Es liiiislee» te Amsterdam. Feest op Meerenberg. Ook te Meerenberg zijn de feestdagen niet ongemerkt voorbijgegaan. De festiviteiten begonnen den 31 sten Aug. met godsdienstoefeningen in de Protestantsche en Roomsch-katholieke Kerk. Door de zorgen van den logenees- heer-directeur en zijne echtgenoote, was niets onbeproefd gelaten om den lijders van Meerenberg eenige feestdagen te bezorgen; alles was beproefd, om ook hen te laten feestvieren. Tijdens den historisclien optocht te Haarlem kwaanen des namiddags een vijftal omnibussen, waarin, een groot ge tal patiënten van allo klassen naar Haar lem gereden, om den optocht te kunnen zien voorbijtrekken, hetwelk dan ook tot aller genoegen plaats had. Het feestprogramma gaf drie dagen voor feestviering aan. 1 September begon men dus op nieuw. Des middags te 12 uur waren in de Groote Beukenlaan, bezijden het in aan bouw zijnde Zusterhuis, reusachtige ta fels aangericht en kwamen alle patiënten bij elkander om hier in de open lucht aan dezen gezamenlijken feestmaaltijd deel te nemen. Het was een eigenaardig gezicht, in die Groote Beukenlaan, al die menschen daar te zien, zingende opgewekte kro- ningsliederen onder begeleiding van Mee- renberg's fanfarekorps, dat in heldere matrozenkleeding opgewekte muziek liet hooren. Met welwillende medewerking van de dames der N. H. vereieniging „Meeren berg," hadden mevrouw Van Deventer en vele zusters de taak op zich genomen voor de bediening en versiering dor ta fels te zorgen en mochten dan ook de voldoening smaken allen msopgewekt gelaat aanwezig te zien. Des namiddags werden alle werklie den der stichting met hunne gezinnen feestelijk onthaald en des avonds had de illuminatie in het park en gondel vaart op het meer plaats. Alles was des avonds helder verlicht. Het meer was geheel omzoomd met licht en op liet water zag men een reusachtige zwaan, geheel versierd en vellicht, waar in zacli het muzieltkorps bevond, dat zij ne opwekkende tonen over het water hooren deed. Dr. Van Deventer, dien dag door H. M. benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw, nam ook voortdurend aan de feestvreugde deel. Zijne woning was schitterend verlicht en eveneens het omliggende terrein. Het gansche gesticht was op de been. De groote lanen, de rijwegen, do wandelpaden, alles schitter de van de heldere lichtjes en overal zag men groepjes menschen, 't zij bezoekers, 't zij patiënten. Het weer was dien avond schoon en niets werkte schadelijk om de goede stemming of de algemeene feestvreugde eenigeimate te verstoren. Den volgenden dag hadden er volks spelen plaats, waarna feestelijk onthaal der kinderen. Aan verschillende patiën ten konden prijzen worden uitgedeeld en de glans van vergenoegdheid, die op ieders gelaat te lezen was, getuigde, hoe zij zich amuseerden. Toen daarop nog, evenals de vorige dagen, een optocht door de heide gestich ten en het park plaats had, waaraan alle patiënten in de grootste orde deelnamen, mot het fanfarekorps aan het hoofd, toen men daar dien langen sleep zag voorbij trekken, uit honderden personen be staande, moest men wel den indruk krij gen, dat al werd overal met blijdschap en vreugde feest gevierd ter eere van Ha,re Majesteit, hare ongelukkigste en hulpbehoevendste onderdanen, hier aan wezig, ook daaraan volop hadden mee gedaan. Zandvoort. Aangekomen badgasten 0. Waldbausen, Essen, 3 pers. E. Waldbausen, Essen. Mevr A. Magnus, Berlijn, 3 pers. B. Cassirer. Berlijn, 2 