geweken, vyf dooden achterlatende; onzerzyds geen verliezen. Oemar was zelf by die benden, en verzamelt ze nu by Grong-Grong. Een bataljon is daarheen getrokken. In een Atjeh-brief van de „Deli-Ct." leest men onder meer het volgende: „Te Kroong Raya bleef het rustig, en loopt de peperuitvoer daar op zyn eind. 't Schynt dat T. Daoed Seli- moen zich het monopolie heeft weten te verzekeren, tenminste pogingen van derden, om ook wat aan het drie jarig product te verdienen, leden allen schipbreuk. „De compagnie profiteert er intus- schtn ook van, want de peper wordt via Oleh-leh uitgevoerd, waar een behooriyk recht wordt geheven, ter- wyl Poliuis aandeel in de hasil voor- loopig in 's lands kas wordt gestort. „By de hooge stabiele prijzen van dit echt Atjehsch product is eene algemeene beweging ontstaan, vooral I op de Westkust, oin de peper-cultuur weer te doen herleven. „De „Held" had in de VI en IV moekims, Lepong en Paroi een kleine 100.000 boomen, meestal nog jong, doch die by goede verzorging nu alle in staat zouden zyu, producten te leveren. Van goede boomen kan men gemiddeld 2\i picol per 100 stuks, krygen. Tegen den pry's van 15 dollar per picol verkocht, zou dit per 100 boomen 37.50 dollars bedragen, dus voor deu gebeden aanplant van Oemar, zoo die "goed was onderhonden, zou dit een oogstbedrag vertegenwoordi gen van 37,500 dollars. Hieraan zal de „held" ook nog wel eens denken, en aan zich zelveo moeten bekennen dat hij dubbel dom was toen hij over liep. Langzamerhand begint het te gelukken, om die tuinen weder bewerkt te krijgen, gemakkelijk is dit echter niet gegaan, want nog steeds was onder de bevolking de greening, dat Oemar nog wel eens zou kunnen terugkeeren. Na zyn inferieure hou ding in Pedir is hierin evenwel eene heele verbetering ten goede gekomen." Op 1 Augustus beeft de eerste steenlegging plaats gehad van het te Medan te bouwen residentiehuis. De „Deli Ct." schreef, naar aan leiding van de bijzondere weersge steldheid, die in Deli gedurende de eerste dagen van Augustus heerschte „By een strak gespannen firmament waaraau geen regenwolken te beken nen zijn, heerscht er een noordweste- wind zoo verschroeiend als we we! op Java en op Zuid-Celebes gewoon waren iu den Oostmoesson, doch waar van we hier in den regel verschoond blijven. Gisterenavond (2 Augustus) woei het zoo sterk dat iu de sociëteit de lampen uitgingen en de zinken bladen van het dak vlogen. Alle huizen raken vervuild door stof, alle houtwerken drogen uit en laten van tyd tot tijd krakende geluiden hooren. Ontegenzeggelijk zal de tabak welke nu nog te velde staat, het zwaar te verantwoorden hebben. Ook die in de schuren zal wel niet te beschermen zijn tegen de uitdrogende winden. Het blad meldt nog bet volgende: Op den 2eo Augustus 11. des namid dags om 4 uur brak een hevig onwe- der los boven de onderneming Deli- moeda in Bobongau (Öerdaug). Zware regen gepaard met wervelwind en hagelbuien, zweepten den bodem, de temperatuur (laaide tot 06 gr. F. Vier droogschuren der onderneming moes ten het outgelden, ze werden deels geheel, deels gedeeltelijk omgeworpen, evenzoo een gedeelte van de feruieu- teerschuur, juist dat, waar de meeste tabak was opgestapeld. Ook het ad- mioistrateurshuis heeft ernstig gele- den en de osseustal werd geheel ver- j woest. De tabaksvelden leverden een aller- treurigt gezicht opde hagel, welken men met handen vol kon oprapen, had de bladeren erg beschadigd of wel geheel afgeslagen, de krachtigste planten waren terneder geworpen en geknakt. De tabak in de omgewaaide droog schuren is geheel verloren, die