De liilflipasfeesten PREDIKBEURTEN te Amsterdam. vak. Wat daar tentoongesteld woi'dt is een poging om iets te laten zien van wat door de vrouwen zeiven gekweekt werd. Het tuinbouwonderwijs is in ons land nog verre van algemeen doorgedrongen maar toch bestaat daarvoor al één school. De tijd zal dus leeren of de zwakke sekse ook geschikt is voor tuinieren. In afwachting daarvan is men op de expositie niet karig met bloemen. Bij congressen en uitvoeringen zijn lesse- naars en spreekgestoelte altijd versierd met bloemen. In elke afdeeling staan steeds bouquetten die iets vxiendelijks en gezelligs geven aan de zalen die een meer streng en ernstig karakter hebben, zooals bv. de ineenloopende afdeelingen gewijd aan ziekenverpleging, hygiëne en pharmacie. Zij die, opgewekt en in vroolijk ge zelschap „een dagje" naar de tentoon stelling gaan, kijken onwillekeurig eenigszins somber bij het doorloopen vooral, van eerstgenoemde rubriek die doet denken aan lijden en sterven. 't Meest trekt daar de aandacht de veldtent van het Iiaagsche vrouweneo- rnité van 't Roode Kruisde pop die daar als model van verbanden met één been en één aam op een aanbu- laaicebed ligt, ontlokt menig zenuwach tig bezoeker, vrouwelijke zoowel als rnaxi- nelijken, een kreet van afgrijzen, of liever van medelijden; want clie wassen ver- bandpop ligt zoo akelig stil op zijn rust bed, dat men er onwillekeurig een lij dend meuschenkiud in ziet. Deze afdee ling stemt ons niet alleen exTxstig, maar ook dankbaar aan de vele vx'ouwen die als verpleegster of arts haar leven wij- doix aaxx 't verzachten dei' menschelijke ellende. Do afdeeling Maatschappelijk Werk geeft een vex-gelijkende tabel van de door vrouwen bekleede betrekkingen volgens deze opgaaf zijxx in. oxxs land elf prakti- seerende vrouwelijke geneesheeren. Eene ■daaxvan, dr. van Tussenbx-oek wier lezing op het eerste congres zoozeer de aandacht trok heeft op de voordracht gestaan bij de benoeming van een px-o- fessor in de medicijnen. Dit vex'gelijlcend tableau is, met de rubiïek „hongerloonen" een der attrac ties in Maatschappelijk Werk een der attx-acties zouden wij zeggen, wanneer dit woox-d xxiet te zorgeloos klonk voor zulk een droeve zaak als deze oixgeloof- lijk slechte betaling van vrouwenwerk. Men heeft, naast de aanschouwelijke voorstelling vaxx dit ti-eurig vex-schijnsel een lijst gelegd tea- teekexxixxg voor liefst zooveel mogelijkwant de opbrengst moet strekken tot opx-ichting van eexx eagen winkel waar de ongelukkige naai sters haar werk kiuxnen brengen tegexx hooger loon. De bedoeling is uitstekend maar zal het bestaan van zulle een ma gazijn op den duur verbetering brengexx in het lot der axmen wier droevig be staan een gevolg is van den geheel en maatschappelijken toestand, van de wanvex-houding tusschen vraag en aan bod? Wij betwijfelen dat, en toch... teekeoxèn wij, voor zooveel in ons vermo gen is, onder dexi indx-uk van wat ons zoo duidelijk wea-d aaxigewezen. Wanneer wij onwillekeurig oxxs teveel verdiept mochten hebben in de ellende van zoovele vrouwen, zal een blik ter rechtex-zijde van dezen hongerloongroep ons weer wat opbeuren. Daar toch is een opgaaf (met naam en toenaam zoo wel van dienstboden en meestex-es) der vx-ouwelijke bedienden, die langer dan tien jaar in een zelfde betrekking werk zaam zijn geweest. Die lange lijst zes tienhonderd xxamen, waarbij er zeker nog wel vex-geten zijn geeft ons hoop dat lxet nog niet zoo heel erg gesteld is met de „meidenplaag" zooxxxin als met de tyx-annie der