F, SMST, Haarlem's Dagblad omgeslagen om zich te beveiligen tegen de nachtkoelte. Maandagavond stond de markt reeds op f5 per plaats en Dinsdagochtend vroeg was de koers f7. Overdracht van het rectoraat. Dinsdagmiddag werd in eene bijeen komst van curatoren, leden van het Dagelyksch Bestuur der Gemeente, Raadsleden. Hoogleeraren, studenten en belangstellenden, in de Aula der Amstèrdamscbe Universiteit het rec toraat overgedragen^ door den aftre denden rector-magnificus prof. dr. Hu- go de Vries. Deze hield, alvorens dit te doen, eene rede, waarin by de lotgevallen der Amsterdamsche Universiteit in het afgeloopeu leerjaar schetste. Hierbij vond hij gelegenheid de quaestie van prof. Weber aan te roe ren, die door den Gemeenteraad tot buitengewoon hoogleeraar is benoemd. Een eere-professoraat zou, meende Spr.. beter beantwoord hebben aan de bedoelingen van onzen Raad en aan de achting, die wy allen Weber toedragen. Alvorens het rectoraat over te dra gen. acht Spr. zich gelukkig nog een aangenamen plicht te mogen vervul- len. Op 1 Mei 1897 schreef de faculteit der geneeskuude een prijsvraag uit, luidende„De faculteit verlangt een critisch en experimenteel onderzoek omtrent den invloed van aetbyl-alco- hol op het hart, met name op de hart spier." Op deze kwam cén antwoord in onder het motto „Primutn est me dici, ne noceat" en het bleek, dat de schryver was de lieer Jan Boeke, candidaat aan deze Universiteit. De Senaat bekroonde het antwoord met goad en Spr. acht zich gelukkig dit eeremetaal thans te mogen uitreiken. Hij doet dit met een van groote waar deering getuigend woord, waarmede de aanwezigen door hartelijk applaus gaarne instemden. Na deze plechtigheid droeg prof. De Vries met het gebruikelijke „Salve Rector" het rectoraat over aan zijn op volger, den hoogleeraar dr. C Bellaar Spruyt. Eene overvaring. De Scheveningsche bom Neeltje, reeder S. van Leeuwen, is Zondag nabij Huil door een Engelsche boot overzeild. De bemanning werd door de Engelschen ovorgenomen. Te water geraakt. De eerste stoomtram, die Maandag na den doortocht van H. M. de Ko ningin, van 's-Gravenzande vertrok, was nauwelyks den wissel te Poel dijk gepasseerd, toen ouder het publiek op het balkon van het achterste rij tuig een paniek ontstond en alge meen het sein werd gegeven tot stoppen. De tram stopte bijna onmiddellijk en het bleek dat een vry ernstig on geluk was gebeurd. Een licht rijtuigje met 7 personen, meereudeels vrouwen, was door het schrikken van het paard te water geraakt en midden in de vaart terecht gekomen. Bijna alle mannelijke prssagiers van de stroomtram sueldeu naar de plaats des onheils; de machinist en de conducteurs van de stoomtram sprongen onmiddellijk te water en met zeer veel krachtsinspanning mocht het hun gelukken met behulp van het aan den wal staand publiek allo passagiers van het rijtuigje op het droge te brengen. Ware het ongeluk niet opgemerkt geworden, zeker waren er meuscheu- levens te betreuren geweest. Het manmoedig gedrag van het trampersoneel verdient zeer zeker eervol vermeld te worden: op een oogenblik geraakte de machinist Bot cher gevaarlijk gekneld tusschen wa gen en menschen, en na zijn reddings werk werd hij onwelna eenige oogen- blikken kon hij echter weer zyn plaats innemen, evenais de conducteurs Bogert en Van der Nol. Heden viert do oudste der Neder landers. de heer G. A. Boomgaard, zijn llOdeu verjaardag in het Antoni- en Jacobi-gastiiuis te Groningen. Het is te voorzien, dat de man van 1788 