NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ^jBO^ri<rErM:Ens]",x,sï3s.i O's Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. FEUILLETON. De Hertog van St. O s rn u n d. l6e Jaargang Dinsdag 30 Augustus 1898. ■o. 4652 HAA&LEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1.3" Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden„1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post0.37L2 .AXD VIEiX/IE'IEJ JX TIXLOST 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte By Abonnement aanzienlijk rabat. Réclamés 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Hoofdagenten voor liet Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ.Parijs 31bis Fanbourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nyverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prys der Advertentiën van 1—5 regels f 0,75, elke regel meer ƒ0,15; Reclames per regel f 0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zyn BloernendaalSantpoort en Schoten. P. v. d. RAADT. SandpoortHeemstedeJ. LEUVEN,by de tolSpaamdam, C. HARTENDORPZandvoort, G. ZWEMMER VelsenW. J. RU IJ TERBevertvifu, J. EOORNb'Hillegom, ARIE HOPMAN. Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen eD Advertentiën aan. OfficieeSe Berichten» Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Doen te weten, dat by hunne be schikking van 18 Augustus j.l. aan dr. P. M. Heringa vergunniog is verleend tot oprichting van eene werkplaats tot het slypen en vernikkelen van metaalwerken door gaskracht bewo gen, op den zolder van het perceel aau de Bakenessergracbt, 69. Haarlem26 Aug. 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. O. de KANTER, Waarn. Burg. De Secretaris, PIJNACKER. Pc»85iieBc Overwicht* De Russische Staatscourant maakt een Boodschap van Keizer Nicolaas II openbaar, waarin de Czaar aan alle mogendheden voorstelt een inter nationale conferentie byeen te roepen om tot een algemeene ontwapening te komen. Deze kenuisgeving luidt als volgt „Op bevel des Keizers overhandigde graaf Moerawjeff aan de buitenland- sche vertegenwoordigers die te Peters burg zyn geaccrediteerd, de volgende mededeeÜDg „De handhaving van den algemee- nen vrede en de mogelyke verminde ring van de overmatige uitrustingen zyn tegenwoordig het ideaal der ge heele wereld, waarnaar alle Regeerin gen streven. „In de overtuiging dat dit hooge doel in overeenstemming is met de waarachtige belaDgen en de recht matige wenschen van alle mogend heden, acht de Keizerlijke Regeeriüg het oogenblik gunstig om langs den weg van internationale beraadslaging de middelen te zoeken om alle volke ren de weldaden van don vrede te verzekeren en een eind te maken aan de tegenwoordige uitrustingen. „Het behoud van den vrede is het doel van de internationale staatkande en in den naam van den vrede heb ben de groote staten machtige bond genootschappen gesloten. Om den vrede te handhaven, heeft men de militaire macht in een tot nog toe onbekende mate ontwikkeld. De las ten zyn nog zoo hoog gestegen dat de volken ze nog slecht moeilyk dra gen kunnen. Honderden millioenen worden uitgegeven voor vernielings- werktuigen, die weldra hun waarde verliezen tengevolge van eonigenieuwe ontdekking „Wanneer deze toestand zou voort bestaan, zou zy tot een ramp leiden. Daarum heeft de Keizer graaf Moe rawjeff bevolen aau alle te Petersburg geaccrediteerde vertegen woordigers der mogendheden een conferentie voor te stellen, welke zich zal bezighouden met de vraag hoe een eind te maken aan de onophoudelijke uitrustingen en een onheil te voorkomen dat de! geheele wereld bedreigt. „Deze conferentie zal met Godes hulp der komende eeuw een gunstig voorteeken zyn." Het is een schoon plan van den Czaar. Laat ons hopen, dat eene even tueele