NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. »6a Jaargang Zaterdag 3 September iSSiB. ko 46SB EAAILEM's DA0BLAD AP.Q-Ml'TBME'MTaFBIJg: Voor Baarlem per 3 maandenf 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 8 maanden1.30 franco door het geheele Rijk, per 8 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post0.371/2 A^V^ETR/TEasTTrEEET: 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote letters naar plaatsruimte Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advevtentiön worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Piiblicité Eirangère G. L. DA'UBE Co. JOHN F. JONES, Srucc., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Baarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid eu Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Baarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels f 0,75, elke regel meer f 0,15; Reclames per regel fu,80. Agenten voor dit blad in den omtrek zyn Moemendaal, Santpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, Sandpoort; Heemstede, J. LEUVEN,bij de tol; Spaarndam, C. HARTENDORPZandvoort, G. ZWEMMER Vdsen, W. J. RUIJTER; Jbeveruitfk, J. HOORNS; HillegomARIE BOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen eD Advertentiën aan. Aan hen die daarop zyn ge abonneerd, wordt hierbjj verzonden No. 36 van het Weekblad voor de Jeugd. J (Elk No., groot 8 bladzijden, bevat tal van fraaie, gekleurde platen en een voor kinderen alleraardigsten tekst. De prijs per 3 maanden is slechts 50 Cents.) Öfficieefe Berichten» Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Makeu bekend: dat de lijst van kiesgerechtigden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken in deze gemeeute met in gang van 1 September e.k. gedurende acht dagen voor een ieder ter inzage as nedergelegd op de gemeente-secre tarie, afd. onderwijs, op alle werkda gen van 10 tot 4 uur; dat bezwaren tegen die lijst, hetzij die den klager, hetzij die andere per- sonen betreffen, gedurende acht dagen na heden bij den Gemeenteraad schrif-1 fceljjk kunnen worden ingebracht. Haarlem. 31 Ang. 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd. BOREEL. De Secretaris. PIJNACKER. Rechter Commissaris Mr. J. W. Losecaat Vermeer. Curator Mr. Johan Spoor, Advo caat en Procureur te Haarlem. Samensmelting opleidings scholen Toen Donderdag de opleidingsscho len tot het M. O. hunne deuren weder voor de leerlingen openden, waren vele ouders in het onzekere, waar hnnne kinderen eigenlijk heen moesten, naar de Wilhelminastraat, Prins Hen drikstraat of Nassauiaan. Aan de eeno school kregen sommige kindoren bericht, dat ze daar niet terecht waren; waar ze dan wel moesten wezen, zei men hun er niet bij; een vader die geïnformeerd had en vernomen, dat zijn zoon aan de Nassauiaan behoorde, stootte daar den neus en vernam, dat hij thuis behoorde in de school aan de Prins Hendrikstraat. Dat zijn nu wel niet wat men noemt „doodwonden", maar 't zou voor de ouders toch wel aangenamer zyn ge weest, wanneer ze van hen die daar over zijn gesteld, gedurende de vacan- tie hadden vernomen, waar hunne kinderen moesten wezen. STADS&iEtmS Eerste en derde pagina. Haarlem, 2 Sept. 1898. Naar wij vernemen moet de onder scheiding ten deel gevallen aau onzen stadgenoot, den heer H. van Breemen Hzu. i<. verband worden gebracht met de voorstellen, rapporten en de daaraan verbonden proefnemingen betreffende; de voorz-euing van de „stelling Am sterdam" vau brandstoffen. Het mini sterie van Oorlog acht de werkzaam- heden van den heer van Breemen in dezen van bijzonder hoog belang. Diefstal. "Wy vermeldden, hoe den heer Bos alhier, handelaar iti bouwmaterialen, op zijn reis van Breda naar hier, een portefeuille met ruim f170 0 is ont stolen. Wy laten thans de nummers der bankbiljet ten volgen: 10 Bankm lei. a f 1000.als: VV.4019, TT. 9122. SS 8029, VV. 7271, SS. 8025. PP. 8683. UU. 9405, VV. 8246, PP. 7253, TT. "373. 