in de fermeoteerschuur min of meer, doch met een ongeloofelijke behendigheid een paar lappen vleesch los, juist boven de plaats, waar hij het been wilde afzetten. Daarop hoorde men een oogenblik de zaag over het been lenarsen— terwijl liet staal in de bloederige massa nog zicht baar was Do amputatie was afgeloopen het been viel op den grond. De dokter scheen te goochelen, zoo snel ging alles in zijn werk. „Nu de afbinding dei* aderen," zeide de Japansche dokter op zijn eigenaardi- gen kalm en toon. Zonder te aarzelen, vlug en liandig zette hij zijn werk voort en riep toen „Al klaar Do geheele operatie had vier minuten geduurd, terwijl de kogels hen langs de ooren suisden. Bij liet hoorai van deze woorden hield Friquette de groote ader niet lan ger dicht. Maar niet zoodra had zij dit gedaan of oen nieuwe stroom bloed vloeide uit do wond. „Waarschijnlijk een uitstorting van een zijkanaal van de kuitader," zeide het jonge meisje als tot ziclizelf. „Gij hebt waarlijk gelijk!" riep de chirurgijn uit. „Gij zijt goed op de hoogte van de beschadigd is alles wat onder het ge vallen dak ligt, zoowel door den storm als door den regen. De bui kwam van alle zyden opzet ten, doch boofdzakelyk uit het zuid westen, gericht naar het noordoosten. Sport en Wedstrijden Wedrennen. Zondag werden op de mooie baan van het landgoed Vogelzang by het station De Pnnt interessante wed-: stryden gehouden, onder de reglemen ten der Noderlandsche Harddravery en Renvereeniging, uitgeschreven door de Harddravcry vereeniging te Gronin gen. De openingsprys was een hard draverij met voorgift van aangespannen paarden van alle landen en rassen. Mini mum- afstand 2000 M. Uitslag: 1. Taborina. eig. F. E. Botma, Groningen, in 3 min. 501/5 sec.; 2. Lali Brien, eig. jhr. Bosch v. Drakestein, L. Vuursche, in 3 min. 50Vs sec. en 3 Humph Boy, eig. A. A. v. d. Berg, Haarlem, in 3 min. 512/5 sec. II. Oranjepry s. Wedren op de vlakke baan, voor paarden van 3 jaar en onder. Handicap. Afstand 2100 meter. Uitsleg: 1. Coliu Coop, eig G. Helst. Öcheveningen2. Honest, eig. Stal Duindicht, Den Haag3. Lady Tiny, eig. luit. Singels, Den Haag, en 4 Goody Alice, eig. baron Creuiz. Den Haag/ III. Najaarsprys. Heat-harddraverij Iste klasse (handicap), aangespannen, van paarden van alle landen en rassen, toebehoorende aan Nederlanders. Mi nimum-afstand 1600 M. Die tweemaal als le aankomt is winner. Uitslag van de eerste heat1. Sokol, Gebr. v. d. Hoek. Uitslag van de tweede heat: 1. Newbold, eig. Schuyl, Utrecht- Uitslag van de derde heat, 1 New bold. Newbold behaalde dus den prys. IV. Sportprys. Record-harddraverij, aangespannen, van paarden van alle landen en rassen, toebehoorende aan Nederlanders. Minimum-afstand 2400 meter. Uitslag: 1. Jonge Krylaty eig. v. d. Akker, Hazerswoude, in 4 min. 28-/- sec.2. Sokol in 4 min. o03/5 secen 3. Molly, eig. Scbilhorn van Veen, Uithuizen, in 4 min. 36'/s sec. V. Kroningsprijs. Groote internati onale harddraverij (handicap), aange-: spannen, voor paarden van aüe landen j en rassen, toebehoorende aan Neder landers. Uitslag1 Cesar II, eig. J. Ensing, Borgercompagnie, in 7 min. 15sec.; 2. Chilo, eig. Ëöiïingh en Leopold, Groningen, in 7 min. 253/5 sec. en -3. Nutina, eig. v. Munster, Groningen ia 7 min. 263/s sec. VI. Wilbelaiinaprijs. Steeple-chase voor paarden van 3 jaar en ouder. (Handicap). Afstand 4u00 M. Uitslag: 1. Lady Hamilton II,eig. baron Creutz2. Warda, eig. baron v. Heemstra, Amersfoort. Hamilton werd echter gedisquali- ficeerd, zoodat Warda den eersten prys, en Langsee, eig. Mejjners, Bre da, tweeden en Whatever, eig. dezelfde