den ScHootersti-aaiweg naai- de stad, waar liij zonder twijfel reeds met onge duld werd verbeid. Hoe het den optocht verging in de stad, deel en wij onder een nieuw op schrift mee. DE OPTOCHT IN DE STAD. Toen de optocht aan de Pieter Kies- straat aankwam, hadden zich aldaar onder leiding van den heer Boerée eeuige kinderen opgesteld die, zoodra groep III. van den optocht „Hulde aan het Koninklijk gezag" aankwam, een lied, getiteld „Gekroond", op de wijze van het Wilhelmus, aanhieven. De stoet hield een oogenblik stil, waarna door de jongejoffronw F. J. Drost9 en de jongeheeren H Koster en H. G. A. Götz, een lauwer krans uit naam van de bewoners dezer straat werd aangeboden, die door den heer Mr. A. Land in ontvangst werd genomen. Vervolgeus trok de stoet verder. Aan het Spaarne gekomen wachtte hun eeue nieuwe verrassing. Hier wachtte hen de heer W. C. de Vos op met zqne knechts in kostoum van Poorter, eu bood den hoofdperso nen den eerewijn aan. Ook door andere personen werd eerewijn aangeboden, terwijl op ver schillende plaatsen langs den weg bloemen werden gestrooid. In de Wilhelrainastraat werden door de dochters van den heer Mr. Rethaau Macaré laQwerkransen aangeboden aan de beeren G. B. Crommelin, (graaf Flores I van Pallaodt) M. G. Wil deman (Cornetis Stalport van der Wiele). alsmede aan Mr. A. A. Land. De Ruiter groep werd door mej. de Haan Hugenholtz op de Baan met een krans vereerd. Op het Spaarne, ongeveer voor het huis van deu heer Roessiogh, stortte het paard van baron van Boetzelaar, die gelukkig door zijn harnas werd beschut en zich niet bezeerde. Jhr. Teding van Berkhoutstond hem welwillend zijn paard af en maakte het overige deel van den tocht te voet mede. Het gevallen paard had ook op het terrein voor de kazerne reeds zon derlinge kapriolen gemaakt, IN DE LOKALEN was het, zooals telken jare, overvol. De kaarten waren Maandag in een oogwenk uitgegeven en de zeven zalen waren dan ook bezet door een vroolijk en opgewekt publiek, dat zich daukbaar toonde voor wat er te zien en te hooren gegeven werd. Vier leden van de feestcommissie, de beeren Meijboom, Van Alphen, Jacs. Leijb en H. D. Emrik, brachten achtereen volgens een bezoek aan die lokalen, waar de heer Van Alphen toespraken hield, blakende van lielde voor Oranje- huis eu Vaderland, die overal uitbun. dig werden toegejuicht, en gevolgd door het zingen -an bet Wilhelmug, In de SOCIËTEIT VEREENIGING werd een zeer gevarieerd programma ten gehoore gebracht. Het Doopsge zind Zangkoor ving aan met bet Wilhelmus. Als solisten werkten mede mej. Jeanne Landré, die veel succes oogstte en de lieereu Zaisman en Broek. De begeleiding werd waarge nomen door laatstgenoemde en de heeren J. en W. Wiegant. Twee be kende declamatoren, de heer Van Gasteren, voorzitter van „Cremer" en de heer H. van der Laan, die reeds vroeger zijn goede diensten voor deze feesten bewees, gaven voordrachten ten beste. Niet minder succes behaalden het Doopsgezind Zangkoor onder den heer J. de Nobel en een groot kinderkoor, dat de (men mag nu wel zeggen be roemde) liederen van Loots „In 't Kroningsjaar" zong. De gymnastiek vereniging Concordia onder den heer A. J. Meijerink voerde eenige wel- oefeningen uit. Niet minder vol was het in de SOCIËTEIT DE KROON. Daar was het de vereeniging Excel sior, die ouder leiding van den heer Mejjerink een gymnastiek-uitvoeriog ten