De lÉiiisfeestei Kleine Mwtenties. F. SMIT, Haarlem's Dagblad te Amsterdam. •een kudde schapen, opjagen om hen te beletten, Omdurman weer binnen te trekken. Do Times zegt dat de ChaJief gevan gen genomen moet worden, al is dat wellicht vooreerst niet mogelijk, omdat hij een te grooten voorsprong heeft. Maar het blad hoopt dat do bewoners van de oase Korclofan, die hem toch al niet er^ trouw waren, hem zullen gevan gen nemen of dooden, nu hij als vluchte ling in hun gebied komt. it outer's bijzondere correspondent be- sclirijft de charge van het 21e lanciors, het treffendste incident van den slag, aldus Kolonel Martin had last gegeven, den uiteengeslagen, vijand te beletten, Om durman te bereiken, dat op vijf mijlen van het slagveld ligt. Zoo kwamen de lanciers onverwachts te midden van de vijandelijke reserve-troepen, 2000 man sterk, maar zij konden de talrijkheid van den vijand niet schatten, wegens den aard van het terrein. De lanciers stelden zich in gevechtslinie op en be gonnen den aanval, maar op dc-rtig el wan de versterking bleek dat een over macht van vijanden in een hollen weg verborgen was. De lanciers sloegen zich echter door de Derwishen heen, hier on daar door rijen van twintig man, die hen met geweervuur en blanke wapenen ontvingen. Wie viel werd door de ra zende Derwishen dadelijk aan stukken gehakt. Met een verlies van 50 man aan doo den en gewonden bereikten de lanciers weer liet open terrein. Dadelijk verza melden zij zich. Een korporaal, met bloed bedekt, en in zijn zadel waggelend kreeg bevel om af te stijgen, maar hij antwoordde: „nooit!" en~ bleef meehel pen in het bijeenbrengen van zijn es kadron. Luitenant Grenfell werd toen vermist. Drie offic.ieo.-en trachtten zijn lijk te her overen, en hielden werkelijk de Derwis hen ervan af, maar het paard, waaraan de ongelukkige officier nog hing, liep weg, en zoo mislukte het plan. Met hun karabijn wisten de lanciers, na afgeste gen te zijn, hun positie te bewaren tot •de Derwishen afgetrokken waren. De boodschap van den czaar. In de „Revue des deux Mondes" be spreekt Ferdinand Bnuietière hot vre desplan van den Czaar, maar alleen van zijn ideale zijde, zonder te zoeken naar de onmiddellijke politieke aanleiding. Hij vindt dat het voorstel, zoo kloek geworpen te midden van een ware mili taire brooddronkenheid der volken, een schok teweegbrengt. De wereld staat er verrast van en verbaasd. Welke ook de beweegredenen tot deze daad rijn geweest, zii zal den keizer woor altijd tot eer verstrekken. Zij is zonder voorbeeld. Schrijvers, wijsgee ren, denkers, zedemeesters hebben de ovrmatige bewapening soms zelfs alle krijgstoerustingen als een ramp voorge steld, maai' nog nooit heeft eene regee ring, nog veel minder heeft een vorst naar die klacht der steeds zwaarder en zwaardev belaste menschheid geluisterd. Dit nieuwe feit zal zonder twijfel geluk kige gevolgen hebben, ue nota van graaf Monravief treft en roert, wekt edelmoe dige gedachten en voornemens. De heer Bruneitière gelooft niet, dat het plan in overleg met ©enige mogend heden is opgesteld. Indien één, had de keizer alle in vertrouwen moeten nemen, en dan „zouden misschien bezwaren te berde zijn gebracht." Zeer waarschijn lijk moet verband gezocht worden tus- schen hot vredsplan en de hooge onder scheiding. die bovendien met