den derden prys kreeg. GELENGD NIEUWS. De zaak-Dreyfus. Nu er kans bestaat op revisie in het proces-Dreyfusdoet zich de vraag voor, hoe zal de toestand worden en wat zullen de onmiddellijke gevolgen zyn van dezen gewichtigen stap? Als gedeeltelijk antwoord daarop laten wy volgen, wat ons hierover onder de oogen is gekomen. Het is volstrekt noodzakelijk en door de wet voorgeschreven dat da veroordeelde iu staat gesteld worde in persoon voor zyu nieuwe rechters te verschijnen. Dreyfus moet dus te ruggebracht worden van het Duivels eiland. Men moet vurig wensehen dat het door moreel en lichamelijk lijden uitgeputte lichaam van den balling tegen dezen verbijsterenden schok be stand zal blijken. Uit Londen schreef men Zondag middag „Volgens telegrammen hier uit Pa rijs ontvangen, is, met de terugkomst van Bourgeois, niet enkei tot de her ziening vau het proces besloten, maar zyn reeds twee Franscbe regeerings- anatomie, juffrouw Friquette." „Och, mijn kennis beduidt niet veel..." „Het doet mij in elk geval groot ge noegen, dat de commandant u bij mijn afdeding heeft geplaatst. Gij zult onze verwonden van groot nut zijn." „Ik zal mijn best doen, daar behoeft ge niet aan te twijfelen. Niet alleen uit menschlievendheid en lust in mijn be trekking, maar ook uit dankbaarheid voor de gastvrijheid en vriendelijkheid, die men mij hier in Japan betoont." „Apropos, juffrouw Friqutte, gij moet het mij niet kwalijk nomen .maar een oogenblik twijfelde ik aan u." „Hoe bedoelt go dat, dokter V' „Wel, ik hield u eenvoudig voor eon correspondente die begeerig naar alle nieuwtjes was „Maar een en ander kan wel samen gaan, dokter ik ben werkelijk cor- respondente en wel voor twee couranten. 1 Wel, men moet toch leven en mijn ou ders zijn niet rijk genoeg om aan mijn liartewensch nl. reizen, te kunnen vol doen. O te reizenavonturen te be leven de wereld door te trekken met geen ander geleide dan zijn eigen grillen en wilals een jong geitje over den grooten aardbol rond te sprin gen.O! dat is eerst leven!" „Wilt gij mij uw levensgeschiedenis ambtenaren een hunner was de gevangenisdokter van de Cherche-Midi, toen Dreyfus er gevangen zat naar bet Duivelseiland gezonden, om Drey fus naar Frankrijk terug te brengen. Reeds gisteren zouden zy zich te St. Nazaire ingescheept hebben." Het zal natuurlyk zaak zyn en men mag verwachten dat de regee ring dit nu ten volle zal inzien bet komende proces pijnlijk nauwkeu rig met alle waarborgen te omgeven, welke de wet voor de zekerheid der rechtspraak en de behartiging der belangen van iederen beklaagde aan de hand doet. Openbaarheid is wel eon van de kostbaarste dier waarbor gen en daarop is dau ook reeds nu door een aantal bladen aangedrongen. In hoeverre men haar zal toepassen, laat zich van te voren niet zeggen. Maar volgens de wet is zy regel. Art. 113 van den Code de justice militaire luidt: De zittingen (van den krijgsraad) zijn openbaar, op straffe van uietig- lieid. Niettemin bevoelt de krijgsraad, indien deze openbaarheid gevaarlijk schynt voor de orde of voor de zeden, dat het proces zal plaats hebben met gesloten deuren. In elk geval geschiedt de uitspraak in het openbaar. In het eerste proces Dreyfus stond dadelijk na het vragen van naam enz. van den beklaagde en de voorlezing van de namen der getuigen, hot open baar ministerie op om sluitiug der deuren te vragen, „wegens gevaar voor de orde." Mr. Demange diende daartegen conclusion in, waarin ge sproken werd van „het eenige stuk" (het borderel). De president ontnam hem het woord en mr. Demange vroeg akte ervan dat hy in