Brieven uit Berlijn. De feesten te 's Gravenhage. achter of tusschen mijn leerlingen in 8ta, dan ben ik met de vaderlander, die naar zijn volkslied luistert, maar de zangonderwyzer, die critiseert. 'k Hoor niet de voorvaderen tot my spreken, maar 'k hoor fouten, die nog te verbeteren zijn; 'k denk niet aan Nederland, maar aan de by na onuitroeibare Haarlemsche e in dat woord. Fidelio zal dit misschien slecht Tinden of kleingeestig, maar ik vind deze houding zeer logisch, ik vind 't zelfs ongepast ook de uitingen vau vaderlandsliefde te repeteeren. 't Meerendeel der onderwijzers, en ook de heer Robert zag dit anders in; ik heb er my niet druk over ge maakt; men volgde blijkbaar een an deren gedachtengang dan ik, Kleingeestigvond ik het, daarover te vallen. Is de sop de kool eigenlijk wel waard, Fidelio? Ja? Ik vind van niet, maar om u te believen dau oog een klein voorbeeld ter verdui delijking. In de stallen van de Koningin van Engeland is vóór de jubileumfeesten dagelijks repetitie gehouden van de te verwachten volksdemonstraties met en zonder muziek. „Leve de Konin gin", „hoera", gillen, schreeuwen, trommelen, blazen, schieten, alles is door de stalknechts dagelijks gedaan om de paarden aan dat leven te wen nen.' Zou Fidelio en alle repetitie- hoedafnemers ook hun hoed afgeno men hebben bij ieder „leve de Ko ningin" in den stal Zeker niet Maar de „Vereniging" is toch geen stal I Neen, en een repetitie is ook geen uitvoeringl Eenmaal op de Markt, den dag van 't feest is 't geheel iets anders. Daar demonstreert men en ontbloot het hoofd. Fidelio heeft zich daar dan ook kunnen ergeren aan vele heeren geen onderwijzer1: die 't plechtige van 't oogenblik niet. schenen te vatten. Die heeft Fidelio zeker over 't hoofd gezien. Ten slotte een vraag. Is het goed Fidelio om in deze schoone dagen den inquisiteur te spelen Zoo ja, voor wie dan voor Oranje, voor Nederland, voor de kinderen, voor de ouders voor de on derwijzers of voorFidelio zelf? Met dankzegging voor de opname, Uwdw.dnr., T. BOUMA, Onderwijzer. De heer Bouma maakt het mij wel gemakkelijk. Ik heb gc-en namen ge noemd en hij komt zich zelf aannaai den hy maakt een vergelijking'"(van de haarlemsche schoolkinderen met de koninklijk- engelsche paarden) die hjj zelf weer onjuist noemt. Terecht is de heer Bouma van meening, dat ik de juistheid van zyu logica niet zal vatten. Ze lijkt my zeer subtiel en het eenige waarover ik my ver heug is, dat de heer Bouma tenminste een reden geejl en bovendien, naa,r ik uit zijn stukje mag opmaken, ny de uitvoering op de Groote Markt het hoofd wèl ontbloot heeft. Door dit laatste te doen heeft by zich zeker gesteld boven de heeren (geen onderwijzers) die met gedekten hoofde hebben toegeluisterd. Ik zal my niet verdiepen in de vraag, waar dal bericht over de engel- sche stallen wel vandaan mag komen er is een onwelwillend lintje aau. Maar wel wil ik den heer Bouma, in antwoord op zijn laatste vraag, doen opmerken, dat ik gezwegen heb tot. de feesten voorbij waren. Thans was er niets tegen om het te zeggen, al was het alleen om eens te hooren waarom sommige heeren by die gele genheid den hoed hebben opgehouden. Van den heer Bouma hebben we nu een explicatie. FIDELIO. Particuliere correspondentie. De stad en haar bewoners. Berlijn, 10 Sept. 1898. Alles in der Welt. lasst sich ertrngpn, Nur nicht eire Reihe vnn schonen Tagen! I Onwillekeurig schiet me dit woord van Goethe te binnen, nu we weken on der een effen, strak blauwen hemel, tus schen de hooge huizen, wier grijze mu ren het felle licht der zonnestralen nog intenser maken, door een bijna ondraag lijke hitte gekweld worden. Dat het ook 's avonds niet veel koeler wordt, is geen