De Versiering. ringrydery en roeiwedstryd die zeer de aandacht trokken. De optocht bü avond en het vuurwerk moesten we gens den regen worden uitgesteld. Velsen. Door den heer J. R. Wöste is de gemeente Velsen aangeboden een prachtige ets van H. M. de Koningin naar prof. Stang. Over de inhuldigiugsfeesten te Vel sen kunnen wy nog vermelden, dat ondanks het ongunstige weer het vuurwerk Maandagavond uitstekend is geslaagd. De illuminatie had echter van den regen zeer veel te lyden. Schoten. Op nog te bepalen datum zal ook hier de kroning- van H.M. de Konin gin met kinder- en volksspelen feeste lijk worden herdacht. Wio mocht bobben, willen trachten voor heden een beschrijving te geven van de versiering der stad, heeft noodza kelijkerwijze fiasco gemaakt, 't Is waai' sedert dagen wordt de decoratie van onze goede gemeente voorbereidwij zien iiaar worden en groeien>.maar af is ze vandaag pas geworden en zelfs op het. moment dat we dit schrijven legt menige aannemer, hetzij omdat hij tegenspoed heeft gehad, of wel omdat hij het door overdrukke bezigheden niet eerder heeft kunnen doen, nog de laatste hand aan zijn werk. Den verslaggever overvalt, wanneer hij van 't begin van deze feestdagen de pen opneemt, een aarzeling. Hij staat voor een omvangrijk werk, dat hij heeft te volbrengen zoo volledig mogelijk. Toch is hij zich ervan bewust, dat ér in den rijken voorraad van details wel eens een aan zijn aandacht kon ontsnappen. Voor dat geval roept hij de welwillend heid van zijn lezers in. Ligt het niet volkomen in de lijn van ons hedendaagsch en ons vroeger be staan, wanneer we bij do beschrijving van Haarlems versiering op de feestda gen, aanvangen met de GROOTE MARKT. Daar prijken onze mooie bouwwer ken, de Groote Kerk, de Vleeschhal en 't Stadhuis; daar woonden Coster en Bilderdijk, daar is nog altijd het middel punt van de stad. In het midden rijst er de tent voor de muziek, door de zor gen van de feestcommissie er gebouwd, bekleed met rood, wit en blauw doek en versierd met slingers van groen. Daar tegenover staat, massief en zwaar, de Sociëteit Trou moet Blijcken, keurig versierd met wapenschilden, groen en bloemen en aan denzelfden kant de "Vleeschhal met hare eenvoudige deco ratie van groen en vlaggen, zij het dan ook dat do decorateur de kleuren heeft gerangschikt, alsof wc een Franseh feest te vieren hadden, blauw, wit rood. De heer F. Sm.it Kleine daartegen over, versierde zijn huis met vlaggen in de nationale kleuren, groen en bloemen. Bildordijk's woning naast hem, Café Brinkmann, bleef niet achter, evenals de Sociëteit de Kroon, die haren gevel tooide met wapentropheeën en bloemen. Costers huis, het magazijn van den heer Van dor Mölilen, heeft zich met oranje eai rood-wit-bla.uw vlaggqdoek voor de feestdagen opgesiei'd. Maar we gaan verder en komen aan de RIVIERVISCHMARKT. Dit stadsgedeelte, dat gewoonlijk bij de Groote Markt wordt gerekend, maar er even weinig- bij behoort als de oude Groenmarkt of het Klokhuisplein, heeft gezamenlijk versierd. De firma J. Ruij- senaai's voerde er de versiering uit en ze heeft eer van haai' werk. Een aardi- gen indruk maakt de decoratie van groen met levende bloemen, vooral omdat er overal bustes van Koniijgin Wilhelmina tusschen zijn geplaatst.Wapenschilden van de verschillende provinciën luisteren het geheel op. Wanneer de Woensdag avond aanbreekt, zal de verlichting er geschieden door lampions, want (liet is voor niemand een geheim) het kan op de Riviarvischmarkt zóo tochten, dat vetglaasjes er niet lang in 't leven zou den blijven. Bij het rondkijken worden we al gauw gewaar, dat Jansstraat noch Smode- straat iiet tot een gezamenlijke versie ring hebben kunnen brengen. Wel zijn er in de Smedestraat