liet. indienen van conclusiën was verhinderd. Toeu hij daarop voortging met het recht van zyn cliënt te bepleiten, stond de pre sident plotseling op en zeide: „Krach tens myn discretionaire macht, beveel ik dat de krijgsraad zich in raadka mer terugtrekke." Dit geschiedde, onder protest van Demange en in de zaal torugkeerende, deelde de pre sident mede/dat de krijgsraad eenpa rig tot siuiting der deuren besloten had. overeenkomstig den eisch van het O. M. Daar er nog altijd zooveel geheim is, moet mon bij iedere bespreking van de bestaande of zoogenaamde bewij zen uiterst voorzichtig zijn. Groote aandacht verdient dat de kapitein Cuignet, de man die door Cavaignae met het onderzoek naar de echtheid der stak keu is belast en de door Henry begane valschheid ontdekt heeft,' zich tegenover een redacteur van de „Matin" als volgt heeft uitge laten (de „Temps" bevestigt de juist heid van dit interview) Hij moest, natuurlijk zeer discreet zijn, maar hij wilde wel zeggen dat hy een groot aantal stukken, op de Dreyfus-zaak betrekking hebbende, onderzocht had en dat by het dossier kende. En hy beweerde dat niets veroorloofde den minsten twijfel te koesteren aau de schuld van don ver oordeelde. Zyn overtuiging stond rots- vast en het was volgeus hem volmaakt hetzelfde of men revisie weigerde of toestond, daar deze geen onschuldige schuldig en geen schuldige onschul dig zou maken. Op de overtuiging van dezeu man steunt grootendeels blijkbaar ook de overtuiging van Cavaignae. Evenwel, J er zullen er nu meer zyu, die de be doelde papieren zullen hebben te veri-, fieereii. Het is blijkbaar het „ultra geheime" dossier waar men hier het oog op heeft. De „Droits de Fhoinmo", een der ijverigste Dreyfus-bladen, herhaalt dat van dit dossier de heeren Rochefort en Drnmont door een der officieren van den generaleu staf in kennis werden gesteld. Het zou bevatten: lo. eeu door graaf Munster ondertee kenden brief aan deu I)QÏtschen kei zer, waarin de naarn Dreyfus voor komt en waarin de door Dreyfus aan Duitse! iland bewezen diensten worden vermeld2o. drie brieven of de foto grafie van drie brievon van deu Duit- scben keizer, waarvan een aan graaf iMiiaster (van de schrijftafel van Wil helm te Berlijn door een spion ge stolen) en de twee audere aan Drey fus eveneens gestolen en indertijd aan Hanot.aux te hand gesteld. Het blad zegt dan dat deze brieven te Brussel gefabriceerd en over Ber lijn uaar Parijs gezonden zyn door iemand die van liet spionnagefonds wenschte te profiteered De „Jour", die nog vertellen T „Met genoegen, maar na den slag..." „Dat spreekt van zelf." Al pratende hadden zij den ongeluk kige» verminkte verbonden en daarop legden zij een verband om den arm van den anderen gekwetste. Nu rustten zij even uit om het vol gende oogenblik hun treurige bezigheid weer te hervatten. Dat oogenblik kon niet lang uitblij ven, daar hun post in de voorhoede van het aanvallende leger was; het was een eerepost wel is waar, maar een zeer ge vaarvolle, die men toegekend had aan hen, die als 't ware in hun zelfopoffering geheel opgingen. Intusschen ging de dood steeds voort met zijn slachtoffers op te eischen. De Chineezen, die een diepe verach ting voor den dood koesteren, stelden zich bijna, geheel bloot en vielen bij tien tallen neder. Het voordeel was aan den kant der Japaneezen, die uitgerust en afgericht waren op Europeesche wijze. Him gelederen trokken nu eens voor waarts, dan weder terug, profiteerden van elke gelegenheid, dat de Chineezen terrein verloren, en deden onverhoed- scho uitvallen, waarna zij zich in het kreupex-osch