moet de vakkun dige worden. De waardeering daarvan zal vanzelf leiden tot betere maat schappelijke positie. Naar aanleiding van deze toespraak klaagde een der hoorderessen over de onvriendelijkheid >an haar mevrouw; een ander klaagde dat een mevrouw haar dienstbode geen vrijen tyd had gegeven om naar dit congres te gaan, maar wel om des naehts Rotterdam- sche kermis te houden, en de heer F. Mol zeide dat by de tegenwoordige regeling de dienstboden van de hoog ste tot de laagste klasse geen tyd hebben tot ontwikkeling; door zich te vereenigen moeten zy zich aan die regeling ontworstelen. Een treurige schets meende spr. te mogen geven van den toestand der dienstbode in verband met de tegen woordige inrichting der maatschappij en met hetgeen hy in de mevrouwen afkeurde. Do inleidster zeide, dat men den dienstboden geen dienst zou bewijzen hier op de vrouwen af te geven. Zy hield voleerst ontwikkelingbetere positie, meerrechten komen dan van zelf. Mej. Cornelie Huygens zette nu uiteen, dat, zoolang de huidige oeco- nomisehe toestanden nog bestaan, naar verbetering daarvan binnen hunne perken moet worden gestreefd, en zy meende dat daartoe zou kunnen bij dragen inwonende dienstboden wan- neer zy als „meid-alleen" in betrek king zyn, in de rechten van een huis- genoote te laten treden, of wel aan externe dienstboden de voorkeur te geven. Ten slotte besprak mej. Mary Fleischmann levensverzekering en pen sioenfonds, speciaal in het belang der toekomst van dienstboden. Onbegrijpelijk© on voorzichtig heid. Zaterdagmiddag omstreeks 12 uur had te "Wijk by Heusden het volgend ongeluk plaats. De achttienjarige arbeider L. van Ballegooyen, werkzaam zjjnde ia de schuur van den landbouwer M. van Bergeyk, zag aldaar een geweer in een hoek staan. Hy nam dit ter hand en legde onder het uiten der woorden: „wil ik je eens dood schieten aan op een mede aldaar werkzaam zijnden zestienjarigen jongen C. van d3r Flier, die juist eeu boterham zat te eten. Het geweer, dat geladen was met scherpe hagelkorrels, ging af en het schot trof den jongen in het voorhoofd zoodanig, dat deze onmiddellijk dood was. De burgemeester stelde eeu voor- loopig onderzoek in, waaruit bleek, dat onvoorzichtigheid de oorzaak van het feit is. Verbrand. Tijdens een twist omstroeks midder nacht brak de petroleumlamp in per ceel 19 op het Groenendaal te Rot terdam. De bewoonster stond weldra in vlam men. Dr. Mees constateerde den dood. Een manspersoon werd gearresteerd. De brand zelf was onbeteekenend. Te Paterswolde is een familiefeest gevierd, waarby 10 broeders en zusters, meer dan 600 jaren tellende, te zamen waren. Toen Maandagmiddag trein no. 253 van Rotterdam naar Venlo te Tilburg aankwam, bemerkte eeu reiziger nadat hij aldaar was uitgestapt, dat zyn por- tefeulle met f 2000 verdwenen was onmiddellijk werd er naar Oisterwijk getelegrafeerd, doch by onderzoek bleek, dat er in het rijtuig waar hy gezeten had niets meer te vinden was. SC o 9 o n b n. Atjeh. Aan het verslag omtrent de voor naamste gebeurtenissen in hot gou vernement Atjeh en onderhoorighedon loopende van 3 tot en met 9 Juli, wordt het volgende ontleend XXVI moekims. Overal is men begonnen met het omploegen der sa- wah's. Rustverstoringen kwamen niet voor. XXV moekims eu Zuidelijke ne derzettingen. De op den Isteu Juli onder bevel van den luitenant-kolonel van den generalen staf, "Van der Dus- sen naar Lehong vertrokken colonne kwam te Kotaradja terug, gedeeltelijk op deu 6en over zee met Hr. Ms. Makassar, gedeeltelijk op deu 8sten over land. De colonne heeft Lehong en Paroi in verschillende richtingen doorkruist, zonder dat een enkel schot vielby do komst oozer troepen waren FEUILLETON. De Hertog van St. Osmund. Hij was totaal overspannen; waar om zou hij' niet wat cognac no men? Zijn vrijwillige onthouding was al te bespottelijkhij had niets beloofd, maai* was trotsch op zichzelf geweest als de eene dag na. de andere verstreek zonder dat hij iets gebruikt had. Geen druppel had hij meer geproefd sinds zijn, aankomst te Dover! Terwijl hij bedacht hoe lang dit al geleden was, bekroop hem de lust om te drinken zoo ging het. ook in Carara, ook daar kon de behoefte aan drank hem plotseling overvallen. Hij dacht aan de gevolgen, als hij aan dion lust toegaf, hij kende zich zelf maar al te goed. Maar hij was toch een an der man geworden zich te beheeJ Bchen was nu belachelijk. Hij zag naar hui ten. en schonk zich toen een glas cog nac in, hief het open het volgende oogenblik lag het aan scherven op den grond. De cognac verspreidde zich over den vloer en de stukken glas glinsterden bij het lamplicht; en het kwam Jack voor alsof de regen die geen enkel oogenblik had opgehouden plotseling weer neerstroomde. Hij kon zich geen rekenschap van zijn daad geven; was 't niet dat zijn over spanning, ontstaan door een slapeloozen nacht en zenuwachtig wachten, op dat oogenblik haar toppunt had bereikt.. Maar zeer zeker was het zoo en hij behoefde zich niet voor zich zelf te