de kleine vijandige benden naar hot Daja'sche afgetrokken. Alleen ge lukte het b\j eene dobbel party te Tjot Boeng te verrassen. T. NjaLak van Mareuë, die verdacht van heulen met T. Oemar, indertijd aan herhaal de oproepingen van den colonne-com mandant ia Daja geen gevolg had gegeven, en de wijk bad genomen naar Lehong. T. Nja Lak liet zich met een volgeling zonder verzet arre steeren een ander bij diezelfde ge legenheid door de gidsen aangewezen onder-bendehoofd van T. Oemar'sbe- keudeu medestander T. Aroen, Pang Lim Doerracbman, werd by verzet onschadelijk gemaakt. Eene poging tot overvalÜDg van Ketjik Amin van Lampoe'oek mislukte doordien de troe pen ten gevolge van zware regens op den Glé Serang te laat aaukwa men. In den nacht van 7 op 8 Juli ver toonde zich eene kleine bende, in de VII moekims Baid tbnis behooreude onder Pang Abas en eenen zoon van den Imau van Lam Lheuö op de sawabvlakte tusschen kampong Grot in de IX Moekims en den voet van het gebergte. Een door den waarn. Oeleebalang aan den commandant van Tjot Goë verzonden bericht, bereikte door een misverstand dieu officier te laatde bende, die vermoedelijk het groot aantal bezoekers van een feest i te Grot, voor troepen aanzag, was1 spoedig weder afgetrokken. XXII moekims. In den nacht van 5 op 6 Juli drong eene bende van een twaalftal geweerdragenden lu de kampoog Ateuh (VII moekims Baid), en verbrandde aldaar de buizen van twee spionnen van het bestuur, die zicb echter wisten schuil te houden. Het geoeurde werd eerst na bet af trekken der bende gemeld. Eeae op den 7eu van een tocht naar Teungkoe di Weueng terugkeerende patrouille werd uit de heuvels op grooten af stand licht beschoten. T. Adjat en diens jongere broeder T. Mach moed van Lampanas, ver wanten van T. Tjoet Lam Loöt, on tot nu toe steeds vijandig gezind, verklaarden ons gezag te erkennen, en verzochten in hunne kampongs te mogen terugkeereu, hetgeen hun toe gestaan werd. Ook T. Moeda Latif van Lam Loöt liet door bemiddeling' vau T. Tjoet Lam Loöt en T. Basja mededeelen, dat hy zien by het be stuur wenschte aan te melden. Op 4 Juli werd eene patrouille uit Indrapoeri naar Toei Meugadja licht beschoten; den volgenden dag werd het transport Indrapoeri- Selimoen licl.t beschoten by Lam Gadjah de vijand werd verdreven en liet éen doode achter. In den nacht van 5 op 6 Juli stuitte een patrouille uit Indrapoeri in de richting naar Lam Toba op vijande lijke wachtposten, die, na eenig varen, vluchtteneenige nederzettingen wer den aldaar verbrand, waarin een kleine hoeveelheid Beaumontpatronen en slagveeren werden aangetroffen. De voogd van den jeugdigen Imam van Kabeuë, alsmede deze zelf en de Wakil van Lam Kabeuë meldden zich bij den wd. civiel gezaghebber te Selimoen, en vroegen vergiffenis wegens het zonder vergunning zich verwijderen vau het kantoor van dien officier, alwaar zy wegens niet-beta ling eener aan die moekim opgelegde boete wareu aangehouden. Op grond van de geringe omwikkeling dier hoofden, van de intnsschen plaats gehad hebbende betaling der boet en van het zonder uitgeoefende pres sie terugkomen der schuldigen, is hun vergiffenis geschonken. Noordkust. Van Segli werden de volgende berichten ontvaogeu. De colonne, die 30 Juni het bivak te Tenpin Raja betrokken had, door kruiste de volgende dageu de moe kims Moesa, Langiën en Aron, en voorts Tjoeraboek-Öost, Keumangan- Oost, Gloempang Pajoeng en Oenoë, bii welke tochten twee Europeesche militairen beueden den rang van offi cier gewond werden, terwyl.devyand zeven doodeu achterliet. De tegen stand was overal gering en sterke beatings op den Glé Poentong eu den Glé Siblab werden door den vyand overhaast verlaten. Den 5den Juli