te Amsterdam. 39eMuziekuitvoering in denHout. das van goed water voorzien wordt uit de slooten, die deze landen door snijden. Wanneer de IJsel booger is dan Rijniands boezem peil. dan wordt ook wel eens de sluis te Gouda opengezet, om IJselwater te doen toevloeien. De stroomsnelheid is bij deze water- ververscbing 10 a 15 meter per minuut, zoodat de stroomiog van den oever af zeer goed zichtbaar is. Van de Melkbrug af bijvoorbeeld konden wij de beweging duidelijk waarnemen. "Voortdurend blijkt, dat de Holland sche spoor zint op den bouw van eeu nieuw station, althans op verbetering van den thans heerscbenden, op den duur onhoudbaren toestand. Telkens koopt de Maatschappij er in den omtrek van het Prinsen Bol werk kleinere en grootere perceelen aan om zich de noodige ruimte te verschaffen. Als bet nu maar niet te lang duurt we gevoelen natuurlijk allen veel voor ons nageslacht, maar zouden zelf van een verbeterden toestand ook wel willen profiteered Hoewel Amsterdam Maandag en heden vol „buitenpoorters" was, schijnt toch het bezoek van Haar lemmers aan die stad niet zoo groot te zijn, als de Hollandsche Spoor wel verwachtte. Yele treinen in beide richtingen z\jn voor geen derde vol. De fiets zal daar ook wel het hare toe bijdragen. Velen die gelegenheid hebben bun wiel in Amsterdam er gens te stallen, gaan liever daar op. Voor de drukte aan de treinen is dat evenwel niet noodigs" Haarlemmermeer Naar men verneemt is proces ver baal opgemaakt tegen de Wed. v. K. aan den Aalsmeerderweg te Haar lemmermeer, wegens bet onbevoegd uitoefenen der verloskunde. Het kind is volgens de verklaring dadelijk gestorven en de vader van bet, kind, B. geheeten, heeft het ón- noodig geoordeeld, hiervan by den Burg. Stand aangifte te doen en het in zijn eigen tuin begraven. Tegen hem is van dit laatste procesverbaal opgemaakt. Men schrijft ons nader uit Am sterdam over de inkomste der Ko- ninginne Voor den welkomstgroet dien de Burgemeester van Amsterdam aan de Koningin bracht, dankte H. M. met de navolgende woorden „Ik dank U wel vriendelijk voor „de hartelijke woorden tot mij gespro- „ken, Burgemeester. Ik behoef U niet „de verzekering te geven, dat ik reeds „lang dit oogenblik, dit pleehtigste „oogonblik in mijn leven dat ik in de „hoofdstad zal beleven, met verlangen „heb te gemoet gezien." Op de rede van den Commissaris der Koningin in Noord-Holland ant woordde H. M. als volgt „Ik dank U zeer voor de hartelijke „woorden door U, ook namens Ged „Staten tot mij gesproken. Ik ben „daar zeer gevoelig voor en dank U „nogmaals recht hartelijk." Alvorens de Koninklijke wachtka mer te betreden werd door mej. Ve- ning Meinesz, dochter van den Burge meester een prachtige ruiker van witte en rose bloemen on versierd met oranjelinten aan de Koningin aangeboden mej. Geertsema overhan digde een lila ruiker met lilalinten aan de Koningin-Moeder. In de ontvangkamer waren aanwe zig de leden van den gemeenteraad, de hooge militaire autoriteiten, de leden van bet gerechtshof, van de Arr. Rechtbank, van de Kantonge rechten en de leden van het eere- Comité. H. M. sprak elk dezer corporaties afzonderlijk toe. Zij gaf uiting aan Haar blijdschap dat het uur Hafer in huldiging nu weldra zou zyo aau- gebroken; zei het zeer op prijs tc stelleu de verschillende hoeren hier aanwezig te zieD, enz. Tot den burgemeester zich wendend zei H. M. te gelooven dat do stad heel mooi versierd was. „Ik heb ten minste al een paar stra ten gezien die we doorstoomden, 't Is te hopen, dat het maar mooi weer zal zijn deze feestdagen." Ten slotte verzocht H. M. de Ko ningin aan jhr. mr. C. H. Bakker, eerste voorzitter