ten 16, die oogenschynlyk van zelf loopt, in werkelijkheid echter gedre ven wordt door een electro-motortje, in het vliegwiel der machine verbor gen, heeft als „haute Nouveauté" op uit gebied, onafgebroken veel bekyks. De zaak der Hogerhuizen. De heer Z. Middelkoop deelt in Vooruitgang mede, dat hy in den loop der volgende week het noodig aantal afdrukken van het revisie-adres hoopt te doen vervaardigen. Zoodra die ge reed zyn, schrijft hij, denk ik ze rond te zenden aan hen, die mij van hunne sympathie deden blijken of wel be geerden een werkzaam aandeel in de beweging te nemen. Ik voeg daar dan bij de zegels als vervolgbladen, waarop de handteekeningen behooren gesteld te worden. Het origiueel van hot rekest blijft onder mijne berusting; daaraan wor den later de vervolgbladen gehecht. Nog altijd staat de gelegenheid, om mij bewijzen van sympathie te zen den, open. Het is mij opgevallen, dat verschei- denen, waarvan het mij langs anderen kant bekend werd, dat zij met de zaak sympathiseeren, nog niets van zich déden hooren. Rekenen zij er op, dat zjj toch het rekest teronder- teekening zullen krijgen Dan zij ge zegd, dat de mogelijkheid zeer goed bestaat, dat zij worden overgeslagen, omdat ik niet altijd hunne adressen precies weet en ik mij niet elk oogen blik allen herinner. Laten zij toch de geringe moeite doen, om mij even een kaartje of briefkaart te zenden. Anderen deelden mij mede, dat zy de troonsbestijging wilden afwachten, omdat het nog altijd mogelijk was, dat bij die gelegenheid gratie wordt verleend. Ofschoon myn geloof daarin bijzon der zwak is, kan ik het billijken, dat anderen dien dag afwachten. Zjj dos, die daarom hun sympathie-betuiging met de revisiebeweging uitstellen, kunnen, wanneer 6 September geeu gratie brengt, ons pogen steunen. Van hen verwacht ik alsdan nog opgave van adres." Vergiftigd! Het gezin van J. de J. te St. Jo- hannisga (Fr.) werd na het gebruik van havermout ongesteld. Ook twee logés, die meegegeten hadden, kregen kramp, terwyl een zoon, die niet van de havermout had gegeten, niet on gesteld werd. Dadelijk werd geneeskundige hulp ingeroepen, die braakmiddelen toe diende, bij de meeste leden van het gezin met gunstig gevolg. De vader echter is ovorleden. De mout is voor onderzoek opge zonden. Brand. Een ernstige ramp heeft het dorp Westbok in de provincie Groningen getroffen. Om nageooeg halfzeven uur ontstond brand in de groote boer derij vaD Job. Tbyü, bewoond door Geert Boer en den kleermaker W. Onmiddellijk daarop vatto het naast gelegen gebouw, eigenaresse de wed. R. Brunsting en bewoond door G. Willèms, vuur en in minder dan geen fd stonden de boerderijen van mej. Peeks, bewoond door H. Koop man, en van Job. Thyn, bewoond door L. Benthum en den emeritus predikant ds. Lauckart, in volle vlam. Toen sloeg de vuurgloed dwars over de straat en de boerderij en winkel- behuizinge van J. Sauting werd even eens een prooi van bet alles ver woestende element. Vyf groote boer derijen met annexe schuren binnen een uur tyds totaal verwoest 1 Voor zoover bekend zijn by G. Boer 9 stuks rundvee, by G. Willems een zeug met biggen en by J. Lanting 2 kalveren verbrand. De huizen zyn by verschillende maatschappijen verzekerd. Te "Winschoten hebben de drukkers gezellen van de Oldamster drukkerij het werk gestaakt. Zy eischen hooger loon. Het weder in Augustus. Aan het maandelyksch overzicht van het weder, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut, is het vol gende ontleend De eerste dagen der maand bleef het weder nog onder den invloed van hooge drukkiDg, dat boven Midden- droeg, waardoor hij Friquette gelegen- hua„ gaf zich fca herstellen. Zij durfde het dier nu aan te