9 Banknote:, a I'200 als: ZZ. 826, SS. 1030. AB. 1209 YY. 9667. WW. 1719. WW. -1508, ZZ 7500, AB.6815, XX. 3847 De eigenaar belooft voor de terug bezorging- van hot vermiste duizend gulden. Bii vonnis van de Arr. Rechtbank alhier dd. 1 September 1898 is iu staat van faillissement verklaard de Ne- derlaridsclio Nationale werklieden- Verèènivüig op de Heide, gemeente Velsen onder de zinspreuk „Vooruit gang zjj oris Streven." FEUILLETON. De Hertog van St. Osmund. En Cripps in het bijzonder hij zal wel het een en ander op de feiten heb ben aan te merken." „Ik vind, dat wij ze allen wol moch- tten vernemen," merkte SelLwood op „wij stellen allen belang in deze quaes- tie en zijn er allen in betrokken," „Bedoelt ge de dames Ik zou het niet wenschelijk vindenge kunt ze altijd later roepen. En wat uw dochter betreft, fatel u omtrent haar gerust. Als wij al- deen met. haar te doen hadden, was de zaak gauw klaar gespeeld. Gij kunt haar "gerust toestaan een poosje van uw toe zicht verstoken te blijven." „Dat zijn mijn zaken," snauwde de staatssecretaris hem toe; toch wierp hij slechts een vluchtigen blik op Olivia en Jack, die niet ver van hem verwijderd stonden en trad toc-n het huis binnen. Vijf minuten later hadden zich de vijf heeren in do billardzaal verzameld. SlISigEfiWiLASie Hofberichten. Woensdagvoormiddag te 10 uur had in de Groote Kerk te 's-Gravenhage eeu plechtige dienst plaats, die bijge woond werd door circa 4000 personen, waaronder verschillende staatslieden en autoriteiten. Iu de bank onder het orgel hadden zich o. a. geschaard de: ministers Pierson, vice-admiraal jhr. Röeil en Elandde oud-ministers Mackay en Havelaarde Commissaris der Kouiugiude burgemeesterde kolonel-commandant de schutterij. De overige zitplaatsen werden ingenomen door kerkgangers uit alle rangen en standen, eu allen getooid met de Oranje kleur. i Even vóór 10 uren kwamen het kerkgebouw binnen de Groothertog van Saksen-Weirnarde Hertogin Elisabeth van Mecklenburg; de Prins en Prinses van Wied met gevolg. De dames en heeren van het civiele en militaire Huis van H.M. hadden reeds in grooten gelale iu de rijen voor de Koninklijke zetels plaats genomen. Als inleiding liet het orgel be speeld door den heer Koopman variatiën op de vaderlandsche liederen hooren en het Largo van Handel, dat vooral onder de kerkgewelven een machtigeu indruk maakte. Opgewao.it aau den ingang van de j loge door de bovenvermelde vorste lijke personen de Groothertog droeg het kleme ordeteekeu der Militaire Willemsorde aan het daarbij behoo- rende. blauwgestreepte oranjelint b-ifadeu de beide koninginnen te 10 uren 1 et Bedehuis, aan de kerkdeur ontvangen door de kerkvoogden jhr. De Sa<ornu Lobman en Erdman. U. M. droog een kostuum vau zee- groen satijn eu Hare Moeder een ge brocheerd kleed van wit satijn. Voorafgegaan door den kamerheer Claude, Cripps en de heer Sellwoodt namen de stoelen aan de eene zijde in; Francis Freke stond in een hoek, ter wijl Dalrymple met gekruiste been en en over de borst gevouwen armen en een kal men glimlach op 't gelaat tegen de tafel leunde. Hij wachtte totdat de pen dule op den schoorsteenmantel uitgesla gen zou hebben; het was elf uur. „Welnu, heeren," begon hij, „ik zal niet meer tijd verspillen.. Ik heb u het een en ander te verklaren, en als ge be wijzen mocht verlangen, dan zal ik mij gelukkig achten u die morgen of wanneer gij wilt te verstrekken. Deze verklarin gen zullen zoo min mogelijk do betrek king, waarin ik tot den beruchten Lord Maske gestaan heb, ophalen. Later zal ik u deze nader uitleggen, en dan zult gij ook begrijpen, waarom ik ze tot nu gelieim hield. 