De inneming van Omdurman. ver, waarop nog vyf schoten, in de andere band een vervaarlijk broodmes met bloed bevlekt. Pieterse was reeds dood, zoodat onmiddellijk alle zorgen aan vrouw Yan Gent werden besteed. Do politie was dadelijk met een verbandtrommel ter plaatse en spoedig daarop verscheen de politie-genees- heer, dr. W. Mees, die de halswonde zooveel mogelijk trachtte te stoppen. De verwonding van het meisje was niet gevaarlijk. Volgens verklaring der meisjes was de moordenaar het bed der slapende vrouw Yan Gent genaderd en nadat bij het meisje naar de voorkamer had gestuurd, heeft hij vervolgens vrouw Yan Gent in haar slaap in den hals gesneden. B(j het toebrengen dier wonde was ook het meisje, dat bij vrouw Van Geut te bed lag, gewond. De verminkte vrouw werd per rader brancard naar het gemeenteziekenhuis overgebrachtde geneesheer gaf wei nig hoop, wegens het ontzettende bloedverlies door de slagaderen, die in den hals waren doorgesneden. Als oorzaak denkt men aan minne nijd. Het lijk van den moordenaar werd naar het lijkenhuisje op de algemeene begraafplaats overgebracht. P. was gehuwd, doch van zijne vrouw ge scheiden. De revolver en het mes wa ren Vrijdagavond door hem gekocht. Brieven uit Berlijn. Particuliere correspondentie. De feestmaaltijd in het Palast Hotel. Berlijn, 1 Sepfc. 1898. Tot mijn groot genoegen kon ik gis teren constateeren, dat behalve de leden der vereeniging Nederland en Oranje", nog vele andere Hollanders te Berlijn van hun liefde voor Vaderland en Oran je blijk gaven. Op verschillende punten in de hoofdstraten wapperde het rood, wit en blauw lustig in den wind en eenige firma's hadden voor sierlijke' éta lages gezorgd. In de eerste plaats Wij- nanxl Focking in de Friedriehstrasse. De bekende kronings-ets van Dake in sm aak vollen lijst, die achter het winkelraam, te midden van heerlijke veelkleurige or chideeën prijkte, trok de algemeene aan dacht der voorbijgangers. Lange slinger-s groen en levende bloemen, waartusschen gloeilampjes, welke op bevallige wijze aan de pui bevestigd waren, voltooiden het aantrekkelijke arrangement. Ook de firma Micheis en Cie., zijde handelaars, hofleveranciers van H. M-, evenals Erven Lucas Bols hadden zich niet onbetuigd gelaten. Bij beide firma's kwam de buste der Koningin op een pië destal, versierd met de vaderlandsche kleuren, fraai uit tegen een donkeren achtergrond van waaiervormige palmen. De receptie ten huize van H. M.'s gezant jhr. mr. van Tets van Goudriaan, des namiddags om half zes, werd bijzonder druk bezochto.a. behoorden de beide Hollandsche professoren van 't Hoff en Dubois, de eerste versierd met het cere- kruia van de hoogste Pruisische orde „Pour le Mérite," het oud-lid van don raad van Indië Michielsen, de overste Bijvoets van den Indisch en geneesk. dienst, ue consnl-generaal A. George, en vele anderen tot de aanwezigen. Met een parelend glas champagne ver welkomde de gezant eiken nieuw aange komene en ongedwongen bewoog hij zich onder zijn gasten. Dat de Keizer pex-soonlijk een langdu rig bezoek aan den gezant gebracht had. waarbij hij hem meedeelde, dat H. M. de Koningin tot chef van het cavalerie regiment no. 15 iu Wandsbeck bij Ham burg benoemd was, zullen de lezers reeds uit telegrammen vernomen hebben. Des avonds om 9 uur vereenigden zich 38 leden en niet-leden der vereeniging „Nederland en Oranje", waaronder de leden van het gezantschap en do con sul-generaal in gaJakostuum, schitte rend van goud- en zilver borduursel in een keurig versierde zaal van het Palast Hotel aan een feestmaal. Onder de tonen van het oude Wilhelmus nam ieder zijn plaats :uui den mot levende bloemen ge tooid en feestelijken disch in. Nadat de eere-voorzitt-cr van de vereeniging, de gezant, een dronk had ingesteld