zien, was verrukt over zijn schoonheid on gevoelde lust liet dit te zeggen. I)a tijger liet zich kalm door haar be wonderen, onderwijl met den staart in de lucht ronddraaiend en snuivend op echte tijgers manier wolk geluid men het best vergelijken kan met het zuch ten van een locomotief. Plotseling kwam haar een plaat uit liaar jeugd voor den geest, die haar toen had doen schreden. Het was een groote, roode gekleurde plaat van EpinaL voorstellende Rood kapje met den wolf. Toen trachtte zij zich gerust te stel len door zich zelf diets te maken dat niet alle roofdieren zoo bloeddorstig be hoeven te zijn en deze tijger misschien een goedmoediger aard had dan andere. Dit alles nam niet meer tijd dan en kele seconden, die Friquette echter uren toeschenen. Toch begon het dier reeds eenige teekenon van ongeduld te geven. Zijn lange snorren, waarvan elke haar wel ijzer draad geleek, bewogen zich, zijn klauwen woelden onrustig den grond om en zijn geopende muil vertoonde groote, scherpe tandon. Friquette merkte dit alles op en dacht Europa zetelde, totdat op 5 Augustus een depressie, die ten W. van Schot land verscheen, zich deed gelden en, over de Noordzee en het Z. van Noorwegen naar Denemarken gaande, hier te lande regenachtig weder en bewolkten hemel veroorzaakte. Dit sombere weder hield tot 11 Augustus aan, op welken dag zich weder een gebied van hooge drukking boven Midden-Europa outwikkeld had. De temperatuur steeg in het nu volgende tijdperk belangrijk en het maximum overschreed op 10 dagen de tempera tuur van 25° C. In jaren is de temperatuur in Augustus zoo hoog niet gestegen als dit jaarhet maximum is toch maar weinig minder dan de hoogst bekende temperatuur in deze maand, namelijk 34°.4 C. in 1857. Na 22 Augustus werd de verdeeling der luebtdrukkiag over Europa zeer onregelmatig, waarvan buiig weder, veelal van onweder vergezeld, het gevolg was. Het weder werd een paar dagen later, toen de verdeeling regelmatiger was geworden, iets be ter, maar op 29 Augustus wees de richting van den wind aan de West kust van Ierland reeds op de nade ring van een depressie boven den At- lantischen Oceaan, die dan ook in den morgen van 30 Aug. ten N. van Schotland werd aangetroffen. Geluk kig trok zy met betrekkelijk groote snelheid over de Noordzee naar het Skagerak, zoodat op 31 Aug. het weder omstreeks den middag opklaar de en de wind ging liggen. Koloniën, Een toekomstbeeld!! De heer v. S. te B. schrijft in de „Deli Ct," dat de strijd om Santiago hem het eventueele lot van Soerabaja in tyd van oorlog voor oogen bracht, door de vele punten van overeen komst. Het zal z. i. de groote vraag zijn of ooit een oorlog om onze Indische bezittingen in Indië zelf zal afgespeeld worden, doch de zoogenaamde coup de main, gericht tegen een enkel ob ject, mag men toch in elk geval stel lig verwachten, om den grooten in vloed welke een gelukte aanslag later op te maken vredesvoorwaarden uit oefent. Wordt derhalve om onze Indische bezittingen de strjjd in Europa ge voerd, dan zal hoogstwaarschijnlijk toch in Indië een vijandelijk coup de main plaats hebben. Die aansiag zal tegen het eiland Java gericht zyn, daarvoor staan meent schr. de gebeurtenissen van 1811 borg, dat vereischt geeu na der betoog. Havana—Santiago is vrij wel ge lijk te stellen met Batavia—Soerabaja. zoowel wat geographische ligging betreft als de belangrijkheid van de plaatsen uit een oogpunt beschouwd van verdedigbaarheid en van hunne onderlinge verhouding als zetels van bestuur, contra van troepeulegering, enz. Stellen we zoo vervolgt schr. nu het geval van oorlog, dan zal in de eerste plaats er aan gedacht moe ten worden om den naderenden vijand ter zee afbreuk te