11c heb altijd geweten, dat onze vriend buiten laten wij hem John Dellamore noemen niet de her tog van St. Osmund was; en al kijkt mijnheer Cripps mij ook nog zoo zwart aan, hij kan niet beweren, dat hij mij ooit inlichtingen heeft gevraagd, toen hij John kwam weghalen en het was mijn zaak niet hem dit te beletten. Mijnheer Cripps scheen zoo zeker van zijn zaak te zijnen werkelijk, als ik alles goed be denk kan ik den heer Crippe niets ver van dienst graaf Van Limburg Sti- rum en gevolgd door de hofdames, den adjudant kapt. ter zee Zegors Veeckens, den kamerheer en particu lier secretaris jhr. De Ranitz en den ordonnans-officier le luit. Six richtten zicb. de Majesteiten, na met Vorste lijke verwanten groeten te hebben gewisseld, naar de voor H. D. be stemde zetels. De vreemde Vorsten en Vorstinnen voegden zich by het koninklijk gezin in do loge van het Hof. De hofprediker dr. G. J. van der Flier sprak naar aanleiding van Psalm 398 een korte rede uit. Hij begon met een harteljjken gelukwenscb aan H. M. de Koningin en aan Hare Koninklijke Moeder. Na oen indrukwekkend gezang ver lieten Hare Majesteiten het kerkge bouw, nabij döQ iogaog uitgeleid door de vorstelijke verwanten. De gemeente vertrok onder vader landsche tonen van het orgel. Op 30 Augustus hebben Hunne Majesteiten de Koningin on de Ko ningin-Weduwe, Regentes, in plechtig gehoor ontvangen den buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Z. M. Koning dor Belgen bij het Nederlandsche Hof, ter overhandiging van de brieven van zijn souverein, houdende aanbieding aan Hunne Ma jesteiten der versierselen van Groot kruis de Leopoldsorde. Vervolgens heeft H.M. de Koningin- Weduwe, Regentes, in plechtig ge hoor ontvangen den minister-resident van Z. M. den Keizer van Japan bij het Nederlandsche Hof, ter overhan diging van een brief van H. M. de Keizerin, houdende aanbieding der versierselen van de Kroonorde. De aanvaarding der regeering door H. M. Koningin Wil helmina. Reuter seint uit Weenen: De meeste Oostenrijksehe bladen wijden artikelen vol waardeering aan de regeeringsaanvaarding van Konin gin Wilkelmina. Zij wijzen op de ge hechtheid van het Holiandsche volk aan het Huis van Oranje en aan de met zeldzame gaven van geest en hart begiftigde jonge Koningin, die zij eene gelukkige en zegenrijke regeering toewenschen. Uit Berlijn wordt door Reuier ge seind Naar aanleiding van de regeerings aanvaarding van Koningin Wilhelmina gaf de vereenigiog Nederland en Oranje alhier een diner, waaraan o.a. door aeu Hollandschen gozant met het personeel der legatie en door den Hollandschen consul-generaal werd deelgenomen. De gezant bracht feest dronken uit op Keizer Wilhelm en op KoniDgin Wilhelmina. De Keizer verleende aan Koningin Wilhelmina den titel van Commandant van het te Wandsbeck garnizoen houdende regiment huzaren. Dit regiment zal voortaan den naam dragen van „Huzaren Regiment Kö- nigin der Niederlande No. 15." Reuter seint uit Londen Alle bladen bevatten in waardee renden toon geschreven artikelen over koningin Wilhelmina. Daarby brengen zij de troonbestijging van koningin Victoria in herinnering en spreken de hoop uit, dat aan koningin Wilhelmina eeuo even langdurige en roemrijke regeering ten deel moge vallen. De ivoren Gala-calèche. Woensdag heeft H. M. do Koningin van Hare Doorluchtige moeder ten geschenke ontvangen het kostbare gala-rijtuig, waarmee de „blijde inkora- ste" in de hoofdstad en residentie zal plaats hebben. Donderdag is de Calèche door de koninklijke eigenaresse bezichtigd in de rjjtuigfabriek van de firma M. L. Hermans Co. te 's-Gravenhage. Wanneer tneD, de rjjtaighalle van genoemde firma binnentredend, dit elegante rijtuig in zijne bekorende blankheid van ivoor met goud, des te mooier in zyn8 lelie-maagdelijkheid uitkomende door het rood fluweel der kroon en het zalmkleurig marokijn- leer der draagbanden, aanschouwt, lacht u die symbolische kleur al dade lijk toe. Juist voor onze jonge Ko ningin, die haar eersten tocht als Regeerende vorstin met dit rijtuig aanvangt, past die ongerepte kleur zoo volkomen. Men wordt dus reeds dadelijk door dit helderrein