van bet centraal- comité van de hoofd-commissie van ingezetenen,' om Haar de leden van dit comité voor te stellen. Geruimen tyd onderhield Zy zich met deze hoe ren en prees zeer de hartelijkheid die de bevolking onzer stad haar nu reeds betoond had. „In de paar wijken die ik ben door gekomeD met den trein werd ik tenminste al zeer hartelijk toegejuicht." Tot de wethouders sprak voorts H. M. in denzelfden geest. Voor zoover ons bekend is zyo er nog geen ernstige ongelukken voor gevallen. Alleen kunnen we enkele kleine incidentjes meedeelen, o. a. dat in de Sarphatistraat de sultan van Siak, en op den hoek van de Utrecht- schestraat en Heerengracht luit.-gene- raal Damonceau, chef van het Mili taire Huis van H. M. de Koningin van hun paard zjjn gevallen, echter beiden zonder zich ernstig te bezeeren. De laatste reed vlak achter het rijtuig der Koningin, zoodat deze op het geroep der menigte omkijkend den ge neraal op de straat zag liggen en met angstig gelaat naar hem keek. Op de Leidsehestraat is een kleine particuliere tribune ingostort geen ernstige ongelukken. „De Lente, is tot ons gekomen." Juist, zeer juist is dit woord van den voorzitter van den Ned. Journalis tenkring l Ia deze herfstdagen, nu het weliswaar nog drukkend warm is, doch nu de bedekte luchten, de avonden kool en mistig, de herfst draden en de reeds gelende bladeren ons den voorbode van den winter aankondigen, den voorbode die herfst heet, nu is de Lente tot, ons geko men in de lieflijke, bloeiende en in nemende verschijning van de Hoogste in den Lande. O, ltondt ge haar zien, gezeten in de ivoren koets, ge schenk van Hare Koninklijke Moe- der, omstraald van Haar aureool van lieftallige élégance, wuivend met den zakdoek naar links en rechts, toege juicht door de tallooze menigte. Het was een schouwspel, als geen onzer in heel zijn leven ooit meer zal aan schouwen, die schitterende stoet van vorsten, adellijken en militairen, met de jonge vorstin als middelpunt. Aile vreemdelingen, en er zijn er tal- loozen in de hoofdstad, en niet het minst onze buitenlandsche collega's zyn „ravis" of „entzückt" over Hare lieftalligheid. Het was vermakelijk te zien hoe het publiek langs den weg geschaard eiken „hooge" toejuichte, als ware hy ten naaste aan H. M. geparenteerd; hoe het zelfs in ons, die door hei vertoouen van ons persblikje binnen de linieëa toegang hadden, „hoogen" zag en onsschrikt niet lezers toejuichte1 Het was opmerkenswaard, dat den geheelen dag Vrouwe Zonne zich niet vertoonde, tot zy even vóór de stoet zich in bewegiug zette, met haar vriendelijk gelaat ons toelachte, stralend op onze Koningin, de Zon van ons Oranjehuis. Intussctien heeft ook de zon bare schaduwzijde. Ben man in de Sarpha tistraat werd door de warmte ernstig getroffen, of het een zonnesteek was hebben wy in de drukte niet kunnen constateertn. Toen de stoet gepasseerd was had men gelegenheid den bowonderens waardigen takt te aanschouwen waar mede militairen en politie bij bet op heffen der afzetting ongelukken wisten te verkomen. Bij zeer kleine troepen rukten de militairen (de „afzetters" noemde het publiek ze) in en na onge veer een half uur kon men zeggen, dat het in de straten „wat vol" was, maar van gedrang was geen sprake. Trouwens over de geheele organi satie is slechts één roep, men bewon dert algemeen den heer 'Franken onzen kranigeu hoofdcommissaris van politie. Op plechtige wijze is de groots dag der inhuldiging gewijd. Van de transen van drie kerken klonken koralen, uit ko peren trompetten geblazen, door het feestvierende Amsterdam. Het waren de Nieuwe kerk, de Amstelkerk en de Mo- zes- en