doen. Daarvoor moeten wy eenige snel varende ad vies vaartuigen hebben voor den kondschapsdienst en op verschil lende punten aan de kust enkele sterke gepantserde schepen, ten einde de komst van den vijand af te wach ten en om zich daarna te kunnen verzamelen, zoodra eenmaal het posi tieve punt van aanval door 's vyands bewegingen duidelijk is geworden. Wij willen niets meer weten van zoogenaamde „vluchthavens" als Tji- latjap vroeger was, want dit lokt juist 'svyauds vloot derwaarts, sluit ons in, maakt ons machteloos en ont bloot de andere plaatsen van hulp. De „fleseh" van Santiago, leert ons dat. Actieve taktiek ook ter zee, is thans' het wachtwoord. Om verschillende niet te noemen redenen zal een eventueele vijand zich niet naar Batavia richten, maar de veel gemakkelijker verovering van Soerabaja beproeven. Soerabaja kan tegen den aanval van de zeezij bemoeilijkt worden door de versperring van het west-gat met eenige „Merrimac's" en ten oosten door het wegnemen van boeien en tonnen en het leggen van zeemynen, onder bescherming van slechts een „De zaken nemen een verkeerden loop. Groote God! wat moet ik beginnen f' Een rilling voer haar door de leden, haai- ooren begonnen, te suizen en alles om haar heen werd wazig voor haar oogen. Zij voelde, dat zij op 't punt stond van flauw te vallen. Maar in weerwil van deze verschijnse len, was een flauwte Friquette geheel vreemd. Zij spande al haar wilskracht in om deze zwakheid te boven te komen, ves tigde haar oogen strak op 't monster en bleef het zoo aanstaren. De tijger, onder den invloed van haar blik, begon zich minder op zijn gemak te voelen en deed een pas achteruit. Friquette, moedig als zij was, deed toen een stp voorwaarts, terwijl haar oogen het dier als 't ware schenen te doorboren. Haar tegenstander evenwel begon te grommen, als protesteerde hij tegen dien hypnotiseerenden blik, waarvan hij langzamerhand onder den indruk kwam. Zoo verstreek er een halve minuut. dertig seconden, die Friquette zoo lang toeschenen, en waarin zij zooveel angst doorstond, dat het koude zweet haar op 'fc gelaat parelde. Langzaam, heel langzaam dook de paar krachtige dryvende batteryen. Eene landing te Passoeroean ligt dus voor de hand. Soerabaja moet derhalve genaderd worden van de landzyde en mochten we nu al onze bruggen in de lucht laten springen, zoo zyn dat slechts tydelyke beletselenwaartegenover nog staat dat de vyand door afdam ming van enkele rivierarmen geheel Soerabaja kan doen ondorloopen, waar door de stad een broeinest van cholera- epidemie wordt. Soerabaja is van de landzyde wel oenigen tyd met succes te verdedigen, doch ten slotte moet het vallen. De vyand eenmaal in het bezit, van Soerabaja, doet aan de Regeering van Java weten dat elke verdero vernie ling van spoorwegbruggen en andere kunstwerken later door dubbele in demniteit zal moeten gedekt wor den. Wordt toch overgegaan tot het ver nielen van alle gemeenschapswegen naar het binnenland leidende, dan zal de vijand zich vooreerst met oene be zetting van Soerabaja tevreden stel len zonder echter geheel werkeloos te blyven en er zich op toeleggen de bevolking van de omliggende land streken aan zich te wennen en dienst baar te maken aan zyne plannen. Ook Madura zal al spoedig den stryd moeten opgeven. Het zal van den loop van zaken in Europa afhangen wat er verder op Java gebeurt, het is ons doel niet ons daarin te verdiepen, maar we willen alléén de noodzakelijkheid trachten aan te toonen van groote activiteit op zee, van sieeds de rol van aanvaller te vervullen en ons nooit met een vloot tot het defensieve te bepalen. De vyand die naar Java trekt met minstens een veertigtal troepensche- pen, moet die vloot