wondergeen zuchtje drijft zelfs dan de loome, zware damp uiteen, welke, ver mengd met de onaangename uitwase ming van het asphalt der straten, bo ven de huizenzee van Berlijn hangt. Ik heb innig kassian met de werklui, die nu uren lang bij gloeiende vuren moeten doorbrengen I Overal hijgende, puffende menschen, do hoed in de eene een zakdoek in de I andere hand, waarmee men zich tever- I geefs koelte tracht toe te wuiven, met- liet negatieve resultaat, dat men door de inspanning nog warmer wordt. De verfrisschende kwast", in Hol land tegenwoordig ,,de drank" bij uit nemendheid, is hier vrijwel onbekend. De Berlijner van den ouden stempel I zoekt zijn troost bij een „Kiihle Blonde." zooais hij zijn Wedssbier noemt, een drank, alleen genietbaar voor kenners 1 In de voorname wijken van Berlijn W. en het aangrenzende Charlottenburg, zijn op alle verdiepingen der fraaie, mo numentale gebouwen gordijnen en jaloe zieën neergelaten„men", de upper- ten," is de stad ontvlucht; er is „nie mand meer hier," maar dit neemt niet weg. dat er toch nog ongeveer anderhalf milliocn personen overblijven, voor wie een reisje naar bergstreek of zeestrand een onbereikbaar iets is. Voor hen is het gelukkig, dat men bij de snelle uitbrei ding der stad er bijtijds op bedacht is geweest voor flinke „stadslongcn" te zorgen. Van daar overal heerlijke, fris- scho parken en pleinen, in de eerste plaats de vier groote. in het westende Thiergarten, met zijn majestueus zwaar hout, een pendant van het Haagsche bosch, maar uitgestrekter, in het Noor den de Jungfem- cm Humboldthain, in het oosten de Friedrichshain, in heit zuiden de Kreuzberg en verder nog vele kleinere in het centrum der stad, Wil li elmsplatzs, Dönnhofsplatz, Belle-AlLi- ance-Platz enz., de laatsten keurig aan gelegd met goed onderhouden gazons en bloemperken. Wanneer de grootste hitte voorbij is, zijn alle banken rondom de klaterende fonteinen in bezit genomen door vrouwen en meisjes uit de buurt., die onder een druk gesprek en het ze nuwachtig tikken van breipennen, een waakzaam oog houden op de talrijke joelende en ravottende kinderschaar in het grint. Du restaurateurs en eigenaars van be kende bierlokalen, die een tuin rijk zijn, (den weidschen naam van tuin geeft men hier al heel ga.uw aan een open plekje tusschen hooge huizen, waar een paar boomen een kwijnend bestaan voortslepen), doen goede zaken, en daar vaar geen tuin is, wordt hij eenvoudig „naar buiten gedragen"men zet eenige planten in kuipen op de binnenplaats, daar tusschen. op gelijke aistanden tafels en stoelen. en de tuin is klaar. Aan alle zijden door hooge muren met vele starende vensters omgeven, vormt zoon vrij plekje een zeer bescheiden surrogaat van een tuin, doch de bewoners van drie hoog en vier achter zijn niet kieskeurig uitgevallen. Zij zitten toch buiten, al is liet ook „inter muros," en met een wei nig goeden wil zien zij in deze zoele zo meravonden dertig, veertig meter boven hun hoofd tenminste een plekje van den met sterren bezaaiden hemel, waar nu en dan een ster verschiet. Al vergenoegt zich de Berlijner uit den lageren- en den middelstand gedu rende de werkdagen 's avonds met een plaatsje in een bekrompen biertuin (hij is uithuiziger van aard clan de Hollan der), Zondags heeft hij behoefte zich vrijer te bewegen. Dan. gaat hij niet vrouw en kind naar buiten, hetzij in groote Krcmser, een soort Janplezier, naar het Grimewald, gelegen tusschen Potsdam en Berlijn, hetzij naar de vele heerlijke plekjes aan de Spree, Havel of omliggende meeren. Bewegelijkheid zit hem overigens in liet bloed. Evenzeer is hij van-een zekere mate van seiiutterig- heacl en verwaandheid niet vrij te plei ten. Hij is de Jan