Aaronskerk, terwijl ook uitvoe ringen werden gegeven op de Willems poort en de Muiderpoorl. Een groote menigte was in den omtrek van clezè gebouwen aanwezig, om naar de koraalmuziek to luisteren. Te elf uur volgde de inhuldiging. Het spreekt vanzelf, dat reeds lang van te voren zij die een uitnoodiging hadden ontvangen om de plechtigheid in de Nieuwe Kerk bij te wonen, hunne plaat sen hadden ingenomen. Wij laten .hier een beschrijving van het inwendige der kerk volgen. De Nieuwe kerk op den Dam is voor de inhuldigingsplechtigheid op zulk een wijze versierd en met tribunes betim merd, dat er geen sprake van zou zijn, de plaats te herkennon waar men zich bevond, wanneer niet het prachtige ko peren koorhek aanwezig was om tot richtsnoer te dienen. t Het gedeelte achter dit hek, hot z.g. koor, zal niet worden gebruikt en boven bet bek worden afgesloten met palmen, terwijl achter het hek een zwaar rood fluweelen gordijn is opgehangen. Voor het hek is de troon geplaatst. In afwijking van de troonversieringen bij de inliuldigingsplechtigheden in 1840 en 1S49, is nu een hangende troonhemel aangebracht, waardoor het fraaie kope ren hek zichtbaar is gebleven. Deze he mel, die den vorm heeft van een koepel, is geleverd door de firma. Janssen Co., te Tilburg de karmozijnkleurige trijp waarmee ze is bekleed en waaruit ook de gordijnen bestaan, is vervaardigd door Gebr. Bosch te Amsterdam, wier fabriek te Kampen de laatst overgeble vene is van de eertijds in ons land zoo bloeiende velours d'Utrecht-industrie. De Koninklijke kroon die boven op den koepel staat is vervaardigd door den omamentist Stoltefus in den Haag. Yan binnen is de troonhemel gevoerd met witte zijde, bezaaid met gouden sterren, in het midden prijkt een in re- i-ef gedreven koperen zon. Van den troonhemel hangen twee karmozijnkleu rige trijpen gordijnen, met hermelijn, afkomstig uit do Kon. Ned. Pelterijen- fabriek te Rotterdam, met een sierlijke bocht af tot aan de pilaren ter weers zijden van het koperen hek. Deze pilaren zijn voor zoover het on derste gedeelte betreft, betimmerd en met roode brokaatstof bekleed. Een rand, waarop staan do woorden ,,Je mamtien- drai" in goud geborduurd, sluit deze be kleeding van boven af, terwijl voorts deze rand weer wordt gekroond met een voortzetting van den koperen bovenkant van het hele in papier stuc, vervaardigd door de firma Bennewitz, te Amsterdam. Deze versiering die een getrouwe naboot sing van het koperen hek is, loopt om de pilaren heen, zoodat de indruk wordt verkregen^ als liep het hek zelf door tot om do pilaren. Hooger aan deze pilaren en ook aan de twee daartegen overstaande, m. a. w. aan de vier pilaren in het kruis dei- kerk, dus rondom dein troon, zijn door de firma H. F. Jansen Zn .te Amster dam geleverde tropeeën. aangebracht die bestaan uit het Nederlandsclie wapen ais middenstuk met oranje en nationale vlaggen er om heen. Het oranjevaandel boven het wapen is versierd met een gou den leeuw. Do spitsbogen tusschen de pilaren zijn gevuld met blauwe, kanteelsgewijze uit gesneden stof, waarop in een krans oran jekinderen om beurten staat 188o, 1898 of W. In het midden hangt aan het blauwe doek een oranjebanier, bezaaid met gouden oranjeappels. Tusschen de bovenramen der kerk zijn opgehangen lange banieren in de natio nale kleuren, met bovenaan een oranje- vaantje, waarop in goud is afgebeeld dei kroon, de scepter en de rijksappel. Ook de vier hoofdbalken van het kruis der kerk zijn met Oranjebanieren ver sierd en voorts met slingers van groen, bezaaid met oranjeappeleu. Deze groon- sliugers loopen door, doch daar zonder oranjeappelen er in, langs den