vergezellen en be schermen, derhalve worden zyne oor logsschepen gedwongen byeen te bly ven en zich tot verdediging gereed te houdenwy kunnen onze schepen dan brengen waar wy willen, op ge schikte oogenblikken den vyand aan vallen, de transportschepen in den grond trachten te boren, ons ook weer terugtrekken, doch ons zoo weinig mogelyk vereenigen. Onze kracht zal liggen in het verspreide gevecht ter zee, ineen beschieting van 's vyands schepen op onverwachte oogenblikken en daaraan gepaarde groote bewege lijkheid. Is eenige Etropeesche mogendheid te voren overtuigd van onze activiteit op zee, dan zal er zeker minder spoe dig overgegaan worden tot het zenden eener expeditie naar Java. en zoo dat toch plaats mocht hebben, zal de sterkte dier expeditie alweder zóó veel grooter moeteu zjjn, dat weinig mogendheden daartoe in staat zullen wezen. GEfóEIBGO NSEUWS De zaak-Dreyfus. In de Petite République maakt me vrouw Dreyfus den laatst ontvangen brief van tiaar echtgenoot openbaar, gedateerdIles-du-Salut, 27 Juni 189S. Na zijn angsten en lyden beschreven te hebben, welke hy weet dat zyn vrouw deelt, schrijft DreyfusIk heb een kreet van beroep op het vader land gedaan om mijn eer terng te vragen en de revisie van myn proces. Al myn gedachten zyn met u en de kinderen. Mijn leven behoort aan het vaderland, maar niet myn eer die het erfdeel is van onze kinderen, het eigen goed van twee families. Dreyfus ein digt met de betuiging zijner onschuld krachtig te herhalen en een waDhopig beroep om revisie te doen op den pre sident der Republiek. In een interview met een redacteur vau hetzelfde blad zegt Mathieu Drey fus: Wij vragen het volle licht, vol komen blootlegging van de waarheid. Het geheime dossier is een komedie. Laat men de zoogenaamde brieven van keizer Wilhelm toonen, wij vree zen ze niet. De gezondheidstoestand van mijn broeder is physiek verbeterd. Hij wacht bernstend maar vol hoop. Mathieu Dreyfus hoopt dat men voorzichtigheid zal in acht nemen, wanneer men zijn broeder den terug keer naar Frankrijk mededeelt. Indien er anders gehandeld werd, zou dit gelyk staan met hem op slag te dooden. De Kölnische Zeitung schryft van de stukken, die beweerd worden deel nit te maken van Int ultra-gebeime dossier „Men weet thans uit de ver tijger neder, als zwichtte hij voor den. 'magnetischen stroom, welke van Friquet- te's doordringenden blik uitging. Deze zwijgende (strijd duurde nog eenige seconden. Zou het jonge meisje werkelijk trium- fecron over het monster, zijn wil ver lammen en woestheid temmen? Een oogenblik hoopte Friquette het werkelijk. Maar het arme kind had te veel van haar krachten gevergd. Het volgende moment werden haar oogen beneveld onder den harden blik van den tijger. Zij knipte met de oog leden en kon het roofdier niet meer strak aanzien. Haar invloed was vernietigd. Friquet te werd bang, uitte een kreet, wist niet meer wat te doen en wilde vluchten, Terzelfder tijd deed do tijger een ontzag wekkend gebrul hooren, zulk een gebrul waarvoor alle dieren in het woud zwij gen. Toen, met een zelfde beweging als waarmee een kat naar een muis slaat, zette hij zijn klauw op den schouder van Friquette. Met één slag had hij haar kunnen vermorzelen, maar hij deed het niet, en stelde zich tevreden met het roodo leer van het taschje met zijn na gels open te rijten en juffrouw Friquette zachtjes op den grond te gooien. Het jonge meisje uitte een kreet, schillende mededeelingen van de kran ten ongeveer, van welke stukken er sprake is, en dat met name beweerde brieven van den Duitschen Keizerin aanmerking komen, die deze aan kapi tein Dreyfus zou geschreven hebben. De openbaarmaking biervan kunnen wy met buitengewone