eenige plechtigheid aan den procureur-generaal der Synode Pobedonostzeff is verleend. Hij was de trouwe dienaar en gedachte- drager van Alexander HI. Daarop wil echter de heer Brunetière niet. verder doorgaan. ^-e uitvoering van 's keizers plan zal op ontelbare bezwaren stuiten. Dat de keizer zelf geen onmiddellijke bespreking er van verwacht, blijkt uit zijn reis naar de Kriin, waar hij lang zal verblij ven, Vele moeielijkheden moeten uit den weg geruimd worden vóór de toekomsti ge conferentie kan bijeenkomen, indien rij bijeenkomt. Een Engelsch blad verlangt reeds, dat men beginnen zal met de tusschen China, Engeland en Rusland hangende quaesties op te lossen: dat is de waag van heden; morgen zal er weder een meuwo zijn vele andere zullen moeten worden ontraadseld, vóór de conferentie. Voor dat alles is tijd noodig en en in- tussehen zullen de bewapeningen voort duren en zullen de mogendheden elkaar steeds hooger eischen stellen. De wereld in 't kort zal blijven voortloöpen. zooals zij gewoon is. Engeland zal or geen schip, Duitschland geen kanon minder om houwen. „En toch is hot iets, eeno grooto ge dachte te hebben uitgesproken als al- leenheerscher en de verwezenlijking er van aan de toekomst te hebben ver trouwd het nageslacht zal ér keizer Nicolaas dankbaar voor rijn." van een gedenkplaat. De drie prys- winners, in dezen wedstrijd, de keeren Johan Keiler te Leicester (Engeland), L. F. Edema van der Tuuk te Am sterdam en J. C. Wienecke te Parys, moesten daarna, ingevolge de bepa lingen van het reglement, overkampen, waarna de eerste prijs werd behaald door den heer Wienecke, terwijl de tweede prijs door den heer Edema van der Tnuk werd verkregen. Het door den heer J. C. Wienocke gemaakte ontwerp, hoog 100 mM. breed 75 mM. en dik 3 mM., stelt voor de Amsterdamscbe Maagd, een palm wuivende. Op den achtergrond de Nieuwe Kerk op den Dam, be straald door de opgaande zon. Op den voorgrond de Nederlandsehe Leeuw met de attributen van Han del, Nijverheid, Landbouw en Scheep vaart. Daaronder het opschrift: Am sterdam, 6 Sept. 1898 Inhuldiging van H. M. Wilhelmina Koningin der Nederlanden. De gedenkplaat is geslagen in de ateliers van den heer C. J. Begeer te Utrecht. Hij is gemaakt in goud, zilver, brons en gopatineerd tin. Aan H. M. de Koningin zal beden na de aubade in een particuliere audiëntie een exemplaar in goud, een in zilver en een in brons worden aan boden, en evenzoo aan H. M. de Koningin-Moeder. De drie gedenkplaten zyn gelegd in fraaie daartoe bijzonder door den heer C. A. Lion Cachet ontworpen en vervaardigde foudralen, gemaakt van gesneden ivoor en rood gekleurd lu het geheel werden 432 platen geslagen. Leger en Vloot. Koloniale werving. In de maand Augustus zyn by het Koloniaal Werfdepot voor den Ind. militairen dienst aangenomen 61 Ne derlanders, 2 Duitschers, 15 Belgen, 1 Zwitser, 1 Zweed en 1 Oostenry ker, totaal 81. V»n de verschillende korpsen van het leger hier te lande werden over genomen 42 onderofficieren en minde ren, zoodat de totale werving 123 be droeg. Onder de aangenomenen be vonden zich 12 miliciens en onder de overgenomenen 30 onderofficieren en miliciens die voor eeDe detacheering by het Indische leger zyn toege laten. Aan die 123 personen werd aan handgeld uitbetaald f23060. Naar O.