het niet lang meer zai maken* Al staat hy op zyn portret ook in liet bezit van HH. MM. de Koning innen nog als iemand, die den tyd tracht te trotseeren, in de laatste Het gaf een hol geluid en de kerel zakte half bewusteloos zonder een kreet te uiten, in elkaar. ..Dat is do konijnenslagriep het stoutmoedige meisje uit, „maar hij zal er niet van sterven, ofschoon het niet meer dan rechtvaardig zou zijn als ik hem vermoordde." Van deze bezwijming profiteerende, waardoor hij geheel aan haar genade overgeleverd was. stopte het jonge meisje den verrader een prop iu den mond, kne velde hem en verliet daarna, den wagge lenden gang aan hooge Chinecscho offi cieren eigen nabootsend, de cachot. Het ergste was voorbij. Zij doorliep een sombere gang, die hier en daar door oen toorts verlicht werd, steeg een trap op, duwde een deur open, die op eon kier stond, kwam een paar mannen tegen, die in de gang on op do trap de wacht schenen te houden en bereikte eindelijk een groote, ledige zaal. Aan het eind van deze zaal was onder een troonhemel eon rijk versierde zetel geplaatst, die zich vijf treden boven den vloer bevond en van roode verlakte schil deringen voorzien was. Boven den troon bevond zich een groote parasol van roode zijde, het zin nebeeld van 'a konings macht. dagen is hy meer ingezonken en bed legerig. Eene vrouw uit de gemeente Em- raen, die Maandag te Assen voor de rechtbank had terechtgestaan ter zake van diefstal van turf, vervoegde zich by den burgemeester, om onderstand tea einde de terugreis naar bare woon plaats te kunnen volbrengen. Op het politiebureau liet de inspecteur van politie haar de zakken uitpakken, daar hem de aanvrage van de vrouw verdacht toescheen, en kwam hij tot de ontdekking, dat de vrouw in het bezit was van een zilveren knip met ongeveer f25. Dat zy nu niet verder aandrong op onderstand voor hare reis naar Emmen, behoeft zeker wel geen betoog. („P. D. C.") Sport ejï Wedstrijden. Wielerwedstrijd te Aken. Zondag werd te Aken een belang rijke wedstrijd gehouden, waaraan o.a. Meyers ea Jaap Eden deelnamen. De afdeel in gen om den pry's der stad werden gewonnen door: Arena (Kaeser, Breitling), Jacquelin (Fi scher), Grogna (Banker), Meyers (Sti- ner) schitterend gewonnenVerheyen (Beckers) Eden—Strutb (dead-heat.) Overrijdende wint Siruth. Morin (Hen- neberg), Yan den Born. In de re- pechages plaatsen zich Banker (Münd- uer), Breitling (Yan den Born, Eden). De laatste aankomst ontlokt protesten aan het publiek, dat de volgorde al daar gezien had: 1. Yan den Born, 2. Eden. 3. Breitling. De beslissing heeft later plaats. Een tandemnum mer geeft deze volgorde1. Jacquelm- Henneberg, 2. MündnerBeckers, 3. Breitling—Siner. Een woordenwisse ling tasscben Jacquelin en Beckers en later een algemeen, gevecht is het gevolg van dit nummer. Sportliefiiebbers van 200 pond. 11 heeren, wegende elk minstens 100 KG., hebben een wielerwedstrijd gehouden aan de oevers van het Daumesnilmeer. De lichtste won den prys, de 50 kilometer afleggende in 1 uur 44 min. 47 sec. De tweede aan komende verloor 4 KG. aan natuur lijk gewicht. De winner werd by'na gedisqualificeerd, omdat hij begon met een gewicht van 100 KG., doch by aankomst nog slechts 98 woog. Eu slechts deelnemers, 100 KG. wegende mochten meerijden. Het internationaal amateur-sculling- kampioenschap over de myl, bekend onder den naam van .,Coup de Paris," dat in 1896 door Croft en in 1897 door onzen kampioen Blussó werd gewonnen, zal de volgende maand te Nogeat op de Manie verroeid wor den. Oner de deelnemers word ook Blussé genoemd. Voetbal. Voor de maand October zijn door het bestuur van den Nederl. Voetbal bond de volgende le kl. wedstrijden van afd. I vastgesteld. 