beste t?af. De Tooneelvereenigiug „Onder Ons" voerde een blijspel op in een bedrijf, met deu dramatiscben titel „Wie is de vader?" dat zeer in de smaak viel. Een belangrijk deel van 'c programma had het fanfare korps Wilhelmma op zich genomen, dat, onder zijn directeur, don heer W. H. Boekwijt, een tiental nummers, benevens de volksliederen, op loffelijke wijze ten gehoore bracht. FELIX FAVORE. Voor een zeer goed bezette zaal trad op de Gvmuastiek- en Scherm- vereeniging „Jlataaf" en het tooneel- gezelschap „Momus." De gymnastiek vereenigingen voer den eenige zeer nette oefeningen aan Parterre rek en Brug nit; ook de Athletische standen waren prachtig. De uitvoerders welden dan ook luide toegejuicht. Hettooneeigezelschap had Diet minder succes met de opvoering van „De luitenant en zijn oppasser of soldatenlist." Een zeer aardig stak, dat het pubiiek in eene vroolijke stem ming bracht, welke oog werd verhoogd door de voordrachten de Dorpskomiek en de vrooljjke bakkers. Zaal MEIJERINK. In bovengenoemde zaal brachten de Mannen zangvereeniging „St. Bavo" on de Haarlemsche zangschool schoone liedêreh ten gehoore, welke werden afgewisseld door voovdrachten door onzen welbekenden stadgenoot den heer L. Jansen Fzn., die hiermede wederom veel succes behaalde. Het gemengd koor gaf eenige liederen ten beste, terwijl het knapenkoor zeer verdienstelijk het Kroningslied zong. Ook de nummers door de Haarlemscbe zangschool ten gehoore gebracht, wer den luid toegejuicht. Een woord van dank aan de leden van bovengenoemde vereenigingen. die zoo bereidwillig waren hunne medewerking te verleenen mag hier voorzeker niet achterwege blijven. „VAUXHAL". In bovengenoemde zaal traden de zang vereeniging «Onderlinge Oefe ning" onder leiding van deu heer C. N. Wagner en de Rederijkerskamer „Alberdiugk Thym", onderafdeeling van den Ned. R. K. Volksbond, voor een zeer volle zaa; op. De liederen en de opvoering van het blijspel „Wie ben ik" vielen zeer in den smaak van het dankbare publiek. De schouwburg was evenals alle jaren 3tamp en stampvol. Detooneel- vereenigiug „Door Inspanning: Uit spanning", de muziekvereeniging „Harmonie" en de gymnastiekvereni ging „Kracht door'Oefening" gaven daar hare uitvoeringeu.j Het door die 4 vereenigingen uit te voeren Erogramma was ook zeer varieerend. >e muziekvereeniging „Harmonie" voerde uit de Koningin Wilhelmina Marsch, die evenals het Wilhelmus door Haarlem's Zanggeuot ten gehoore gebracht, veel succes iooogstte. Ook het blijspel „Fok eu Brok in de Klem" viel zeer in den smaak der aanwezi gen, hetgeen wel werd bewezen door het onophoudelijk gelach en daverend applaus, dat den spelers ten deel viel. „DEN DOELEN". In het lokaal der stadsdoelen werd gisteravond door de Typo* en Litho grafische Vereeniging „Kunst na Arbeid", directeur de heer W. A. Kwant,es en door de heeren H, Hoog kamer en A. M. Vragt eene uitvoe ring gegeven. De zaai was stampvol, het publiek amuseerde zich uitmun- rauntend. De Vereen. „Kunst na Arbeid" en tie heer Hoogkamer verwierven door hun zingen en de heer Vrugt door zijne aardige voordrachten de goed keuring van het publiek. DE ILLUMINATIE. Een goed feest moet met eene illu minatie worden besloten. Dat is ten allen tijde de leus en een goede leus geweest en het is dan ook zeker dat er dezen keer in Haarlem voor 't minst van de illuminatie evenveel werk gemaakt is als