-Indië vertrokken 2 deta chementen door 6 officieren geleid, ter sterkte van 9 onderofficieren en 140 mindere militairen, terwyl afzon derlijk vertrokken 2 opzichters der genie. In het geheel zyn dus vertrokken 151 militairen van verschillende natio naliteit, en wel 117 Nederlanders, 17 Duitschers, 11 Belgnn, 2 Zwitsers, 1 Luxemburger en 3 Oostenrijkers. Naar W.-Iodië vertrok slechts één detachement van 7 maD, bovendien 1 sergeant-majoor en 1 le-luitenant, nl. 7 Nederlanders en 1 Belg. Uit O.-Indië keerden in Augustus terug, 4 onder-officieren, 1 korporaal en 142 soldaten, die wegens ziekte of wel diensteindiging naar Neder land werden gezonden. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Spiegelmaker. Vergulder. Plaatliandelaar. Encadreur. Hofleverancier. Groote Houtstraat 69, HAARLEM. De Stoomdrukkerij van is de goedkoopste groote Drukken,; in Haarlem. Monsters papier, modellen en opgaa' ▼an prijs worden steeds gaarne va strekt. Letteren en Ksjust. De gedenkplaat. In afwijking van de tot heden steeds gevolgde gewoonte om een medaille of gedenkpenning te doen slaan, meende de commissie ad hoe, tevens jury, be staande uit de heeren jhr. mr. C. H. Backer, Voorzitterprof. C. L. Dake, Bart van Hove, J. R. de Kruvff, Joh. W. Stephanik, mr. Frank van Lennep, Secretaris, dat het wenscbelyk was van deze gewoonte af te wijken, om dat namens H. M. de Koningin reeds een prijsvraag was uitgeschreven voor het vervaardigen van een gedenkpen ning. De commissie schreef daarom met machtiging van het centraal-comité een prijsvraag voor Nederlandsehe kunstenaars uit, tot het ontwerpen Vervolg Stadsnieuws Vanmorgen kwam er door de Kleine Houtstraat weer een Oranje-optocht. Hy bestond uit een handwagen, vol kleine kinderen, nauw naast elkander als een pot met pieren, versierd met oranje, of met rood-wit-blauw, som mige zwaaiende met een vlag. In bet midden van den wagen stond een soort van banier, met een lampion versierd. Kleine snaakjes van een jaar of drie lieten bun beentjes over den rand bengelentwee die voorin zaten hielden aan touwtjes een paar jongens vast, die bijwijze van trekpaarden voor den wagen uitliepen. Overigens bestond' de beweegkracht van den wagen uit ëen opgeschoten jongen, die merg in de knokken moet gehad hebben, dat bij alleen dezen volgo' laden wagen wist vooruit te krijgen-. Onder luid gezang rolde deze naive optocht in aantrekkelijkon kinderpret de Kleine Houtstraat door. De bronzen medaille, die geslagen is ter herinnering aan de inhuldiging van Koningin Wilhelmina op 6 Sep tember te Amsterdam, zal Donderdag op de verschillende scholen dezer ge meente worden uitgereikt. Daar de voorraad beperkt is, zal de gedenk penning slechts aan enkele leerlingen kunnen worden ter hand gesteld. _Men meldt ons, dat de versiering by den heer Ploeg in de Groote Houtstraat, die zoo zeer de aandacht heeft getrokken niet door Haarlem- sche bloemisten is geleverd, zooals veler meening was. Het idee is ont worpen door den heer Ploeg zelve, in 't bloemvak opgegroeid. Teekening en verdere behandeling waren van J. Misset, decoratieschilder alhier. De officieren der d.d. schutterij alhier namen heden deel aau den cour ia het Koninkl. Paleis te Amsterdam. H. C. v. G., huisvrouw van H. J., bier huishoudster, tegen wie proces verbaal is opgemaakt ter zake van het verkoopeu en toedienen van