keerde deze coloane te Segli terug. De colonne, die blijkens het vorig verslag uitgerukt was ter begeleiding van den hoofdingenieur Wjjss (2S tot 30 Juni) ondervond tegenstand van beneden onder Toeankoe Mohamad en T. Lhon. Op het den öden .Juli te Segli ODtvangen bericht dat deze hoofden met sterke benden Gedé en ken. Wat kan ik zeggen? Als jij het waart, zou je veel „Dat hoop ik niet," vied. Claude hem lachend in de rede. „Wacht maar totdat je iets voor mij kunt doen. Ge hebt reed? zooveel voor mij gedaan en toch heb ik er je nooit voor bedankt." Jack wilde juist zijn neef do hand drukken, over wiens gelaat een zachte uitdrukking lag verspreid, toen beiden voetstappen hoorden naderen en het vol gende oogenblik Ladv Caroline binnen trad. De deur stond open. Maar het bleek spoedig dat haar adyschap niet of tenminste zonder succes voor luister vink had gespeeld want zij trad op de bedde neven to» blijkbaar niet wetend, wie van hen de hertog was. Zij had het sclxitterendo toilet van dien avond nog aan, en in haar dikke hand hield zij de sportpet, die altijd en nu nog voor den hertog van St. Osmund bestemd was. „Er was iets niet in orde," zeide zij op tragischen toon, van Jack naar Clau de en van Claude naar Jack ziende, „en ik-kon niet naar bed gaan voordat ik zekerheid had. Ilc ben in oen verschrik- kel ijken tweestrijd, in 's Hemels naam maak hier een eind aan," „Alles is uit," zeide Jack aarzelend. Lady Caroline verdiende werkelijk wel wat voor haar geraas tegen Olivia, die kampong Grong-Grong versterkten, rukte een colonne daarheen, die den vyand zonder verliezen onzerzyds van daar dreef. De vyand liet een doode achter, terwyl Grong-Grongdooronze troepen bezet bleef. Den lsten en 2den Juli werd in het gebied van Sama Indra gepatrouil leerd, zonder vyanden aan te treffen. T. Tjihik Pasangan schynt den tyd, die hem gelaten is om zyne verster kingen in het gebied der verbonden Oeleebalangs te slechten, te willen besteden, om die radja's Dog eens zyn macht, te doen gevoelen. De beschietingen op de versterkin gen in Manei on Gloempang Doewa werden krachtiger en de Pasangan- scbe benden rukten steeds meer voor uit. De verbonden Ooleebalangs ver klaarden echter aan liet bestuur sterk ge-oeg te zyn om Manei en Kroeng Koekoes te veroveren, als zy door het geschut der mariDe daarby onder steund werden, terwyl T. Tjibik Pa sangan geheel uit Gloempang Doewa zon verdreven kunnen worden, als Samalanga van de westzijde een inval in Pasangan wilde doen, en de marine de gedei's te Djaugka en Koeaiai Radja ouder vuur uam. Een groot aantal At jehers waaronder vele vrouwen en kinderen, zyn uit de Pedir-streek naar Merdoe ea Sama- langa gevluchtdaaronder echter geen hoofden of leiders van het verzet. Oostkust. Den 4'len Juli maakten de troepen te Edi eene verkenning in de richting van Edi Tjoet tot Tapian Batoe. De tegenstand was hevig, on der andere werden drie klewangaan- vallen afgeslagen, waarbij onzerzyds twee officieren en veertien militairen beneden dien rang gewond werden. Volgens te Edi iugekomen berichten zouden te Tapian Batoe 32 lyken van Atjehers begraven zijn, terwyl nog een zeer groot aantal dooden en ge wonden zouden zyn blijven liggen. Na den terugtocht onzer troepen nam de fanatieke vijand onmiddellijk de verlaten posities weder in, waarna den öden Tapian Batoe door Hr. Ms. Sumbawa onder vuur werd genomen. Te Edi was de bevolking na de bekomen versterking geruster; deiu- woners van de kampong van den Sjahbandar en van tie kampong aan de monding der rivier keerden naar hunne woningen terug. Edi Tjoet was den öden Juli door de vijandelijke benden geheel verlaten, welke benden zich daarna in het terrein tusschen