pers. Mevr. M. Schmidt, Darmstadt. Dr. F. v. Schubert—Snldern, Weenen. Mevr. Dr. v. Schubert—Suldern, Dresden. Allen Hotel d'Orange. Freule 0. J. v. Breugel, Utrecht. Poststraat D 22. IJmuiden. Ten einde ook de minder met aard sche goederen gezegenden ook opge ruimd het inhuldigingsfeest te doen meevieren had do feestcommissie alhier aau ruim twintig huisgezinnen een gave ter hand gesteld. Zondag kwam hier de Engelsche stoomboot Victoria binnen met een zeventigtal reizigers, die met dat vaartnig een rondreis maakten en nu in Amsterdam de inhuldigingsfeesteu komen bijwonen. 151 GEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de copij niet aan dm inzender terug- gegeven. M. d. Red.! Vriendelijk verzoek ik u onderstaand als antwoord op het ingezonden stukje van „Een Bemerker," voorkomende in uw nummer van 31 Augustus jl op 'té nesmem. Het is mij uit uw antwoord op het door mij geschreven ingezonden stukje nog niet gebleken, dat de draagster van de Nederlandsche Koningskroon inder daad gediend1 is met een reclame walké, nu ja, aan het oog van de wereld die nen moet óm H. M. te huldigen, maar inderdaad de bedoeling heeft om de bijzondere aandacht te vestigen op de in de kroegen voorhanden zijnde alcohol houdende dranken. Gelukkig ziet gij dit zelf in; aan uw verklaring dat er kroeghouders zijn die met tegenzin sterken dranken verkoopen, en dus begrijpen dat het algemeen be lang niet gediend is met den drankver koop. Overigens meen ik, dat het voor u van geen belang zal zijn indien ik mijn naam bekend maak, daar het alleen om de zaak, niet om de persoon te doen is. Dankzeggend voor de verleende plaats ruimte, EEN OPMERKER. De eigenlijke feesten zjjn heden morgen aangevangen met de uitrei king van een feestgave aan niet min der dan zes-en-zeventig-duizend kin keren van de lagere scholen. Zij bestond uit een verzilverde me daille aan een oranjelint in een pas send doosje met de beeltenis der Koningin aan de eene en een allego rische voorstelling van de Nederland sche Maagd aan de andere zijde; voorts ontvingen de kinderen een fraai bord van roomkleurig aardewerk, keu rig versierd met symbolische voor stellingen. De kinderen van de openbare lagere scholen le en 2e klasse en daarmee gelijkgestelde bijzondere scholen ont vingen nog versnaperingen, bestaande uit de z.g. Amsterdamsche korstjes eu limonade. Na deze uitdeeling hadden zij den geheelen dag vacantie. Intusschen was iu de straten de drukte al aangevangen. Amsterdams burgerij had zich nauwelijks de oogen uitgewreventoen er al duizen den per spoor van elders waren aan gebracht. Elke trein bracht feestgan gers aan en wanneer men nagaat, dat er zonder ophouden uit verschil lende richtingen aankwamen, kan men zich een denkbeeld maken van de raenschenmassa, die aldus over onze feestvierende stad werd uitgestort. In den morgen verspreidden zy zich nog door de stad om de versieringen te bewonderen maar naarmate het uur van de aankomst van Hare Majesteiten naderde, hoopte zich de menigte voort durend meer op in de buurt van het station Weesperpoort. Het was er vol, propvol, onbeschrijflijk vol, maar de feeststemming, waarin de Amster dammers reeds de laatste dagen hadden verkeerd, handhaafde zich ook tbaDS. Daar op eens, na lang geduldig wachten, voorspelde een beweging die door de menigte ging, als een rilling over een watervlak, dat Hare Majesteiten de Koninginnen waren aaugekomen. Het was ruim kwartier over tweeën. H. M. Koningin Wilhelinina