onverschillig heid tegemoet zien, want dat dit fal- sificaten zjju, behoeven wij zeker niet eens ernstig te zeggen. Een Duitsch keizer voert geen briefwisseling met spionnen, die voor Duitscblaud werkeD. Wanneer echter de een of andere ondergeschikte ageut of ook een hoo ger geplaatst officier den naam van den Keizor nagemaakt heeft, dan zouden wy niet weten, waarom daarin een reden voor Duitsch land zou liggen, om over Frankryk oorlog te brengeD. Op zyn hoogst zou het pyulyk zyn voor de hooggeplaatste officieren, die zich door zulk een buitengewoon grove en belachelyke vervalscning ook maar een oogenblik hebben laten vangen. Het is eigenlyk alleen maar hieruit te verklaren, dat deze heeren in een heel eigenaardigen psychologischen toestand verkeerd hebben, dien wy reeds meermalen in de gelegenheid zyn geweest waar te nemen, wanneer io Frankryk Duitsche dingen worden behandeld. Overigens zeer verstandige en schrandere menschen worden dan plotseling blind en vellen een oordeel en begaan handelingen, dio anders volmaakt onbegrijpelijk zonden wezen. Als voorbeeld noemt de Kölnische den intelligenten Cavaignac, die door de arrestatie van Henry bewees niets met de oneerlyke praktyken vau fal sarissen te doen te willen hebben, en aan den anderen kant gelooft aan de vlegelachtige vervalschingen van brie ven van den Keizer, evenals hy ge loofde, dat een Duitsch militair attaché die jaren lang in Frankryk vertoefd heeft, een Franschen brief had kunnen schryven, waarvan de grammatica en styl aan elke keukenmeid tot oneer zouden strekken. De spionnenvrees is de monomanie, die zelfs het oordeel van lieden als Cavaignac benevelt. De houding van enkele officieren, zooals van den ernstig gecompromit- teerden kolonel du Paty de Clam, moet op andere wyze verklaard wor den. „Dezen zyn zoo zeer in hun eigen strikken verward, dat zy zelfs het onwaarschijnlijkste en ongelooflijkste beweren moeten, om zich zelf niet openlyk van de misdrijven te beschul digen, die zy gepleegd hebben. Ais een curiosum kau de aandacht geves tigd worden op het bericht vau een krant van den generalen staf, die van Esterhazy wil weten, dat hy thans wil bekennen, de vervaardiger van het borderel te zyn, omdat men hem daar voor veel geld heeft geboden. Eerlang zal men dan misschien ook nog mel den dat Henry door het Dreyfus-syn- dicaat is bewogen, een niet gepleegde vervalsching te bekennen en daarna zichzelf van kant te maken." De heer Geoffroy, hoofdambtenaar aan het ministerie van justitie, heeft Dinsdagmorgen een nota ontvangen, door de advocaten Labori en Demange gezamenlijk gesteld, toe ondersteuning van bet verzoek door mevr. Dreyfus gedaan tot herziening van het vonnis over haar man uitgesproken. De heer Geoffroy ging onmiddellijk naar het Elysée," waar de ministerraad verga derd was om dit stuk den daar aan wezigen minister van justitie Öarrien ter hand te stellen. Onlusten te Kandia. Dinsdag had te Kandia een betoo ging plaats van uitgewekeu Muzel mannen om hun grieven bekend te maken. Er volgde schermutselingen tussehen de Engelsche troepen eu de Turken. Kandia werd daarna gebombardeerd door de engelsche oorlogsschepen. De onlusten zyn te wy'ten aan de ontevredenheid der Turken en gevolg van de inbeslagneming van de land rente door de Engelschen. De Chris tenen en de Muzelmannen raakten handgemeen. De Engelschen gaven vuur en verwondden twee Mohamme danen, waarop de geheele Turksehe bevolking naar de wapens greep. De Engelschen en de Christenen namen de wyk aan boord van een sloep die een paar kanonschoten loste om der bevolking schrik aan te jagen. By het voorafgaande gevecht, dat tot vier uur duurde, werden drie En gelschen gedood en vier gewond, ter