ster ken drank in het klein, zonder de daartoe vereischte vergunning, is woonachtig Jansweg 11. Heden middag precies te 2 uur ver trokken van het café „De Kikkert" een zestal stoombooten van de direc tie W. Bus met zeer vele passagiers naar Amsterdam, ten einde op lietY het vuurwerk te gaan bezichtigen. Heden middag zou de hoofdgroep van den kinderoptocht worden ge- photografeerd. Bennebroek. Dinsdag 6 September, de groote dag voor het gansche vaderland, was ook een feestdag voor de kinderen der O. L. S., want de echtgenoote des burgemeesters verraste hen door een bezoek met haar dochtertje, en vereerde ieder met een bronzen ge denkpenning en een oranjepapieren roos. Het personeel werd bedacht met een zilveren gedenkpenning. De goudbronzen gedenkpenningen, 17 in getal, welke door den Commis saris der Koningin aan den burge meester zyn gezonden, werden uitge reikt als volgt: 4 aan de R. C. Par. school, 3 aan de O. L. school voor de beste leerlingen, en voorts den geneesheer, den secretaris, den loden van den raad en den gemeente veldwachter ieder 1. Zandvoort. Aangekomen badgasten. Grunewald, Frankfort, 3 pers., villa Paula. Böhmert, Dresden. 2 pers., idem. Tadema, Haarlem, 3 Mevr. H. Landau, Berlyn, 8 pers. U. M. Schiff, Londen, 8 pers. Schmidt Benecke, Frankf., 3 pers. Mevr. E. Tiefenthal, Keulen, 4 pers. Bruce, Londen, 2 pers. Dr. E. v. Grimui. Coblenz. Allen Hotel d'Orange. Haarlemmermeer. Dinsdagavond was het in het anders zoo rustige Hoofddorp vry rumoerig, waar sommigen de nadeelige gevolgen van ondervonden. De oorzaak was, dat men den boekhandelaar A. v. d. St. verdacht niet erg oranjegezind te zyn, daar hy zoowel op 3l Aug. als op den kroningsdae- de driekleur had binnengehouden. Een groote troep jongens toog naar zyne woning en in minder dan een oogenblik was geen enkele ruit zyner woning heel. Door nog, al was 't laat, de vlag uit te hangen kwam er kalmte. Toch moes ten nog enkele landbouwers het aan de Hoofdvaart O. Z. ontgelden, waar men by F. v. KL en L. v. R. op dezelfde wyze te werk ging. Gelukkig liep het zonder ongelukken af, wyl de laatste van zyn vuurwapen had gebruik gemaakt, zonder iemand te treffen. Te 11 uur ging de menigte uiteen. In 't laatst der vorige week is ver mist uit het land van den slager C. Dyt te Hoofddorp, eene zwartbonte koe. Vermoedelyk is hier diefstal begaan. HET GALA-DINER. Aan het groote gala-diner ten Hove, dat Dinsdagavond ten Paleize door do Koningin werd aangeboden, hield H. M. de volgende toespraak „Mijn hart dringt mij op dit oogen blik uiting te geven aan de wenschen die mij bezielen voor het heil en het welzijn evan mijn dierbaar Land en Volk. „Ik noodig u allen uit met mij een droruc te wijden aan het Vaderland. „Leve het Vaderland!" De voorzitter der Eerste Kamer, mr. A: van N'aamen van Eemn.es, antwoord de met een korten heildronk op de Ko ningin, een dronk, die luide instem ming vond bij alle gasten. Tegelijk had in de groote zaal van „Arfcis Natura Magistral" een groot diner plaats, door de gemeente aange boden aan de buitehiandsciie journalis ten. Een kleine 300 personen waren aan den disch vereenigd. De oudste wethou der J. N. van Hall, presideerde de ta fel, die hij opende met een dronk op Haar die tot heden „onze kleine Koning in" was, nu onze souvereine is. Zijn dronk, in zeer geestige