NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De avonturen van Friquette. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Elrang&re G. L. DAÜB.E Go. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31his Faubourg Montmartre. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DB LA MAR Azn. te Amsterdam. BUITEN het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0,75, elke regel meer ƒ0,15Reclames per regel ƒ0,30. Agenten voor dit blad in den omtrek zjjn Bloemendaal, Santpoort en Schoten, P. v. d. RAADT, Sandpoort; Heemstede, J. LEUVEN,bij de tol; Spaarndam, O. HARTENDORPZandvoort, G. ZWEMMER Velsen, W. J. RUIJTERBeverwijk, J. HOORNSHiUegom, ARIE HOPMAN, Molenstraat. Genoemde Agenten nemen Abonnementen en Advertentiën aan. NABETRACHTING uit den GEMEENTERAAD. CXXIX. De Nabetrachter heeft dezen keer geen gemakkelijke taak. Hij moet een overzicht geven van de voornaamste in de vergadering van Woensdag be handelde punten en vindt die van uiterst teeren aard, omdat ze minder op zaken betrekking hebben, dan wel op een persoon. Om het ronduit en onomwonden te zeggende Raad heeft gisteren critiek uitgeoefend op het beleid van het Dagelyksch Bestuur, in de persoon van den burgemeester. De Raad heeft dat niet eenmaal gedaan, maar tot drie keer toe. Het was de heer Sneltjes, die het vuur opende. Op de hoffelijke, maar daarom niet minder rake manier die hem eigen is, beklaagde hij zich er over, dat de leden van den Raad niet waren genoo- digd bij de plechtige inwijding van den Wilhelminaboom. Het publiek had gedacht, dat de Raadsleden wegbleven uit gebrek aan belangstelling. Hij wilde constateeren dat dit de reden niet was, maar wel, dat de Raad niet was genoodigd om de plechtigheid bij te wonen. De Burgemeester bleef weliswaar het antwoord niet schuldig, maar van groote kracht getuigde dat antwoord niet. Het denkbeeld was pas op 't laatste oogenblik besproken, de ont hulling stond zelfs niet in 't feestpro gramma en Z.E.A. vond het niet wel willend, een dergelijke interpellatie te houden zonder voorafgaande waar schuwing. Overigens kon niemand toch beweren, dat hij ooit blpeu had gegeven, den Raad te willen passee- ren. Had spreker geweten, dat de Raad op de bij woning der plechtigheid prijs stelde, dan zou hij de leden zeker tot bijwoning hebben uitgenoodigd. Ik ben geen Raadslid en heb mij gevolgelijk dus van de opmerking niets aan te trekken, maar dit weet ik wel, dat indertijd de Raad zeer verbaasd is geweest, toen de Burge meester in het nieuwe politiebureau een gedenksteen heeft geplaatst, zon der den Raad tot bijwoning van de plechtigheid uit te noodigen. Nadat besloten was, op aandringen vooral van de heeren Macaré en Schürmann, om alsnog een adres van hulde aan H. M. de Koningin-Moeder te zenden, kwam de tweede aanmer king op het beleid van het dage- ljjksch bestuur. De heer Stolp zei met ronde woor den, dat wanneer de heer Mons be boet was wegens het bouwen zonder vergunning, dit hieraan moest worden toegeschreven, dat op zijn bouwplan niet spoedig genoeg een beslissing was genomen, omdat er in langen tijd geen Raadsvergadering was geweest. Hierbij sloot zich een opmerking van den heer Tjeenk Willink aan, die tot het einde der vergadering was uitgesteld. Met nadruk vestigde deze er de aandacht op, dat n de laatste jaren het aantal Raadsvergaderingen gestadig afneemt, dat terwijl het voor eenige jaren nog 27 en 21 bedroeg, dat cijfer gedaald is tot 21, ja tot 13 in 1896 en 1897, terwijl dit jaar vermoedelijk niet meer dan 16 zal worden bereikt. Kon hij het streven des voorzitters loven, om dei leden niet meer dan noodig was uit hunne bezigheden te roepen, aan den anderen kant verklaarde de heer Willink zich, wat hem betrof, gaarne bereid om in het belang eener vlugge afdoening van zaken, tweemaal per maand, desnoods vaker, eene raads vergadering bij te wonen. De voorzitter wees er nu op, dat men niet moet vragen naar het aan tal vergaderingen, maar letten op wat er gedaan is en nog te doen over