geheelen wand dei- kerk. er hoogte van de groote tropeeën, te gen de vier pilaren in het kruis der kerk aangebracht, bevinden zich tusschen de bogen nog een groot aantal door de firma Bennewitz van papier-stuc ver vaardigde wapens van Rijk en provin ciën en van Batavia en Paramaribo. Voor de decoratie dier schilden is ge zorgd door den decoratieschilder Traufc- weiu, die ook heeft gemaakt een bande- ro-.e (spreukband) waarop in goud op bruinen grond de drie eerste verzen van het Wilhelmus van Nassauwe staan in de spelling der 16de eeuw. Deze bande- rolla is ongeveer ter halverhoogte van de wanden rondom langs de muren der ■eheele kerk aangebracht. Tot zoover de versiering in. liet boven sta gedeelte van het gebouw, waarbij dan nog komt het reeds vroeger uitvoerig beschreven nieuwe kerkraam. De troon lieeft behalve den reeds be sproken hangenden koepel, niets bizon- ders het platform waarop H. M. de Koningin zal plaats nemen is drie klei ne treden liooger dan de vloer der kerk. ue troonzetel voor II. M. de Koningin is dezelfde die gebruikt is bij de inhuldi gingen van de Koningen Yvhllem II en Willem III de zetel, bestemd voor de Koningin-moeder is geleverd door de firma H. F. Jansen Zoon te: Amster dam. Do kroon, de scepter en de Rijksap pel, die voor het binnentreden van H. M. de Koningin in de kerk op de kre- denstafel voor de troon zullen gereed ligp-en, zijn van verguld zilver ook deze sieraden, die indertijd zijn gemaakt door den hofleverancier Meijer te 's Graven- hage en de firma M. Bonebakkcr Zn. te Amsterdam, zijn bij vorige inhuldi gingen gebruikt. Nu komen we tot de plaatsen voor de genoodigdeu bestemd. De inrichting der zitplaatseii wijkt in zoover van de. inrich ting bij vorige inhuldigingen af, dat deze niet waaiersgewijze is en in de vakken die gelijkvloers zijn, stoelen zijn ge plaatst en geen banken, terwijl ook de tnoune voor de leden, der Staten-Gene- raai recht tegenover den troon en on middellijk achter de stoelen der minis ters, die vlak tegenover den kredons- tafel staan, en dé terweerszijde daarvan gelegen tribunes, bestemd voor Hooge rechterlijke autoriteiten en de hooge militaire autoriteiten, van stoelen zijn voorzien. Voorts komen er geen staanplaatsen voor, anders dan die voor het publiek zonder toegangskaarten bestemd. Rechts van de zetels der ministers, vóór de tribune van de zooeven genoem de rechterlijke ambtenaren, zijn de plaat sen voor den voorzitter der vereenigde vergadering en de griffie, terwijl links eenige hooge staatsambtenaren een plaats vinden. Aan de rechterzijde van den troon is een loge met zetels vcor vorstelijke ge- noodigden, twee treden hooger boven den vloer. Daarvoor bevindt zich de loge voor de diplomatie en. links van den troon een voor de aanverwante vor sten met hun gevolg; daarachter weel een tribune voor genoodigden van do ministers en de leden der Stateu-Gene- raal. Verder zijn nog een aantal tribunes gebouwd voor andere officieel© personen, voor rijks- en gemeenteambtenaren, voor de zangers en de muziek (deze beide laatsten ter weerszijden van liet groote orgel, boven een ruime loge voor de vertegenwoordigers der pers bestemd) enz., zoodat men zich kan voorstellen wat al timmerwerk de firma C. Alberts Zn., te Amsterdam, in de kerk heeft moeten uitvoeren. De stoffeering der banken, borstwerin gen en scbotwerken is geschied door de firma H. Pander Zn. De tapijten, door tus3chenkomst van deze firma en van de firma H. F. Jansen Zn. gele verd en gelegd, zijn afkomstig uit de tfu- pijllabriek van G. de Wit uit Hilversum en uit de Arnersfoortscho tapijtfabriek. De blauwe, met goudgele heraldieke