van de versie ring. Men dacht er niet over zich te laten overbluften door de duisternis neen, kunstmatig zou de nacht in dag worden herschapen en niemand die de verlichting heeft gezien, zal ontkennen, dat dit plan i3 bereikt. Het middelpunt van de stad met de daarop uitloopende straten, is Woens dagavond geweest als eeo zee van licht. Laat, ons dezen keer eens met de waterverlichting beginnen. Die toch is in ons waterland onze kracht. Waar kunt ge iets vinden, dat schit terender, pakkender eo tegelijk liefe lijker is dan een lichtlijn langs bet water zooals aan 't. Spaarne, met daartnsschen de geïllumineerde brug gen? Of het moest de verlichting van de Nieuwe Gracht wezen, die nog weer een ander effect maakte omdat net licht dichter bij den water spiegel was aangebracht Jammer dat deze keurige illuminaties beide had den te worstelen met den wind, die men'g vetglaasje daar (en trouwens ook elders) met nqdigen oadruic uit blies. De verlichting van de eerepoorten die de Veerstraien afsluiten gaf een aardig doorkijkje in die straten. Want dit is zeker, dat met gewone midde len smalle straten beter zijn te deeo- reeren dan breede. Dit blijkt uit het succes dat de versiering van de War moesstraat heeft behaald; deverlich- tiug die alleen uit sterren bestond, zod aanleiding zqn urn te zeggen, dat deze straat meer een dag- dan een avondschoone is geweest. De lampions die in de eerste Kleine Houtstraat dwars over de siraat zijn gehangen, maakten een aardig effect. Het. was een aangename bezigheid onder dc nu verlichte eerebogen van de Anegang te wandelen, om zoo te komen tot de eerste GrooLe Hout straat. Over de versiering van deze laatste straat is door verschillende bewoners geklaagd, maar het kwam ons voor, dat de verlichting met groote oraoje lampions veel goed maakt, al kon de straat, niet worden vergeleken bij de tweede Groote Hout straat, die, als een damo voor een bal. hare fraaiste kloediug te voorscbjju gehaald had en deze nu met een passende illuminatie nogmaals wist te laten bewonderen. En hebt ge de Groote Markt ge zien? Neen? Dan hebt ge de illu minatie van Haarlem niet gezien en raad ik u aan, het gemeentebestuur te vragen, hot stadhuis nog eens eeo avond te verlichten. Nog nooit was het gebouw zoo mooi als thans, nu het over zgn geheele breedte langs zijn lijnen was verlicht. Flik kerend eu flonkerend stroomden als het ware de lyuen vaa vuur langs het karakteristieke gebouw. Men bad op ae Groote Markt, waar het na eenmaal altijd waait ook als er elders geen wind is, wijselijk de vetpotjes weggelaten. Die zijn te teer voor een windvlaag. De gassterren voor het huis van den heer Smit Kleine, die aan de muziektent en de illomioatie van Café Brinkmann hiel den het wel uit. Ook de bewoners van de Riviervischmarkt konden zich feliciteeren, ze hadden lampions ge kozen en dezen bleven wel aan. Op Kruisstraat en Kruisweg, beide aardig verlicht, was het zeer druk Dat zijn we gewooD, maar we zijn 't niet gewoon in het Kenaupark, waar nu toch ook honderden zich verza meld hadden. En met recht, want de verlichting daar was bijzonder mooi. Rondom het groote midden perk ver hief zich een sierlijk hek van wit en rood licht, op groenen voet. Daarom heen een uitgestrekte barrière van licht, bestaande uit gracieuse lijnen, Den ontwerper van deze illuminatie komt een woord van hulde toe. Door firma Wed. de