bewoordingen in gekleed, lokte zeer veel applaus uit. Hierop volgde een allergezelligste maaltijd, die, hoe polyglottisch het daar aan deelnemend gezelschap ook was, uitstekend slaagde en waaraan zich de journalisten van alle landen, zoo dat nog noodig was, nogmaals verbroeder den. Aan het dessert volgden nog een acht toespraken o.a. van den wethouder van H. O., van den heer Singer, president van de Internationale persvereeniging, van Aug. Heinrichs, president van den Kamer van Koophandel, enz. Tot onzen spijt moeten we zeggen, ze door de grootte van de keurig gedecoreerde zaal, niet alle verstaan te hebben, de mooiste, de aardigste kunnen we echter weergeven. Dat was wel die van Jules Claretie, die herinnerende aan de legende van de jonge Koningin, die over een gelukkig volle lieerschte, daaraan toevoegde, dat dit praatje hier waarheid was geworden, Spr. als Fransehman, herinnert zich, hoe dit land een tijd lang de toevlucht was der Fransche dichters, schrijvers en denkers. Daarom wijdde hij rijn glas aan het geluk en de welvaart van het land, dat altijd de bakermat is geweest van de vrijheid van gedachte, voor de vr .,nedd van den arbeid. Dat deze rede luide toejuichingen ver wierf behoeft geen betoog. De Italiaan Bonfadïni sprak een zeer aardige rede uit ten opzichte van het stamhuis van Oranje. „De oranjeboom," zed nij, „is in Itaüë geboren, maar wordt groot en groeit in Nederland." Hij dronk op de gezondheid van het Huis van Oranje. Nog enkele toasten volgden, waarop tegen kwart over negen, half tien de tafel werd opgeheven. DE ILLUMINATIE. Onog duizelt het mij, nog is het mij feitelijk onmogelijk mijn herinne ringsvermogen te raadplegen en mij te. bepalen tot de beschrijving van eene illuminatie, mooier, meer bijzonder, af- stelcender dan de tallooze andere. Het is mij onmogelijkAls ik de oogen sluit is het niets dat ik zie dan een gewirwar van W's, kronen, lijnen, hoeken, sterren, kruizen en bogen van licht, helder wit, gloeiend rood. stemmig groen, vriende lijk blauw. Ik zie walmende vetpotten, gevend een viezige geur als van de ach terbuurt, waar in derde kwaliteit vet het maal wordt bereid, de geur zich ver mengend met die van het vuil, het straat- stof, afgeworpen door de breede zwarte slang, de meaischenmassa, die door de straten kronkelt, medesleurend alles en iedereen, die haar pad kruist. Het weer is, zooals men het voor de algemeene illuminatie niet beter had kun droomon. Geen windje beroert de zwoele lucht, de lichtjes branden, tin telen 'tegen het donker der huizen, stra len huu kalm; rood, wit, blauw, oranje en groen schijnsel neer op de menigte, die puffend en blazend zich vermijdt in den aanblik van onze mooie stad, nu in zóó een schitterend avondkleed gestoken. Hot publiek is kalm, helpt, de politie de orde bewaren, geen blijft staan, geen houdt links, waar rechte is voorgeschreven, ieder helpt mede en zorgt, dat ook rijn medeburger al het fraais kan zien. Dicht opeengepakt 9taat de menigte als de jon ge vorstin, na de wijding van heden zoo mogelijk nog meer Vorstin, de rijen langs gaat om ook te zien wat Amster dam vermag. Vriendelijk neigt zij rechte en linies, enthousiast wordt rij toege juicht, met dien geestdrift, die ontroert eiken bijstander, die als het ware een zenuwtrilling u door de leden jaagt; en u doet juichen „leve de Koningin, lerve Wilhelmina." Hoe lieftallig rij toch is en hoe mooi, hoe vriendelijk rij groette en hoe mooi zij de verlichting blijkbaar vond, het waren de gesprekken die op de lippen waren van ieder, die Haar had kunnen zien passeeren. En steeds luider zong men 't melodieus Oranje boven," steeds krachtiger klonk ons eenig-mooi ..Wil helmus" steeds hooger steeg de geest drift. Ik heb geeu avond nog beleefd als deze- In de kalmte van ons tijdelijk thuis, het „Maison de la Presse" schemeren mij toch in het gewirwar van gloeiende tir- lantijnen, een paar bijzonder mooie ver sieringen voor de oogen, de Muiderpoort, langs hare pittoresque lijnen verlicht door gas, gloeiende sterren, schitterende W's, do Haarlemmerpoort, eveneens ver licht door gas en ook door electricitedt, in liet gebouw een reuzenbloemenmand, in eiken bloem een eslectrisch lichtje, in de poort slingers van celluloïd-ballons, waarin een electrisch gloeilampje. Dan do Nederlandsehe Bank, deftig versierd bij dag, deftig verlicht bij avond. De gele ballons van het electrisch licht tee kenend de fraaie lijnen van het gebouw in do zwarte lucht. De Dam. stralen in electrisch boog licht. Het beeld schooner dan ooit, neer ziend in haar vergulde plunje op de feestvierende menigte aan haar voet. Het gebouw van „Anti et Amicitia" glan zend van groen en oranjelicht. Zoo waren er voovele illuminatiën, doch mijn potlood kan u ze niet allen be schrijven. Een avond als deze zal niet licht rijn wedergade vinden. H.H. M.M. reden te 9.15 uit; in het gevolg waren o.a. de prins en prinses von Wied en de hertog van Mecklen burg. Zeer trok bij de illuminatie de aandacht de verlichting van den Dam, Hajenius, de Beurs, Kattenburg en het Coinmandantshuis verspreidden met de booglampen een zoo sterk licht, dat men van af de Vijgendam gemakkelijk den tijd kon rien op de klok van het paleis. Het nieuwe postkantoor, dat langs al zijn fraaie lijnen verlicht was, het ge bouw van de H. IJ. S. M. op de Oos tenburgergracht, vele gebouwen op de Marinewerf, de marineschepen vóór de stad, de „Zeeland" die een admiraals vlag van licht voerde wekten algemeene ljewondering. WOENSDAG. De clag begon heden met de Aubade van don Nederlandschen Zangersbond op den Dam vóór het Koninklijk Paleis. Honderden zangers en niet minder clan vier muziekkorpsen, dat van het 3e, 5e en 7e reg. infanterie en van de grena diers e njagers brachten deze morgen- hu.ue onder leiding van den heer J. F. Roeske. Het programma bestond uit het Wil helmus, koraal Dankt allen God den Heer (nun danket Allen Gott), Hollands Glorie van Richard Hol en het Vlagge- lied van Verhulst, vier composities die zich bij uitstek leenen. voor een uitvoe ring in de open lucht. Men kan zich nauwelijks voorstellen, welk eeu effect dit reuzenconcort maakte en het was dan ook geen wonder, dat het publiek na elk nummer in daverende toejuiching los barstte, De Koningin luisterde op hot balcon, zeer aandachtig toe. Te 10.35 verscheen H. M. op liet bal kon vergezeld van de Koningin-Moeder en den prins von Wied. Onmiddellijk be gon het uit 1000 personen bestaande koor. Het koor zong zeer zuiver en er werd flink doorgezongen. Na de aubade werd de leider, de heer Roeske met bestuurde- ren van den Ned. Zangersbond ten Pa leize ontvangen, waai- HH. MM. him Hare hooge