leeuwen versierde stof, waarmee schot ten en muren bekleed zijn, is vervaardigd en geleverd door den lakenfabrikant J. Brouwers te Tilburg. Deze stof, bestaan de uit wollen strijkgaren Jacquart stof) is een zeer bizondere. Tot dusver is ze hier te lande nog nooit vervaardigd. Het ingewikkelde der fabricatie kan o.a. hieruit blij leen, dat om de teekening der leeuwen bij de weving te verkrijgen, niet minder dan 5000 slagkaarten noo- dig zijn geweest. Werkelijk geen kleinig heid. De geheele inrichting dei- kerk werd bij Kon. Besluit opgedragen aan Jhr. Hoeufft van Velsetn, Intendant der Ko ninklijke Paleizen, en aan Jhr. Sis, Ad junct-Intendant van het Kon. Paleis te Amsterdam, die op hun beurt weer met het dagelijksch toezicht belastten den bouwkundigen opzichter Blancke. Deze heerc-ai hebben, zich uitstekend van hun niet gemakkelijke taak om ieder een plaats te geven vanwaar de plech tigheid goed gevolgd kon worden, gekwe ten de inrichting der kerk is een uit stekende terwijl de totaal-indruk die zij op den binnentredende maakt een schit terende, een grootsche is. H. M. de Koningin-Moeder begaf zich in een door acht paarden getrokken rij tuig naar den ingang van de kerk aan de zijde dei- N.-Z. Voorburgwal. Precies to elf urn- verliet H. M. Ko ningin Wilhelmina het Paleis. 't Was een indrukwekkend oogenblik. Daar barstten de kanonnen los, daar beierden de klokken on tingten de ca rillons door Amsterdam, om der burgerij kond tc doen, dat de Koningin zich op weg begaf tot het verrichten dei* zeer belangrijke handeling, de aflegging van den eed. Door den ingang bij de Dam trad Ko ningin Wilhelmina met Haar (reeds vroeger vermeld) gevolg binnen, ontvan gen door een commissie uit de Staten- G ener aal. Toen deze de Koningin naai den troon geleidde, stonden alle aanwezi gen van hunne zitplaatsen op. Rechts van den troon zat de Koningin- Moeder aan den voet van het gestoelte wachtten de Indische vorsten Hare Ma jesteit af. Het was een eigenaardig schouwspel, al die uniformen en galakleeding, die kostbare toiletten der darn.es te zien in het fraai versierde bedehuis. Met duidelijke, doch een weinig be vende stem, sprak Koningin Wilhelm;na staando den navolgenden eed uit „Ik zweer aan het Nederlandsclie „Volk, dat ik de Grondwet van het Rijk „steeds zal onderhouden en handhaven. „Ik zwoer, dat ik de onafhankelijkheid „en het grondgebied des Rijks met al „mijn vermogen zal verdedigen en be swaren dat ik de algemeen© en bijzon- „dere vrijheid en de rechten van alle ..mijne onderdanen zal beschermen en „tot instandhouding en bevordering van „de algemeene welvaart alle middelen „zal aanwenden, welke de wetten ter „mijner beschikking stellen, zooals eeu' „goede Koningin schuldig is te doen. „Zoo waarlijk helpe mij God Almach- „tig." Daarna begaf de voorzitter der ver eenigde zitting van do Staten-Generaal de heer Yan Naamen van Eenmes, zich vóór den troon en legde de navolgende plechtige verklaring af „Wij ontvangen en lnddigen in naam „van het Nederlandsclie volk en krach- Mens de grondwet, U als Koningin; ,,w; zweren (beloven), dat wij Uwe on schendbaarheid en de rechten Uwer „Kroon zullen handhaven; wij zweren „(beloven), alles te zullen doen, wat „goede en getrouwe Staten-Generaal „schuldig zijn te doen.'' Daarop zeddo de heer Van Naamen het eerst„Zoo waar-lijk helpe mij God Almachtig." Dezen eed zeiden de overige aanwezi ge leden van de Staten-Generaal. daar toe oen voor eon opgeroepen, staande na; de Doopsgezinden onder hen leg den de belofte af. Daarna riep de oudste Koning van Wapenen met luider stemme ..Hare Majesteit Koningin Wilhelmi na is ingehuldigd" en