terugtrokken. er gansch iu anderen zin over schrijft schynt echter deze lezing voor een deel te bevestigen, waar zy zegt „Als onze spionnendienst eens op zekeren dag frs. ^7000 betaald had, opdat een agent die in een diploma- tieken koffor kon inbreken, dien open zon maken en geheime stukken zou fotografeereu om de schuld van Drey fus te bevestigen, wie zou dan niet inzien dat die spionnendienst daartoe gerechtigd was? Als hy hot niet deed, kon men hem eveu goed afschaften. Om deze redenen kan men onder de tegenwoordige omstandigheden de be wijzen niet openbaar maken." In den kabinetsraad heeft de mi nister van justitie Maandag medege deeld, dat hy van mevrouw Dreyfus een verzoek ontvangen had tot her ziening van het vonnis van den krijgs raad waarbij haar man veroordeeld is. Hy had aau den minister van oorlog schriftelijk verzocht om het proces-verbaal van kolonel Henry's bekentenis en het dossier van de Dreyfuszaak. In deu volgenden kabi netsraad, die na de benoeming van den minister van oorlog bijeengeroe pen zal worden, zal de minister van justitie de uitkomst van zyn onder zoek mededeelen. Iu een interview met een redac teur van de „Matin" verzekert me vrouw Dreyfus, dat zy nogaltydvan de brieven van haar echtgenoot (de laatste den 25sten Aug. outvangen) enkel een afschrift ontvangt. De min. van koloniën vindt dat waarschijnlijk even weinig erg als den muur. waar omtrent hy in de „Petit Bieu" ver klaart, dat de banneling erop kan gaan zitten en dan door het hekwerk dat op den muur staat, de zee zien; tot den bouw ervan is iu den minis terraad besloten en koloniën alleen kan dat besluit dus niet ongedaan maken. In de „Echo de Paris" Incht Cai- vaigoac zyn hart: Dreyfus is schul dig en de regeering begaat een groote fout met de revisie. Wat de schuld betreft, iu antwoord ook aan kapitein Cuignet, ontzegt Junius in de „Siècle" hem de geschikt heid tot schifting van valsch en echt. Het stuk van Henry stonk van valsch heid en gy hebt het niet geroken. Zoo ook met het „ultra geheime" dossier, hetwelk houdt Junius voi de vermeende brieven bevat van Drey fus aan den Duitscheu Keizer en van dezen aau Münster. Wie is de maker ervan Hoe te kiezen tusscben zoo veel Du Paty's, Henry's, Lemercier Pieard's? Terloops wijst Judas op de omstandigheid, dat beide laatste falsarissen hetzelfde lot gevonden hebben. De strijd bij Omdoerinan. In zyn laatste telegram meldt de Sir dar, sir Ketchener o. a. Ik bezocht heden (Zaterdag) Char- toem, dat geheel in puin ligt, van de voornaamste gebouwen staat alleen bet onderste gedeelte nog overeind. De bevolking begroette ons met blijd schap. De ligging van Chartoem lykt mij uitstekend toe, te Omdoerinan zyn de onreinheid en desianksooerg, dat ik de troepen teruggetrokken heb naar Chor-Sjambat, waar wy een goed kamp aan den Nyl bezet honden. De herstellende gekwetsten, waar onder geen ernstige gevallen zyn, heb ik langs den Nijl teruggezonden. De Europeanen, die jaren iang gevangen gehouden zyn door den Chalief, zyn bevrijd en welvarenddaaronder be vinden zich zuster Gricolini, Jozef Ragnotti, Neuhaus en verscheiden Grieken. De engelsche ochtendbladen behel zen uitvoerige berichten over den slag, van hun eigen correspondentende Times echter niet, want de eene oor- logscorrespondent van de Timesko-; lonel Rhodes, is gewond, en de andere, Howard, de tweede zoon vaü Lord Carlisle is gedood voor den intocht van het Engelsch-Egyptische leger in Oindoermau. Howard vergezelde de brigade van generaal Lyttleton, toen de Derwishen uit een hinderlaag de Engelsche lanciers aanvielen: Deze wa ren