vredesconferentie goede vruch ten moge dragen vruchteu waarvan de geheele wereld hare voordeelen zal hebben. Is anders nu het tijdstip wel zoo gunstig? De oorlog tussehen Spanje en de Yereenigde Staten beeft weer zoo duidelijk het recht van den sterkste aangetoond, terwijl bovendien de verwikkelingen in China aan de verwezenlijking vari een dergelijk plan niet bevorderlijk zullen zyn. Volgens een bericht uit Peking aan de Daily Mail heerscbt daar een ernstige crisis. Engeland geeft zijn beleid^ van gelijkstelling tussehen de boitenlandsche natiën in China ten opzichte van de handelsvoorrechten, prijs, en bepleit thans een iodeeling van China in invloedssferen van de verschillende Europeesche mogend heden. Engeland erkent dat Noorde- lijk-Cbina onder den invloed van Rus land staat, maar verwacht omgekeerd van Rusland dat dit den Engelschen invloed in de Jang-tse-vallei zal er kennen. Het is bereid Ruslands rech ten op den spoorweg van Nioe-tsjwang te erkennen, mits Rusland afstand doet van zyn arbitrale rechten op de spoorweglyn van Han-kou. Tasschen den Engelschen gezant te Pekiug en de Chineesche regeeriDg is de verhouding onheilspellend. De eerste heeft verklaard dat de Engel- sche regeering China's weiireriug om Engelands definitieve wenschen hierin te erkennen, zal beschouwen als een reden om China den oorlog te ver klaren. Daartoe wordt op de Jang- tse-kiang een machtig vlootvertoon voor Wei-hai-wei voorbereid. Naar aan de Times uit Peking wordt gemeld, is Pavlof benoemd tot Rnssisch gezant in Korea. Men vertelt in staatkundige krin gen te Weenen, dat de ministers in hun bijeenkomsten hebben beraad slaagd over een voorloopig compromis dat tot 1903 zou duren. De keizer moest Zondag ten opzichte van dit denkbeeld een beslissing nemen. Men verwacht dat het tegenwoordig quotum zal worden gehandhaafd. Volgens een bericht uit Manilla aan de „Times" werkt het militair bewind daar over 't algemeen doeltreffend. Vooral bet sanitair toezicht wordt streng geregeld. 23000 stel wapenen, 10 millioen kardoezen, een groote hoe veelheid andere schietvoorraad en 15000 krijgsgevangenen zyn in de handen van de Amerikanen gevallen. De opstandelingen zonden op een stoomboot, vijfhonderd man af, het is onbekend waarheen. Ze-honderd pries ters gaan naar Hongkong. Kooplui van alle natiën zyn ervoor, dat de Amerikanen de Filippijnen behouden. STADSNIEUWS Eerste en derde pagina. Haarlem, 29 Aug. 1898. De Inhuldigingsfeesten. Het officieel programma van de feestelijkheden alhier is Zaterdag- avondgverschenen en nu overal in de stad verkrijgbaar. Uit een typogra- fiscli oogpunt verschilt het weinig van j zyn voorganger, nit een financieel j oogpunt scheelt het vijf centen, want 1 de prijs is dezen keer op vyftien cents gebracht. Moge deze maatregel der feestcommissie veel geld ia 't laadje j brengen By het doorbladeren van het boekje hebben wy weinig aangetroffen, dat wy niet allengs in ons blad hebben medegedeeld. Evenals vorige jaren zal bet Bestuur der Feestcommissie Dinsdag en Woensdag zitting houden in een vaa de lokalen der sociëteit „Trou moet Blycken." De postdui- venwedvlucht, waarvan wy reeds mel ding maakten, zal plaats hebben direct na de parade, op het terrein voor de cavaleriekazerne. De beschrijving van den optocht j deelt verschillende namen mede, die tot dusver nog niet in de couranten zyn vermeld. Wy laten die hier volgen In groep I (Willem van Oraoje). 