op Z. M. den Keizer, nam hij kort daarop ten tweede male het woord. Zijne Excellentie sprak ongeveer al dus: Mijne Heeren „Hot tijdperk van de regeering van Koning Willem den Derde en van het daaropvolgend regentschap van H. D. doorluchtige Weduwe zal in de geschie denis des Vaderlands steeds als een hoogst belangrijk tijdperk beschouwd worden. „Gedurende 50 jaren van ongestoor- den vrede schreed het volk voort op den weg van ontwikkeling, welvaart en be schaving. Door de verbeterde levensom standigheden kwamen kunsten en we tenschappen tot nieuwen bloei en Klis ter. In Nederlandsch-Indië kon de hand having en do daarvoor onmisbare uit breiding van ons gezag natuurlijk niet zonder veelvuldige aanwending van wa pengeweld geschieden. Dit desniettemin was ook daar vermeerdering van handel, scheepvaart en verkeer, toenemende wel vaart der inlandsche bevolking, voort durende en beduidende verbetering der oeconomisclio organisatie dier heerlijke bezittingen, die volgens hot. dichtwoord van Douwes Dekker zich om den evenaar slingeren als een gordel van smaragd, de vrucht van eon met de ontwikkeling der dingen rekening houdend koloniaal beheer. „Menige wensch op sociaal en wetkun- dig gebied bleef echter nog onvervuld. Nieuwe behoeften des volks vroegen de aandacht der regeering. Dank zij het vooruitziund beleid van H. M. de Regen tes werd op staatkundig gebied reeds één der aldus opgerezen vraagstukken tot oplossing gebracht. Het Kiesrecht. Ook andere gewichtige regelingen kwa men op financieel en militair gebied tot stand. „Andere sociale vraagstukken van ern stige» en belangrijken aard zullen gedu rende de regeering, die heden aanvangt, bespoedigde behandeling vorderen. „Doordrongen van de gewichtige taak die Haai* is opgelegd, heeft onze geliefde Koningin Wilhelmina, de laatste telg nit het roemrijke huis van Oranjo-Nas- sau, die tengevolge van eene zorgvuldige opvoeding on door de liefderijke toewij ding Har er Moeder, wellicht meer dan een Harer Doorluchtige Voorzaten uit nemend is voorbereid voor Hare moeie- lijke roeping, zooeven de regeering aan vaard. „Naast het vertrouwen op den Al machtige en naast een vastheid van eigen overtuiging kan onze geliefde Ko ningin in blijde en donkere dagen op de onwankelbare trouw en liefde van Haar geheelq volk rekenen. Die steun zal Haar nooit ontbroken, want levendiger dan ooit beseft het oude volk van Nederland hoeveel het aan Oranje verschuldigd is. Beter dan ooit is Nederland er van overtuigd, dat één vaste band Vorsten huis en volk innig aan elkander verbindt. ..Het zijn gewichtige dagen die wij beleven, nu de erfgenaam van het Door luchtige Huis dat het Nederlandsche volk als onafhankelijk volk in 't leven riep en met dat volk, roem, goluk en lec-d gedurende meer dan drie eeuwen heeft gedeeld, de regeering heeft aan vaard. „Mijn lieeren, gelijke aandrang, ge lijke geestdrift voor dit heuglijk feit doortintelt ons gemoed en heeft ons he denavond aa,n dezen feestdisch vereenigd, om ten dage der aanvaarding der regee ring door het lieftallig vorstenkind, welles ontwikkeling tot de fiere vorstin van heden, wij met zoo innige aanhankelijk heid hebben gevolgd, gezamenlijk voor ons en voor onze kinderen de gelofte van onwankelbare trouw en onverbreek bare verknochtheid aan het- Huis van Oranje en aan de persoon van onze be minde Koningin plechtig te herhalen en te hernieuwen. Een iegelijk doe zulks in het innerlijk zijns gemoeds. En nu heft de bekers op, om die te ledigen op het welzijn en de gelukkige regeering van Hare Majesteit Koningin Wilhelmina, die God moge zegenen tot in 't einde Harer dagen. En nu stemt in met mij en met volle borst in den kreet„De Koningin leve, de Koningin leve, nog maals de Koningin levo Dat wij allen met geestdrift