wijl zes Muzelmannen sneuvelden. Een aantal huizen zyn in brand gestoken. trachtte op te staart, viel weer achter over en zakto toen bewusteloos ineen. In de gegeven omstandigheden was dit 't best wat zij doen kon. Velen zouden misschien denken, dat Friquette nooit meer uit deze bezwij ming ontwaakte en haar avonturen op deze tragische manier eindigden. Toch gebeurde het tegendeel. Na eenigen tijd, waarvan zij en met reden den duur niet wist, kwam zij weer bij. Hoewel de duisternis nu inge vallen was, kon zij zich toch rekenschap van haar toestand geven, die zij allesbe halve rooskleurig vond. Zij voelde geen pijn maar van tijd tot tijd schokken en hevige steken in haar hoofd en beenen. welke zij toe schreef aan haar kennismaking met de: bamboe-stammen. De lezer zal nu denken, dat juffrouw Friquette aan den tijger ontsnapt was Neen, in 't geheel niet. Zij werd eenvoudig door den tijger .gedragen, die haar bij het middei in den muil vasthield. Naai- alle waarschijnlijkheid was hij op weg naar zijn hol om haar daar op zijn gemak op te peuzelen, of om zijn vrouw en kinderen eens op een heerlijk fijn diner te trakteeren. De schepen liggen voor Kandia ge schaard. De militaire Engelsche overheden plaatsten op bevel der admiraals een detachement soldaten voor het bureau der belastingen om er Christen-ambte naren aan te stellen. Tengevolge van de dreigende houding der Turken gaven de soldaten vunr, waarbij eenige Muzelmannen werden gewond. De Turksehe bevolking liep te wapen, viel op het Britsche detachement aan en verspreidde zich over de Christen- wyken, waar zy aan het brandstich ten sloeg. Men verzekert dat een aantal Brit sche soldaten en de Britsche consul zyn gedood. Een oorlogsschip wierp bommen in de stad, waarvan een deel in lichtelaaie stond. De Turksehe bevolking van Kan dia streed tegen de Engelsche troe pen. De civiele en militaire gouver neurs vau Kanea boden admiraal Po- thier aan Turksehe troepen met de Engelsche soldaten te doen samen werken tot de verdediging en gaven den gouverneur van Kandia bevel te trachten de bevolking tot kalmte te brengen. Dronkenschap bij dieren. Zooals bekendj is, laten katten, in brouweryen levend, wanneer ze een maal smaak in liet bier gevonden hebben, dat ze van de vloeren der kelders oplikken, geen gelegenheid meer voorbijgaan om zien te bedrin ken. Ook paarden zyn groote liefheb bers van portwijnen en stout en vele Engelsche veeartsen dienen het den rossinanten toe ais deze kou gevat hebben de paarden in stokeryen ver smaden ook geenszins de spoeling, welke nog alcohol bevat, terwyl de varkens, die het onderst uit de vaten krijgen, geregeld „dronken zyn". De meeste „hoogere" dieren, zegt dr. M. Walsh in een Engelsch tijd schrift: apen, olifanten, beren, paar den, houden enz. hebben een instinct- matigen hartstocht voor gegiste dran ken en lyden, juist als menigeen on der de menschen, aan het misbruik ervan. Reeds leert ons het „Boek der Macchabeërs," dat men in de oudheid de tot den stry'd uitgeruste olifanten dronken maakte met nieuwen wijn en dit gebruik is sedert behouden gebleven, met dien verstande echter dat rhum den wyn ervangen heeft. Alle bestuurders van beestenspellen en dierentuinen weten bovendien, dat de aan hun zorgen toevertrouwde olifanten geen gelegenheid laten voor bijgaan om zich aan alcohol te buiten te gaan, er zyn er zelfs, die veinzen ziek te zyn om een rantsoen whisky te bekomen. De beren en apen drinken bier als Düitsche studenten en zyn tot alles in staat om brandewijn machtig te worden. Dat weten ook sommige Afrikaansche volksstammen en daar uit trekken deze behendig partij om die dieren te vangen. Zy plaatsen tot dit doel bv. aan den ingang