2 tamboers, 1 hopman, 1 vaandel drager en 16 voetknechten met lansen: J. G. Piederiet, hopman, I. H.Schrij ver. vaandrig, j. Klooster, C. van Horck, tamboers. D.de Greef, I. Nobbe Chr. Smelter, A. Dinnewet, J. J. Bouwmeester, J. W. Jenny Weyer- man, Th. A. Kerstel, P. A. Alleman, J. G. Ch. Fransen. A. de Roo, P. v. Son, M. A. Paap, P. Segaar, N. J. Cramer, Ph. J. Akkerman, H. M. M. Buffart, voetknechten. (Leden en donateurs der afdeeling „Haarlem" van den Bond van Oud- onderofficieren). Tien arquebusiers te paard met vaandrig en hopman: I. C. Arbon. hopman. P. v. Doorn, vaandrig. C. Petterson, L. Jacobson, W. G. Rysdyk, J. Prins, H. Mulder, A. J. E. PauleD, N. Kruger, J. F. Borghaus, P. Pieterseu, J. Bend. 16 voetknechten met hopman, vaan drig en 2 tamboers: D. Teekens, hopman. C. Boon Pz., vaandrig. H. Schagen, H. Visscher, tamboers. H. v. Daalen, Th. A. Boeree, Ch. F. Arnold, J. Arnold, W. Hol lander, K. Hollander. J. Veldhuizen, N. Kokkelkoren, D. Soellaart, J. Groet, Th. J. Verzylberg, P. Prinsen, A. We^sintr, J. Aartsen. A. A. Zuren donk, G. Wydoogen, voetknechten. 12 voetknechten met officier, vaan drig en 2 tamboers besluiten deze eerste groep. H. Del Monte Lyon, Hopman, N. C. A. Ockhuijzen, Vaandrig. H. (rib bels, J. Sari et, Tamboers. I. C. Moor, P. H. Hahu, K. H. Robart, J. van 'tHof, J. C. J. M. Wesseling, W.J. Rejjningh, C. F. Schoor, P. v.El. W. Redeker, H. Dirks, H. Sarlet,A. Go- vers, Voetknechten. In groep III wordt Ripperda voor gesteld door den heer J. J. Zeewoldt Johan van Duvenvoorde door den heer F. H. de BoerWillem van Bronk- j horst door den heer A. E. Dolleman i een groep haarlemsche burgers door j ide heerenj J. W. Groeneveldt, J. Janse, G. Kwekkeboom, D. Laduc, L. Hage- doorn Jr., G. Hagedoorn Sr., G. v. Waveren Jr.. G. v. Westerhoven, G. v. Waveren Sr., A. de Zwaan, F. de Graaf, W. Philippeau,H. v. Dokkum, L. Ruigrok, C. Kroese en H. v.Nim wegen. De Slagersgilden worden voorge steld door de navolgende leden der haarlemsche slagersvereeniging G. de Rooy, J. v. Dalen, H. Klei- nenbroik, W. Telleman, P. Katwin- kel, W. J. Bruins, W. Diekman, H. G. Vriendt, D. v. d. Klugt, S. Bos, J. v. d. Berg, C. Zon, A. Stolwijk, J. D. Heineman, L. Braasem, J. Wessemius, T. H. P. v. d. Mey, W. v. Deursen, A. v. d. Kolk, D. de Goeden, A. Mok, J. Schellings, J. v. d. Sluis, F. v. Baaren, H. Serné, H. Boeré, J. van Eeden, H. Zomerdijk, J. Huël. Na hen komen een hopman met vendel, bestaande uit leden der ver- eeniging Het Vaderland getrouw, nl. A. BoogaarL P. A. Bleumink, C. Priesman, C. Freuren, A. v. Nierop, P. Fabels, A. Wijkhuizen, J. L. Brug- geman, J. H. Dreyer. C- M. Kocb, J. A. Geerling, P. Michel, A. Kok, v. Noordt, J. v. d. Berg. C. v. Op- zeeland, J. P. van Heems. De wagen die de hulde aan bet Koninklijk gezag voorstelt, is omge ven door zestien herauten, t.w. K. Javaux, H. van Everdingen, J. A. Lips. E. A. A. Liera, H. de Graaf, J. L. J. van der Moolen, C. F. W. Kröhn, A. Tolleken, F. Geurten, A. P. van 't Hof, H. A. J. v. Wing, A. Tekelenburg, Th. G. G. Hooij, W* F. van Brnssel, P. W. van Scbie en A. Moolenaars. Op den wagen Haarlem-Bloemen stad volgt de afd. Herleving der Gil den. waarvan de hoofdpersoon is de beer P. Kleiweg Dyserinck als Bouw meester, onder een baldakijn dat door 4 pages wordt gedrairen. Verder ne men aan dezen groep deel de heeren J. London, Serné, de Lugt, Veldheer, Giebels en Giebels Jr., Boot, Robbé, Sleebos en Sérodini. Daarna komen de wagens van de firma's Joh. Enschedé Zonen (sym- bolieke voorstelling der boekdruk kunst), de firma Emrik «fe Binger, met een wagen allegorische voorstelling van den kleurendruk en van de lithographiscbe knnst, een vau de Werf Conrad (waarover wy reeds iets mededeelden), van de Centrale Werkplaatsen der Holl. Spoor voor stellende een locomotief en verdere emblemata van bet bedrijf, van de Haarlemsche Machinefabriek, waarop een dynamo, een lier enz.; ten slotte den wagen de Scheepvaart, waarvan wy reeds vroeger melding maakten. Het vuurwerk, dat te half elf op het grasveld voor bet Paviljoen wordt afgestoken, bevat