in zuidwestelyke richting vooruit- gerukt nadat de troepen van den Sirdar ;'s ochtends in hun kamp den aanval van de Derwishen afgeslagen hadden j toen zy in de struiken verborgen, eenige honderden Derwishen ontwaar- 1 den, gingen de lancie:s tot een aan val over, maar daarbij gingen zy on gemerkt een ravijn binnen, waar twee duizend Derwishen hen opwachtten Do korte, lievige knallen der Murata- geweren volgden autaar onophoudelijk op, terwijl hot gebulder der Kruppka*- nonnen als donderslagen door do lucht weergalmden. De Chineezen, en vooral do afdeehng, welke door Lou-lou weer daangevoerd, boden hardnekkig tegenstand. Deze afdeeling en ook die van de „Groene Banier" vertegenwoordigden eigenlijk het Chineescke leger. Zij konden beschikken over een uit stekend bataillon artilleristen, die goed onderricht maar slecht opgesteld waren, vrij goed onder discipline stonden en gecommandeerd wei-den door een aantal moedige avonturiers uit allerlei landen afkomstig; alles bij elkaar genomen maakten zij een goed figuur en gaven den kleinen soldaten van liet Japanscbe leger heel wat moeite. Zij trokken langzaam, als met tegenzin maai- in goede ordo terug, in weerwil van de talrijke verhezen, die ze geleden hadden. Zoover als het oog reikte was de grond bedekt met lichamen, die over en door elkaar lagen on een tragi schen aanblik boden. Artilleristen, cavaleristen, infanteris ten, paarden en kanonnen bewogen zich over deze bloederige menschenhoopen, en hun govoelige verliezen toebrach ten. In weerwil daarvan reden de lanciers het geheele ravyn door, en keerden toen terug om de zeventig gewonden op te rapen, die de Der wishen reeds bezig waren af te ma ken. Sir Herbert Kitchener meldt nog dat de rest van de troepenmacht van don Khalifa zich heeft overgegeven. De Sirdar heeft eeu verbazend groot aantal gevangenen. De cavalerie ver volgt den Kfialifa nog, die waarschijn lijk naar Kordofan gevlucht is met slechts 140 man. Zaterdag bracht sir Herbert een bezoek aan Khartoembij bevond dat deze stad volkomen in puin ligt. De stank in Omdurman is onhoudbaar. De „Times" verneemt uit Kairo, dat het Britsche agentschap Maandag het volgende telegram ontving van ke.zer Wilhelm„Ik ben uitermate verheugd in staat te zyn u te kun nen gelukwenschen met de schitte rende overwinning van Omdurman, waardoor ten laatste de dood van den armen Gordon gewroken is." De „Daily Telegraph" ontvangt van zyn correspondent in Omdurman het bericht, dat naar schatting 15000 Der wishen gedood zyn. De verliezen aan Engelsche zyde bedragen met elkaar 500 man. Dezelfde correspondent seint dat Osman Digna met den Khalifa gevlucht is. Omtrent de verliezen der Eagel- sche troepen by Omdurman wordt nog gemeld Drie en twintig Engel sche onderofficieren en soldaten wer den gedood, waaronder negentien van het 21e Regiment Lanciers. Negen en twintig man werden gewond, waar onder twaalf officieren. Een eii twin tig man vau do Egyptische troepen werden gedood, 230 man gewond. De cavalerie moest de vervolging van den Khalief staken op 30 mijlen voorbij Omdurman de paarden waren uitgeput, want zy waren 48 uren achtereen bereden, waarvan 15 uren vechtende. De Khalief is naar Omdarman ge gaan. Sir H. Kitchener heeft een Arabisch kameelencorps georganiseerd om de vervolging voort te zetten. Te Khartoem is Zondag een gods dienstoefening gehouden ter eere van Gordon. tfervoig Boottoclit. Maandag 5 September liield de Chr. Zangvereeniging „Harpe Davids" haar aangekondigden Boottocht naar liet ei land Marken en Amsterdam. Mocht de vorige reis door het ongun stige weder