van een boseh een tonnetje bier, de-apen snel len toe, drinken, worden dronken en verkeeren dan in zoodanigen toestand van verdooving, dat ze in de onmo gelijkheid verkeeren een neger van een aap te onderscheiden. Wanneer een neger een van hen by |de haud grypt om hem naar zyn dorp te geleiden, neemt een tweede aap de] hand van den eersten, een derde do hand van den tweeden enz. Dikwjjls slaagt een neger er aldus io een geheelen troep dronken apen te vangeL. En wy moeten er bijvoegen, dat die brave negers nooit nalaten nieuwe rantsoenen bier aan hun ge vangenen toe te dienen, in telkens grootere hoeveelheden, hen zoodoende by'na onmerkbaar aan de gevangen schap gewennend. Doch het merkwaardigste van Walsh's studie is dat gedeelte, waar by de nieuwste vorderingen van al coholisme onder de dieren beschrijft. Hy leert ons bv. dat een groot aantal paarden te New-York zich aan den drank overgeven. De brouwerspaar den in het bijzonder zyn by'na alle ware dronkaards. Met mout gevoed krygen ze een hartstocht voor bier, dwingen hun meesters het hun te geven en eindigen dikwerf met aan vallen van delirium tremens. Keizerin Friedrich, die op het slot Friedrichsrub, by Homburg, vertoeft, is Dinsdagochtend by een wandelrit van het paard gevallen en heettzich Maar ongetwijfeld een fijnen smaak bezittend, droeg het beest zorg, dat zijn pi-ooi niet beschadigde, opdat het haar friseh en geurig zou kunnen oppeuzelen. Dit was ongeveer de gedachte van juffrouw Friquette, toon zij zich van liaar toestand bewust werd, die met recht afschuwelijk was. Zonder pijn en mot een zekere lang zame plechtigheid werd zij verder ge dragen en toch was zij voor den tijger niet zwaarder dan eon muisje voor een grooten kater. Lang kon de tocht echter niet duren, want men moest toch weldra hier of daar belanden. En dan? De arme Friquette kon er niet aan denken zonder van het hoofd tot de voe ten to trillen. Maar onverschrokken en bedachtzaam als zij was, gaf zij zich niet meer aan dergelijke sombere overpeinzingen over, maar besloot zich to bevrijden al moest zij er ook alles voor op 't spel zetten. Met de uiterste voorzichtigheid, om niet door al te merkbare bewegingen het ongeduld van den tijger op te wekken, trachtte zij haar taschje te openen. Het was een taak, die niet spoedig en niet gemakkelijk uit te voeren was, en de lastige houding, waarin zij lag, bracht de hand verstuikt. Zy werd per ry tnig naar het slot teruggebracht. t De Keizerin zou in het begin del i volgende maand een bezoek brenge: aan Koningin Victoria. Petroleum-productie. 1 Mon kan de tegenwoordige jaar lyksche productie van petroleum oj omstreeks 181 millioen hectoliter stellen. Tot dit totaal dragen de Vereenigdi Staten van Amerika ruim 101 millioei hectoliters by. Rusland 73 mill oen Oostenryk-Hongarye 2.39 millioen Caiiada 1.53 millioen, Indië 570.001 hectoliters en Java 560.000 hectoliters Het overige komt uit Peru, Ramenië Duitscliland, Japan, Italië, enz. Ruin de helft der productie van de Ver Stateu (59 millioen hectoliters) word door het uitgestrekte steonkolenter rein der Apalacben geleverd. Er zyn in dat gewest twee bronnen, die al leen 270 hectoliters petroleum pet dag geven. In Rusland zyn sedert 1891 1370 nieuwe putten geboord, waarvan et 622 nog geëxploiteerd wordeD. Uis het land der Derwishen De Engelschen en Egyptenaren hielden Zondag een plechtigon dienst ter eere van de nagedachtenis van Gordoö, iu den bouwval van diens paleis te Cnartoem, waartoe Nylstoom- booten de noodige detachementen van Omdoerman overbrachten. Het korps genietroepen waartoe Gordon be hoorde, was afzonderlyk vertegen woordigd. Egyptische en Engelsche vlaggen wapperden van de bouwval