niet minder dan 62 nummers. De voornaamste daarvan zynverlichting met roode en groene lampions in 4 kleurschakeeringeD, op stijging van monsterballons, dnbbele zilveren wielen, papaver in 't koren veld, de tooverwaaier, Jocco de be roemde gymnast, het nederlandscbe wapen, prismatische cascade, hetbosch in brand, lang leve de Koningin, gou den regens en vliegende bummen en de vuurbeeltenis van koningin Wil- helmina, met motto 1880—1898. Wie het geheele feest meemaken wil en van alles goed op de hoogte zyn, late niet na zich den Feestgids aan te schaffen. Indertijd maakten wy melding, dat ook de Doelstraat zoude versierd worden; thans kan worden medege deeld, dat die versiering is tot stand gekomen. Aannemer hiervan was de heer B. Hagen, terwijl de heeren Smits en Kolkmeijer hnnne hulp bierbij hebben verleend. Voor het examen fransche taall.o- is Zaterdag te 's Graven hage geslaagd de heer M. Dijkstra, alhier. Zangwedstrijd te Amsterdam- Per bulletin is door ons gemeld, dat in de afdeeling van uitnemendheid van den internationalen wedstrijd voor mannenzang, uitgeschreven door de iiedertafel „Zanglust" te Amsterdam, de Kon. liedertafel „Zang eu Vriend schap" alhier Zondagavond den Twee den Prys heeft gewonnen, zijnde ver guld zilveren medaille en f250. De heer N. H. Andriessen alhier behaalde Zondagnamiddag in de eerste afdeeling den len prys, een gouden medaille en f 300, met het mannen koor „Caecilia" uit Amsterdam. In deze afdeeling werd door tien heder- tafels gezongen. Voor verdere bizonder heden verwij zen wij naar de rubriek „Letteren en Kunst." Militair Assaut. Het militair assaut, dat Zaterdag avond in het Brongebouw werd ge geven door de ouderofficieren van het garnizoen, werd bijgewoond door een talrijk publiek, dat evenwel allicht nog grooter zou zyn geweest, hadde het dien avond niet geregend en ge waaid dat het zoo'n aard had. Majoor Chappuis van de infanterie en majoor Bogaart van de cavalerie zaten met verschillende officiereu van het garnizoen en de schuttery op de voorste ry. Te acht uur trad de le luitenant, de heer J. W. van Alphen, voor het voetlicht eu heette de aauw- zigen welkom in een van vaderlandsliefde gloeiende toespraak. Hy wees er op, hoe wy staan aau den vooravoud eener historische gebeurtenis, met welken zorg de Kouingin-Regenies onze jonge Koningin heeft opgevoed eu hoe aan Koningin Emma, wanneer haar de kroon de slapen niet meer mocht drukken,de kroon restderdauk- baarheid van de natie. Met een opwekking om zich om den troon der Oranjes te scharen, kwam spreker tot zyn slotwoord „Leve de KoninginLeve Hare Ko ninklijke Moeder 1" Daverend applaus volgde op deze woorden. Het orkest speenJo liet Wil helmus, dat door allen staaude werd aangehoord. Het uitgebreide programma gaf in de eerste afdeeliDg een colonne ge weer en een party schermen op degen en sabel te zien, die een lofwaardige getuigenis aflegden van vaardigheid in het hanteeren der wapenen. Deze af deeling eindigde met de opvoering van het blijspel. „Een kop thee," dat door drie onderofficieren, geholpen door eene bekende dilettante, Mej. B., tot tevredenheid der aanwezigen werd gespeeld. De tweede afdeeling ving aau met gymnastische oefeningen aan rekstok en brug, zy gaf verder carré degen (infanterie) en geweer, (schutterij) en party schermeu op geweer en langen stok te zien. Afwisseling in deze lichaamsoefeningen werd gebracht door eene voordracht van onderof ficieren der schuttery op zang, Naar de Maliebaan, met een op de inhul diging toepasselijk slotcouplet. Het programma eindigde met tableaux voorstellende, Vóór en na den Slag, gevolgd door eene schitte rende apotheose. Alle wapenen van bet leger werden daarby voorgesteld, de Nederlandscbe maagd beschermde met de driekleur de beeltenis der Koningin. Terwijl deze zeer toegejuichte apotheose werd vertoond, nam majoor Chappuis het woord en daukte de uitvoerenden voor hunne welgeslaagde voorstel li Dg. de aanwezigen voor hunne komst. Spreker eindigde met een warm woord van hulde voor het Koninklijk Huis en met een Wilhelmus eindigde deze feestavond. Voor de jongelieden evenwel nog niet. Zij dansten vroolyk een stuk in deu nacht. 