mevx-ouwen. Op het dienst- bodencongx-es wex*d door enkele spro kex-s, vooral ook door het socialistisch kamerlid van Kol, een droevig tooneel opgehangen van het vreeseiijk lot onzer dienstboden. Onder zijn, speech zoowel als onder die van enkele dienstmeisjes die met haar lcleine grieven voor den dag kwamen, stond ons telkens deze lijst als een troostrijke gedachte voor oogen. In deze feestweek zijxx ex- congressen noch matinees. Heb bestutu- lieieft wijse lijk geoordeeld, dat het publiek oogen noch ooren zou hebben dan voor inhul- digingsfestijnen. De congreszaal is dus tijdelijk ingeruimd, en de dames verma ken zich daar ïxiet fietsen. Later, als we nai ons lange feestviex-en, weer noxmaai zijn, wacht ons daar xxog veol op allex-lei gebied. gevuld door een schitterend gezel schap uniformen, fraaie dames-toilet ten, stemmig-zwarte rokkoo gaven zaal en balkons een overweldigend aanzien. In het midden van de galerij, recht tegenover het orkest was de loge voor de Vorstinnen ingericht. Beneden in de zaal in een beschei den hoekje zat de componist van de cantate van Beets, onze bescheiden Zweers; zyn werk werd gedirigeerd door Mengelberg. De Kouinklpe loge in het Concert gebouw was met planten en bloemen ryk versierd. Voor den zetel van H.M. was op het tapijt van levende bloemen een gekroonde W aangebracht, ter wijl van uit het midden der zaal hel lend naar de plaats van den dirigent eveneens een bloemdecoratie was aan gebracht. Toen de vorstelijke bezoekers had den plaats genomen, de Kordngin in het midden, de Koningin-Moeder en de prins von Wied links van Haar, de prinses von Wied en de Groot- Hertog van Saksen Weimar rechts, terwijl de indische vorsten en bet gevolg achter in de loge hadden plaats genomen, weerklonk van het podium waar zevenhonderd dames enheeren, de eersten in het wit met hier en daar een oranjelintje of strikje, de laatsten een oraDjedecora- tie in het knoopsgat vau een rok, Zweer's cantate deden weergalmen, een zeldzaam scboone cantate. Het is eenvoudig onmogelijk, wanneer men het niet heeft bijgewoond, zich een denkbeeld te vormen van den indruk die Zweer's machtige muziek op de hoorders maakte, toen zij klonk met zevenhonderd goedgeschoolde stem men, begeleid door Mengelberg's ar tistieke bend. De Koningin onderhield zich voort durend met mr. <T. G. Sillem en het was haar aan te zien, dat zij zeer tevreden was met wat haar door de ijverige bemoeiingen der hoofdcom missie van ingezetenen werd aange boden. Mevr. Noordewier—Reddingius ge noot de eer, vooral Da Cath. van Rennes' „Mijn lieveken, zeg, herin nert ge 't UP" levendig door Hare Majesteit te worden toegejuicht; de toejuichingen van de Koningin waren ook het sein tot een luid applaus van de aanwezige genoodigdeu die in de zaal hadden plaats genomen men en die door de bonte mengeling hunner uniformen en toiletten, tegen de zachte tinten, waarin het Concert gebouw thans is geschilderd, een eenig schouwspel opleverden. De heeren Pierson, Cremer en andere onzer hoogwaardigheidsbekleders hier, de leden van den Gemeenteraad hier en daar verspreid, de Commissaris der Koningin in Noord-Holland in druk gesprek vóór den aanvang met 's bur gemeesters eebtgenoote, de vreemde galakleeding der Oostersche broeders tusschen het vroolyke paars, dat wel modekleur lykt van het toilette de ville der dames, voorwaar het was gezelschap, dat men niet dikwyls in onze stad bijeenziet. Toen de uitvoering van het pro gramma was geëindigd werden de heeren Mengelberg, de dirigent, Zweers, de