was gekleed in een witte robe met witten noed, de Koningin-Moeder droeg een lilas hoed en robe van dezelfde kleur. Hare Majesteit werd ontvangen door den Commissaris der Koningin van Noord-Holland, mr. G. van Tien- hoven, de Gedep. Staten, den Griffier, den Burgemeester van Amsterdam met de Wethouders en den Secretaris, is, terwijl zich in de Koninklyke ont vangkamer bevonden,de leden van den Gemeenteraad van Amsterdam, tal van rechtelijke ambtenaren uit Am sterdam, de Directeur en Comman dant der Marine in de Directie Am sterdam, de bevelhebber der le Mili taire Afdeêling, de Commaudant. van de le Divisie Infanterie, de Plaatse lijke Commandant en de Commandant der Schutterij en het Centraal-Comitó voor de feestelijke ontvangst van H. M. de Koningin te Amsterdam. Door uitbouwirg is de le klasse wachtkamer' die <r de ontvangst van H.M. moest di nen bijna voor de helft vergroot. De stofteering dezer ver- groote zaal moest met het oog op de vele autoriteiten, (pl. m. 300 perso nen) die daar aanwezig zouden zyn, zoo eenvoudig mo/elyk geschieden. Meubels, zooals aftls ka ten, buffet ten, sofa's enz. enzkonden dan ook niet geplaatst worden. De wanden zyn bedoekt met een effen groene moirée stof, die met eenvoudig goud passeraent is afgezet. Do ramen, zoowel die naar de ach terzijde als naar het front, zyn be hangen met zware gordijnen van don ker rood fluweel, die eveneens met goud passement omzoomd zyn, terwyl de vloer be Vekt is met echte smyr- naasche tapijten van groote waarde. De eenige meubelen, die behalve twee spiegels van eenvoudig zwart hont vervaardigd, in het vertrek zyn geplaatst, bestaan uit eenige kostbare zitmeubelen, welke uitsluitend voor HH. MM. zyn bestemd. De hoofdversiering der zaal bestaat uit een prachtige collectie levende planten, die in de hoeken en aan den ingang aangebracht, aan het statige eenige levendigheid geven. Zoo wor den de hoeken gebroken door palmen groepen waaronder booinen van 3.75 M. hoog terwijl ter halve hoogte van de colonnes, die zich in het midden der zaal bevinden, verguld vlechtwerk is gemaakt. Eu iu deze manden bevinden zich fraaie bloemen, dié tot boven aan het plafond op klimmen. Tot zooverre wat betreft het inwendige der ontvangzaal. Heeft men hierbij naar eenvoud gestreefd, het uitwendige kan in den volsten zin des woords koninklijk genoemd wor den. De decoratie aan de deur, die toe gang verleent ran het jierron naar de receptiezaal, bestaat uit eed z.g. ko ninklijkenmantel. Bovenaan is de ko ninklijke kroon geplaatst, en uit deze kroon ontwikkelt zich een rood fluweel doek, dat in statige plooien nederhaDgt, en verder met hermelijn omzoomd en met zwaar goad passement afgeaet is. Links en rechts wordt de mantel ge dragen door koninklijke standaarden, en de geheele decoratie lost zich ten slotte op in twee reusachtige palraeu groepen. Onnoodig te zeggen dat zich hieronder zeldzame en kostbare exem plaren bevinden. Enkele hebben een hoogte van 5 M. en zijn hiertoe op zettelijk uit Frankrijk aangevoerd ge worden. Het gedeelte van het perron vanaf het rytuig tot aan de wachtkamer, is evenals de vloer der wachtkamer met tarksche en smyrnasche tapijten bedekt. Een tweede ring planten ter linker en rechter zijde geplaatst, ont trekt dit gedeelte geheel aan de oogen van het publiek. De decoratie aan den ingang der zaal is in overeenstemming gebracht met die van het perron. Dedraperiën volgen in hoofdzaak de lyuen van het gebouw, en