scha men maar kon zijn hoofd weder met trots opheffen. En terwijl hij dit deed zag hij door de beslagen glazen tusschen een palm en een Norfolkschen pijnboom door, de twee gloeiende lichten van de dogcart naderen. Het kritieke oogenblik brak aan en was per slot van rekening minder kri tiek, dan hij gedacht had. Na zijn uit barsting was er een vreemde kalmte over hem gekomen. Hij snelde naar de deur en begrotte Claude uit de verte reeds met een kreet van vreugde. Het rijtuig hield stil. Zonder de lantaarns uit te doen sprong Claude er uit en schudde zich als een natten hond. Toen trad hij binnen; hij dreef van 't water maar zag er buitengewoon ge zond uit. „Wat een avond is dat voor je ge weest," zoide Jack. „Doe die jas uit en neem wat cognac. Zie waar je loopt. Ik heb een ongeluk gehad." j Do reactie was ingetreden. Claude be greep hem. I „Verlang je niet het nieuws te hoo- ren „Ik weet het reeds heb bet al uren lang geweten." „Dat bewijst mij, dat je er niets van weet. Luister. Er is geen sprake geweest van een huwelijk met dat meisje. Geef mij de hand, kerel Ze was klam en koud. „Geloof je mij niet?" zeide Claude ernstig. Jack viel op een stoel neer. „Ik kan niet," fluisterde hij. „ik kan niet." „Gij zult er spoedig wel van over tuigd zijn. Ik wenschte maar, dat ge van daag met mij mee waart gegaan. Luister nu gedeeltelijk sprak Hunt waarheid, maar het grootste gedeelte was een leugen. Het Huwelijk is gelogen, want dat werd nooit voltrokken. Er bestond wel be trekking tusschen die beidon en mijn grootvader maakte hier een eind aan door mijn oom naar Australië te zenden en hij betaalde de Hunt's tweehonderd pond ptr jaar om lnm hot zwijgen op te leggen. En nu deze geheimhouding ver broken is, houdt Hunts inkomen ook °P-" Jack was een weinig tot zich zelf ge komen; hij toonde zich niet langer on verschillig. maar was evenmin overtuigd. „Het komt mij wel wat al te rijkelijk betaald voor," merkte hij. op. „School er werkelijk niets meer achter?" „Maitland en Cripps hebben mij ver- zekeru van neen; zij hebben het gold veertig jaar achtereen uitbetaald en er is tot nu toe nooit sprake van een hu welijk geweest. Er is niets van beschre ven. Maar om nog zekerder van onze zaak te zijn, reed de jonge Maitland naar zijn vader die in '53 nog deelgenoot was, om inlichtingen te vragen. En ik reed in tusschen rechtstreeks naar de pa rochiekerk te Chelsea, wier voorgevel naar de rivier is gekeerd. De koster was thuis en liet mij het trouwregister zien, maar er was op dien datum en evenmin op een anderen in die kerk een huwelijk voltrokken tusschen Lord Maske en het kamermeisjeen waarom zou het in een anderehebben plaats gehad Ie mand die eens lie-' kan het ook meerma len doen. Zijt ril nu overtuigd 1" „Ik moet wel maar dat geld zit mij nog dwars. De som komt mij te groot voor om zonder belangrijke reden te zijn uitgekeerd. Maar wat had de oude Mait land te vertellen?" „Hij herinnerde zich do geheele quaes- tie nog precies," zeide Claude, „en had den ouden hertog bijna hetzelfde gezegd als gij mij. Ik heb het- reeds gezegd, wat voor soort man mijn grootvader was; een onverbiddelijke zedemeester en daar bij zoo trotsch als een Lucifer, zoodat een schandaal zóó in zijn nabijheid ge pleegd hem beide oogen tegelijk uitstak, zooals gij zoudt zeggen. Hij besloot de zaak met geld te dek ken. Zij lieten mij een brief zien, waar in hij dit schreef. De jonge Maitland haalde hem met een paar andere te voor schijn, waarin de hertog beslist weiger de de som in te trekken na den dood van de vrouw. En dat is alles maar mij dunkt over tuigend genoeg. Wij hebben hier met een uitstekend zaakwaarnemer _pn een laaghartigen schurk te doen. Wie van beiden geloof je? A propos, als gij 't goedvindt zullen zij Hunt vervolgen." „Dat wil ik niet." „Ik geloof, dat gij moet toestemmen," zeide Clauda „Neen. neenlaten wii de zaak nu laten rusten." „Maar gij zult de Hunt's toch weg sturen „Ik zal eens zien." Claude voeiue zich teleurgesteldhij had oen geheel andere ontvangst ver wacht. „Wil dat zeggen, dat gij nog niet overtuigd zijt?" riep hij uit. „Neen," zeide Jack, „ïlc ben het vol komen. Gij hebt alles haarfijn onder zocht. Maar ik wildo om een. mooi ding, dat dit nooit voorgevallen was!" „Dat ben ik met jo eons; maar het was toch het beste den twijfel weg te nemen. Als ik jou was zou ik mij als iemand voelen, die uit een boozen droom is ontwaakt." Jack sprong op. „Mijn beste, oude kerel," riep hij uit, „dat doe ik ook! Maar ik ben geheel over stuur en je moet mij tijd laten om tot me zelf te komen. Je weet niet welk een dag ik heb doorgemaakt en zult het ook nooit weten. Zn jijmijn geluk brenrt niets dan treurigheid voor jou mee en toch heb je gehandeld alsof hot omgekeerde het geval was en per slot van rekening krijg je niet eens een be dankje. Claude, beste jongen, vergeef mij. Bedanken kan ik niet. Ik zou mijn ge voelens t'K'h maar half kunnen uitdruk-

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1