Gedei Doewa en den Boekit Mata Aer hebben genesteld. In den avond van den 6den ver trok de civiel en militair gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden van Segli naar Edi met drie compagnieën van het 14de bataljon, de marechaus see en de marine-landingsdivisie. Vol gens de laatste berichten zonden weder vijandige benden opdagen tusschen Edi en Edi Tjoet. Westkust. Te Melaboeh gaven de kwaadwilligen in het laatst van Jnni weder moer teekenen van leven. Teungkoe Kadli, die zicb lang rustig heeft gehouden, en niet mede beeft gedaan aan de woelingen van anderen in den laatsten tyd, heeft bekend gemaakt dat de geest van Teungkoe Batoe Tonggal hem ver schenen is en hem opgedragen heeft den heiligen oorlog te voeren. Aan verschillende hoofden heeft by brieven met verzoek om steun gezonden, en in Roending verzamelden zich dien tengevolge verschillende bendehoofden met hunne volgelingen. Den 25sten Juni werden deze hoof den door Teungkoe Kadli als Pang lima geïnstalleerd, waarop dien dag en den volgenden de pasar en de wachthuizen te Melaboeh beschoten werden. De noodige veiligheidsmaat regelen, zooals het schoonmaken van het terrein, werden te Melaboeh ge troffen. Poeloeh Weh. Niets byzonders. Gezondheidstoestand. Over het al gemeen gunstig.Ter Westkust kwamen in de bovenstreken van Melaboeh gevallen van pokziekte voor. Een vorstelijk geschenk. De „J.-B." geeft de volgende be schrijving van het geschenk, dat de sultan van Koetei H.M. de Koningin j by hare inhuldiging wenseht aan te bieden. Het werk, scbryft het blad, verdient i eene beschryving, want hier is wer kelijk onder moeilijke omstandigheden en met bescheiden krachten iets by- door de schuld van haar moeder ook van tafel had moeten wegblijven. Ook was hij nieuwsgierig om te zien, wat zij nu ging doen. Rechtstreeks zeilde zij op Claude toe, do sportpet op een armslengte afstands houdend. „Lieve, lieve Claude! Ik feliciteer je! Ik vind, dat de sportpet die oorspron kelijk voor „Beste Lady Caroline, viel Claude haar haastig in de rede, „het is alles ge bleven, zooals het was. Hunt's verhaal is con leugen ik had cr geen vermoeden van, dat gij iets van de quaestie af wist." „Ik kon het niet nalaten het Lady Caroline te vertellen," zeide Jack. Lady Caroline zag Jack wantrouwig aan. „Gij zeidet toch „Ik wilde zeggen, dat alles tusschen mij en Hunt uit is. Hij verliest zijn jaarlijksch inkomen." „Is het mogelijk?" riep haar Lady schap uit. „Alles is gebleven, precies zooals het was," zeide Claude. Geen trok in Lady Caroline's gelaat verried welk een nederlaag rij geleden had. „Ik wilde, dat wij elkaar niet zoo voortdurend in de rode waren gevallen," zonders afgeleverd. De sultan wenschte nl. iets oorspronkelijks, vervaardigd uit producten van eigen bodem, dat duidelijk het stempel moest dragen van inlandsche makelij te zyn. Hy stelde daarvoor eenige op Borneo ge vonden en geslepen briljanten en op het eiland gedolven goud beschikbaar, waaruit na eenig beraad een diadeem zon worden gemaakt in boeddhisti- schen stijlals voorbeeld werd een Boeddhabeeld gebruikt, aangevuld door aauwyzingen, verkregen uit den schat van het Bataviaseh Genootschap van kunsten en wetenschappen. In twee maanden tyd was de arbeid onder toezicht van den heer Yan Arcken (vau de firma Yan Arcken Co.) door de soendaneesche goud smeden gereed en voor zoover dat mogelijk is volmaakt te noemen. De diadeem is, om trouw te blijven aan den boeddhistischen stijl, met zyn oploopende étages wat zwaai- en de op inlandsche wyze geslepen briljan ten hebben een vorm, die niet altijd met den europeeschen smaak zal over eenkomen, maar de firma heeft dit eenigsziDS getemperd door figuren van