worden hier en daar al leen door wapenschilden en tropbeëen gebroken. Ten einde H.M. reeds da delijk een vry gezicht op de versierde stad te geven, is elke overdaad van drapeering als anderzins vermedeu. De geheele versiering, zoowel van het in- als uitwendige der ont vangzaal, is ontworpen en uitge voerd door de firma Yos en Le Grand, die by alles en voor alles er zooveel mogelijk naar gestreefd heeft het z.g. behangerswerk te vermijden. Voegen wy er ten slotte aan toe, dat deze firma de levering der planten en bloe men aan de firma Groenewegen heeft opgedragen, die aan het in haar ge steld vertrouwen ten volle beaut- woordde. De Commissaris der Koningin iu deze provincie, mr. G. van Tienhoven, ontving Hare Majesteit met de vol gende woorden Mevrouw. „Nu Uwe Majesteit het grondgebied van Noord-Holland weer betreedt, voor het eerst na het van Hare vaderen geërfde gezag over dezen lande te te hebben overgenomen uit handen van Hare Koninklyke Moeder, die geheel Nederland in deze dagen met gevoelens van eerbied en dankbaarheid aan de zijde van Uwe Majesteit be groet, en alvorens Uwe Majesteit Haren plechtigen intocht aanvangt in de hoofdstad des Rijks om aldaar te midden der vertegenwoordigers vau het Nederlandsche volk aan Haar gezag zijne grondweitige wy.ding te geven, worde het a*n Gedeputeerde Staten van Noord-Holland vergund aan Uwe Majesteit een oprecht eu welgemeend welkom in deze provincie toe te roepen. Dat welkom moge aan Uwe Majes teit tot getuigenis strekken van de hechtheid der banden, welke in dagen van zwaren en hachelyken stryd'Voor vrijheid en onafhankelijkheid gelegd, reeds meer dan drie eeuwen de ver schillende deelen van dit gewest aan Uwer Majesteits hoog geslacht ver bonden houden, cd tot gelofte tevens dat Uwe Majesteit onder alle omstan digheden in lief en by leed op de ge voelens van trouw en aanhankelijkheid van Noord-Hollands bewoners zal kunnen rekenen. Ik acht het mij een voorrecht als eerste staatsdienaar in de provincie daarbij te mogen voegen de verzeke ring, dat die gevoelens niet het raiust. levendig zyn bij allen, die in hooge of lage betrekking met my ambtelijk geroepen zijn het regeeringsgezag van Uwe Majesteit in dit gewest te die nen en te steunen. Met de bede aat God Uwer Majesteits Regeering tot heil van den lande lang en gelukkig doe zyn, bieden Gedep. Staten van N. Holland op dit voor hen en voor my onvergetelijk oogenblik Uwe Ma jesteit tevens aan de betuiging van eerbied eu hulde voor Haar persoon en de verknochtheid aan Haar Huis, waarin dit gewest, evenals geheel het vaderland alt yd het aloude Stamhuis van Oranje hoopt te eeren". Vei volgens nam de burgemeester van Arasterdam, de beer Veuing Meinesz het woord en sprak Hare Majesteit de Koningin aldus aan Mevrouw. „Het bestuur van de hoofdstad des Rijks, door de Grondwet als plaats aau- gewezen waar Vorst en Volk weder- keerig beloven de rechten van ouder- danen en Kroon te willen handhaven, heet Uwe Majesteit hartelijk welkom, nu Zij, na het bewind te hebben aan vaard, herwaarts komt om die plechtige handelwijze te verrichten. Een zware last rust, thans op de schouders van Uwe Majesteit, maar door eene zorg volle Moeder is Zij op zoo uitnemen de wijze voorbereid om dien te torsen, dat het Nederlandsche Volk in het algemeen en de inwoners dezer ge meente in het bizonder met eerbied naar Uwe Majesteit opzien in het volle vertrouwen, dat hunne rechten en het Vaderland veilig zullen zyn onder