land als het ons», waar de nijverheiddoor eene weduwe, in de Oranjeboom- niet beschermd wordt, acht het blad zul ke ontwerpen gevaarlijk. „Ook de Drankwet zal herzien wor den. Het is maar de vraag in welken zin. Elke verandering is toch geen ver betering en wanneer ook deze herziening slechts een middel zal blijken te zijn om nog eens weer wat Staatsdwang in onze instellingen op te nemen, dan be treuren wij het ten zeerste." Het oiad hoopt dat onze Staten-Gene- raai voorzichtig zullen zijn bij het be troden van den door hot ministerie inge slagen weg. De Residentiebode, vooropstellende, dat verantwoordelijkheid voor een troon rede geheel op de raadslieden van den troon neerkomt, wijst op het contrast tusschen dit koninklijk woord, en Harer Majesteits rede in du Nieuwe Kerk te Amsterdam uitgesproken. Toen. woorden van kloeke kracht en blijmoedig vertrou wen. Dat alles ontbreekt in de huidige rede, die met moedon geest en loome hand schijnt te zijn geschreven. Wanneer de ingenomenheid, waarmee do vredesconferentie wordt begroet, oor zaak is, dat niet wordt gewaagd van de organisatie der levende strijdkrachten, zullen velen daarmee nog méér ingeno men zijn. Dat deze regeering, na een jaar be sturend, nog met leege handen op het gebied der vraagstukken van groote maatschappelijke beteekenis voor den volke verschijnt, wil het blad wijten aan de buitengewone omstandigheden van het kroningsjaar. Een treu rigen indruk brengt het even wel teweeg, dat zij, om Kaar armoede op dit stuk te verbergen, met haar reeds in gediende wet op den leerplicht komt aandragen. De regeering wil echter op den inge slagen weg „voortgaan." Indien zij daar-1 male bedoelt de uitvoerende macht der kroon aan te wenden als thans, dan wenscht het blad dat zij dit voornemen gestand moge doen. Op wetgevend gebied hoopt liet ech ter, speciaal wat betreft de ..vraagstuk ken van groote maatschappelijke betee kenis," dat onze regeering niet op den ingeslagen weg moge voortgaan, maar eens eindelijk en ten leste moge begin nen, In een hoofdartikel spreekt de Times welwillend over de eerste troonrede van Koningin Wilhchnina. Het blad maakt de opmerking dat do jonge Vorstin geen gemakkelijke taak voor zich heeft, al is zij sterk door de trouw van. het volk. Moest enkel de regeering in Nederland in 't oog gehouden worden, dan zou er betrekkelijk weinig bezorgdheid behoe ven te bestaan, want da HoLlandsclie an archisten zijn geheel machteloos; maar de handhaving van het uitgestrekte ko loniale rijk van Nederland is geen ge makkelijk ding. Ze vergt voor de hand having van het leger en de vloot van het volk offers, die drukkend zijn voor een kleine, ofschoon welvarende natie. Onder die omstandigheden bezit do toejuiching die do Koningin schenkt aan het ontwapeningsvoorstel van den Czaar slechts een conventioneele waarde. Het is goed en wel te redeneeren, dat staten gelijk Frankrijk en Duitschland hun le gers trapsgewijs kunnen verminderen zonder hun weervermogen te schaden, maar het is moei el ijk in te zien, hoe een dergelijke redenooring op kan gaan voor landen als Nederland en Engeland, die door een veelomvattende land- en zeemacht hun gez<ig moeten handhaven over verafgelegen, half-barbaarsche ge westen. BRIEVEN OVER DE Nationale Tentoonstelling van Vrouwenarbeid. Den Haag21 Sept. '98. In Parys, de stad der nouveautés, ook op intellectueel gebied, is kort geleden een feministen-théater opge richt een théater waar zooveel moge lijk tooneelwerkeu door vrouwen ge schreven worden opgevoerd, terwyl de werken van mannelijke auteurs alle, onverbiddelijk, een