9 Oct. H. F. C.. SpartaHaarlem. 16 H. B. S., Rapiditas. den Haag; Sparta, Haarlem, Rotterdam. 23 HaarlemR. B. S., Haarlem Rapidiias, Sparta, Rotterdam. 30 H. V. V. R. A. P., den Haag Rapidiias, H. F. CRotterdam. De eerste ronde van den bekerwed strijd zal op 27 November plaats vin den. Dien dag is er geen enkele an dere wedstrijd. GELENSD NIEUWS De zaak-Dreyfu3. De Pressensé heeft van den hertog van Anerstadt, groot-kanselier van het Legioen van eer, een uitnoodiging ontvangen om voor een enquête-com missie te verschijnen „ter zake van zyn betreurenswaardige houding by de dezer dagen gehouden volksverga deringen ea in de voorgevallen ge beurtenissen." De Aurore" en de „Siècle" verzet ten zien tegen herbenoeming van ge neraal Znrlinden als militair gouver neur van Parijs. (Generaal Zurlinden is echter her benoemd tot militair gouverneur van „Wel... het is de troonzaal- Ik ben in het paleis van mijn besten vriend Li-Houii" -i-iie uitgangen werden door gewapen de schildwachten bewaakt. Maar nie mand kon Friquette in dit costuum her kennen, te meer daar lieur haar bijna haar geheele gelaat bedekte. Zij dacht nu even na, wist dat ze in haar kamer in slaap was gevallen, dat men haar ontvoerd had, maar dat ze zich nu weer in betrekkelijke vrijheid be vond en zeide zeer kalm tot zich zelf ,,Nu moet ik maken, dat ik weg kom en gauw ook V' Een dwaas, maar toch praktisch plan kwam in haar hoofd op. Afgaand op de geestige, gevatte denk beelden. die in Friquette's brein opkwa men, zou men denken, dat zij als 't ware geschapen was om een avontuurlijk le ven te leiden. Het zinnebeeld van 's Konings macht is zooals ik reeds gezegd heb, de parasol. Een beambte, die een nog weinig be- teekenende betrekking vervult, bezit een kleine parasol ter grootte van een pa^ rapluie. rloe hooger men in rang opklimt, hoe grooter de parasol wordt en hoe meer do bezitter in aanzien stijgt. Die van den koning is kolossaal en Parys en lid van den Oppersten raad van oorlog.) De „Éclair" keurt het manifest van den hertog van Orleans af, die door zyn daad den schyn van een voor wendsel verschaft aan de voor revisie strydende bladen. De hertog maakt zich belachelijk door een liefde aan den dag te leggen, die slechts plato nisch kan zyn. De „Siècle" vestigt de aandacht der regeering op de heftige betoogin gen, welke door de antisemieten wor den voorbereid in de buurt van bet Paleis van justitie ter gelegen heid van bet heden beginnende pro ces tegen Picqnart. De aanwerving van betoogers geschiedt in een inrich ting te Montmartre en er wordt vier francs huur aan eiken betooger be taald De „Daily News" verklaart, on danks de tegenspraak uit Parys, dat Esterhazy nog in Londen is. Zaterdag zou hy daar aan een procureursfirma hebben opgedragen om een bevel van dea rechter te verkrijgen tegen de „Observer", teneinde dat weekblad te beletten den brief van Esterhazy op te nemen, waarin deze de redenen ont vouwt waarom hy Frankrijk uit is gegaan. De procureursfirma verschafte zich het gewenschte bevel van den rechter, en daardoor noopte zy de „Observer", alleen te publiceeren wat reeds is medegedeeld. De „Daily News" beweert dat er geen schriftelijk exposé van Ester- :.azy over de zaak van Dreyfus be staat: Esterhazy weigert er een te leveren, ofschoon