componist der cantate en Dan. de Lange, de leider van het zooeven door leerlingen van het Con servatorium te Amsterdam gezongen Psalm XXIII voor Vrouwenkoor van Fr. Schubert in de koninklyke loge geroepeD, waar de Koningin met eenige vriendelijke woorden hen dankte voor het kunstgenot, dat Zy dezen middag had gesmaakt. Tegen vier uur vertrokken Hare Majesteiten weder om na het diner de gala-voorstelling in den Stads schouwburg by te wonen. Toen H.H. M.M. opstonden en met een buiging afscheid namen van het publiek weerklonk een driemaal her haald hoera en leve de Koningin, ter wijl ook aan de Koningin Moeder een ovatie werd gebracht. HET OFFICIËELE MUZIEK FEEST IN HET CONCERTGE- BOUW. Wederom- was het Concertgebouw gevuld met eene talryke schare, doch thans met eene, die kwam zooals men op elk concert komt, dat tegen be taling toegankelijk is. Weliswaar waren er genoodigden doch het grootste gedeelte der aanwezigen behoorde tot degenen, die zich k raison van vyf gulden een plaats hadden verschaft by den „Algemeenen Muziekhandel", aan welke firma de leiding van hot concert was opgedragen. Te 8 uur klonken de eerste tonen van Weber's Jubel Ouverture door de zaal met als slotkoor „Wilhelmus vanNassauwe". Dit was aanleiding tot een enthou siaste manifestatie van het publiek en inderdaad de Nederlandsche Zangers- bond, dezelfde die Woensdag op den Dam H. M. de aubade bracht, kweet zich van hare taak op lotlelyke wyze. Do liedertafel „Apollo" die deze beide muziekfeesten (de aubade en dezen avond) organiseerde, heeft eer van haar werk. De beer Rogmans zong, evenals hedenmiddag door den heer Mengel berg begeleid, dezelfde nummers als op de matinée eu werd luide toegejuicht, Hem werd eeu kraus vereerd met oranje bloemen eu linten van deze geliefde kleur. Mengelberg's heerlyk orkest bracht drie gedeelten uit de dramatische legende „la Damnation de Faust", „Menuet des Follets", „Dause des Sylphes" en „Marche Hongroise" ten gehoore en als slotnummer vóór de cantate, de Ouverture Tannhfluser. Tegen 10 uur ruischten, vol en krach tig de eerste strophen van Zweerzs' „KroDingscantate" door de ruime zaal. De tekst is van Tioredeila Neve (Mr. van Lochem). Rogmans zong met zyn heerlyk, krachtig orgaan meesterlijk de tenor solo terwyl mej. Dora Delouw, wel dra mevrouw Zweers, de soli voor sopraan ten volle tot haar recht deed komen. Weliswaar bad zy een weinig met „Lampenfieber" te kampen, doch wij zullen toch spoedig eene zangeres van beteekenis in haar mogen be groeten. Vooral de laatste strophe: „Heft hoog aan de roemrijke banier I Het blinke, ter zee en te land, Oranje aan de spits onzer vanen Oranje en Nederland 1 maakte een geweldigen indruk. Holland en den burgemeester vau de residentie. Tevens waren o.a. aan wezig de ministers, de voorzitters der beide Kamers, leden van Gedep. Staten, de wethouders en leden van den gemeenteraad, de gouverneur der residentie ea vele militaire eu civiele autoriteiten. Nadat de Commissaris der Koningin i de burgemeester eeu welkomst groet hadden uitgesproken en daar voor in korte woorden door H. M. waren bedankt, werden de rytuigen bestegen en zette de groote stoet voor het station opgesteld zich in beweging. Ook do indische vorsten namen hieraan deel. Geestdriftig werden de vorstinnen toegejuicht. Het was enorm druk eu levendig in de prachtig versierde stra ten, waardoor de stoet reed. Alom werden in de stad de klokken geluid, lerwyl by de aankomst 101 kanon schoten als eeresaluut werden gelost. en hoowel bij zich niet