feministische tendenz moeten hebben. Zulk een théater bezitten wy nog niet; maar 't zijn niet alleen de mode nieuwtjes die soms met. verbazende snelheid van uit Frankryk's hoofdstad tot hier doordringen. Wie -weet dus of niet binnen kort dit allernieuwste snufje ook bij ons ingang zal vinden. Intnsschen, zoo ver zyn we nog niet; maar toch is het duidelijk merk baar, dat de tegenwoordig zoo fel (brandende vrouwenvraag ook de too- neelsch rij vers b9zig houdt; getuigen - die de vele stukken die „een feministische sedert eenigen tyd haar toezicht op tendenz" hebben. En 't kan ons niet aldaar aankomende vreemdelingen ver- verwonderen, dat men voor een nit- scherpt heeft, hield \V oensiagocl.tend ;voer;ng op de Tentoonstelling van in een bierhuis een Zwitser aau. dieVrouwenarbeid zulk een stuk kiest, onder verdachte omstandigheden daarZoo gaf verleden week hetRotter- ter stede rondzwierf. darasche Tivoli-gezeischap een uit 'het Duitsch vertaald werkGeketend De vergiftiging te Rotterdam, waarin de quaestie wordt behandeld Naar men verneemt zyn in zake de van de onmogelijkheid voor de vrouw, vermoedelijke vergiltiging, gepleegd om, zelfs bij het mee-t ongelukkige hu- Een kind verbrand. Te Krommenie is Woensdagmorgen te 5 uur de arbeiderswoning van K. de Roo door brand vernield. In nacht gewaad moesten de bewoners vluchten. Een der negen kinderen, een meisje van 5 jaar, bleek niet gered te zyn en is in de vlammen omgekomen. Het vnur is waarscbynlyk ontstaan door het omvallen cener lamp. Verdacht. De politie te 's-Gravenhage, straat te Rotterdam, die zich thans in preventieve hechtenis bevindt, op het lyk van haar dochter, onder wy- zeres van beroep, by de gerechtelijke schouwing giftdeelen gevonden, die gelijkenis toonen mot den inbond van enkele fleschjes, die bjj de huiszoe king door de justitie in beslag zyn genomeD. Het bedoeld scheikundig onderzoek beeft plaats gehad op de stadsapotheek, door de scheikundigen dr. Itallie en Robertson. De overleden onderwijzeres had een levensverzekering, waarvan f2000 was opgenomen. Schandelijke dierenmishan deling. De „Doesb. Ct." vestigt de aan dacht op de meer dan wreedaardige wyze, waarop zekere vrouw Hesseling, wonende in de Koeterstraat te Does- borg en reeds jaren het bedrijf uit oefenende van zoogenaamde hoender- Blukster, zich van hare taak kwijt. >e haar ter slachting gebrachte hoen ders worden eenvoudig levend geplukt, geopend en van hnn binnenste ont daan, en dat alles zonder vooraf te zyn gedood. Het vreeselyk geschreeuw der aldns gepijnigde dieren verraadt voldoende de martelingen, die zy heb ben uit te staan. Wy koncen ons dezer dagen, zegt het blad, persoonlijk van een en andei overtuigen en hebben er met de poli tie over gesproken, die ons verzekerde dat er weinig aan te doen was. Wel zou er proces-verbaal kunnen worden opgemaakt, en kan alsdan boete wor den opgelegd, maar of daarmede de ongehoorde beulpartyen zouden zyn geëindigd werd betwijfeld. De redactie doet nu een beroep op hare stadgenooten, ten einde hun te verzoeken bet ter slachtbank bestemde pluimvee niet meer bij die wreede vrouw te bezorgen, doch naar een ander om te zien, die by de behande ling op meer menschelyke wyze te werk gaat. Eene gevaarlijke koe. Dinsdagnamiddag schrikte een koe op den Boulevard te Rozendaal. De geleider, die het touw om zyn hand had gebonden, werd door het dier een eind modegesleurd, waardoor de man aan hoofd en handen geheel bebloed werd. Een joegen wilde het beest tegenhouden, doch werd op de horens genomen en een meter of tien ver weggeworpen. De vronw van