kleinere, fijn geslepen briljantjes, af gewisseld door mat. gouden zesbladige bloempjes als raudversiering aan te brengen. Om de groote steenen ook op andere wyze te kannen gebruiken, zyn deze op losse schroefjes gezet, zoodat zy ook bevestigd kunnen wor den op fijne, echt schildpadden kam men tusschen fijne briljantjes in. Het geheele sieraad is besloten in een net afgewerkt djatihouten kistje, van binnen met rood fiuweel en oranje satijn bekleed, van buiten versierd met zilveren beslag. Sport esn WedsstrejsSen Crieketwedstrij d. De Haarl. Cricketelab „Rood en Wit", die in de door haar gespeelde wedstrijden in de eerste klasse com petitie steeds als overwinnares uit het strijdperk is getreden, heeft ook Zon dag te Heemstede haar tweeden wed strijd tegen „Amstels C. C." gewonnen. Hooge scores werden echter door geen der beide clubs gemaakt, Haarlem won van de Amstelaren in de eerste innings met 80 tegen 55. De tweede innings werd niet uit gespeeld. Wieirijden. De Groote-Prijs van Blankenberghe, welks voor-afdeelingen wy reeds mee deelden, heeft niet den spannenden eindstrijd opgeleverd, welken men ver wachtte. Meyers, Eden, Deschamps, Pou- t.ecchi en Pasini, die er allen voor in aanmerking kwamen, hebben zich Za terdag niet op de baan vertoond. Men spreekt er van dat by de L. Y. B. een klacht tegen hen zal worden in gediend. De beslissing gaf nu de volgende aankomst: Fischer, Impens, Deleu. Een handicap bracht als uitslag 1. Broca (van meet), 2. Impens (15 meter), 3. Deleu (15 meter). De Duitsche Groote-prijs is gewon nen door Arend, die Jacquelin, Bour- rillon en Wasehkewitch in deze volg orde sloeg. Het internationale nummer werd iu hun afdeelingen door Seidl van Grogna en door Morin van Jac quelin gewonnen. De beslissing was: 1. Morin 2. Grogna, 3. Jacquelin. In het troostnummer was de aankomst: 1. Seidl, 2. Banker, 3. Beitling. Lawntennis. Het verslag van den uitslag van den Lawntennis-wedstrijd is als volgt: Heeren-singlesDe heer Yan Haaf - ten tegen den heer C. GreeD, (welke laatste zich echter wegens de warmte terugtrok na 1 set gemaakt te heb ben): 6—1, 3—2. De heer Cremers sloeg den heer Bergsma met 64, 4—6, 86. De heer Yan Rees sloeg den heer Trip met 6—1,6—1, en daarna den heer Yan Lennep met 6—3,6—3. Heeren-doubles: Zondag sloegen de heeren Trip en Yan Lennep de heeren K. en F. Beukema, en ver volgens de heeren C. Green en Yon Hemert de heeren Labouehère en Santhagens, zoodat de final van het kampioenschap Woensdag zal wor den beslist tusschen de heeren Green en Van Haaften tegen de heeren Trip en Yan Lennep. lachte rij. „Ik stond op hot punt van. te zeggen, dat de sportpet die ik eerst met gouddraad wilde versieren er toch beter zonder dat uit zal zien. Zij is nu af. Neem dit geschenkje van mij aan Jack en draag het nu en dan ter wille van mij. En vergeef mij wat ik van morgen over dat ritje zeide. Claude, ik zal een andere pet voor jou makenen laat mij je nog feliciteeren met je nobel ge drag. Yan geen van jelui beiden krijg ik een pluimpje. En toch heb ik het ge heim op mijn woord van eer, van van morgen vroeg tot nu toe bewaard!"' HOOFDSTUK XVI. Haar antwoord verbaasde hemrij leunde achterover in het bootje en zag hem openhartig aan. Een blosje kleurde haar wangen, terwijl haar wenkbrauwen opgetrokken warenmaar er lag een tee- dere uitdrukking in haar oogen, die Oli via niet kon verbergen. „Waren .dat uw waterlelies?" vroeg rij; maar deze vraag was'het niet, die hem in verbazing bracht. Hij had haar met allerlei voorwend sels om den tuin geleid, en rij voelde zich gerechtigd hem hierover een ver wijt te maken. „Er rijn geen waterlelies," bekende De intern, lawntennis-wedstryden. Woensdag in Den Haag