hieraan voldeden, kan men zich voorstellen. Niet minder groot was liet enthousiasme, töèii de gezantschapssecretaris jhr. mr. Sweerts de Landas Wyborg in welspre kende woorden hulde bracht aan Koning in Emma. In den vreemde opgegroeid, was niets Hare Majesteit te zwaar ge weest, om de moeielijke taak, die haar werd opgedragen, tot een goed einde te brengen. Zij maakte zich de landstaal beter eigen dan menig Hollander. Zelfs de edelste plant verwildert, wanneer haar geen trouwe zorg ton deel valt. Wij zijn daarom Koningin Emma grooten dank verschuldigd voor de oordeelkundi ge wijze-, waarop H. M. de opvoeding van Hare Dochter geleid heeft. Met den wensch, dat het Haar gegeven moge zijn. tot in lengte van dagen van do er kentelijkheid des volks en de liefde Ha rer Dochter de vruchten te mogen pluk ken, sloot de lieer Sweerts zijn rede. Er heerschte een bijzonder opgewekte en gezellige geest onder de dischgenoo- ten. welke niet weinig verhoogd word door de vaderlandsche liederen die con amorc gezongen werden. De feestcommissie, welke zich bijzon der veel moeite voor het welslagen van den avond had getroost, was zeer geluk- kig geweest in dc keuze dor liederen. Uit den rijken schat van vaderlandsche lie deren werd een greep gedaan en vijf uit verkorenen werden op geschept Hol- landsch papier gedrukt en in een bundel tje vereenigd, nl. het „oude Wilhelmus," „Wien Neerlandsch Bloed," „Zij zullen het niet hebben," „Ylaggelied" en „Een liedje van do zee." Was het „Liederenboek" een lust voor de oogen. niet minder was dit hot geval met het eveneens op geschopt Hollandsch papier gedrukte Menu. De kranige heral dische teèkening deed den ontwerper, den heer van Taack Trakranen, alle eer aan. In den loop van den avond stond de gezant nogmaals op en deelde den disch- genooten mede, dat het H. M. Koningin Wilhelmina behaagd had, de beide stich ters der vereeniging, de aanwezige hoe ren mr. Jansma van dei- Ploeg, kanse lier van het gezantschap en M. Cats, te benoemen tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, een mededeeling, clie door de aanwezigen met geestdrift werd ontvangen. Nadat de gezant do tafel had opgehe ven, bleef het gezelschap nog geruimen tijd in de aangrenzende zalen bijeen. Overal vormden zich vroolijko groepjes. Het eerelid mr. Jansma van der Ploeg was onvermoeid in net werven van nieu we ..zieltjes" voor do vereeniging en waarlijk hij had veel succes, daar staan de het feest 10 nieuwe leden tot de ver eeniging toetraden. Dc gezant, die zich met ieder op vrien delijke en joviale wijze onderhield, be hoorde tot de laatste gasten, die de feestzaal verlieten. En hiermede is onze feestviering af- geloopen. Wij moeten ons nu verder maar met de berichten uit de Holland sche couranten tevreden stellen. K. Sport en Wedstrijder Men schryft ons oit Amsterdam van Zondag De hedenmiddag gehouden wedstrij den waren aanleiding tot een ergerlijk schouwspel, een schandaal als tot beden niet op onze baan is voorgekomen, Meyers en Chinn zouden een revanche match rijden over 1 kilometer in 2 serieën en oen (zoo noodig) beslissing. Chinn weigerde eerst te rijden, indien hem niet f300 boven het gecontrac teerde bedrag werd uitgekeerd. Met disqoalificatie bedreigd startte hij om bijna onmiddellijk weder te stoppen, voorgevende eerst dat één der banden zijuer machine defect was, toen weder wegens een mankement aan oen der pedalen. Eiodelyk na drie kwartier tobbens kon worden afgegaan en de eerste manche werd door Chinn, de tweede door Meyers gewonnen. Eene finale was dus noodig en toen Meyers blyken gaf deze te winnen reed Chinn opzettelijk dwars tegen Meyers in. Deze tuimelde met een gevaarlijke salto-mortale iu het gras, doch be kwam geen letsel. Het publiek was zóó verontwaardigd, dat het