Adam Kegge onder zij'n Duitscho medeburgers, smalende op de „groote hanzen en adellijke heeren," maar deze toch in liet grove navolgend, waar hij kan, wol trots op z ij n Berlijn, dat binnen dertig jaar van een nuchtere groote provinciestad is aangezwollen tot de machtige wereldstad, die Ween en. reeds achter zich. heeft gelaten, en Parijs op zij begint te streven. Men kan liet hem aanzien, dat het hem goed gaat, doch de welstand is te snel gekomen, dan da,t- hij niet telkens blijk geeft, eigenlijk een echte parvenu te zijn. Hij laat zich nog te veel op zijn welstand -Voorrtaan en moeit er nog meer in groeien. Met dat al is hij een stoere werker, dat heeft de Berliner Ge- werbeausstollung in 1896 weder bewezen. Aan hetzelfde euvel, waaraan de be woners mank gaan, lijdt ook de stad. Het meerendeel is zoo nieuw, zoo akelig nieuwZeker, er zijn magnifieke, groot- sche gebouwen cn monumentenhet Rijksdagpaleis, dat als uit een rots gehouwen, gebouwd is om de eeuwen te trotseeren de iq.aanbouw zijnde Dom bet Abgeordnetennausvele Musea en andere gebouwen, maar het riekt nog zoo naar versche kalk alles is nog zoo gloecl nieuwporpkier en marmer van paleizen cn monumenten glinstert en flikkert in de zon. alsof het gisteren groote schoonmaak- geweest, ware Bijna nergens werkelijk mooie histo rische bouwwerken, die tot u spreken, afgezien van het oude Koninklijk slot en de heerlijke, beroemde Brandenbur gerpoort. waarboven de bronzen Victoria in haar mooi groen verweerde quadriga staande, het. steigerend vierspan ment en neerziet cp de banale regeeringsgebou- wen daar beneden, op den Pariserplatz. Een eeuw geleden had zij het beter, de Victoria, toen stond zij met het gezicht naar het frissche groen van den Thier garten achter de Brandenburgerpoort, maar na. dén val van Napoleon, toen zij in triomf uit Parijs teruggehaald werd, werd zij andersom geplaatst op de poort, nu met het gezicht naai* do stad en de „Linden," die in weerwil van alle moeite en zorg, die aan hen besteed worden niet willen tieren en telkens vernieuwd moeten worden. Maar wa.t ik vooral mis in Berlijn, is een domineei*ende, boven de geheele hui zenzee ver uitstekende kathedraal als de Notre-Dame in Parijs, de Dom in Utrecht, de St. Paul in Londen.. Een lcerii, die op tal van geslachten heeft neergezien, een toren, in welks top de zelfde klokken, die nu beieren, reeds eeuwenlang leven en dood, dood en le ven verkondigd hebben Dat geeft een ca^iet aau een stad en ebt cachet ont breekt aan Berlijn. De Dom bij het oude slot wordt indrukwekkend en grootsck, maar hij staat nog rondom in de stei gers, en de vele nieuwe kerken, die in den laatsten tijd gebouwd zijn, zijn uit clen aard der zaak niet overweldigend. Met dat al zal Berlijn over honderd jaar een van de mooiste steden der be schaafde wereld rijn. K. Van 85 openbare en bijzondere scho len waren Maandag in het Malieveld 15000 kinderen vereenigd tot een feest. De kleineren zijn af werden in de school onthaald. Door de commissie tot regeling van het feest was het groote veld voor dit doel uitmuntend ingericht. Het was verdeeld in 3 hoofdvakken een oranje, een. wit en een blauw ;elk der hoofdvakken in 20 kleine vakken. De 20 kleine vakken waren 5 aan 5 samengevoegd tot zoogenaamde vijfvak ken, aangeduid door de letters A, B, C en Dde kleine vakken daarin zijn ge nummerd van 15. Elk hoofdvak bestond dus uit 4 vijf vakken A. B, C en Dieder verdeeld in 5 kleine vakken, 1, 2, 3, 4 en 5. Elke school vond in een tabel den naam van het vak, waarheen zij zich begeven moest. Alle vijf vakken waren op dezelfde wijze ingericht. Vak IVrij spel onder leiding. Vak IIGoochelkunst of dieren dres suur. Vak III Vrij spel onder