vervolgens drie maal „Leve de Koningin Deze la-eet werd door den tweeden heraut herhaald. Daarop verlieten Hare Majesteiten en de aanwezigen heb gebouw op dezelf de wijze als zij gekomen waren. Om kwart voor eBen trad H. M. de Koningin-Moeder de kerk binnen, gekleed in witte robe met rose pas sement en laag gedecolleteerd, bege leid door een escorte cavalerie en leden der hofhouding. Het orgel, versterkt door een orkest van koper- instruraeiiten, deed het oude Wilhel mus weerklinken en H. M. nam plaats op den troon, links van den zetel, voor H. M. de Koningin bestemd. De leden der hofhouding schaarden zich achter Haar. Toen de klok van het Paleis elf uur sloeg eu op hetzelfde oogenblik dat H. M. de Koningin de kerk be trad, kwam ten tweede male de zon door de ruiten, nu om er te bly'vcn heel den dag. Het koor onder lei ding van den beer Willem Mengel berg, hief bet oude Wilhelmus aan, waarvan totdat H. M. gezeten was, de drie eerste verzen werden gezon gen. De stoet, waarmee H. M. de kerk betrad, was samengesteld als volgt: Herauten van Wapenen, de Koningen van Wapenen, de Ceremoniemeesters, 2 Kamerjonkers, 2 Jager meesters, 2 Stalmeesters, 12 Kamerheeren, de hoofden der departementen van de Koninklijke Hofhouding, de Groot- Officieren van de Kroon, het Rijks zwaard, gedragen door den gepen- sionneerd luit.-generaal K. van der Heyden, de Standaard van het koninkrijk, gedragen door den Gepens. Vice-Admiraal P. ten Bosch, bet vaan del van het 7e regiment Infanterie, de Standaard van het 3de regiment huzaren, het vaandel van de schnttery te Amsterdam en van het regiment Grenadiers en Jagers, gedragen dooi de commandeerende officieren der Regimenten; en de opper-Ceremonie meester van H. M., daarna volgde H. M. de Koningin, terwijl deze weer word gevolgd door de vier oudste adjudanten, die den zwaren met her melijn gevoerden koninklijken mantel droegen, de groot-meesteres van H. M. adjudanten, ordonnans-officieren,en de vlag officieren en generaals in actie- ven dienst. Zoo dra de Koningin op den troon had plaats genomen sprak ze met ecu prachtige, heldere, zeer welluidende stem de volgende redevoering uit „Mijne heeren leden der Staten- Generaal 1 Door het afsterven van mijn onverge- telijken vader tot den troon geroepen,dien ik onder het zoo wijze en zegenrijke regentschap van Mijn innig geliefde Moe dor beklom, heb ik na de voleindiging van Mijn lSde levensjaar de regeering aanvaard. Mijn proclamatie heeft dit aan mijn dierbaar volk bekend gemaakt. Thans is de lire gekomen, waarin Ik Mij te midden van Mijn trouwe Staten-Ge neraal, onder aanroeping van God, zal verbinden aan Mijn dierbaar volk. en zoo bevestig ik heden den hechten band die tusschen Mij cai Mijn volk bestaat en wordt de aloude band tusschen Neder land en Oranje opnieuw bezegeld. Het is een schoon© roeping, een schoone taak, door God Mij op de schouders gelegd, maai- Ik ben gelukkig en dankbaar om over een volk te mogen regeoren, als het Nederlandsclie, dat, hoewel klein in zielental, groot is in deugd en krachtig in aard en karakter. Ik acht hot een voorrecht, dat het Mijn levenstaak en Mijn plicht zal zijn. al Mijn krachten te wijden aan liet welzijn en den bloei van het dierbaar Vaderland. De woorden van Mijn overleden Va der maak Ik bot de Mijne „Oranje kan nooit, ja nooit genoeg doen voor Neder land." Tót de vervulling Mijner taak heb ik uw hulp noodig, heeren leden van de Volksvertegenwoordiging, die ge Mij on getwijfeld ook in ruime mate zult verlee- nen. Laat ons samen arbeiden tob bloei en tot voorspoed van het Nederlandsclie volk. God zegene uwe en Mijne arbeid. Dat hij strekke tot