Hare hoede. Dat vertrouwen zal onge twijfeld in deze dagen zich alom openbaren door het uiten van den hartgrondigen wenseh, dien ook wy alhier luide doen weerklinkenLang leve de Koningin I" Niet lang na aankomst begaven Hare Majesteiten zich in het voor Haar bestemde, met acht paarden bespannen, galarijtuig en zette zich de stoet, waarvan wij de samenstelling reeds vroeger hebben meegedeeld, stapvoets in beweging. Langs den geheelen weg begon er nu eene doorgaande ovatie van hoera- roepen, zwaaien met hoeden, 2akd ken, parapluies en stokken. Geèn oogenblik verzwakten de betuigingen van enthousiasme voor deze jonge Vorstin, die met een vriendelijken glimlach op het gelaat boog en groette naar alle kanten. Niet de minst luide jubelkreten weergalmden uit het leger van werklieden, 50^0 man sterk, dat zich als deputatiën van 15 vereeni- gingen, met muziek en banieren langs den te volgen weg had opgesteld. De weg van den stoet was, naar men weet, brug Weesperpoort, Sar- phatistraat, Hoogesluis, Sarphati- straat, Frederiksplein, Utreehtsche- straat, noordzijde van de Heeren gracht, Tborbeckepleiu, Heerengracht, Vyzelstrantbrug, zuidzijde van de Heerengracht, Leidschestraat, noord zijde van de Keizersgracht, Raad huisstraat eu Dam. Onmiddelyk na aankomst betraden Koningin Wilhelmina en Hare Moe der het balcon. Intusschen waren infanterie en politie, die den Dam afzetten, ingerukt, zoodat van alle zyden een groote mensehenmassa voornitdrong op het groote plein eu Hare Majesteiten luide toejuichten. Hedenavond wordt aan de deel nemers van bovenbedoelde deputatiën der werkliedenverenigingen en hunne vrouwen een feestavond verschaft in vier schouwburgen. Dinsdag begint de dag metkoraal- muziek van vyf kerken, van zeven tot acht uur; te elf uur heeft de in huldiging plaats, van halfdrie tot vier uur de groote ryroer door d8 stad en des avonds weder een rijtoer door de geïllumineerde stad. In het Kon. Paleis op den Dam zjjn met het oog op het verblijf van H.H. M.M. de Koninginnen enkele veran deringen aangebracht. Wanneer de Koningin het Paleis is binnengetreden begeeft H. M. zich onmidlellyk langs de koninklijke trap naar de balkon kamer, waarva- de ramen, die uitzicht geven op de onde vierschaar, zjjn voor zien van groote spiegelruitenter ver vanging van do oude kleine ruitjes die er te voren in waren. Door deze ramen heeft men het gezicht op de nieuwe deuren van de groote zaal, of juister, op de oude, maar sedert niet meer gebruikte deuren. De oorspronkelijke deuren van gesmeed koper vervaar digd, waren vroeger geverfd, gezand en gewit en in den muur verborgen, waarop houten deuren in de plaats gesteld, werden. Deze deuren zyn nu weer verwijderd, terwyl de koperen in hun oorspronkelijken staat zyu teruggebracht en met spiegelglas af gesloten. Nadat H. M. zich op het balkon zal hebben begeven trekt zy zich terug iu baar particuliere ver trekken, van welke we de salon, de z. g. van Speykzaal hebben kunnen bezichtigen. Deze salon, waarvan de wanden zyn behangen met roode, ge streepte zyde, waaronder een laiu- briseenng van geschilderd marmer, is gemeubeld in den sty 1 Lodewjjk XIV. Stoelen en sofa's wit met goudenmot zittingen en ruggen van roode gebióeinde zijde. De mot rood peluclie bekleede tafel heeft een raud van eikenhout, die met koperen en zilveren ornamenten is ingelegd. Een schrijftafel van ebben hout en enkele eikenbouten waad- tafeltjes voltooien het ameublement. Aan de zoldering, die