Chinn met ijzeren stoelen, bierglazen en kogelflescbjes naar het hoofd wierp en eenigen wisten op het middenterrein te komen waar de unfaire Engelsch- man het hard te verantwoorden had. Het Dunlop team wist hem te be schermen en in de boxes te brengen. Meyers werd als winner aangewezen, Chinn werd gedisqualificeerd. Toen Meijers na zich verkleed te hebben weder op het middenterrein verscheen werd hij luide toegejuichtChinn werd niet meer terug gezien. De match Cordaog—Champiou over 100 K.M. had het volgende verloop. Champion werd 17 maal gelapt, de taaie Mathieu reed de 100 K. M. in 2 u. 8 m. 43 Vs sec. Wielernieuws. De quintuplet-Mulder behaalde te Berlijn wederom den eersten prys in een 1809 Meters (E. M.) wedstrijd met voorgift. Zjj ging daarbij van meet en bad 140 Meters in te halen. van don rechtervleugel op den vijand stootten, dio zich versterkt had tusschen do rotsen, op twee mijlen afstands van liet Engelsclie kamp, rondom den stan daard van den Khalifa, om den beslis- senden aanval te beproeven. 15000 Der- vishon vielen do Soedaneezen aan, die, gesteund door een Maxim-mitrailleuse, stand hielden, terwijl generaal Kitchener den linkervleugel en het centrum beval een omzwenkende beweging uit te voe ren. Tien minuten later, nog voor de Dervishen in hun aanval slaagden had den do Engelschen zich van de rotsen meester gemaakt. De rij and werd be stookt in eene vernauwing van het ter rein en neergemaaid door het kruisvuur van de artillerie en van de geweren. Het leger der Dervishen werd langzanierliaiid tot afzonderlijke groepen verminderd, en da grond, bezaaid mot lijken, in bur- noes gehuld, bood den aanblik van een veld met sneeuwvlokken bedekt. Als een der bizondere feiten wordt verhaald, dat bij een charge van lanciers, onderschept door de dichte massa der Dervishen, deze werd doorsneden, en met sabelhouwen en revolverschoten een weg door hunne gelederen werd gebaand. Luitenant Grenfell is gedood, vier officieren zijn gewond, 40 lanciers gedood of gewond. Op den rechtervleugel heeft de Egypti sche cavalerie den goheelen dag het hoofd geboden aan de ruiters van Bag- garos. Te 11£ urn- werd door generaal Kit chener een algemeen voorwaarts gecomr maudeerd. De overblijfselen van het le ger dei" Dervishen werd de woestijn in gedreven en hun tevens de terugtocht o pOmdurman belet. Met den zwarten standaard, op den Khalifa gewonnen, werd een uur later op Omdurman aan gericht, dat. te 4 uur bezet was. De Engelschen hebben 200 mam ver loren, de Dervishen duizenden. 150 ge vangenen zijn te Omdurman bevrijd. De macht- der Mahdisten behoort op het oogonblik tot het verledene. De Engelsch-Egyptische troepen heb ben Zaterdag slag geleverd tegenover de Dervishen en eene volkomen overwin ning op hen behaald. Aan den eigenlij ken strijd ging vooraf een bombarde ment van de Engelsclie kanonneerbooten. Het vuur daarvan vernielde, behalve do versterkingen op liet eiland Tuti en den rechteroever, ten deele den koepel van het graf des Malidis en de groote moskee van Omdurman. Onderwijl was generaal Kitchener met landtroepen tot op 14 mijl van Kerreri doorgedrongen, do voorposten van den vijand voor zich uit dringende. De strijdmacht van den Khalifa, geschat op 35,000 man, was ge legerd buiten Omdurman. Zondagmorgen is te Kaïro het volgen de telegram van den Sirdar Sir H. Kit chener ontvangen, waarschijnlijk gedag- teekend van Zaterdagavond. „De Dervischen lieten gisterenavond het Britsch-Egyptische leger ongestoord. Hedenmorgen vroeg deden de Dervishen. op ons een vastberaden aanval, na een zwaren strijd van ettelijke uren dreven wij ze om half negen des morgens terug. Ik gaf bevel tot den aanval op Omdur man en ontmoette opnieuw vastberaden tegenstand op mijn rechterflank. De Dervishen werden