Lange van Ek is ze aangelegd. Dat het bij de gasfabriek druk zou wezen was te vermoeden.Daar beproef de reeds Dinsdagavond de Haarl. Ma chinefabriek electrische zoeklichten,die z\j de8d werken van den top harer fa briek op de Leidschevaart.Ook Woens dag slaagde deze eigenaardige verlich ting schitterend en verduisterde zelfs een weinig de electrische booglampen in de Wilhelmmastraat. De gasfabriek illumineerde bii den ingaDg van de straat in kleuren. De Gedempte Oude Gracht deed aan de algemeeDe lichtweelde flink mee. Bq de Raaks waren de drie groote bloemstukken omlijnd met vet potjes. De eerepoort in de Nassaulaan maakte verlicht in hare vierkautheid geen kwaad figuur, hoewel de wind ook hier veel had verwoest. De laiupionversiering van de eerste Zijl straat was goedgeslaagd en maakte een fautastiseben indrnk. De Barteljoristraat, waarvan de versiering zoo mooi was, heeft zich ook mogen beroemen op een daarbij passende illuminatie. Ze was vol kleur eu had het schitterende van bet vet- iicht gepaard aan het zachte van de lampions, 't Was eigenaardig om te zien, hoe in de eene straat de wind veel meer kwaad deed, dan in de audere. Zoo hield b.v. in de Koning straat de verlichting zich goed, hoe wel het er ook nogal kan inwaaien, De Gierstraat was getooid met guirlandes van oranjekleurige lampions over de straat. Aan het einde had men een aardig kijkje door de met vetglaasjes verlichte fraaie eerepoort, iu de met lampions geïllumineerde Doelstraat. En zoo neemt het onderwerp den verslaggever mee en doet hem ver- geteu, dat zijn ruimte beperkt is. Wq vermelden dus uog de verlichting van de Barrevoetestraat en van deRaam- vest, maar zouden het relaas van de straatilluminatie niet willen eindigen, zouder een woord van lof voor de. bewoners van de Haas-, de Wit-, en aangrenzende straten voor bunne echt gemoedelijke, aardige illuminatie, die pleit voor hun aanhankelijkheid aan 't Oranjehuis. Particuliere versieringen waren er velen: we kunnen ze niet alle noemen, maar met een enkel woord mag wor den herinnerd aan die van de firma Clausing in de Sm edestraat, aan die van de heeren Crommelin en Dr. Krol in de Parklaan, aan drie huizen naast elkaar in de korte Zijlstraat, die mot gekleurd licht waren versierd, aan de muziektent van het Brongebouw. Ten slotte de reuzenballons in den Hout. Zij maakten in de boomen deu indruk als kolossale dennenappels van kleurig licht. HET VUURWERK. Uit het vroeger medegedeelde pro gramma van bet vuurwerk, dat des avonds half elf in den Hout is ont stoken, is reeds gebleken dat biervan veel moois was te verwachten. Deze verwachting is niet beschaamd. Het talrjjke publiek op bet boides van Paviljoen, de duizenden en duizenden daarvóór en in den geheelen Hoat rondom de Hertenkamp, genoten van het schoone schouwspel. Prachtig mooi schoten de vuurpijlen recht om hoog. Het weer werkte ook bizouder mee. SNIPPERS. Een gedeelte van de instrumenten van het orkest van het Concertge bouw is Dinsdag doorgegaan naar Leiden, zoodat de repetitie een half uur te laat moest beginnen. Jammer was het, dat er des namiddags veel te weinig tekstboekjes waren. Ais curiositeit kan dienen, dat er van de kinderpartijen weinig over was; de zangertjes hadden er, toen ze eenmaal de pariq kenden, proppen van ge maakt. Woensdagavond was er feest in hel St. Elizabetbs-gaslhuis De vestibule was versierd en voor