leiding. Vak IVDraaimolen. Vak V was bestemd tot onthaaL Elke twee vijfvakken beschikten, over een latrine, verdeeld in twee afdeelin- gen, één voor jongens en één voor meos- i6®- In de jongensafdeeüng bevond zich een hospitaalsoldaat, in de meisjesafdee ling een ziekenverpleegster, beiden voor zien van verbandmiddelen, en behalve met 't verleen en van hulp bij ongesteld heid, ook met het toezicht in de latrine belast. In elke afdeeling was friseh water, een paar emmers of teilen en een bank aan wezig. De transportgeleiders brachten de kinderen in de rij naar de latrines,wacht ten' hen daarbuiten op, hielden hen bij zich tot hun troepje weer voltallig was, en brachten het m de rij, langs den koristen weg, naai* him vak terug. Even na. het binnenkomen kreeg elk kind een oranjezak waarin een amandel brood, een broodje met kalfsgehakt, een krentenbrood, eenig gebak limonade en melk naar verkiezing werd rondgediend. Bij het heengaan zouden zij den kro- uïngsbeker ontvangen, benevens een stuk chocolade, waarop afgebeeld de nieuwe staatsiekoets der Koningin, die bij den intocht heeft gediend, met de Koningin er in. Ten 2.20 kwamen de Indische Vor sten aangereden en namen plaats in de koninklijke tribune. Nu worden d.e kin deren in de vakken geplaatst, dat ze de Koninginnen bij Haro komst goed kunnen zien. die met regenmantels over Haar robes te 2.56 in een open rijtuig met 4 paarden met jockeys het terrein opreden, begeleid door de eerewacht.. Bij de komst aan de tribune presen teerde het wacht houdende vendel de spiesen. Een machtige jubeltoon steeg op en weder namen nu de spelen een aanvang. Graaf Van By landt gaf H.H. M.M., die met blijkbaar welgevallen het schouwspel gadesloegen alle inlichtingen. De heer M. M. Coiivée Jr., secretaris der feestcommissie, werd in de konink- 1. ke tribune ontboden, met wien H.H. M.M. zich geruimem tijd onderhielden, en uit wiens handen zij met groote inge nomenheid een kroningsbeker, in fraai foudxaal, aanvaardden. Onder hartelijk gejubel reden de Vorstinnen te 3.45 opnieuw de terreinen rond. Het rijtuig hield stil om de Ko ninginnen gelegenheid te geven den heer Gediking te complimenteeren, ^waarna H. M. het terrein verlieten. In de beste orde nam tegen 5 uur het kinderfeest, een einde. DE MILITAIRE TAPTOE. Een nummer van het feestprogramma, dat-, men kon het voorspellen, liet volk na aan het hart zou nggen, was de groo te militaire fakkeloptocht, die des avonds dank zij den uitnemenden politiemaatre gelen, in cle beste orde verliep, niette genstaande er een reuzenmassa op de been was, zooals men nog zelden zal ge zien liebben. Even voor 9 uur werd op een gedeelte van liet uitgestrekte Alexanderveld de stoet opgesteld onder de algemeenc lei ding van den kapitein-adjudant Nier- strasz. De samenstelling was als volgt. eerst de tamboers en trompetters van. de garnizoenen van Rotterdam, Amster dam., Leiden, Haarlem, 's Gravenhage, Delft en Gouda dan de muziekkorpsen der schutterij te 's Gravenhage, de veld artillerie. de huzaron, vervolgens de Ko ninklijke militaire kapel, en eindelijk de muziek van het zevende en van het vierde regiment en de jagornniziek. Mid denin marcheerde het comité uit de hoofdcommissie voor de inhuldigingsfees ten, dat speciaal belast was met de or ganisatie van dit militair huldebetoon. Het geheel, bestaande uit ongeveer 350 man, werd omgeven door 200 fakkeldra- gendo militairen en leverde, een pliantas- tisch schouwspel op. Toen de Paleisstraat werd bei*eikt hield do optocht stand, om eerst tot voor het paleis te naderen op een gegeven teeken. Even te voren waren H.H. M.M. de Koninginnen onder het baldakijn op het balkon verschenen in het toilet ge dragen aan