verschillende hui zen met groen, bloemen en vlaggen ver sierd en hebben vele bewoners van de Jansstraat balkon of gevellijst met bloe men getooid. De commissie voor de bal- conversiering mag tevreden wezen. Zij heeft op eenmaal een ruim veld van be oordeeling voor zich gekregen en zal on getwijfeld hopen, dat ook na de feesten tal van woningen met bloemen versierd zullen blijven. Maai' een van onze beste winkel stra ten dan, de BARTEL J ORISSTR AAT. Hier heeft de firma J. C. Haan de versiering geleid en dat wel tot ge noegen van de bewoners en tot tevreden heid van 't publiek. Over de straat slin geren zich de guirlandes van groen afge wisseld met vlaggetjes, doorzaaid als het ware met kleurigo vetpotjes, die straks bij do illuminatie een goed. effect zullen, maken. In het midden bengelen groote lampions. Op het laatste oogenblik zijn bloemkorven de somberheid van het groen komen verjagen en wie door een van de beide eerepoorten met hun vrien delijk Welkom" en het borstbeeld der Koningin gekroond, deze straat betreedt, zal erkennen, dat een van Haarlems eer ste winkelstraten goed voor den dag ge komen is. De KRUISSTRAAT vormt daarop een waardig vervolg. De, firma Veldhuijzen tn Demison behing haar met dubbele slingers van groen langs de huizen, afgewisseld met kleine vlaggen en gesierd met bloemkorvenOp den KRUISWEp is men weer te werk gegaan volgens het plafond-systeem, waarvoor schrijver de zes, eerlijk gezegd, een zeker zwak bezit. Het is zoo aangenaam, onder groen te wandelen, al is het. dan ook maar onder een kunstwoud en de heeren Romeijn en Bolderdijk hebben er wezenlijk iets moois van gemaakt. De bloemen in de guirlan des zeiven en de bloemenmanden in de middelpunten der bogen geven aan deze straatversiering iets bijzonder vriende lijks. In het KENAUPARK heeft men zijn kracht niet gezocht in versiering van de huizon. Do woning van den Burgemeester is getooid met groen en wat bloemen, die van Jhr. Hoeufft prijkt met een decoratie van Afrikanen op het balcon. De ware versiering staat op de grasvlakte in het midden, in den vorm van eene bloempyramide. Do ZIJLSTRAAT wordt door de spraakmakende gemeente altijd in twee deelen gescheiden, de eer ste en de tweede Zijlstraat. Natuurlijk is de eerste die van de Groote Markt tot aan de Oude Grachtde tweede die van de Oude Gracht naar de Zijiorug. De eerste nu is hervormd in een waar loof dak. Wapenschilden prijken er tusschen en lampions zullen haar verlichten. Dit is het werk van de. firma Ruijsenaars, die er trouwens zelf woont en al de eta ges van haar magazijn met bloemen heeft gesierd. Aan de tweede Zijlstraat verrijst aan weerskanten een entree met banieren en gekroonde W's, bij de Ged. Oude Gracht is zij 111 boogvorm opgerich., met de jaartallen 18801898 en de-n naam der Koningin. De versiering bestaat overi gens uit slingers van groen en tallooze over de straat wapperende oranjevlagge tjes. De heer A. J. van Amstel was daarvan de uitvoerder. Ook het Zuidelijk gedeelte der stad is geheel in feestdos getooid. Overal zijn prachtige versieringen aangebracht. Hier cerepoorten, daar guirlandes van groen en op andere plaatsen weer bloemversie- ringen aan de gevels. Eene wandeling door die straten is nu bepaald eene heer lijke uitspanning en 'wij, willen daaraan dan ook gevolg geven en beginnen bij de GROOTE HOUTSTRAAT Wanneer men van de Groote Markt af door de hoofdstraat gaat. ziet men aanstonels de keurige versiering aan de Sociëteit Trou moet Bïycken aangebracht. De geheele straat tot aan het Verwulft is aardig versierd mot slingers van groen, terwijl boven de kruispunten kronen zijn aangebracht. De heer do Wilde is hier van de uitvoerder. Aan Let Verwulft gekomen, merkt men aanstonds dat uit plein