had gespaard gaf hy nog een toegift. Ook de ledeo der Phil harmonie applaudisseerden geestdriftig, terwijl de heer Krasselt, die Messchaert accompagneerde door dezen naar voren werd getroond, om te deelen in den lof van het publiek. Zeer handig accompagneerde dan ook de jonge cellist, die langzamerhand het „eufaot, sublime" van het Phil- harmoniscbOrchest schy'nt te worden." Donderdagmorgen om elfuurredon HH. MM. weder uit tot het bezoeken van de Oranje-Nassau tentoonstelling en deRembrandtstentoonsle^ling.Laugs den weg juichte de menigte Haar hartelijk toe. By baar aankomst op de tentoonstelling boden de dames van EegheD, Sterk en van Riemsdyk bouquetten aanterwyl de Heer J. van Eeghen de Koningin welkom heette en rondleidde, werden de Ko ningin-Moeder door den Heer van Riemsdyk. de groothertog van Saksen Weimar door dr. Hofstede de Groot -en de prins von Wied door jhr. C. H. Backer voorgelicht. Te half een naderde de stoet weder Den Dam. DE MATINÉE. Toen H.H. M.M. na den rytoer den lunch hadden gebruikt, ging bet we der op weg, thaDs naar bet Concert gebouw, daardoor den bewoners van het Vondel- en Wiilemsparkk war tier gelegenheid gevende de Vorstinnen toe te juichen. Het Concertgebouw, waar niemand pa tweeën meer werd, toegelaten was DE GALA-VOORSTELLING. De schouwburg gevuld met schit terende uniformen, met praohtige toi letten. Alle gezichten verlangend kijkend naar de plek, de koninklijke loge, waarin nog niemand aanwezig. En intusschen waaien alle dames zich de koelte toe met den waaier, alle heeren met den saamgedrukten hoed. Boven op de galerijen recht tegen over het tooneel de jongens van de kweekschool van de Zeevaart en die van de Wassenaar. Versieringen waren in den schouw burg niet aangebracht dan alleen een kroon van oranjebloemen op groenen grond en geflankeerd door bouquetten vau witte chrysanten, voor de Ko ninklyke loge. Daarverschenen de beide Vorstinnen, die beneden in de vestibule uit de han den der jonge dames Voning Meinesz en den Tex ruikers in ODtvaDgst had den genomen en een op zy gedrukt met oraDjerand versierd programma, met haar vorstelijke gasten in de loge het publiek stond op en voor H.H. MM. hadden plaats genomen werd door het orkest van de Ned. Opera de muziek, door den heer v. d. Lin den voor deze gelegenheid gecompo neerd, uitgevoerd. H. M. de Koningin was gekleed in een avondtoilet van witte zyde, geheel met paarlen geborduurd, versierd met guilles van eveneens met paarlon ge- borduurden kantde Koningin Moe der droeg oen kleed van blauw tnr- quooze fluweel, gegarneerd met point d'Alencon. Beide vorstinnen droegen het lint van het grootkruis van den Ned. Leeuw. De voorstelling van het dramatisch tafereel in een bedrjjf van H. J. Schimmel. Oranje en Nederland liep vlot van stapel; de slotwoorden door mevrouw Holtrop—van Gelder by de apotheose uitgesproken en eindigende met deze tot de Koningin geuitte woordenBoven uw wet zyn de trouw en de eer van drie eeuwen geleg,d werden staande door het publiek aan gehoord. VERTREK DER KONINGINNEN. Hedenmorgen. wox-cl de koofdconmiis- saris van politie te Amsterdam, de heer Fraoicken, ten paleize oixtbodexx om deix dank vaxx H. M. de Koningin te ontvan gen voor de uitnemende wijze, waarop de politie de ox-de in de laatste dagexx had weiten te handhaven. De Koningixx-Moeder voegde hier aan toe, dat Zij deax tact had bewonderd, waarmee de mannen van den heer Franc ken waren opgetreden. Zij vexlrlaarde weliswaar x-eeds lang geleden te hebben gelezen van de voorbereiding