J. Dek kers, die eveneens het dier wilde vat- teu, moest haar hulpvaardigheid duur betalen. Het woedende beest wierp de oude vrouw tegen den grond en stak baar onophoudelijk met de hoi ens. Zwaar inwendig verwond, werd zy j opgenomen. Spoedig daarna werd het woedend dier gevangen. welyksleven, zonder een der by de wet vastgestelde redenen tot scheiding te kunnen komen. Dit stok dat zeer goed gespeeld werd, had natuurlijk in die omgeving kolossaal veel succes. Jammer genoeg viel deze verdienste lijke voorstelling juist in de feestweek, waardoor het publiek natuurlijk zeer matig was opgekomen. Tot nog toe gaat het bij ons op muzikaal gebied makkelijker dan op dramatisch terrein om werken, door vrouwen geschreven, te laten uitvoeren. Als dames-componisten hebben wy, om te beginnen, Catherine van Rennes met haar groot talent om voor kindereu te schrijven, Cornélie van Oosterzee wier openingscantate voor de tentoon stelling daar vier maal zegge vier maal is uitgevoerd, en altijd weer met hetzelfde succes van applaus en bloemen. Wat betreft de vrouwelijke execu tanten op muzikaal gebied, daarin hebben wy embarras de choix; en gelukkig bepalen de opgroeiende jeug dige talenten zich niet meer uitslui tend tot piano of zang, maar zyn er onder het jonge Holland zeer goede violisten en geoefende kwartetspelers. Dat de jonge dames op dit terrein niet voor de heeren onderdoen zagen of liever hoorden wy herhaalde maien op de tentoonstelling. Gisteren woonden wy daar de laatste matinée bij, en wel een histo rische. Wy kregen daar uitsluitend composities te hooren van oude mees ters. met als piano eeu spinet met zyn kleurig schilderwerk en dubbele klavi- atuur, merkwaardig om te zien zoowel als om te hoorendie dunDe, yle klank heeft, voor composities uit dien tijd iets geheel eigenaardigs, ai zijn we ook dankbaar dat wy ze met zoo'u spinet alleen nu en dan als curiositeit te hooren krygen. Op den viola d'amore met zyn vollen ronden toon klonk b.v. een sonate van Ariosti moer dan mooi. Jammer is en blijft bet, dat de congreszaal waar al die uitvoeringen plaats hebben, zoo schrikkelijk warm ismen heeft genoeg gezorgd voor beschutting tegen de zon en voor ventilatiemaar de geluiden der dameskapel, gamelang enz. noodzaken telkens tot slniten van allerlei wat bestemd is om open te blijven. Ü8 dameskapel alty'd in "t wit gekleede Wienerinnen met een paar zwartgerokte heeren der schepping tot achtergrond vinden steeds oen aandachtig gehoor by hare tweemaal daags in de open lucht gegeven uit voeringen. De gamelang wordt zoo druk be zocht, dat men voor elk der vele voorstellingen er vroeg bij moet wezen om een plaatsje te veroveren op de vóór de tent arnphitheatersgewyze op getrokken tribunes. En dit druk bezoek geldt niet zoo zeer het muzikale als wel het dra matische deel dezer Oostersehe voor stellingen. De gamelang is een zeer oorspronkelijke muziek, die voor mu zieklief he'bers haar eigenaardige aan trekkelijkheid heeftmaar het groote publiek gaat kijken naar de „wajang orang"de door menschen gegeven komedievoorstelling. Vechten, dood slaan en schaken zijn de hoofdonder werpen in deze tooneelwerken. Drie maal 's weeks, by goed weer, worden op Insnlinde ook avondvoor stellingen gegeven van allerlei Ja- vaanscbe plechtighedende trouwery met haar fantastische optochten en eigenaardige gebruiken, valt daarvan het meest in den smaalt. i;e Indische lekkernijen die op dit terrein te krygen zynketan, roedjah, en dergelijke, hebben ontzaglijk veel aftrek. Een groote tegenstelling met het mooie, artistieke Javaansche kostuum is dat