het niet. tol eene gezamenlijke versiering heeft kunnen bréngen. Wel zijn verschillende winkelhuizen keurig met bloemen en groen versierd. Zetten wij onze wande ling voort, dan komen wij in de TWEEDE GROOTE HOUTSTRAAT, die voorzeker aan alle. versieringen voor eene hoofdstraat beantwoordt. Over de breedte der straat zijn guirlandes van groen, waar tusschen in "t midden dei- straat bloemenmanden afgewisseld door W's en wapenschilden, terwijl bij het Proveniershuis palen met bloemenman den een mooi gezicht opleveren. Wanneer deze straten des avonds schitterend verlicht zijn, zullen zij in derdaad een prachtig effect maken. Ook de SPAARNEWOUDESTRAAT met haar fraaie eerepoort is een bezoek overwaard. Wanneer men de WARMOESSTRAAT inloopt wordt men aangenaam, yenvast door haar smaakvolle versiering. In 't midden, i.s een eigenaardige eerepoort, opgericht van dennenhout, met groen en bloemen versierd. Ook in de Koning straat-, Baxrévóet- en Keizerstraat zijn keurige versieringen van groen en vlag gen aangebracht. Aan het begin en einde der WILHELMINASTRAAT is eveneens een eerepoort opgericht. Er is sprake van deze straat 's a-vonds electrisch te verlichten. Aan de KAAM VEST staat een eerepoort in Romeinsche stijl, door den heer Joh. Jansen ontworpen en j vervaardigd. Boven op de poort, omge ven door guirlandes van klimop en vlag gen prijkt hot borstbeeld van H. M. Aan de voorzijde dea; poort, is gescliilderd 1880. Hulde 189S, terwijl aan de ande re zijde de spreuk,,Hou en trou in Noot en Dootv" De zuilen zijn des avonds van af de voet verueht. Dinsdagavond werd reeds een voorproefje genomen. Het ge heel maakte een schitterend effect. De ontwerper alle eer. Verder is de Vest met guirlandes van groen versierd, waartusschen tropheeën en sterren, Ook in de kleinere straten zijn vele versieringen aangebracht, het geen getuigt van de sympathie, die men ook in die buurten voor de Koningin gevoelt. Een ieder heeft er het zijne toe bijgedragen om de versiering zoo keurig mogelijk te doen zijn. Vooral de Groen- daalsteeg, de Wit- de Haas- en Lange Hofstraat zijn smaakvol met slingers van groen, waartusschen schilden zijn gehangen, gedecoreerd, en doen den be woners alle eer aan. In de Wijde Appelaaxsteeg is aan beide einden een eerepoort van groen op gericht, waartusschen de buste van H. M. prijkt. Langs de huizen zijn slingers Aan de Houtpoort is een eerepoort van groen opgericht, waarboven met gas kronen het woord Welkom" is geplaatst. Over het Houtplein gaande, waar eenige gevel- en balconversietringen zijn aange bracht, komen wij aan DE DREEF, die met reusachtige ballons met gekleur de glaasjes zal worden geïllumineerd, hetgeen eon zeea- mooi effect zal maken. Dit geschiedt vanwege de gemeente. Bij het rondzien merken wij spoedig, dat de versiering hier ophoudt. De be woners dezer wijken hebben het nutti ger gevonden hun stadgencoten een vuur werk aan te bieden en wij gelooven, dat iedereen daar wel zijne goedkeuring aan zal hechten. Wij richten onze schreden dus weer stadwaarts en ontwaren al spoedig de DOELSTRAAT, wier entree gevormd wordt door een fraai beschilderde eerepoort, waarop planten en tropheeën zijn aangebracht. Voor 't overige is de straat met slin gers van groen keurig versierd. Ook DE GIERSTRAAT, is niet onaardig met liaar slingers van groen, en fraaie bakken van kurken- schors met bloemen op de palen aange bracht. Rechts afslaande komen wij aan de GED. OUDE GRACHT. Aan het liegin alsmede aan het ande re eind bij de Kleine Houtstraat, zijn eerepoorten verrezen, waarboven het op schrift prijkt „Hulde aan de Koningin." Verder is een plafond-versiering van vlaggen aangebracht geheel volgens Fransehe stijl. In de KLEINE HOUTSTRAAT, tot aan de Anegang