blijft. Neemt men dit in acht, dan is er volgens spreker geen aanleiding tot bezwaren en worden de zaken zoo vlug afgehandeld, als met een gron dige voorbereiding vereenigbaar is. Wel sprong daarop nog de heer Stolp den heer WilÜDk bij, maar ver der werd de zaak niet uitgesponnen. Het was ook niet noodig. De bedoe ling van den Raad is geweest, zich eens uit te spreken over een manier van zaken behandelen, die zyns in ziens niet is overeenkomstig billijke wenschen der burgerij. Ik doe het on gaarne, maar ik moet toch herinne ren aan de manier, waarop na maan den en maanden lang wachten, de concessiën voor de electrische trams van de heeren Van den Arend en van der Steur er bij den Raad zijn doorgesleept door toedoen van den heer Stolp, toen de Voorzitter die wegens het vergevorderde uur niet meer behandelen wou ik herinner aan de zitting, door den heer de Kan ter gepresideerd, toen de Raad met anderhalf uur tusschenruimte, verga derde van éon uur in den middag tot middernacht en nog zijn werk niet afkreegik herinner aan tal van overladen agenda's, o. a. aan die van gisteren, waarvan de twee belang rijkste punten weer moesten worden uitgesteld. De burgerij klaagt over de langzame behandeling van zaken door den Raad. Ze klaagde er al lang over, maar zulke klachten dringen niet gauw tot den burgemeester doorniemand zegt gaarne onaangename dingen, maar er komt een oogenblik, waarop de moe digsten niet langer willen zwijgen. Dat moment was gisteren aangebro ken. En wanneer men soms mocht willen beweren, dat de aanmerkingen kwamen van een drietal leden, die gewoonlijk worden gerekend tot de oppositie te behooren, dan wijs ik er op, dat geen van de andere leden ^buiten de wethouders) zich tegen hunne betoogen heeft verklaard. Wat den Nabetrachter betreft, hij heeft en verklaart het nogmaals, even weinig schik in deze opmerkingen, als de heeren Sneltjes, Stolp en Wil link in de hunne kunnen hebben ge had. Tooneelen als die van gisteren brengen een aangename samenwerking in gevaar. Maar toch wil de Nabe trachter, op gevaar af van voor al te vrijmoedig te worden aangeziener ten slotte nog aan herinneren, dat inder- heftigen aanval op hem had gedaan, tijd bij de aanvaarding van zjjn ambt, noemde hij een ellendige lasteraar, de tegenwoordige Burgemeester zelfMinister-president Sagasta las een be- zijn voornemen heeft te kennen gege- j sluit voor, waarbij de zitting wordt ge ven, om de leden van den Raad een- schorst. Nadat de zitting was opgeheven, maal in de veertien dagen bijeen teging de heer Almenas op generaal Pri- roepen. j mo de Rivedra toe de voorzitter van Indien deze belofte alsnog werd den Senaat moest tusschenbeiden komen, vervuld, dan zou de Burgemeester de Mem gelooft dat beide heeren zullen du- burgerij zeer aan zich verplichten. etLleeren. Ook in de Kamer is een besluit gele- j zen tot schorsing der zitting. «®ü8it5©8t Overzicht* I Times verneemt uit Philadelphia j da.t in een langdurige Kabinetszitting Engeland en Italië hebben de onaan-door de regeering der Vereenigde Staten gename taak op zich genomen den toe- j boraadslaagd is over de instructiën der stand op Kreta! in het reine te brengen i Amerikaansche vredescommissarissen. dit tenminste te trachten. Of het him Volgens berichten uit Washington is de gelukken zal? De antecedenten met be-1 regeering dei- Unie voornemens, inin- trekking tot dit ongelukkig eiland gevenstens 't geheele eiland Luzon, te eischen. niet al te veel hoop op eene spoedige en Mac Kin ley wilde aanvankelijk zich te- voldoende verbetering. vreden stellen met Manilla alleen, maar Gemeld wordt, dat de oplossing hierin de regeering zou thans met het oog op de zal bestaan, dat de Turksche troepen anti-Amerikaansche houding der opstan- het eiland moeten verlaten, een gouver- delingen het behoud van geheel Luzon neur benoemd zal worden onder bescher-onvermijdelijk achten, ming dei- mogendheden, en dat de mo- j Generaal Wheeler moet te Decatur in hammedaansche bewoners van Kreta al- J Alabama een