van de inboorlingen onzer Wes- tersche koloniën. Elk trouw bezoeker van de tentoonstelling kent Sasab, de negerin die in de afdeeling West- Indië dagelijks, wy hadden haast ge zegd. audiëntie geeft, want met dit meer dan koffiekleurig specimen van het vrouwelijk geslacht, dat al aardig Hollandsch spreekt, maakt by na ieder i bezoeker een praatjeze wordt daar- by ook door niet-praatsters zóó aan gegaapt, dat het ons niet kan ver wonderen als deze bruine zuster een air van gewicht heeft gekregenwe kunnen haar heasch niet kwalijk ne men wanneer zy voor bewondering opneemt wat in werkelijkheid alleen nieuwsgierigheid is naar haar meer dan leeiyke, smaaklooze kleedy. Onze kleeding, d. w.z. niet de Pa- ysche dito, maar de oud-Hollandscbe, zien wy op do tentoonstelling in de afd. Huisvlyt voorgesteld door een massa, naar we meenon 150, poppen, ge kleed in kostuums uit alle mogelijke streken van ous landjo. Hoeveel „huis vlijt" zulk een arbeid vraagt, weet ieder die ooit het edelaardig werk heeft ondernomen van voor dochters of nichtjes een pop aan te kleeden. In die afdeeling Huisvlyt is het plafond geheel bekleed met spreien en beddekkon in allerlei kleur en van allerlei bewerking. Deze artikelen vormen een alleraardigste zoldering. Toch voelden wy iets als teleurstel ling voor do nyleren die misschien gehoopt hadden op verkoop vau haar tydroovend werk, dat in zijn verheven positie niet dadelijk in 't oog valt. Spreieu baken of breien is in onzen tyd van haastig leven, wel de aller laatste bezigheid die men als middel van bestaan zou kiezenbaar die daartoe genoodzaakt zyn gunt men dus meer dan anderen „stoffelijke blijken" van waardeering barer handwerkjes. In de afdeeling, gewijd aan Indus triescholen, zagen wy verscheiden mooie en smaakvolle zaken. Wie daar echter een vergelijking zou willen maken tnsscheu de verdiensten van de voornaamste onzer industriescho len moet van dat voornemen afzien aangezien by de grootste dier iuscel- liugen die vau Amsterdam, Rot terdam en den Haag bet programma van onderwijs geheel verschillend is; by de één wordt b. v. de opleiding I voor apothekersbediende i nhet leer plan opgeuomenby een andere treedt het coufectievak vooral op den voor grond terwijl weer by een derde aan teekenonderwys het moeste gewicht wordt gehecht. Op het pas gehouden congres over industriescholen boorden wy allerlei zaakkundigon verklaren en betogen, dat men op dit punt in ons laud nog op verre na niet is waar men wezen wil en moest. Maar, met hoevele en velerlei instellingen is dat het geval I De groote verdienste van tentoon stelling en congressen is dan ook dat ze by alle geëxposeerde en behandelde onderwerpen zoowel op het goede als op de gebreken heeft willen wyzen. Dit pogen verdient waardeering en in elk pogen ligt de kiem tot overwin- niug. KITTY. Yon Baumhauer en de substituut- officier mr. Baart de la Faille, die den brief had ontvangen. Het O. M., mr. baron Hngenpoth tot Aerdt, achtte het feit van ern- stigen aard. Bekl. zegt wel, dat by j niet van plan was aan zyn bedreiging gevolg te geven, doch de bedreiging blijft en constateert een aantasting der persoonlijke vrijheid. Het voorgeven van bekl., dat hy den brief schreef om in de gevange nis te komen, kan ook niet als ern stig worden beschouw. Toen hy werd aangehouden, heeft v. d. VÜ6S het schrijven van den brief ontkend. Hy had dus andere voornemens dan in de gevangenis gezet te worden. Spr. eischt 1 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Tasman, be toogde, dat het erop aankomt hoe de dader over de bedreiginS denkt, niet