6IMNENL A O Hofberichten. Door Hare Majesteit de Koningin- Regentes is de heer J. Vlaanderen Cz., hofarts te Apeldoorn, met ingaug van 1 October a.s. op zyn verzoek op eervolle wyze uit zijne betrekking ontheven, terwyl met ingang van dien datum tot hofarts is benoemd de heer L. Pot te Apeldoorn, j Met ingaug van 31 Augustus is be noemd tot hofdame mevr. Jucketna vau Burmauia, baronesse Rengers, thans hofdame van H. M. de Konin gin-Regentes, eu tot particulier secre taris vau H M. de Komngiu jhr. J. A. G. v. d. Staal, a ljudaut van H. M. Aan de hofdame van H. M. de Koningin, me'*r. A. W. A. gravin vau Limburg Stirum, is op haar verzoek, met ingang van 15 Oct. a.s. eervol ontslag verleend uit hare betrekking. Hedenmorgen zyn H. H. M. M. de Koninginnen over Utrecht van Soest- dyk naar de residentie teruggekeerd. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. By kou. besluit is aan de navol gende personen vergunumg verleend tot het aannemen der ouderscheidiu- geu achter hunne namen vermeld, te weien: mr. W. A. P. Verkeik Pisto- 26) HOOFDSTUK XX. Olivia was zeer vermoeid. Deze uitleg ging gaf men aan haar tranen en plot seling verdwijnen naar haar kamer. En ook zij zelf zag in, dat zij dit als de eenige verontschuldiging kon opgeven, toen zij in haar kamer tot nadenken kwami Jack had haar den geheelen morgen verafgood; het was dus nu de beurt van den 9q uatter en Jack mocht toch ook zijn vrienden voor zoolang hij maar wilde inviteeren. Hem zijn vrijheid zóó te ontnemen ter wille van him enga gement, dat was toch al te ergEn toch had zij zich aan deze gedachte schuldig gemaaktmaar zij was vermoeid en zou oen uurtje gaan rusten. Zij sliep een paar uur. De opgewon denheid had haar doodop gemaakt. Het was reeds over vijven, toen zij ontwaak te en naar beneden ging- In de gang zag zij Claude en Cripps, die juist hun hoed opzetten. Zij riep Claude. „Waar heb je Jack gelaten 1" „Ik geloof, dat hij in de kamer naast de bibliotheek is." „Dank je." Olivia zag naar Cripps. Zij had hem nooit te voren gezien. Zij vroeg zich verwonderd af, wie hij zou zijn en waar om Claude hem niet voorstelde en bei den zoo somber zagen. Zij liepen zóó haastig weg, alsof zij bang voor haar waren. Wat beduidde dit alles? Zij zou het aan Jack gaan vragen; zij voelde een hernieuwd recht op hem en bedacht onder weg, waarmee zij den squatter kon verdrijven, als hij zich bij Jack bevond. Maar Jack was alleenhij zat in een neerslachtige houding in een grooten, lagen leuningstoel. „Wel?" vroeg Olivia haastig. „Wel?" antwoordde Jack; hij stond niet op en zag haar zonder zelfs te glim lachen aan, en dit was iets heel onge woons voor Jack. „Ik dacht half en half mijnheer Dal- rymple bij je te vinden. Ik ben zoo blij, dat het niet zoo is! Ikhet is nu mijn beurt, niet waar?" „Ik heb Dalrymple in geen uur «c-Crippst" zien," zeido Jack, zijn groote .KJgc di blijkbaar geheel andere dingen zagen, voortdurend op haar gevestigd houdend. „Ik vraag mij zelf af, waar hij is?" Olivia wilde hem niet vragen, wat er aan scheelde; zij wilde het zelf uitvin den en hem dan haar meening zeggen. Zij zag om zich heen. Op een presenteer blad stond een karaf en drie wijnglas zeneen was ongebruikt en op den vloer lag een rose lint. Zij raapte het op en j hield het hem voor. ..Zaakwaarnemers?" vroeg zij. „Ja, ik heb er