feestzaal inge richt; alle zalen waren versierd en David Tobias Bamberg kwam de feeststemming met zqn goocheitoei e i vergrooten. Da firma Emrik Biuger heeft tot na toe dit jaar ongeveer twee en een half millioen portretten van Konin gin Wilhelmina gedrukt. De Hollandiabrou heeft weer een nieuwe reclame, n.l. de portretten der Koninginnen, in medaillevorm, zilver en goud. Voor den optocht gaf de Maat schappij 500 flescbjes Hollandiawater cadeau. Vier en twintig onderofficieren hielpen bjj 't opstellen van den op tocht De katafalk in de iudustrieele af* deeling, een aardig stuk werk, is ge heel vervaardigd op de Haarlemsche Ambachtsschool en werd (wat niet meer dan billyk was) door leerlingen van die school gedragen. Een van de groote moeielqkhedeu van den optocht was, hoe aan paar den te komen. Uit gebrek daaraan bleef de versierdo wagen voor de leden van de muzikanten der Cen- t-ale Werkplaats, dan ook aanvan kelijk weg, maar sloot zich toch later, behoorlijk „bepaard", bij den stoet Het Hoofdbestuur van do feest commissie en de heer W. Robert wa ren genoodigd, om den optocht voor bij te zien trekkeu ten huize van den Commissaris der Koningin aan de Nieuwe Giacht. De muziekuitvoering van den heer Velthuqsen. waarmede het program ma gisterenochtend werd geopend, was druk bezocht. Door de kapel van den beer Blad werden eenige zeer aardige nummers ten gehoore gebracht. Ook bq de nitvoeriDg van deu heer Kriens des middags van 2 tot 4 unr op de Groote Markt bewogen zich een menigte belangstellenden. Des avonds waren er op niet minder dan 3 plaatsen muziekuitvoeringen. In deu Hout, op de Groote Markt eu op et Leidsehe Plein, waar resp. net Haar- lemsch Muziekkorps, de Alkmaarschc Schutterij eu de Beqer-sche kapel schoone stukken ten gehoore brach ten. Vele belangstellenden stroomdeu naar deze stadsgedeelten om van de heerlijke tonen der muziek te genie ten. Ook de nummers van de Kon. Liedertafel „Zang eu Vriendschap" werden zeer verdienstelijk gezongen en door het talrijk opgekomen publiek luide toegejuicht. De heer Hendrik Figee voer des avouds door de grachten eu het Spaarne met een fraai electrisch geïllumineerd bootje, dat met electri citeit werd voortgedreven. Het navolgende telegram is Woens dag aan Hare Majesteit de Koningin verzouden „De Koninklijke Liedertafel „Zang „en Vriendschap" te Haarlem, schaart „zich met het gansche volk in vreugde „om den troon en veroorlooft zich Uwe „Majesteit bij de aanvaarding der „regiering met den dag van heüeu „haren diepgevoelden gelukwensch en „eerbiedige hulde aan te bieden. „Dat het ons Vaderland onder de „regeering van Uwe Majesteit welga „en Gods zegeu blij ve rusten op „Koningin en Volk." Het Bestüüe Naar wjj vernemen is de ontwerpei- van de keurige illuminatie iu het Keuaupark de beer J. J. Kerbert, alhier. Ouder de vele verlichte en versierde gebouwen trok vooral de Rqks leer school op de Voldersgracht (het Kei zerrijk) de aandacht. Het eigenaardige van deze versie ring was vooral, dat alles door de leerliugeu zeiven vervaardigd was. Z\j hebben de latten gemeten, ge zaagd en geverfdook een sierlijke W met kroon werd daar door kinder handen vervaardigd. Ook de breede vestibule was door hen in een bloe- ineutuin herschapen. Door de bewoners van het Spaarne is aan den burgemeester vergunning gevraagd om Dinsdagavond a. s. de illuminatie van het Spaarne