welke de opvatting van de bedreigde is. Spr. tracht aan te toonen, dat de bedoeliug van zyn cliënt niet is ge weest de bedreiging uit te voeren. Uitspraak over acht dagen. Sport en WocistrSj«S©w. Wielrijdeu Grand-Prins van Aken. Demi finales, rêpechage en finale '2000 M. lsce Demi finale: 1. Morin, 2. Arend, 3. Struth. Tyd 3 min. 16*/s sec. 2de demi-finale1. Grogna, 2. Ban ker en Meyers (dead heat). Tyd 3 min. 512/s sec. Banker scheen het beste aan zyn kameraad Grogna te willen laten en streed slechts om de tweede plaats met Meyers, die er ln slaagde gelyk met Banker aan te komen, met een half wiel verschil achter Grogna. 3de demi finale: 1. Verheyen, 2. Breitling. 3. Jacquelin (gevallen). Tyd 3. min. 7J/5 sec. Match Banker—Meijers. Daar deze ryders gelijk wareu aangekomen in hun demi-fiuale moesten zy zich nog maals meten. Onze landgenoot moest het eeëter afleggen tegen Banker. De fiuale was als volgt: 1. Arend, 2. Grogna, 3. Verheyen, 4. Morin. Tijd 3 min. 371/6 sec. In den Cousolatieprys zette Jaap Eden zjjn beste beentje voor. By dc tweede roude wist hy zyn mededin gers te ontsnappen. De negea eerste primes werdeD zyn deel. In de finale had hy waarschijnlijk geen krachten meer over, ten minste hy kwam als tweede aan, achter Beekman. RECHTSZAKEN. Bedreiging. Jan van der Vlies, oud 26 jaar, stond Woensdag te Amsterdam terecht we- i gens het schrijven van een dreigbrief aan den officier van justitie by de rechtbank te Amsterdam, mr. E. M. von Baumhaaer. VaD der Vlies, die colporteur is van „De Amsterdamscbe Lantaarn," bad aan den officier ge schreven, dat de dolk voor hem ge slepen was en zijn brief geëindigd met „Leve de anarchieHy beweerde voor de rechtbank, dat hy dit gedaan bad om van de straat af te komen en zyn hart lucht te geven. Als getuigen worden gehoord mr. Het proces-Picquart. Voor de correctiooeele rechtbank te Parys werd Woensdag de zaak Picqnart-Leblois behandeld. De sabstituut vraagt verdaging om dat op verzoek van den militairen gouverneur van Parijs nienwe inlich tingen worden genomen tegen Picquart betreffende het veelbesproken „petit bleu" (kaarttelegram). Mr. Labori bestrijdt dit verzoeken biedt aan in bet openbaar uitleg te geven.Hy wil niet dat kolonei Picquart wordt onttrokken aan de burgerlijke justitie om aan de militairen te wor den overgeleverd. Hy bevestigt de echtheid van het kaarttelegram. Kolonel Picquart verzet zich even eens tegen de verdaging en voegt er aan toe„bet is misschien de laatste maal dat ik in het openbaar spreek ik zal wellicht in de gevangenis het scheermes vinden van Henry. Dat zou moord zyn, want ik heb geèn plan tot zelfmoord". (Kreten: „LevePicquart!") De rechtbank gei ast verdaging der zaak tot zoo spoedig mogelijk. Een ovatie wordt gebracht aan Picquart, die heengaat, door agenten geleid en er van afziet voorloopige invrijheid stelling te vragen. Kolonel Picquart is hierop terug bracht naar de gevangenis van de lanté, waar de militaire overheid hem kwam opeischen. Men verzekert dat tusschen de bur gerlijke en de militaire overheid een botsing bestaat over de verandering van gevangenis. Nader wordt gemeld, dat hot initia tief tot bet nieuwe onderzoek tegeD Picquart enkel van de militaire over heid is uitgegaan. Daar de correctioneele Kamer be sloten had tot uitstel kwam de mili taire justitie tusschenbeide en er zou geen sprake van kunnen zyn daarte gen iets te ondernemen. Geinspireerd. In de nabijheid van Söderasen, in het Noorden van de Zweedsche pro vincie Schonen, woont, schrijft men uit Stockholm, eeu boer, tusschen de 70 en de 80 jaar oud, die