trekken vooral de aandacht de bloemenversieringen langs de gevels der huizen aangebracht. In de ANEGANG gekoden wordt men aanstonds gewaar, met schilden, waarop do woorden „Hui- do aan de Koningin"waarboven hot wapen is geplaatst. Langs de huizen zijn groene slingers met prachtige tropheeën en schilden. Ook de vlaggen versiert ng in die straat geeft een zeer vroolijk aanzien. Aan de Lange en Korte Veerstraat zijn eveneens eerepoorten opgericht, ter wijl do straten verder keurig versierd zijn. De Melkbrug en Gravcstecnenbrug worden van gemeentewege schitterend verlicht. van groen aangebracht terwijl met lam pions zal worden geïllumineerd. Ook de Lombardsteeg is niet achter- wege gebleven, daar is een eerepoort met grien en schilden, verrezen, terwijl guir landes van groen, waartusschen papieren rozen cai vlaggetces, over de breedte der straat zijn aangebracht. Ook de versie ring van het Nieuwlandje getuigt van een vaderlandschli evenden geest en liefde voor ons dierbaar Oranjehuis. Ten slotte eindigen wij onze wande ling met een bezoek aan de bloemenver sieringen aan de Raaks bij de Oude gracht en in de Wilhelminastraat tegen over d6 Gasfabriek, welke voorzeker ver meldenswaard zijn. Heden morgen wapperde van schier alle woningen de driekleur. Aan sierlijke etalages ontbreekt het niet. De heer A. Boeree heeft zijne etalage ter gelegenheid van de kroning zeer aar dig versierd met groen, en planten, waar tusschen een borstbeeld van H. M. is tentoongesteld. Voor het beeld ligt een kroon. j* De heer J. E. Vigien in de Warmoes straat heeft veel werk van zijn kronings étalage gemaakt. In de uitstalkast is met rood. wit, blauw en oranjezaagsel gestrooid, waarop de buste van H. M. xs geplaatst, omgeven door een paar prachtige, wit met oranje, parasols, die dezer dagen, wanneer het mooi weer is, hetgeen wij natuurlijk hopen, gedragen kunnen worden, De firma Wed. A. W. Leuvc-n <k Zn., Groote Markt heeft zijne etalagekast in een tuin hei-schapen met schelpen en bioemen, waartusschen de buste van H. Mis tentoongesteld. De heer G. W. Maas in de Zijlstraat, heeft achter zijn spiegelruit een fraai wapen geëtaleerd, omgeven met oranje alsook eenige veeren rood, wit en blauw. De heeren W. H. Voet <fe Zonen mun ten uit door hunne- étalage, die in één woord 'schitterend is. Uingeven door bloemen en bosjes verschillends soorten tabak prijkt de buste van onze Koningin, des avonds verlicht door tal van electn- sclie lichtjes. De firma Rookmaker Okhuijzen <v Co. trekken de aandacht van het publiek dcor zins fraaie met planten en bloemen versierde etalage, waartusschen verschil lende dranken zijn tentoongesteld, ■K- -S -)r Dei heer P. L. Konijn in de Paarlaar- steeg heeft ook veel weak van zijn éta lage gemaakt. Hij heeft nl. in zijn uit stalkast v .-li borstbeeld van H. M. staan, omgeven dcor veel oranjevoor zijn wo ning heeft hij een drietal borden aange bracht, waarop verschillende gedichten, natuurlijk betrekking hebbende op de kroning, gescliilderd zijn. De borden zijn omgeven door groen en bloemen. Bij den heer A. Ploeg in de Groote Houtstraat zagen we iets nieuws en ori gineels; het is een zonnescherm van bloemen vervaardigd. Om het geheel te beschrijven, zou ons te veel plaatsruimte vergen, maar rij. dio een kijkje willen nomen, zullen zeker er wel over voldaan rijn, daar het de moeite dubbel loont. De heer W. B. Scheerder, Kleine Houtstraat heeft in zijne étalage een proef van zijne bekwaamheid tentoonge steld, het is nl. een fiets, geheel van riet vervaardigd en die hij om rijn kronmgs- gevoel te doen uitkomen oranje heeft ge verfd. De heeren A. W. J. Reeser en S. C. J. Bertram in de Groote Houtstraat hebben hunne étalage in bloementuinen herschapen, waartusschen