oostkant eu de bruggen te mugeu doen plaats hebben, daar deze verlichting Woens dagavond door den wind voor het grootste gedeelte is mislukt. Van twee tot vier uur gaf Haar- lernsch Muziek kor p op de Groote Markt eeu concert, dat veel belang- itelling van het publiek ondervond. Het Hoofdbestuur der feestcom missie brengt heden (Donderdag) te vier uur een bezoek aan B. en W. Evenzoo de Commissie voor den op tocht. Dc circulatie door de stad is den geheeleD dag zeer gemakkelijk ge weest. Zelfs gedurende den optocht kon men gaan waar en hoe men wou; van gedrang geen sprake. De burgerij heeft getoond, dat zij kan feestvieren. Voor ouden van dagen en zwakken is een rijtuig het eenige middel om de illuminatie te zien. Dit mag men an niet ontuemen, maar op zuike drukke avonden zijn rijtuigen wel heel lastig. gecostnmeerde wan elde na den opïocht nog in zqn pakje door de stad. Het kolossale huis vao de Nederl Maats, van Weteuschapaan het Spaarne, bewoond door den Secre taris dier Maatschappij, Prof. Dr. J. Bosscha, was in zijne lijnen verlicht, wat een prachtig effect maakte. In een vorig nummer werd abusief gemeld, dat de verlichting van het Spaarne door de gemeente werd be taald. De bewoners hebben de kosten daarvan bijeengebracht. Naar mén verneemt zal bij gunstig weder de Groote Houtstraat (Verwulft Houtbrug) hedenavond worden ge ïllumineerd. De eenige, die de rust Woensdag verstoord heeft, waseen agent van politie 2e klasse, die een borrel te veel op had. Overigens werden wegens dronken schap slechts vier processen-verbaal opgemaakt. Brongebouw. De directie van bet Brongebouw is Woensdag ook niet achtergebleven om op den grooten feestdag haren abon- nés iets extra's aan te bieden. Des middags en des avonds werden con certen gebonden des avonds zelfs 2 tot 's nachts een uur toe in de prach tig geïllumineerde muziektent. Tijdens het concert, van half elf tot éeu nur door het Haarl. Muziekkorps buiten gegeven,gaf een gedeelte van het korps dausmaziek in do zaal. Het was er des avonds zeer vol en gezellig, vooral nadat het vnorwerk was afgeloopen In het Schoterkwartier hadden he den de kinderen feest. Na een op tocht door het kwartier met muziek van de Holl. Spoor, trokken zij naar het feestterrein, daartoe afgestaan door den heer C. v. Holk, waar spelen werden uitgevoerd en de onde Bam berg eene voorstelling gaf. Te 4 uur volgt een tweede rond gang. Hedenavond illuminatie. STADSNIEUWS Haarlemi Sept. 1898. Door H.M. de Koningin-Moeder is aan den Burgemeester eene gift toe- gezouden van f 550 voor de algemeene armen dezer gemeente. Op den gelukwensch van het ge meentebestuur is Donderdag voormid dag het volgeude antwoord ontvaugen Gemeentebestuur Haarlem. Hare Majesteit de Koningin doet U hoogstderzelver welgemeenden dank voor bewezen hulde toekomen. YEECKENS. Wij verzuimden nog eene rectifi catie. Door het wegvallen van eenige woorden in het verslag over het as- saut Zaterdagavond in het Bronge bouw gegeven, heeft het den schijn gekregen alsof alleen het kader der ïnfauterie dit assaut had georgani seerd. Dit is echter geschied in sa menwerking met het kader der d. d. Schutterij. Het stedelijk museum van schilde rijen en oudheden op het Raadhuis is iu de maand Augustus jl. bezocht door 970 personen tegen betaling en door 256 personen zonder betaling. De heer M. D. Spijer mr. Slager, Nassaulaan 10 alhier, heeft