zonderlinge redevoering ge leen in heb bezit van hunne eigendom- j houden hebben. Hij zeide, niet te geloo- men mogen blijven als zij zich onderwer- ven dat de Spaansc-he oorlog al voorbij pen aan de nieuwe regeering en afstand j was. Mac Kinley zelf zou Wheeler mee doen van hunne nationaliteit als Turk. gedeeld hebben dat hij niet vertrouwde Dengenen, die dit niet wenschen zal dedat de Parijsche vredescommissie de Fi- tijd worden gegeven hunne bezittingen j lippijnsche kwestie zou oplossen. De op het eiland te verkoopen, die na een i Spanjaarden weigeren de Filippijnen zekeren tijd bij gebleken onwil prijs te geven, zeide Mac Kinley. Whee- gedwongen zullen worden verkocht. 1 Ier eindigde met te zeggen dat hij zijn In Italië juicht men het niet alge- post in den oorlog weder aanvaardde, meen toe, dat de regeering een zoo be- daar hij de hervatting van de vijandelijk- langrijke rol gaat spelen in de Kreta-heden tegemoet zag. quaestie. De „Corriere della Sera'' schrijft o.a. „Er vertrekken troepen, er worden schepen beschikbaar gesteld, maar wat ter wereld willen wij in het ongelukkige land doen? Zoolang men zich nog even tjes kon paaien met de illusie dat de te- ST AOSNGEUWS Eerst© en derde pagina. Haarlem, 15 Sept. 1898. Timmerlieden vergadering. Aan de oproeping door de timmerlie- genwoordigh6id van Europeesche oor- den-vereeniging „Door Eendracht Ver logsschepen in de Kretenzer wateren betering" aan alle timmerlieden te Haar- een waarborg was voor de rust op Kxe- lem gedaan om Woensdagavond in de ta, kon men zich nog met ecnigen goe- voorzaal van Felix Favore bijeen te ko- den wil de deelneming van Italië aan het1 men, teneinde het besluit der Patroons, concert verklaren, zelfs nog na het ver- medegedeeld aan de verzoeningscommis- stamdig terugtrekken van Oostenrijk ensie te bespreken, en tevens te protestee- Duitschland. Maar thans, nu onweder-ren tegen de houding der overige ver- legbaar gebleken is hoe onnut de Euro-eenigingen, (de St. Jozephsgezellen-ver- peesche bezetting is, zien wij niet in j eeniging, afdeeling Roomsch-katholieke waarom Italië maar altijd koppig geld j Volksbond, en Patrimonium, afdee- blijft weggooien en troepen opofferen ling houtbewerkers), welke zich hebben en nog wel voor een zaak die onze be- j teruggetrokken aangaande deze te hou- langen in het minst niet raakt." j den openbare vergadering, was door een En dan wijst het blad op de gevaren j vijftigtal timmerlieden gehoor gegeven, dia de veranderde toestand met zich Te ongeveer 9 uur opende de voorzit- brengt„Tot dusver kon men nog spre-ter van „Door Eendracht Verbetering" de ken van een werk des vredes, maai' nu vergadering en deelde mede, dat op eene staat men voor een bloedige expeditie j vorige vergadering in de Kroon de be- die wie weet hoe lang zal duren. Italië I lofte was gedaan, dat na het bekend heeft wel wat beter te doen dan zich om I worden van het besluit der Patroons, een onjuiste opvatting der solidariteit eene openbare vergadering door de op sleeptouw te laten nemen door som- toen aanwezige 4 timmerlieden-ver- mige groote mogendheden." eenigingen zou worden belegd, ten De zitting van Woensdag van den einde de besluiten dan te bespreken en Spaanschen Senaat heeft zich ook door dat 3 van de vier vereenigingen zich eenige heftige tooneeltjes gekenmerkt. Generaal Primo de Riveira vroeg een on derzoek naar zijn bestuur op de Philip- pijnen, en wel in verband met de tegen hem en andere hoofdofficieren ingebrach te beschuldigingen. Den afgevaardige Almenas, die den vorigen dag zulk een thans teruggetrokken hebben. Hierop gaf hij het woord aan den voorzitter van het loon comité, den heer Van Em merik. Spreker betreurde het, dat zoo weinig timmerlieden aanwezig waren en dat er van andere vereenigingen dan Eendracht Verbetering, geen leden te genwoordig waren. Verder wees hij op de belofte gedaan om 8 dagen na het besluit der patroons eene openbare ver gadering te houden. Aan deze belofte is geen der 3 vereenigingen trouw ge bleven, zij hebben zich successievelijk te ruggetrokken. Het bestuur van „Door Eendracht Verbetering" heeft dan ook gemeend alleen deze belofte na te moe ten komen in eene openbare vergade ring op heden. Het doel van deze vergadering is om de timmerlieden in kennis te stellen met do despotische handelingen van den R.