len, welke de troepen rondtrokken, eindelyk stilhoudende op de treden waar Gordon gevallen is dertien jaar en tweehonderd een-en-twintig dagen geleden. Midderwyl werden een-en- twintig saluutschoten gelost en speelde de stafmuziek het Egyptische en het Engelsche volkslied, gevolgd door drie hoera's voor den Kbedive en de Koningin, een treurmarsch eu psalm- lezing. De herdenkgebeden werden achtereenvolgens verricht door een presbyteriaansch, een anglikaansch en een katholiek veldprediker. De Soe- daneesche militaire muziek speelde ook Gordon's lievelingshyrane. De Duitsche militaire attaché woonde in uniform deu geheelen dienst by. Na afloop gaf de stafmuziek een concert in den tuin van Gordon, waar tropi sche vruchten rypten. Velen namen een klein aandenken mee. De Ara bieren sloegen dat alies stomver baasd gade. Volgens bericht aan de Daily Mail uit Kaïro worden de Sirdar eu zyn staf daar eerlang terugverwacht om met Cromer te beraadslagen over het verdertrekken van de Engelschen bezuiden Chartoem, waartoe men ver moedelijk voor het einde van het jaar over zal gaan. De bladen berichten dat de Engel sche eebtgenoote van Neufeld, Vrydag uit Omdoerman verlost, een pleeg zuster uit Northwich in Cheshire is. Zy verklaarde dat Neufeld altoos van oordeel was geweest dat Gordon ergens in gevangenschap nog leeft. De correspondent van de Daily Tele graph, over den slag bij Omdurman schrijvend, maakt een vergelijking tus- scheu den afstand waarop do vooruit- stormende Derwishen begonnen te wan kelen, in het centrum en aan den rech ter vleugel van het Engelsch-Egyptisch leger. In het centrum geschiedde dat op ongeveer 800 el, hij ziet daarin een be wijs van het goede schieten der Engel schen en van de s'oede eigenschappen van het Lee-Metford geweer en de nieu we Woolwich-kogels. Op den rechter vleugel kwamen de aanvallers veel na derbij, dat blijkt ook uit den aard der wonden ,door de Engelsche officieren van gezondheid opgeteekend speer- en zwaardwonden komen bij de regimenten van het centrum haast niet voor, en zijn daarentegen naar verhouding veel tal rijker dan de kogelwonden aan den rechtervleugel. Daar de aanval dor Der wishen in beide gevallen zeer onstuimig is geweest, ziet de berichtgever de oor zaak van het aangeduide verschil groo- tendeels in het verschil van de wapens de Egyptische regimenten aan den rech tervleugel waren met Martini-geweren gewapend. Dezelfde berichtgever meldt ook dat de Sirdar, toen de Derwishen terugtrok ken, zijn cavalerie mot veel beleid ge bruik heeft, een gedeelte rechts en een ander gedeelte links van de vluchtende Derwishen, evenals herdershonden die een gevaarlijke gymnastiek met zich. Maar toch gelukten haai" pogingen en een zucht van voldoening ontsnapte haar. Zij liet haar hand in het taschje glij den en haalde er een kleine revolver uit, waarvan de kolf van parelmoer en de loop van nikkel vervaardigd was; dit voorwerp geleek meer op een stuk kin derspeelgoed, dan op een moorddadig werktuig. Toen zij het wapen in haar hand voel de, slaakte het jonge meisje weder een zucht van verlichting en dacht „Opgepast, Friquette, mijn kind, houd mood En die bezat zij werkelijk wel, mis schien meer dan menigen manmet een bijna bovennatuurlijke koelbloedigheid ging zij zonder te aarzelen den strijd tegen het moest bloeddorstige aller roof dieren ondernemen. Met haar rechterhand omklemde zij da revolver, terwijl zij met den linker door den dikken, zwaren huid heen naar de plaats van het hart zocht. Friquetto voelde nu eenige beweging onder haar hand en mompelde „Ah! de hartader! Dat is toch niet banaal... God, wat slaat zijn hart snel 1" (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2