een practisch idee gehad. Yele onzer stad- genooten hoorde meu spreken over de mooie versiering der opgemaakte runderen die hij langs de straten liet leiden. Eene dergelijke reclame komt natuurlijk aan de zaak ten goede. Onderscheidingen. De volgende Koninklijke onder scheidingen zijn aan stadgenooten ten deel gevallen Ridder van den Ned. LeeuwF. Lieftinck, lid der Tweede Kamer, jhr. mr. A. J. Rethaau Macaré, C. J. Rinkel, Bisschop voor de oud-bisschop pelqke cleresie, H. Figee, Directeur der Haarl. Machinefabriek voorheen Gebr. Figee. Officier van de Oranje Nassau Orde: Dr. H. Brongersma, Directeur der H. B. Scholen alhier, en F. A. V. W. H. van Tuerenhout, gepens. Kolo nel met den rang van Generaal-Ma- joor. Ridder van de Orauje Nassau Orde: P. H. van der Ley, Directeur der Rijkskweekschool voor Onderwijzers, h. van Breemen Hz., Verveneren J. C. Barkens, 1ste Secretaris van den Alg. Ned. Wielr. Bond. Tot officier in de orde van Oranje Nassau is benoemd de heer W. F. Engelberts van Bevervoorde, assistent te Soerabaja, thans met verlo te Haarlem. Do eere-medaille der Oraoje Nassau Orde in brons is verleend aan J. van Oploo, locomotief-bankwerker bjj de H. S. M. alhier. Brand. Hedc-nmorgen ten 7 ure is brand uit gebroken ten huis» van den kleerblecker J. Houtkamp, woonachtig aan het. Zui- der Buitenspaarne no 2628, ontstaan op den droogzolder vermoedelijk door het in aanraking komen van eenige kleeding- stukken met de warme pijpen der stoom machine. De bovenverdieping is geheel uitgebrand. Spuit 5 gaf daarbij water met 2 slan gen op de waterleiding. Spuit 10 en 10A, de slangenwagen der politie en de lad derwagen waren aanwezig. De heer L. de Breuk, die met 1 September benoemd was als commandant der brandweer, was in zijne functie aanwezig. Deze kinderen worden evenwel ver waarloosd, hun moeder is dood en han vader laat hen wel eens zonder eten zitten. De eisch is 14 dagen gevangenis straf. In den nacht van 4 op 5 Aug. Donderdagavond van de haarlemsche kermis is C. Voorting van hier ge slagen door J. T. Castieu, arbeider te Zandvoort en gestoken met een mes door E. van der Patten, stoker te Heemstede. Althans dit wordt hun ten laste gelegd. Voorting en zqn vrieu 1 H. Keer- wolf wandelden elk met een meisje in den Hout. Een meisje Abrahams voegde zich bij ben en verzocht hun, te mogen meeleopen daar ze alleen was en niet durfde thuiskomen, omdat ze al vroeger thuis bad moeien zqn. Dit werd toegestaan, maar bq hotel Scholieu werdeu de vjjf nu bedreigd door Castien en van der Putten, zoodat Voorting voor de meisjes ging staan. Castien gaf hem een slag, dat hjj over de tramrails tui melde en Voorting koos daarop het hazenpad, achtervolgd door van der Putten, die hem een messteek in den hals gaf, welke een groote wond ver oorzaakte, welke nu nog niet her steld is. Geen der beklaagden (ze waren beiden dronkeny weet zich meer te herinneren, dat hq iets gedaan heeft. De oorzaak van hun optreden lag hierin, dat zq iets tegen het meisje van Voorting hadden. De tweede beklaagde Van der Putten werd verdedigd door Mr. L. W. van Gigch te Amsterdam. Op diens verzoek was Hendrik de Vries van Heemstede nog als getuige ge dagvaard, die erklaart dat Voorting den dag na de verwonding alweer op de kermis was. Mr. Calkoeu, subs. off. v. just., deelt mede, dat beklaagden hem hebben gevraagd de zaak te laten rusten, wat