- K. Volksbond. De 8t, Jozephsgezell en-vereeniging en Patrimonium, hebben, nu er zooveel woorden en tijd verspild zijn, onze ver- eeniging leelijk in de steek gelaten. Ook Eensgezindheid heeft zich teruggetrok ken, en wel omdat op hun vergadering, waar het besluit zou genomen worden, slechts elf leden en het bestuur tegen woordig waren en dus tot geen eindresul taat kon worden gekomen. Verder zeide spreker, dat Door Eendracht Verbetei*ing steeds samenwerking heeft bewaard en getracht den loonstrijd tot een goed eind te brengen en tot het uiterste toe solidair te blijven. Op voorstel van den R.-K. Volksbond is toen eene bemiddelingscommissie in 't leven geroepen, die volgens de ver- eeniging „Door Eendracht Verbetering" geheel overbodig was. Verder wees hij j op de houding door de patroons aange- j nomen en laakte ten zeerste hunne han- J delingen. In de vergadering door de be middelingscommissie belegd, waren meer patroons tegenwoordig geweest dan in alle door de gezellen belegde vergade ringen te zamen, waarbij ook de pa troons waren uitgenoodigd. In een toe passelijk gedicht wekte spreker op tot solidariteit, waarna hij zijn rede. sloot met eene uitnoodiging aan alle niet aan gesloten timmerlieden om tot de ver- eeniging „Door Eendracht Verbetering" toe te treden. Hierna kwam de heer Fortgens, seere>- taris van het looncomité, aan het woord. Deze spreker las eerst de notulen voor van de bekende vergadering betreffende de loonquaestie op den avond van den 24sten Juni gehouden en daarna, eenige artikelen en tegen-artikelen indertijd in ons blad door patroons en gezellen ge schreven, en die betrekking hadden op do zaak, kortom een verloop van den strijd. In één dezer stukken heeft de heer Fortgens medegedeeld, dat enkele pa. troons hier ter stede het aan him werk man verschuldigde loon niet hadden uit betaald, waarop door den lieer Geijl een tegen stuk was geplaatst met verzoek de namen van die patroons dan te noe men, waarop Fortgens heeft geantwoord, dat hij dit in de eerstvolgende openbare vergadering zou doen. Zijn woord ge stand doende, noemde spreker nu de namen van de volgende patroons, van Ommeren, London en Rinkema, die vol gens hem niet zouden hebben voldaan aan hunne verplichtte gen tegenover de gezellen. Tevens maakte hij de namen der gezellen bekend en het bedrag, dat him niet was uitgekeerd. Verder laakte spreker de handeling van de St. Jozepk- gezellen-vereeniging, die eerst beloofd had zich bij „Door Eendracht Verbete ring" aan te sluiten, doch nu was terug- Na nog een woord van protest uitge bracht te hebben tegen de vereeniging „Eensgezindheid", die niet consequent gehandeld heeft, eindigde spreker zijn rede, die met luid applaus werd begroet. Ten slotte bracht de peamigmeester verslag uit over de financiën van het looncomité. Hierop, neemt de voorzitter andermaal het. woord en stelt de aanwe zigen de vraag, welke houding door de gezellen moot worden aangenomen en welken weg zij zullen bewandelen. Na eenige discussiën wordt besloten, dat zij door nood gedwongen, de door de patroons gedane voorstellen onder pro test zullen aanvaarden, doch het volgen de jaar hun zaak opnieuw tea" sprake zullen brengen en niet zullen rusten voor aan hunne eischen is voldaan, (een mini mum loon van 21 cents per uur met een maximum arbeidsdag van 11 uur in den zomer en 10 uur in den winter.) Krachtig gesteund door de leden van Eensgezindheid hopen zij, afgescheiden van den R.