er hem belangrijke sommen voor geboden zyn. Hij neemt een afwachtende houding aau. Paul Meyer, door een medewerker; van de Temps ondervraagd naar zyn briefwisseling met generaal de Pel- lieux, heeft geantwoord dat hy Pel- lieux diens groote verantwoordelijk heid onder het oog wilde brengen, vooral in verband met de getuigenis in de processen van Esterhazy en Zola, Piequart betrefl'ende, en op het valsche stuk van Henry gebaseerd. Hy bezwoer Pellieux het kwaad dat hy gedaan had, te herstellen. Meyer, haalde vervolgens gedeelten aau van het antwoord van Pellioux. Deze schreef dat hy in het proces Piequart zonder haat noch spijt zou getuigen; krachtig wierp hy alle medeplichtig heid aan de vervalsehing van rich af, en hy voegde er 1 ij dat het leger revisie moot eischen, wat voor ge volgen die ook moge hebben. Indien de zaak Picquart-Leblois beden voorkwam, zou Bernard voor zitter zyn van het gerechtshof, waar in verder Lenoel, Arpelet en Duques- nel zitting nemende substituut Siben zal het openhaar ministerie waarnemen Een orkaan in Canada. Een zware orkaan, vergezeld van een hagelbui zoo hevig als niemand zich herinnerde, heeft boven Montreal gewoed. De streek, waarover de storm heenging, heeft veel schade gekregen. Te Montreal zyn tal van openbare gebouwen beschadigd. Men vreest dat op het meer St. Louis eenige men schen zyn omgekomener worden ten minste heel wat vaartuigjes vermist, die bemand waren vertrokken. Op de Midland Railway, Engeland, zijn in den laatsten tyd herhaalde po gingen gedaan om treinen te doen ontsporen. Het bestuur heeft thans 100 pond belooning uitgeloofd aan dengeue, die dienaangaande eeBige inlichtingen kan verschaffen en langs de lijn tevens 100 speciale bewakers geplaatst. Te Bradfort is een electrische tram die een groot aantal personen naar Barnums-circus vervoerde, ontspoord, doordat by 't afgaan van een helling de rem niet werkte. Twee personen werden gedood, een twintigtal gewond, verscheidene zeer ernstig. De electrische tram was op de lyn waar 't ongeluk gebeurde pas een rnaaod geleden in werking gesteld. Toestand op Manila. Volgens bericht uit Philadelphia heeft Miles bevolen onmiddellijk vijf regimenten in te schepen naar Manila, werwaarts de oorlogsschepen Oregon en Iowa zyn uitgerust. Deze Ameri- kaansche oorlogstoebereidselen zijn niet zoozeer gericht tegen de opstan delingen op de -thilippijnen, als tegen doet denken, aan een regenscherm, dat men boven c-en boekenstalletje op ker- missen wel ziet. Friquette wist dit en haar plan was terstond gemaakt. Zonder langer te dralen besteeg zij den troon, maakte de parasol los, en deed haar dichtevenals een geweer legde zij haar over haar schouder en vertoonde zich met trotsch opgeheven hoofd aan de groote deur. Bij het zien van het zinnebeeld, dat meer gevreesd dan wel geëerbiedigd werd, presenteerde de wacht het geweer en bewees haar de eer, die aan den koning toekomt. Friquette verliet dood bedaard het paleis. Het gevolg ging tot op het voor plein mee. Daar stonden een groote palankijn, die altijd door den koning gebruikt werd en twintig dragers, die zich altijd gereed moesten houden. Daar de koninklijke parasol niet te voet kon gaan, nam Friquette met het kolossale ding in den draagstoel plaats. „Maar waar zal ik naar toe gaan?" dacht Friquette. „Wel, het beste is naar vader Char- pentier." Zij gaf den Chineeschen naam van den geestelijke aan het hoofd van da clra« de Duitschers, wier kuiperyen de regeering van de