een paai* kro ningsartikelen rijn tentoongesteld. Tal van firma's, te veel om hun étala ges elk afzonderlijk te beschrijven, heb ben hunne uitstalkasten om het. fraaist met bloemen, planten en bustes versierd, bij onzen omgang vielen vooral in het oog de étalages van de heeren Verdel, Groenmarkt, Th. van Ghert, Schmidt Hazevoet, Breeuwen Wed. Koning in dc Kleine Houtstraat, Zurendonk, Kruis straat, firma Schoonman, Gierstraat, v. Asp eren Pijper, C. A. Kok, Gobr. Sclilatmann, Lange Veerstraat, Visser, Groote Houtstraat, tol, W. van Lïemt, H. v. Dijk. Anegang, DollekampGroo- tendorst. firma Swaanswijk, Jacobijno- straat en nog t<d van andere firma's, die ook even fraai versierd hadden. OP DE MARKT. Hot moet voor duizenden in de stad een verlichting zijn geweest om bij hot opstaan lieden morgen te bemerken, dat de regen van Maandagavond voor een zonnetje had plaats gemaakt. Wel wees do barometer naar slecht (de wreede!), maai' men hoopte, dat het zoo'n vaart niet loopen en de wind den regen wol verdrijven zou. Er waren er al vroeg op 't pad. Ou den en jongen, allen met oranjelint of rood, wit, blauw, veel kinderen met oranjepetten of sjerpen, soms in heele pakjes van vaderlandsche kleuren. Te zeven uur al gingen er velen in de richting van dc Groote Markt, maai* zóó vroeg waren ze er niet, of zo vonden er de politie op haar post, die met tal van mannetjes, de toegangen tot de Markt afsloot, om het ongehinderd ringen van de kinderen te verzekeren. Daar kwamen er al aan, rijen school kinderen in heldere pakjes en jurkjes, al len een vlag in de hand en gesierd met oranje de hoop der toekomst in feest stemming. De openslaande vensters van de Sociëteit Trouw moet Blijken werden allengs ingenomen door dames van de loden, die er een mooi kijkje hadden op de Markt overal aan de ramen van de omringende huizen, was et vol l>elangstel lende kijkers en hoorders, ja tot zelfs op de daken waren ze te vinden. Af et loodgieters onbezorgdheid zat er een op den, vorst van een dak. Intusschen waren de twintig leden van het fanfarekorps Kunst na Arbeid, met hunnen directeur, den heor C. G. J. Riihl en den gemeente-architect, naar boven geklauterd op den toren om daar van den eersten omgang de feestelijkhe den met koraalmuriek te openen. Op de Markt werd het al drukker. Te kwart voor achten konden rij, die een toegangs bewijs tot de Markt hadden, bijna al niet meer door de dichte rijen komen, dio voor eiken toegang stonden gepos teerd. Verschillende beleende personen liepen er rond cn wisselden van gedach ten over het weer en het feest. Men zag er den heer Rethaan Macaré, den voor zitter der feestcommissie, niet zonder angst de wolken bekijkende, den ge meente-architect, pacifiek als altijd, den commissaris van politie, het oog hou dende op zijne onderhoorigen. Het Stad huis was gegarneerd met hoofden, die uit de vensters tuurden. Op de groote steenen trap zaten, ston den en hingen de menschen als aan tros sen. Acht uur! Statig tingt do St. Bavo de acht slagen. Boven, op den eersten omgang, gaat een dirigeerstokje omhoog en dc tonen van het ,,ein fester Burg ist unser Gott" klinken door de lucht en alias luistert vol aandacht. De muziek klinkt goed over het plein van deze hoogte af. Omstreeks tien minuten voor achten komt er een heftige beweging in de menschenmassa aan den kant van dc Barteljorisstraat. Niet zonder moeite wordt or een pad gemaakt en in de ope ning verschijnt het rijtuig van den Bur gemeester .waarin Jhr. Boreol van Hoge- landen zelf en do freules Boreel gezeten rijn. De burgemeester c-n zijne dochters gaan, naar alle zijden groetend, het Stad huis binnen. Een coosje later komt te voet de Com missaris dsr Koningin. Mr. G. van Tien- hoven. met zijne