to houden, beloven zeer bolangrük te worden. Ingeschreven zijn dr. Pim, de gewe zen Engelsche kampioen, en De Bor- man, de Belgische kampioen, terwyl zeer waarschyolyk ook de gebroeders Doherty zullen komen. Yei der komen uit Homburg, Morrisson, Brooke Howard, Jones, Mounsey, miss Lane en miss Lowther. Leger en Vfioof. De kolonel der inf. L. deYlaming thans op non-act., zal binnenkort den dienst met pensioen verlaten. &E33ENG0 NIEUWS Studentenduels in Duitsch- land. In „Vragen van den Dag" heeft onze landgenoot, de heer André Schmidt, thans te Frankfurt, een twee tal belangwekkende artikelen geschre ven over het studentenleven in Duitsch- laud. Men vindt daarin een schets van de gebruiken, die over onze gren zen by de studenten in zwang zyn. Over het duel wordt daarin o.a. bet volgende meegedeeld: De z.g. „Schlager Mensuren" zyn als een soort sport te beschouwen en ieder lid moet voor hy „Bursche" kan worden een aantal „Mensuren geschla- gen" hebben. Deze voor onze begrip pen ruwe gewoonte is voor hen, die in de bekendheid met de toestanden zyn opgegroeid, niets byzonders en zelfs voor iemand, die langen tyd in deze kringen heeft doorgebracht, ver dwijnt langzamerhand de afkeer. Niet alleen onder mannen geldt een z.g. „Darchzielier", een litteeken van een „Mensur" dwars over de wang, voor mooi, maar ook vele dames zyn eenipszins onder den invloed van dit magische teeken, hoewel langzamer hand de bekoring verdwijnt en het niet meer noodzakelijk is, dat een oud student door een „Durchzieher" ge merkt is. De sabel-duels geschieden alleen in ernstige gevallen. Door beide inrich tingen spreekt de student recht over zyn collega's, zonder inmenging van anderen. Vroeger was hier veel voor te zeg gen, maar wy leven thans niet meer in de tijden, waarin de studentenwe reld een invloedrijke factor was in het volksbestaan. De „Schwarze Yerbindungen" leg gen gewoonlijk aan hunne leden alleen de verplichting op, een duel aan te nemen wanne r de raad van eer ver klaart, dat er reden voor bestaat („bedingte Satisfaction.") De Tnrnvereine behooren soms tot de eerste, soms tot de tweede categorie. Velen zyn tegenstanders van het doel, en daar de leden gewoonlijk reeds door hunne gymnastische oefeningen krachtig zyn, trachten zy het duel te bestrijden door alleen een sabel-duel aan te nemen. Waar wy gemeend hebben bij deze gebruiken een oogenblik te moeten verwijlen, rest ons thans nog een enkel woord over de z.g. „Waffen Verruf", het eerloos verklaren. Wy zeiden reeds, dat de beteekenis van het duel vermindert, maar toch kan iemand, over wien dit banvonnis uitgesproken is, er op rekenen, vroe ger of later de onaangename gevolgen te zullen ondervinden, vooral wanneer het een „S. C. Verrnf" geldt. Voor eerloos wordt verklaard niet alleen de „couleur" dragende student, die een duel weigert, maar ook degene der „Wilden", die een duel niet aan neemt, wanneer de raad van eer van het betrokken corps de uitdaging rechtvaardig noemt („in Yerruf erklii- ren.") Corpsstudenten mogen dan niet met hem omgaan; by wordt gemeden en zelfs in latere jaren blijft deze blaam op hem rusten, die hem in zyn loop baan hindert. Gelukkig komen dergelijke gevallen niet dikwijls voor en wanneer werke lijk een font begaan is, wordt een verontschuldiging in passenden vorm aangenomen, maar toch moet met de mogeiykbeid rekening gehouden wor den, zelfs voor buitenlanders. De gezondheid van den Paus. De ontvangst die de paus Zondag (St. Joachim) op het Vatikaan beeft gehouden beeft onwederlegbaar be llij, „en als zij er rijn, wat komen rij ca* dan op aan. Oik voel mij verplicht mijn excuses te maken! Maai* nergens waren wij zoo goed in de gelegenheid om samen te