het zoo even geëindigde gala diner en niet een witte, met bont afge zette sortie om de schouders. Koningin Wilhelmina was blootshoofds. Nu begon de uitvoering. Aan het slot brachten de korpsen ten gehoore den Nederlandschen militairen marsch„Hulde aaai Hare Majesteit Wilhelmina", gecomponeerd door den leider, den heer Bouwman. En ten slotte het Wilhelmus oude toonzetting. Vervolg V olks-sanatoria. Naar aanleiding van de circulaire van de sub-commissie te Haarlem voor de oprichting van volks-sanatoria, kan het geen kwaad, nog eens te wijzen op de verwoestingen, die de tuberen- lose in ons land onder de bevolking aanricht „Er is geen ziekte," zeide ons een jong medicos, die als specialiteit weinig 'aan interne praktyk doet, „die zulk een groot deel van het sterftecijfer op hare rekening heeft. Een van de zeven sterft by ons te lande aan tuberculose in 't algemeen, een op de tien aan long-tubereulose. Ik zou kans zien, een geheel sanatorium te vullen met patiënten uitmyn praktyk."1 We behoeven maar om ons heen te zien, om de verschrikkelijke waarheid van deze opmerking te beseffen. We hebben van deze ougelukkigen onder onze vrienden en kennissen, we zien zo op straat, we weten van geheele familiën, die door de kwaal zyn uit geroeid. Waarlijk, wanneer er ooit gelegenheid was philautropie te doen in 't groot, dan is die met de volks- saDatoria gekomen. Bemiddelden kunnen een kuur on dergaan in Davos, in het zuiden van Frankrijk of ergens aau zee, maar de onbemiddelde is van dat redmid del verstoken. Hy moet iu de voor zyn kwaal ongunstige omgeving blij ven, soms aan een arbeid, die nadeelig erop inwerkt en dat op die manier drankjes, poeiers of pillen niet baten, is zeker geen wonder. In de laatste jaren is men tot de conclusie gekomen, dat het niet alleen de verandering van lucht is, die gun stig op den teringlijder kan werken, maar ook vooral" een stelselmatige, stevige voeding, rust en liet vry zyn van allerlei zorgen, die hem in zijn maatschappelijken werkkringen mis schien ook in liet familieleven dage lijks kwellen. Het komt er dus op aan, den patient in het sanatorium een grooton voorraad weerstandsver mogen mede te geven, die het kan opnemen, tegen de beslommeringen bovengenoemd. Want te eeniger tijd moet liy weer in die voor hem ongunstige omgeviDg terugkeereo. „En d t juist zeide on ze zegsman, „is het groote kwaad. Kon men den teringlijder altyd in het sanatorium hotteen, waar alles met angstvallige nauwgezetheid op zijn geneziDgis gericht, dan behoefden er weinigen aan tuberculose te ster ven, maar dat gaat eenmaal niet. Hy keert terug iu zyn gewoneu werkkring, in een bedompte kamer misschien, een duf kantoor of een tochtige werk plaats, met minder goede voeding en verzorging. Wanneer hy dan niet ge noeg kracht van het. sanatorium heeft meegekregen stort by noodwendig weer in. Vandaar dan ook, dat bij de opne ming van patiënten in de te stichten sanatoria, een uiterst, nauwgezette keus zal moeten worden gedaan uit hen, die zich aanmelden. Lijders in een vergevorderd stadium zullen on herroepelijk moeten worden afgewe zen; hun kan men toch ook in een sanatorium geen weerstandsvermogen meer meegeven, groot genoeg om met kans op succes in den dagelijkschon werkkring terug te keeren de aange wezen patiënten voor hot sanatorium zyn zy, die pas in de allereerste phase van hun 1 ij den verkeeren en van wie de zinkende kracht nog kan worden opgeheven en vergroot, tot die be stand is tegen de invloeden van de ongunstige omgeving, waarin zy later terugkeeren." Iudteu dat succes te behalen is (en dat dit mogelijk is, leert deervariu/) is bet dan geen nobele zaak, om daartoe iets by te dragen Voorwaar, het geld hieraan