dochter Intusschen heeft hot fanfarekorps Wilhelmus van Nassouweai en Psalm 150 ten gehcore gebracht. Hot blijft nog maar steeds droog, gelukkig, want men weet nog maar t;- goed, hooi het vorige jaar de kinderen een regenbui te verduren heb ben gehad, die menig pakje- bedierf. Na. dc uitvoering van het Wien Neer- landsch Bloed en Gezang 96 rie-n we de trompetters boven, dien een woord van lof zeker niet mag worden onthouden, van den torentrans verdwijnen. Jube lend wuiven de kinderen met hunne vlag gen door de lucht. Er volgt een kort oogenblik van stagnatie. Do muziek is er nog niet. Maar 't wachten duurt kort. In dei Bartejorisstraat wordt over de hoofden van de menschen een wappe rende pluim zichtbaar en een oogenblik later verschijnt de heer Van Erp, ge volgd door rijn muziekkorps der infan terie, op de Markt. De trein was zeven tien minuten te laat aangekomen. De dienst op de sporen nu al in de war - dat belooft wat voor de Amsterdamsche feesten! Nu komen de kinderen aan 't woord. De heer Robert beklimt rijn bij hot weer huisje opgeslagen getimmerte en in een aandachtige stilte vangen de kleinen aan. Wio kan zonder aandoening zulk een lustigen, frisschon kinderzang aanliooren. Er is iets zoo onschuldigs, opens en naïfs in den kinderzang, dat altijd weer pakt-, ook al rijn het geen oranjeliederen die gezongen worden. Maar zooveel te meer dan nu, nu rij met kracht van kelen hulde brengen aan hunne jeugdige Ko ningin, nog maar korten tijd geleden een kind als zij Het programma, bestaat uit het Wilhelmus, oude zetting, het kronings lied van Scholte, Wien Neerlandsch Bloed, Koninginnelied van Hol, Wil helmina van Nassouwen van Loots, Marschlied van Brandts Buijs cn het Wilhelmus met ouden tekst. Er werd met/vuur en geestdrift gezongen, flink geaccompagneerd door het infanterie- muziekkorps. Geen wonder, dat na af loop daarvan de volwassenen flink in de handen klapten, dat door de kinderen met luid gejubel werd beantwoord. Do lieer Robert had een uifcuobdiging ontvangen, om een oogenblik ten stad- huize te komen. Daar werd hij toegespro ken door den Burgemeester en door den Commissaris dea' Koningin, dio hem dankten voor het gehoorde en geluk- wecnsditen met het welslagen der aubade. Intusschen hadden de kinderen zich opgesteld en marcheerden met het mu ziekkorps der dd. schutterij uit Alkmaar en een klein korps geleverd door den heer Blad, de Barteljorisstraat in, om hunne vroeger reeds medegedeelde, wan deling te maken, voordat zij in do boo ten zouden gaan om hun watertochtje langs het Spaarno te maken BOOTTOCHT. Nadat de aubade op de Groote Markt was afgeloopeD, gingen de kinderen in optocht langs de reeds vermelde route naar het Kenaupark, waar den Burgemeester, en van daar naar de Nieuwe Gracht, waar den Commissaris der Koningin, eene ovatie werd gebracht. Vervolgens trok de stoet langs Jansstraat, Damstraat en Kaasmarkt naar de booten, waarop de kinderen in de beste orde ten aanschouwe van een zeer groote me nigte belangstellenden, waaronder zich vele ouders bevonden plaats namen. Te 10 uur nam de tocht begun stigd door goed weder een aan vang. Even voorbij de Gravesteenen- brug, voegde zich bij de booten nog de boot, waarop het hoofdbestuur der feestcommissie bad plaats genomen. Op deze laatste boor, die met luid gejuich werd begroet, was ook do Burgemeester met zyae echtgonoote eu beide dochters aanwezig. Nadat laatstgenoemde boot zich voorop ge steld had. werd de tocht naar de Spoorbrug, welke plaats als keerpunt was aangegeven, voortgezet. Aan beide zyde van het Spaarno wouden duizenden toeschouwers, die de kin dereu toewuifden. Na bij 'e i -ug gekeerd te hebben, stoomden d1 Vlo ten, onder de opwekkende tom u '.er muziek naar de