met zware verliezen teruggeworpen, hun leger onder persoon lijk bevel van don'Khalifa was om twee uur in den middag geheel verstrooid. „Ik nikte op en bezette Omdurman in den namiddag. De Khalifa is ge vlucht en wordt nu achtervolgd door ca valerie. „Het is onmogelijk reeds nu de lijst der ongevallen te geven, maar ik schat het verlies der Britsclie troepen op 100, die der Egyptische op ongeveer 200. jNeufeld, de Oostenrijker die door den Khalifa gevangen werd gehouden, is on gedeerd bevrijd. Het leger der Dervishen werd het eerst gezien door des morgens uitgezon den cavalerie-patrouilles. Het was in slagorde opgesteld over eene lengte van 4 mijlen. Ontelbare vanen wapperden in den wind boven de troepen, ruiterij en voetvolk, die krijgsliederen zongen. De Engelsclie infanterie nam nu stellin gen in buiten het kamp van Aguisa, met rechts van zich de Soedaneezen en daar naast de Egyptenaren. In de achterhoede vormden de Egyptische brigades de re serve. Te 71 uur in. den morgen verza melden zich do Dervishen op de hoogten, die het kamp beheersckten en rukten vervolgens in gesloten gelederen aan. Te 7.40 opende du Engelsclie artillerie het vuur, dat door het geweervuur dei' Der vishen beantwoord werd. De vijand rukte aan links van de En gelsclie linie en begon eon krachtigen aanval, die werd gebroken door een al gemeen vuren op de geheele Engelsclie Linie, hetwelk drie kwartier duurde. In dien tusschentijd inkten de twee reservebrigades artillerie tur ondersteu ning naar den linkervleugel. De Dervis hen konden nu niet naderen en deden een kloeken aanval op heb centrum, maar de cavalerie wist hen op een af stand te houden, waarna de Dervishen terugtrokken, liet veld met lijken bezaaid acn ter latende. De moed dezer barbaren was ongeioofelijk. De emir te paard en zijn vaandeldrager trachtten met ware doodsverachting voorwaarts te dringen en naderden zelfs tot op eenige honder den meters de vijandelijke linie. Kolonel Rhodes, broeder van Cecil Rhodes, die als Times-correspondent aan wezig was en verscheidene andera En gel sche officieren zijn gewond, een kapi tein en een luitenant gedood. Op het oogenblik waarop de Dervis hen terugdeinsden verliet het Engelsch- Egyptische leger het kamp, en rukte op Omdurman los. De brigades luidden juist de toppen der aan de Nijl grenzen de hoogten bereikt, toen de Soedaneezen GEMENGD NIEUWS De zaak-Dreyfus. Mevrouw Dreyfus heeft by den minister van justitie een aanvraag om herziening van het proces-Dreyfus ingediend. De ministerraad was tegen heden ochtend half tien bijeengeroepen om officieel te beraadslagen. Er is iu den raad een sterke meerderheid, bijna eenparigheid, voor de herziening. Het is Diet wavchjjnljjk dat het ministerie zal aftreden. Cavaignac heeft zijn ontslag inge diend, wegens verschil van gevoelen met de meerderheid van het fransche kabinet over de revisie van het pro ces Dreyfus. President Faure is Zondagmorgen naar Parys teruggekeerd om het be sluit behelzend het ontslag van minister Cavaignac te teekenen. De besprekingen tusschen den heer Faure, de ministers en generaal Zur- linden, doen vermoeden dat deze het ministerie van oorlog zal nemen. Generaal Sausiser wordt echter ook genoemd. In een scbryven aan den minister van koloniën vraagt Trarieux of deze het mogelijk gelooit het régime. p Dreyfus toegepast, nog langer vol ie houden, Gij kunt schrijft hij blijvende binnen den eerbied voor de wet, een lichamelijk en moreel lijden verzachten, waarvan wjj weldra niet zullen weten hoe do herinnering eraan nit te wisschen. De minister van oorlog heeft lang durige besprekingen gehad met Bris- son, bij wien vervolgens Sarrien en Bourgeois zich zyn komen onderhou den. De afgevaardigde Lazies verze kerde in de „Libre Parole" en zegt daartoe