één bij me gehad." „Toch niet om je testament te mar ken „Neen. Om een particuliere zaak te bespreken. Maar zie mij niet zoo aan! Het heeft niets om het lijf en is niets nieuws voor mij." „Maar je bent doodop." Zij knielde naast hem en steunde met haar ellebogen op zijn arm, onderwijl zijn bleek gelaat bestudeerend. Jack zag haar niet meer aan. „Dat is zoo," stemde hij toe, „maar dat is mijn eigen schuld. Zooals ik je zeg het is niets nieuws voor me!" „Wie was die zaakwaarnemer?" „Jij zoudt hem niet kennen." „Misschien weet ik het wel. Was het Jack antwoordde niet, maar rolde met zijn hoofd langs den rug van den stoel heen en weer. Zijn oogen waren voort durend op den tegenoverges telden muur gericht. „Het isde oude quaestie," fluis terde Olivia. „Van twee dagen geleden." Zijn stilzwijgen zeide haar veel, maar de koude zweetdruppels op zijn voor hoofd nog meer. Toch klonk haar stem kalm en opgewekt; en dit was oorzaak, dat hij eindelijk meester over de zijne werd. „Ja," zeide hij heesch. „Claude ver giste zich. Het was toch per slot van rekening waar!" „Die geschiedenis van Hunt, lieve- ling!" „Juist. Er heeft een Engelsch zoowel als een Australisch huwelijk bestaan. Claude heeft zich vergist. Hij ging naar een verkeerde kerk te Chelsea-naar een, die aan de rivier lag. Die had hij altijd voor de parochiekerk aangezien. Maar dat is ze niet. De kerk van St. Luke is de parochiekerk en daar in het trouwregister staat het huwelijk opge- teekend. Op die manier is Cripps er evenwel niet achter gekomen, hij vond het er gens andera beschreven, daar waar alle huwelijken van het land opgeteekend staan. Hij zou daar denzelfden dag, dat Claude bij hem kwam, heen zijn gegaan, maar stelde het uit. Daarom ging hij eerst gisteren; het huwelijk werd op den door Hunt opgegeven datum, 22 October 1853, voltrokken. Ook in Chedsea vond hij denzelfden datum. Er is dus geen vergissing moge lijk nu weet ge hoe de zaken staan." „Ja, mijn arme jongen!" „Claude is dus per slot van rekening de hertog. Arme kerel, hij is verschrik kelijk terneergedrukt. Hij maakt er zich een verwijt van, dat hij naar de verkeer de kerk ging; maar Cripps zeide, dat het een heele natuurlijke vergissing was. Claude giug naar de kerk eener andere gemeente. Hij zegt, dat hij 't zich zelf nooit vergeeft." „Maar ik vergeef hem," zeide Olivia met ontroerde stem. Zij hield een van Jack's handen vast, terwijl zij met haar andere over zijn haar streek. Toch staar de hij nog steeds voor zich uit. „Natuurlijk vergeeft gij hem," zeide hij vriendelijk. „En als ge je er in denkt is er eigen lijk niets te vergeven. Claude had geen schuld aan de feat-en en ontdekte ze ook niet." i „Ik ben er blij omfluisterde Olivia. „Blij Dat kan niet waar zijn Waar om zegt ge dat?" En in zijn verbazing keerde hij zijn gelaat naar haar toe; maar nu kon zij zijn blik niet verdragen. „Hoe kan je blij zijn?" herhaalde hij j nog eens. I „Omdatje... anders... nooit gesproken hadt i „Gesproken Natuurlijk zou ik het niet gedaan hebben. Het is zeer te be- treuren, dat ik het deed. Nu is het nog moeielijker to dragen „Wat bedoel je?" I „Dat begrijpt ge wel." Beiden waren door één en dezelfde op welling gedreven opgestaan. Het ijs was gebroken, geen spoor van schaamte was meer op hun gelaat te bekennen. Olivia hief haar hoofdje met een trot- scho beweging op. „Ik begrijp niets. Gij zegt, dat ons engagement de omstandigheden nog har der maken; het moest juist omgekeerd zijn." „Wil je dan niets begrijpen?" riep Jack uit. „Ohoo moet ik het je zeggenOns engagement kanniet doorgaan!" „En waarom niet?" „Ik ben niets niemand..." „En wat doet dat er toe?" viel Olivia hem hartstochtelijk in de rede, „Denk je

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1