Cruquius. Zoolang de booten door do so-voe ren, scheen er aan betsKÓ&icii en ge jubel geen eiude te komen. De kin deren werden gedurende den tocht ruimschoots onthaald op allerlei ver snaperingen en men koo ne< hen aan zien. dat ze volop genoten van bet heerlijke tochtje. Nabij de Cruquius andermaal ge keerd te hebben, word de terugtocht, aangevangen en kwamen (ie booten te ongeveer he lf twee weder op bet punt van afgang aan, vanwaar de kinderen in prettige stemming onder geleide huiswaarts keerden. Een woord van dar k mag voor zeker niet worden onthouden oau de beeren, die zich alle moeite getroost hebben om deze tocht goed te doen. slagen alsmede aan de dames, die zoo bereidwillig waren hunne medewer king te verleenen. ONTHAAL OP DE SCHOLEN. De kinderen der verschillende scho len werden hedenochtend onthaald in hunne lokalen op verschillende ver snaperingen, zooals taartjes, koekjes, suikergoed en limonade, alsook op enkele scholen kregen zij nog een klein prijsje mee naar buis. Al de scholen waren prachtig met bloemen, planten en groen versierd, hetgeen door de kinderen zelf is medegebracht. De kiuderen amuseerden zich allen uitmuntend en toonden zich zich zeer te vreden en verrukt over de hun toegedeelde versnaperingen. De kin deren zongen, spoelden, en van de oudsten van een school zagen wy, dat. zy bezig waren, met turfrapen, waarvan den winners een prijsje ten deel viel. Dat de kinderen, die nog te jong zjjn, om den boottocht mede te maken, op school veel genoegen hadden, behoeft goen twijfel. Uit alles merkten wij op, dat de onderwijzeressen en onderwijzers geen moeiten hadden gespaard, om dezen dag tot een waren feestdag voor de kinderen te maken. H :n komt aan met recht een woord van dank toe. Bij het heengaan werd aan elk kind ter herinnering aan dit heuglijke feest een kroningsbeker uitgereikt, die door do vereeuiging „Door vermaak tot nut." daarvoor waren gegeven. Leden van de feestcommissie kwa men bij tweëen de scholen bezoeken en spraken daar tot de kinderen een woord van vaderlandsliefde. Het wa ren de beerenW. van de Velde, Kapt. Meijboom, J. Krol Kz., J. Klein, F. C. Hos, W. D. Noltiug, A. Koolhoven. A. van der Voort Azn., Mr. A. Tak, N. li. Andnessen, Mr. Th. de Haan Hugenholtz en M. H. Binger. HET CONCERT IN DE GROOTE KERK. De generale repetitie te tien uur was zeer druk bezocht. Eeu onzer woonde die bij en geeft vau de Kro ningscantate van den heer W. Robert, woorden van den heer F. Smit Kleine, de navolgende korte mededeeling: Het is een voor een ieder begrijpe lijke compositie voljafwisseling, diejniet zal i alaten den gewenschten indrak te maken, vooral met solisten als de dames Betsy Hol, Tilly Koenen en de heeren Joh. J. Rogmans en Orelio. Een zeer lief gedeelte is,bet „Oosten wat door mej. Tilly Koenen keurig werd gezongen. Minder gelukkig, ik sou haast zeggen het minste, was het gedeelte vau Brabant eo Limburg, waarvan de tekst wel oorzaak zal zjjn. Er werd door het koor zeer verdien stelijk gezongen. Het orkest van het Concertgebouw vervulde zijn taak onberispelijk. De uitvoering zelve te 2 uur was zeer druk bezocht. De Indische prin sen waren verhinderd. Officieel uit- genoodigd ec aanwezig waren de com missaris der Koningin, de Burgemees ter en de voorzitter der feestcommissie. Op deze uitvoering korneu wy uit voerig terug. ÖNIPPEBS. Maandag ontvingen wij de volledige lyst met de namen dergenen, die door scheukingen als auderszius vau hunne belangstelling in liet feest voor de schoolkinderen hebben doen blijken. De meeste namen hebben w;j reeds gemeld. Hier volgen nog degenen, die nog niet genoemd zijn. Job. Boom, Eigen Hulp, G. Boer, Haari. Melkinrichting, R. Slot, B. Hagen, C. G. 11 Bakker Co., Droste