Vereenigde Staten blyft wantrouwen. Naar uit Mauilla aan de Times wordt gemeld, zyn dc opstandelingen, verontrust door de herhaaldo berich ten dat Noord-Amerika van plan is, op de eilanden het Spaansch gezag te herstellen, yverig bezig met het werven van een leger, waarby zich dagelijks honderden iuwoners van Manila aansluiten. De opstandelingen houden overal oefeningen, waarby zjj de Amerikaansche manier van vech ten naiipen. Ettelijke duizenden ge weren en vier maxims zyn geland,de, bevelhebbers van de opstandelingen! in de provinciën storten een gedeelte van het geld dat zy aan de kloosters hebben afgeperst, in de schatkist en bewaren het overige om de sotdy uit te betalen, waardoor zy hun onaf hankelijkheid tegeuover Aquinaldo handhaven. De werkstakingen in alle takken van nijverheid nemen dagelijks toe. De Amerikanen betalen nog altijd driedubbele werkloonen, hetgeen de algemeene ontevredenheid vermeerdert. De werkstakingen op trams en spoor wegen vermeerderen, waarby de werk stakers tot de opstandelingen over- loopen. Alle Spaansche krijgsgevan genen zyn thans iu de stad opgesloten. Die ophooping veroorzaakt ernstige ziekten, zoowel ouder de gevangenen als onder "de Amerikanen die ze be- v. aken. Yan deze zyn tien ten hon derd ziek. Om den angst te ver levendigen. De Pètersburger correspondent van de „Daily Telegraph" scbynt van meening, dat door den moord op de keizerin van Oostenrijk nog niet ge noeg schrik is verspreid. Hy komt dien nog eenigszius vermeerderen met demededeeling, dat de moordenaar van Genève een van detalrykeieden eener bende anarchisten is, welke zich bet vermoordengvau gekroonde hoof den ten doel stelt. Deze bende is twee eu een half jaar geleden voor het grootste gedeelte vertrokken naar Noord-Amerika; slechts eukele leden zyn in Europa achtergebleven, die van uit Noord-Amerika hun bevelen i ontvangen en daar was het ook, waar het bekende afschuwelijke complot gesmeed werd. Nu zyn eveuwel de audere leden der bende, met uitzondering van hun leiders, wederom naar Europa terug gekeerd om hun plaooen ten uitvoer te brengen. Er wordt beweerd, dat twee Turken tijdens het bezoek van vorst Ferdinand van Bulgarije aan St Peterburg, in de Russische hoofdstad gevangen genomen, ook tot deze samenzwering behoorden en naar Rusland getrokken waren om den vorst to vermoorden. Het aantal detectieves, die met de bewaking van den Czaar en de Czarina zyn belast, is vermeerderd en eenige der beste agenten zyn naar deKrim, naar Kopenhagen en andere plaatsen gezonden, terwyl de inspectie aau de grenzen zoo streng is, dat het elk verdacht persoon by'na onmogelijk is, Rusland binnen te komeu. „The People" verzekert verder, dat ook in Engeland strenge voorzorgs maatregelen zijn genomen ter be scherming van de leden der koninklijke familie, vooral van den prins van Wales. De eenzaamste onder de eenzamen. De correspondent van de N. R. Cl. te Weenen schrijft het volgende: Dr. Christomauos, jaren lang voor lezer en professor iu het Grieksch van de Keizerin, die haar beter ge kend beeft dan eenig ander, publiceert in de Waage allerlei bijzonderheden over de overledene die ons eene gen- aardigen blik gunnen in bet gemoeds leven der vorstin. Uit die aanteekeningen krijgt men den indruk dat de Keizeriu behoorde tot die soort menschen, die reeds by hun ieven half aan de wereld ontrukt zyn. Haar lichaam werd als het ware door dit spiritueel bestaan verteerd, zoodat zjj, ondanks haar rijzige ge stalte, slechts 45 kilo