boogvormig is en versierd met symbolische voorstel lingen van den bouw vau het Paleis, i hangt een kolossale bronzen kroon, waarin, zooals trouwens overal iu het gebouw, slechts kaarsen gebrand worden. Alleen maakt hierop een uit zondering de groote zaal die mot petroleumlampen wordt verlicht. Aan den grooten wand is opge hangen een reusachtig schilderij, door don kunstschilder J'. J. Eeckhout iu 1835 geschilderd en waaraan do zaal ook haar naam van Speykzaal heeft ontleend. De sehildery stelt voor hei oogenblik waarop van Speyk de lont in het kruit werpt. Ter yeriieerlyking van dit feit heeft de heer J. H. Bur- lage in 1850 de volgende dichtregelen geschreven, die op een vergulde plaat boven de sehildery zyn aangebracht: Aan Amstels burgerwees, wiens ridderlijke hand Voor de eer van Vorst en Nederland De lont sloeg in hel kruit ten koste vau zyn jéveo, Aaa hem die Neerlands vlag, ge schonden en verscheurd Aan de overmacht niet veil kon geven Dan in zyn bloed gekleurd. Van Speyk heeft trouw tot in den dood Eu trouw aan 't kleed als kind ge dragen, Zyn vlag by 't laatst vaarwel gedoopt in zwart eu rood En zoo den euvelmoed in 't aange zicht geslagen. Toen was de driekleur 's vjjands buit, Half rood geverwd in bloed, half zwart gebrand in 't kruit. De beide kleine wanden zyu ver sierd met kolossale wit marmeren schoorsteenmantels, waaraan ryk ge beeldhouwde friezen van den beeld houwer Arthur Quellinus. Boven de beide schoorsteenmantels zyn opgehangen reusachtige schilde ryen, geschilderd door Ferdinand Bol en door Govert Flinck. Wat ze voor stellen bljjkt duidelijk uit de er onder geschreven vierregelige versjes. Dat onder het eerste luidt Fabricins houdt stant in Pyrrhus (legertenten, Het gout verzet hem niet door (schandelijke zacht, Noch elefants gebriesch, en felle (dreigementen Zoo zwicht geen man van Staet voor (gaven nog gerucht. Onder de schilderij van Govert Flinck staat: Op 's Burgemeesters wacht magh (Rome veiligh slaepen, Als Markus Kurius het aengeboden (gout Versmaende, zich genoeght met een (gerecht van raepen, Zoo wordt door Maetigheid en (Trouw de stadt gebouwt. De salon van de particuliere ver trekken van H. M. de Koningin-Moe der is behangen met rood-bruine zijde omgeven met randen van bruin peluche. Het ameublement in Empire- stijl heeft een bekleeding van dezelfde stof als waarmee de wanden zyn be hangen. De wanden zijn versierd mot twee levensgroote portretten, ten voe ten uit, van koning Willem l en diens gemalin, terwijl voorts nog een kleiner schilderij hier is opgehangen, voor stellende het sterfbed vau den grooten Zwijger. Een prachtige pendule, en een lichtkroon, beide in denzelfdeu styl als het ameublement zyn nog dor vermelding waardoverigens is iu dezen zeer eenvoudigen salon niets opmerkenswaard. Volledigheidshalve zy nog vermeld dat voor deze gelegenheid een gang die vroeger de voor- en achteruitgang verbond en in den laatsten tyd werd gebruikt als bergplaats voor verschil lende zaken, weer in eere is hersteld; dat een vroeger gemaskeerde trap van de particuliere vertrekken van H. M. de Koningin naar de garde robe weer in gebruik is genomen eu dat op de noorfielyke binnenplaats een groote, (ook voor het vervolg blijvende) houten loods is geplaatst, die dient voor keuken, enz. De muziek by het groote gala diner die gewoonlyk plaats nam in een der vier antichambres, die nu van nieuwe tapijten in Empire-styl zyn voorzien, zal ditmaal zich doen hooren