wit gewonnen, en deze bekoring stijgt, als men de slanke lijnen van liet rytnig op zyde, de zoogenaamde flèche, in haar golven- den loop te recht bewondert. In dit rijtuig a huit ressortsrank en fiju ondanks de onmiskenbare soliditeit, wordt het oog zoowel door den be- valligen vorm als door de fijnheid der blanke kleur bekoord. In de plaats van bet boven-voorstel, waar zich anders de koetsiersbok be vindt, is op vindingrijke wyze een bevallige groep van drie vergulde vrouwenfiguren aangebracht, eene variatie, zoo men wil, op Canova's Drie gratiën. Dit trio heft gezamen lijk de Koningskroon omhoogde mid delste figuur met beide handen, de linker- en öe rechter nimf met de eene hand, terwijl in de andere een tak met eikenbladeren rust. Evenals by zeemeerminnen gaan de heupen dezer figuren in sierlijke ornamenten over. Deze smaakvolle groep is overi gens niet hoogor dan de koetsiers- jzetel, zoodat de Koningin, in Let s rijtuig gezeten, boven alles troont en boveD het zwart lederen bord slechts het verhevenst gedeelte der gouden kroon ziet uitsteken, j Aan de achterzijde, in de plaats van den palfrenierszetel, dat wansma kelijk aanhangsel eener calèche, is eveneens op weldoordachte wyze een groep van twee vergulde figuren aan gebracht. Het zyn oveneens twee vrouwenbeelden, die gezamenlijk een krans van oikenblaren omhoog heffen en in de andere hand een tak met half ontloken leliën boudon. Dit twee tal schijnt uit een hoorn van over vloed, ryk met bloemen en vruchten prykende, ontloken te zyn. Beide groepen, die op hoogst ge lukkige wijze de zetels van het die nend personeel vervangen, geven het ranke voertuig een monumentaal karakter en bevorderen erdesehoone lynen van. Overigens is de versiering even keurig als ongemeen. Het eikenblad- motief vindt men overal terug: zoo in den versierden rand die rondom den bak van het fijn ivoren rijtuig loopt, als in den met goud gebor- duurden rand van de wit zijden kus sens on van hot bekleedsel, waar mede de koninklijke calèche inwendig gevoerd is; zoowel in de monumentale lantarens als op de spaken en de verguld koperen bussen der wielen. Behalve dit eikeuloofmotief, dat op smaakvolle wijze is behandeld, is de ontwerper spaarzaam met versieringen geweest. Op het portier aan weers zijden prijkt het koninklijk wapen met groote uitvoerigheid en als mini atuur-schilderwerk; op de voor- en achterzijde eu de zykanten van het rijtuig wordt het ongerept veld vau blank ivoor door een koningskroontje De kap van zwart leder, die niet ontbreken mocht omdat men op plot seling overvallend slecht weer be-, dacht moet zyn, kan tot een minimum herleid worden, en hindert zelfs niet1 te midden van al dit glanzend ivoor J en de fijne matte zijde. Dertien maanden heeft de fabriek over dit meestorstuk van samenstel ling en versiering gearbeid. By de proefneming bleek het rijtuig volko men aan de oiscben te beantwoorden. Aan den heer Paesie, die voor het aanbrengen der beeldengroepen het advies van Jhr. Victor de Stuers dankbaar toepaste, komt de eer van het oorspronkelijk ontwerp toe. Al het koperwerk werd door de firma B. van Wijk aldaar, vervaardigd, met uitzondering van de lantarens, die te Parys gemaakt zijn. De heer J. G. L. Eisen heeft de twee beelden groepen met talent en kennis gebeeld houwd. Het geheel maakt door zy'ne slank heid, zijne koninklijke pracht zonder eenige overlading, een heerlijken in druk. Men schrijft ons uit Amsterdam van heden De directie van het Circus Carré heeft blijkbaar wat men in „le monde artistique" een fijnen neus noemt. Zij weet voor haar specialiteiten-gezel schap steeds krachten te vindon, die hier, wij schromen niet het te zeggen, nog niet gezien zyn. Het September- programtna bewijst weder, dat de heer Leo Levin, de manager der inrichting, zijn nummers goed weet te kiezen. Het ligt niet op onzen weg elk der vele nummers, die zonder eeu enkele