heil van hot- Vaderland Hierop werd door H. M. de bij de Grondwet voorgeschreven eed uitgespro ken en toen ten slotte op waardige, plechtige wijze de woorden waren uitge sproken „Zoo waarlijk helpe mij God Almachtigtoen steeg uit de menigte één groote hoera op, drie, viermaal her haald. Do voorzitter dei- vereenigde zitting begaf zich hierop naar den troon en legde de in de Grondwet voorgeschreven plechtige verklaring af. die door ieder der leden afzonderlijk werd beëedigd of bevestigd. Nadat IT. M. al deze beëedigingen met een ernstige, maar toch ook blijde uitdrukking op heb gelaat had aange hoord, riep de oudste heraut van wape nen: „Hare Majesteit Koningin Wil helmina is ingehuldigd waarop hij een driemaal herhaald „Leve de Koningin deed hooren, da.t door de aanwezigen, die allen zeer onder den indruk der plechtigheid waren, met geestdrift werd herhaald. Het koor hief het lied aan „Nuii dan- ket Alle Gott," (Hollandsche tekst).waar mee de plechtigheid was geëindigd en H. M. de kerk verliet. Bij het vertrek der Koningin-Moeder werd deze eeri warme ovatie gebracht. Na Haren terugkeer tan pal ei ze ver scheen H. M. op het balkon en werd door de duizenden, die op daken en voor vensters stonden en ook op den Dam luide toegejuicht. Toen de plechtigheid in de kerk geëindigd was, waar ieder slechts oog had voor de Koningin, werden wij gedwongen ons nog eenigon tyd op te houden op de N: Z. Voorburgwal na bij den uitgang der kerk, en liet was daar, dat wy een schouwspel koDden bywonen, schitterend als iu de hoofd stad des ryks slechts zelden te zien was en zal zyn. Na het vertrek van de Koningin- Moeder vertoonden zich in de portico aan de Voorburgwal-zyde een schit terende stoet van dames en heeren, leden der hofhouding, dames du pa- lais, kamerheeren, stal- en jager- meesters, ambassadeurs, vorsten uit Nederland van over de zee; hier de ryke kleediug der Russen met kost baar bont omzoomd, daar de stem- migeOostenrykscbe uniform, de paarse kleur der kleeding der lioogegeestely k - heid, opvallend tusschen het geschitter der diamanten en van het goud der nooit geziene uniformen. Zonen van het. Hemelscho Ryk in huune nationale kleeding, de Sultan van Siak, de hoog adellijke Mohamedaan, de prinsen van Koetei, de afgezanten der vreemde vorsten, liet was één schittering van goud en kleuren, van paarlen en dia manten. CONCERT te geven door het Haar- lemsch Muziekkorps, oüder directie van den luit.-kapelmeester C. P. W. KRÏENS, op Woensdag 7 Sept. 1898, des avonds van 8—10 uur. PROGRAMMA: 1. Marehe du Cortège Kriens. 2. Ouverture Le Part du DiableAuber. 3. Frühlingsstunden Waldteufel. Valse 4. Grande fantasie „Don Carlos"Verdi. 5. Ouverture Stradella FLotow. 6. Bamboula. Negerdans van Trinidad Morelli. 7. Flick aud Flok. Galop. Hertel. 8. Fant. Donoa Juanita. Suppé. Stoizniv£>at°tbei*ichien Het stoomschip Smeroe, van Rot terdam naar Java, vertr. 5 Sept. van Penm. Het stoomschip Salakvan Ba tavia naar Rotterdam, pass. 5 Sopt. Ouessant en wordt 6 dezer 's avonds te Rotterdam verwacht. Het stoomschip Ardjoenp, van Rot terdam naar Java, arriv. 5 Sepi. te Batavia. Het stoomschip Soendavan Am sterdam naar Batavia, arriv. 4 Sept. te Padang. Het stoomschip Prins Hendrik van Amsterdam naar Batavia, arriv. 4 Sept. te Southampton. liet stoomschip Madura, van Ba tavia naar Rotterdam, arriv. 4 Sept. te Suez. Het stooiiiscbap Sumatra, vanAmst. naar Batavia, pass. 3 Sept. Kaap St. Vincent. Het dubbelschroofstoomschip Sta tendam, van de Holland Amerika Lyu, arriveerde 3 Sept. van Rotterdam te Ncwyork. Het stoomschip Spaarndamvan de Hollaud Amerika Lyn, van Rot terdam naar Newyork, passeerde 5 Sept., des voorm. 