van af de zuidelijke binnenplaats, waar daar voor een tijdelijke, voor deze gelegen heid afzonderlijk vervaardigde tent is opgeslagen. Voorts is heel het inwendige van het Paleis gebleven zooals dit bij vorige bezoeken was. mtiïVilLG WirUWSTUMS&GEW» Haarlem-Zandvoort Spoorweg Maatschappij. Maand Mei 1898. Opbrengst reizigers f 4696.65'' idem goederen 417.3S idem diversen 76.61 Tezamen f 5190.64.5 Per dag en per kilometer f 19.70. Naar wy vernemen is de agent van politie 2e kl. R., die Woensdag op straat de orde verstoorde en daar allerlei wartaal uitsloeg, by den bur gemeester voorgedragen voor ontslag. Bevorwijk. Over het voorstel om aansluiting te verkrijgen aan het intercommunaal telefoonnet, waarvan wij vroeger melding maakten, is door den gemeen teraad gunstig beschikt. In de jongste raadsvergadering te Wijk aan Zee en Duin wérd na uit voerige discussie, ontstaan door de vraag van den heer Kimmau waarom de benoeming van een secretaris nog niet op de agenda voorkwam, welke betrekking na 9 maanden vacant is, besloten den voorzitter uit te noodi- gen tot dat doel ten spoedigste eene vergadering te beieggen. Atjeti. De correspondent te Batavia der N. R. Ot. seinde ouder dagteekening van Zaterdag Heden gaat Van Heutz met een half bataljon en eene afdeeliug artil lerie en cavalerie naar Tenpin Raja met de bedoeling daar 14 (lagen te blijven. Een deel van de krijgs macht is bestemd voor verschillende excursies, hot andere voor het maken van een weg naar Segli. De ministers hebben 31 Augustus hunne bedieningen ter beschikking van Hare Majesteit de Koningin ge steld. Hare Majesteit de Koningin hoeft de ministers in hunne betrekkingen gehandhaafd. Hare Majesteit de Koningin heeft by Koninklijk besluit van 2 September 1898 no. 12 mr. N. G. Pierson, minis ter van financiën, bevorderd tot com mandeur in de orde vau den Neder- landschen Leeuw. Wet.) Receptie bij den burgemeester van Amsterdam. De nederlandsche en buiteniandsehe journalisten woonden Zondagavond den raout bij, door den heer Veiling Meinesz en echtgenoote iu huuue wouing gegeven. De burgemeester bield eon welkomstspeech, die eindigde met den uitroepLevo de Koningin. De heer Taunay uit Parijs beant woordde zyn welkomstgroet. De ontvangst van de vreemde journalisten te Amsterdam. In het Maison de la Presse op het Spui te Amsterdam had Zaterdagavond to 9 uur de feestelijke ontvangst plaats van de buiteniandsehe pers. De prachtig versierde zalen, waarvoor de firma Vos Le Grand heeft zorg gedragen, waren reeds vroegtijdig ge vuld mét de vertegenwoordigers zoowel van binnen- ^^buiteniaridache bladen. Benige damea woonden eveneens de plechtigheid bij. Op het podium merkten wij, "behalve den heer Ch. Boissevain, voorzitter van den Ncderlandschen Journaüstenkring, op, do hoeren Röeil, Pijnacker Hordijk, Van Asch van Wijck, Hendricks, Hel dring, Maealester Loup, Cuypers en Is raels, allen leden van het eere-comité. De heer Ch. Boissevain sprak de aan wezigen in vier talen toe. Op zijne rede die herhaaldelijk werd toegejuicht, antwoordde de heer W. Singer, president van het Comité de Direction du Bureau Central des Asso ciations de Presse. De heer A. Canler hield namens dé Belgische Persvereeniging eene toe spraak in do Franscho ta{il. Sluipmoord. Een laaghartige sluipmoord had Vrij dagavond te Papendrecht plaats, na af loop van een vergadering over de aldaar te houden inhuldigingsfeesten. Do 38jarige landbouwer C. v. Wijn gaarden word