-K. Volksbond, hun doel te bereiken. Te ongeveer 11 uur werd de vergade ring met een woord van dank aan de aanwezigen, gesloten. Het volgende telegram is door de Haarlemsche Mannenzangvereeniging „Crescendo" ontvangen in antwoord op het Dinsdag door haar verzonden telegram aan H. M. de Koningin SA VRIJ, president vereeniging „Crescendo". Haarlem. Hare Majesteit de Koningin draagt in\j op U allen hoogstderzelver bij zonderen dank over te brengen. Adjudant van dionst: VAN DE POLL. Maandag 19 September zal voor do le den van den R.K. Volksbondjdes avonds te 8'/j uur in de groote zaal der sociëteit „de Kroon" als spreker op treden de WelEerw. beer pastoor G. W. Konings, geestelijk adviseur bjj den bond te Amsterdam. BINNENLAND. De Koninginnen te Wassenaar. Woensdag bezochten de Koningin nen de gemeente Wassenaar. De wegen daarheen en de buitenplaatsen waren sierlijk getooid, meest met natuurlijke bloemen en corboilles. Eerepoorten waren tusscben de boomen met vlaggen opgetrokken. Een molen was geheel gepavoiseerd. Het raad- buis vooral was bet milieu der ver siering. Daar werden de Koninginnen, te half twee uitgereden, met bet ge wone eergeleide door Burgemeester en Raadsleden ontvangen. Ook het huis van den burgemeester was fraai gedecoreerd. Op bet feestterrein had den kindorspelen plaats, terwijl een tentoonstelling door de afdeeling der Holl. Maatschappij van Landbouw werd gehouden. Te halfdrie kwamen de Koninginnen te Wassenaar. FEUILLETON. 9) Er bevindeai zich vier mannen, vier vrouwen en vijftien a twintig kinderen aan boord.dat kan ik niet precies zeg- B|h- Juet viel mij terstond op, hoe weinig de mannen op elkaar gelijken. De trekken, en het geheele voorkomen van twee van. hen doen ons denken aan 't Mongoolsche ras, nl. korten, platten neus, met breede neusvleugels, kleine, halfgesloten oogen, uitstekende jukbeen deren, grooten mond, dikke lippen, gele huid en lichtbruinen stoppeligen baard. Zij lijken in alles op de Chteeezen. De anderen hebben het geheele voor komen va.n een Europeaan, zoowel wat den vorm van het gelaat als hun. teint aangaat. Zij hebben lange, zware baar den die bij hun witte huid, rechten neus en oogen wier vorm dezelfde als van de onze is, ons doen denken, dat er zich hier twee rassen bevinden. Ik kan, en dan spreek ik de zuivere waarheid, niets in hun nadeel zeggen- Wat de dames betreft dezen zijn niet mooi. Er ligt een schuwe en ver moeide uitdrukking ovea- haar gezicht, liet gevolg van te veel en te vroeg wer ken. Alle vrouwen hebben hetzelfde Chi- neesche type en ik merk bij hen niet dat verschil op als bij de mannen. Toeh moet het bestaan. Na zooveel emoties is dit boottochtje heerlijk. Ongelukkig is de „Sampan" zoo heet de boot wel wat overladen. Men is er te nauw behuisd en de huis dieren rijn wel een beetje al te familiaar. Men bewijst mij veel oplettendheden en iedereen is er op uit om mij plezier te doen. Maar toch gelden deze attenties meer de schrijfster dan mijn persoonlijkheid. Die goede menschen schijnen mij voor een hooger wezen te houden, omdat ik zooveel schrijf. Allen kunnen zij lezen en schrijven en er bevinden zich boeken aan boord, die verslonden worden. Ook koesteren rij een grooten eerbied voor hen, die, zooals ik, in de letteren gestudeerd hebben en er hun beroep van maken. Men denkt, dat men mij in mijn eigen land als een Mandarijn vereert... dan altijd een vrouwelijke... Het leven hier is best. De rijst en visch worden op dezelfde wijze klaar ge maakt als bij ons. De rijst, die door stoom gekookt wordt, is heerlijk en de visch ook. i De kapitein heet Tseng, welke naam hetzelfde klinkt als het geluid dat een gong maakt ook denkt men onwille keurig, dat iemand niest, als die naam uitgesproken wordt. Twee tamme zeera- ven doen hier dienst als visschei's en voorzien ons van overheerlijke visschen. Overdag varen wij heel langzaam en kalm den stroom af. 