besteed, zal hooge rente opbrengen de zelfvoldoening van te hebben medegewerkt, om aan anderen de verloren gezondheid weer e geven. Wy hopen, dat het haar lemsche sub-comité zyu pogen roet goede resultaten bekroond mogezieD. De loting voor de militie, lichting 1899, zal te Haarlem plaats hebben op Dinsdag 11 October 1898 voor beu wier namen aanvangen met de letters A—G., op Woensdag 12 October 1898 voor de letters H—Q., en op Douder- dag 13 October 1898 voor de letters' R-Z. By Koninklijk Besluit is aan het Bestuur der Vereeniging tot beharti ging van de geestelijke en stoffelijke belangen der armen te Haarlem ver gunning verleend tot het houden eener verlotiug, waarvan de opbrengst zal strekken tot ondersteuning van arme- zieken. Hulde aan de Koningin. In de groote gehoorzaal van de rechtbank alhier prijkte heden een portret der Koningin in sierlijke ver gulde lijst. Uit een antwoord, dat de heer mr. M..caré gaf aan den President op diens toespraak, waarmee hy de zitting opende, bleek dat dit een geschenk is van mr. S. J. van Walchren. Z.Ed. Gestr. opende de eerste civiele zitting na de vacautie met een waar dig woord ter herinnering aan de belangrijke dagen die Nederland heeft doorleefd en sprak den wenscb uit dat het Hare Majesteit gegeven mocht zyn vele lange en gelukkige jaren over Nederland te regeeren. De presi dent knoopi e daaraan vast eene warme hulde aau de Koningin-Moeder voor alles wat Zy als Regentes voor Neder land gedaan had. Zich daarop wendende tot mr. Macaré wenschte hy hem geluk met de hem ten deel gevallen ouderschei ding en herdacht ten slotte het heuge lijk feit, dat de vice-president mr. Baron Sloet in de afgeloopen maand zijne functië'i als vice-president weer had mogen aanvaarden. Mr. ae Haan Hugenholtz, deken van de orde der advocaten, sloot zich namens de balie by de woorden vau den president aan, en or. Macaré bedankte ten slotte den Voorzitter voor de tot hem gesproken woorden, en de balie voor de daaraan geschonken adhaesie. Serenade. Maandagavond werd alhier door de mannen-zangvereeniging „Crescendo" eene serenade gebracht aan haren beschermheer, den beer Jbr. Mr. A. J. Retbaau Macaré en wel ter gele genheid van zijne beaoeming tot Rid der in de orde van den Nederland- scben Leeuw. De stoet ging, nadat hy zich iu de Groote Vauxhall had opgesteld, voor afgegaan door een muziekkorps der Haarlemsche Schutterij, langs Begyue- straat, Groote Markt Koningstraat, Gierstraat en Doelstraat uaar de wo ning van den heer Macaré in de Wilhelminastraat. Daar aangekomen werd onder lei ding van den Directeur, den heer N. H. Andriessen door de zangvereeui- ging het Wilhelmus (vierstemmig be werkt door J. B. Verhey) en het Vlaggelied met begeleiding, zeer ve - dienstelyk gezongen waarna het be stuur, uitgenoodigd binnen te komen. Hier werd de nieuwe ridder door den heer H. Savry met eenige hartelijke woorden toegesproken en door het bestuur geluk gewenscht, met de hooge onderscheiding, die hem te beurt was gevallen. De heer Macaré bedankte hierop voor de tot hem gerichte woorden. Daarna werd de eerewyn aange boden, ook aan zangers en de leden van het Muziekkorps. Hierop werd door de zangers het „Myn Vaderland," van Giesen, aan geheven en tot slot door de zangers en het publiek het Wieu Neerlaudsch Bloed uit volle borst gezongen. Verscheidene familieleden waren ten huize van den heer Macaré tegen woordig. Na afloop ging de stoet, onder het spelen der muziek en omstuwd door eene groote menigte volks, langs Wil helminastraat, Zijlstraat, Gr. Markt naar de Groote Vauxhall terug, waar de zangers nog langen tijd gezellig byeeu bleven. „Crescendo" heeft voorzeker op eeu zeer schoone en degelijke wijze deze