door den minister gemachtigd te zyn, dat Cavaignac meer dan ooit volkomen overtuigd is van de schuld van Dreyfus. Wat zijn meening om trent revisie aangaat, bepaalt de brief schrijver zich er toe als eigen con clusie te geven, dat dus de minister die nooit zou aanvaarden. In de „Anrore" een artikel van Clémenceau over het „ultra-geheime" dossier. Wanneer men daaraan raakt zoo heeft de minister Billot hem vroeger laten zeggen dan is bet oorlog. Allons done! meent de schrij ver en komt tot de slotsom dat dit „ultra-geheime" even weinig waarde kan hebben als het geheime. Daar nevens een heftig woord van de Pres- sensé, (geschreven voor de ont slag-aanvrage van den minister) opkomende tegen het denkbeeld dat Cavaignac op eigen boutje eeD revisie zou ondernemen. Hij is Diet de man daartoe, te verdacht zelfs, als hy er recht toe had. De revisie, de wettige en onmiddellijke revisie, de revisie in bet volle licht, met alle waarborgen der wet, is noodig be sluit de hartstochtelijke pleiter, eu in afwachting van het nabyzynde oogen blik waarop alle verantwoordelijkhe den zullen aangetoond zyn en de af wikkeling der zaak beginnen zal, is schorsing der bedrogenen of med(. plichtigen noodzakelijk, inhechtenis neming der ware misdadigers en in vrijheidstelling van kolonei Piquart, Niets meer, maar ook niets minder. Kolonel Henry. Zondag is kolonel Henry te Poigny begraven. Een reusachtige menigte volgde den lijkstoet. Een van de krauseD. voor den lijkwagen uitge- drogen, droeg tot opschift„Een vriend van Frankrijk". Aan het graf hield dokter Renaudin eene toespraak. President Mac Kinley. President Mac Kinley heeft te Cleveland een alles behalve rustigen vacantietijd. Door het volk is bij uit gejouwd omdat hij weigert Alger weg te zenden. Men vertelt er nu by, dat by de deur van het huis waar hy vertoeft, een vrouw in hech tenis genomen is, die met een mes gewapend was, eu bedreigingen uitte tegen den President Het mensch moet krankzinnig zijn. Eu nu heeft hy ook bezoek gehad van rechter White, die verzocht, zijn benoeming tot Amen- kaansch gemachtigde in de commissie voor het vredesverdrag in te trekken, daar hy het met de politieke gedrags lijn, die de president verlangt, niet eens is. Rouzen-telescoop. De reuzenkijker, het denkbeeld van den afgevaardigde Deloncle, die de groote clou van de Wereldtentoon stelling van 1900 te Parijs zal vor- meu, zal in grootte alle bestaande kykers overtreffen. De vervaardiging hiervan is een zeer moeilijke taak ge weest. Reeds het maken van den grootsten kijker die thans bestaat, die van de Yerkes-sterrewacht te Chicago, welks doorsnede 1 M. eu welks lengte 19 M. bedraagt, heeft zooveel arbeid en inspanning gekost, dat men aan het gelukken van de vervaardiging van deu Paryschen kyker twijfelde. De reuzen-verrekijker die tyden de industrie-tentoonstelling te Treptow nabij Berlijn werd opgesteld, kwam niet tijdig gereed en ernstige weten schappelijke waarnemingen jheeft men er tut nu toe niet mede gemaakt. De lens van den kijker zal 1.10 M. in doorsnede groot zyn. Zij is echter nog niet afgeleverd. De leus van den Paryschen reuzenkijker zal een door snede van 1.25 M. hebben. Het Bel gische tijdschrift Ciel ei Terre bevat een verslag van een bezoek aan de werkplaats van den Paryschen opticus Gautier, waar de reuzenkijker wordt vervaardigd. Do eigenlijke kijker wordt 60 M. lang en is onbewegelijk. Up een reeks in den grond gemet selde fundamenten ligt de koker hori zontaal. Aan 't eene einde bevindt zich het oculair, waar het oog van degenen, die zich van het werktuig bedienen, wordt voor geplaatst en op welke piaats ook een photografiscüe piaat kin worden aangebracht; aan de andere zyde het reusachtige objec tief. Hiervoor zyn twee lensen be stemd, welke op balansen