praten. Ik zeg u nog eens, ik heb u zoo liefIk kan er niets aan doen; ik heb u lief gehad van af den eersten dag, dat ik u ontmoette en gij moet het weten. Als gij er erg boos over zijt-, zal ik u terstond terugroeien." Hij steunde met de handen op de riemen; zij lagen achter het eilandje verborgen en Maske Towers was niet meer te zien. „Waarom zeidet ge mij dat gisteren niet?" was Olivia's antwoord, dat hem in verbaring bracht. „Gisteren?" stamelde Jack „Toen was liet een goede gelegenheid „Niet voor mij. Ik mocht niet spre ken. Clivia, gisteren hadden zich zware wolken boven mijn hoofd samen gepakt. Gij begrijpt mij niet... „En als ik het nu eens wel doe en al dien tijd gedaan heb?" „Ik rio niet in, hoe dat zou kunnen," zeide Jack. „Instinctmatig," antwoordde Olivia om haar moeder te sparen. „Ik wist, dat er iets niet in den haak was en men heeft mij later verteld wat. Oliadt ge toen maar gesproken Zij sloeg haar oogen neer en tranen wezen, dat de ongunstige en onrust barende berichten over zyn gezond heid sterk overdreven zyn, om geen scherper uitdrukking te gebruiken. De paus trad precies om twaalf uur, gevolgd door veertien kardinalen en een grooten hofstoet de boekery bin nen, waar Z. H. eercle hield. Na afloop van deze plechtigheid, waarbij de paus herhaaldelijk met verschillende personen in gesprek trad, werden zestig personen tot den hand kus toegelaten. Tegen twee uur keerde de Heilige Yader naai zyn vertrek ken terug. Een hartelijke ontvangst. Zooals gemeld is, was geheel New- York op de been, toen de oorlogs schepen van admiraal Sampson's vloot de haven binnenkwamen. Den ge- heelen dag wemelde het van een geestdriftige menigte langs de kaden van den ouden Hudson, waar de schepen op stroom liggen. Ieder vierde feest en het geheele oosteind van de stad was verlaten om toch maar tegenwoordig te zijn by de begroeting van de zeehelden. Daar de tydiug van de aankomst tamelijk onverwacht kwam, zoodat er geen tyd overbleef, voor het organiseeren van pleizierbooten enz., moest het grootste gedeelte van bet publiek zich vergenoegen met aan den wal het manoeuvreeren der schepen gade te slaan. Vooral toen het bestuur van de stad, vergezeld van drie leden van het kabinet van den President, lang zaam naar het admiraalsschip stoomde om andermaal Sampson welkom te heeten, steeg de vreugde den top. Langs de geheele kade wuifde en schreeuwde de menigte, alle kanonnen bulderden, de stoomfluiten van de kleinere booten maakten een oorver- doovend geraas, en te midden van al dat getier stapte de burgemeester van New-York, Van Wyck, met gevolg aan dek van de „New-York", waar admiraal Sampson en zyne officieren allen in groot tenue hen opwachtten. De heer Van Wyck hield een zeer gevoelvolle toespraak, waarin hy de Amerikaansche marine dank bracht voor haar moed en beleid. „Nooit", zei hy, „is er een vloot geweest, die zooveel in 4 maanden gedaan heeft als de Amerikaansche. Ik wil echter geene beschryving geven of trachten te geven van de daden, die de officieren en manschap pen van het Santiago-eskader tot helden gemaakt hebben. De eenige, en het is eene aangename, plicht rust op my, u namens de bevolking van New-York een hartelijk welkom toe te roepen." Admiraal Sampson, die ten zeerste geroerd was, dankte namens zyn offi cieren en ondergeschikten voor de woorden van den burgemeester. Nog lang nadat de deputatie weder vertrokken was bleef het stampvol op de kaden. 