woog. Maar laten we Christomanos zeiven spreken. Hoe langer ik de Keizerin kende, zegt by, hoe meer ik de overtuiging kreeg dat zjj tusschen twee werelden stond, de zienlijke en de onzienlijke. Als wjj uren lang langs de Homeri sche kust van Korfoe wandelden, en gers op cu de stoet zette zich in bewe ging- De geestelijke, die in doodelijken angst omtrent Friquette verkeerde, was thuis. Hij stond op 't punt van uit te gaan, om overal navraag to doen, toen hij den koninklijken stoet voor zijn deur zag stil-1 houden. De officier, die het heilige zinnebeeld droeg, steeg uit don stoel, trad het huis vaai den missionaris binnen en stale hem, toen zij zich alleen bevonden, de hand toe. „Goeden dag, mijnheer pastoor... Gaat alles nog naar uw zin? Zooveel te beter. „Heb ik ze niet aardig te pakken?" vroeg het jonge meisje. Het is een totaio onmogelijkheid om de ontsteltenis en verlegenheid die zich van den goeden man meester maakten te beschrijven. „Juffrouw Friquette! Beste kind, zijt gij het werkelijk Springlevend en in deze vermomming. God zij gedanktGij zijt dus gered Zeer bewogen door deze hartelijke woorden drukte Friquette den waardi- gen grijsaard de hatnd en vertelde hom. in 't kort wat er was voorgevallen. Plotseling viel hij haar in de rede: „Vlucht, mijn kind, vlucht zonder oen zy dan als een schaduw langs de klare kust des levens en de eeuwige golven op en neer ging, had ik den indruk alsof zjj het zinnebeeld was van dat wat tusschen leven en dood ligt. Uit het plechtige rollen der golven kreeg zjj steeds den indruk dat er onver gankelijker krachten en toestanden bestaan dan die welke wjj hier op aarde leereu kennen. „De zee wil my hebben, zjj weet dat ik haar toebe hoor," zeide zjj my herhaalde malen als ik met haar aan het strand wan delde. Ik kon daarom ook niet denken dat die vrouw, die niet in het wer kelijke leven paste, op dezelfde wyze als andere menschen zou sterven. Haar levensatmosfeer was anders dan die waarin wy ademen. Yan ons stand- punt was haar leven als dat van iemand die reeds op deze aarde in een toestand verkeert die het leven buitensluit. Het mysterie dat haar omgaf, dat haar tot een raadsel maakte voor de menschen, was voor haar werkelijkheid. Elders zegt dr. Christomanos in zyn aanteekeningenZy" is de een zaamste onder de eenzamen, en dit is niet symbolisch op te vatten, maar zuivere werkelijkheid. Zy heeft er behoefte aan, op gezette tijden in de eenzaamheid te vluchten. Schrijver ondervond dit eens toen hy haar by het gloren van den dag op het terras van het slot Achilleion verraste. Als een schaduw zag hy haar zweven tusschen de kolommen van de portiek. Ik wilde stilletjes weggaan, maar zij had me reeds gezien, en zeide: „Ik sta hier eiken morgen voor zonsop gang, om te zien hoe alles ontwaakt. U moet nooit meer op dit uur komen. 1it is de eenige tijd waarop ik heel alleen wil zyn." Ik verwijderde mij stilletjes in diepe gedachten en het was my of ik het sprookje van de schoone Melusine had beleefd. Zy zit op een troon, ze draagt kro nen, maar haar eigenlijke kronen en haar eigenlijk ryk zijn niet van deze wereld. Ik geloof niet dat iemand dat vermoedt. De wereld houdt haar voor een excentrieke vrouw en zy wist dat zelf, want eens zeide zij tot my „Niet waar, de mensehen zeggen immers dat ik een Wittelsbachsche ben Christomanos haalt nog meer be wijzen aan van den vreemden ge moedstoestand c'er Keizerin. Eigen aardig is het dat haar zuster de her togin van Alengon, in een dergelijke