vrijwel mislukt heeten, aan gezien Marken, niet kon bereikt worden, dezen keer was het weder hoewel eenigs- zins nevelachtig toch zeer kalm en le verde de tocht over de Zuiderzee geen bezwaar op. Gedurende de zanguitvoe ring in de Marker kerk klaarde de he mel geheel op, wat niet naliet de feeste lijke stemming te verlioogen. Ds. Fijkes sprak een inleidend woord tot de talrijk opgekomen inwoners van Marken, die met de Zangvereeniging en mede-passagiers het kerkgebouw geheel vulden. Het aantal verkochte program ma's bedroeg in het geheel ongeveer 7 25. Te half 3 uur werd de terugtocht naar Amsterdam ondernomen, waar tot des avonds 9 uur vertoefd werd om de versieringc-n te bezichtigen. Vooral de verlichte oorlogsbodems maakten des avonds op het IJ een prachtig effect en bestraalden met hun zoeklichten hein de en ver de in feestdos getooide stad. Daarna werd nog aan het Tolhuis een bezoek gebracht, werden de lampions langs de zonnetent ont-stoken en de terugreis ondernomen begunstigd door het prachtigste weder en helderen mane schijn, die het gemis van een zonnetje bij de afvaart rijkelijk vergoedde. Des avonds te elf uur arriveerde de P. v. d. Hoog aan Café de Kikkert en scheidde men met een aangenomen te-I nigblik op een genotvollen dag en het' zingen van Gezang 96, waaraan de jon gelui een daverend „Wilhelmina van Nassauwe" toevoegden. E011 aardig idée. Nu dagelyks telegrammen van hul debetuiging aan H. M. worden ge zonden, hebben eenige leden der Postduiven-vereeniging „de Snelvlie- ger" alhier het zeer aardige denk beeld opgevat, hunne blijken van hulde niet per telegraaf maar per postduif aau H. M. over te brengen. Heden morgen waren wij getuigen van de oplating van 4 duiven, toebe hoorende aan den heer C. van Mer- ali&s on iedereen, vriend of vijand, doo den of gekwetsten onder hunne voeten vertrappend. Niet langer op deze plaats kunnende vertoeven, had juffrouw Friquette zich met vijf brancarddragers verwijderd, waarvan een de kist met instrumenten droeg. Stom van ontzetting, maar meer nog bewogen en bedroefd door het vreeselij- ke tooneel, dat zich aan haar oogen voordeed, maakte het jonge meisje ken nis met de verschrikkingen van den oor log. Plotseling kwam zij op een idée en haastig kreeg zij een in grijslinnen ge bonden opschrijfboekje uit haar tasch en toekende iets op. Maar zij was hier nog niet lang mee bezig of een pijnlijke kreet en de zacht i jx.agende stcan van een gewonde onder braken haar schrijven en juffrouw Fri quetto werd weder ziekenverpleegster en borg boekje en potlood weg om haar zelf opofferende taak weer op te vatten. Onder de gekwetsten, waaraan zij haar zorgen wijdde, waren er ook velen bij van heit vijandige leger. Do Chineezen, groot van gestalte, vormden in hun Aziatische kleeder dracht een eigenaardig contrast met de kleine Japaneezen, die op Europeesche rebach, Ceintuurbaan te Amsterdam, die, voorzien van 2 dépêches, één van i den Bond en één van de vereeniging 5 „de Snelvlieger". omstreeks 11 uur door den lmer Jung werden losge- laten. i Na eenige cirkels in de lucht be- schreven te hebben, vertrokken de duiven pijlsnel in de richting van Am- 1 sterdam, om de met schachten aan lmn staarten bevestigde dépêches over i te brengen, die door den heer M. in ontvangst zullen worden genomen en i direct na aankomst aan H. M. zullen worden vertoond. De dépêches zyn van den volgenden inhoud, en gepho- tografeerd door den liofphotograaf Ch. F. Lunow. Per Postduif. Aan Hare Majesteit de Koningini De Nederlandsche Postduiven Boud te Haarlem brengt by het I aanvaarden Uwer Hooge Regeering