evenwel onmogelijk was, wegens de belangrijkheid der verwonding. Van der Patten wil de kosten der ver wonding vergoeden en is nog nimmer veroordeeld, maar een verzwarend feit is het, dat er geenerlei aanleiding voor den aanval bestond. Eisch voor Castien f20 boete, subs. 15 dagen hechtenis, voor van der PutteD 3 maanden gevangenisstraf. Mr. van Gigch ving zqn pleidooi aan met den gelukwensch aan de Rechtbank wegens het weder optre den van Mr. L. E. A. baron Sloet als vice-president. Spreker hoopte, dat baron Sloet zjjn zet9l nog lang, in betere gezondheid, daar thans zou mogen innemen. PI. wees er op, dat dit weer een bijdrage is tot de vraag of de haar lemsche kermis moet bljjven. Alles is het gevolg van misbruik van sterken drank. Van der Putten is zeer gezien bij zqn chef, den ingenieur van de Amst. Waterleiding, den heer van Lennep, die hem zelfs in geval van vrqheidsstraf als stoker behouden wil Dat van der Putten den steek heeft toegebracht is welwaarschqnl, k, maar onomstootelijk vast staat het niet eu de verklaringen van getuigeu, die kermis gehouden hebben en te half drie in den Hout zwierven, aan vaardt pl. slechts onder benefice van inventaris. Er is dus reden tot twijfel aan de schold van Van der Putten. Neemt de Rechtbank evenwel die schuld aan, dan concludeert pl. tot het opleggen eener geldboete, omdat de wond niet ernstig is geweest. De rechtbank alhier had besloten, den jongeo van Gulpen, die naar men weet op zijn vader heeft geschoten, uit preventieve hechtenis te ontslaan. Hiervan is het O. M. bij het ge rechtshof in verzet gekomen. Naar wq vernemen zal Mr. F. A. Bijvoet ter openbare terechtzitting van Gulpen verdedigen. ARRO&DI SSEftlENTS- RECHTBANK In den avond van 5 Aug. betrapte de veldwachter de Rnqter te Velsen den zestienjarigen M. Schelvis en zqn zuster op het rooien van aardappelen op andermans land. De veldwachter zei, dat ze dit al meer hebben gedaan. SSüHE&ïLASiD. De verjaardag der Koningin, Reuter seint uit PetersburgHet „Journal de St. Pétersbourg wjjjst er op datkouiugin Wilhelmina Woensdag meerderjarig geworden is en dat deze dag door het geheele Nederlandsche volk zal worden gevierd. Het blad voegt er bq, dat in Rus land, waar zooveel geschiedkundige herinueringen en levendige sympa thieën hechte banden hebben' doen ontstaan tusscheu de beide volken, men zich volkomen aansiuit bq de gevoelens, die op dezen dag geheel Nederland bezielen. Uit Berlqn seint Reuter, dat de keizerin den Nederlandscnen gezant jhr. mr. D. A. W. van Tets vau Goudriaan, Hare geiukwenschen liet aanbieden bq de troonsbestijging van Koningin Wilhelmina. Uit Londen wordt door Reuter ge- meid, dat de plechtige kerkdienst, Woensdagter herdenking van de meer derjarigheid der Koningin gehouden, door een dichte menigte werd bijge woond. De kerk was prachtig ver sierd met bloemkronen en palmen. De toespraak van ds. Adama van Scbel- tema was zeer vaderlandslievend. Vergiftiging Omtrent eene vermoedelijke vergif tiging van een 18 jarig meisje in de Oraujeboomstraat te Rotterdam, wordt nader gemeld, dat in bedoelde woning in één jaar tfids plotseling overleden de vader van het hnisgezin, stuurman van beroep, een kostganger, de heer C. en thans de jonge dochter, van beroep hulp-onderwijzeres, die bin nenkort haar examen voor de hoofd- acte zou doen.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2