tevredenheid betuigden. Tegen 10 uur waren de volksfeesten op de Museum terreinen aangevangen. Het was een vroolijk gericht, al die vlaggen, die onmetelijke meuschenmassa, waartusschen de witte uniformen der gymnasten schitterden en waar de bere den wapens van ons leger de orde be waarden- Het programma van lieden was zeer rijk, doch wegens de uren waarop de eesten gehouden werden, lean een ver slag van het meeste niet vóór morgen worden gegeven. Do repetitie, de oefeningen en het défilé van het Nederl. Gymnast,iekver- bond, waaraan o.a. Bato van hier deel neemt, worden afgewisseld door heb op laten van postduiven en prijskamp der deelnemers aan de volkswedstrijden. Half twee zouden de Koninginnen op het terrein komen, van 2.15 tot 2.45 de historisch-allegoriscke optocht er haren rondgang houden. En heden avond is er, naar men weet, waterfeest en vuurwerk op het IJ. Prachtig is en blijft het weer. Zelden werden groote feesten door zulk door gaand heerlijk weer begunstigd. TELEGRAMMEN. MADRID, 6 Sept. (B. 0De re geering zal het leeningsontwerp niet meer in deze zitting van de Cortez indienen. De financieele reorganisatie zal eerst na de onderteekening van de leening in behaudeling komen. De Kamers zullen tegen het eind van de maand worden bijeengeroepen. De nieuwe zitting zal plaats hebben .n het begin van 1899. Stooi?svaartbes«icht&n Het stoomschip Prins Alexander van Batavia naai' Amsterdam, arriv! 5 Sept. te Genua. Het stoomschip Gedé, van Rot terdam naar Java, arriv. 6 Sept. te Marseille. Het stoomschip Maduravan Java naar Amsterdam, vertrok 5 Sept. van Port Said. Het stoomschip Prinses Sophie, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 5 Sept. van Colombo. Het dubbelsehroefstoomscbip Sta tendam, van de Holland AmerikaLyn, arriveerde 6 Sept. van Newyork te Rotterdam. Het stoomschip Polynesienmet de Fransche mail, vertrok 5 Sept. van Port Said naar Marseille. Het kan den 9eu aldaar worden verwacht. Familieberichten. Getrouwd3 Sept. S. W. Noorden bos en H. Brandeubnrgh, Sneek. 5. J. Appel en W. G. Deibel. Arnhem. Bevallen: 5 Sept. R. Meerburg— v. Driesum d. Hoogezand. 6. E. van Kempen—Corman d. Amst. Overleden3 Sept. Wed. J. C. F. Dijkers—Van Florenstein 73 j. Amst. J. C. A. Schiffer 60 j. Amst. 4. Wed. E. J. Rodewald—Reurhoff 69 j. Hil versum. 5. W. Verlaan 63 j. Zaandam. Wed. C. G. Huet—Bienfait 69 j. Hil versum. S. S. Saphier 61 j. Amst. 6. P. Boodt 81 j. den Haag. M. G. Ha mers—Scbraut 58 j. den Haag. B D RGERLIJKE STAND. Ondertrouwd 7 Sept. P. M. Kuy- ken en V. v. d. Putten. A. T. v. d. Nes en C. C. van Leeuwen. P. J. v. d. Zon en P. Droog. C. H. Zet- kamp en R. de Winter. Getrouwd7 Sept. J. Reis en M. Stynman. P. PiepCDbrink en G. Neu- gebauer. J. Rike en J. J. Bloemzaad. J. H. v. d. Berg en A. L. Ramaker. J._ Berkhout en J. E. van Stokrom. W. Groeuendaal en J. Bloemzaad. J. M. Toornend en J. M. J. Ver zand voort. F. J. van der Mark en W. J. Kramer. Bevallen: 5 Sept. C. Vreeswijk— v. Grieken d. 11. 6. E. J. de Vos- Verhoeven z. A. M. Endenburg van Gijn z. 7. A. M. Wielart— Cor net d. Overleden: 6 Sept. D. M. Bueé 4 ra. z. Turfmarkt. W. F. de Haan 6 j. z. Saenredamstr. S. Tweehuysen 69 j. M. van Heemsk.str. MARKTNIEUWS Haarlem, 7 Sept. 1898. Op de kaasmarkt alhier zyn aan gevoerd en verkocht 55 stapels, uit makende 7573 kazen, wegende 13705 Kilogrammen. Hoogste pry's per 50 K. G. f 22.50, Op de veemarkt alhier zyn aange voerd: 10 Koeien f 180 f 125, Gras kalveren f a f—21 N. Kalveren f 12,— f 8.