door den 60jarigen Anto nio van Sou opgewacht, die hem onver hoeds met een slagersmes vier steken toebracht, een in den buik, zoodat de ingewanden er uit puilden, een in den rug en twee in den arm. Een arts waa spoedig ter plaatse. Hij vreesde voor buikv 1 i esontsteki n g. In bedenkelijke!) toestand is de ge troffene nog 's nachts naar het zieken huis te Dordrecht overgebracht. Van Wijngaarden, die ongetrouwd is, staat in zijne gemeente gunstig bolcend. Do misdadiger werd s nachts van zijn; bed gehaald en naar do gevangenis te Dordrecht overgebracht. Hij staat zeer ongunstig bekend. De beweegreden tot de daad is onbe kend. Een goede vaagst. De Rotterdarasche politie heeft in een woning iu de Warraoezierscraat aldaar aangehouden een man en vrouw, verdacht van verduistering van een groot aantal diamanten on byouteriën tot een gezamenlijk bedrag van onge veer f 20.000 te Antwerpen ten na- deelc van ecu koopman gepleegd. De aangehoudenen haddeu sedert een paar maanden genoemde woning be trokken. CORRESPONDENTIE. Er liggen nog br even lop No. 1686, 1689 en 1692 ter af haling op ons kantoor. POSTERIJEN. Lijst van brieven aan. onbekenden verzonden door het Postkantoor te Haarlem, gedurende de le helft der maand Aug. 1898. C. J. H. E. Scholten, mevrouw A. Karaten, mej. M. Lasschnit, mevr. H. Cordewiener, mevr. Ankeramit, Am sterdam mej. Scliötig, den Haag v. Rooy. mevr. Peperkooru, Haarlem mej. F. Blaker, Rotterdam. Briefkaarten. H. Molenaar, P. v. Tienen, Amster dam mej. H. v. Ghert, den Haag Mej. D. do Zeeuw, Haarlemwed. N. Klein, Njjmegenmej. J. Bakker Buitenland. Mevr. Baze, Bourgognemevr. Cou- mans, Chateau d'Oex; J. Wielmga, Kroonstadmej. J. v. Daalen, Pa- daugD. Bakker, Pretoria; A. Cos- ter de Roo, Sorrento. ^BURGERLIJKE STAND. Bevallen1 Sept. M. M. Bijster— Haybers d. 3. E. v. d. Mejj-Roosen- hart z. W. C. van Zorge—Penning d. A. S. de Kam—Andersson 2 d. 4. S. Kórt—Kling er s z. M. E. Swart— van Hoof d. W. v. d. Bel- Blankertz. Overleden3 Sept. J. Vcrkruysen 52 j. Kampersingel. J. de Vries 4 m. z. Heerensingel. G. J. van Ho/ischo- teo 8 md. z. Korte Lakenstraat. A.M Larnboo 11 d. z. Kennemerploin. 4. F. van Uonscaoten 1 ra. z. jjuitenst" J. J. I. Gerlings— Browne ,73 j. Gr*. Houtstraat. MARKTNIEUWS Graan- en Zaadmark t. Roode tarwe f 0,a l'0,00 Witte tarwe f7.— a f 0.—Rogge, f 0.00 a f 0 00 Haver f3,623 A f3,60. Gerst f 5.35 a f 0,— Paardenboonen f 0.— a f.0—. Bruine boonen t'O,— &f0. Capucijners f 10.— a fO,—Karwjj- zaad t 0,— a f 0,—. Bruin mosterd zaad fO.— a f Groene erwten f 0.— a f 0.—Duivenboonon f 0, Aangev. Verk. Prijs. Botor 137 KG. 137 KG. f 1,10 f 1,20 Biggen 24 st. 24 st. f 6.- f9 Schram. S5 st. 85 st. flOt— f 17, Aard. 361 HL. 361 HL. f 1,90 f3.— Appelen 62 H.L. 39 Lt.L. f 6 t' 10. Peren 118 HL. 73 Hij. f7,f28, Snyboonen 772 rand. 772 rand. f 11,30 Heereb. 464 mnd. 463 mnd. f 0,70 f 1,25 Amsterdam, 3 Sept. De pry'zeu dor aardappelen waren heden als volgt: Frieschc Dokkum- mer Jammen fO.— 0.—Franeker j 0.— a 0.—, Hilleg. Zand f2.50, a 2.60, Zeeuwsche Jammen. 10.—, a 0.—, blauwe f 0.—, a O.—, Rijns burgers f 0.—, a 0.—, Muizen f 0.—, a 0.—, Katwyker Zand f 0.aO. Klei fO.—a 0.—, Briolsche Kralen fO.—a 0.—, And ijker Muisjes f3.—, a 3.30 Blauwe f 2.—, k 2.20. West- landsche Klei manden f 0.—, a 0,—. losse fO.—a 0.—, Klei Muisjes, f 1.70, a 1.90, Zaaiers 10.— a 1.80, Zand Muizen 4.—, a 4.40ronde f 0. a 0.—, per H.L.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 3