zijne Eerbiedige Hulde. JOH. JUNG, Voorzitter. C. VAN MERREBACH, Secretaris. Per Postduif. Aan Hare Majesteit de Koningin. De Postduiven Vereeniging „de Snelvlieger" te Haarlem brengt by het aanvaarden U wer Hooge Regee ring hare Eerbiedige Hulde. JOH. JUNG. Voorzitter. JOH. VAN BOOREN, Secretaris. Naar wij vernemen zullen ook heden avond de De Witstraat, de Haasstraat Lange Hofstraat en de Groen daal- steeg geillumineerd worden. Ook zal er waarschijnlijk Vrijdag of Zater dag een kinderfeest plaats hebben, dank zy een door de buurtbewoners opnieuw bijeengebracht sommetje. Wegens de inhuldiging van Konin gin Wilhelmina zal de Oranje-linde op het Nassauplein heden, Dinsdag avond, weder geïllumineerd worden. Wij herinneren er aan, dat. ook het Spaarue opnieuw verlicht zal zyn. Maandag namiddag is een 5-jarig meisje aau den Spooroverweg by het Keuaupark aangereden door "een met een paard bespannen vierwieligen wagen, waarbij zij aan het hoofd is verwond geraakt en Daar het St- Elisabeths-Gasthuis is overgebracht. Door de agenten-rechercheurs Mis set en Kamp is proces-verbaal opge maakt tegen P. R., vervanger tapper van ziju vader J. J. R., wonende Heerensingel, ter zake van het ver- koqpen vau sterken drank in het klein, zond r de daartoe vereischte vergunning. De heer C- F. Henning firma A- Prinsen verzoekt ons te vermelden, naar aanleiding van ons bericht in het vorig nummer betreffende het nieuw model hoofddeksel, dat niet alle doch een groot deel daarvan door hem zyn geleverd. Spuien. Zooals wij onlangs reeds meldden worden door Rijnlands stoomgemaal te Spaarndam iu den zomer onze wateren op geregelde tijden ververschfc. Dit geschiedde vandaag weder. Het waterschap Rijnland heeft vier stoomgemalente Spaarndam, Half- weg. Katwijk en Gouda, waarvan dat te Spaarndam het grootste is. Dit stoomgemaal is enkele jaren geleden verdiept en zijne tien schepraderen zyn vergroot, om de werking te ver- hoogen. Wordt nu deze machine in bewe ging gebracht, dan sluit men tevens de sluizen te Penningsveer (een ver smalling van de z.g. Mooie Nel en de Liede) om te voorkomen, hat het wa ter uit de Riögvaart vau den Haar- lemmermeerpolder naar Spaarndam stroomt. Nu wordt het vuile water uit het Spaarne door het stoomgemaal naar buiten gemalen en wordt met lagen waterstand uit bet Noordzeekanaal ge spuid. by hoogen waterstand door het stoomgemaal te Schellingwoude uit- gemalen. Uit de Leidschevaart stroomt frisch water de stad binnen en dit water is daarom zoo geschikt, omdat de Leid schevaart voor eeu groot deel langs zoogenaamde boezemlanden ligt en wijze uitgerust en gekleed waren. Zij droegen een soort van zwarten tulband, waaronder de haarvlecht uit- icwam en eon. blouse, waarover de rie men van een groote linnen reistasch zich kruisten. Een lango pantalon, lage schoenen, die platte voeten, welke aan de teenen een weinig naar boven stonden, omslo ten, voltooide de kleeding. Bij een van hen was de buik geheel opengereten, een zwerm vliegen gonsde om hem heen en deden zich aan zijn bloed te goed. o ongelukkige leefde nog Hij bezat echter nog de kracht zijn tasch los te gespen en die dingen, welke een opium rooker noodig heeft er uit te krijgen nl. de pijp, een flacon welke de op nun bevat, naalden welke dienen om de balletjes te bereiden en een kleine lamp. Toen stale hij zijn laatste pijp aan en do vergiftige ï-ookwolkjes kronkelden naar boven, een oogenblik later sliep hij voor altijd in, terwijl een aangena me droom hem voor verschrikkelijke fol teringen vrijwaarde (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2