zeer onont wikkeld is, nauwelijks lezen of schrij ven kan, maar die van tyd tot tyd geinspireerd wordt en dan zoo ver zekeren de bewoners dier bnurt komende gebeurtenissen met groote juistheid voorspelt. Zaterdagnamid dag, 3 September, stond hij met drie personen voor zyn huis te praten; plotseling zweeg bij, staarde naar den hemel en gaf geen antwoord toen men hem aansprak. Na verloop van eenige minuten „ontwaakte" hy weer, haalde diep adem en zei: „Wat verschrik kelijk!" Toen men nu vroeg wat er was, antwoordde hy„Heden over acnt dagen zult gy uieaws vernemen uit het Zuidendaar zal een vrouw worden vermoord." Den volgenden Zaterdag kwam het bericht van het vermoorden van kei zerin Elizabeth. De oude man heeft bovendien voor speld, dat nog vóór het einde van bet jaar een der machtigen der aarde met een vreeselyken knal zal worden ver moord. Overal worden anarchisten in hech tenis genomen, Maandag nog zes Ita- liaansche in Barcelona. In Triöst zyn drie Italianen in hechtenis genomen, twee uit Udint en één uit Cesano, wegens beleedigende uitdrukkingen over keizerin Elizabeth en opruiende gezegden. By den een werd een dolk gevonden. In Brezova, in het Hongaarscht komitaat Neutra, is een man in hech tenis genomen, omdat hy de rouwvlag van de protestantsche kerk naar b& neden had gehaald. Hy verklaardf den rechter dat by anarchist was, ei dus niet mee wilde doen aan dei nationalen rouw. Een socialistische Daitsche krant de Dortmunder Arbeiter-Zeitung ach: de eenige geschikte straf voor anar chisten de lyfstraf, die volgens baar ook byzoDder geschikt zou zyn oa Luceheni's dwaze eerzucht te be kampen. De „Elisabeth-orde". De keizer van Oostenrijk heeft te nagedachtenis zijner ongelukkige ge malin, „die steeds rusteloos trachtti goed te doen en bet lyden harer mede menschen te lenigen", een Elisabeih orde gesticht, welke verleend za worden aan vrouwen, die zich, ii welken kring ook, op religieus, huma nitair en philantropisch gebied onder scheiden. De orde heeft drie klasset en geeft het recht een medaille ti dragen, die aan de eene zyde di beeltenis van de Heilige Elisabeti van Thuringen en aan de keerzyd een E berat. De Keizer heeft het grootkruis vai deze orde verleend aan gravin Sztaraj de hofdame die der Keizerin in haa laatste oogenblikken heeft bijgestaan De ramingen van het vermogen va Bismarck, welke nog al zeer uiteen loopen, moeten vry sterk overdrevei zyn. Iemand, die het weten kan, ver klaart in de National Zeitung, da de prins niet meer dan twee en eei half millioen mark aan geld en gelds waardige papieren heeft nagelaten. Di kostbaarheden bestaan uit slecht enkele ridderordes in brillanten en eei aantal stukkeu van zilver, samen te waarde van nog geen honderd en vjjf tig duizend mark. Hierbij is evenwel geen rekenini gehouden met de prachtige gouden ei zilveren voorwerpen in het museun op Schönbausen. Een hevige orkaan is over het zui den van Spanje gestreken. Hartver scheurende berichten komen uit di provincies Sevilla en Granada. In d stad Sevilla zyn zes personen gedooi en een groot aantal gewondtal vai gebouwen zijn beschadigd evenals ti Guadix, in de provincie Granada waar vyf-en-tachtig huizen in pui: liggen. Het aantal slachtoffers is nog on bekend. Te Herrera zijn 80 lyken gevondei van menschen die bij de overstroo mingen omgekomen zijn. De zaak-Dreyfus. De commissie van revisie is WoenS dagmiddag bijeengekomen. Hare be raadslagingen worden onvoorwaarde lijk geheimgehouden. Havas meent ti weten dat de uitslag van haar onder zoek in het laatst dezer week bekooi zal zyn en de zaak Dinsdag (de volgende week) in den ministerraa' aan do orde zal worden gesteld. Anarchisten. Alle anarchisten die te Boedapest verblijf houden, zonder er thuis te hooren, worden de stad uitgezet. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek std de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaaii of niet geplaatst, wordt de copy niet aan den inzender terug gegeven. M. d. R. Met UEd. welnemenIk wilde gaart! mijne opmerkingen mededeel en aangaa: de een artikel voorkomende in „Haar lem's Dagblad" d.d. Zaterdag den 17e dezer. Nog wel onder eene afzonderlijk rubriek, nl.„Land- en tuinbouw" la ik daar iets van de koolrupsen, 't gee naar mijn bescheiden meening niet j alle deelen waar is. En wanneer men zich toch eens gebied van wetenschap begeeft en dz dor sport een wijle overslaat, och, (li men dan ook zuivere waarheid verkol dige tusschen de Chineezen en de Japansche artillerie, een duel dat om twee uur in den vroegen morgen begon en om negen uur eindigde, toen de helft der Cliineo-1 scho batterijen zich overgaven. De vloot had deelgenomen aan dezen algemeenen slag en Friquette, half be-1 dvrelmd door den kruitdamp, kon van af den kruiser al de bijzonderheden van het I gevecht volgen. Voor het oogenblik maakte de ver pleegster voor correspondente plaats. Want er waren in 't geheel geen ge wonden of dooden gevallen. Eigenlijk ge leek deze slag meer op een oefening dan op een werkelijk gevocht. De drie volgende dagen verliepen kalm, en den 3en Januari werd de oor log met vernieuwde woede hervat. De Japanners, die de kanonnen van de ves tingen e.n batterijen naar de vijand had den gekeerd, bombardeerden de stad en dc schepen, die zij onder de wallen had den gedreven. Tevergeefs hadden do zonen van het Hemelrijk hunne jonkn aan den in gang van de haven doen zinkon om de Japansche pantserschopen den doorgang to beletten. Van af do vloot werden sloepen met soldaten gezonden om do batterijen, die ach neg verdedigden, te nemen. Friquette had deze moedige mannen, die zich zoo in 't heetst van 't gevecht begaven, wel willen vergezellen. Maar de moeielijkheden, of liever ma- terieele en moreele onmogelijkheden ver hinderden dit verlangen ten eenenmale. Bij die worsteling, die alleen door strijders gevoerd werd, welke eigenlijk voor den dood bestemd waren, was geen plaats voor een vrouw. Friquette zag dat in en legde zich er bij neer. Daarbij vroor het dien dag 15 gr., zoodat het jonge meisje het niet onaan genaam vond in haar kamer, die goed verwarmd werd, te blijven. Den 4en Februari bombardeerden de Japansche vloot en batterijen de Chinee- sche vloot in do haven en ontredderde haar geheel. In den nacht verschaften de Japan ners zich toegang tot de haven en ver nielden door middel van torpedo's drie kruisers, één transport- en één pantser schip. Den 7en vielen do laatste vestingen in handen der Japanners. Dien zelfden dag trachtten elf Chineesche torpedoboo- ten te ontsnappen, nog wel op klaarlich ten dag. Aan drie gelukte deze poging. De acht anderen worden naar de kust gedre ven en door de infanterie genomen En hiermede liep de strijd op zijn eind. Den 9en en 11 en werden de overge bleven schepen der Chineesche vloot ge bombardeerd en in den grond geboord. Port-Arthur, aan lland en zeekant totaal weerloos, gaf zich den 12en Fe bruari over. De vredesvoorwaarden waren zeer voordeelig voor de Chineezen. Admiraal Ting en de kapiteins der schepen Liu en Chang, brachten zich om 't leven, om de schande ran him nederlaag niet te over leven. Terwijl het leger den strijd op Mand- zjoerië voorzette, bleef de vloot een