— 32 Schapen f 18.— a f 13.00 Lammeren f 4 f .0. 0 Pink f a f—0 Paarden. 0 vette Kalveren f af—. 0 Stier f 0. Amsterdam, 3 Sept. De pryzen der aardappelen waren heden als volgt: Friesche Dokkum- mer Jammen f2.60 a 2.80, Franeker j 0.— k 0.—, Hilleg. Zand f 2.80, k 4.—, Zeeuwsche Jammen f0.—ii 0.—blauwe fO.—a o.—Rijns burgers f0—a 0.—, Muizen f3.60, a 3.80. Katwyker Zand f 0.—a 0.—, Klei f0.—, a 0—, Brielsche Kralen f 0.—, a 0.—, Andijker Muisjes f 3.20, a 0.— Blauwe f2.—, a 2.20. West- (andsche Klei manden f 0.—, a 0,—. losse f 0.—, a 0.—, Klei Muisjes, f 1.70, a 1.90, Zaaiers f 1.60 a 1.85, Zand Muizen 4.—, a 4.40, ronde f 0.— a 0.—, per H.L. Petroleum-bericht van P. G. C. Calkoen, makelaars, Amsterdam, 3 Sept. De Amerikaansche Petroleum-no- teeringen waren sedert ons laatste bericht volgens Reuter's telegram New-York 6.50. 6.50, 6.50, 6,50,6.50, 6.50 ct. per gallon. Philadelphia 6.45, 6.45, 6.45, 6.45, 6.45, 6.45 ct. p. gall. Ruwe Olie 100—, 100—, 100—, 100—, 100—, 100— c.p. vat. De totale uitvoer uit alle havens van Noord-Amerika bedroeg van 1 Januari tot 12 Aug. 1898 1897 15,319,100 vaten. 14,501,100 vaten. Amerikaansche Disponibel9,10 Cons. Levering Sept/Dec. 0,— Entr. Amsterdam, 5 Sept. Ter Veemarkt waren aanvoer en pryzen als volgt: 233runderen,vette le qualiteit f0,62 a fO,—2e qual. f 0,55, 3e qual. f 0,50, 4e qual. 0,— per Kg., 135 melk- eu kalf koeien F100 a f220 per stuk, vette kal veren le qual. f 0,—, 2e qual. f 0,—, 3e qual. r0,— per Kg., 2 graskal- vereu f 0,— a f 0,—, 48 nucli teren kalveren f 7 a f9, 37 schapen f a f 8 lammeren f a t 428 vette varkens 34 a 37 ct. beidon per Kg., 0 biggen f 0 a f 0,—, 0 paar- don f0,veulen fO,— Alkmaar, 5 Sept. Op de Veemarkt waren aangevoer en prijzen als volgt38 koeien f 150 a f200, vette kalveren f a 40 nuchtere dito f 8 a 18, 55 magere schapen f 13,— a 16,—, 0 vette dito f a lammeren] f 0,— a0,— 3 paarden flOO a 150, 4 bokken en geiten f 2,— a 5,—, 0 kleine bokjes f 0,— a 0.—, 118 magere varkens f 13 a 16, 351 biggen f 5.— a 8.—, alles per stukvette varkens a ets per Kg. VARIA. Gevat. Toen Czaar Nicolaas van Rusland eens op het Marsveld naby Peters burg het Preobrashenski-garderegi- ment inspecteerde, trad hy op den rechtervleugelman toe en vroeg hem: Hoe heet je, grenadier Romanow, sire I Wat, zyn we dan familie van elkaar Om u te dienen, sirel Hoe zoo dan? Uwe majesteit is de vader des vaderlands en ik ben er een zoon van. Je bent das mjjn kleinzoon en van heden af onderofficier „Hebt ge niet gelezen dat op straffe van drie gulden verboden is op dezen weg te ryden „Ja, mynheer de agent, en daarom ben ik ook van myn paard gekomen." In Bristol meldt zeker blad zyn twee tweelingbroeders, die zóó sprekend op elkaar gelyken, dat zy dikwyls geld van elkaar leeDeo, zon der bet te weten. Aan inzenders van kieine Adver tenties: Familieberichten, aanvra gen voor en aanbiedingen van be trekkingen, te koop-aanbiedingen, enz., wordt beleefd maar drin gend jverzocht, gelijktijdig met de aanbieding aan het bureau de kosten te willen betalen. De Administratie van „Haarlem's Dagblad".

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 3