rusten, welke veroorloven, dat men ze ge makkelijk met elkaar kan verwis selen. De een is voor dadeiyke waarne mingen, do andere voor puotografische opnamen bestemd. De lensen zijn van hetzelfde materiaal, maar van verschillende krommingsradius, zoodat de eene de gele, de andere de violette stralen van het beeld in één punt vereenigt. De mogelijkheid om, ondanks den vasten stand van den kyker toch verschillende punten aan den hemel te bezichtigen, wordt verschaft door een spiegel, die op zekeren afstand van net objectief eon vaste plaats heeft, doch om twee loodrecht ge plaatste assen kan draaien. Deze spiegel is het voornaamste deei van de constructie, daar van zijn vlekkeloos geslepen oppervlak de dui delijkheid der beelden minstens even veel afhaugt als van de zuiverheid der lensen. Twaalf glasblokken moesten gegoten worden voor men een bluk had, dat zoo gelijkmatig was, dat daar uit de spiegel kon worden gesneden. De spiegel is een glinsterende schijf van 2 M. doorsnede eu 30 cM. dikte. Het gewicht bedraagt 3600 KG. Het beweegbare voetstuk, dat den spiegel draagt, weegt met dezen samen 14 ton. in Haarlem tegen de vrijlating van den jongen van Gulpen, die door de Rechtbank was bevolen. Yan Gulpen blyft derhalve in voor- loopige bewaring. By de sportbetooging dezer dagen in de residentie te houden ter eere van de inhuldigingsfeesten van Hare Majesteit Koningin Wilhelmina zal hèt kader der d.d. schutterij alhier, ook optreden en eene colonne geweer uitvoeren. Het verdient melding dat dit kader daarby de eenige vertegen woordiger is van dit wapen, zoodat de uitnoodiging tot deelneming wel als eene ouderscheiding mag worden Hillegom. De gemeente-belasting (Hoofdelijke omslag) zal alhier vuor 1899 met 20 pCt. verhoogd worden. Reeds gisteren kon men hier ter stedo opmerken, dat de kroningsfees ten te Amsterdam op handen zyn. Stil was het den geheelen dag in de stad. De rijtuigen, fietsrijders en wan delaars, dio zich op een mooien Zon dag door Haarlem en Omstreken be wegen, waren thans naar de hoofdstad des rijks vertrokken, om de aldaar aangebrachte versiering in oogen- schouw te nemen. De H. S. M. liet niet minder dan 8 extratreinen in de richting Amsterdam Ioopen, waarheen van Haarlem uit ongeveer 5000 per sonen vertrokken. Ook hedenmorgen was het verkeer in die richting zeer druk. Door het inleggen van verschillende extratrei nen, was het evenwol mogelyk de trei nen zonder onregelmatigheden op de volgens dienstregeling aangegeven tijd stippen te doen 'vertrekken,'uitgezon derd den eersten trein, die te 6 inplaats van te 5 uur vertrok. Yele inwoners, blijkbaar bevreesd voor de groote drukte, die aan het station zou bestaan, hebben het wisse voor het onwisse genomen, eu zijn per rytuig naar Amsterdam vertrokken Reeds by het aanbreken van den dag was het vervoer langs den straat weg groot. Honderden rijtuigen, wiel rijders en wandelaars bewogen zich iu de richting van Amsterdam, terwyl nog onophoudelijk vele belangstellen den daarheea trekken. Op het traject Haarlem—Amster dam moesten reeds Zondag10 extra- treinen ryden. Door den agent-rechercheur Misset is proces-verbaal opgemaakt tegen H. C. v. G., bu'svr. van H. J., bier huishoudster, wonende Jansweg no. 16 ter zake het verkoopen en toedienen van sterken drank in het klein, zon der de daartoe veréischte vergunning. Naar w^j vernemen heeft het Hof te Amsterdam zich vereenigd met de bezwaren van den officier van justitie Jöloemendaal. Inliuldigingsfeesten. Yervolq.) Aan de in ons vorig nummer ge noemde spelen onder leiding van de heeren Martin Zonea, werd door circa 800 kinderen deelgenomen, ter wijl voor de overige gedurende dien tijd een poppenkast werd vertoond. Er waren niet minder dan 36 spelen, torwyl voor ieder spel 3 prijzen