week in de haven van Port-Arthur liggen. Den 21 sten kwam de Europeesche post aan. Men kan zich begrijpen, met welk eon verlangenden blik Friquette de couran ten aannam, die haar tijding uit Frank rijk brachten. Sinds drie maanden had zij niets van haar vaderland vernomen. Een telegram, dat in de Temps onder „laatste nieuws" stond, deed haar op springen. Het luidde „Frankrijk heeft Madagascar den oor log verklaard." Zij nam een volgend nummer en las met een, koortsachtige gejaagdheid de bijzonderheden van de oorlogsverklaring, die genoeg stof leverden om een goheele kolom te vullen. Zij verslond de rogels en werd reeds opgewonden als zij aan den strijd, die in aantocht was, dacht. De courant was twee en halve maand oud. „Onze soldaatjes gaan dus ook vech ten nog meer slachtoffers... arme moe ders die hun kinderen kunnen bowee- nen... jonge mannen, die moeten lijden... O hoe heerlijk toch die overwinning Madagascar Groote GodAls het maar geen twee de Tonkin wordt... de val van ons leger!" Zij las de couranten, die volgens da tum geklasseerd waren en kwam toen aan nummers van jonger datum. „Maar de oorlog is reeds begonnen!" j riep zij uit. In den nacht van 13 December zijn de troepen te Tamatave aan wal gegaan. Er heeft een bombardement plaats go- had... eon inbezitneming.de Fransche driekleur waait op het fort. Maar wat zou ik nog langer hier doen i Waarom zal ik 't nog langer aanzien, hoe die Chineezen elkaar om 't leven bren- 'gent Ik kan mijn landgenooten van veel meer dienst zijn. Ik moet vertrekken... en zoo spoedig mogelijk... als ik er de middelen maar too vind." Zonder een oogenblik te verliezen liet zij den generaal vragen of zij hem ter-I stond kon spreken. Vijf minuten later stond zij tegenover 1 den man, wiens naam nu nog over de gekeele wereld bekend en beroemd is. Met behulp van twee secretarissen las hij een stapel couranten en brieven door, f ook zooeven aangekomen. -tiet ernstige gelaat van Friquette trof hem. „Generaal," begon zij zonder eenige in leiding, „zoudt gij bij de vele diensten, die gij mij bewezen hebt, nog één willen voegen, die voor mij van groot belang is?" „Dc wil alles voor u doen wat in mijn vermogen is." „Welnu, wilt gij mij dan toestaan met het eerste vertrekkende konvooi met be stemming voor Japan, mee te gaan?" „Wilt gij ons gaan verlaten?" „Niet zonder een ernstige... ik zou zelfs zeggen geheiligde reden. Zooals ge weet ben ik een Fran5aise en door en door patriotte... ik moet dus zoo spoedig mogelijk naar mijn land ta nig." „Ik begrijp u... de oorlog is aan Ma dagascar verklaard. „Gij weet het dus reeds?" „Ik las het bericht ook zooeven beu tot uw dienst. Ais het vaderland in moeielijkhcdj verkeert, heeft het allo krachten noodil Ga naar het tooneel van don oorlog en hoeveel het ons ook kosten zal van te scheiden, wij zullen ons gelukkig ad ten u met de ons ten dienste staand middelen, te helpen uw plicht te ve vullen." .Hartelijk dank, generaalwees van overtuigd, dat het geen ondankba: is, die gij aan u verplicht." „Integendeel, juffrouw, wij allen zij u dankbaar voor de diensten aan oni gewonden bewezen. Maar de tijd dringt... en ik lees uw oogen, dat gij ongeduldig wordt te vertrekken... Ik zal u een nieuwtje vertellen, dat zal kalmeoren... Binnen twee dagen vertrekt er ff konvooi met zieken en gewonden naa Jéroshima... ik zal onmiddellijk bcv geven, dat men de beste hut te uwer h schikking stelt..." „Nogmaals bedankt, generaal... f denkt gij, dat ik nu veilig even aan w kan gaan V' (Woedt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1898 | | pagina 2