geestenwereld leefde, en zich niet redden wilde toen zy de vlammen zag aankomen. In een toestand van geest verrukking onderging zy" den vuur dood in den liefdadigheidsbazaar, en haar zuster de Keizerin was vast overtuigd dat zijzelf ook niet in haar bed zou sterven. Het werk van Moritz Busch over Bismarck. De Engelsche uitgaaf, welke dezer dagen is verschenen" van het bekende werk van Moritz Busch over Bismarck bevat enkele vroeger niet openbaar gemaakte bijzonderheden. O. a. een uitlating van Bismarck (in 1882) over de vermoedelijke troonopvolgers van Wilhelm I. Yan den kroonprins Fried- rich en diens zoon, den tegenwoordi- geu keizer, zeide de kanselier „Zeker, do kroonprins zal mij wel houden, maar hij is te indolent, te veel op zyn gemak gesteld, en vindt het gemak kelijker met de meerderheid teregee- ren. De jonge man die na hem op den troon komt, is een geheel ander persoon* Hy wil met eigen hand re- geeren, is vol energie en wilskracht en zal stellig niet een parlement als mederegeerder naast zich dulden. Hy vindt het volstrekt niet prettig dat zyn vader zooveel met professoren omgaat. Wellicht groeit uit hem nog eens de „roeher de bronze", dien wij noodig hebben." Den Sisten Mei 1885 kwam Bis marck te spreken over de ziekte van keizer Wilhelm I, waarvan naar zyne meening „de vrouwen de schuld droe gen, met hun verlangen om zichzel- ven gewichtig te maken." „Hy was al ziek, heesch, toen zy hem over reedden om met hen naar de kerk te gaan. En dan wil de groothertogin (van Baden) de liefhebbende dochter spelen voor het volk, en daarom ver gezelt zy hem, wanneer hy, evenals iedereen die veel werkt, liever alleen zou willen ui try depen terzelfder tyd discussieert zy met hem, zelfs als de wind in hnn gezicht waait, zoodat hy kou vat, als hij haar antwoordt. Alleen zyn dochter bepraatte hem om naar het diner van Hatzfeldt te gaan. Hij bad dat niet moeten doen. A's hy zit te werken steekt Augusta oogenblik te verliezen. Ga naar Tchenioulpo... Daar alleen zijt gij veilig." „Gaat gij met mij mede?" „Neen ik blijf hier... Ik mag mijn. getrouwe volgelingen van Christus niet verlaten." „Zélfs den Judas niet, die u verraden en bijna de ooi-zaak van mijn. dood werd „Zelfs dien ongelukkige niet... ik ver geef hem „Maar zij zullen u dooden „Ik zal mij op Gods genade verlaten „Nog een enkel woord waar is de koning „Men heeft hem van nacht willen ver moorden, maar liet is mislukt. Hij had een ander in zijn costuum in zijn bed laten slapen. De arme drommel is, terwijl hij sliep, in zijn plaats vermoord." „En mijn vriendje Li „Bevindt zich veilig en wel bij de priesters, bij wie nooit iemand wordt toegelaten. „Gij wilt hem wel voor mij goeden dag zeggen." „Zeker, mijn kind Maar ga nu ook heen... want ik beef als ik er aan denk, dat uw ontsnapping mischien reeds ont dekt is." Cs Keizers vrouw) haar hoofd in de kamer en vraagt op lief koozendeu toon: „Stoor ik je?" Wanneer hjj, altyd galant tegenover dames, en vooral tegenover vorstinnen, ant- woordt„Neen", dan komt zy binnen en overlaadt hem met allerhande on beduidende beuzelpraatjes, en nauwe lijks is zy eindelyk heen of zy is weer terug terwyl zy op de deur tikt met haar „Ik kom je weer storen" et dau verdoet zy weer zyn tyd me; kletspraatjes. Nu hy ziek is weet wat zyn kwaal is is zy' eet ware hinder en bezoeking voor hem Zy zit daar naast hem, en als hij al leen wil gelaten wordeu durft h ij hei haar niet zeggen, zoodat hy ten slotte heelemaal rood wordt van pijn en