uitzondering, onberispelijk kunnen worden genoemd, afzonderlijk ie be spreken, wij doen dus slechts hier en daar een greep. Vooreerst de Biograph die een reeks nieuwe sensationeele opnamen vertoont, waarouder vooral uitmunten de opnamen, die genomeu zyn op een locomotief der Empire State Express eu die deu toeschou wer de wondere illusie geven op een locomotief het landschap door te vlie gen. De opnemingen van de engolsche koninklijke familie op St. James Pa lace aan de theetafel en de revue te Aldershot brachten het publiek vaak tot luide goedkeuringen. Ella Stella, die vooral in het lied, waarin een drietal papagaaien haar trachten te accompagneereD een reus achtig succès vermocht te behalen, behoort tot de beste soubretten van bet z.g. „derb-komische" genro. Stuart Dare, die in den amerikaan- schen Vrijheidsoorlog het rechterbeen verloor, bewijst, dat men ook met éen been wel duizelingwekkende toeren aan bet lek kan verrichten, terwijl een aantal exemplaren van het bon denras, dat thans zoo sterk „en vogue" is, de fox-terriers door Mile Emmy bewonderenswaardig zyn gedresseerd. Mary Taun. een jongleur uit Britscb- Indië verricht verbazingwekkende toeren met glazen ballen, terwijl bij daarbjj de handen in het geheel niet gebruikt. De directie zal zeker volle zalen zien. Vroeger deelden wy mede, dat in New-York eene Holl. Dames-vereeni- ging is, welke bestaat uit afstamme lingen van Hollanders en welker leden over 't algemeen schatrijke dames zyn. In 't voorjaar by gelegenheid van een gemaskerd bal heeft op die vereeoi- giDg eene kroniDg plaats gehad en toen werd Lavinia Dempsey (tiaar naam van moederszijde is Wester- velt) met alle formaliteiten als by een gekroond boofd geschieden, als ko ningin gekroond. Dit werd over'tal- gemeen niet heel gunstig opgenomen door de meeste bladen die dit bespot telijk maakten, vooral door den burge meester van New-York en den Holl. consul, daarby tegenwoordig. Deze dame noemt zich nu Queen van de Society en is naar Hui land afgereisd om de feesten bij te wonen en in de hoop de Koningin te zullen spreken. Tel. Zonderlinge vergissing. De Haagsche correspondent van de Zutph. Cl. vertelt het volgende Een klein ambtenaartje ontving een per soonlijke toegangskaart voor de Nieuwe Kerk te Amsterdam, meteen bijkaart aie hy naar goedvinden kun invullen. Het mannetje, nat er in het geheel met up gerekend had, was uaiuurlyk zeer iD zyn schik eu vertelde aan iedereen die hel hooren wille welke eer hem was te beurt gevallen. Al spoedig kreeg by van een ryk rentenier eeu aanbod om zyn bijkaart voor f 101) te verkoopen, eu zoo geschiedde. Maar eeu dag later bleek liet dat die kaarten aau een verkeerd adres waren bezorgd en dat ze bestemd waren voor een naamgenoot die iu Den Haag een hooge positie bekleedt. Maar de ren tenier was evenmin bet eid om zijn kaart, als de ambtenaar om zijn geld af te staan. Laatstgenoemde vroeg advies van een advocaat, die ver klaarde, dat by zelfs met verplicht was zijn persoonlijke kaart weer af vrij ten. Maar dib doet hier niets ter za ken. Eerst zal ik mij tot bet leven van den Markies in Australië bepalen, waar van bier in Engeland weinig bekend is. Nog eens herhaal ik, dat ik elk woord met een bewij3 kan staven. De Markies kwam in bet begin van 1854 to Melbourne aan. Daar maakte hij een tijd lang groote bokkesprongen, verspilde veel geld en bezat in den zo mer van dat jaar zoo goed als niets meer. Toen beproefde bij zijn geluk in de goud velden van Ballarat, maar bet was met zijn geluk gedaan. Hij bad een anderen naam aangenomen en reisde onder dien zelfden naam naar Tasmania, bet zal toen ongeveer Juli geweest zijn. En te Hobart Town, zooals de stad vroeger heette, leerde hij de vrouw ken nen, ter wille van wie bij, ofschoon on wetend, een der wetten van zijn geboor teband verkrachtte. Hot geval wil, dat ik veel van die vrouw af weet; maar boe minder ik in