wa ren uitgeloofd, zoodat 108 kinderen met een prys huiswaarts konden kee- ren. De spelen eindigden met de be storming eu inneming van Tjakra Ne gara. Deze poeri was door de heeren Martin zeer aardig opgesteld on weer gegeven. Nadat de plaats, waar Toe koe Oemar zich ophield, door de jeugd was gebombardeerd met ballen en serpentines, stormden zy op een sigDaal van den heer J. Martin onder luide bijvalsbetuigingen der omstan ders, de vesting van stevig papier vervaardigd, binneD, die hieraan geen weerstand kunnende bieden, in een oogwenk aan flardeD op Gen grond lag. terwijl Toekoe Oemar door de kleinen werd omringd en gevangen genomen. Eeu hunner ging zelfs nog verder en trok Toekoe Oemar het masker van het gelaat. Hiermede eindigde dit spelletje, dat wederom een blijk geeft, hoe de heer Martin op alle mogelijke wijzen de kleinen weet te arauseeren. Te ongeveer 4 uur waren deze spe len geëindigd, waarna de prijzen wer den uitgereikt. Alvorens hiertoe over te gaan zongen de kinderon nog eenige liederen, waarop de heer C. J. de Becker, oud-onderwyzer, eene van vaderlandsliefde getuigende toespraak tot de kleinen hield, waarin hij hen opwekte tot liefde on trouw voor onze jeugdige Koningin. Spr. sloot zijne toespraak met eene driewerf„Lang leve onze Koningin en eeD „Lang leve onze Koninginne Moeder", waarmede door alle aanwezigen luide werd ingestemd, waarna zy een „Lang leve meester Boeker," aanhieven. Intus- schen werd door eenige dames den Burgemeester als blyk van sympathie een eigenhandig vervaardigde krans aangeboden, welk geschenk onder luid gejuich werd aanvaard Ook de heeren Bornwatèr en de Becker wer den met een krans versierd. Hierna werden aan de kinderen de verschillende zeer doelmatige eu fraaie prijzen ter hand gesteld. Nadat aan alte kinderen nog een krouiogsbeker ais aandenken was overhandigd, gin gen zij, zeer voldaan, onder geleide hunner onderwijzers en onderwijzeres, huiswaarts. Des middags werden onder een luid „hoera" der jeugd door eenige particulieren enkele miniatuur-ballon- ueijes opgelaten. Des avonds was het feest voor de grooten. Te S uur was bet reeds stamp- en stampvol in het park, dat met lam pions en vetpotjes verlicht, een fan- tastischen aanblik opleverde. Ook de verlichting van het tegenover gele gen park „Duin en Daal" was zeer te roemen. De feestelijkheid werd geopend met eene muziekuitvoering door het Haar- lemsch Muziekkorps onder leiding van den heer C. P. W. Kriens, die voor deze gelegenheid een zeer mooi programma had samengesteld. De verschiller de nummers o. a. Grande Fantaisie sur des motifs de l'opóra „Faust"; <ic Oaverture „Les clocues de Corneville" en andere wer den zeer goed gespeeld en luide toe gejuicht. Te 10 S uur was deze mu ziek u-tvoeriug afgeloopen, waarna het bal-champêtrc, eveneens onder leiding van den heer Martin, een aanvang nam. Het bal dat door den Burgemeester en zyne echtgenoote geopend werd, was zeer geanimeerd en duurde tot laat in den nacht voort, waarna men al zin. ende huiswaarts trok. Den ge heelen dag, die door buitengewoon mooi weder werd begunstigd, heerschte er een prettige stemming. De feest vreugde werd geeu enkele maal ver stoord. Wy durven dan ook gerust zeggen, dat de feestcommissie alle eer van haar werk heeft eu dezen dag voor oud en jong, arm en ryk tot een waren feestdag' heeft gemaakt, die by velen nog lang in herinnering zal blijven. Een woord van dank aan den Bur gemeester, die den geheelen dag op net terrein aanwezig was, aan de leden der feestcommissie, aan de dames die zoo bereidwillig waren hare mede werking te verleenen, alsmede aan ieder, die tot het welslagen van dit feest heeft medegewerkt, mag hier voorze ker niet achterwege blyven.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2