serenade ten uitvoer gebracht. Door den agent-recliercneur Misset is proces-verbaal opgemaakt tegen E. kuisvr. van H. A. B., wonende Donkere Spaarue no. 5,8, ter zake het verkoopen van sterken drank in het klein aan een kind beneden den leef tijd van 16 jaren en het toedienen van sterken drank iu het klem iu hare innchting aau bezoekers zonder de daartoe vereischte vergunning. Op de H. B. Scholen met vyf- en driejarigen cursus zijn. na gehouden herexamen bevorderd: Tot de le klasse: A. J. Cos, J. H. Dyserinck, C. Droogleever Fortuyn, van Leuven, J. W. Martin, L. C. Mooy. C. V. van Oosterzee, P. A. Ravelli, C. R. W. Reining li, L. Rey- gersberg, P. Behagen, J. H. F. Bchol- teu, J. v. ServeiU-ii, J. E. Voet, J. Wagenaar en G. A. ti. Wilhelmus. Tot de 2e klasse: M. W. L. van Alpkeu, F. Tediog van Berkhout, P. J. A. Esser, E, Felder, H. B. W. Franckeu, J. Gomperts, Elisabeth H. Hengeveld, F. A. Kanne, P. C. Kap- tein, K. Lasschuit, F. H. v. Logheui, Elisabeth Müllemeistea, B. M, Sernó, A. C. E. van Sluys, C. J. Smits en F. W. J. Westendorp. Tot de 3de klasse: J. van Arum, C. J. Bakker. W. F. Bloemeudaal, J. H. G. Boissevain, L. Hartocb, J. H. Hoogeweg, H. Kramer, C- D. Merens, W. van Reeuwyk, I\ Teves en H. W. van Vasseu. Tot de 4de klasse: J. Hermanides, E. D. E. Otkeu. B. W. Parker, G. Westerveld en W. F. v. Spanje (voor enk. vak.). Tot de 5de klasse. O. D. E. Buuge, H. J. Moojeu, A. A. Bepp en W. P. Woutersen. Na gehouden toelatingsexamen zyn bevorderd Tot de le klasse: Johanna V. Blan kenberg, Geertruida J. Jeisnia, J. Kloppenburg, J. M. B. Lynkamp, Johanna Vrijer eu B. Weber. Tot de 2e klasse: W. H. N. U. Lamp (e. v.). Tot de 4e klasse: P. H. Kalis eu P. H. Testas. Een adres aan den Gemeente raad. Door den heer S. J. W. Mons, wien zooals door ons gemeld werd, door de politie belet is voort te gaan met den bouw eener villa in het Wilhel- minapark alhier, is heden het vol gende adres gericht: Aan den Raad der gemeente Haarlem. „Geeft met verschuldigden eerbied te kennen: Steven Johan Wilhelm Mons, Ar chitect, wonende te Haarlem, Groote Houtstraat 138; Dat hy reeds circa vyf maanden geleden aan Burgemeester en Wet houders heeft ingezonden een uitge werkt plan betreffende den aanleg van een park gelegen tusschen den Koninginneweg eu de Schouwtjeslaan. teneinde van Uwen Raad de vast stelling te erlangen van breedte, rich ting en peil der in dat Park aan te loggen straten en wegen, alsmede de goedkeuring van eene overeenkomst betreffende de overneming daarvan door de gemeente Haarlem Dat requestrant met het oog op de uitvoering van ten aanzien der bebou wing van het Park aangegane ver bintenissen, welke eene spoedige af doening hoogst wenscheljjk maakten, al het zflne beeft in het werk gesteld om eene spoedige beslissing van Uwen Raad op de ingediende plannen van aanleg voor te bereiden en mogelyk te maken, doch dat tot zyne groote teleurstelüog en ontmoediging de plannen Uwen Raad nog niet schijnen te hebben bereikt; Dat requestrant ten einde zich tegen zeer belapgryke schade .e vry waren, zich inmiddels genoopt heeft gezien om in afwachting van de goedkeu ring der plannen van aanleg aan Burge meester en Wethouders kennis te geven van zyn voornemen om op een nader aangeduid terrein in het Park te bouwen twee dubbele Villa's, eu hy hiertoe te eerder ineeude te kun nen overgaau omdat behoudeus goed keuring van liet straten- en wegenplan, het bouwplan op zichzelf stellig niets bevat, wat in strijd kan worden ge acht met de verordening opdebouw- politie Dat deze kennisgeving by missieve van Burgemeester eu Wethouders van 25 Augustus 1898 beantwoord is ge worden met de mededeeliog, dat de beslissing' op het bouwplan