persoonlijke bijzonderheden treed, boe beter bet is, anders mocht u mijn ver baal eens minder duidelijk worden. Het zal toch wel eens ruin of meer verward worden, maar ik wil mijn best doen bet zoo duidelijk mogelijk te ma ken als dit soms niet bet geval is, wilt gij wel zoo goed zijn er mij attent op te maken. De naam van die dame was Greenfield. Mevrouw Greenfield was we duwe en bad één kind, maar zij was, niet zooals gij misschim zoudt denken, rijk. De markies trouwde haar te Ho bart onder zeer bijzondere, en werke lijk verzachtende omstandigheden. Natuurlijk had bij al dien tijd een vrouw. Dat weet gij allen. Het is trou wens uit een andere bron voor dm dag getreden naar, welke bron ik de laatste uren gezocht heb. Zooeven keer ik van Lower Farm terug. Zijn eerste vrouw was in 1860 gestorven. Maar dit verzeker ik u, baar echtgenoot bad alle reden om te gelooven, dat zij gestorven was, voordat hij in 1854 mot mevrouw Greenfield trouwda Het was een feit dat Eliza Hunt in Juni van laatstgenoemd jaar tusschm leven m dood zweefde. Op een goeden dag, waarvan zij volgens de doktoren den avond niet meer beleven zou, schreef do oude hertog (ik bezit dien brief, mijn beer Cripps) met een eenigszins vergeef lijke voldoening aan zijn zoon, dat baar einde nabij was; in dim brief deed hij hem voorsitellen, die ongetwijfeld de woede en minachting van Lord Maske hebben opgewekt. De Markies had zicb nooit voor een godvruchtig man uitgege ven, maar zijn vader wed. Zij waren kwaad gescheiden en toornig verscheur de de zoon dm briefmaar ik lijmde de stukken aan elkaar en bewaarde ze waarom dat zal ik u voor bet einde van mijn verhaal verklaard hebben. Maske verscheurde dm brief dus. Maar dezelfde week trouwde bij krachtens dienzelfden brief. Ik behoef u dus niet te vertellen, hoeveel onaangenaamheden de volgende brief teweegbracht. De vrouw loefde, maar was nog ern stig ziek. Het paartje leef do gelukkig in Tas mania, totdat bun kind geboren werd, een foit dat de moeder het leven kostte en den markies bijna krankzinnig van verdriet maakte. Do markies stond be kend a.ls een gevoelloos man, maar ik weet, dat hij zijn tweede vrouw oprecht liefhad en zeer onder haar verlies leed. Een feit was het, dat hij bijna gek werd, in elk geval had de dood van zijn vrouw hem voor zijn gansche leven vei-bitterd. Hij bleef nu achter met twee jongens, de zuigeling en een sterken knaap, de zoon uit het eerste en wettige huwelijk van de moeder. Zijn eigen kind liet hij onder zijn naam inschrijven, wat hij, ware hun huwelijk wettig geweest, ook had gedaan; en, als me-n bedenkt wat hij wist, kon het huwelijk eigenlijk wet tig genoemd worden. Na dim tweeden brief, waarin stond dat Eliza Himt nog niet dood maar toch ernstig ziek was, had hij nooit meer iets van haar gehoord en wist dus niet of zij hersteld of dood was. Zij stierf eerst een paar jaar later, maar zij had even goed kunnen sterven, terwijl de tweede brief onder weg was, want deze werd een maand latei" geschreven en kwam eerst twee a drie maanden daarna aan. En dit ia een feit, dat wel de moeite waard is om in bedenking te worden genomen,1 zeido Dalrymple, zijn armen latende zakken en voor 't eerst een gebaar ma kend. „Hot is een mooi feit," stemde de heer Sellwood toe. „In een vuile geschiedenis!" zeide de squatter met zijn eigenaardig lachje. „Neen, dat is toch te sterk uitgedrukt. Denk niet, dat ik hiep ben gekomen om dm markies van Maske te verontschul digen, want het volgende feit is in 't geheel niet te verdedigen. Gij moet dan weten, dat de markies de meest vijandi ge gevoelens jegens zijn familie en in 't bijzonder jegens zijn vader koesterde. Toch i9 hier ook weer een excuus voor te vindende jonge man was hard behan deld en eigenlijk gedwongen geworden zijn eerste vrouw te verlaten. Waren zij bij elkaar blijvm wonen in Engeland

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1