's Avonds, toen de meeste officie ren aan wal waren, werd het feest in meer intiemer kring en in de clubs voortgezet. Bosehbrand. Naby Biarritz is een zware brand uitgebrokeneen geheel bosch staat in vlammen. De expres-trein uit Bordeaux heeft het brandende terrein met de grootste snelheid doorsneden en is aldus aan een dreigend gevaar ontkomen. De Niagarawaterval. De correspondent te New-York der N. R. Ct. zet zijne beschrijving voort en deelt verder het volgende mee Dat de waterval, waarin drie groote meren hun inhoud uitgieten in een der de nog grooter meer, aan duizenden werk en voedsel verschaft, groote fabrie- ken aan het werk houdt en voor vele stedekes in de buurt de bron van alle goed is, laat zich gemakkelijk verklaren. Doch ook de Niagara-watervallen zelf heiden getoond een vruchtbaar veld te zijn voor onderneming, vooral daar, waar men er op uit was de duizenden bezoekers uit Amerika en Europa (voor al Engeland) dichter bij en onder de reuzen-salto-mortale te brengen, hun die sensatie te verschaffen, welke de onmid dellijke nabijheid van iets zoo eenig grootscn op aarde geeft, waarbij dan nog het prikkelende komt van het min of meer gevaarlijke der onderneming. Ongelukkig is het slechts, dat de wed ijver voor den reiziger buitengewoon vloeiden langs haar wangen j „Maar waarom? Waarom was het gis teren beter dan nu?" i „Omdat ik ook van je houd," fluister de rij maar zóó, dat hij het nog net kon verstaan. „OliviaVan mij weet ge wel, wat ge gezegd hebt'? Meen je het „Ja, ik houd van je. Dat meen ik. v. -j rijt zoo geheel anders dan andere mannen." „Dan..." „Er kan geen „dan" rijn." „Maar zegt mij, dat je van mij houdt. Ik begrijp je niet-." „Ik kan nooit met je trouwen," zeide Olivia, eau recht in het gelaat ziende. Haar oogen waren nu droog. „Waarom niet als ge werkelijk van mij houdt?" „Omdat gij rijt zooals ge je voordoet en ik.O hoe kan ik het je zeggen. Ik voel mij zoo beschaamd. Van het eerste oogenblik af was ik voor jou bestemdneen, dat mag ik niet zeggen. Gij moet mij begrijpen, ilc ben' er zeker van, dat gij het doet. Wëlnu, in het begin viel het mij zelfs moeielijk om tegen je te spreken, omdat ik wist wat men hoopteen ik meende heit uit olken blik en ieder woord op te maken. Het stuitte mij meer, dan ik je zeggen hinderlijk is. Overal in den omtrek der watervallen is hij de speelbal van foto- verkoopers, handelaars in Indiaansche relikwieën, van schettoraars, die evenals op onze kermissen, door him trekken en i dringen de persoonlijke vrijheid van den Amerikaanschen bodem tot een illusie maken, en dubbel het humeur plegen te bederven, naarmate de omgeving groot- schei* en indrukwekkender is. Aan den Canadeeschen kant van den waterval is het niet zoo erg, doch ook lastig genoeg. De stroom van bezoekers begint in het voorjaar, waarna do massa water tot in den zomer geregeld toeneemt. Echter moc-t men niet meen en dat op die 15 millioen kubieke voet water, die iedere minuut over den waterval stroomt, en kele millioenen gemist worden. Geen droogte van vele maanden zelfs vermag den stroom zichtbaar te verminderen geen wolkbreuk kan do hoeveelheid wa ter zoo vermeerderen dat men het merkt. Geen door de natuur of door menschen- hand gevormde afvoerkanalen vermogen de majesteit van den Niagara to verklei nen. Slechts waarneer de voorjaar? stormen de watervloeden van het Erie-meer in onmetelijke massa's naar beneden voe ren, wordt het aan de gelere kleur van het water merkbaar, dat er duizenden kubieke voet per seconde meer vallen dan gewoonlijk. De massa zelf echter schijnt onveranderd dezelfde. Foto's worden den reiziger in menigte aangeboden de watervallen gezien van boven en van beneden, in alle jaargetij den en omstandigheden. Bijzonder tref fend zijn de wintergerichten. Men riet aan den voet der watervallen een ijs klomp gevormd, die, honderden voeten in doorsnede, een prachtigen eironden vorm heeft, opstijgt tot den rand en als een mantel den