zelf- bedwang; en zij bemerkt liet. Dat i; geen liefde, echter, maar zuiver kome diespel, conveutioneele zorg en ge maaktheid. Er is niets natuurlyto aan haar alles is kunstmatig, zoo wel in- als uitwendig". Eens vroeg de weetgierige Busd aan Bismarck of de opvoeders vai vorstelijke kinderen ook het recht had den, toekomstige souvereiueu te kas tijden. Zeker wel, zeide Bismarck, eens zeide de gouvernante van keize: Wilhelm II toen zy hem kastijdde: „Geloof my, koniuklyke hoogheid, da; het my" evenveel zeer doet als u.! „Achriep de kleine prins uit, „ei doet het u op dezelfde piaats zeer?' INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Spiegelmaker. Vergulder. Plaathandelaar. Encadreur Hofleverancier. Groote Houtstraat 69, II A Ajlt L E M. De Stoomdrukkerij van is de goedkoopste groote Drukkerij iu Haarlem. Monsters papier, modellen en opgaaf van prys worden steeds gaarne ver strekt. IfeirvoSg Sftadettïewws Aan het station alhier is tijdelijk als terrein-opzichter werkzaam gesteld do heer H. van Reyendam van Hil versum. By beschikking van den minister van binnenlandsche zaken, van 19 September 1898, no. 5325', af deeling onderwijs, is bepaald, dat het examen ter verkrijging van akten van be kwaamheid voor huis-en schoolonder wijs in de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek voor het jaar 1898 zal aanvangen op 17 October e.k., en dat de coramissiëu, met het afnemen van dit examen belast, zitting zullen houden te Nijmegen, Rotterdam, Haar lem, Zwolle, Groningen en Maas tricht, en zyn benoemd in de commissie te Haarlema. tot lid en voorzitterF. J. Poutsma, schoolop ziener in het district Haarlemb. tot ledenJ. A. van der Boom, onder wijzer aan de rijkskweekschool voor onderwijzers te HaarlemC. Heoner, onderwijzer aan de kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen te Leiden niej. A. M. Tit, onderwijze res aan eene openbare lagere school te Haarlem; mej. J. S. de Haan, on derwijzeres aan de vormschool voor bewaarscho lhouderessen te Amster dam c. tot plaatsvervanger van den voorzitterG. Roodecburch, school opziener in het district Hoorn; d.tot plaatsvervangende ledenJ. A. fl. Eek hardt, onderwijzer in de gymna stiek bij het openbaar lager onderwijs te Amsterdammej. Tb. A. Aler, onderwijzeres in de gymnastiek bjj bet openbaar lager onderwijs te Am sterdam. KANTONGERECHT. Zitting van Woensdag 21 Sept. 1898. Een kleine booswicht. Maurits Jacobs, een jongen van 11 jaar, schijnt een ware deugniet te zyn. Hy voert allerlei kaïtekwaad „Vaarwel, waarde Vader!" „Vaarwel, mijn kind!" De grijsaard schudde liet jonge meisje de hand en Friquette stapte weer in de palankijn. De dragers zetten 't terstond op ees loopen en bereikten weldra de Zuidpooit Het bevel door den koning uitgevaar digd bezat nog dezelfde kracht. Niemand mocht Séoul verlaten of werd er toege laten. Maar het koninklijk zinnebeeld, dal Friquette vertoonde, verdreef alle be z waren. De koning zonder parasol is zeer mach tig maar de parasol zonder koning il almachtig. Friquette in het bezit van dit kost bare voorwerp, genoot alle mogelijke voorrechten. Zij deelde bevelen aan de ambten aren uit, beschikte over gewapende macht evenals over een groot aantal palankijn- dragers en zag hoe het volk zich voor den koninklijken stoet boog. Zoo, zonder eenige moeite en met een ongeloofelijken spoed bereikte zij Tche moulpo, dat neg; in de maoht der Japan ners was. Nu was zij gered! (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2