dezer maat- x-egelen, zoodat Zij met gex-xistheid de reis had aanvaard, doch Zij daaxkle het den heer Francken, dat Zij ook ïxiet ge- x*ustheid in de hoofdstad had kunnen vex-blijven. De burgemeester der hoofdstad, even eens aanwezig, werd mede gecomplimen- teex'd. Te 10.50 vertrokken de Indische Vórst en en een gedeelte van het gevolg met een extra-trein van de Staatsspoor naar Deix Haag. Begeleid door de eerewacht vertrok te 10J uur de Koninklijke stoet van heit Paleis, om langs het Damrak het Centraal Statioix te bereiken. Op het Stationsplein, dat geheel was afgezet, was de jongens-eerewacht „Klein maar Dappex-" opgesteld. Op het pexa-on waren ter ontvangst aanwezig de heeren Ruyse- naar, directeur-generaal der Staatsspoor wegen, Buenke, sectie-ingenieur, van Eg- mond, ingenieur van tractie en Beuken kamp, hoofdopzichter van den locomo tief-dienst, die mede met den koxiixiklij- ken trein naar de residentie reisden. Tevens waren aanwezig van de Holl, IJzeren Spoox-w. Maats, de heeren van Vliet, commissaris en van Hasselt, gede legeerd lid van den Raad van Adminis tratie. De locomotief was met vlaggen eax tropeeën versierd, terwijl de dienst op den trein werd waar gen omen door 2 hoofdconciucteiui's, beiden onlangs begif tigd met de Oranj c-Nassau-medail 1 e H.H. M.M., de Koningin in het wit de Koningin-Moeder in het paars, droe gen groote ruikers van orchideeën en ondeiirielden zich nog eenigen tijd xnet den. burgemeester. Toon de trein zich in beweging zette hieven de enkele aanwezigen op lxet af gezet gedeelte, op voox-beeld van den hoofdcommissaris van politie een dx*ie- werf herhaald „Leve de Konixigin!" aan. Het keurvendel Prins Ma-urils, aan de oostelijke zijde van het perron opge stold, bracht het eere-saluut. De Ko- xxingin wuifde vi-iendelijk met den zak doek ten afscheid. Toen de koninklijke treis het grond gebied van Amsterdam had vex'laten los ten de pantserschepen op het IJ het gebruikelijk aantal saluutschoten. AANKOMST IN DE RESIDENTIE- Te ongeveer 12 uur stoomde de koninklyke trein het station van de Staatsspoor te 's Gravenhage binnen. In de koninklyke ontvangkamer werd H. M. de Koningin ontvangen door den commissaris der Koningin in Z. Hedenmorgen is de Koninklyke familie met gevolg met een extra-trein per Staatsspoor via Gouda weder naar de residentie teruggekeerd. Z. K. Hoogheid de Hertog van Saksen "VVeimar in uniform gekleed, stoomde hier te 9,32 met den snel trein naar den Haag, voorbij. KONINKLIJK PALEIS TE 'S GRAVENHAGE. Tijdéns het regentschap zijn ixx het Koninklijk paleis aaix het Noox-deixxde te 's Gx-avenhage in hoofdzaak de navol gende werken uitgevoerd a. De aanleg van waterleiding zoowel voor huiselijk gebruik als voor brand- kranen. Het maken van noodgangen en. het aanbrengen van x-eddingladders voor het geval vaxx brand. b. Eene brand- eu inbraakvx-ije nnxxite tot het bei-gen. van het zilvea-, teneinde zoowel het tafelzilver op eene doelmatige wijze te bewaren, als om de nationale en amdei-o geschenken, vroeger aan het oog onttrokken, in vitrines ten toon te stel len. c. Het vci-betea-en der staatsie-vertrek ken: 1. door zoodanige communicatie tusschen die vertrekken te maken, dat •ondom de groote balzaal kan cii-- culeeren, hetgeen bij feesten een groot gerief aanbiedt, omdat een grooter aan tal genoodigden dan voorheen zich ge makkelijk kan vei-spreiden. 