eigenlijken val van wa ter bedekt. Thans maken wij ons op, om de ra pids, de stroomversnellingen boven de watervallen te bezichtigen. Aan den Ca nadeeschen kant hebben wij daarvoor de electrische tram te nemen, naar Chip- pawa. In de eerste kilometer boven den Niagara is het verval van het water zoo sterk, dat men het duidelijk van een schuine helling naar beneden ziet stroo men; ea* rijzen en verdwijnen hooge golvingennu eens zien wij den rotsigen bodem van het stroombed, kaal en don ker, daar hier geen plantengroei van eenige beteekenis kan tot stand komen. Dan weer sluiten zich de wateren, met de snelheid van een wervelwindop dezelfde plaats verspat de oprijzende golf in schuim. Hier worden dooi* de rivier allerlei grootere en kleinere delta's gevormd, met ijzeren bruggen aan elkaar vea*bon- den. Uren lang kan men op een brug zitten te turen naar het wilde spel dier betooverende wateren. Op den top van een nog al moeielijk te beklimmen rotsblok, of beter rotsach- tigen heuvel,heeft men de Burning Spring to bezien; het is interessant, hoe men, gekomen in een bijna geheel donker ver trek, in het midden waarvan de wonder lijke bron ontspringt, door hierin een brandende lucifer te werpen de gansche ruimte schijnbaar in lichtelaaie zet. Ont zet deinst men terug, meer nóg van den reulc der verbrandingsproducten, dan van het hoogopgaande vuur zelf. Teruggekomen van het tramtochtje, waardoor wij ook in de. gelegenheid war ren iets te zien van de groote fabrieken, die electriciteit voortbrengen voor de stad Buffalo, leder-, papier- en andere factorijen, welke hun beweegkracht uit sluitend aan heit water ontleenen, stel ik den lezer voor mij te vergezellen bij het bezoek aan de beroemde Cave of the Winds. Wij zullen ons leven gaan wa gen onder de watervallen zeuwij zul len het onderstaan, het heilige der heili gen, de ijzingwekkende plaats te bezoe ken, waar de waterlawine zich mengt met de lucht, waar beide elementen te midden der rotsen een heksen sabbath vieren. Wij zullen dit waagstuk onderne men aan den Canadeeschen kant. Het eerste dat wij hebben te doen, is ons geheel te verkleeden. In het hotel, vlak aan den rand gelegen, ontkleeden wij on9 en doen uitsluitend oliekleede ren aan, die geacht worden den toerist te beschutten. Dit zal echter een illusie blijken. Een gids, geboren en opgegroeid te midden van het getier van den Nia gara, zal ons vergezellen. Onverwijld dalen wij nu af 250 voet diep in de op eenigen afstand van den rand aange brackte lift; natuurlijk werkt hier alle hydraulisch. Beneden gekomen, zijn wij weder on middellijk onder de betoovering, onder den hypnotische» invloed, zoude ik bij na zeggen, van het grootsclie taferee kan. Hetzelfde was nog eens gebeurd maar toen heb ik cr verder niet over na gedacht. Ik verbeeldde mij, dat alle moe ders zoo dedenals je er in komt is het wel te begrijpen, en ik ben er zeker van dat ik ea* mij vroeger nooit gekwetst door voelde. In dit geval zou ik het ooi niet gedaan hebben als niet „Als niet wat?" zeide hij. „Als ik jou niet liad lief gekregen.., uit eigen beweging!" „Maar als dat zoo is, mijn lief meisje dan is de zaak immers beslist. Wat heb ben wij met anderen te maken? W;V komt het ei* op aan, hoe anderen hö opnemen „Mijn trots is er in betrokken." „Dat zie ik niet in." „Natuurlijk niet. omdat gij niet ach ter de schermen hebt gekeken. En ii kan het je niet doen begrijpen. Ik vril mijn familie niet aan de kaak stellen zelfs niet voor jou. Maar ik kan mij •mijn moeders gelaatjoo goed voorstel len als wij straks binnen komen en hasi zeggen, dat vrij verloofd rijh'Zij zot;- ons beiden om den hals vallen!" (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2