's Avonds wordt de boot vastgelegd en gaan allen gemoe delijk zich te ruste begeven. Men merkt er niets van, dat hier oor log wordt gevoerd, want overal heerscht een verrukkelijke rust. Hoelang zal ze duren? Men probeert mij een paar Chineesche woorden te leeren, maar ik schijn er een heel kluchtige uitspraak op na te hou den, want rij houden den buik vast van 't lachen, als ik ze na zeg. Maar ik neem natuurlijk revanche en lacli zo in het gericht uit, wanneer zij mijn naam verknoeien en mij Falliquette noemen. A propos, nog iets. Hun haar is boven op liet hoofd rond}* en bijeen gehouden door een soort hoofddoek, uit fijne bamboes gevlochten. De mannen dragen geen vlechten zoo als de Chineezen. Het staaf bepaald leelijk. De kinderen dragen de bekende staar ten en zijn er erg trotsch op. Hoe dwaas Ik krijg altijd lust om aan die dingen, die hen tot op de hielen hangen, te trek ken. Hun hoed gelijkt veel op een monu ment. Hij is ook uit bamboe vervaardigd, maar zoo, dat bij evenmin tegen de zon als tegen den regen beschut. Men zet hem op de wrong haar en knoopt hem met bandjes onder de kin vast. Gisteren was het een feestdag. Ieder een had zijn mooiste pakje aangetrokken. De mannen droegen lange, witte jas sen, lage schoenen met vilten zolen en vierkante neuzen. Een eenvoudige, nette kleeding, spe ciaal voor het volk bestemd, denk ik... tenminste voor de mannen. De kleeding der vrouwen en meisjes bestond uit een rok van een vroolijke kleur, waarboven rij een buisje droegen met lange mouwen, dat heel aardig en coquet stond. Li, die zeker hooger in stand is, droeg een zeer rijk, rijden kleed, dat men in- tusschen voor hem vervaardigd had. Hij is de eenige, die op deze wijze uitgedoscht is, waardoor ik in mijn ver moeden omtrent rijn afkomst versterkt werd. Het kapsel van de dames is vreemd, maar gracieus. Twee vlechten, die als een tulband rond om den schedel rijn gelegd worden met gouden en zilveren spelden, die ver uitsteken en een schil derachtig effect maken, vastgestoken." Deze boottocht, die Friquette in ver rukking bracht, duurde bijna vijftien dagen. De boot liep nog langzamer dan een transatlantische stoomboot, ja, een ba teau mouche. wat men in Amsterdam havenstoombootje noemt, vorderde nog sneller. Maar deze langzame voortgang beviel Friquette juist uitstekend en met elk: oogenblik juichte rij haar plan om Par 'rijs te verlaten en de wereld in te trek ken, meer en meer toe. Eindelijk landde men bij een groot dorp, dat Tseng Pha- jou noemde. Dat was de laatste landingsplaats. Nauwelijks lag de boot aan wal of de kapitein begaf zich haastig naar de wo ning van een hooggeplaatst ambtenaar, die de regeermg vertegenwoordigde. Infcusschen begaf Friquette zich aan wal en ging eens een kijkje nemen van de huizen, die dichtbij de rivier stonden. Maar hoe werd zij teleurgesteld. Uit de verte waren deze woningen, met hun rieten dalcen, haar zoo schil derachtig voorgekomen- Maar va.n dichtbij waren het ellendi ge hutten, waarin onze boeren hun vee niet zouden willen stallen. Boomen, die ternauwernood afge schaafd en goed in den grond bevestigd waren, vormden het geraamte. De mu ren uit klei (3i stroo zoo goed om kwaad als 't ging opgetrokken, lieten vrij wind regen, zon en hagedissen door. Binnen heerschte een walgelijke on reinheid en menschen en dieren leefden daar in hetzelfde vertrek. Het jonge meisje merkte op, dat me nigeen door een afschuwelijke huidziekte was aangetast. Zij wilde haar onderzoek nog verder voortzetten, toen zij hierin plotseling verhinderd werd. Zij zag nl. een heel eigenaardigen stoet naderen, die zich statig in de rich ting van de boot voortbewoog. Friquette, wier belangstelling nu op gewekt was, bleef staan. Voorop liep Tseng en daar onmiddel lijk achter een twaalftal militairen, met I6e Jaargang. Vrijdag 16 September E898. Voor Haarlem per 3 maanden. 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 8 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.30 de omstreken en franco per post0.371/2 a TrwFn? ,rT'-TTi T<r-r Tte-KT - I —5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Groote lettere naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cent per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaux: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 122.

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 1