2. door de Vertimmering dei" kleine eetzaal, tot dus ver een onaanzienlijk vertrek met ge pleisterde wanden, in eene zaal in den stijl van Lodewijk XIV, met ï-ijk ver sierd plafond, met betimmering eu fraai decoratie-schildex-werk en goudleeren be hangsel, waartegen poi-tretten van Oran- jevoi-sten, en voorzien van meubilair in overeenstemming met den stijl der be- timmei-ing. d. Het inrichten van vorstelijke logeex-- vei-trekken in een der vleugels op den tuin uitziende. c. Het inrichten van een aan het paleis grenzend gebouw tot bureelen van de Departementen van de Intendance der Kon. palelzen en van de Weldadigheid. f. Het aanbrengen van eleetrisch licht in de keuken-lokalen en in de kleine eetzaal. g. Het inrichten van dx-ie aan elkaar grenzende vertrekken voor H. M. de Koningixx, bestaande in zitkamer, ont- vaaxgkamer en werkkamer. Het laatste vertrek, onlangs gereed gekomen, meer bepaaldelijk bestemd om staatszaken te belxandelen. Voor de inrichting en meubileering van deze en de vroeger genoemde ver trokken hebben de firma's H. P. Mut ters en Zn. en Warnax-s te 's Givaven- liage, de fix-ma Eckhardt te Rotterdam en de fix-ma H. F. Jansen en Zn. te Amsterdam medegewerkt. Ten slotte zij xxog vermeld, ofschoon niet oxxmiddellijk tot het paleis belioo- rende, de stichting vaxx een gebouw tot berging van het Koxxinklijk huisarchief en der boekerij op een particulier terrein, grenzende aan den paleistuin. Dit gebouw beslaat eene oppervlakte van ruim 600 viexk. M. en bestaat xxit een hoofdgebouw, waarin, behalve di rectielokalen, ook een gróót lokaal en kleinere localen bestemd tot miiseiinx van het bezienswaardige van het lxuisar chief en van voOx-wex-pen, betreklring hebbende op hot huis van Oranje. De rechtex-vleugel, bestemd tot berging van do eigenlijke archieven, bevat dx-ie verdie- pingexx met ijzerexx bintlagen eax openge werkte vloeren van ijzeren staven, ge heel als bi-aaidvx-ije xuimte ixxgericht, al leen door eeixe ijzeren deur van uit het bureel vertrek van dexi directeur toegan kelijk. De linkervleugel, welke nog in aan bouw is, wordt bestemd tot boekex-ij van H. M. de Koningin en is van heft dak brandvrij afgesloten. In de lokalen' daax-- van zulleix vereen igd woi'den de bleken afkomstig uit do bibliotheken dea- ver schillende paleizen. Naar men verneemt bestaat by de Mannen Zangvereeniging „Crescendo" alhier bet voornemen a.s. Maandag avond haren beschermheer Jhr. Mr. A. J. Rethaan Macaré eene ovatie te brengen ter gelegenheid van diens be noeming tot ridder in de orde van den Nederlandscben Leeuw. ten nemen steeds afde ademhaling wordt moeilijker. Hedenmiddag orastrooks 2 uur had een 10 jarige knaap, die in de Bartel- jorisstraat met oen hondje liep te spelen, het ongeluk van liet trottoir te vallen, juist op het oogenblik, dat de paardeutram voorbijkwam. Hoewel de koetsier uit alle macht remde, kon bjj niet voorkomen, dat de knaap werd aangereden. Door uenige burgers op genomen bleek dat zyn rechterbeen zwaar gekneusd was. Vervolgens werd hy naar het Politiebureau gebracht, «aar Dr. Maas het eerste verband legde waarna by door de Politie per brancard naar het St. Elisabeths-Gast- huis werd vervoerd. TEL£GRA&fMEft. MADRID, 9 Sept. (R. O.). De republikeinsche. carlistische eu con servatieve minderheden hebben be sloten zich in de Kamer te onthouden van deelneming aan de beraadslagin gen, om niet solidair te zyn met. de daden der regeering. Zy zullen ver- eenigd blijven en een stuk bokend maken, dat hun gedrag verklaart. De ministerraad betreurt deze houding maar besloot de geheime beraadsla ging in de Kamer voort te zetten. LONDEN, 9 Sept. (R. O.). Aan do Times werd