opgrond, dat vooraf breedte, richting en peil der aan te leggen straten of wegen door den Gemeenteraad moeteu zyn vastgesteld, door Burgemeester en Wethouders is verdaagd voor den tyd van vier weken Dat requestrant tengevolge van deze verdaging, Welke op haar beurt het gevolg is van de vertraagde beslis sing op het reeds circa vyf maanden ter goedkeur ng ingediende plan van aanleg van het Park, belangrijke schade lijdt; Redenen weshalve by zich wendt lot uwen Raad met eerbiedig verzoek, dat de Raad het nemon eener spoedige beslissing op het meergenoemde plan zooveel mogelyk moge bevorderen. 't Welk doende S. J. W. MONS." Ongeluk. Gisterenavond te 9.15 werden aan het station albier dé stations-opzichter Plomu eu de voorman-rangeerder W. van Behagen door een achteruitzet- tenden goederentrein aangereden eu iu het spoor geworpen, zoodat een ge- deelts" van den trein over hen heen ging. Yan Sciiageu kwain er evenwel zonder eenig letsel af, doch do op zichter, die mot zyn rechterbeen bekneld is geraakt, werd aan dit lichaamsdeel zoo zwaar gewond, dat amputatie op Woensdag noodzakelijk is. Do getroffene is overgebracht, naar het Diaconessenhuis, waar hy een zeer onrustigen nacht heeft doorge bracht. Aanbesteding. Heden werd te Amsterdam in Hotel „Palais Royal" aanbestcod het bouwen van een ijsfabriek voor rekening van de Naamloozó vennootschap Stoom trawler Yisschery IJmuiden" door de Architecten U. Moens en P. A. Timmers. De hoogste inschrijving was die van Kryna t,e Helder voor f 49400. Verder behoorden tot de inschrijvers Zwager, IJmuiden, f45185 Kistonmaker, 44787 van Doorn, Haarlem, 44100 Kauh, Halfweg, 43950 W. A. v. Zanten, Haarlem, 42750 J. W. v. Saute, idem 42687 C. J. Craraor, idem 41990 v. Ommeren, Haarlem, 43065 v. Zijl. Zand voort, „42984 P. Rings, Bautpourt 41459 B. Hagen, Haarlem, 39950 'Js laagste. Aanbesteding H. S. M. Door de II. IJ. S. M. werd Maan dag aanbesteed: Bestek 752. He- doen var. afgravingen, leggen van sporen, maken yan terreips en over- wegafsluiiing, bouwen van eeno en kele steenen wachterswoning enz. op het staïionsemplacoraer.t IJmuiden. Raming f 18.700. Ingekomen 18 bil jetten. Minste inschrijver de beer C. de Wys, Amsterdam, f14.120. Bestek 762, de levering van 60.000 stuks grenen houten dwarsliggers, lang 2.60 a 2.70 M. Minste iosc.iiry- ver Janssen Co., alhier, fl.7"R/10 p. stuk. Schoten. Heden vierde de gemeente Schoten het iuliuldigingsfeest. Te ongeveer 9 uur verzamelden zich do Hink met oranje getooide schooljeugd, voorzien van vlaggetjes, aau de gemeenteschool aldaar. Vervolgens trok men in op tocht, voorafgegaan door een Beierscbe kapel, onder het spelen der muziek der gemeente, naar het tegenover de school gelegen land, dat welwillend door de heer G. E. A. Toeuwen was afgestaan en in een feestterrein her schapen. Ometreeks l0 uur uamen de kin derspelen bestaande uit: Houtjes- rapen. bardloopnn, ezelprikkeu en andere, onder leiding van do onder wijzers, een aanvang, torwyl voor de grooten een ringrydery was georga niseerd, waaraan door 38 paren werd deelgenomen. Eerst waren de dames aan de beurt om hare bedrevenheid in het ringste ken te toonen. Na een feilen strijd bohaalden de dames D. Faus. K. Tromp, D. Hand- graaf, K. van Schie en M. Berghuis resp. deu lsteu, 2den, 3den, 4deu en 5den prys. De pryzen bestonden alle uit prach tige kunstvoorwerpen. Ook voor de kinderspelen waren mooie pryzen uit geloofd. Tusschen de verschillende spelen door werden de kinderen in de school ruimschoots onthaald op verschillende versnaperingen, die zy zich goed deden smaken. Te 12 uur werd nogmaals een ring- rijdery gehouden, doch nu waren het

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 3