7 uur Sciliy. borgerlijke stand. Bevallen 3 Sept. B. de Boer Stuinm z. A. M. O. Rosekraus—.Jan sen z. M. M. Wubbo—Reekman z. 4. R. v. Bilderbeek—v. d. Wal z. 5. G. A. Gerritsen—Cornet z. P. Langer- huizen—Bruin d. 6. O. M. Ter Poor ten -Hoogkamer d. C. M. Koppen de Jong d. C. C. C. Toebes—Bniin- stahl z. Overleden: 3 Sept. II. S. Wiersma 20 j. Hazepaterslaau. 4. C. M. Stuurke —Walst 84 j. Plein. J. Wiersma 21 d. z. Korte Spaarne. .1. Stipriaan 8 ra. z. Ravensteeg. J. C. H. Sabolis 10 m. z. Oranjestraat. fantüieberic^iti. Bevallen 3 Sept. M. G. Folmor— Bemraers z. Driewegen (by Goes). Gerretsen—Hogerzeil z. den Haag. 5. T. Cohen—Elzas z. Arnhem. Overleden: 31 Aug. C. W. Lam berts—Verkouteren, Utrecht. 2 Sept. W. Breuoisse 58 j. Slyk-Ewyk. Tb. M. Roest, Baden-Baden. 3. J. LI. v. d. Maal 45 j. Amsterdam. Wed. F. E. Deckers—llerrebrugh 74 j. Amst. M. W. Mayer—Van Tussenbroek 64 j. Heino. Wed. LI. del Carapo, gen. Camp—Post 60 j. den Haag. Wed, P. Oosterhuis—Avis 91 j. Wormer- veer. LAATSTE BERICHTEN Kinderfeest Leidsche kwartier Ter gelegenheid van de Inhuldiging van H. M. vierde heden het Leidsche kwartier feest. Het. hoofddoel van deze feestviering was om den kinderen een aangenamen dag te bereiden en den 6en September voor hen onvergetelijk te maken. Roods te half negen verzamelde zich de flink met oranje getooide school jeugd aan de 2e Tusscheuschool op 'bet Leidscheplein, ten einde van de verschillende benoodigdhedeu voor den versierden optocht tc worden voorzien. Omstreeks lmlf tien was de opiocht opgesteld op het voor de school ge legen land, dat in een feestterrein was herschapen. De prachtige stoet waar aan door ongeveer 600 kinderen werd deelgenomen bestond uit 7 groepen. Ongeveer te 10 uur zotte de optocht zich in beweging, voorafgegaan door een Duitsch Muziekkorps, dat eenige Vaderlandsche liederen ten gohoore bracht. Achter de muziek volgde de vaaudolgroep, terwyl hierachter Ko ningin Wilhelmina in een ryk met bloemen en groen versierden wagen, omgeven door herauten met banieren waarop de verschillende wapeus der provinciën, en voorafgegaan dooreen heraut te paard, de hoofdgroep van den optocht uitmaakte. Hierna kwam de derde groep, voor stellende een eerepoort, waarop de woorden„Onze Koningin is gehul digd, Hoera, Hoera, Hoera" waren aangebracht. Deze groep werd direct gevolgd door den Kroongroep, voor stellende een kroon van ongeveer 2 M. hoog en 2 M. breed, gedragen door eenige jongens en omringd door verschillende meisjes. Achtereenvolgens kwamen de lin- tengroep, waarin eene Buste vau H. M. werd omgeven door lint, een groop van banieren, waa*op verschillende spreuken, een groep mot versiorde hoepels, terwyl de stoet werd geslo ten met een lettergroep, welke do woorden Koningin Wilhelmina 1880 —1898 vormde^ De optocht, die de in het programma aangegeven route volgde, was in een woord gezegd prachtig. De opstellers en uitvoerders der verschil lende decoraties alle eer. De heer Brinkmau heeft in het laatgenoemde een werkzaam aaudeel gehad. Ongeveer 11 '/2 uur werd de stoet op het Leidscheplein weder ontbon den, waarna de kinderen in de school ruimschoots op allerlei versnaperingen werden onthaald. Hierna namen de spelen een aanvang. Deze bestonden uit: Jongensspelen. 1. Hindernis. Loopbaan. Wedloop. 2. Hand- en Voetwedloop. 3. Tonspringen. 4. Hoepelspringen. 5. Hoepelwedstryd (versierd, om prijs)- Spelen voor Meisjes. 1. Paalslaan. Wedstrijd. 2. Touwtjespringen. Wedstr., korte afstand 3. Fleschspringen. 4. Gymnastische dans. 5. Drie voetloop, korte afstand.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 3