gisteren uit New- York geseind dat Chamberlain iu een interview met den correspondent van de New-Totic Herald bevestigd heoft dat een overeenkomst is >.e- teekend tusschen Engeland en Duitsch- land, maar dit is geen of- en defen sief verbond. LONDEN, 9 Sept. (R. O.) De Times verneemt vau gisteren uit Kandia dat het aantal vermoorde christenen op 800 wordt geschat. Do stad is ge plunderd door de Bashi-boezOv-ks en de Turkscho troepen. Ongeveer 6 )0 man van de internationale krygs- maebt is nn gekampeerd in de stel ling van de Eugelschen op de wallen. Zandvoort. Aangekomen badgasten. Prof. Volkelt, Leipzig, Hotel d'Orange. Prof. Loening, Halle 3 pers., Villa Quisisana. Jongsma, Eibergen 3 pers., Villa Quisisana. Cnypers, Amsterdam 6 pers., Villa Quisisana. E. Noell, Vogelberg 3 pers., Hotel de l'Océan. Aan het strand alhier is een naam bord van een boot aangespoeld, waar op met vergulde letters geschreven „Meteor", alsmede een balk onge merkt. Houtrijk en Polanen, T)e school met den Bybel alhier zal 1 November worden goopend. Haarlemmermeer. Met het oog op de feestelykheden zal de Korenbeurs alhier niet op 15 maar op D.usdag 13 September wor den gehouden. Donderdag vierden de kinderen van school No. 9 (by Halfweg) eeu zeer opgewekt feestde jeugd werd daarby goed onthaald en van fraai?-geschen- ken voorzien. Op hunne wandeling werden de 190 kinderen dour den heer Vermoten (IJweg) op diens erf en ten zynen koste getracteerd. Vervolg Stadsnieuws Aan de loting voor de Nationale Militie in de maand October a.s. zul len te «Haarlem 591 ingeschrevenen deelnemen. In een Mnsiekverslag in „de Resi dentiebode overeen Gala-concert Joh. M. Messchaert in het Kurhaus te Scheveningen, lezen wy het volgende: „Toen John. Messchaert verscheen ('wat gelukkige gedachte op dezen Koninklijken dag den koning der Nederlandsche zangers te doen op treden was het applaus Diet te stillen. Ik behoef dus niet te zeggen, wat het was, toen by de aria van Lysiart uit Weber's „Euryantbe" gezongen had, a la Messchaert. Maar na de pauze kwamen nog twee groote studentenliederen uit van Scheffels' „Gaudeamus", door Ad. Jensen ge toonzet. En ten slotte drie liederen, op de Kroningsfeesten betrekking hebbende, waarbij Ph. Loots de mu ziek schreef. Wat er toeu volgde laat zich moeilyk beschryven. Er werd gewuifd, de handen klaptsn op z'n hardst, de tafels werden «loor den rotting niet gespaard en de bravo's donderden door de zaal. Herhaalde malen verscheen de groote konstt iaar Marktbericht. Gi aan- en Zaadmarkt gebonden te Hoofddorp, Haarlemmermeer, 8 Sept. 1898. Witte tarwe f6.75 a rv.ió, Haver f 6,Gu f' 7.10, Rogge f 4.— a f 4,50, Chévaliergerst f 5.— a f 5.40. Winter- gerst f 4.25 k f 4.60 *Groene erwten f 6.— a f7.— op kook f 0.—. Kar- weizaad f 10.25 a f 10.75. Zomer ris- tarwe f 0.a f 0.Capncyners f 0.— fO.— Roode wintertarwe f0.— f0.Duivenboonen f 0.a f 0. Paardenboonen f 0.—, a f 0.—, Bruine boonen f 0.a f 0,Kanariezaad f 0.—, a f 0.—, Jarige tarwe f 0.—. Roode Duivenboonen f 0.a f 0. Koolzaad f 0.— a f 0,—. Voetstoets. op ZONDAG 11 Sept. 1898. TE HAARLEM. Eglise Wallomie. Voonn. 10 ure, Muller. Gereformeerde Kerken. Qed. Oude Gracht. Voorm. 10 ure, Groenewegen, van Woudsend. 's Avonds 5 ure, dezelfde. Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, Wielingga. Candidaat. Katwyk a/d Ryn. 's Avonds 5'/i ure, dezelfde. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Wempe. Nam. 1 ure, Zondagsschool aan de Nassaulaan. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, de Vries. De Predikanten der Ver. Doopsgez. Gemeeute hopen dez* week op de gewone uren hunne Catbechisatiën wêer te beginnen. Ds. Craandyk verzoekt zyne leerlin gen van Woensdag ditmaal te ko men Vrijdag op de gewone uren» Remonstrantsche Kerk. Voorin, 10 ure. Knappert, Ned. Hcrv. pred. tc Assen. Maandag 12 September 4—5 ure, in- schryving van nieuwe leerlingen voor nét Godsdienst-Onderwys. DioscU 13 September. Hervatting der lessen, Kerk der Broeder-gemeente. Voorm. 10 ure, Openbare samenkomst van het Ned. Luthersch Genootsch. van In- en Uitwendige Zending, Afdeeling Haarlem. SprekerDs. Th. Scharlen, Ev. Luth. Pred. te Stadskanaal. Chr. Geref. Gemeente. Zuiderstraal. Voorm. 10 ure en des nam. 5'/i ure, Godsdienstoefening. Hersteld Apostolische Zending Internationaal Voorm. 10 uur eu Namidd. 6 uur, Godsdienstoefeniugen. VERVOLG WUWSTSJDIHGEft. Donderdagmorgen had in den woon wagen van Lohof die te Almeloo met zyc luchtscbomrael op de kermis ver toeft, een ongeval plaats. Op de tafel lag een revolver die den vorigen avond naar aanleiding van een twist was geladen. De knecht, dit nietweteDde dat deze revolver was geladen, speelde er mee, en op het gezegde der dienst meid „schiet my maar", legde hy aaD, met het noodlottig gevolg, dat hy haar in de linkerborst trof. Ue gekwetste viel bewusteloos neder. De inmiddels geroepen arts consta teerde, dat de wonde niet doodelyk was. De dader heeft zich onmiddellijk by de politie aangemeld. Sir Vincent Howard, oud-hoofd van politie te Londen, thans parle mentslid voor Sheffield en journalist, heeft in oen schrijven aan den hoofd commissaris te Amsterdam, Franken, zyne bewondering uitgesproken voor het beleid, waarmede deze in eene stad met zulke nauwe strateu, zoo veel grachten zonder afrastering en met zooveel bruggen, op zoo voor beeldige en bezadigde wyze het ver keer beeft weten te leiden vau zulke volksmassa's als de laatste dagen op de been waren. De gezondheidstoestand van de Koningin van Denemarken wordt by den dag onrustwekkendei. Dekrach- Bermebroek. Voorm. 10 ure; Van Lennep. pred. te Haarlem. Heemstede- Voorm. 10 ure, Kuijlmaitx Houtrijk en Polahen. Voorm. 10 ure, Heeringa. IJmuiden. Voorm. 10 ure, Wesseldijk. pred. te Scbraard. 's Avonds 6 ure, Wesseldijk. Apost. Zendingsgemeente. Voorm. 10 ure. Santpoort. Voorm. 10 ure, Laurillard, pred. te Amsterdam. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Hulsman. Doopsbedioning. Nam. 6'/i uur Hulsman B D RGERLIJKE STAND. Bevallen8 Sept. C. E. Jausse— Kensen d. T. G. W. Hardcbil Diets d. Overleden: 7 Sept.R.Nieuwenbuis 19 d. z. Jan Steenstr. J. Swinkels 82 j. M. van Hecmsk.str. 8. J. B. M. Micgielse 14 d. z. Korte Poellaan. J. Pieters 5 m. z. Zomervaart. S. C. W. van Diggelen 5 j. z. Sophiastr. C. J. G. Kors 3 m. z. Fr. Halsstr. E. A. M. Roest 20 d. d. Vronwest. 9. W. R. van Diggelen 3 j. z. Sophiastr. StoomwaaHberichion Het stoomschip Prinses Marievan Amsterdam naar Batavia, vertrok 7 Sept. van Saez. Het stoomschip Merapi, van Ba tavia naar Rotterdam, arriv. 8 Sept. te Suez. Het stoomschip Gedè, vau Rot terdam naar J ava, vertr. 8 Sept. van Marseille. Het stoomschip Maasdamvan de Holland Amerika Lijn, van Rot terdam naar Newyork, vertr. 8 Sopt. van Rotterdam. Het stoomschip Amsterdamvan de Holland Amerika Lijn, van Rotter dam naar Newyork, arriv. 7 Sept. te N ewyork. Familieberichten*. Getrouwd: 6 Sept. J. F. van Rog gen en M. Gautzscb, Nijmegen. 7. M. Ronkons en M. van Éssen, Leeuwar den.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 3