Co.. G. J. Droste, Jung, Öprengers. Dollekamp, Uilenburg, Kuipers, Gussenhovei; P. v. Hemert, Hartel. A. C. A. v. Hemert. Kart- haus, Westerveld, Leidsehe fcjtooin- biei brouwerij „de Posthoorn,'* p. J. v. Gulik. Voorting, Beccari, de Vos Co., firma de LaDge van Ek. Het trok veler aandacht, dat van deu toren hedeu niet gevlagd werd. De verjaardag der Koningin is wel pas morgen, maar het feest van he den is toch ook ter Haror eore. Do beer G. Fortgens onthaalde de leerlingen van zyn school op een rij toer. Vroolyk mot vlaggen zwaaiend reden de kiuderen in twee janpleziers de stad door. Wat er in den laatsten tyd al niet mot oranje versierd is, Kan men niet begrijpen. De vleeschoouwer ypijer versierde Maandagmiddag twee vette koeien met de nationale kleuren en reed er zelf in een victoria achter. Zjjn vakgenoot Brühl in de Kleine Houtstraat heeft de steenen varkens io zijn voorgevel een grooten oranje- strik om den iials gedaan. Paarden, honden, katten, alles draagt oranje. De weg van den optocht her ft eenige verandering ondergaan. Go- bleken is, dat hy niet kan passeer en over den overweg by het Kenaupai K, omdat de wagen 5.10 M. hoog is en een telegraafdraad slechts 4.25 M. boven dén grond hangt. Onderhande lingen betreffende tijdelijke wegneming heeft geen succes gehad. Do stoat gaat nu over den overweg Kruisweg de spoorlijn over. dan langs deu Kruisweg, Parklaan, Kenaupark zuidzij- zoo verder den reeds aangegeven weg. Hedenmiddag ie 12 uur werden de werklieden van de firma J. J. Boy nes verrast door de mededeeling, dat zy Dinsdagmiddag en den gehec§ta Woensdag vryaf hadden, met behoud van loon. Voorzeker een milde regeliDg. Naar men zegt, Is er Dinsdagavond te 8 uur een vuurwerk op 't Hasse- iaarsplein. Gehuldigd. Tijdens de pauze van de repetitie, die Maandagavond in de groote zaal van de „Vereeniging" gehouden werd door het koor voor het fêestconcert iu de St. Bavo Kerk, had een kleine plechtigheid plaats. Eenige dames hadden het, initiatief genomen tot het brengen van eeue hulde aan den leider van dit concert, den componist van do kroningscantate den heer W. Ro bert en aan deu dichter daarvau, den heer F. Smit Kleine. Deze huldiging bestond iu hot aanbieden namens het koor van twee fraaie luxe stoeltjes met voetenbankje aau den heer Robert en een grooten lauwerkrans aan den lieer Smit Kleine. Mevrouw Habermehl— Sevenhuysen sprak do beide beeren toe, als ader tolk van de groote waardoering voor de kunstuitingen der beide heeren. De heer Smit Kleine zegde ver volgens dank voor de hem gebrachte eer, wees er o.a. op. dat wat hun ge meenschappelijk werk betreft, tiet grootste gedeelte komt op rekening van den componist en eindigde met deu uitroep „Leve de Stad Haarlem, die het muzikaal lezen zoo goed ont wikkelt Rectificatie Feestprogramma. Door de overhaastiug waarmede het laatste gedeelte vau het officieele feestprogramma moest worden afge drukt zyn tot grooten spyt van de feestcommissie in de vermelding der namen van de deelnemers aau deu optocht, enkele ernstige fouten inge slopen, die de feestcommissie ous ver zoekt la- gs dezen weg te rectificeeren. By no. 9, groep I, is verzuimd te vermelden, dat de voorstellers leden en Donateurs zyn der afd. Haarlem y. d. Nederl. Boni van O ad-Onder- officie ren, der Vereenigingen, „Voor Vaderland en Koning", Claudius Civilis", en onderofficieren der Huza ren. In no. 11, groep I, staat, dat de deelnemers leden der afd. Haarlem vau den Nederl. Bond r. Oud-Onder officieren zyn, invlaats van leden der Vereeniging Voor Vaderland en Koning By no. 15, groep I, is verzuimd te vermelden, dat tot de voorstellers ook onderofficieren der schuttery en par ticulieren behooren.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 3